PDA

Επιστροφή στο Forum : Caffein Pyrin (Nutrend)



bowthruster
05-08-12, 14:07
Το θέμα αναφέρεται σε αυτό το προϊόν:

52221

το οποίο λέει πως περιέχει (σε δόση δύο χαπιών):

200 mg καφεΐνης
800 mg εκχύλισμα ιτιάς (όχι της λουλουδιασμένης) και,
560 mg βιταμίνης C

Αρχικά να ζητήσω συγγνώμη αν προϋπήρχε το θέμα (αν και έψαξα στο forum) και να παραθέσω το σχόλιό μου:

το πήρα για την τιμή και ως υποκατάστατο ενός 3πλού εσπρέσσο. Δεν κράσαρα μετά τη λήψη του ούτε ένιωσα jumpy από την καφεϊνη.

leftis
23-01-13, 14:55
Το θέμα αναφέρεται σε αυτό το προϊόν:

52221

το οποίο λέει πως περιέχει (σε δόση δύο χαπιών):

200 mg καφεΐνης
800 mg εκχύλισμα ιτιάς (όχι της λουλουδιασμένης) και,
560 mg βιταμίνης C

Αρχικά να ζητήσω συγγνώμη αν προϋπήρχε το θέμα (αν και έψαξα στο forum) και να παραθέσω το σχόλιό μου:

το πήρα για την τιμή και ως υποκατάστατο ενός 3πλού εσπρέσσο. Δεν κράσαρα μετά τη λήψη του ούτε ένιωσα jumpy από την καφεϊνη.

μού ήρθε σήμερα. Μόλις το χρησιμοποιήσω θα κάνω ενα ριβιου. Σήμερα ή αύριο θα το χρησιμοποιήσω πιστεύω.

Mikekan
23-01-13, 15:29
Σοβαρή εταιρία η Nutrend!

leftis
23-01-13, 15:38
Σοβαρή εταιρία η Nutrend!


Σοβαρά ή ειρωνικά το λές? Μόλις γύρισα το κουτάκι είδα κάτι ρώσικα πίσω και είπα ανάθεμα την ώρα που το πήρα χωρίς να ψάξω την εταιρία :green:

Mikekan
23-01-13, 15:41
Σοβαρά ή ειρωνικά το λές? Μόλις γύρισα το κουτάκι είδα κάτι ρώσικα πίσω και είπα ανάθεμα την ώρα που το πήρα χωρίς να ψάξω την εταιρία :green:

Kαθόλου ειρωνικά, θεωρείται πολύ καλή εταιρία! Μήπως είναι τσέχικα?

poison1
23-01-13, 16:22
ρε μάγκες μιλάτε σοβαρά τώρα;;;;
ένας βαρύς καφές (φραπέ για την ακριβια) και μισή ασπιρίνη...
το πιο παλιό κόλπο των φορτηγατζηδων για μεγαλύτερα δρομολόγια.
εκτός και αν έκανε κάνα πενταευρω τότε πάσο.

leftis
23-01-13, 17:20
ρε μάγκες μιλάτε σοβαρά τώρα;;;;
ένας βαρύς καφές (φραπέ για την ακριβια) και μισή ασπιρίνη...
το πιο παλιό κόλπο των φορτηγατζηδων για μεγαλύτερα δρομολόγια.
εκτός και αν έκανε κάνα πενταευρω τότε πάσο.


ναι κάπου τόσο έκανε οπότε το πήρα για κανά πρωινό αν είμαι σαν κοτόπουλο η πριν από καμιά προπόνηση αν δεν εχω χρόνο για καφέ. 2 πράγματα που με προβλημάτισαν : Πρώτον λέει να καταναλωθεί 3 μήνες μετά το άνοιγμα. Ποιό από τα συστατικά χαλάει και πρέπει να καταναλωθεί τόσο γρήγορα?
2ον λέει μέγιστη δόση 2 κάψουλες το οποίο αντιστοιχεί σε 200mg καφείνης ποσό αρκετά μέτριο ειδικά για άτομα με μεγάλη ανεκτικότητα. Μήπως αυτή η ιτιά είναι επικίνδυνη σε μεγάλες ποσόστητες γιατί και το μισό γραμμάριο VitC που έχει δεν είναι πολύ.



@Mike, ναι τσέχικα είναι :thumbup:

Mikekan
23-01-13, 17:41
ναι κάπου τόσο έκανε οπότε το πήρα για κανά πρωινό αν είμαι σαν κοτόπουλο η πριν από καμιά προπόνηση αν δεν εχω χρόνο για καφέ. 2 πράγματα που με προβλημάτισαν : Πρώτον λέει να καταναλωθεί 3 μήνες μετά το άνοιγμα. Ποιό από τα συστατικά χαλάει και πρέπει να καταναλωθεί τόσο γρήγορα?
2ον λέει μέγιστη δόση 2 κάψουλες το οποίο αντιστοιχεί σε 200mg καφείνης ποσό αρκετά μέτριο ειδικά για άτομα με μεγάλη ανεκτικότητα. Μήπως αυτή η ιτιά είναι επικίνδυνη σε μεγάλες ποσόστητες γιατί και το μισό γραμμάριο VitC που έχει δεν είναι πολύ.



@Mike, ναι τσέχικα είναι :thumbup:

Τσεχική ειναι η εταιρία, στο τελευταίο ματς Ολυμπιακός - Ζαλγκρις Καουνας στο μπάσκετ οι παίχτες της Ζαλγκιρις έπιναν Nutrend, Ηλεκτρολυτες ίσως?

poison1
23-01-13, 18:51
leftis αυτό που σου εγραψα πιο πάνω...
καφεΐνη και ασπιρίνη. αυτα έχει μέσα. ο φλοιός ιτιας έχει ακετυλοσαλικιλικο οξύ. ασπιρίνη δηλαδή. μάλλον γιαυτο λέει μέχρι 2 την ημέρα. λογικά κάπου θα λέει και για αυτούς που είναι αλλεργικοι στην ασπιρίνη ή έχουν εληψη ενζύμου κλπ.

leftis
23-01-13, 19:26
leftis αυτό που σου εγραψα πιο πάνω...
καφεΐνη και ασπιρίνη. αυτα έχει μέσα. ο φλοιός ιτιας έχει ακετυλοσαλικιλικο οξύ. ασπιρίνη δηλαδή. μάλλον γιαυτο λέει μέχρι 2 την ημέρα. λογικά κάπου θα λέει και για αυτούς που είναι αλλεργικοι στην ασπιρίνη ή έχουν εληψη ενζύμου κλπ.

Σε τι βοηθάει η ασπιρίνη και η βιταμίνη C στο συγκεκριμένο σκεύασμα? Εννοώ, λειτουργούν συνεργιστικά?
Οπότε αν δώ οτι 200μγ καφείνη (2 κάψουλες) δεν με πιάνουν καλύτερα να πιώ κανά καφέ από το να πάρω εξτρα κάψουλες ε?