PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλοκαιρινη διατροφη...



Steve KinG STyLe
30-07-08, 14:44
......

KATERINI 144
30-07-08, 17:16
απογευματινο μετα το γυμν:
φυσικο χυμο με μπανανα,μηλο,αχλαδι και μιση κουταλια μελι,η κανα τονο σε λαδι.δεν εχει νόημα να πω κάποια συμβουλή ετσι όπως θέτεις το θέμα, πχ εδώ λες φυσικό χυμό η' τόνο σε λαδι, ο φυσικός χυμός ειναι μονο υδατάνθρακες και ο τόνος πρωτεΐνη και λιπαρά (το λάδι)


Βραδυνο:
Αυγα ή καποια σαλατα ή τονο ή τοστ.
και για γλυκισμα απαχο γιαουρτι με λιγο γλυκο του κουταλιου.και εδώ το ίδιο, δλδ σα να λες θα φάω η' πρωτεΐνη η' υδατάνθρακα η' λιπαρά.

δες μερικά πλανα διατροφής που εχουν/με ποστάρει για να κατατοπιστείς καλύτερα, νομιζω τα'χεις μπερδέψει κάπως. :moderator:

nEEd4wEEd
30-07-08, 18:49
http://www.bodybuilding.com/fun/layne36.htm

πάρε το διατροφικό πλάνο που προτείνει ο κύριος, είναι ο καλύτερος οδηγός για τι ΤΙ τρώμε, ΠΟΤΕ τρώμε το κάθε πράγμα

υπολόγισε τις θερμίδες συντήρησης σύμφωνα με το άρθρο του MB στην αρχική σελίδα του site (το ΠΟΣΟ θα τρώς)

για γράμμωση αφαίρεσε θερμίδες πάλι σύμφωνα με το άρθρο του MB

για όγκο ξεκίνα να τρώς θερμίδες συντήρησης καθαρά.παίρνε μέτρηση βάρους κάθε βδομάδα, ίδια ώρα, ίδια κατάσταση (πχ πρωί δευτέρας αφού κάνεις πιπί σου, πριν φας οτιδήποτε. όταν μετά από κάποιο καιρό, κάνεις 2 βδομάδες χωρίς να πάρεις βάρος τρώγοντας θερμίδες συντήρησης, αύξησε κατά 250 θερμίδες και από την αρχή.

για προγράμματα προπόνησης στο αντίστοιχο υποφόρουμ

επίσης ένα διάβασμα των stickyz στα φόρουμ προπόνησης και διατροφής μόνο καλό θα σου κάνει

καλώς ήρθες :green:

Muscleboss
30-07-08, 19:35
δε θα είμαι αυστηρός μαζί σου.

μπορεί η διατορφη σου να απέχει από την ιδανική, αλλά η άποψή μου είναι, ότι καλοκαίρι είναι, στο χωρίο σου είσαι... αρα και αυτά που κάνεις δεν είναι τόσο άσχημα, εξάλλου υποθέτω ότι δεν πρέπει να διατηρήσεις καμία τρελή φόρμα.
Σίγουρα αυτό το πρόγραμμα που γράφεις δεν είναι πολύ μελετημένο ωστόσο είναι σχετικά υψηλό σε πρωτείνη και σε γενικές γραμμές είναι ΟΚ.

αυτό που με παραξένεψε είναι ότι μετά την προπόνηση έχεις φρούτο και γενικά υδατάνθρακες και ξαφνικά πετας ένα "ή τόνο σε λάδι" που δεν έχει καμία σχέση με υδατάνθρακες, από αυτό και μόνο καταλαβείνω ότι μάλλον όλα τα παραπάνω τα έχεις γράψει λίγο πολύ στην τύχη, και ενώ τα θρεπτικά στοιχεία σου μέσα στην μέρα είναι καλά, δεν έχεις καταλάβει το χρονισμό της διατροφής σου που είνια εξίσου σημαντικός με τα θρεπτικά στοιχεία. θα πρότεινα να διαβάσεις τα άρθρα της διατροφής και τα ξαναλέμε :wink:

κατά τα άλλα το σημαντικότερο πράγμα που λείπει είναι νομίζω ένα συμπλήρωμα πρωτείνης που θα κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη και θα ανεβάση τη βιολογική αξία της πρωτείνης που παίρνεις.

ξέχασα να αναφερθώ στην έλληψη μεταπροπονητικού ροφήματος, το οποίο για εμένα ειναι σχεδόν το 50% όλης της διατροφής στο bodybuilding. :bodybuilder2:

ΜΒ

Steve KinG STyLe
31-07-08, 22:01
Αγαπητοι μου ευχαριστω πολυ που απαντησατε με τοσο ενδιαφερον...αμεσως μολις βρω χρονο θα ξεσκιστω στο διαβασμα...ηδη εχω διαβασει αρκετα αλλα απο οσο φαινεται δεν φτανουν. :banghead: :banghead:

Θα σας επανελθω συντομοτατα...

ΜΒ θα μπορουσες να μου εξιγισεις λιγο τι ακριβως εννοεις μεταπροπονητικού ροφήματος"???


Ευχαριστω! :wink:

RUHL
31-07-08, 22:13
ολοκληρο αρθρο εγραψε το ατομο :smash: :smash: :smash: