PDA

Επιστροφή στο Forum : σημειωματάριο ΣωματοΔομικής



SomatoDomiki
07-08-12, 15:49
Πριν πολλά χρόνια γνώρισα τη γυμναστική με βάρη
Μετά οι βιοποριστικές και οικογενειακές υποχρεώσεις με έκαναν να απέχω για μεγάλο χρονικό διάστημα από τη συστηματική άσκηση
Το "μικρόβιο" πάντα υπήρχε και εξαιτίας του γιού μου και κατόπιν ενός ατόμου που προσωπικά δεν γνωρίζω αλλά παρακολουθώ τη προσπάθειά του είπα να ξαναρχίσω
Εκανα αρκετές απόπειρες ώστε να "ξαναμπώ" όμως ο όλος ρυθμός της καθημερινότητάς μου φάνηκε πιο δυνατός
Αρχές του μήνα που πέρασε και εκμεταλλευόμενος την άδειά μου ξεκίνησα σιγά-σιγά
Αυτός λοιπόν ο καιρός και μέχρι να ολοκληρώσει ο γιός μου τις διακοπές ώστε να κινηθούμε παράλληλα είναι αναγνωριστικός
Επιδιώκω να προπονούμαι πάνω-κάτω τρεις μέρες τη βδομάδα για να μου γίνει συνήθεια και διερευνώ σε τι κατάσταση βρίσκομαι και όχι που είχα σταματήσει

koukoutsaki
07-08-12, 15:51
Καλη αρχή στο ημερολόγιο σου και καλη επιτυχία στους στόχους. Έχεις κάποιο σπλιτ κατα νου ?

marvin
07-08-12, 18:10
Καλη αρχη στο σημειωματαριο σου,ευχομαι να γραψεις πολλες σελιδες με την πορεια σου και παντα προς τα ''πανω''!!Ειναι ωραιο να εχουμε ενα κινητρο και ποσο μαλλον οταν αυτο ερχεται απο την οικογενεια μας!!Αφου εκανες την αρχη να εισαι σιγουρος πως εγινε το δυσκολο κομματι!Καλη συνεχεια και να μας ενημερωνεις για την πορεια της εξελιξης σου!!:welcome:

SomatoDomiki
07-08-12, 19:44
Καλη αρχή στο ημερολόγιο σου και καλη επιτυχία στους στόχους. Έχεις κάποιο σπλιτ κατα νου ?



Η σωματική διάπλαση που γνώρισα και αγάπησα είναι αυτή της "παλαιάς σχολής" και σ΄εκείνο το στυλ θα κινηθώ.

SomatoDomiki
07-08-12, 19:52
Καλη αρχη στο σημειωματαριο σου,ευχομαι να γραψεις πολλες σελιδες με την πορεια σου και παντα προς τα ''πανω''!!Ειναι ωραιο να εχουμε ενα κινητρο και ποσο μαλλον οταν αυτο ερχεται απο την οικογενεια μας!!Αφου εκανες την αρχη να εισαι σιγουρος πως εγινε το δυσκολο κομματι!Καλη συνεχεια και να μας ενημερωνεις για την πορεια της εξελιξης σου!!:welcome:



Ο άνθρωπος δε σκοντάφτει σε ψηλά βουνά αλλά σε μικρές πετρίτσες...

grtech
07-08-12, 23:55
Καλό ξεκίνημα φίλε μου με δυνατές προπονήσεις, ειδικά όταν αυτές γίνονται παρέα με τον γιο θα είναι μεγάλη περιπέτεια, πραγματικά χαίρομαι.
:thumbup::weights::welcome:

SomatoDomiki
08-08-12, 00:50
Από τις 20 του μήνα λοιπόν και για 5 εβδομάδες το πρόγραμμα θα είναι:
στροφές μέσης σε καθιστή θέση
αντίστροφες κάμψεις δικεφάλων
κάμψεις σε τροχαλία
αντίστροφες πιέσεις πάγκου για τρικέφαλους
οπισθολαίμιες πιέσεις με ανοιχτή λαβή
πιέσεις πάγκου με μεσαία λαβή
αλύγιστα πουλόβερς ανοιχτά σε κατακλινή
κωπηλατική στο μηχάνημα
πιέσεις ποδιών με κλειστά γόνατα και ανοιχτά μύτες
άρσεις γαμπών
εκτάσεις ποδιών
άρσεις ποδών,
και θα εκτελείται Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή,
στο 1(από 3)επίπεδο-βάση του βιβλίου του μίστερ ολύμπια Φρανκ Ζέην- από εμένα
και στο 3 επίπεδο από το γιό μου

SomatoDomiki
08-08-12, 01:07
Καλό ξεκίνημα φίλε μου με δυνατές προπονήσεις, ειδικά όταν αυτές γίνονται παρέα με τον γιο θα είναι μεγάλη περιπέτεια, πραγματικά χαίρομαι.
:thumbup::weights::welcome:



Ευχαριστώ!

Andreas C.
08-08-12, 11:14
Φίλε μου καλο ξεκίνημα, καλή αρχή στο log σου και εύχομαι να σου γίνει συνήθεια και να μην τα παρατήσεις :thumbup: :toast:

SomatoDomiki
08-08-12, 11:41
Φίλε μου καλο ξεκίνημα, καλή αρχή στο log σου και εύχομαι να σου γίνει συνήθεια και να μην τα παρατήσεις :thumbup: :toast:



;)

kokolakis
09-08-12, 13:39
βαλε φωτο, και δικες σου αλλα και του γιου σου, τωρα που ειναι αρχη του λογκ για να βλεπεις διαφορες... ;)
γραφε και την διατροφη αναλυτικα αν την προσεχεις αρκετα καθως και πως πανε οι προπονησεις κιλα,επαναληψεις κτλ


αντε καλη δυναμη!! :weights:

SomatoDomiki
09-08-12, 15:09
βαλε φωτο, και δικες σου αλλα και του γιου σου, τωρα που ειναι αρχη του λογκ για να βλεπεις διαφορες... ;)
γραφε και την διατροφη αναλυτικα αν την προσεχεις αρκετα καθως και πως πανε οι προπονησεις κιλα,επαναληψεις κτλ


αντε καλη δυναμη!! :weights:



Θα έλθουν και οι φωτό:unsure:

SomatoDomiki
09-08-12, 16:47
ΠρώτοΕπίπεδο
1σετ των 50επαναλήψεων α.μέση
1των15 β.πήχεις
1των25 γ.δικέφαλοι
1των50 δ.τρικέφαλοι
1των30 ε.ώμοι
1των30 ς.στήθος
1των30 ζ.πουλ-όβερς
1των30 η.πλάτη
1των30 θ.πόδια
1των80 ι.γάμπες
1των30 ια.πόδια
1των30 ιβ.κοιλιακοί
ΤρίτοΕπίπεδο
1των80 α.
3των20 β.
3των25 γ.
3των30 δ.
3των25 ε.
3των25 ς.
3των25 ζ.
3των25 η.
3των25 θ.
3των50 ι.
3των25 ια.
3των25 ιβ.

SomatoDomiki
09-08-12, 19:46
Δίαιτα...δεν τη γνωρίζω τη "κυρία"

Οταν πρωτοξεκίνησα γυμναζόμουν πολύ και ποτέ δεν ένοιωσα την ανάγκη να δώσω προσοχή στη τροφή μου
Τώρα όμως είμαι στα 140 κιλά (ύψος 1,85) και όχι μυικά μετά από τόσα χρόνια απουσίας
Βαρέθηκα λοιπόν να βλέπω στο καθρέπτη κάποιον που δεν είμαι εγώ

Η εργασία μου έχει ακατάστατο ωράριο και δεν είμαι από τους τύπους που κυκλοφορούν με ταπεράκια
Αλλωστε από διατροφή γνωρίζω λίγα και αυτά θεωρητικώς

Πρόσφατα άρχισα σιγά-σιγά Συνδιασμό Τροφών
Πρωτεϊνες με λαχανικά, υδατάνθρακες με λαχανικά, όχι πρωτεϊνη με υδατάνθρακα, γεύμα καθώς και αλλαγή ομάδος κάθε 3-4 ώρες κ.τ.λ.
Μου έρχεται εύκολο

Βέβαια δεν ξέρω αν είναι μύθος ή όχι
Ξέρω ότι θα μπω σε μια σειρά


Με το που ξεκινήσω συστηματική άσκηση (20/8) αρχίζω να παίρνω πρωτεϊνη που να περιέχει σίγουρα αυγό


και ταπεράκι αν χρειαστεί αναγκαίο:(

ADRIKOULAS7
10-08-12, 08:05
φιλε μου καλη επιτυχια στην νεα σου ρουτινα!!!!!!!δωσε πονο στις προπονησεις!!!!!!!φουλ ενταση!!!!!!

marvin
10-08-12, 10:06
Καλημερα,να σκεφτω οτι σου ταιριαζει το φουλ-μποντυ;
Απο οτι διαβασα εχεις πολλες επαναληψεις περαν του πρωτου επιπεδου που φανταζομαι ειναι το ζεσταμα σου.Απο διαλλειματα στο τριτο επιπεδο που αναφερεις;Απο τις επαναλληψεις θα συμπερανα μικρα,δηλαδη αεροβια κατασταση;

Νομιζω καιρος να γνωρισεις οποια ''κυρια'' προκειται να εμπλακει στο στοχο σου,ξεκινοντας απο την'' κυρια'' διαιτα.:P
Καλο θα ηταν να υπολογισεις τις θερμιδες που χρειαζεσαι σε αυτα τα κιλα και να μιωνεις σιγα σιγα ανα 250 με 300 θερμ.
Διαβασε εδω..http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF...&p=110761&viewfull=1#post110761

σιγουρα δεν εισαι αρχαριος αλλα θα σε βοηθησει να φτιαξεις ενα πλανο.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1050-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%93%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82&p=11124&viewfull=1#post11124 και εδω,υπαρχει ενα κομματι που αναφερεται στο τροπο προσδιορισμου των θερμιδων αλλα και τον μακροσυστατικων που χρειαζεται ο καθενας μας!!
Αυτο θελει να αφιερωσεις λιγη ωρα να υπολογισεις ποσοτητες και να ξερεις πανω κατω που θα κινηθεις σε θερμιδες.Το να εχεις τοσα κιλα πανω σου θελει ενα προγραματισμο και αν χρειαστει και το μπολακι,πιστεψε με κακο δεν ειναι!!;)
Εχω ξανα ακουσει για τον διαχωρισμο πρωτεινης με υδατανθρακα,δεν ξερω αν ειναι μυθος η οχι,ομως το οτι σε βοηθαει να προγραματιστεις ειναι θετικο!!

Να ξερεις δεσμευτηκες πλεον :P οποτε δεν εχει να σκεφτεις καποια στιγμη που θα νιωσεις ''κουρασμενος'' οτι θα κανεις πισω!!
Το σωμα δεν ξεχνα αρα θα επανελθεις μυικα γρηγορα ,οσο για τα κιλα αν το προγραματισεις,θα φευγουν ''αερα''.τροπο χρειαζεται και οχι τοσο κοπο!!:welcome:

SomatoDomiki
11-08-12, 18:21
φιλε μου καλη επιτυχια στην νεα σου ρουτινα!!!!!!!δωσε πονο στις προπονησεις!!!!!!!φουλ ενταση!!!!!!



:)

SomatoDomiki
11-08-12, 18:38
Εκανα ένα τυπογραφικό λάθος: άρσεις γάμπες με ανοιχτές μύτες ποδιών και όχι στις πιέσεις ποδιών
Επίσης τις κωπηλατικές θα τις κάνω σε πρόκυψη με κλειστή λαβή και όχι στο μηχάνημα
...Παλαιά αισθανόμουν το γυμναστήριο σαν το σπίτι μου ενώ τώρα νοιώθω ξένος με το "όλο κλίμα" που επικρατεί πλέον και πολλές βασικές ασκήσεις που κατά τη γνώμη μου είναι αυτές που κτίζουν μυς δεν τις βλέπω και συστέλλομαι και γω να τις εκτελώ
Θα το ξεπεράσω πιστεύω

SomatoDomiki
11-08-12, 19:26
Καλημερα,να σκεφτω οτι σου ταιριαζει το φουλ-μποντυ;
Απο οτι διαβασα εχεις πολλες επαναληψεις περαν του πρωτου επιπεδου που φανταζομαι ειναι το ζεσταμα σου.Απο διαλλειματα στο τριτο επιπεδο που αναφερεις;Απο τις επαναλληψεις θα συμπερανα μικρα,δηλαδη αεροβια κατασταση;

Νομιζω καιρος να γνωρισεις οποια ''κυρια'' προκειται να εμπλακει στο στοχο σου,ξεκινοντας απο την'' κυρια'' διαιτα.:P
Καλο θα ηταν να υπολογισεις τις θερμιδες που χρειαζεσαι σε αυτα τα κιλα και να μιωνεις σιγα σιγα ανα 250 με 300 θερμ.
Διαβασε εδω..http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF...&p=110761&viewfull=1#post110761

σιγουρα δεν εισαι αρχαριος αλλα θα σε βοηθησει να φτιαξεις ενα πλανο.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1050-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%93%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82&p=11124&viewfull=1#post11124 και εδω,υπαρχει ενα κομματι που αναφερεται στο τροπο προσδιορισμου των θερμιδων αλλα και τον μακροσυστατικων που χρειαζεται ο καθενας μας!!
Αυτο θελει να αφιερωσεις λιγη ωρα να υπολογισεις ποσοτητες και να ξερεις πανω κατω που θα κινηθεις σε θερμιδες.Το να εχεις τοσα κιλα πανω σου θελει ενα προγραματισμο και αν χρειαστει και το μπολακι,πιστεψε με κακο δεν ειναι!!;)
Εχω ξανα ακουσει για τον διαχωρισμο πρωτεινης με υδατανθρακα,δεν ξερω αν ειναι μυθος η οχι,ομως το οτι σε βοηθαει να προγραματιστεις ειναι θετικο!!

Να ξερεις δεσμευτηκες πλεον :P οποτε δεν εχει να σκεφτεις καποια στιγμη που θα νιωσεις ''κουρασμενος'' οτι θα κανεις πισω!!
Το σωμα δεν ξεχνα αρα θα επανελθεις μυικα γρηγορα ,οσο για τα κιλα αν το προγραματισεις,θα φευγουν ''αερα''.τροπο χρειαζεται και οχι τοσο κοπο!!:welcome:




Στο καιρό μου ύπηρχαν οι μποντυμπιλτεράδες και αυτοί που έκαναν βαράκια γιατί είχαν υποστεί κάποιο τραυματισμό ή έκαναν καθιστική ζωή κ.α.
Για τις νέες τάσεις δεν έχω άποψη και όταν μου λένε περί αυτών ρωτάω, φτιάχνουν Σέρτζιο Ολίβα;!
Ναι! μόνον ΜπόντυΜπίλτινγκ!

Υπάρχουν δυο φιλοσοφίες:η γερμανική:πολλά κιλά και η γαλλική:πολλές επαναλήψεις
Πιστεύω στη γαλλική σε σχέση με τη διάπλαση των μυώνων

Ανέκαθεν ο ρυθμός των ρουτινών μου ήταν και είναι γρήγορος
Ο προγραμματισμός που έχω κάνει έχει ως βάση τις συμβουλές που δίνει ο Φράνκ Ζέην σε ένα βιβλίο και αποτελείται από 3-4 προγράμματα τα οποία έχουν 3 επίπεδα το καθένα(τα 3 πρώτα)
Από τις 09/7 και μέχρι τέλος της βδομάδας που έρχεται είμαι σε μια "πειραματική περίοδο" κατά την οποία βλέπω ότι αναβίωσαν ενοχλήσεις από παλαιούς τραυματισμούς και σκέπτομαι να παραμείνω στο 1 επίπεδο και στις τρεις φάσεις

Σίγουρα είμαι μείον του αρχάριου πρακτικά τουλάχιστον στα περί διατροφής
Σε ευχαριστώ για τις συστάσεις!!

Το πρώτο 20ήμερο του άλλου μήνα με περιμένει "πίκρα"
Αν μείνω θα είναι καλό σημάδι

SomatoDomiki
16-08-12, 23:49
Βδομάδα του 15αύγουστου, δεν γυμνάστηκα ούτε πρόσεξα ιδιαίτερα τη τροφή μου

marvin
18-08-12, 00:34
Βδομάδα του 15αύγουστου, δεν γυμνάστηκα ούτε πρόσεξα ιδιαίτερα τη τροφή μου

Να θεωρηθει ως ενα ευχαριστο διαλλειμα φανταζομαι,μιας και ανεφερες κατι για δυσκολιες τον επομενο μηνα;:unsure:

:welcome:

SomatoDomiki
18-08-12, 00:45
Να θεωρηθει ως ενα ευχαριστο διαλλειμα φανταζομαι,μιας και ανεφερες κατι για δυσκολιες τον επομενο μηνα;:unsure:

:welcome:



Aγαπητή φίλη marvin σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου
Δεν ήταν ένα ευχάριστο διάλλειμα
Μην...ανησυχείς διότι έχω σκοπό να αποδείξω σε κάτι "κομήτες" ότι και παρελθόν είμαι και παρόν και με φυσικό τρόπο

SomatoDomiki
18-08-12, 15:36
Στο εξής επειδή άλλαξα το δικό μου πλάνο προπονήσεων θα καταγράφω στο σημειωματάριο τα προγράμματα του γιού μου
Κάποια στιγμή θα αναρτήσω και το δικό μου πλάνο

SomatoDomiki
20-08-12, 01:39
for Kosta



βασικό πρόγραμμα
Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή
Στροφές κορμού 3*50
Πιέσεις πάγκου 1*15/3*12
Αλύγιστα πουλόβερς 3*12
Πιέσεις πίσω στον αυχένα 3*12
Κωπηλατικές μηχανήματος 3*12
Κλειστές πιέσεις πάγκου 3*12
Κάμψεις μπάρας 3*12
Ανάποδες κάμψεις 3*12
Εκτάσεις ποδιών 1*15/3*12
Πιέσεις ποδιών 3*12
Ανυψώσεις γαμπών καθιστές 3*50
Αρσεις γονάτων 3*30.

SomatoDomiki
25-08-12, 18:11
Σταματάω να γράφω
Δεν το κάνω με κέφι και θεωρώ ότι το σημειωματάριο...εξελίσσεται σε "ξενέρωτο"
Ισως κάποια άλλη στιγμή.

marvin
26-08-12, 15:35
Αν καταλαβα καλα σταματας να καταγραφεις,θελω να πιστευω πως η προσπαθεια να φτασεις στο στοχο σου απλα συνεχιζεται!!!;)

SomatoDomiki
26-08-12, 19:03
Αν καταλαβα καλα σταματας να καταγραφεις,θελω να πιστευω πως η προσπαθεια να φτασεις στο στοχο σου απλα συνεχιζεται!!!;)



Το θέμα:"φωτοβιογραφία σωματοδομικής" συνεχίζεται;)