PDA

Επιστροφή στο Forum : μια ερωτηση για αγωνες απο εναν αρχαριο!!!



xidakis
06-08-08, 02:54
παιδια για σας!! θα θελα να σας κανω αρχικα μια ερωτηση!! ειμαι 18 χρονων και ουσιαστηκα απο περυση αρχισα να ασχολουμε σοβαρα με το ββ(με πολυ διαβασμα σχετικα με το αθλημα , ασκησιολογια , διατροφες , συμπληρωματα , ντοπινκ) αλλα λογο πανελληνιων τα παρατησα σεπτεμρη!!που και που ομος εκανα καμια προπονηση το χειμωνα!! βαρη να σηκωσω εχω απο το μαρτη!! δεν ξερω μου την εδωσε! επειχηρησα να παω gym γιατι προπονηση εκανα σπιτι μου(ειχα αγορασει τα παντα) αλλα τα παρατησα απο gym zahilas γιατι πολυ ψονισμα επεφτε εκει μεσα!! θα θελω να με ειληκρινης ! παντοτε μου αρεσε η ιδεα των αγωνων!! αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποσα χρονια πρεπει να προσπαθησει κανεισ(100% εννοειται)για να καταφερει να κατεβει σε αγωνες?ααα και ακτι αλλο αν ξερει κανεις απο βολο να αναλαμβανει κανενας καποιο προγραμμα ersonal training!!! ευχαριστω πολυ παιδια !! να στε καλα για τον χρονο που διαθεσατε για να διαβασετε το topic μου! ευχαριστω! :D :D :D :D :D :D

billys15
06-08-08, 13:03
Αν και δεν εχω εμπειρια πανω σε αγωνιστικου τομεα bodybuilding,πιστευω πως ειναι αναλογα το πως αντιδραει αυτο το ατομο στα βαρη και στην διατροφη.Γενικα,κατι σε 4-5 χρονια το ελαχιστο απο πισω,αν θες να πας για καλη θεση και για εντυπωσεις.Τωρα για πιο σιγουρα θα σου πουν οι υπολοιποι :)

ioannis1
06-08-08, 13:16
τι εννοεις αλλα τα παρατησα απο gym zahilas γιατι πολυ ψονισμα επεφτε εκει μεσα!! θα θελω να με ειληκρινης !ο ζαχιλας ειναι απο τους καλυτερους ββ σε παγκοσμιο επιπεδο με πολλες γνωσεις.αν θες να κατεβεις σε αγωνες σε τετοια γυμν πρεπει να πας σιδεραδικα.στο σπιτι δεν γινεται προετοιμασια.ξεκαθαρισε τι θες και θα τα ξαναπουμε.

TRIANTAFYLLOU
06-08-08, 13:37
ο χρόνος που χρειάζετε κάποιος για να κατέβει σε αγώνες εχει να κάνει καθαρά με τον σωματότυπο του καθενός και τον μεταβολισμό του δεδομένου οτι γυμνάζετε και τρώει σωστά . υπάρχουν αθλητές που πρόηγουμένος είχαν ασχοληθεί με στίβο και έκαναν βάρη και είχαν καλή υποδομή και σε λιγότερο απο χρόνο κατέβηκαν σε αγώνες ββ με επιτυχία παίρνοντας και θέση στην τριάδα .
για να γίνουν αυτά πιο σωστα χρειάζετε να πηγαίνει κάποιος σε οργανωμένο γυμναστήριο και σε άτομο με γνώσεις και σωστή καθοδήγηση
δεν θα έλεγα οτι χρειάζετε περσοναλ τραινινκ γιατί στοιχίζει περισσότερο οι περισσότεροι που ξεκίνησαν το έκαναν μόνοι με σωστή καθοδήγηση και πολές φορές είχαν καλό παρτενέρ για τις προπονήσεις η και μόνοι .
στο βόλο είναι και ο ζαχείλας ο βασίλης με την πόπη την τσιντάρη που αυτοί έχουν εμπειρία απο αγώνες και προσωπική και έχουν κατεβάσει πολλούς αθλητες σε ββ και φιτνες.
δεν χρειάζετε κάποιος να γίνει τέρας για να κατεβεί σε αγώνες γιατί να μην ξεχνάμε και τις κατηγορίες φιτνες της nabba και wff όπου καθένας συμετέχει στην κατηγορία ανάλογα με την σωματική του κατάσταση όπου μειώνονται οι πιθανότητες να αδηκηθεί κάποιος γιατί και το φίτνες χωρίζετε σε 4 κατηγορίες , φιτνες, περφορμανς , αθλέτικ , σουπερ μπόντυ, και πολές φορές σε παγκόσμια γίνετε και κατηγορία εξτρίμ μπόντυ.

xidakis
06-08-08, 14:01
εχω πολυ ορεξη για να κανω κατι σωστο!! τωρα θα θελα να κανω μια καλη προσπαθεια να δω τη μπορω να κανω και μετα θα αποφασισω!!!

RUHL
06-08-08, 15:10
τι εννοεις αλλα τα παρατησα απο gym zahilas γιατι πολυ ψονισμα επεφτε εκει μεσα!!.
+1 Δηλαδη τι κανανε? περπατουσαν ολοι γυμνοι με μαγιο ποζαρισματος και σου ελεγαν πιασε τον δικεφαλο μου :green: :green: μια υποθεση κανω :green: :lol:


απο περυση αρχισα να ασχολουμε σοβαρα με το ββ=παρατησα σεπτεμρη!!που και που ομος εκανα καμια προπονηση το χειμωνα!! βαρη να σηκωσω εχω απο το μαρτη!!
Kαλα οι πανεληνιες ειναι καλη δικιολογια να σταματησης γενικα απο τα βαρη επειδη αυτα μπορουν να περιμενουν αλλα πως ακριβως εκανες σοβαρο ββ?μονο με το διαβασμα?χωρις καλες προπονησεις και διατροφη :chinese: :chinese:
Αλλο ειναι το σοβαρο ββινγκ



θελω να ρωτησω ειναι ποσα χρονια πρεπει να προσπαθησει κανεισ(100% εννοειται)
Να απαντησουμε και την ερωτηση του τοπικ απο 3-13 χρονια γιατι αυτο βγαζει παρα πολλα υποερωτηματα οπως μπορεις να κατεβεις και στην κατασταση που εισαι τωρα αλλα τι θεση θα παρεις? "να κατεβεις" μπορεις οποτε θελεις αλλα να κατεβεις με καποιο σκοπο ειανι αλλη ιστορια.
Τα χρονια αλαζουν αναλογως τι θα κανεις ναι καλη η διατροφη και τα βαρη στο 100% αλλα αν θελεις αλλες κατηγοριες πιο μεγαλες ισως θα χρειαστουν αας αν θελεις να "κοψεις δρομο" να μειωσης αυτα τα χρονια απο τα 13 να τα πας στα 3 μπορεις να βαλεις αας οχι δεν λεω σε κανεναν να παρει λεω τα πραγματα με το ονομα τους

Γενικα 5 χρονια στην πλατη η και ληγοτερα ΠΡΟΣΟΧΗ σωστη δουλεια με καθοδηγηση οχι ετσι οπως αρχησαμε οι περισσοτεροι :lol: :lol: και μπορεις "να κατεβεις" πρωτη θεση μπορει να μην περιμενης η αν εχει ατομα 3η αλλα ρεζιλη πανω στην σκηνη δεν θα γηνεις οπως βλεπουμε μερικες φορες συχνα πικνα ατομα που απλος θελουν "να κατεβουν"

αλλα δεν μπορεις να πηγαινεις τυφλα ακομα και με ατομο απο πανω σου πρεπει να την ψαχνεις

πρεπει παλι να διαβασεις τα κερατα σου απο διατροφες και προπονησεις και επειτα να πειραματιστεις ωστε να βρεις τι θα ταιριαξει στο σωμα σου. Αν προσθεσεις σ'αυτο και ολα αυτα που πρεπει να μαθεις για τα ΑΑΣ απλα Γ.ΜΑ ΤΑ !
+1
αυτο ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ και δεν βγαινει σε 1-2 χρονακια

xidakis
06-08-08, 16:13
παιδια ξερει κανεις αν ο ζαχειλας αναλαμβανει παιδια για αγωνες!!!?????

giorgos_xania
06-08-08, 18:23
+1 απο πανω στα παιδια ...

το καλυτερο που εχεις να κανεις εινα ινα ρωτησεις τον ιδιο ...

ioannis1
06-08-08, 19:48
ο ζαχειλας αναλαμβανει και χωρις να του πεις για personal trainer.με βοηθησε το 2004.απλα πες του θελω να με βοηθησεις να κατεβω σε αγωνες.σιγουρα θα σε αναλαβει να σε βοηθησει και χωρις να πληρωσεις.ετσι πιστευω.και θα σε κατευθυνει αυτος με ακριβεια. :awesome:

TRIANTAFYLLOU
06-08-08, 20:47
όπως είπε και ο γιάννης ο ζαχείλας ασχολείται χρόνια και αν πας στο γυμναστήριο του και του μιλήσεις για τους στόχους σου σίγουρα θα σε βοηθήσει απλά δεν χρειάζετε βιασύνη μαθε πρώτα να γυμνάζεσε και να τρώς σωστα και τα αποτελέσματα θα έρθουν και όπως 'εχω ξαναπεί ξεκινάς απο κατηγορία φιτνες που με απλά πράγματα στέκεσαι άνετα .

Antonio
07-08-08, 10:27
επειχηρησα να παω gym γιατι προπονηση εκανα σπιτι μου(ειχα αγορασει τα παντα) αλλα τα παρατησα απο gym zahilas γιατι πολυ ψονισμα επεφτε εκει μεσα!!

Που το είδες αυτό?
Το ατλας gym έχει ηρεμήσει πολύ από παλαιότερες εποχές. Δεν υπάρχουν πλέον πολλοί υψηλού επιπέδου αθλητές. Τα τελευταία χρόνια έχει μεταμορφωθεί σε γυμναστήριο της γειτονίας οπου βλέπεις νορμάλ κόσμο.

Για τον αν ο Βασίλης αναλαμβάνει να κατεβάσει κόσμο σε αγώνες είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να ρωτήσεις τον ίδιο. Παλιά το έκανε κατα κόρον με πολλές διακρίσεις. Να ξέρεις όμως οτι τα τελευταία χρόνια έχει αποτραβηχτεί συνειδητά λίγο από το αγωνιστικό bbing.
Εγώ βέβαια πιστέυω οτι το μικρόβιο δεν αποβάλλεται τόσο εύκολα...