PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμμα και διατροφη .



superfitgirl
15-07-12, 14:43
Γεια σας , τώρα όπου να ναι θα παω διακοπές στη Χίο στο μπαμπά μου να μου βγάλει πρόγραμμα fullbody και να με επιβλεπει γιατί είμαι αρχαρια , οποτε θα ποστάρω μια προπόνηση της πλάτης που έκανα Δευτέρα . (αυτές τις 2βδομαδες αυτοσχεδιαζα μονη μου , εκανα ομως ασκήσεις που ηξερα πως γίνονται )

Ηλικια:14 περιπου
Ύψος :1,64
Βάρος:42
Λίπος: περιπου 19%
στόχοι:αύξηση μυϊκής μάζας , να ανοιξει και να παρει η πλάτη κ
, να στρογγυλεψουν οι ωμοι, να πάρουν όγκο τα χέρια
,να μειωθει η περιφέρεια και να χαθεί λίπος από ποδια και γλουτούς.
Δυστυχώς είναι πολλά...

gym
15-07-12, 14:48
αγαπη μου καλη αρχη στο λογκ σου!εισαι το μικροτερο κοριτσακι μας εδω μεσα και θα σε εχουμε υπο την προστασια μας!

αυτο που θα σου εδινα σαν πρωτη και βασικοτερη συμβουλη ειναι να μην κανεις υπερβολες και ακροοτητες με τη διατροφη σου!

Εισαι σε μια ηλικια που μπορεις να θεσεις τις βασεις για το σωμα σου και αυτο θα γινει με με καλο φαγακι(φαε οτι μαγειρευεται σπιτι και κοψε τη σαβουρα απο εξω σε μεγαλο βαθμο και απο αυτα θα φας αλλα με μετρο)

κανε τη γυμναστικη σου τροπο ζωης και μην σε αγχωνει το αποτελεσμα γιατι αν εισαι συνεπης απο αυτην την ηλικια ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι τα αποτελεσματα θα ερθουν....:toast:

superfitgirl
15-07-12, 14:51
Η προπόνηση της δευτερας που ελεγα:
Πλάτη:
Μονοζυγο με βοήθεια 25κιλα 4χ12
τροχαλία ανοιχτά (30 κιλά) 5χ5
κωπηλατικη καθιστη 15κιλα 4χ14
σε αυτήν κάτι παθαίνω και δεν μπορώ να ανεβάσω καθόλου κιλά και πιάνονται πολύ τα χέρια μου .
pullover 2x15

Αεροβική τρίτης : 50 λεπτα διάδρομος
3λεπτα γρήγορα και 3 αργά . Είναι πολύ ενδιαφέρον έτσι .

gym
15-07-12, 14:54
στην καθιστη κωπηλατικη να θυμασαι πως ειναι σημαντικο να κλειδωνεις πισω τις ωμοπλατες και να τραβας...δεν πειραζει που δεν σηκωνεις πιο πολλα στην ασκηση,δωσε εμφαση στην εκτελεση..σημασια εχει να νιωθεις την καθε κινηση κ οχι απλα να πηγαινοερχονται τα κιλα.Αυτο ειναι βασικο στις προπονησεις μας και ειδικα στην πλατη ...

επαναληψεις σετ μονη σου τα εβγαλες?

superfitgirl
15-07-12, 15:18
στην καθιστη κωπηλατικη να θυμασαι πως ειναι σημαντικο να κλειδωνεις πισω τις ωμοπλατες και να τραβας...δεν πειραζει που δεν σηκωνεις πιο πολλα στην ασκηση,δωσε εμφαση στην εκτελεση..σημασια εχει να νιωθεις την καθε κινηση κ οχι απλα να πηγαινοερχονται τα κιλα.Αυτο ειναι βασικο στις προπονησεις μας και ειδικα στην πλατη ...

επαναληψεις σετ μονη σου τα εβγαλες?

η αλήθεια είναι ότι μου είναι πολυδυσκολο να κλειδωνω , αλλά στο μονοζυγο και τροχαλία τη νιωθω τη πλάτη ,
Ναι μόνη μου τα έβγαλα και στην τροχαλία ειδικά τα πιο πολλά σετ τα σταματούσα οταν δεν μπορούσα να συνεχίσω ,εκανα σε κάποια 8επαναληψεις.
Διατροφή , καθόλου σαβούρα ,και έχω πει στη μαμά ποτέ! τηγανητά
.
Που κανείς πιλατες?είναι στη Θεσσαλονίκη?

gym
15-07-12, 15:22
η αλήθεια είναι ότι μου είναι πολυδυσκολο να κλειδωνω , αλλά στο μονοζυγο και τροχαλία τη νιωθω τη πλάτη ,
Ναι μόνη μου τα έβγαλα και στην τροχαλία ειδικά τα πιο πολλά σετ τα σταματούσα οταν δεν μπορούσα να συνεχίσω ,εκανα σε κάποια 8επαναληψεις.
Διατροφή , καθόλου σαβούρα ,και έχω πει στη μαμά ποτέ! τηγανητά
.
Που κανείς πιλατες?είναι στη Θεσσαλονίκη?

να προσπαθησεις να σκεφτεσαι να κλειδωνεις εκεινο το σημειο που κουμπωνουμε το σουτιεν μας :green:...ειναι ενας μυς εκει ο ρομβοειδης και αν μαθεις να τον ενεργοποιεις θα νιωσεις καλυτερα και την πλατη να δουλευει...

καλυτερα να μην κανεις κατι δικο σου γιατι ειναι στα κουτουρου...τεσπα αφου θα σου βγαλει ο μπαμπας σου ομως,ας δουμε κ εκεινο μετα...

φετος μονο ιδιωτικα δουλευω ,πολυ πιθανον και του χρονου αναλογα τον χρονο μου...

superfitgirl
15-07-12, 16:05
να προσπαθησεις να σκεφτεσαι να κλειδωνεις εκεινο το σημειο που κουμπωνουμε το σουτιεν μας :green:...ειναι ενας μυς εκει ο ρομβοειδης και αν μαθεις να τον ενεργοποιεις θα νιωσεις καλυτερα και την πλατη να δουλευει...

καλυτερα να μην κανεις κατι δικο σου γιατι ειναι στα κουτουρου...τεσπα αφου θα σου βγαλει ο μπαμπας σου ομως,ας δουμε κ εκεινο μετα...

φετος μονο ιδιωτικα δουλευω ,πολυ πιθανον και του χρονου αναλογα τον χρονο μου...

θα την κλειδωσω την πλάτη , θα το προσπαθω κάθε φορα και που θα πάει , θα κλειδώνει μόνη της ... Σημερα πετάω για Χίο και αμέσως μολις το αποφασισουμε με τον μπαμπά , θα το ποσταρω για να μου πείτε αποψεις .

Miss Fit
15-07-12, 18:34
Καλη αρχή κοριτσάκι!Τέλεια που ασχολεισαι απο τωρα με διατροφή και γυμναστική!!οπως σου ειπε και η Ελένη δεν θέλει υπερβολές σε οτι και να κάνουμε, εισαι σε μια ηλικία που απλά δεν γινεται να μην δεις αποτελέσματα φτάνει μονο να εισαι συνεπης :welcome:

superfitgirl
16-07-12, 10:58
Καλη αρχή κοριτσάκι!Τέλεια που ασχολεισαι απο τωρα με διατροφή και γυμναστική!!οπως σου ειπε και η Ελένη δεν θέλει υπερβολές σε οτι και να κάνουμε, εισαι σε μια ηλικία που απλά δεν γινεται να μην δεις αποτελέσματα φτάνει μονο να εισαι συνεπης :welcome:

έχω πολύ υπομονή ...

gym
16-07-12, 12:43
περιμενουμε τα νεοτερα σου...δεν θα σε αφησω σε χλωρο κλαρι μικρο μας!:green:

dorita
16-07-12, 21:32
Καλη αρχή κοριτσάκι!Τέλεια που ασχολεισαι απο τωρα με διατροφή και γυμναστική!!οπως σου ειπε και η Ελένη δεν θέλει υπερβολές σε οτι και να κάνουμε, εισαι σε μια ηλικία που απλά δεν γινεται να μην δεις αποτελέσματα φτάνει μονο να εισαι συνεπης :welcome:

καλη αρχη κ απο μενα μικρουλα μας!!....;):green::welcome:

καλο ειναι να ακους τις συμβουλες του γυμακιου κ οχι ακροτητες....ολα τα αλλα θα ερθουν!!:toast:

superfitgirl
16-07-12, 21:48
Γεια σας !!!έφτασα χθες στη Χίο και πήγα γράφτηκα σε ένα καλό gym εδω, και συμφωνήσαμε με το γυμναστη να κανω αυτή τη βδομάδα κυκλική όλο σώμα για να συνηθίσω και σ αυτό το γυμναστήριο και μετά θα κανω στηθος-δικ,πλατη-τρικ,ωμοι-ποδια. Του είπα ότι θέλω ασκήσεις με μπάρα και αλτηρες και όσο το δυνατόν λιγότερα όργανα .λεει όμως δυο φορες όλο το σώμα στη βδομάδα .ποια είναι η γνώμη σας για αυτά που λεει ?

beefmeup
16-07-12, 22:13
εχεις ανοιξει θεμα με προπονηση κ διατροφη..
καλο ειναι ο,τι αποριες η τροποποιησεις κανεις εκει να τις περνας ολες εδω...

eri_87
16-07-12, 22:34
Καλώς το κορίτσι μας! :welcome:
Πολύ ωραία που από τώρα ασχολείσαι με άθληση κ διατροφή, σε καμία περίπτωση μην υπερβάλλεις ούτε στο ένα ούτε στο άλλο. Ό,τι κ να κάνεις αν έχει σωστή τεχνική-τρόπο και διάρκεια θα έρθουν τα αποτελέσματα στο σώμα σου που τώρα είναι σαν "πλαστελίνη".

Καλά σου είπε ο γυμναστής πιστεύω, κάνε 1βδομάδα full body. Δούλεψε γενικά την τεχνική στις ασκήσεις σου, να νιωθεις ότι δουλεύεις καλά το κάθε σημείο κ θα ανεβ'ασεις κιλά σιγά σιγά. :thumbup:

gym
17-07-12, 07:22
Γεια σας !!!έφτασα χθες στη Χίο και πήγα γράφτηκα σε ένα καλό gym εδω, και συμφωνήσαμε με το γυμναστη να κανω αυτή τη βδομάδα κυκλική όλο σώμα για να συνηθίσω και σ αυτό το γυμναστήριο και μετά θα κανω στηθος-δικ,πλατη-τρικ,ωμοι-ποδια. Του είπα ότι θέλω ασκήσεις με μπάρα και αλτηρες και όσο το δυνατόν λιγότερα όργανα .λεει όμως δυο φορες όλο το σώμα στη βδομάδα .ποια είναι η γνώμη σας για αυτά που λεει ?


ο γυμναστης καλα σου ειπε οτι θελεις ενα κυκλικο για ενα διαστημα και αυτο γινεται για λογους προσαρμογης του σωματος σου στην προπονηση αυτη...

εγω θα ελεγα δυο εβδομαδες κιολας κυκλικη προπονηση για να συνηθισεις και οχι μονο μια και μετα παλι θα σε εβαζα προσωπικα σε διαχωρισμο ανω και κατω σωματος η και full body οπως σου προτεινει ο γυμναστης σου...

μην αγχωνεσαι για το τι ειναι αυτο που θα κανεις...οτι κ αν κανεις,σε αυτην την ηλικια με μια προσεγμενη ισορροπημενη διατροφη ,θα εχεις αποτελεσματα ο κοσμος να χαλασει ;)

superfitgirl
17-07-12, 09:01
Χτες έκανα : τροχαλία ανοιχτά
. ένα μηχάνημα τροχαλιας με ξεχωριστά χέρια .
. πιέσεις στήθους
. ανοίγματα
. κάμψεις με αλτηρες
. πιέσεις τρικ. Τροχαλία
. σκουοτ
. προβολές με βαρακια
. ανάποδες κάμψεις
όλα :3χ12-15

gym
17-07-12, 09:04
ζεσταμα-αποθεραπεια-διατασεις κανεις?

superfitgirl
17-07-12, 11:11
ζεσταμα-αποθεραπεια-διατασεις κανεις?

κανω ένα 10λεπτο ζέσταμα τρέξιμο στο διάδρομο,
Διατάσεις κανω ανάμεσα στα σετ και αποθεραπεία 10λεπτα τρέξιμο .ειναι οκ?

superfitgirl
17-07-12, 11:27
Ο μπαμπάς μου μου εγραψε το εξής πρόγραμμα : για 1-2 μήνες

day 1: πόδια +δικεφαλοι
1) μισό σκουοτ 3x15
2)προβολες 3x15
3)leg curl 3x15
4)γάμπες καθιστή ή όρθια αρσεις 3x15
5) κάμψεις στραβομπαρας 4x12-15
6) κάμψεις με αλτηρες 3x10-12
7)πήχεις ανάποδες κάμψεις 4x15

Day 2 :ωμοι +στήθος
1)οπισθολαιμια πίεση 4x12
2)αρσεις πλαγιές καθιστή4x15
3)όρθια κωπηλατικη 3x12
4)πίεση πάγκου 4x13
5)pull over 3x15
6)ανοίγματα με αλτηρες σε επικλινή

Day 3 : πλατη +τρικεφαλοι
Έλξεις τροχαλιας 4χ12
κωπηλατικη με μπάρα 4χ12
κωπηλατικη με αλτηρα 4χ15
Κλειστές πάγκου 4χ10
πιέσεις τροχαλιας 3χ10-12

Ενδιάμεσα 1 ώρα αεροβική ,μπορεί και γιόγκα , και μπανια πολλά .

πως σας φαίνεται ????

vaggan
17-07-12, 12:28
ο μπαμπας σου ειναι γυμναστης?παντως θα προτεινα να βαλεις τα ποδια στη day 2 δηλαδη στο ενδοιαμεσο.και να αρχισεις την day 1 οπως εσυ θες:welcome:καλη επιτυχια

superfitgirl
17-07-12, 18:24
ο μπαμπας σου ειναι γυμναστης?παντως θα προτεινα να βαλεις τα ποδια στη day 2 δηλαδη στο ενδοιαμεσο.και να αρχισεις την day 1 οπως εσυ θες:welcome:καλη επιτυχια
ευχαριστώ .
Δεν είναι γυμναστής ,αλλά έχει πολύ εμπειρία . Ήταν στο πόλο , στο μπάσκετ και έκανε βάρη από 15 χρ. τις μέρες που θα είναι το γυμναστήριο κλειστο τον Αύγουστο τι να κανω ? Μήπως υπάρχουν αλλα ανοιχτά η όλα το ιδιο διάστημα κλείνουν ?

vaggan
17-07-12, 19:03
μπορεις να κανεις μπανακια,η να εχεις ελαφρυα βαρακια και κανα σκοινακι η τρεξιμο συνδυασε τα ολα μαζι φαντασια θελει.:welcome:

gym
18-07-12, 00:33
Ο μπαμπάς μου μου εγραψε το εξής πρόγραμμα : για 1-2 μήνες

day 1: πόδια +δικεφαλοι
1) μισό σκουοτ 3x15
2)προβολες 3x15
3)leg curl 3x15
4)γάμπες καθιστή ή όρθια αρσεις 3x15
5) κάμψεις στραβομπαρας 4x12-15
6) κάμψεις με αλτηρες 3x10-12
7)πήχεις ανάποδες κάμψεις 4x15

Day 2 :ωμοι +στήθος
1)οπισθολαιμια πίεση 4x12
2)αρσεις πλαγιές καθιστή4x15
3)όρθια κωπηλατικη 3x12
4)πίεση πάγκου 4x13
5)pull over 3x15
6)ανοίγματα με αλτηρες σε επικλινή

Day 3 : πλατη +τρικεφαλοι
Έλξεις τροχαλιας 4χ12
κωπηλατικη με μπάρα 4χ12
κωπηλατικη με αλτηρα 4χ15
Κλειστές πάγκου 4χ10
πιέσεις τροχαλιας 3χ10-12

Ενδιάμεσα 1 ώρα αεροβική ,μπορεί και γιόγκα , και μπανια πολλά .

πως σας φαίνεται ????

προσωπικα λογω ηλικιας σου θα σου εβγαζα καποιες ασκησεις οπως δικεφαλα καμψεις και γενικα μικρες ομαδες και θα εδινα εμφαση σε μεγαλες μυικες με βασικες ασκησεις εφοσον ντε και καλα θες να χωθεις στο γυμναστηριο...η αλλη επιλογη θα ηταν να επαιζες με πλυομετρικες ασκησεις μονο εξω στην φυση σε συνδυασμο με κολυμπι τρεξιμο ποδηλατο κτλ κτλ

superfitgirl
18-07-12, 11:00
Ξεκίνησα σημερα με ώμους και στήθος .οι μπάρες ήταν τεράστιες (20κιλα)και έτσι στον πάγκο δεν εβαλα πολλά κιλά .αυτο που με προβλημάτισε όμως ήταν ότι δεν έφτανα τους ορθοστατες με τα χέρια μου και ελεγα στη γυμνάστρια να μου δώσει τη μπάρα .αν δεν ήταν αυτή τι θα έκανα ...

Χριστοφορος123
19-07-12, 15:44
Ξεκίνησα σημερα με ώμους και στήθος .οι μπάρες ήταν τεράστιες (20κιλα)και έτσι στον πάγκο δεν εβαλα πολλά κιλά .αυτο που με προβλημάτισε όμως ήταν ότι δεν έφτανα τους ορθοστατες με τα χέρια μου και ελεγα στη γυμνάστρια να μου δώσει τη μπάρα .αν δεν ήταν αυτή τι θα έκανα ...

Nαι ειναι ολυμπιακες οι μπαρες γιαυτο...οι ορθοστατες δεν κατεβαινουνε;;

superfitgirl
19-07-12, 16:12
[QUOTE=Χριστοφορος123;608117]Nαι ειναι ολυμπιακες οι μπαρες γιαυτο...οι ορθοστατες δεν κατεβαινουνε;;[/QUOTE

Δεν με πειράζει που είναι ολυμπιακές , βολεύομαι έτσι , αλλά οι ορθοστατες είναι πρόβλημα ... Δεν κατεβαινουνε ... Πρεπει να βρω κατι για να με βολεύει ... Το smith ???? εκει κανω και τις πιέσεις ώμων .

superfitgirl
20-07-12, 11:02
Σημερα πήγα απ' τις 8.30 γυμναστήριο για να μην έχει κόσμο και δεν είχε ούτε καν γυμναστή . Έτσι ,πήγα και γω στο smith να κανω κλειστες ,που ηταν κάπως άβολο αλλά σημασία έχει ότι έκανα την άσκηση .επισης , κατάφερα να παω στα 35 κιλά από τα 30 στην τροχαλία , αλλά για πιο λιγες επαναλήψεις .

Χριστοφορος123
20-07-12, 11:36
Σημερα πήγα απ' τις 8.30 γυμναστήριο για να μην έχει κόσμο και δεν είχε ούτε καν γυμναστή . Έτσι ,πήγα και γω στο smith να κανω κλειστες ,που ηταν κάπως άβολο αλλά σημασία έχει ότι έκανα την άσκηση .επισης , κατάφερα να παω στα 35 κιλά από τα 30 στην τροχαλία , αλλά για πιο λιγες επαναλήψεις .

Εισαι σιγουρη πως ειναι 35;;;
Γιατι για κοριτσι με τετοιο βαρος πολλα μου φενονται..εγω που ειμαι αγορι 1,74 70 κιλα κανω για 15 επαναληψεις με 45 κιλα

superfitgirl
21-07-12, 09:16
[QUOTE=Χριστοφορος123;608408]Εισαι σιγουρη πως ειναι 35;;;
Γιατι για κοριτσι με τετοιο βαρος πολλα μου φενονται..εγω που ειμαι αγορι 1,74 70 κιλα κανω για 15 επαναληψεις με 45 κιλα[/QU
ε δεν έκανα και 15 επαναλήψεις ... Προσπαθω αφού φτάσω σε 12 επαναλήψεις να ανεβάζω το βάρος την άλλη φορα .τωρα αυτή τη βδομάδα δηλαδή στοχος μου είναι στην τροχαλία 12 επαναλήψεις (με 35) . Παντως εχω παρατηρήσει ότι κανω σωστά την άσκηση . Με τις κωπηλατικες εχω θέμα ...

superfitgirl
21-07-12, 12:27
Αν πω σε κάποιον εκεί να μου δίνει τη μπάρα στα χέρια για ένα μήνα 2 φορές τη βδομάδα , θα δεχτεί? Δε βρισκω άλλη λύση ...

superfitgirl
23-07-12, 11:16
Σημερα έκανα ποδιια δικεφαλους και απ' ότι μου πε π γυμναστής ειχα πολύ σωστη τεχνικη . Εδω στη Χίο αισθανομαι λιγο ατονία και ο μπαμπάς μου μου λέει να πάρω βιταμίνες , ίσως να φταίει που δεν εχω δυνατότητα να τρωω βραστό αυγό , σπιτικό κοτόπουλο , καρότο χυμό ,πολλά ψάρια κτλπ. γιατί δεν προλαβαίνει ο μπαμπάς να μαγειρέψει . τι μπορώ να κανω για να ανεβάσω την ενεργεία λίγο ?

beefmeup
23-07-12, 12:00
τρωγε καλυτερα απο οτι τρως..
οι βιταμινες δεν θα σε βοηθησουν,πανω στο θεμα της ενεργειας που θες..
κ μετα ειναι φυσιολογικο να εχεις ατονια,μιας κ παντα το καλοκαιρι κανει ζεστη κ τα επιπεδα ενεργειας ολων,ειναι καπως πεσμενα.

superfitgirl
23-07-12, 12:18
τρωγε καλυτερα απο οτι τρως..
οι βιταμινες δεν θα σε βοηθησουν,πανω στο θεμα της ενεργειας που θες..
κ μετα ειναι φυσιολογικο να εχεις ατονια,μιας κ παντα το καλοκαιρι κανει ζεστη κ τα επιπεδα ενεργειας ολων,ειναι καπως πεσμενα.

εδω δεν μπορώ να τρώω τοσο καλα όσο και στη Θεσσαλονίκη , γι αυτό στη Θεσσαλονίκη αν και καλοκαίρι νιώθω πιο πολύ ενεργια . Απ ότι κατάλαβα οι βιταμίνες είναι άχρηστες . Έχω παρατηρήσει επίσης ότι με βοηθάει ένα ρόφημα που πίνω μετά τη γυμναστική :3ασπραδια,1ποτηρι γάλα1%,1μπανανα , μιση κουταλιτσα κακάο , αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το πίνω και το πρωί γιατί έτσι τελειώνω ένα κουτί αυγά μέσα σε μια μέρα και είναι πολύ ακριβα . Υπαρχει καμία άλλη συνταγη να το αντικαταστήσω ?

beefmeup
23-07-12, 13:37
γαλα με βρωμη/φρουτο..απλα βαλε περισοτερο γαλα..μισο λιτρο ειναι οκ.

επισης μπορεις να βαζεις ενα ποτηρι γαλα,μια μπανανα/λιγο μελι κ μισο κεσαδακι γιαουρτι τοταλ 2%,σε μπλεντερ κ να τα κανεις ολα ενα σεηκ..
βαλε κ παγο,μεσα κ εισαι μπομπα.

superfitgirl
23-07-12, 22:27
γαλα με βρωμη/φρουτο..απλα βαλε περισοτερο γαλα..μισο λιτρο ειναι οκ.

επισης μπορεις να βαζεις ενα ποτηρι γαλα,μια μπανανα/λιγο μελι κ μισο κεσαδακι γιαουρτι τοταλ 2%,σε μπλεντερ κ να τα κανεις ολα ενα σεηκ..
βαλε κ παγο,μεσα κ εισαι μπομπα.

thanks !!!! Θα το δοκιμάσω αύριο το πρωί κιόλας !!!!!!

superfitgirl
24-07-12, 21:22
hi!το ρόφημα μετά τη γυμναστική να το πίνω και οταν κανω αεροβια?

superfitgirl
24-07-12, 22:44
θα ποστάρω και τη διατροφή για να πείτε απόψεις .

Τώρα στη Χίο :

Πρωινό : 1 κτγ φυστικοβουτυρο
γάλα 1,5% γυρω στα 2 ποτηράκια
. 5-6 κουταλιές δημιτριακα η βρώμη .

προπόνηση

Μετά την προπόνηση γάλα 250ml 3ασπραδια ωμα ,1μπανανα και λίγο κακάο

Μεσημέρι : σαλάτα με λίγο λάδι και λεμόνι
. κρέας η ψάρι
. ψωμι ολικής και λιγο cottage 1 κουταλια

Απόγεμα : 1φρουτο

Βράδυ ιδιο με το μεσημέρι

Τι αλλαγές πρέπει να κανω?

gym
25-07-12, 11:24
θα ποστάρω και τη διατροφή για να πείτε απόψεις .

Τώρα στη Χίο :

Πρωινό : 1 κτγ φυστικοβουτυρο
γάλα 1,5% γυρω στα 2 ποτηράκια
. 5-6 κουταλιές δημιτριακα η βρώμη .

προπόνηση

Μετά την προπόνηση γάλα 250ml 3ασπραδια ωμα ,1μπανανα και λίγο κακάο

Μεσημέρι : σαλάτα με λίγο λάδι και λεμόνι
. κρέας η ψάρι
. ψωμι ολικής και λιγο cottage 1 κουταλια

Απόγεμα : 1φρουτο

Βράδυ ιδιο με το μεσημέρι

Τι αλλαγές πρέπει να κανω?

οταν λες ωμα τι εννοεις ΑΚΡΙΒΩΣ?

morgoth
25-07-12, 11:34
πολλα μπραβο για τη προσπαθεια σου. σε λιγο καιρο θα θες καινουργια ρουχα (μικροτερα νουμερα) ;)

superfitgirl
25-07-12, 12:04
οταν λες ωμα τι εννοεις ΑΚΡΙΒΩΣ?

Εννοω ότι τα σπάω και τα πετάω μέσα στο μπλέντερ χωρίς τους κρόκους . Η μαμά μου μου λέει ότι έχουν μικρόβια , αλλά
Εγώ το βρισκω καλό .
δοκασα μια μέρα να τα βράσω πριν τα βάλω αλλά δεν διαλύονταν εύκολα . Προτεινεις να κανω κάτι άλλο ?

superfitgirl
25-07-12, 12:07
πολλα μπραβο για τη προσπαθεια σου. σε λιγο καιρο θα θες καινουργια ρουχα (μικροτερα νουμερα) ;)

κάτσε τι εννοείς μικρότερα ? , εγώ θέλω να Πάρω όγκο , φοράω xsmall!

Χριστοφορος123
25-07-12, 12:09
Εννοω ότι τα σπάω και τα πετάω μέσα στο μπλέντερ χωρίς τους κρόκους . Η μαμά μου μου λέει ότι έχουν μικρόβια , αλλά
Εγώ το βρισκω καλό .
δοκασα μια μέρα να τα βράσω πριν τα βάλω αλλά δεν διαλύονταν εύκολα . Προτεινεις να κανω κάτι άλλο ?

Τα αυγα μην τα τρως ποτε ωμα..ειναι επικινδυνο...κανε τα βραστα.

morgoth
25-07-12, 12:12
κάτσε τι εννοείς μικρότερα ? , εγώ θέλω να Πάρω όγκο , φοράω xsmall!

σορρυ βρε συ. μπερδεψα τα τοπικ!!

superfitgirl
25-07-12, 12:13
Τα αυγα μην τα τρως ποτε ωμα..ειναι επικινδυνο...κανε τα βραστα.

γιατί ειναι επικυνδινο ? Τα δοκίμασα βραστά στο ροφημα αλλά δεν διαλύονταν .εσυ τι πίνεις μετα τη γυμναστική ?

superfitgirl
25-07-12, 12:21
Σημερα ωμοι -στήθος
Τα κιλα που βάζω ειναι ΜΑΖΙ με τη μπάρα ...

Οπισθολαιμιες πιέσεις 15κιλα
Όρθια κωπηλατικη : το ιδιο
Πλαγιές : 5 και 5
στήθος πιέσεις πάγκου: 25
ανοίγματα :8και 8
pullover:12
οι επαναλήψεις ειναι σε όλα 12 το πολύ 15

Χριστοφορος123
25-07-12, 12:27
γιατί ειναι επικυνδινο ? Τα δοκίμασα βραστά στο ροφημα αλλά δεν διαλύονταν .εσυ τι πίνεις μετα τη γυμναστική ?

Αν δεν κανω λαθος παιζει κατι με σαλμονελα αλλα μπορει να κανω και λαθος..περιμενε και αλλες αποψεις..εγω μετα την προπονηση τα βτραζω και τα τρωω δε τα διαλυω.. ρε συ πολλα κιλα για την ηλικια σου και εισαι και κοριτσι.τα ανοιγματα γινονται σιγουρα σωστα;;

superfitgirl
25-07-12, 12:47
Αν δεν κανω λαθος παιζει κατι με σαλμονελα αλλα μπορει να κανω και λαθος..περιμενε και αλλες αποψεις..εγω μετα την προπονηση τα βτραζω και τα τρωω δε τα διαλυω.. ρε συ πολλα κιλα για την ηλικια σου και εισαι και κοριτσι.τα ανοιγματα γινονται σιγουρα σωστα;;

Και μετά ξανατρως μετά απο μια ώρα η σαν να ήταν γεύμα ? Το λέω γιατι προσπαθω να τρώω παραπάνω και με βολεψε γιατι χονευεται επειδή ειναι υγρό σε λιγοτερο απο μια ώρα .

Τα κιλα τα ανεβάζω λίγο κάθε εβδομάδα. Εγώ καμία φορα απογοητευομουν στην αρχη γιατι νόμιζα ότι ειναι λιγα, αλλά ευτυχώς τα ανεβάζω σιγά σιγά
. Ειναι και δύσκολη η μπάρα να τη χειριστώ (ειναι διπλάσια απο μένα σε ύψος και δεν μπορώ να την ανεβάσω μόνη μου στη θεση της) .παντως για τη τεχνική μου είπε ο γυμναστής ότι ήμουνα πολύ καλή ειδικά σε αρσεις θανάτου , ανοίγματα , ημικαθισματα , pullover. μένεις στη Θεσσαλονίκη η κανω λάθος?

Χριστοφορος123
25-07-12, 13:00
Αφου φαω τα αυγα τρωω μετα απο 2-3 ωρες...καλυτερα να τα τρως βραστα...και αρσεις θανατου προσεχε..εγω στη θεση σου θα τις αλλαζα με υπερεκτασεις,ναι θεσσαλονικη μενω.,Μαρτιου

superfitgirl
25-07-12, 13:25
Αφου φαω τα αυγα τρωω μετα απο 2-3 ωρες...καλυτερα να τα τρως βραστα...και αρσεις θανατου προσεχε..εγω στη θεση σου θα τις αλλαζα με υπερεκτασεις,ναι θεσσαλονικη μενω.,Μαρτιου
thanks για την ενημερωση(τα αυγά ...)και γω Θεσσαλονίκη μένω ,πανόραμα. Ψάχνω και για κανένα καλό γυμναστήριο εκεί . Άσχετο:φωτογραφία κατω από το όνομα πως βάζεις ?

Χριστοφορος123
25-07-12, 13:40
thanks για την ενημερωση(τα αυγά ...)και γω Θεσσαλονίκη μένω ,πανόραμα. Ψάχνω και για κανένα καλό γυμναστήριο εκεί . Άσχετο:φωτογραφία κατω από το όνομα πως βάζεις ?

Πολυ ωραια περιοχη το Πανοραμα...οσο για την φωτο δεν ξερω ακριβως.Πανε στο προφιλ σου στον πινακα ελεγχου και κατω απο το αβαταρ θα σου βγαλει κατι προσθεστε φωτογραφια η κατι τετοιο.

gym
26-07-12, 10:58
Εννοω ότι τα σπάω και τα πετάω μέσα στο μπλέντερ χωρίς τους κρόκους . Η μαμά μου μου λέει ότι έχουν μικρόβια , αλλά
Εγώ το βρισκω καλό .
δοκασα μια μέρα να τα βράσω πριν τα βάλω αλλά δεν διαλύονταν εύκολα . Προτεινεις να κανω κάτι άλλο ?

οταν λες το βρισκεις καλο τι εννοεις?γευστικο?θρεπτικο?


μην τα τρως ωμα,δεν ζουμε πλεον στο μεσαιωνα που τα τροφιμα ηταν αθωα.Πλεον και τα αυγα δεν ξερεις τι ειναι,ποσο μαλλον να τα φας ωμα και ασε οποιον στο ειπε η στο εδειξε να το κανει αυτος.Αν θες να μην παιζεις με αυτα,φαε τα ψημενα.

gym
26-07-12, 11:00
Σημερα ωμοι -στήθος
Τα κιλα που βάζω ειναι ΜΑΖΙ με τη μπάρα ...

Οπισθολαιμιες πιέσεις 15κιλα
Όρθια κωπηλατικη : το ιδιο
Πλαγιές : 5 και 5
στήθος πιέσεις πάγκου: 25
ανοίγματα :8και 8
pullover:12
οι επαναλήψεις ειναι σε όλα 12 το πολύ 15

αγαπη μου....κανεις πλαγιες εκτασεις με αλτηρες για τους ωμους κρατωντας εναν 5κιλο στο ενα χερι και αλλον εναν 5κιλο στο αλλο?
και ανοιγματα με 8αρια?

και εισαι ποσο ειπαμε?

superfitgirl
26-07-12, 11:51
οταν λες το βρισκεις καλο τι εννοεις?γευστικο?θρεπτικο?


μην τα τρως ωμα,δεν ζουμε πλεον στο μεσαιωνα που τα τροφιμα ηταν αθωα.Πλεον και τα αυγα δεν ξερεις τι ειναι,ποσο μαλλον να τα φας ωμα και ασε οποιον στο ειπε η στο εδειξε να το κανει αυτος.Αν θες να μην παιζεις με αυτα,φαε τα ψημενα.

θρεπτικό , γιατί έχω ακουσει ότι ειναι πολύ καλα τα ασπράδια...
Θα τα τρώω βραστά , τώρα που έμαθα για τον κίνδυνο , είχα βολευτεί όμως ,γιατί ειναι σαν ροφημα πρωτεΐνης με καλους υδατάνθρακες
Αλλά τώρα θα σκεφτώ κάτι άλλο να κανω . Εσύ μετά τη γυμναστική τι τρως/πινεις?

superfitgirl
26-07-12, 12:04
αγαπη μου....κανεις πλαγιες εκτασεις με αλτηρες για τους ωμους κρατωντας εναν 5κιλο στο ενα χερι και αλλον εναν 5κιλο στο αλλο?
και ανοιγματα με 8αρια?

και εισαι ποσο ειπαμε?

ναι , αυτο εννουσα οταν ελεγα 5+5 και 8+8.
Είμαι 13.5 ΑΛΛΑ:
Ολον αυτο το χρόνο από τον Οκτώβριο γράφτηκα σε ένα γυμναστήριο στη θερμή ,το οποίο τους είπα τους στοχους μου και (όπως είχα πει σε προηγουμενο topic) και μου βγάλαν ένα πρόγραμμα που είχε μόνο ασκήσεις λεπτομέρειας , δεν αλλαζε ποτέ , δεν είχε βασικές ασκήσεις ,δεν ειχε ούτε μια με μπάρα και άστα δεν θέλω να τα θυμάμαι ... Ήταν σαν να μην γυμναζομουν και φυσικά δεν είδα κανένα αποτέλεσμα .. Και άσε που έδιναν το ιδιο πρόγραμμα σε όλους τους ασκούμενους ! Άσε ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω ...

τι θέλω να πω :γιαυτό δεν έμαθα να ανεβάσω τα κιλα στις βασικές ασκήσεις και έμαθα στις άλλες . Αν αυτο εννοείς .

superfitgirl
26-07-12, 12:26
ναι , αυτο εννουσα οταν ελεγα 5+5 και 8+8.
Είμαι 13.5 ΑΛΛΑ:
Ολον αυτο το χρόνο από τον Οκτώβριο γράφτηκα σε ένα γυμναστήριο στη θερμή ,το οποίο τους είπα τους στοχους μου και (όπως είχα πει σε προηγουμενο topic) και μου βγάλαν ένα πρόγραμμα που είχε μόνο ασκήσεις λεπτομέρειας , δεν αλλαζε ποτέ , δεν είχε βασικές ασκήσεις ,δεν ειχε ούτε μια με μπάρα και άστα δεν θέλω να τα θυμάμαι ... Ήταν σαν να μην γυμναζομουν και φυσικά δεν είδα κανένα αποτέλεσμα .. Και άσε που έδιναν το ιδιο πρόγραμμα σε όλους τους ασκούμενους ! Άσε ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω ...

τι θέλω να πω :γιαυτό δεν έμαθα να ανεβάσω τα κιλα στις βασικές ασκήσεις και έμαθα στις άλλες . Αν αυτο εννοείς .

πως μπορώ να το σβήσω ? Θεωρήστε το μύνημα άκυρο !!

Χριστοφορος123
26-07-12, 13:24
Βασικα η gym μαλλον ενοουσε πως ειναι πολλα τα κιλα και +φωνω..ειδικα ωμους δε θελει πολλα κι.α..απλα θελει τεχνικη..τα ανοιγματα αμφιβαλλω αν τα κανεις σωστα..να φανταστεις εγω που εχω υψος 1,74 και 71 κιλα ανοιγματα κανω με 12ρια με το ζορι..οταν κανεις ανοιγματα απομονωνεις το στηθος η νιωθεις και τρικεφαλα;;

superfitgirl
27-07-12, 08:59
Βασικα η gym μαλλον ενοουσε πως ειναι πολλα τα κιλα και +φωνω..ειδικα ωμους δε θελει πολλα κι.α..απλα θελει τεχνικη..τα ανοιγματα αμφιβαλλω αν τα κανεις σωστα..να φανταστεις εγω που εχω υψος 1,74 και 71 κιλα ανοιγματα κανω με 12ρια με το ζορι..οταν κανεις ανοιγματα απομονωνεις το στηθος η νιωθεις και τρικεφαλα;;

Δεν νιώθω τρικεφαλα καθόλου , γενικά χέρια δεν νιώθω . Σημερα έκανα και εξετάσεις αιματος ... Το μηνυμα πως σβήνει ??

superfitgirl
27-07-12, 09:49
Καλημέρα!έχω μια ερωτηση . ο γυμναστής μου είπε ότι θα ταν καλύτερα να κανω upper lower body .και ο μπαμπάς μου εκείνο που σας είπα πόδια -δικ, στήθος ωμοι , πλατη τρικ . Και γω τώρα δεν ξέρω ποιον να ακουσω ! Τιθα ήταν καλύτερο για εμένα που ξεκινάω τώρα ?

Χριστοφορος123
27-07-12, 10:12
Καλημέρα!έχω μια ερωτηση . ο γυμναστής μου είπε ότι θα ταν καλύτερα να κανω upper lower body .και ο μπαμπάς μου εκείνο που σας είπα πόδια -δικ, στήθος ωμοι , πλατη τρικ . Και γω τώρα δεν ξέρω ποιον να ακουσω ! Τιθα ήταν καλύτερο για εμένα που ξεκινάω τώρα ?

το μυνημα δε σβηνει..Για μενα προτιμοτερο ειναι να αρχισεις ενα upper/lower..ειναι πιο αποτελεσματικα για το μεσο αθλουμενο.
Ομως αυτο ειναι επιλογη σου

gym
27-07-12, 12:42
θρεπτικό , γιατί έχω ακουσει ότι ειναι πολύ καλα τα ασπράδια...
Θα τα τρώω βραστά , τώρα που έμαθα για τον κίνδυνο , είχα βολευτεί όμως ,γιατί ειναι σαν ροφημα πρωτεΐνης με καλους υδατάνθρακες
Αλλά τώρα θα σκεφτώ κάτι άλλο να κανω . Εσύ μετά τη γυμναστική τι τρως/πινεις?

ναι αλλα ψημενα...ωμα ας τα τρωγανε την εποχη του μεσαιωνα,οχι πλεον :green:

τι σχεση εχουν τα ασπραδια με τους υδατανθρακες?κατσε διαβασε λιγο περι διατροφης γιατι τα εχεις μπερδεμενα στο μυαλο σου κ ειναι λογικο,...


εγω προσωπικα κανω γευμα κανονικο με πρωτεινη(αν βαριεμαι πινω την πρωτεινη ως ροφημα και οχι κρεας/ψαρι) και υδατανθρακες...

gym
27-07-12, 12:44
ναι , αυτο εννουσα οταν ελεγα 5+5 και 8+8.
Είμαι 13.5 ΑΛΛΑ:
Ολον αυτο το χρόνο από τον Οκτώβριο γράφτηκα σε ένα γυμναστήριο στη θερμή ,το οποίο τους είπα τους στοχους μου και (όπως είχα πει σε προηγουμενο topic) και μου βγάλαν ένα πρόγραμμα που είχε μόνο ασκήσεις λεπτομέρειας , δεν αλλαζε ποτέ , δεν είχε βασικές ασκήσεις ,δεν ειχε ούτε μια με μπάρα και άστα δεν θέλω να τα θυμάμαι ... Ήταν σαν να μην γυμναζομουν και φυσικά δεν είδα κανένα αποτέλεσμα .. Και άσε που έδιναν το ιδιο πρόγραμμα σε όλους τους ασκούμενους ! Άσε ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω ...

τι θέλω να πω :γιαυτό δεν έμαθα να ανεβάσω τα κιλα στις βασικές ασκήσεις και έμαθα στις άλλες . Αν αυτο εννοείς .

εισαι πολυ μικρη για να μπεις σε πιο εξειδικευμενα προγραμματα και δεν χρειαζεται κιολας...
δεν εννοουσα αυτο ,καμια σχεση.

Τα κιλα που σηκωνεις ειναι αρκετα καλα για την ηλικια σου και μου κανει εντυπωση.Ελπιζω να εχεις επιβλεψη παντως .

gym
27-07-12, 12:45
πως μπορώ να το σβήσω ? Θεωρήστε το μύνημα άκυρο !!

το μηνυμα δεν σβηνεται και δεν καταλαβαινω τον λογο για τον οποιο θες να το σβησεις.

Θεωρεις κατι λαθος απο αυτα που εγραψες?Κατι μηπως ειναι ''ακυρο''?
Εξηγησε μου λιγο αν θες...

gym
27-07-12, 12:48
Καλημέρα!έχω μια ερωτηση . ο γυμναστής μου είπε ότι θα ταν καλύτερα να κανω upper lower body .και ο μπαμπάς μου εκείνο που σας είπα πόδια -δικ, στήθος ωμοι , πλατη τρικ . Και γω τώρα δεν ξέρω ποιον να ακουσω ! Τιθα ήταν καλύτερο για εμένα που ξεκινάω τώρα ?

σου ειχα ξανααπαντησει στην αρχη ακομα οτι ενα προγραμμα κυκλικο ειτε με διαχωρισμο ανω και κατω μερος θα ηταν καλο για σενα ως δευτερη βεβαια επιλογη μετα απο καποιο σπορ και ασκησεις πλυομετρικες.

Το τι θα επιλεξεις ειναι δικο σου θεμα καθαρα.Συζητησε το καλυτερα και με τον μπαμπα σου να σου πει το σκεπτικο του.
Θεωρω υπερβολη προσωπικα σε μια 13 χρονη να κανεις στηθος-ωμους μπλα μπλα μπλα...

gym
27-07-12, 12:50
το μυνημα δε σβηνει..Για μενα προτιμοτερο ειναι να αρχισεις ενα upper/lower..ειναι πιο αποτελεσματικα για το μεσο αθλουμενο.
Ομως αυτο ειναι επιλογη σου

ρε χριστοφορε δεν μου το εξηγεις αυτο?
εχω δει πολλα τετοια ποστ δικα σου μεσα στην αερολογια και πραγματικα απορω,εισαι μικρο παιδι,ποτε εμαθες και κατεληξες σε τοσα που γραφεις?Απο την εμπειρια σου?

Ασε να κανεις χρονια προπονησης ,να δοκιμασεις να πειραματιστεις και μετα αποφασισε.Ακομη και αυτοι που γυμναζονται 20 χρονια δεν εχουν βρει την απολυτη αληθεια που λεμε στην προπονηση,ποσο μαλλον οταν εχεις μικρο παρελθον στον χωρο της γυμανστικης.

superfitgirl
27-07-12, 13:24
ναι αλλα ψημενα...ωμα ας τα τρωγανε την εποχη του μεσαιωνα,οχι πλεον :green:

τι σχεση εχουν τα ασπραδια με τους υδατανθρακες?κατσε διαβασε λιγο περι διατροφης γιατι τα εχεις μπερδεμενα στο μυαλο σου κ ειναι λογικο,...


εγω προσωπικα κανω γευμα κανονικο με πρωτεινη(αν βαριεμαι πινω την πρωτεινη ως ροφημα και οχι κρεας/ψαρι) και υδατανθρακες...

Υδατάνθρακες εννουσα απ' τη μπανάνα και λίγο μελι που βάζω ...

gym
27-07-12, 13:26
Υδατάνθρακες εννουσα απ' τη μπανάνα και λίγο μελι που βάζω ...

ε παλι κ αμα βγαλεις τα ωμα τα ασπραδια,μπορεις να το φτιαξεις...δεν επηρεαζει το οτι θα λειπουν τα ωμα απο εκει μεσα

superfitgirl
27-07-12, 13:26
το μηνυμα δεν σβηνεται και δεν καταλαβαινω τον λογο για τον οποιο θες να το σβησεις.

Θεωρεις κατι λαθος απο αυτα που εγραψες?Κατι μηπως ειναι ''ακυρο''?
Εξηγησε μου λιγο αν θες...

θέλω να σβήσω αυτο για το παλιό μου γυμναστήριο , γιατι νευριάζω οταν το σκέφτομαι . Ειναι και ακυρο κιολας

gym
27-07-12, 13:27
θέλω να σβήσω αυτο για το παλιό μου γυμναστήριο , γιατι νευριάζω οταν το σκέφτομαι . Ειναι και ακυρο κιολας

γραφεις κατι μη αληθες μηπως κ ειναι ακυρο?

αν σε ενοχλει,μην το διαβασεις...προσπερασε το ;)

superfitgirl
27-07-12, 13:34
γραφεις κατι μη αληθες μηπως κ ειναι ακυρο?

αν σε ενοχλει,μην το διαβασεις...προσπερασε το ;)

αλήθεια ειναι αλλά με ενοχλεί , γι αυτο και ήθελα να το σβήσω . Δεν θα το βλέπω , θα το προσπερναω ...

superfitgirl
27-07-12, 13:38
Σημερα έφαγα βραστά τα ασπραδια με πατάτα. Ποτέ ωμα τώρα!!

Χριστοφορος123
27-07-12, 16:40
ρε χριστοφορε δεν μου το εξηγεις αυτο?
εχω δει πολλα τετοια ποστ δικα σου μεσα στην αερολογια και πραγματικα απορω,εισαι μικρο παιδι,ποτε εμαθες και κατεληξες σε τοσα που γραφεις?Απο την εμπειρια σου?

Ασε να κανεις χρονια προπονησης ,να δοκιμασεις να πειραματιστεις και μετα αποφασισε.Ακομη και αυτοι που γυμναζονται 20 χρονια δεν εχουν βρει την απολυτη αληθεια που λεμε στην προπονηση,ποσο μαλλον οταν εχεις μικρο παρελθον στον χωρο της γυμανστικης.

Βασικα το εγραψα λαθος..δεν ενοω πως ειναι πιο αποτελεσματικα αλλα πως πιστευω πως ειναι πιο αποτελεσματικα και ταιριαζουν περισσοτερο στο μεσο αθλουμενο σε σχεση παντα με τα bb splits...για μενα για εναν αρχαριο και οχι μονο ειναι προτιμοτερα τα full body .. και ο λογος ειναι γιατι συνηθως εχει πολυαρθρικες ασκησεις και οχι τοσο απομονωσης....εγω εγραψα πως τα upper/lower ειναι πιο αποτελεσματικα απο τα σπλιτς γιατι εχω δει και απο ανθρωπους που γυμναζονται στα σπλιτς ναι μεν εβλεπαν αποτελεσματα αλλα στο upper/lower ειχανε πολυ μεγαλυτερα...οκ βεβαια οτι ταιριαζει στον καθενα..αλλα τα σπλιτς οπως το λεμε ειναι bb splits..και μονο απο το bb splits σημανει πως ειναι για προχορημενους αθλητες
Συγνωμη αν εγινα κουραστικος και αν εγραψα κατι λαθος διορθοσε το..
Φιλικα παντα

superfitgirl
28-07-12, 12:21
το συζήτησα με τον μπαμπά είπαμε να κανω αυτο που κανω τώρα για 2-3βδομαδες ακομα και θα μου κάνει ένα τέστ δυναμης , και 2 βδομάδες πριν να φύγω για Θεσσαλονίκη θα ξεκινήσω ένα φουλ μποντυ η ένα. upper lower το όποιο θα το κρατήσω για 2-3 μήνες . Συμφωνείτε ?

superfitgirl
29-07-12, 12:32
Ξέρει κάποιος κανένα καλό γυμναστήριο κοντά στο πανόραμα -θερμη-τούμπα που να έχει αρκετά ελευθερα βάρη και ορθοστατες ?

superfitgirl
30-07-12, 11:17
Σημερα : (τα κιλα ειναι μαζί με την μπάρα )

Πόδια :
Σκουοτ 3*17-20 :28 κιλ.
Προβολές : 3*12-15 :23 περιπου
Αρσεις θανάτου :όπως το σκουοτ .
Αρσεις γάμπες: 3*15 42

δικ: κάμψεις μπάρα : 10 και κάτι
Αλτηρες : 5 στο κάθε χέρι

Οι επαν . Είναι 3*12 για δικ

superfitgirl
07-08-12, 11:19
Ξέρει κάποιος κανένα καλό γυμναστήριο κοντά στο πανόραμα -θερμη-τούμπα που να έχει αρκετά ελευθερα βάρη και ορθοστατες ?

οκ είδα κάποιο θέμα με αυτά..

Χριστοφορος123
07-08-12, 11:22
πως παει η γυμναστικη;;

superfitgirl
07-08-12, 11:30
Τώρα όπου να ναι θα ποστάρω το φουλ μποντυ . Θέλω απαντηση όμως ........

superfitgirl
07-08-12, 11:34
πως παει η γυμναστικη;;

αχχχ ...επαθα κάτι ρε παιδί μου και μειώθηκε η δυναμη μου δηλαδή τα ίδια κιλα φάνηκαν πιο βαριά !! Εσύ το παθαίνεις αυτο ?

superfitgirl
07-08-12, 11:52
μου λείπει η θεσσαλονικη....

Χριστοφορος123
07-08-12, 14:07
μηπως δεν τρως καλα;;;
Ναι το παθαινω πολλες φορες..δε μπορω ας πουμε να σηκωσω τα κιλα που σηκωνα...

superfitgirl
08-08-12, 09:22
μηπως δεν τρως καλα;;;
Ναι το παθαινω πολλες φορες..δε μπορω ας πουμε να σηκωσω τα κιλα που σηκωνα...

όχι , τρώω καλα πιστεύω . Έτσι ακριβως παθαίνω εγώ ...

superfitgirl
11-08-12, 09:59
Σε ποιο να παω γιατί δεν τα ξέρω από κοντά , στο body soul , στο planet fitness η στο Αδωνης?
Δεν θέλω να ειναι πολύ lifestyle και να ειναι πιο σοβαρό )

superfitgirl
14-08-12, 12:51
Xθες έφαγα :

1) ψωμί με φυστικοβουτυρο , 5 ασπράδια , 1 ακτινιδιο
2)μπάρα και 1χυμο
3) κοτόπουλο στήθος , σαλάτα , ρύζι
4)γαλα με λίγο κακάο
τρέξιμο
5)cottage

....τα γυμναστήρια θα τα δω μόνη μου ...

gym
17-08-12, 17:32
:unsure::unsure: κοριτσι...πως πας?

superfitgirl
17-08-12, 22:20
:unsure::unsure: κοριτσι...πως πας?

Σημερα τέστ δυναμης : σκουοτ 45κιλα για 2-3 , 40 για 5-7
. πάγκος 30 1-2
. αρση θανάτου 50 για 1-2 , 45 για 5-7
. καλα τα πήγα ??? Περιμένω σχόλια...

gym
17-08-12, 22:31
ρε αγαπουλα....ποσο χρονων ειπαμε εισαι κ τι προπονητικο παρελθον εχεις?

superfitgirl
17-08-12, 23:08
ρε αγαπουλα....ποσο χρονων ειπαμε εισαι κ τι προπονητικο παρελθον εχεις?

13,5
Προπονητικό παρελθόν δεν έχω !!!άντε 1μηνα περιπου !!! Πάντως η τεχνικη ήτανε πολύ σωστη γιατί ζήτησα από τον γυμναστή και το μπαμπά μου να με βλέπουνε !! είμαι σιγουρη για αυτο!!

Εσύ ποσο είσαι ?από ποτέ γυμναζεσαι?

Χριστοφορος123
17-08-12, 23:50
Βασικα επειδη εισαι και μικρη και κοριτσι πιστευω πως δεν υπαρχει λογος να δοκιμαζεις για 1 ρεπ...τζαμπα καταπονισε..δεν κανεις παουερλιφτινγκ...ασε που δοκιμασες και σχετικα δυσκολες ασκησεις οπως αρσεις θανατου που θα ελεγα να τις αποφευγεις στην ηλικια που εισαι (και ειμαι)\
Και γενικα οταν κανεις προπονηση δε χρειαζεται να φτανεις στα ορια σου...βαζε κιλα που οταν σταματας να μπορεις να κανεις 2-3 επαναληψεις ακομη

marvin
18-08-12, 00:21
Σημερα τέστ δυναμης : σκουοτ 45κιλα για 2-3 , 40 για 5-7
. πάγκος 30 1-2
. αρση θανάτου 50 για 1-2 , 45 για 5-7
. καλα τα πήγα ??? Περιμένω σχόλια...


50 κιλα αρσεις και εισαι 13,5;:unsure:Πρεπει να εισαι αρκετα δυνατη για την ηλικια σου φαντασου να προπονηθεις κιολας περισσοτερο καιρο!!

superfitgirl
18-08-12, 11:39
Βασικα επειδη εισαι και μικρη και κοριτσι πιστευω πως δεν υπαρχει λογος να δοκιμαζεις για 1 ρεπ...τζαμπα καταπονισε..δεν κανεις παουερλιφτινγκ...ασε που δοκιμασες και σχετικα δυσκολες ασκησεις οπως αρσεις θανατου που θα ελεγα να τις αποφευγεις στην ηλικια που εισαι (και ειμαι)\
Και γενικα οταν κανεις προπονηση δε χρειαζεται να φτανεις στα ορια σου...βαζε κιλα που οταν σταματας να μπορεις να κανεις 2-3 επαναληψεις ακομη
ok , αλλα οταν φτάνεις στα όρια φεύγεις με ευχαριστιση και με σιγουριά απο το gym , συν οτι φεύγει το στρές και το άγχος (πολύ σημαντικό για εμένα ).
επισης δεν ειναι τυχαίο ότι ειναι δύσκολη η ασκηση ,ότι δίνεις σε προσπάθεια παίρνεις σε αποτελεσματα ( και όχι μόνο στη γυμναστική.. )

Βέβαια χρειάζεται οπωσδήποτε παρατηρητή να ελεγχει την τεχνικη , αλλά αυτο ειναι άλλο θέμα .

:D::P:]:P:/:-S :-]<3:-S:'(:|

superfitgirl
18-08-12, 11:45
50 κιλα αρσεις και εισαι 13,5;:unsure:Πρεπει να εισαι αρκετα δυνατη για την ηλικια σου φαντασου να προπονηθεις κιολας περισσοτερο καιρο!!
φανταζομαι ... :S:S;-):|:-):|:-):S:D
Σιγουρα θα υπαρξει προοδος :-D:):S:-):S:-D

gym
18-08-12, 14:54
Σημερα τέστ δυναμης : σκουοτ 45κιλα για 2-3 , 40 για 5-7
. πάγκος 30 1-2
. αρση θανάτου 50 για 1-2 , 45 για 5-7
. καλα τα πήγα ??? Περιμένω σχόλια...

θα ξαναρωτησω...αυτο το ''τεστ δυναμης'' σου το προτεινε καποιος η μονη σου ειπες θα το κανεις?γενικα παιζεις χαμηλες επαναληψεις και για ποιο λογο?
εχεις καποιο στοχο να μπεις σε καποιο αθλημα οπως το powerlifting η κατι αλλο?
προσπαθω να καταλαβω την φιλοσοφια της προπονησης σου...


13,5
Προπονητικό παρελθόν δεν έχω !!!άντε 1μηνα περιπου !!! Πάντως η τεχνικη ήτανε πολύ σωστη γιατί ζήτησα από τον γυμναστή και το μπαμπά μου να με βλέπουνε !! είμαι σιγουρη για αυτο!!

Εσύ ποσο είσαι ?από ποτέ γυμναζεσαι?

εισαι πολυ μικρη για να παιζεις με τεστ δυναμης.Δεν εχουν να σου προσφερουν κατι εκτος κ αν εχεις καποιον αθλητικο στοχο.Εαν στοχος σου ειναι απλα η σωματοδομηση,η δυναμη ειδικα σε αυτην την ηλικια και ειδικα με τοσο μικρο παρελθον σε βαρη,δεν σου χρειαζεται.Απορω και τα ατομα που ηταν διπλα σου πως σε αφηνουν.

Τελικα σε παρατηρουσε ο γυμναστης Η ΚΑΙ ο μπαμπας σου?Δεν το ξερεις αυτο εφοσον ηδη εχει τελειωσει η προπονηση σου?:unsure::unsure:


ok , αλλα οταν φτάνεις στα όρια φεύγεις με ευχαριστιση και με σιγουριά απο το gym , συν οτι φεύγει το στρές και το άγχος (πολύ σημαντικό για εμένα ).
επισης δεν ειναι τυχαίο ότι ειναι δύσκολη η ασκηση ,ότι δίνεις σε προσπάθεια παίρνεις σε αποτελεσματα ( και όχι μόνο στη γυμναστική.. )

Βέβαια χρειάζεται οπωσδήποτε παρατηρητή να ελεγχει την τεχνικη , αλλά αυτο ειναι άλλο θέμα .

:D::P:]:P:/:-S :-]<3:-S:'(:|

Αγαπη μου γλυκια σου ξαναλεω οτι αν στοχος σου ειναι το να φτιαξεις το σωμα σου,ειναι πανευκολο και ειδικα απο αυτην την ηλικια που ξεκινας.Τα παιχνιδια ομως με τη δυναμη θελουν χρονο και μια εμπειρια πανω σε ασκησεις,πανω στο σωμα σου και πως αντιδρα αυτο στην προπονηση και πολλα αλλα.

Μου κανει τεραστια εντυπωση ολο αυτο.Αnyway...εγω στην ξαδερφη μου που ειναι στην ηλικια σου δεν θα της εβαζα ποτε να παιξει με δυναμη απο τωρα.Παιζει με αλλα αθληματα κ ειναι πρωτη σε οτι κανει και αυτο με ασκησεις καθαρα πλυομετρικες.Δεν εχει αγγιξει βαρη το παιδι κ ειναι φετες κ με μυικοτητα καλη κ αυτο γιατι απλα αν κινηθεις εξυπνα σε αυτες τις ηλικιες δεν χρειαζονται πολλα πραγματα.Το σωμα τα ρουφαει ολα σαν σφουγγαρι.Το θεμα ειναι να μην το υπερφορτωσεις με πολλα πραγματα μαζι κ ασκοπα.




φανταζομαι ... :S:S;-):|:-):|:-):S:D
Σιγουρα θα υπαρξει προοδος :-D:):S:-):S:-D


Προοδος σαφως και θα υπαρξει απλα προσεχε λιγο με την δυναμη.Μπορει να το εχω πει χιλιες φορες στο ποστ αλλα εισαι μικορυλα,καλο ειναι να σε προσεχουμε :toast::toast:

superfitgirl
19-08-12, 08:08
sorry αλλά επειδή φεύγω διακοπές πετάω ελαφονησι κρητη και δεν έχω χρόνο να διαβάσω επειδή ειναι μεγάλη απαντηση θα απαντησω μολις γυρίσω
!!!:P:D:/:-/:-D

gym
09-09-12, 13:02
53245;);)