PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγκριση γλυκοζης και γλυκοζης/ φρουκτοζης στην μεταπροπονητικη αποκατασταση του μυικου γλυκογονου.



average_joe
23-07-12, 14:20
Σκοπος.
Συγκριση συνδυασμου γλυκοζης και φρουκτοζης (GF) με σκετη γλυκοζη (G) στη μεταπροπονητικη διατροφη με σκοπο την βραχυπροθεσμη αποκατασταση του μυικου γλυκογονου.

Μεθοδος
Σε δυο διαφορετικες περιπτωσεις 6 αθλητες αντοχης προπονηθηκαν με βαση ένα πρωτοκολλο εξαντλησης γλυκογονου και στη συνεχεια ακολουθησε μια 4ωρη περιοδος αναρρωσης. Συλλέχθηκαν δειγματα από τον εξω πλατυ μηριαιο 0 (αμεσως μετα), 1 και 4 ωρες μετα την ασκηση. Οι αθλητες καταναλωσαν διαλυμα υδατανθρακα που περιειχαν σκετη γλυκοζη (G) (90 g x h(-1)) ή συνδυασμο γλυκοζης και φρουκτοζης (GF) (G = 60 g x h(-1); F = 30 g x h(-1)) με την καταναλωση τους να ναι αμεσως μετα την προπονηση και στη συνεχεια κάθε 30 λεπτα.

Αποτελεσματα
Η αμεσως μετα την προπονηση συγκεντρωση του μυικου γλυκογονου ήταν παρομοια για τις δυο περιπτωσεις (G = 128 +/- 25 mmol x kg(-1) ξηρης μαζας -dry muscle (dm)- εναντι GF = 112 +/- 16 mmol x kg(-1) dm; P > 0.05). Η συνολικη αποθηκευση γλυκογονου κατά τη διαρκεια της 4ωρης αναρρωσης ήταν 176 +/- 33 and 155 +/- 31 mmol x kg(-1) dm για τη σκετη γλυκοζη (G) και το συνδυασμο γλυκοζης/ φρουκτοζης (GF) αντιστοιχα. Δηλ. ο ρυθμος συνθεσης μυικου γλυκογονου κατά τη διαρκεια της 4ωρης αναρρωσης ήταν παρομοια για τις δυο περιπτωσεις (G = 44 +/- 8 mmol x kg(-1) dm x h(-1) vs GF = 39 +/- 8 mmol x kg(-1) dm x h(-1), P > 0.05). Η γλυκοζη πλασματος και η ανταποκριση της ινσουλινης κατά τη διαρκεια της αναρρωσης ήταν και αυτή παρομοια αν και το γαλακτικο (lactate) πλασματος ήταν υψηλοτερo στον συνδυασμο γλυκοζης/ φρουκτοζης σε σχεση με το διαλυμα σκετης γλυκοζης (περιπου 0.8 mmol x L(-1), P < 0.05).

Συμπερασματα
Διαλυματα γλυκοζης και γλυκοζης/ φρουκτοζης (σε αναλογια 2:1) που καταναλωνονται με ρυθμο 90γρ ανα ωρα, είναι εξισου αποτελεσματικα στην αποκατασταση του μυικου γλυκογονου κατά τη διαρκεια της αναρρωσης μετα από εξαντλητικη προπονηση.


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18799989

average_joe
23-07-12, 14:25
ο σκοπος που ειπα να μεταφρασω την συγκεκριμενη έρευνα ήταν καθως γινεται συχνα πυκνα λογος για την μεταπροπονητικη διατροφη και για τους υδατανθρακες που πρεπει να καταναλωνονται μετα από αυτή, ποσο απαραιτητοι θεωρουνται από ένα μερος των ασκουμενων υδατανθρακες τυπου waxy, vitargo, μαλτοδεξτρινη, δεξτροζη, γλυκοζη ή αν το μελι και τα φρουτα ειναι "δευτερες" επιλογες καθως εχουν φρουκτοζη, οτι η τελευταια δεν παει μονο στους μυς αλλα αναπληρωνει και το ηπατικο γλυκογονο κτλ.

Τωρα βεβαια αν είναι απαραιτητοι και αν εξαντλειται τοσο ευκολα το γλυκογονο είναι άλλο θεμα. :turtle::turtle:

beefmeup
24-07-12, 12:57
...δλδ...αυτο σημανει..γκασπ..πως μπορω να τρωω κ φρουτα για ποστ..:green:

:P

ευχαριστουμε για την ερευνα,μαν..:thumbup:

average_joe
24-07-12, 14:01
ποιος θα το πιστευε ε?:P:P

νταξει το θεμα ειναι να τα βλεπει και κανας αλλο.

για μενα ο υδατανθρακας σε σκονη ειναι πολυ μεγαλη απατη οχι τοσο απο αποψη χρηματων αλλα κυριως οτι χανει ο αλλος φαγητο για να αναπληρωσει γρηγορα το γλυκογονο κατι που φαινεται πως γινεται και με κανονικο υδατανθρακα που συχνα πυκνα δαιμονοποιειται στην μεταπροπονητικη διατροφη .

beefmeup
24-07-12, 15:47
ναι,εχεις δικιο..

τουλαχιστον εγω το τονιζα:P..αφου δλδ θα φας υ/α με το κανονικο γευμα,ποιος ο λογος για αναπληρωσεις κλπ?
φατον ολον σε φαγητο με το γευμα..
ο μονος λογος ισως που βρισκω,ειναι να μην μπορει καποιος να φαει μεγαλες ποσοτητες φαγητου,κ να καταφευγει σε σκονες για να γεμισει θερμιδες..

Madd_Chadd
24-07-12, 16:23
Για ενα λεπτο...τοσο καιρο δε τρωγατε φρουτα για μεταπροπονητικο??? Περνατε υδατανθρακες σε μορφη σκονης?

Ο καλυτερος υδατανθρακας για μετα τη προπονηση ειναι τα φρουτα.

giannis64
24-07-12, 16:28
και τα φρουτα. ναι. αν ομως ο στοχος ειναι η αποτομη αυξηση ινσουλινης, για τον χ-ψ λογο, τοτε η καλυτερες επιλογες ειναι ο υδατανθρακας απο τροφη, η οτι εχει σχεση σε ζαχαρα η γλυκοζη.

και αυτο το λεω απο πειρα διαβητικου που ξερω με τι ποιοτηκα τροφες η ροφηματα μπορει να επανελθει σε φασεις υπογλυκεμιας.

χωρις αυτο να σημενει πως σε ανθρωπους που δεν εχουν παθησεις δεν δουλευουν και τα φρουτα.

απλα ας βαζουμε εναν ιεραρχηκο πινακα και τα τοποθετουμε αναλογα με την κλιμακα αποτελεσματικοτητας.

giannis64
24-07-12, 16:39
Συμπερασματα
Διαλυματα γλυκοζης και γλυκοζης/ φρουκτοζης (σε αναλογια 2:1) που καταναλωνονται με ρυθμο 90γρ ανα ωρα, είναι εξισου αποτελεσματικα στην αποκατασταση του μυικου γλυκογονου κατά τη διαρκεια της αναρρωσης μετα από εξαντλητικη προπονηση.[/QUOTE]

εδω υπαρχει μια λεπτομερια. και δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι ετσι η οχι. θα το ρωτησω στης επομες μερες και θα απαντησω. χωρης φυσικα ακομα να ειμαι απολυτος.

στην μια περιπτωση εχουμε σκετη γλυκοζη σε μια α ποσοτητα. στην αλλη εχουμε μια μικροτερης ποσοτητας γλυκοζης και μια ποσοτητα φρουκτοζης. δεν παυει ομως να υπαρχει η ποσοτητα γλυκοζης και στις δυο περιπτωσεις. σε μια πρωτη συζητηση η απαντηση ειναι πως απο μια ποσοτητα και μετα (γλυκοζης) η αυξηση της ινσουλινης ειναι το ιδιο ταχυς. σε ασθενης μονο μπορει να επιφερουν ανεβασμενο ζαχαρο. σε υγιεις απλα εχουμε την αυξηση. η αυτην ειναι με 20 γρ η με 60 γρ γλυκοζης.

οποτε δεν ξερω αν αυτη ειναι μια ασφαλη ερευνα. αυτο που γραφω φυσικα ελπιζω να γινετε κατανοητο και να μην φανει πως την ακυρωνω. απλα αναφερω εναν σκεπτικησμο μετα απο συζητηση με καποιον επι 40 χρονια ζαχαροδιαβητικο, και με κατεστραμενο υπαρ.

Polyneikos
24-07-12, 16:57
Το ότι αυτη η ερευνα εγινε σε αθλητες αντοχής,εμάς μας επηρεάζει;Δεν αλλαζει καποια δεδομενα ενδεχομενως;
Με την εννοια ότι πιθανον/σίγουρα υπάρχουν διαφορετικες απαιτήσεις ανα αθλημα ή δραστηριότητα,ως προς την αναπλήρωση γλυκογόνου,καθως και τις πηγες.
Ειδικα οι αθλητες αντοχής δουλευουν με πολυ ιδιαιτερους χειρισμούς τον υδατανθρακα,ακομα και τις ημερες πριν ενα μαραθωνιο π.χ.

Devil
24-07-12, 19:03
Το ότι αυτη η ερευνα εγινε σε αθλητες αντοχής,εμάς μας επηρεάζει;Δεν αλλαζει καποια δεδομενα ενδεχομενως;
Με την εννοια ότι πιθανον/σίγουρα υπάρχουν διαφορετικες απαιτήσεις ανα αθλημα ή δραστηριότητα,ως προς την αναπλήρωση γλυκογόνου,καθως και τις πηγες.
Ειδικα οι αθλητες αντοχής δουλευουν με πολυ ιδιαιτερους χειρισμούς τον υδατανθρακα,ακομα και τις ημερες πριν ενα μαραθωνιο π.χ.

ναι γιατι απλα δεν εχουμε καμια σχεση με αθλημα αντοχης.... οπως και δεν κανουμε προπονησεις για glycogen depletion (σε νορμαλ καταστασεις παντα)....

@joe... thanks για την ερευνα μαν..:thumbup::thumbup::thumbup:

average_joe
24-07-12, 20:45
Το ότι αυτη η ερευνα εγινε σε αθλητες αντοχής,εμάς μας επηρεάζει;Δεν αλλαζει καποια δεδομενα ενδεχομενως;


πραγματι και γι αυτο στο πρωτο μου post το αναφερω με μαυρα γραμματα.
γενικα ειμαι σκεπτικος οσον αφορα ερευνες που εχουν αθλητες αντοχης και οχι με βαρη . στην προκειμενη περιπτωση νομιζω οτι ειναι θετικο κατι τετοιο καθως ειναι απο τις περιπτωσεις που μπορει να εχουμε αδειασμα του γλυκογονου, κατι που σε αθλητες με βαρη το θεωρω λιγο δυσκολο χωρις ομως να το χω ψαξει περαιτερω. οποτε νομιζω οτι ειναι τα βελτιστα "πειραματοζωα" για να δουμε πως γινεται η αναπληρωση γλυκογονου.

@giannis64 δεν ακυρωνεις τπτ. κουβεντα κανουμε :). νομιζω ομως πως στη συγκεκριμενη ερευνα δεν γινεται τοσο λογος (εχει αναφορα στα αποτελεσματα αλλα δεν εχω το πληρες κειμενο να δω) για αυξηση της ινσουλινης που αυτο γινεται και με μια απλη whey αλλα κυριως για αναπληρωση γλυκογονου.οσον αφορα τα περι διαβητη δεν μπορω να εκφερω αποψη καθως εχω μαυρα μεσανυχτα.

@Madd_Chadd οχι δεν τρωω φρουτα αλλα αυτο επειδη δεν τα πολυακουμπαω (οταν τρωω θα φαω πολλα). τρωω βρωμη μελι, ζαχαρη απο σοκολατα :green: κτλ. υδατνθρ σε σκονη πεταξα τον τελευταιο κουβα καπου τον σεπτεμβρη περσι.

@beefmeup οτι λες. οσον αφορα τα μεγαλα γευματα κτλ ναι πιστεω οτι ειναι μια ευκολη λυση αλλα να μιλαμε για τρελλο bulking.

@Devil thanks!

αυτο που δεν καταλαβα ειναι αυτο

Η γλυκοζη πλασματος και η ανταποκριση της ινσουλινης κατά τη διαρκεια της αναρρωσης ήταν και αυτή παρομοια αν και το γαλακτικο (lactate) πλασματος ήταν υψηλοτερo στον συνδυασμο γλυκοζης/ φρουκτοζης σε σχεση με το διαλυμα σκετης γλυκοζης (περιπου 0.8 mmol x L(-1), P < 0.05).


οποιος εχει υποψην καποια ερμηνεια ευχαριστως να τον ακουσω.

Madd_Chadd
24-07-12, 21:25
Kαταλαβα Joe,απλα μου φανηκε πολυ παραξενο γιατι εγω οσα χρονια γυμναζομαι παντα τρωω φρουτα για μεταπροπονητικο.

Στο φορτωμα 4 μπανανες και στο χασιμο 2 μπανανες η μισο κιλο καρπουζι,ειχα την εντυπωση οτι το κανετε ολοι αυτο οπως εγω.;)

COBRA_STYLE
24-07-12, 21:44
4 μπανανες?wtf?:unsure:

δεν εχω δει αλλον εδω μεσα να το κανει:green:

Devil
25-07-12, 00:02
αυτο που δεν καταλαβα ειναι αυτο


οποιος εχει υποψην καποια ερμηνεια ευχαριστως να τον ακουσω.

λογικα καπου μπαινει στη μεση ο cori cycle.... και το οτι το fructose αυξανει την συνθεση γλυκογονου στο συκωτι....

αλλα αυτη τη στιγμη μου ειναι αδυνατον να το συνδιασω η' να βρω καποιο παπερ...:green:

TheWorst
25-07-12, 10:21
4 μπανανες?wtf?:unsure:

δεν εχω δει αλλον εδω μεσα να το κανει:green:

Περσι επερνα 4-5 μπανανες και ζυγιζα 500-550 γραμμαρια παντα και τις βουταω σε 100 γραμμμαρια μελι και τρωω στο μεταπροπονητικο . :rolf::rolf: Οτι οχι ηταν και πολυ σωστο :lol:

s0k0s
25-07-12, 10:21
Περσι επερνα 4-5 μπανανες και ζυγιζα 500-550 γραμμαρια παντα και τις βουταω σε 100 γραμμμαρια μελι και τρωω στο μεταπροπονητικο . :rolf::rolf: Οτι οχι ηταν και πολυ σωστο :lol:

Μετα πως τρωτε το γευμα σας; :unsure:
Δεν σας φουσκωνει; Κ ειδικα τοσες μπανανες...

TheWorst
25-07-12, 10:55
Α και ξεχασα.. Τις μπανανες και το μελι μαζι με 130 γρ τονο σε κονσερβα , τα'χω και στο λογκ μου :lol:

beefmeup
25-07-12, 22:01
η μελετη αυτη δεν επικεντρωνεται στην κορυφωση της ινσουλινης..απλα την αναφερει σαν παραμετρο.
σε ββντερς εφαρμοζεται,με την εννοια πως ακομα κ η φρουκτοζη μπορει να βοηθησει σε αποκατασταση του μυικου γλυκογονου,κ ουσιαστικα αυτο που λεει ειναι,πως δεν ισχυει απαραιτητα οτι αναπληρωνεται μονο το υπατικο με την ληψη της..
ειτε δλδ κανουμε αθλημα αντοχης,ειτε δυναμης οσον αφορα το γλυκογονο σαφως κ οι απαιτησεις ειναι διαφορετικες,αλλα η αναπληρωση του στο σωμα με αυτη την μεθοδο(φρουκτοζη) γινεται κατα τον ιδιο τροπο..
νομιζω αυτο,μας λεει το χαρτι πανω κατω.