PDA

Επιστροφή στο Forum : Το ημερολόγιο της Άννας Fat



fatgirl
15-07-12, 20:40
Εδώ λοιπόν θα γράφω τι τρώω και τι γυμναστική θα κάνω καθημερινά.
Υπόσχομαι στον εαυτό μου και στους κανούργιους μου φίλους και συνοδοιπόρους, (εσάς δηλαδή), πως θα είμαι ειλκρινής και πολύ θα χαρώ να με διορθωνετε και να "μου τη λέτε" αν κάνω βλακείες και παρασπονδίες.
Αποφάσισα να τηρώ κατά γράμμα το πρόγραμμα μου πέντε μέρες, και το σ/κ να είμαι πιο ελεύθερη ώστε να μη βαρεθώ και τα παρατήσω.
Βέβαια, το δυσκολότερο θα είναι να αλλάξω συνήθειες, καθώς μέχρι τώρα πήγαινα 1-2 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο και σχεδόν κάθε μέρα με την παρέα μου τρώγαμε βράδυ, (με όλα τα παρελκόμενα).
Θα ζυγιστώ αύριο το πρωί ώστε να έχω καθαρή εικόνα του βάρους μου και μου εύχομαι να πάνε όλα καλά.

πι ες: Μη μου γκρινιάζετε για το νικ, θα το αλλάξω όταν αρχίσω, (αν αρχίσω), να χάνω κανένα κιλο....:)

gym
15-07-12, 20:46
Εδώ λοιπόν θα γράφω τι τρώω και τι γυμναστική θα κάνω καθημερινά.
Υπόσχομαι στον εαυτό μου και στους κανούργιους μου φίλους και συνοδοιπόρους, (εσάς δηλαδή), πως θα είμαι ειλκρινής και πολύ θα χαρώ να με διορθωνετε και να "μου τη λέτε" αν κάνω βλακείες και παρασπονδίες.
Αποφάσισα να τηρώ κατά γράμμα το πρόγραμμα μου πέντε μέρες, και το σ/κ να είμαι πιο ελεύθερη ώστε να μη βαρεθώ και τα παρατήσω.
Βέβαια, το δυσκολότερο θα είναι να αλλάξω συνήθειες, καθώς μέχρι τώρα πήγαινα 1-2 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο και σχεδόν κάθε μέρα με την παρέα μου τρώγαμε βράδυ, (με όλα τα παρελκόμενα).
Θα ζυγιστώ αύριο το πρωί ώστε να έχω καθαρή εικόνα του βάρους μου και μου εύχομαι να πάνε όλα καλά.

πι ες: Μη μου γκρινιάζετε για το νικ, θα το αλλάξω όταν αρχίσω, (αν αρχίσω), να χάνω κανένα κιλο....:)

Kαλη αρχη και απο εδω!Μην κανεις μεγαλες αλλαγες σε οσα εκανες μεχρι τωρα αποτομα.Να θυμασαι οτι στοχος σου ειναι η σταδιακη αλλγη του τροπου ζωης...αν δεν σου γινει συνηθεια,τιποτα δεν θα αλλαξει και οτι αποτελεσμα εχεις δεν θα ειναι μονιμο.Εαν ομως καταφερεις να αλλαξεις τροπο ζωης,τοτε ολα θα κυλησουν νερακι.

Εδω θα ειμαστε για να τα λεμε!Επιμονη και προσπαθεια και ολα καλα θα πανε....ξερω ακουγεται γραφικο αλλα ειναι η αληθεια!

υγ.το νικ δυστυχως δεν αλλαζει...αλλα δεν πειραζει,ας ειναι αυτο κατι που θα θυμιζει το παρελθον σου οταν θα εχεις ηδη αλλαξει το μελλον σου!;)

fatgirl
15-07-12, 21:00
Kαλη αρχη και απο εδω!Μην κανεις μεγαλες αλλαγες σε οσα εκανες μεχρι τωρα αποτομα.Να θυμασαι οτι στοχος σου ειναι η σταδιακη αλλγη του τροπου ζωης...αν δεν σου γινει συνηθεια,τιποτα δεν θα αλλαξει και οτι αποτελεσμα εχεις δεν θα ειναι μονιμο.Εαν ομως καταφερεις να αλλαξεις τροπο ζωης,τοτε ολα θα κυλησουν νερακι.

Εδω θα ειμαστε για να τα λεμε!Επιμονη και προσπαθεια και ολα καλα θα πανε....ξερω ακουγεται γραφικο αλλα ειναι η αληθεια!

υγ.το νικ δυστυχως δεν αλλαζει...αλλα δεν πειραζει,ας ειναι αυτο κατι που θα θυμιζει το παρελθον σου οταν θα εχεις ηδη αλλαξει το μελλον σου!;)

Ευχαριστώ gym...:)

Έχεις δίκιο για τη συνήθεια.
Αυτό που έχω παρατηρήσει δυο φορές τον τελευταίο χρόνο και κάτι, είναι πως κολλάω εύκολα στο γυμναστήριο, γιατί για καλή μου τύχη, ενώ οι ιδιοκτήτες δεν έχουν καμία σχέση με γυμναστική, (αλήθεια λέω), τα μέλη λίγο-πολύ γνωριζόμαστε και είναι πολύ καλό το κλίμα. Μου γίνεται λοιπόν, (ευχάριστη) συνήθεια.
Ο λόγος που ξεκολλάω είναι γιατί μπορεί να σταματήσω κανά-δυο μέρες, να αρχίσω πάλι να τρώω βλακείες και να χάνομαι τελικά για μήνες...:(
Ελπίζω αυτή τη φορά να τα καταφέρω...

tolis93
15-07-12, 22:32
Ευχαριστώ gym...:)

Έχεις δίκιο για τη συνήθεια.
Αυτό που έχω παρατηρήσει δυο φορές τον τελευταίο χρόνο και κάτι, είναι πως κολλάω εύκολα στο γυμναστήριο, γιατί για καλή μου τύχη, ενώ οι ιδιοκτήτες δεν έχουν καμία σχέση με γυμναστική, (αλήθεια λέω), τα μέλη λίγο-πολύ γνωριζόμαστε και είναι πολύ καλό το κλίμα. Μου γίνεται λοιπόν, (ευχάριστη) συνήθεια.
Ο λόγος που ξεκολλάω είναι γιατί μπορεί να σταματήσω κανά-δυο μέρες, να αρχίσω πάλι να τρώω βλακείες και να χάνομαι τελικά για μήνες...:(
Ελπίζω αυτή τη φορά να τα καταφέρω...

θα ακουστει γελοιο αλλα η μανα μου βαζει ενα αλτηρακι στο ψυγειο μεσα.καθε φορα μ λεει π ανοιγω το ψυγειο κ βλεπω το αλτηρακι πορωνομαι.και αν παω να πιασω τη σοκολατα(εχουμε κ μικρο παιδι σπιτι οποτε παιζουν κ αυτα) την αποφευγω και καταληγω να ποιανω το γιαουρτι η κανα φρουτο.

βρες κατι π να σ θυμιζει τη προσπαθεια π κανεις;) κ καλη δυναμη.ΚΑΙ φυσικα αν το θες μπορεις να το καταφερεις.εδω εγω τα καταφερα...

vaggan
16-07-12, 09:14
Εδώ λοιπόν θα γράφω τι τρώω και τι γυμναστική θα κάνω καθημερινά.
Υπόσχομαι στον εαυτό μου και στους κανούργιους μου φίλους και συνοδοιπόρους, (εσάς δηλαδή), πως θα είμαι ειλκρινής και πολύ θα χαρώ να με διορθωνετε και να "μου τη λέτε" αν κάνω βλακείες και παρασπονδίες.
Αποφάσισα να τηρώ κατά γράμμα το πρόγραμμα μου πέντε μέρες, και το σ/κ να είμαι πιο ελεύθερη ώστε να μη βαρεθώ και τα παρατήσω.
Βέβαια, το δυσκολότερο θα είναι να αλλάξω συνήθειες, καθώς μέχρι τώρα πήγαινα 1-2 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο και σχεδόν κάθε μέρα με την παρέα μου τρώγαμε βράδυ, (με όλα τα παρελκόμενα).
Θα ζυγιστώ αύριο το πρωί ώστε να έχω καθαρή εικόνα του βάρους μου και μου εύχομαι να πάνε όλα καλά.

πι ες: Μη μου γκρινιάζετε για το νικ, θα το αλλάξω όταν αρχίσω, (αν αρχίσω), να χάνω κανένα κιλο....:)καλη επιτυχια αννα:welcome:

gym
16-07-12, 12:46
Ευχαριστώ gym...:)

Έχεις δίκιο για τη συνήθεια.
Αυτό που έχω παρατηρήσει δυο φορές τον τελευταίο χρόνο και κάτι, είναι πως κολλάω εύκολα στο γυμναστήριο, γιατί για καλή μου τύχη, ενώ οι ιδιοκτήτες δεν έχουν καμία σχέση με γυμναστική, (αλήθεια λέω), τα μέλη λίγο-πολύ γνωριζόμαστε και είναι πολύ καλό το κλίμα. Μου γίνεται λοιπόν, (ευχάριστη) συνήθεια.
Ο λόγος που ξεκολλάω είναι γιατί μπορεί να σταματήσω κανά-δυο μέρες, να αρχίσω πάλι να τρώω βλακείες και να χάνομαι τελικά για μήνες...:(
Ελπίζω αυτή τη φορά να τα καταφέρω...

να ξερεις οτι ειναι πολυ σημαντικο στον κυκλο σου να εχεις ατομα που σε καταλαβινουνε ασχετα αν ασχολουνται η οχι,απλα να σε κατανοουν!
το φορουμ ειναι ενας τετοιος χωρος και μαλιστα με πολλες πολλες πληροφοριες μεσα με τις οποιες μπορεις να γεμισεις το κεφαλι σου και να ανεβεις σε αλλο επιπεδο περα απο το κανω απλα τη γυμναστικη μου!
εννοω οτι θα μαθεις πολλα απο θεματα διατροφης ,προπονησης αλλα και συμπεριφορας γενικοτερα στον χωρο του φιτνεςς ως τροπο ζωης!

εδω ειμαστε και θα τα λεμε!εαν καποιες φορες προσωπικα γινω λιγο αποτομη η αυστηρη,θα ειναι για το καλο σου και οχι κατι αλλο...στο λεω ααπο τωρα να προειδοποιησω!:green::green:

fatgirl
16-07-12, 15:03
να ξερεις οτι ειναι πολυ σημαντικο στον κυκλο σου να εχεις ατομα που σε καταλαβινουνε ασχετα αν ασχολουνται η οχι,απλα να σε κατανοουν!
το φορουμ ειναι ενας τετοιος χωρος και μαλιστα με πολλες πολλες πληροφοριες μεσα με τις οποιες μπορεις να γεμισεις το κεφαλι σου και να ανεβεις σε αλλο επιπεδο περα απο το κανω απλα τη γυμναστικη μου!
εννοω οτι θα μαθεις πολλα απο θεματα διατροφης ,προπονησης αλλα και συμπεριφορας γενικοτερα στον χωρο του φιτνεςς ως τροπο ζωης!

εδω ειμαστε και θα τα λεμε!εαν καποιες φορες προσωπικα γινω λιγο αποτομη η αυστηρη,θα ειναι για το καλο σου και οχι κατι αλλο...στο λεω ααπο τωρα να προειδοποιησω!:green::green:

Δε σε φοβάμαι gym............:lift2hand::lift2hand::lift2hand::lift2hand:.... (πλάκα κάνω φυσικά).

Συμφωνώ σε όσα λες και ένας λόγος που γράφτηκα είναι γιατί διαπίστωσα πως εδώ γίνεται σοβαρή δουλειά από άτομα που είναι στο αντικείμενο και όχι ένας χώρος που πετάει ο καθένας ότι έχει ακούσει στην παρέα του ή από άσχετους :shock:.

Ξεκίνησα λοιπόν και γω σήμερα με μπόλικα νεύρα μόλις κατέβηκα από τη ζυγαριά: 82,5. Την Πέμπτη ήμουν 79,8 @#$%@^&* τις παρασπονδίες μου @#$^&&!!!!!
Φιλοξενούσα την κολλητή μου και μαζευόμασταν κάθε βράδυ όλες και μεταξύ μακαρονάδων και μαριναρισμένων κρεάτων με μέλι και πορτοκάλι πίναμε μπύρες για αρχή και ποτά να το γιορτάσουμε :box1::box1::box1: (Μη βαράτε έχω κάνει και χειρότερα).

Έφαγα δυο φέτες γαλοπούλας με πολύ κόπο και έχω πάρει μαζί μου στη δουλειά ένα μήλο, ένα γιαουρτι 2% και δυο παξιμάδια ολικής.
(Ξύπνησα 12.30)
Στις 18.00 θα πάω στο πρόγραμμα ταε μπο για μια ώρα. Έχει κανείς καμιά πρόταση για το τι θα κάνω μετά?

Σπίτι δεν έχω τίποτα φαγώσιμο εκτός από μακαρονάδα με απαγορευμένη σάλτσα, (λουκάνικα-ζαμπον-παριζα), οπότε θα προλάβω σούπερ και σκέφτομαι να πάρω κιμά κοτόπουλο με μπρόκολο για να προετοιμαστώ και για αύριο.

billys15
16-07-12, 19:04
Καλωσηρθες κι απο μενα! Καλη αρχη και μην το βαζεις κατω.;)

kokolakis
16-07-12, 19:30
καλη αρχη καταρχην και μην ανχονεσε.... να κοιτας την ζυγαρια μια φορα την βδομαδα πρωι μετα την τουαλετα ;)

η παρασπονδια νταξ χαλαλι.... να προτιμας το κρεας και οχι τους υδατανθρακες....

fatgirl
16-07-12, 21:01
Ευχαριστώ παιδιά...:)

Δεν πρόλαβα να αρχίσω και πήγαν όλα στραβά...:cursing::cursing::cursing::cursing::cursing::cursing::cursing::notice:

Πήγε κάτι στραβά στη δουλειά, αναγκάστηκα να κάτσω παραπάνω, ξέχασα να φάω το γιαούρτι, αλλά ευτυχώς πρόλαβα το σούπερ που όμως δεν βρήκα κιμά κοτόπουλο, αλλά μοσχαρίσιο. Μου έβγαλαν τα περιτά λίπη και τώρα φτιάχνω μπιφτέκια, (με ένα αβγο και μια φρυγανια ολικής στη ζύμη), τα οποία θα φάω με μπρόκολο.

Ελπίζω αύριο να τα πάω καλυτερα...:(

dorita
16-07-12, 21:29
καλη αρχη fatty...:):welcome:

καλο ειναι να γραφεις καθημερινα τι κανεις για να μην ξεγευγεις απο τον στοχο σου!!...

αν το εχεις παρει αποφαση ολα τα αλλα θα ερθουν με υπομονη κ επιμονη!!.....;):welcome:

Miss Fit
16-07-12, 21:34
Καλη αρχη και απο εμενα!!!!Ελα ολα σουπερ θα πάνε! Μαγειρευε για 2 -3 μερες καθε φορά (δηλ αρκετες ποσοτητες) για να μην ξεμεινεις και πας στα κακουδια:welcome:

fatgirl
16-07-12, 22:05
Ευχαριστώ ντορίτα και μις φιτ...:)

Τελικά έφαγα τρια μπιφτεκακια σε μέγεθος κεφτέδων τα οποία έψησα σε λαδόκολα με 30 γρ φετα, μια ντοματα και δυο μικρα παξιμάδια ολικής.
Το @@ το ξέρω, αλλά ελπίζω αύριο να το κάνω καλύτερα...;)

dorita
16-07-12, 22:09
Ευχαριστώ ντορίτα και μις φιτ...:)

Τελικά έφαγα τρια μπιφτεκακια σε μέγεθος κεφτέδων τα οποία έψησα σε λαδόκολα με 30 γρ φετα, μια ντοματα και δυο μικρα παξιμάδια ολικής.
Το @@ το ξέρω, αλλά ελπίζω αύριο να το κάνω καλύτερα...;)

:rolf:τι ειναι καλε αυτο;;;

sτα μπιφτεκακια λοιπον δεν θα βαζεις ψωμι η φρυγανια ...μονο βρωμη αν θες ...οχι ολοκληρο το αυγο, μονο το ασπραδι, οχι αλλη φορα φετα κ οχι λαδακι...:green:
βαλε οτι αλλο θες..τριψε καμια ντοματουλα ή κολoκυθι...

γενικα πηγαινε στις συνταγες να παρεις ιδεες....;)

welldone!!!:toast:

ελμερ
16-07-12, 22:14
Καλως ηρθες στην παρεα μας Αννα.....αν το παρεις αποφαση ν αλλαξεις τροπο ζωης διατροφης και γυμναζεσαι ειναι σιγουρο πως θ αλλαξεις θεαματικα ....αφου το καταφερα εγω (απο 104 στα 86 κιλα φετος) μπορει να το καταφερει ο καθενας....υπομονη και επιμονη,μην εχεις αγχος με τη ζυγαρια ...καλη αρχη και να μας ενημερωνεις συχνα για την προοδο σου....:toast::welcome::welcome:

fatgirl
16-07-12, 22:14
:rolf:τι ειναι καλε αυτο;;;

sτα μπιφτεκακια λοιπον δεν θα βαζεις ψωμι η φρυγανια ...μονο βρωμη αν θες ...οχι ολοκληρο το αυγο, μονο το ασπραδι, οχι αλλη φορα φετα κ οχι λαδακι...:green:
βαλε οτι αλλο θες..τριψε καμια ντοματουλα ή κολoκυθι...

γενικα πηγαινε στις συνταγες να παρεις ιδεες....;)

welldone!!!:toast:

χαχαχχα! Εννοώ πως τα έκανα μικρά και έφαγα τρία. Υπολογίζω πως πρέπει να ήταν λιγότερο από 100 γμ το ένα.
Λάδι δεν έβαλα, αβγό ναι ολόκληρο.
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ βρώμη.
Ξέρεις από που θα αγοράσω και σε ποιες μορφές μπορώ να την τρώω?
Απ όσο έχω καταλάβει η βρώμη είναι πρωτείνη ή είπα @@@?

marvin
16-07-12, 22:17
fatgirl γεια σου και απο εμενα και καλως ηρθες!!!Υπομονη και επιμονη χρειαζεται και θα δεις που ολα θα γινουν παιχνιδακι σε λιγο καιρο!!!Οσο για το νικ...ειναι το καλυτερο για να σου θυμιζει πως ενιωθες οταν γραφτηκες και πως θα νιωθεις σε λιγο καιρο!!!Καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου και θα τα λεμε!!!:welcome:

dorita
16-07-12, 22:17
χαχαχχα! Εννοώ πως τα έκανα μικρά και έφαγα τρία. Υπολογίζω πως πρέπει να ήταν λιγότερο από 100 γμ το ένα.
Λάδι δεν έβαλα, αβγό ναι ολόκληρο.
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ βρώμη.
Ξέρεις από που θα αγοράσω και σε ποιες μορφές μπορώ να την τρώω?
Απ όσο έχω καταλάβει η βρώμη είναι πρωτείνη ή είπα @@@?

π@π@ριες..ολοι ρωταμε οταν ξεκιναμε ...οποτε μην ντρεπεσαι....:green:

απλα καλο ειναι να ξεκινησεις διαβασμα στην ενοτητα διατροφη....;);) κ υστερα οτι απορια εχεις καλο ειναι να την ποσταρεις.....

η βρωμη ειναι το λεγομενο quaker(που διαφημιζει η ζυγουλη..:green:)..θα την βρεις σε ολα τα σουπερ μαρκετ!!

ειναι δημητριακο=υδατανθρακας.....

fatgirl
16-07-12, 22:17
Καλως ηρθες στην παρεα μας Αννα.....αν το παρεις αποφαση ν αλλαξεις τροπο ζωης διατροφης και γυμναζεσαι ειναι σιγουρο πως θ αλλαξεις θεαματικα ....αφου το καταφερα εγω (απο 104 στα 86 κιλα φετος) μπορει να το καταφερει ο καθενας....υπομονη και επιμονη,μην εχεις αγχος με τη ζυγαρια ...καλη αρχη και να μας ενημερωνεις συχνα για την προοδο σου....:toast::welcome::welcome:

θενκς έλμερ....:)
Ελπίζω το σκυλάκι να είναι δικό σου...Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου.....

fatgirl
16-07-12, 22:21
marvin έχεις τέλειους κοιλιακούς ...!!!!

dorita δεν θα σε πρήξω άλλο, αν θες δως μου ένα λινκ να διαβάσω για διατροφές μήπως και αρχίσω να καταλαβαίνω τι συζητάτε μεταύ σας για διατροφές και μου φαίνονται κινέζικα :)

dorita
16-07-12, 22:23
marvin έχεις τέλειους κοιλιακούς ...!!!!

dorita δεν θα σε πρήξω άλλο, αν θες δως μου ένα λινκ να διαβάσω για διατροφές μήπως και αρχίσω να καταλαβαίνω τι συζητάτε μεταύ σας για διατροφές και μου φαίνονται κινέζικα :)

http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?32-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%AD%CF%82

εδω θα βρεις πολλες!!!;)

αλλα καλο θα ηταν να μπεις σε ολη την ενοτητα διατροφη για να αρχιζεις να ξεψαχνιζεις.....:)

eri_87
16-07-12, 22:28
Καλωσήρθες κι από μένα και καλή αρχή στη προσπάθειά σου!!! :welcome:
Θα σε συμβουλέψω να διαβάσεις καταρχήν το φορουμ... Έχει πάρα πολλά να δεις, σιγά σιγά θα μπεις στο κλίμα! ΘΑ μάθεις να τρέφεσαι σωστά και από κει κ πέρα θα δεις κ τί σου ταιριάζει.
Μπορείς να χρησιμοποιείς τόσο τη μηχανή αναζήτησης του φορουμ όσο κ το google για τις απορίες σου (πχ βρώμη). Κοίτα κ τις διατροφές των άλλων κοριτσιών να πάρεις μια ιδέα! ;)

fatgirl
17-07-12, 11:58
Ευχαριστώ κορίτσια...:)
Καλημέρα να έχουμε...
Σήμερα θα πάρω βρώμη και σκέφτηκα εκτός από ασπράδια και κρόκο να βάζω και λίγο γάλα που δεν μπορώ να πιω με τίποτα. Πως σας φαίνεται?
Μιλάμε πάντα για πρωινό.

vaggan
17-07-12, 12:18
Ευχαριστώ κορίτσια...:)
Καλημέρα να έχουμε...
Σήμερα θα πάρω βρώμη και σκέφτηκα εκτός από ασπράδια και κρόκο να βάζω και λίγο γάλα που δεν μπορώ να πιω με τίποτα. Πως σας φαίνεται?
Μιλάμε πάντα για πρωινό.μια χαρα ειναι:thumbup:

gym
18-07-12, 00:29
Ευχαριστώ κορίτσια...:)
Καλημέρα να έχουμε...
Σήμερα θα πάρω βρώμη και σκέφτηκα εκτός από ασπράδια και κρόκο να βάζω και λίγο γάλα που δεν μπορώ να πιω με τίποτα. Πως σας φαίνεται?
Μιλάμε πάντα για πρωινό.

εννοεις να ριχνεις μεσα σαν ομελετα να το φτιαξεις?ναι οκ αν σου αρεσει και νιωθεις διαφορα βαλτο...

σημερα τι και τι εκανες?

fatgirl
18-07-12, 13:05
Αγαπημένοι μου φίλοι, δυστυχώς πρέπει να παραδεχτώ πως τα χω κάνει @@.
χτες έκανα μια ώρα αερόμπικ, (χορευτικό/γρήγορο) και μετά έφυγα γιατί έπρεπε να στείλω δουλειά απ το σπίτι.

Εκεί που τα έκανα μαντάρα ήταν το φαγητό.
Έφαγα το πρωί μια φέτα γαλοπούλα με παξιμάδι ολικής, μετά μήλο και τρεις φορές μέχρι το βράδυ τα μπιφτεκάκια με μισή ντομάτα.
ήπια μόνο ένα λίτρο νερό ...:(

Σήμερα έφαγα μέχρι στιγμής μια φέτα γαλοπούλα, έχω πάρει μαζί μου ένα ξινόμηλο και δυο μικρά μπιφτεκάκια.
στις 18.00 έχω πάλι ταε μπο και μετά θα κάτσω για όργανα.

Τη βρώμη παρόλο που την αγόρασα, (όπως και αβγα βιολογικά, τυρί λάιτ και γάλα), δε την έφτιαξα γιατί το πρωί ΔΕΝ ΠΕΙΝΑΩ!
Δεν ξέρω τι θα κάνω με αυτό...:(

gym
18-07-12, 13:30
Κατ αρχας,αφου βλεπεις οτι με το φαγητο εχεις θεμα,θα κανεις εναν μικρο κοπο να τα ετοιμαζεις απο το προηγουμενο βραδυ γι να τα εχεις ετοιμα το πρωι.Ολοι το καναμε/κανουμε και δουλευει.Δεν χρειαζεται να το εχεις μαγειρεψει δηλαδη το πιτακι απλα βγαλε τα υλικα εξω να ειναι ετοιμα να τα δεις το πρωι και να μην βαρεθεις να το φτιαξεις ξυπνωντας.

Αυτο που σου λειπει ειναι η οργανωση στην καθημερινοτητα σου οσον αφορα τη διατροφη.Δεν ειναι δυσκολα τα πραγματα αλλα εμεις τα κανουμε...λιγα βηματα την φορα να θυμασαι.;)

fatgirl
18-07-12, 13:34
Ευχαριστώ gym..:)
Το ενδιαφέρον σας με βοηθά να μη τα παρατήσω.
Ηδη έχω κάνει κάποια, (για μένα) πολύ σοβαρά βήματα.
Έχεις καμιά ιδέα τι να κάνω σήμερα μετά το ταε μπο?

Stella
18-07-12, 18:05
Koύκλα μου διάβασε εδώ: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3761-H-%CE%9A%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B1-%CE%9A%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AC-...
τις διατροφές που προτείνει η κ. Κασκάνη για να καταλάβεις πώς περίπου πρέπει να είναι τα γευματά μας μέσα στη μέρα.
Επίσης δες και τα λόγκ των κοριτσιών όπως αυτά:
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19553-Miss-Fit-My-LOG
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19843-koukoutsaki-log!!!

Φρόντισε να οργανώνεις τη διατροφή σου 2-3 μέρες πριν και να μεγειρευεις μεγάλες ποσότητες για να έχεις έτοιμο το φαγητό σου στο ψυγείο και να μην περιμένεις όταν πεινάσεις να αποφασίσεις τι θα φας! Πχ αν φτιάξεις κοτόπουλο μην ψήσεις ισια ισια μια μερίδα αλλά ψησε 2-3 μεγάλα φιλέτα, χωρισε τα σε μερίδες βαλτα σε ταπεράκι και στο ψυγείο!Φτανουν για 3-4 γευματα άνετα!;)

fatgirl
19-07-12, 13:48
Ευχαριστώ Στέλλλα...:)

Λοιπόν έχω να κάνω δηλώσεις.
Πριν λίγα χρόνια είχα γνωρίσει μια κοπέλα η οποία μου είχε δείξει πως ήταν σε φώτο πριν ξεκινήσει διατροφές και γυμναστήριο και δεν το πίσρτευα.
Μου είχε πει λοιπόν πως για να χάσει γρήγορα τα πρώτα κιλά της είχα δώσει μια διατροφή από το γυμναστήριο όπου έπρεπε να τρώει έξι φορές την ημέρα κρέας/ψαρι ψητό ή βραστό με πράσινα.
Μου είπε πως έχασε σε ένα μήν 8 κιλά λίπος σε συνδυασμό με το γυμναστήριο και μετά ξεκίνησε την κανονική διατροφή που λίγο πολύ διαβάζω στο φόρουμ.
Παρατήρησα σε μερικά θέματα αθλητών που πάνε για αγώνες ότι κάνουν σχεδόν την ίδια διατροφή για να στεγνώσουν.

Έτσι αποφάσια να ξεκινήσω σήμερα κάτι ανάλογο, μήπως και αρχίσω να βλέπω διαφορές και πάρω λίγο κουράγιο...:(

morgoth
19-07-12, 13:56
διαιτα ducan

http://www.enter2life.gr/wp/916-i-diaita-dukan-xaste-kila-me-tin-lipodialytiki-diata-dukan.html

χανεις κιλα αλλα να ξερεις οτι θελει κουραγιο γιατι ατονεις απο την ελλειψη ενεργειας.

fatgirl
19-07-12, 14:03
διαιτα ducan

http://www.enter2life.gr/wp/916-i-diaita-dukan-xaste-kila-me-tin-lipodialytiki-diata-dukan.html

χανεις κιλα αλλα να ξερεις οτι θελει κουραγιο γιατι ατονεις απο την ελλειψη ενεργειας.

Την έχω δει τη Ντούκαν, είναι πολύ καλή και μια γνωστή έχασε πολλά κιλά.
Σκέφτομαι όπως πως η πρωτεινη με τα πράσινα δεν είναι πιο σίγουρη, για όσο φυσικά αντέξω?

morgoth
19-07-12, 14:09
το ιδιο πραγμα ειναι πανω κατω. και στη ducan τη μια μερα τρως πρωτεινη με πρασιναδα την αλλη σκετη πρωτεινη.

Βασικα μη το κλωθεις σα τη κοτα το αυγο. Ξεκινα. Παρε ενα τετραδιο και προγραμματισε τη μερα σου. Φτιαξε ταπερ με το φαι σου απο τη προηγουμενη μερα.

1. Νερό
2. 3 γευματα καλα.
3. 2 σνακ
4. σε καθε γευμα πρωτεινη (τις ποσοτητες θα τις βρεις αναλογα κιλα, υψος κτλ)
5. λιγα καλα λιπαρά. απο λαδακι φρεσκο και ψαρακι.
6. χαμηλος ΥΔ (βρωμη, ρυζι, πατατα, ψωμι ολικης) ισα ισα για την ενεργεια σου.

Να ζυγιζεσαι μια φορα τη βδομαδα, πρωι. Αμα χανεις ενα κιλο εισαι καλα. Λιγοτερο ή περισσοτερο, παιζεις με τον ΥΔ.

fatgirl
19-07-12, 14:23
το ιδιο πραγμα ειναι πανω κατω. και στη ducan τη μια μερα τρως πρωτεινη με πρασιναδα την αλλη σκετη πρωτεινη.

Βασικα μη το κλωθεις σα τη κοτα το αυγο. Ξεκινα. Παρε ενα τετραδιο και προγραμματισε τη μερα σου. Φτιαξε ταπερ με το φαι σου απο τη προηγουμενη μερα.

1. Νερό
2. 3 γευματα καλα.
3. 2 σνακ
4. σε καθε γευμα πρωτεινη (τις ποσοτητες θα τις βρεις αναλογα κιλα, υψος κτλ)
5. λιγα καλα λιπαρά. απο λαδακι φρεσκο και ψαρακι.
6. χαμηλος ΥΔ (βρωμη, ρυζι, πατατα, ψωμι ολικης) ισα ισα για την ενεργεια σου.

Να ζυγιζεσαι μια φορα τη βδομαδα, πρωι. Αμα χανεις ενα κιλο εισαι καλα. Λιγοτερο ή περισσοτερο, παιζεις με τον ΥΔ.

Σ ευχαριστώ φίλε μου...:)
Είχα φτιάξει απο χτες τάπερ με μαρούλι/κρεμμυδι φρεσκο/ανιθο/πρασινη πιπεριά.
Έφαγα μια φέτα γαλοπούλα μόλις ξύπνησα, ήπια και το ζεστό νερό με το λεμόνι, πέταξα στο τάπερ δυο μικρους τόνους σε νερό και μια κουταλιά ελαιόλαδο και θα τα μασουλάω μέχρι το απόγευμα που θα πάω γυμναστήριο.
Από σήμερα έκοψα και τη ζάχαρη :):):):):):)

tyler_durden
19-07-12, 14:42
επειδη βλεπω εχεις θεματα με ταπερ,και χρονο γενικοτερα,googlare:intermittent fasting.
Στην αρχη θα τραβηξεις ανηφορα,αλλα θα δεις διαφορα στη ζυγαρια πιστευω..

fatgirl
19-07-12, 15:02
επειδη βλεπω εχεις θεματα με ταπερ,και χρονο γενικοτερα,googlare:intermittent fasting.
Στην αρχη θα τραβηξεις ανηφορα,αλλα θα δεις διαφορα στη ζυγαρια πιστευω..


Σ' ευχαριστώ...:)
Απ ότι κατάλαβα, τρως για κάποιες ώρες και τις υπόλοιπες τίποτα.
Από την ώρε που ξεκινάς σταματάς στις 8 και παίρνεις μόνο 1200 θερμίδες?
Μήπως ξέρεις τη φιλοσοφία αυτής της δάιτας, γιατί εμένα μου φαίνεται θερμιδική...

tyler_durden
19-07-12, 17:47
Σ' ευχαριστώ...:)
Απ ότι κατάλαβα, τρως για κάποιες ώρες και τις υπόλοιπες τίποτα.
Από την ώρε που ξεκινάς σταματάς στις 8 και παίρνεις μόνο 1200 θερμίδες?
Μήπως ξέρεις τη φιλοσοφία αυτής της δάιτας, γιατί εμένα μου φαίνεται θερμιδική...

το ποιντ ειναι οντως αυτο..η προσληψη ολων των ημερισιων θερμιδων σε ενα συγκεκριμενο χρονικο παραθυρο διαρκειας απο 8(για αρχαριους στη διαιτα) μεχρι και 4( για ατομα που εχουν σηνηθισει στο φαστινγκ) ωρων..το παραθυρο που θα τρως μεσα στη μερα το καθοριζεις εσυ..η πλειοψηφια εκμεταλλευεται τις ωρες της νυχτας(υπνου δλδ),δεν τρωει πρωινο οντας απασχολημενη παραλληλα(δουλειες,σχολες κλπ) και αρχιζει το φιντιγκ μετα την προπονηση κατα τις 3 με 4 το μεσημερι..


αν θεωρεις την καθημερινη νηστεια ζορικη(τον πρωτο καιρο οντως θα περασεις δυσκολα μεχρι να προσαρμοστει το σωμα),ξεκινα δοκιμαστικα μια φορα την εβδομαδα τη μερα που δεν εχεις γυμναστηριο 24ωρη νηστεια..μια ακομη μεθοδος προσαρμογης ειναι το κοψιμο του πρωινου για αρχη..

η διαιτα ΔΕΝ βασιζεται στη μειωση των θερμιδων,αλλα στα οφελη που εχει για το σωμα η πολυωρη αποχη απο το φαγητο..βεβαια αν θες να χασεις βαρος αμεσα το υποθερμιδικο ειναι νομος...δε θα γινοταν αλλιως..ειπαμε αρχη διατηρηση ενεργειας...ποσο υποθερμιδικα;;;χμμ..εδω θα σε γελασω..
αν ησουν αντρας θα σου μιλαγα με μεγαλυτερη σιγουρια για το ποσες θερμιδες πρεπει να προσλαμβανεις αναλογα με την κατασταση σου..
επειδη με γυναικειο φιντεσσ δεν εχω καμια εμπειρια/επαφη καλυτερα ας τοποθετηθουν και οι κοπελες του φορουμ (τζυμ π.χ)..

fatgirl
19-07-12, 18:24
Μια φίλη μου κάποτε προσπαθούσε να κάνει δίαιτα, (85 κιλα) και όλη μέρα δεν έτρωγε τίποτα. το βράδυ επιστρέφοντας από τη δουλειά έτρωγε κρέας με σαλάτα, χωρίς ψωμί, χωρίς τίποτε άλλο. Θερμιδικά και μόνο να το πάρουμε έπρεπε να χάνει.
Δεν έχανε με το ρυθμό που έπρεπε, παρά με ρυθμούς χελώνας.
Πήγε σε ένα διατροφολόγο και της εξήγησε πως το σώμα όταν μένει πολλές ώρες χωρίς φαγτό "φοβάται" και αποθηκευει τα πάντα όταν το ξανά ταίζουμε.
Κάπως έτσι προφανώς εξηγείται πως το να τρώμε πολλές φορές κάνει το μεταβολισμό μας να δουλεύει συνεχώς.
Κάνω κάπου λάθος?

tyler_durden
19-07-12, 18:36
Μια φίλη μου κάποτε προσπαθούσε να κάνει δίαιτα, (85 κιλα) και όλη μέρα δεν έτρωγε τίποτα. το βράδυ επιστρέφοντας από τη δουλειά έτρωγε κρέας με σαλάτα, χωρίς ψωμί, χωρίς τίποτε άλλο. Θερμιδικά και μόνο να το πάρουμε έπρεπε να χάνει.
Δεν έχανε με το ρυθμό που έπρεπε, παρά με ρυθμούς χελώνας.
Πήγε σε ένα διατροφολόγο και της εξήγησε πως το σώμα όταν μένει πολλές ώρες χωρίς φαγτό "φοβάται" και αποθηκευει τα πάντα όταν το ξανά ταίζουμε.
Κάπως έτσι προφανώς εξηγείται πως το να τρώμε πολλές φορές κάνει το μεταβολισμό μας να δουλεύει συνεχώς.
Κάνω κάπου λάθος?

αυτο δεν ισχυει..μεγαλη κουβεντα ανοιγεις..εν συντομια το tef(thermic effect of food) εξαρταται μονο απο τις θερμιδες που προσλαμβανεις..
ιn/out ισοζυγιο..η συχνοτητα δεν παιζει ρολο..

oπως και να χει,δεν μιλησε κανεις για 500 θερμιδες την ημερα που επαιρνε η φιλη σου..τετοια "κολπα" δεν εχουν διαρκεια..
για αρχη μεινε στο -500 απο τη συντηρηση σου..

fatgirl
19-07-12, 18:40
αυτο δεν ισχυει..μεγαλη κουβεντα ανοιγεις..εν συντομια το tef(thermic effect of food) εξαρταται μονο απο τις θερμιδες που προσλαμβανεις..
ιn/out ισοζυγιο..η συχνοτητα δεν παιζει ρολο..

oπως και να χει,δεν μιλησε κανεις για 500 θερμιδες την ημερα που επαιρνε η φιλη σου..τετοια "κολπα" δεν εχουν διαρκεια..
για αρχη μεινε στο -500 απο τη συντηρηση σου..

Μη μου καταρίπτεις τα κλασικα διατροφολογικα εικονογραφημένα..:ΡΡΡ

Πως αλλιώς δουλεύει πιο πολύ ο μεταβολισμός εκτός του να τρώμε σε συχνότητα μες στη μέρα?

gym
25-07-12, 11:44
Μη μου καταρίπτεις τα κλασικα διατροφολογικα εικονογραφημένα..:ΡΡΡ

Πως αλλιώς δουλεύει πιο πολύ ο μεταβολισμός εκτός του να τρώμε σε συχνότητα μες στη μέρα?

ο μυθος οτι αν τρωμε πολλες φορες μεσα στη μερα επιταχυνεται ο μεταβολισμος πλεον εχει καταρριφθει αλλιως εγω θα ημουν στα πατωματα τωρα οπως και πολλοι αλλοι.

Αν σε βολευει να τρως πολλες φορες και μικρα γευματα καντο για τον χ και ψ λογο.Αν παλι οχι,κοψε γευματα και βαλε τις θεμριδες σου ολες μαζι,δεν τρεχει κατι.Το θεμα ειναι στο τελος της μερας να εχεις πιασει το θερμιδικο στοχο που εχεις θεσει.

Διαβασε και εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18888-IIFYM-If-It-Fits-Your-Macros-%CE%91%CE%BD-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82....&highlight=fits

Stella
25-07-12, 13:12
επειδη βλεπω εχεις θεματα με ταπερ,και χρονο γενικοτερα,googlare:intermittent fasting.
Στην αρχη θα τραβηξεις ανηφορα,αλλα θα δεις διαφορα στη ζυγαρια πιστευω..

Δε νομίζω ότι αυτόυ του τύπου οι διατροφές καθώς και οι ντουκαν, ατκινς κλπ, είναι ότι καλύτερο για τη φίλη μας στη φάση που βρίσκεται.
Σαν αρχάρια αυτό που έχει σημασία είναι να μπει σιγά σιγά σε μια καθαρή και ισοροπημένη διατροφή να μάθει να οργανωνει τα γευματα της μόνη της και να μάθει και τα βασικά περί προπόνησης με βάρη.
Από κει και πέρα όταν αυτά της γίνουν τρόπος ζωής μπορεί να καθήσει να ασχοληθεί και με διαφορα πιο εξειδικευμένα διατροφικά σχήματα, να δοκιμάσει και να κρατησει αυτά που της πάνε καλύτερα.
Δεν έχει νόημα αυτή τη στιγμή να κάνει κάποια από αυτες τις δίαιτες...και έστω ότι την ακολουθεί πιστα και χάνει τα κιλά που θέλει....μετά τι;;;

gym
17-08-12, 17:31
52537


κανεις εδω??????

fatgirl
30-08-12, 15:46
Μετά από μερικές αποτυχημένες προσπάθειες ακραίων λύσεων που οδήγησαν ακόμη και στην παρασκευή σπιτικής πίτσας, (μέχρι μπαν θα φάω γι' αυτά που γράφω αλλά το διακινδυνεύω) αποφάσισα να αρχίσω (από Δευτέρα ΠΑΝΤΑ) μια ισορροπημένη διατροφή όπως είπε και μια φίλη παραπάνω).
Έχω απογοητευτεί από την αδυναμία του χαρακτήρα μου και ελπίζω την επόμενη φορά που θα γράψω να έχω καλύτερα νέα.... :1laugh:

Stella
30-08-12, 15:55
...και πολύ καλά θα κάνεις!
Κοίτα να ξεκολλήσεις το μυαλό σου ότι ντε και καλά πρέπει να κάνεις δίαιτα και να χάσεις κιλά!
Αυτό που πρέπει να σκεφτεσαι είναι να κάνεις σωστες επιλογες τροφών και να οργανώσεις κάπως τα γευματα σου.
Δηλ από την προηγούμενη να σκεφτεσαι τι θα ήθελες να φας την επομένη, γράψε σε ενα χαρτι αυτά που θες να φας, υπολόγισε στο περίπου (για αρχή) να είσαι σε λογικό πλαίσιο θερμίδων και μαγειρεψε τα γευματα να τα έχεις ετοιμα στο ψυγείο για την επόμενη μέρα.
Βαζε που και που κανένα απαγορευμενο για να ξεδίνεις και να μη στερείσαι!
Γραφε μας από Δευτέρα να δούμε πώς θα πάς!;)

fatgirl
30-08-12, 16:10
...και πολύ καλά θα κάνεις!
Κοίτα να ξεκολλήσεις το μυαλό σου ότι ντε και καλά πρέπει να κάνεις δίαιτα και να χάσεις κιλά!
Αυτό που πρέπει να σκεφτεσαι είναι να κάνεις σωστες επιλογες τροφών και να οργανώσεις κάπως τα γευματα σου.
Δηλ από την προηγούμενη να σκεφτεσαι τι θα ήθελες να φας την επομένη, γράψε σε ενα χαρτι αυτά που θες να φας, υπολόγισε στο περίπου (για αρχή) να είσαι σε λογικό πλαίσιο θερμίδων και μαγειρεψε τα γευματα να τα έχεις ετοιμα στο ψυγείο για την επόμενη μέρα.
Βαζε που και που κανένα απαγορευμενο για να ξεδίνεις και να μη στερείσαι!
Γραφε μας από Δευτέρα να δούμε πώς θα πάς!;)


Ευχαριστώ Στέλλα μου, να είσαι καλά...:)

φραουλα
30-08-12, 19:12
καλη συνεχεια και απο εμενα δεν γνωριζω σε ποιο σημειο βρισκεσε ακριβως! αλλα βλεπω πως τα πας καλα
ηθελα λοιπον να σου πω μια ομορφη κουβεντα!! καλη σου συνεχεια! και μην ξεχνας να επιβραδεβεις τον εαυτο σου για την προσπαθεια του
καλη συνεχεια και παλι :D:D:D

fatgirl
03-09-12, 12:25
Είμαι στο σημείο μηδέν και σήμερα ξεκινάω...:wcourt::wcourt::wcourt:..

Από σήμερα λοιπόν καλή μου αρχή και ελπίζω να μην τελειώσει αύριο η προσπάθεια.
Στο τέλος της ημέρας θα κάνω απολογισμό...:)

gym
09-09-12, 12:54
53242:unsure::unsure: