PDA

Επιστροφή στο Forum : περιοδος ογκου ..ποσα κιλα πρεπει να βαλω?



thegravijia
06-08-08, 17:53
γεια σας... θελω να ρωτησω ποσα κιλα πιστευεται οτι πρεπει η μπορει καποιος να βαλει την περιοδο ογκου.εχω διαβασει αρκετα αρθρα απο διαφορες σελιδες και μερικα ελεγαν οτι μπορεις να βαζεις μεχρι και ενα κιλο στις δυο βδομαδες.... μηπως ειναι υπερβολη η οχι...? περιμενω απαντηση και απο αργυρακη και απο τριανταφυλου και τους υπολοιπους ειδικους αν γινεται... :evil2:

giorgos_xania
06-08-08, 18:48
ηληκια ? βαρος? υψος? σωματικο λιπος? χρονος ενασχολησης?

πχ αμα ωαλω εγω 1 κλιλο/2βδομαδες θα ειναι φουλ λιπος ...

thegravijia
06-08-08, 18:52
21 χρονων, 2 χρονια ενασχοληση, 83 κιλα 1.74 υψος και σωματικο λιπος περιπου 15 :P

giorgos_xania
06-08-08, 19:55
τη προηγουμενη φορα π εκανες ογκο ποσα καταφερςε να βαλεις ?
για σενα μπορει να εινα ιδυνατον 1κιλο/2βδομαδες(μη τα περιμενεις ολοκαθαρα κιλα ομως ...) οπως σου ειπα παραπανω για μενα δεν εινα ιδυνατον ...
πιστευω απο τη στιγμη π εχεις 2 χρονια στη πλατη σου θα ξερεις καλυτερα παο το καθενα αν μπορεις να ανεβασεις 1κγ/2βδομαδες κ ποσο καθαρη διατροφη θα πρεπει να κανεις ....

TRIANTAFYLLOU
06-08-08, 20:34
είναι κάποια πράγματα που δεν χρειάζετε να είσαι επαγγελματίας η να έχεις ενα σωρό τίτλους απο πανελλήνια και παγκόσμια για να τα ξέρεις αρκεί να έχεις όρεξη να ψάχνεις και να διαβάζεις περα απο προσωπικές απόψεις αλλά και απο βιβλιογραφία και τεκμηριωμένα στοιχεία όπως κάνει και ο ρουλ που ειλικρινά ψάχνετε αρκετά όπως θα διαπιστώσαν και άλλοι εδω μέσα τώρα αν κάπου έκανε λάθος που δεν πρόσεξα κάτι τέτοιο σημαντικό όλοι μας κάνουμε λάθη .
δεν υπάρχει κάτι στάνταρ για να σου πεί κάποιος οτι θα βάλεις 2 η 3 η 5 κιλά παίζουν πολλά ο σωματότυπος ο μεταβολισμός προηγούμενη ενασχόληση με κάποιο άλλο άθλημα πχ στίβο (εκεί έχουμε γρηγορότερα οφέλη λόγω καλύτερης φυσικής κατάστασης ).
εκείνο όμως που μπορούμε να κάνουμε και θα μας καθοδηγεί το αποτέλεσμα είναι να εξαντλήσουμε όλες τις πιθανότητες για μέγιστη ανάπτυξη δηλαδη να τα κάνω πιό λιανά .
όταν μιλάμε για αυξηση μάζας δηλ μυική υπερτροφία τότε αυτό σημαίνει βασικές ασκήσεις σε συνδιασμό με κάποιες απομονωτικές για υποδομή και χτίσιμο καλή ξεκούραση σωστη διατροφή μοιρασμένα γεύματα τουλάχιστον 4 εως 5 με τις κλασικές τροφές που τόσοι συνδιασμοί υπάρχουν στο φόρουμ και ανάλογα με τα οικονομικά μας μπορούμε να διαθέσουμε και ένα ποσο για συμπληρώματα γιατί όλα χρειάζονται αλλά δεν υπάρχει πάντα η οικονομική δυνατότητα με ρωταν καμια φορά τι να πάρω πρωτείνη αμινοξέα βιταμίνες η κρεατίνη και απανταω για να κάνεις χαρμάνι και να χτίσεις ενα τοίχο τι χρειάζεσαι άμμο τσιμέντο , νερό η τούβλα όλα χρειάζονται αρα και για να χτιστεί το σωμα θέλει απ όλα επειδή όμως τα οικονομικά μας δεν μας το επιτρέπουν ξεκινάμε με ένα πρωτεινούχο ρόφημα και αν μας περισσεύει κάτι παραπάνω βάζουμε και κάτι που θα φανεί χρήσιμο συμφωνα με την πρόοδο μας και τις απαιτήσεις ανάλογα με τον χρόνο ενασχόλησης και τα αποτελέσματα που εχουμε πχ ένας που βάζει καθαρή μυική μάζα χωρίς υψηλά ποσοστά λίπους δεν θα τον δώσουμε λιποτροπική φόρμουλα αλλά κανένα κουτί αμινοξέα , αυτό ενοώ μας καθοδηγεί το αποτέλεσμα .
οσο αναφορά την αυξηση τού βάρους η παροιμία λέει αν δεν περισέψει δεν φτάνει δηλαδή πρέπει να φάμε παραπάνω απο αυτό που θέλουμε για να διατηρήσουμε το βάρος μας για να έχουμε υπερφόρτωση αλλά πάντα απλά οριοθετούμε το τι τρώμε δηλαδη το γραφουμε ειδικά οι αρχάριοι και ελεγχουμε τα αποτελέσματα ανα 7 εως 10 μέρες αν διαπιστώσουμε ότι δεν εχουμε αυξηση του βάρους τότε στα γεύματα που κάνουμε αυξάνουμε την ποσότητα αλλά πάντα ελεγχόμενα αν δούμε ότι ανέβηκε αλλά έχουμε πολύ σαβούρα ενώ τρώμε καθαρά ποιοτικά τότε ελατώνουμε γραμάρια απο κάθε γεύμα γι αυτό΄λέω να ξέρουμε πόσο τρώμε αλλιώς δεν βγάζουμε άκρη .
αυτά δεν χρειάζετε να είσαι επιστήμονας για να τα κάνεις και όταν κάνουμε απλά πράγματα ευκολα και βασικά είναι πιο εύκολο να τα κάνουμε για χρόνια και να τα διατηρήσουμε αλλιώς αρωσταίνεις και κολάς μέχρι που βαριέσαι και στην απελπισία τα παρατάς κιόλας μπορεί και μετά απο χρόνια γιατί όσο μεγαλώνουμε οι υποχρεώσεις μας κάνουν και φεύγει η όρεξη ενω αν κάνουμε κάτι απλό και εύκολο αλλά αποτελεσματικό γιατί ταιριάζει σε μας τότε το κάνουμε υπο όλες τις συνθήκες.
αυτά τα λέω γιατί λόγω εμπειρίας εχω ακούσει απο αθλητη δικό μου που κέρδιζε σε όλους τους αγώνες εφήβων πανελλήνια βορείου ελλάδος ηλία θα γίνω επαγγελματίας θα πάω στο ολύμπια εγω δεν έλεγα τίποτε απλά κουνούσα το κεφάλι εδω και χρόνια αυτός ο ενθουσιώδης νέος ούτε γυμνάζετε ειχε μπλέξει και με μια γκόμενα και τα είχε παρατήσει δεν πειράζει όμως το θετικό είναι οτι επειδη είχε ακολουθήσει ενα σωστό τρόπο διατροφής και προσιτό την συνεχίζει ακόμη και τώρα και πάντα υπάρχει η πιθανότητα να ξαναπιάσει τα βάρη . για αυτό το ξανατονίζω το ζητούμενο στο ββ δεν είναι να διμιουργήσουμε τέρατα αλλά ανθρώπους με παιδεία στο άθλημα που να τους βλέπει ο κόσμος και να τους χαίρετε και οχι να είναι παραδείγματα πρός αποφυγή.

Spyro D
06-08-08, 20:39
:awesome: +10

NASSER
06-08-08, 21:15
μπραβο Ηλια πολυ καλα τα εξηγησες :thumbsup: :clap:

thegravijia
06-08-08, 21:16
ok καταλαβα... ευχαριστω που απαντησατε... :box1:

thegravijia
06-08-08, 21:36
επισης ενα αλλο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι οτι βλεπω ατομα σαν τον lee priest η τον kris dim που ειναι μονο 100 κιλα και ειναι πραγματικα τεραστιοι ενω αλλοι ανθρωποι που ασχολουνται και αυτοι χρονια ειναΙ και αυτοι 100 κιλα με πολλοι χαμηλα ποσοστα λιπους αλλα οσον αφορα το μεγεθος ουτε οι μισοι δεν ειναι... ξερετε γιατι συμβαινει αυτο??? και που οφειλεται..? :banghead:

giannis64
06-08-08, 21:41
το υψος το υπολογησες?

thegravijia
06-08-08, 21:43
ναι ειναι κοντοι οκ αλλα και παλι σε συγκριση με αλλους με ιδιο υψος και πανω κατω ιδια ποσοστα λιπους .. δεν εχουν καμια σχεση... :???:

TRIANTAFYLLOU
06-08-08, 22:11
αυτοι οι δύο πριστ και ντιμ είναι απο τους πιο κοντούς στο ββ και είναι πολλά τα 100 κιλά αν σκεφτείς ότι πρίν χρόνια αντιστοιχα κοντοί όπως μακάουι και λαμπράντα το πολύ να ήταν 85 κιλά και κέρδιζαν τέρατα πάντα ο κοντος στούς αγώνες φαίνετε πιο στρογγυλός . 50 εκατοστά χέρια σε ενα κοντό κατω απο 1,65 φαίνονται τεράστια και σε ένα ψηλό νορμάλ .
εγώ πάντα τούς φοβόμουν τούς κοντούς ειδικά όταν κέρδιζα την κατηγορία μου και είχα στο γενικό κανένα καλό κοντό γιατί φαινόταν πιο μπαζομένος.
επίσης αν δείς τον πριστ μόνο φαίνεται τεράστιος αν είναι δίπλα σε 'ενα ψηλό τότε σαν παιδάκι στούς αγώνες όμως στη σκηνή είναι τελείως διαφορετικά γιατί φαίνετε πιό συμετρικός και στρογγυλός.

thegravijia
06-08-08, 23:51
εχεις δικιο σε αυτο οι κοντοι οπως και να το κανουμε φαινονται πιο τουμπανα απο τους ψηλους .... αν και αυτοι οι δυο εχουν 60 εκατοστα χερη.... παραειναι τουμπανα... :shock:

thegravijia
06-08-08, 23:55
http://imageshack.gr/files/vt5448xqcdb716gj73xj.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=vt5448xqcdb716gj73xj.jpg)

thegravijia
06-08-08, 23:58
http://imageshack.gr/files/rchjvm2ibvlu2st89si8.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=rchjvm2ibvlu2st89si8.jpg)

Stephany Thes
26-06-09, 22:44
γεια σας... θελω να ρωτησω ποσα κιλα πιστευεται οτι πρεπει η μπορει καποιος να βαλει την περιοδο ογκου.εχω διαβασει αρκετα αρθρα απο διαφορες σελιδες και μερικα ελεγαν οτι μπορεις να βαζεις μεχρι και ενα κιλο στις δυο βδομαδες.... μηπως ειναι υπερβολη η οχι...? περιμενω απαντηση και απο αργυρακη και απο τριανταφυλου και τους υπολοιπους ειδικους αν γινεται... :evil2:
μια κοπέλα πόση μυική μάζα μπορεί να βάλει σε 1,2 μήνες,γίνεται ασπούμε σε ένα χρόνο 10κιλά? Κάτι άκουσα για 3κιλά το χρόνο,υπερβολικά λίγα μου φαίνονται όμως.. αν δηλαδή κάνει διατροφή & προπόνηση όπως & οι άνδρες

thegravijia
26-06-09, 22:49
^^ ναι μεχρι 3 μυικα κιλα γινεται τον χρονο...
δυσκολα για 3 αλλα γινεται..
γενικα κιλα μπορεις να βαλεις πολλα ..
εγω φετος εβαλα 12 ..τωρα απο αυτα μυικα αντε 2 αν θα ναι...
τα υπολοιπα νερα και λιπος

Levrone
26-06-09, 23:24
πάντα ο κοντος στούς αγώνες φαίνετε πιο στρογγυλός . 50 εκατοστά χέρια σε ενα κοντό κατω απο 1,65 φαίνονται τεράστια και σε ένα ψηλό νορμάλ .


Hλια ο κοντος στον αγωνα υπερτερει του ψηλου? και σε ρωταω επειδη εισαι και κριτικη επιτροπη.

συμφωνω οτι φαινεται τεραστιος ο κοντος, αλλα νομιζω πως ο καλος ψηλος τον τρωει λιγο λαχανο, ή κανω λαθος?

narta
27-06-09, 00:02
μια κοπέλα πόση μυική μάζα μπορεί να βάλει σε 1,2 μήνες,γίνεται ασπούμε σε ένα χρόνο 10κιλά? Κάτι άκουσα για 3κιλά το χρόνο,υπερβολικά λίγα μου φαίνονται όμως.. αν δηλαδή κάνει διατροφή & προπόνηση όπως & οι άνδρες

3 κιλα μυς τον χρόνο, ΔΕΝ ειναι λιγα για natural καταστάσεις και για ατομο που εχει μια σχετικη εμπειρια. 10 κιλα δεν μπαίνουν - καθαρα παντα - ουτε με μικρη βοήθεια απο εργογενείς ουσίες.

sctp
27-06-09, 11:38
Αν βλεπεις οτι ανεβαινεις σε δυναμη παραλληλα με τα κιλα τοτε βαζε 2κιλα/μηνα αλλιως ελαττωσε το..για το ποσα κιλα βαζεις το χρονο ειναι πολυ σχετικο και παιζουν τα γονιδια φυσικα και ποσα χρονια ασχολεισαι,τα πρωτα 3 χρονια μπορεις να βαλεις 4-6 κιλακια καθαρα το χρονο(για ατομα που δεν εχουν ασχοληθει ιδιαιτερα με αθλητισμο παλαιοτερα)

kyriakos23
28-06-09, 01:51
μηπως η στεφανη ενωει ποσα κιλα γενικα και οχι καθαρα μυικα?
π.χ σε ενα χρονο 10-15 τα βαζεις το θεμα ειναι τι κιλα ειναι

Stephany Thes
28-06-09, 08:36
μηπως η στεφανη ενωει ποσα κιλα γενικα και οχι καθαρα μυικα?
π.χ σε ενα χρονο 10-15 τα βαζεις το θεμα ειναι τι κιλα ειναι
ok κατάλαβα δηλαδή μεταξύ 3-6κιλά μπορώ να βάλω. Μυικά εννοώ, δεν αναφέρομαι σε νερά & λίπος. Πάντως κάθε βδομάδα ανεβαίνω έστω στο 5% σε δύναμη, γιαυτό υποθέτω πως κερδίζω γραμμάρια μυών ανά βδομάδα επομένως μου φαίνεται ως το επόμενο καλοκαίρι να το καταφέρω :-)΄ενασχόληση με αθλητισμό υπήρχε πάντα οπότε why not? πάντως εσείς οι άνδρες έχετε τη προδιάθεση για περισσότερα μυικά κέρδη,μη μασάτε λοιπόν :-)

KATERINI 144
28-06-09, 12:35
ok κατάλαβα δηλαδή μεταξύ 3-6κιλά μπορώ να βάλω. Μυικά εννοώ

2 το πολυ για γυναικα Stephany, για άντρα 3 το πολύ,

εκτος και αν μηλαμε για 16-18χρονο (άντρα πάντα) εκει ισως περισσότερα.

tzouas
13-01-14, 18:44
Καλησπερα και συγγνωμη που ανοιγω θεμα αν ηδη υπαρχει αλλα δεν εχω βρει απαντηση και εχω αγανακτησει...
Σε φαση bulk ποσα κιλα ειναι το λογικο να παρεις?
Τι εννοω? Θεωρητικα ενας natty το χρονο δε μπορει να παρει πανω απο 2 κιλα μυς σωστα? Αλλα σε bulking θα παρεις και λιπος αλλα ποσο? Αλλοι λενε πχ 5 κιλα, αλλοι 10? Που ειναι το σωστο. Ολα αυτα εννοειται με καθαρη διατροφη και προπονηση. Και μετα ακους παλι ''αν ειναι με καθαρη διατροφη παρε οσα κιλα θελεις!!''
Τι ισχυει απο ολα αυτα? Και συγκεκριμενα ειμαι 1.96 με 90 κιλα με λιπος γυρω στο 12-13 (με πτυχομετρο) και ειμαι σε bulking. Μεχρι ποσα κιλα να φτασω με καθαρη διατροφη?
Ευχαριστω πολυ!

Nikolas_mk2
13-01-14, 23:00
Σε μια διατροφή όγκου το πρωτο και κυριο που παίρνεις είναι.....Νερό,μετα τα μυικά κιλά(για την ακρίβεια δεν φτιαχνεις νεους μυς αλλά διογκώνεις τους υπάρχοντες) και τελος το λίπος.

Οι αριθμοί για τον καθένα ειναι διαφορετικοί,γενικά φροντιζε να μην παιρνεις πανω απο 1 κιλό τον μήνα γιατι η μυική αυξηση βαρους(οπως ειπες και 'συ) ειναι περιορισμένη οποτε ολα τα υπόλοιπα θα ειναι υγρα και λίπος.

Εφόσον δεν το παρακανεις με τις θερμίδες σου δεν θα βαλεις υπερβολικό λιπος αλλα σε καθε περιπτωση θα πρεπει να εισαι προσεκτικός,να ελεγχεις ζυγαρια και καθρέφτη και αν πας να ξεφύγεις να διορθώνεις αναλόγως διατροφή/προπόνηση ;)

antonispowerlift
14-01-14, 00:34
συμφωνω απολυτα με το νικολα.επισης μην βαζεις πολλα κιλα σε μικρο χρονικο διαστημα.φυσικα το ποσα κιλα θα παρεις σε φαση ογκου εξαρταται απο το επιπεδο στο οποιο βρισκεσαι.αν εισαι σχετικα προχωρημενος νομιζω οτι πανω απο μισο κιλο το μηνα αν παιρνεις αρχιζεις και βαζεις και αρκετο λιπος.

tzouas
14-01-14, 16:25
Ευχαριστω πολυ παιδια...κατι τετοιο ειχα και εγω στο νου μου....αναλογα με το αν αυτο που βλεπω μου αρεσει η οχι...

stef25
14-01-14, 17:49
Φίλε με ενδιαφέρει το θέμα που έθιξες και μένα....Και εγώ είμαι ψηλός (1,92-88κιλά) και λιπώνω εύκολα...Την περσινή περίοδο όγκου που πρωτοξεκίνησα τα βάρη έβαλα 13κιλά!Αλλά είχα ξεκινήσει από πολύ χαμηλά, βλ 75κιλά... Έβαλα αρκετο λιπάκι αλλά λόγω ύψους δεν φαίνονταν τπτ τραγικό....Μάλιστα είχα υπάρξει και στο παρελθόν 88κιλά αλλά αγύμναστος οπότε η εικόνα μου ήταν σαφώς καλύτερη από τότε....
Να μην τα πολυλογώ όμως, τον Αύγουστο έπεσα στα 83κιλά και απ τον Οκτώβρη που ξεκίνησα πάλι το φαί έφτασα στα 88 αλλά κρατιέμαι με το ζόρι....Εάν ξεχάσω γεύματα πέφτω στα 87...Στόχος μου ήταν τα 90 μέχρι Απρίλη αλλά φίλε δεν το κόβω...Δεν τα καταφέρνω να φάω τόσο πολύ όπως φαίνεται για να ανεβώ κι άλλο...Εννοείται ότι τώρα δείχνω πολύ πιο γυμνασμένος σε σχέση με τα περσινά 88κιλά αλλά απ ότι κατάλαβα θέλει αρκετά χρονάκια για να υποστηρίξω τα 88-90-92 κιλά όπως πρέπει με χαμηλά ποσοστά λίπους...
Υπομονή!Κάθε χρόνο και καλύτερα!

Υ.Γ. Το ότι καταφέρνεις να κρατιέσαι και να αυξάνεις τα κιλά σου 1,96 ντερέκι μόνο με καθαρή διατροφή και να είσαι και χαμηλά σε λίπος είναι άξιο πολλών συγχαρητηρίων:clap:

tzouas
14-01-14, 18:44
φιλε στεφ και εγω λιπωνω αμεσως και εδω και 2 χρονια προσεχω αρκετα και προσπαθω να τρωω πολυ και ποιοτικο φαγητο γιατι αλλιως δε γινεται δουλεια!!θελει πολυ υπομονη και ενω ελεγα θα φτασω τα 95-100 κιλα γρηγορα τελικα βλεπω οτι καλυτερα σιγα σιγα....

ΥΓ. πριν 5 χρονια οταν ξεκινησα γυμναστηριο ημουνα 1.96 με 70 κιλα και ακουσα ενα @@@ στο γυμναστηριο που μου λεει φαε εσυ οτι να ναι να παρεις κιλα...με αυτο το σκεπτικο σε ενα χρονο πηρα 26 κιλα!!!καταλαβαινεις ομως ολα λιπος!!!αυτες τις @@ προσπαθω να χασω και να ανεβω σε μυς...υπομονη λοιπον...

stef25
14-01-14, 19:31
Θεωρώ ότι ένας ψηλός που ξεκινάει να φτιάξει το σώμα του από τόσο χαμηλά κιλά, με το που θα αρχίσει να τρέφεται έστω και στις θερμίδες συντήρησής του (γιατί για να είναι κάποιος 1,96 ή 1,92 και να ζυγίζει 70 και 75 κιλά αντίστοιχα, σημαίνει ότι τόσο καιρό υποσιτίζεται) τον πρώτο χρόνο θα κάνει το μπαμ που λέμε!Υπάρχει μεγάλο περιθώριο να μπουν κιλά και ο οργανισμός ανταποκρίνεται πιο γρήγορα στο ερέθισμα του συνδυασμού διατροφή+βάρη....Το θέμα είναι να ξεκινήσεις από την αρχή όσο το δυνατόν καθαρότερα και να μην ξεφύγεις....
Απ το εκεί και πέρα όταν περάσει αυτό το πρώτο στάδιο και πλέον κυνηγάς να βάλεις 5-6-7 κιλά σε περίοδο όγκου για να κάψεις με αερόβιο 2-3-4 κιλά την άνοιξη εκεί είναι το δύσκολο!Θέλει πολύ αργά και σταθερά!Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να ξεπερνιέται το ένα κιλό το μήνα..Και πλέον δεν υπάρχουν περιθώρια για πολλές βρωμιές, το καθαρό φαγητό θα κάνει τη διαφορά...