PDA

Επιστροφή στο Forum : Premium Baking Bar, Unsweetened Chocolate (Ghirardelli)



average_joe
27-07-12, 16:39
51996


Description
100% Cacao
All Natural
Kosher Dairy


Supplement Facts
Supplement Facts
Serving Size: 3 Sections (43 g)
Servings Per Container: about 2.5
Amount Per Serving % Daily Value*
Calories 220
Calories from Fat 210
Total Fat 23 g 35%
Saturated Fat 14 g 68%
Trans Fat 0 g
Cholesterol 0 mg 0%
Sodium 0 mg 0%
Total Carbohydrate 14 g 5%
Dietary Fiber 7 g 27%
Sugars 0 g
Protein 5 g
Vitamin A 0%
Vitamin C 0%
Calcium 4%
Iron 30%
*Percent Daily Values are based on a 2,000 calorie diet.

soon...

vickypek
27-07-12, 22:47
που τη βρισκουμε???

aepiskeptis
28-07-12, 10:32
στο αγαπημενο ολο του φορουμ εγωβοτανι μολις δρωσισει ο καιρος

ελα και περιμενω να τη δοκιμασω πως και πως γιατι για την ωρα με τα 70% σοκολατακια παυλιδη συμπληρωμενα με τσοκαμιν η κατασταση παλευεται, αλλα δεν εχει μηδαμινη απολαυση


πρεπει να κανουμε μια κινηση να μας κανουν γκρουποεκτωτικοκουπονακι

Giannistzn
28-07-12, 10:56
Θα την δοκιμασω και εγω απο χειμωνα λοιπον, 0 σακχαρα ειναι το ιδανικο.

Επισκεπτη, νομιζω ο παυλιδης βγαζει και 75-80αρα(?). Εχει μαυρη συσκευασια, εκτος αν λεμε την ιδια και δεν θυμαμαι καλα (και σε σοκολατα και σε σοκολατακια σε πακετο αλλα δεν συμφερει)

primordial
29-07-12, 14:13
Δεν μου βγαίνουν τα νούμερα από τα sup. facts κ κατ' επέκταση από τα macros...;)
Κάνω λάθος τις πράξεις???

Giannistzn
29-07-12, 14:40
Πιθανως ειναι 220 kcal / 43γρ και τα supp facts λιπαρα/υδκες/πρωτεΐνη ειναι ανα 100γρ προΐοντος.

average_joe
29-07-12, 16:06
μπα οχι @Giannistzn τα facts ειναι για τα 43γρ. συνολο η σοκολατα 113.

@primordial τα περισσοτερα labels με σοκολατα τετοιου τυπου ειναι λιγο περιεργα και αυτο πιθανον να οφειλεται στο ποσοστο του υδατ που υπολογιζουν.

στην συγκεκριμενη εχουν αφαιρεσει τις θερμιδες απο ινες σιγουρα, σε αλλες οχι. αν τσεκαρεις γενικα θα δεις παντα να υπαρχει μια μικρη διαφοροποιηση. οποτε θα πρεπε να ναι 255 θερμ. αν αφαιρεσεις τις ινες. απο κει και περα δεν το χω ψαξει περαιτερω οποτε δεν μπορω να βοηθησω.

λεω να κανω αμεσα μια παραγγελια ετσι για δοκιμη αλλα με τις ζεστες δεν ξερω αν θα φτασει ανεπαφη :unsure:

primordial
29-07-12, 19:20
Με το να παραγγείλεις κάτι τέτοιο θεωρώ ότι δεν θα δώσεις κ ιδιαίτερη έμφαση στα makros του...;) απλά έτσι για την κουβέντα ρώταγα
Όπως κ να έχει με τις παρούσες συνθήκες δεν θα σου συνιστούσα να κάνεις την παραγγελία....:inandout:
Δεν θα προλαβαίνεις να ξεμυτήσεις...:green::P:green:

aepiskeptis
30-07-12, 10:24
Θα την δοκιμασω και εγω απο χειμωνα λοιπον, 0 σακχαρα ειναι το ιδανικο.

Επισκεπτη, νομιζω ο παυλιδης βγαζει και 75-80αρα(?). Εχει μαυρη συσκευασια, εκτος αν λεμε την ιδια και δεν θυμαμαι καλα (και σε σοκολατα και σε σοκολατακια σε πακετο αλλα δεν συμφερει)

τνχ θα τσεκαρω :green:


μια που μιλαμε για δαρκ τσοκο να δωσω λιγο υλικο

ας υποθεσουμε οτι εχουμε μια 85% και μια 80%, αλλα η δευτερη εχει περισσοτερα λιπαρα/100γρ και περισσοτερες ινες τοτε φαινεται η 2η να ειναι καλυτερης ποιοτητας απο την 1η παροτι εχει 5% λιγοτερα στερεα κακαο. εχει να κανει με την πρωτη υλη δλδ τα κακαο φασολια και απο που αυτα προερχονται εκουαδορ βσ χιλη βσ οπουδηποτε

συνεπως οταν επιλεγουμε δαρκ τσοκο νομιζω ειναι μια καλη συνταγη να κοιταμε λιπαρα ιδιαιτερα τα κορεσμενα και ινες.

για παραδειγμα

ας δουμε στα 43γρ την παραπανω βσ Endangered Species Chocolate, Extreme Dark Chocolate, αυτη ειναι 88%

14 βσ 11 τα κορεσμενα , τα ολικα 23 βσ 20, ινες 7 βσ 6, 14 βσ 17 οι υδατανθρακες, 0 βσ 5 τα σακχαρα, 5 βσ 4 πρωτεινη

θα μου πειτε λογικα ολα τα παραπανω μια και η μια ειναι 100% βσ 88%

αλλα σας δινει μια ενδειξη

average_joe
05-08-12, 15:27
δεν τολμησα ακομα λογω καιρου να αφησω παραγγελια.

τεσπα, το πλανο μου ειναι να χρησιμοποιησω το συγκεκριμενο προιον (γυρω στα 25- 30γρ) με καμια 30γρ whey κανα μισαωρο πριν την προπο με κανα 15ωρο- 17ωρο fast πιο πριν να "εκμεταλλευτω" και γω μια φορα τις ΝΟ ιδιοτητες της μαυρης σοκολατας (γιατι ως τωρα αγοραζω τετοια προιοντα για τη γευση).
@primordial δινω εμφαση στα macros της για αυτο και αγοραζω τετοιου τυπου προιοντα.

@aepiskeptis ωραια info (αυτο με τη βρωμη/ ινες που πες στις γενικες διατροφης δεν το χα υποψην, αλλα δε βαριεσαι :green:)

aepiskeptis
05-08-12, 15:35
να ρωτησω κατι αλλο τωρα που με βρηκες


στερεα κακαο=κακαο+κακαοβουτυρο ετσι?

κατσε να το παρουμε απτην αρχη. εχουμε τα φασολια, τα επεξεργαζομαστε και διαχωριζουμε το κακαο και το κακαοβουτυρο.

και μετα βαζουμε κατα βουληση κακαο, κακαοβουτυρο, ο,τι αλλο

και γραφουν 70% στερεα κακαο.

ποσο κακαο και ποσο κακαοβουτυρο, ομως?

δλδ μπορει μια 70% να ειναι μισο-μισο ή μπορει και ναναι οτιδηποτε, τωρα που το σκεφτομαι δε θα ανακατευτει με πολυ κακαο-λιγο κακαοβουτυρο, αλλα μπορει να βαζουν κατι αλλο, νερο ξερω γω, ωχ ωχ μολις καηκε το συστημα

average_joe
05-08-12, 15:47
:green:

γιατι να τα διαχωρισουν? :unsure:

τεσπα πες οτι γινεται ετσι.

για να ρθει παλι σε στερεη μορφη θα πρεπει να περιεχει ικανη ποσοτητα κακαοβουτυρου σωστα?
επειδη εχω αγορασει κακαοβουτυρο αρκετες φορες βρισκεται σε στερεη μορφη σε θερμοκρασια δωματιου (εκτος απο τους καλοκαιρινους μηνες που μπορει -λεω εγω τωρα- να το ξεχασες στην συσκευασια του και να ανοιξες ενα πρωι το ντουλαπι και να τα δες ολα πουτ@ν@ :banghead::banghead:)

οποτε για να πηξει παλι πιθανον να θελει ιση ποσοτητα απο κακαο- κακαοβουτυρο για να δεσει με τις αναλογιες που ειχαν τα αρχικα nibs.
με το νερο λιγο δυσκολο.
νομιζω...
να μου λεγες καμια λεκιθινη θα το βρισκα πιο πιθανο.

αντε να ρωτησω και κατι τωρα που σε βρηκα.

το κανονικο το κακαο εχει στεαρικο αναμεσα στα 20% των λιπαρων του?
ή το τραβανε ολο στο κακαοβουτυρο κατα τη διαδικασια?

aepiskeptis
07-08-12, 15:48
απ οτι κοιταξα εχει να κανει με την εταιρια παραγωγης

γενικα αν μιλαμε για μαυρη σοκολατα παιζει αυτο

The nibs are then ground into a paste known as ‘cocoa mass’ or ‘chocolate liquor’ – which is around 55% cocoa butter and forms the basis of all chocolate products. Other ingredients are now mixed with it such as vanilla and sugar. Then the product is stirred – a process called conching – which creates friction and heat giving the paste a smooth, velvety texture.


η λεκιθινη μπαινει για υφη για να γινει αφρατη και μαλακη, μαλλον για τον ιδιο λογο που οι νοικοκυρες βαζουν αυγα στον κιμα, για να δεσει τα υλικα και να κανει αφρατο το μπιφτεκι (λεγε με λεκιθινη), επισης υποθετω και για οποιο αλλο λογο που δε γνωριζω.
Παντως αν θυμασαι η βιβανι 85% που δεν ειχε λεκιθινη ή καποιον αλλο εμυλσιφιερ δεν ηταν τοσο αφρατη οσο πχ η γρεεν ν βλακ 85% . και οι 100% που εχω καταναλωσει κατα καιρους ειχαν την ιδια σκληρη υφη γευστικα.


Η ερωτηση που κανεις για το στεαρικο, δεν ξερω.

υποθετω καθαρα υποθεση, οτι το στεαρικο ειναι του καρπου και επομενως ο,τι επεξεργασια και να κανεις στον καρπο τοσο το κακαο οσο και το κακαοβουτυρο στα κορεσμενα λιπαρα τους θα εχουν τοση αναλογια στεαρικου οση και το φασολι. Επισης, αυτο που σκεφτηκες, υποθετω, οτι θα ειναι καπως δυσκολη διεργασια, θες να απομονωσεις στεαρικο απ το συνολο των κορεσμενων ή αν το πας αναποδα, αν βγαζωντας το κακαοβουτυρο παιρνεις μαζι και το στεαρικο που μενει στο κακαο? Δλδ αν το κακαοβουτυρο τραβαει το στεαρικο απ το κακαο?

πως να σπασει η δομη των κορεσμενων και να απομονωθει το στεαρικο? δεν εχω ιδεα, ισως καποιος χημικος τροφιμων να εχει την απαντηση, ή καποιος γκουρου της σοκολατοπαραγωγης