PDA

Επιστροφή στο Forum : Η εμπειρια μου με το Heavy Duty (Mike Mentzer )



iakovos
07-08-08, 14:31
Φιλοι Bodybuilders καλησπερα
Παιρνω το θαρρος να σας γραψω μετα απο καιρο που επισκεπτομαι την ιστοσελιδα Bodybuilding.gr με σκοπο τουλαχιστον να σας προβληματισω και ισως απο τις απαντησεις σας να
αποσαφυνιστουν οι οποιες αποριες που εχω κι εγω.Πριν απο 2 χρονια περιπου,το 2006 επεστρεψα απο ενα ομολογουμενως καλοκαιρι σκληρης δουλειας ζυγιζοντας 72kg.Αν αναλογιστει κανεις οτι
εχω υψος 1.90 καταλαβαινεται οτι ημουν υπερβολικα αδυνατος.Γυμναζομαι με βαρη απο τα 15 μου..περιπου 8 χρονια τωρα και το μονο που ειχα καταφερει ηταν να κανω τα χερια μου 36εκ. διατηροντας τους κοιλιακους μου ολο το χρονο.Παραλληλα ασχολουμουν με το modeling δουλευτονας περιστασιακα σε επιδειξεις για λιγα εξτρα χρηματα.Το καλοκαιρι του 2007 αποφασισα να το αλλαξω αυτο.Ξεκινησα να ακολουθω τρομερα υπερθεμιδικες διαιτες σε σημειο που -με συγχωρειται για τη εκφραση- εκανα εμετο και 10 λεπτα αργοτερα ξαναετρωγα.Με αυτον το λαθος τροπο καταφερα σε 1 χρονο να παρω 25 κιλα φτανοντας να ζυγιζω 97kg.Ειχα πρηστει παντου.Οι ωμοι μου ειχαν γινει σαν μπαλες,το ιδιο και οι πλατες μου αλλα το στηθος μου παρεμενε σχεδον επιπεδο.Τα χερια μου μετα βιας εφταναν τα 41εκ. και η κοιλια και τα μαγουλα μου ξεχειλιζαν.Αναλογιζομενος τις βελτιωσεις μου απο τις μετρησεις μου πλεον συνειδητοποιω οτι δεν απο τα 25 κιλα που εβαλα μονο τα 5 -στην καλυτερη- ισως να ηταν μυικα.τα υπολοιπα 20 ηταν,λοιπον,κατακρατυσεις υγρων και λιπος.Παρολα αυτα ειχα την αυταπατη οτι ημουν τεραστιος και αυτη η αυταπατη τρεφοταν απο site που στα αρθρα τους για τις διατροφες ογκου εξαιτιας της αγνοιας τους προτειναν να τρωμε σαν ζωα.Ολη αυτην την περιοδο γυμναζομουν 4 φορες την εβδομαδα με προγραμα Στηθος - Δικεφαλα,Ποδια,off,Πλατη,Ωμοι - Τρικεφαλα.Συνιθιζα να κανω 12 σετ για τις μεγαλες μυικες ομαδες και 9 για τις μικροτερες.Ποσο απολαμβανα το μυικο πρηξιμο μετα απο 8 σετ καμψεων για δικεφαλα μες την αφελεια μου..Μετα απο αυτον το χρονο λοιπον καταφερα να πιασω μια φοιτητικη εστια οπου κι εκανα πολλους νεους φιλους και φιλες.Ενα απογευμα εδειξα στην καλυτερη μου φιλη,εκει,καποιες παλαιοτερες φωτογραφιες μου απο τοτε που ημουν αδυνατος και δεν πιστευε οτι ημουν εγω.Καθε γωνια απο το προσωπο μου ειχε εξαφανιστει εφοσον τα μαγουλα μου ξεχειλιζαν πραγμα το οποιο εγινε εναυσμα να ξεκινησω μια περιβοητη διαιτα απωλειας σωματικου λιπους και αποκαλυψης των μυων μου απο κατω.Με τη βοηθεια ενος συμπληρωματος γλουταμινης και ενος BCAA's (υποψιν οτι πρωτη φορα χρησιμοοποιουσα συμπληρωματα διατροφης) για να ελαχιστοποιησω τις απολειες μυικης μαζας εφτασα τα 79 κιλα με πειφερεια χεριων 40 εκ. και εμφανεις κοιλιακους.Ενοιωθα καταπληκτικα πραγμα το οποιο συντομα θα αλλαζε οταν θα ανακαλυπτα οτι καποια στιγμη η επηρια των BCAA's και της γλουταμινης θα εξανεμιζοταν και θα βρισκομουν για ακονη μια φορα στο μηδεν.Προβληματισμενος και απο γοητευμενος αρχισα να χρησιμοποιω συμπληρωματα πρωτεινης για να ξανανεβασω τη μυικη μου μαζα.Ματαια.μετα απο 4μηνη χρηση πρωτεινης ειχα ενα ελαφρυ διαρκες πρηξιμο - γεμισμα στους μυες μου και τιποτα αλλο.Ουτε λογος για αυξηση μυικων κιλων.Ειχα απογοητευτει πληρως..ακολουθουσα μια ακρως υψηλοπρωτεινικη διαιτα καταναλλονοντας ενδιαμεσα 3 πρωτεινικα σεικ σε συνδυασμο με 5 ημερες προπονησης με βαρη οπως συστυνουν τα περρισοτερα bodybuilding sites και παρολα αυτα ημουν λιγο πιο πανω απο το μηδεν.Εφ'οσον λοιπον περα απο τα σεικ ακολουθουσα μια εξαιρετικη διατροφη ειχε ερθει ο καιρος να επαναπροσδιορισω τις αποψεις μου για την προπονηση και τα συμπληρωματα.Μετα απο αναζητηση επεσα στα αθρα και στα προπονητικα βιντεο του Mike Mentzer του εισηγητη του συστηματος προπονησης Heavy Duty και θα προσπαθησω να σας εξηγησω πως αυτο σε 2 μηνες μου αλλαξε τη ζωη.Οταν γυμναζομαστε ειναι οι τελευταιες δυσκολες επαναληψεις που δινουν το ερεθισμα για την μυικη αναπτυξη,ετσι μετα απο 12 η και 16 η και 20 σετ για στηθοςειναι οι 5 η 6,αθροιστικα,επαναληψεις που δινουν το ερεθισμα για την μυικη αναπτυξη.Ο Mentzer προτεινε (σας το δινω σε πολυ ελευθερη μεταφραση) ενα συστημα προπονησης 15 λεπτων την φορα που αποτελλουταν -ας το πουμε ετσι προσωρινως- μονο απο αυτες τις επαναληψεις.Θα μπορουσε,λοιπον να πει καποιος οτι ειτε ακολουθησει το προγραμμα των πολλων σετ ειτε αυτο της υψηλης προπονησης του Mentzer ειναι τι ιδιο και το αυτο..ισως.Σιγουρα ομως υπαρχει μια διαφορα.Οταν γυμναζομαστε καταπονουμε -μεταξυ αλλων- τους μυς μας και το νευρικο μας συστημα.Οι μυς εμφανιζονται ανθεκτικοτεροι ωντας ικανοι μετα απο πρωτεινικη διατροφη να αναρρωσουν και σε 48 ωρες.Το νευρικο συστημα,ομως,ανανυπτει μονο μετα απο αρκετη ξεκουραση και και αν δεν αναρρωσει επαρκως θα οδηγηθουμε σε χρονιο αισθημα κοπωσης,υπερπροπονησης και αδυναμιας να εκτελεσουμε το προγραμμα των πολλαπλων σετ μας με αρκετη ενταση καθως ςπισης και σε αισθημα ελλειψης ορεξης και ισως αυπνιας.Πριν περασω στο προγραμμα προπονησης ας αναλογισοτυμε κατι τελευταιο.Ποσο ωραιο ειναι το μυικο πρηξιμο μετα απο πολυαριθμα σετ π.χ. καμξεων στον παγκο δικεφαλων.Την επομενη μερα ειμαστε πρησμενοι στο κατω μερος των δικεφαλων μας,στο σημειο δηλαδη πριν τον αρχη του πηχεως.Αν ομως,υποθετικα,μεινουμε αγυμναστοι -ας πουμε- για 1 μηνα παει και το πρηξιμο,παει και ο δικεφαλος.Κι αυτο διοτι το μονο που πετυχαινουμε με τα πολλα σετ ειναι να σπωχνουμε αιμα στους μυς και να απολαμβανουμε την πρισμενη εικονα τους μεχρι αυτο να διαλυθει.Φανταστειτε,ομως,πως θα ηταν αν απο τη φυση μας ειμασταν ολοι γενετικα ανωτεροι και το σωμα μας ηταν πλυμμηρισμενο απο φυσικη παραγωγη τεστοτερονης και αυξητικης ορμονης..ισως,ομως,και να ειναι εφικτο αυτο..Το προγραμμα που θας σας παραθεσω σε λιγο ειναι σχεδιασμενο ακριβως για αυτο.Την μεγιστη εκχυση τεστοτερονης και ολών των απαραιτητων ορμονων αναπτυξης μεσα απο την υπερυψηλη ενταση στις ασκησεις ενω δινουμε υπεραρκετο χρονο στο νευρικο μας συστημα να αναρρωσει.

Προπόνηση 1
Στήθος:
Pec - Deck 1x8 τριπλ.μειωσ.
Σούπερ - Σετ
Πρέσσα Στήθους 1x2-4

Πλάτη:
Pull - Over μηχανής 1x6-8
Σούπερ - Σετ με:
Έλξεις τροχαλίας κλειστής λαβής 1x6
Άρσεις Θανάτου 1x4-6

Προπονηση 2
Πόδια:
Εκτάσεις ποδιών 1x10 τριπλης μειωσης
Σκουώτ 1x20

Ωμοι:
Εκτασεις μηχανης 1x8 τριπλης μειωσεις
Εκτασεις αλτηρων σκυφτος 1x6-8


Προπονηση 3
Δικεφαλοι:
Καμψεις μπαρας 1x6-8
Σουπερ - σετ με:
ελξεις μονοζυγου κλειστης λαβης 1x...

Τρικεφαλοι:
Πιεσεις τροχαλιας 1x6-8
Σουπερ σε με
βυθισεις 1x...



ΩΠΟΣΔΗΠΟΤΕ:
- 4δευτ. ΑΝΕΒΑΣΜΑ - 2δευτ. ΚΡΑΤΗΜΑ - 4δευτ. ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ
- 3 - 6 ημέρες κενές μεταξύ προπονήσεων
- Ακριβές ημερολόγιο κιλών - επαναλήψεων
- 4 λίτρα γάλα ημερησίως
- 60% υδατ. - 30% πρωτ. - 10% λιπος κατανομή διατροφής

Πολλοι θα αναρωτηθουν.1 μονο σετ πιεσεων για στηθος?Ναι,μονο ενα.Οταν ακολουθει ενα σετ προεξαντλησης Pec - Deck μεχρι απολυτης θετικης κοπωσης ολες οι επαναληψεις που θα βγουν θα ειναι επαναληψεις μεγιστης δυσκολιας και προσπαθειας και ΚΑΘΕ ΜΙΑ θα δινει το ερεθσμα για αναπτυξη.Το Pull -Over θα προεξαντλησει την πλατη πριν τις ελξεις ουτως ωστε οι δικεφαλοι να μην κλεψουν την παρασταση.Γιατι κλειστη λαβη στις ελξεις και οχι ανοιχτη?Μα για μεγιστη συσπαση των πλευρικων μυων φυσικα.Τωρα οι αρσεις θανατου ειναι η πλεον αναβολικη του ασκηση του ανω σωματος για μυικη αναπτυξη.
Την προπονηση των ποδιων προεξαντλουμε τους τετρακεφαλους ωστε να ακολουθηση ενα σκουωτ πολλων επαναληψεων με βαθειες αναπνοες ωστε να νοιωθουμε τα ποδια μας την αλλη μερα και οχι μια καταπονημενη μεση.Οι δικεφαλοι τωρα εχουν δυο συνδεσμους.Εναν αναμεσα σε αγκωνα-δικεφαλο και εναν αναμεσα σε δικεφαλο-ωμο.Με τις καμψεις εχουμε μαθει να γυμναζουμε μονο τον εναν.Οι ελξεις μονοζυγου με κλειστη λαβη και τις παλαμες σταμενες προς το σωμα μας δουλευν και τον αλλο καθως τα χερια κινουνται συνεργετικα.Το Βαρος το ανεβαζουμε σε διαστημα 4 δευτερολετπτων και το κατεβαζουμε επισης στον ιδιο χρονο.Ισως το πιο σημαντικο κομματι κατα τη διαρκεια της ασκησης.Σηματικο ειναι να κραταμε ημερολογιο προπονησεων ωστε να τσεκαρουμε ποσο ανεβηκεν τα κιλα μας στο γυμναστηριο.τωρα εφοσον θα ανεβαινει η δυναμη μας θα προσπαθησουμε να την εκμεταλλευτουμε και να την μετατρεψουμε σε ογκο.Πως?Με την ληψη εξτρα πρωτεινης.Συστινω την καταναλωση 4 λιτρων γαλακτος την ημερα μεχρι να βρειτε ποια ειναι η δικη σας ιδανικη (σαφως λιγοτερη) αναλογια.Μην ξεχναμε 4 λιτρα γαλα ισουται με περιπου 120γρ πρωτεινης και 170 γρ υδανθρακων καθως επισης και 60γρ λιπους οποτε εαν θελετε ενταξτε και αεροβικη με αδειο στομαχι τοπρωι η αμεσως μετα την προπονηση.Μεσα σε δυο μηνες καταφερα να μεταμορφωσω το σωμα μου οσο δεν καταφερα σε 8 χρονια.Ας επανελθουμε,τελος,σ'αυτο.Ειπαμε οτι αν -υποθετικα- μεινουμε αγυμναστοι π.χ. για 1 μηνα παει το πρηξιμο της προπονησης πολλων σετ,παει και ο μυς.Κι αυτο διοτι πετυχαινουμε με τα πολλα σετ να σπωχνουμε αιμα στους μυς και να απολαμβανουμε την πρησμενη εικονα τους μεχρι αυτο να διαλυθει.Αν ομως καταφερουμε να ξεκλειδωσουμε την μεγιστη εκχυση τεστοτερονης και αυξητικων ορμονων απο τον οργανισμο μας με την προπονηση υψηλης εντασης τοτε οι μυς ακομα και αν παραμεινουν γιααρκετο χρονικο διαστημα αγυμναστοι και χασουν το πρηξιμο θα παραμενουν μεγαλοι και δεν θα ατροφουν επειδη ο ιδιος ο οργανισμος θα επιτρεπει μεγαλυτερη πρωτεινοσυνθεση και λιγοτεη πρωτεινοδιαπαση.Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο που πηρατε για να διαβασετε το αρθρο μου και σας προτρεπω να δειτε και στο Youtube για να παρετε μια ιδεα τη ειναι η ενταση τα εξης Links:
http://www.youtube.com/watch?v=ZhWfz6HHCWM
http://www.youtube.com/watch?v=7xSvX4-SMJc

Hurricane38
07-08-08, 18:34
Αγαπητε φιλε χαιρομαι πολυ που αυτο το ειδος προπονησης δουλεψε για σενα,πραγματικα ειναι εκπληκτικο τοσο στην αυξηση του μυικου ογκου αλλα και της δυναμης πραγμα που ειναι σημαντικο για μενα που ασχολουμαι με το powerlifting.
Θα πρεπει μεχρι τωρα να εχεις διαπιστωσει μεγαλη αναπτυξη στο σωμα αλλα και στα κιλα που τραβας στο γυμναστηριο.Προσωπικα κανω το προγραμμα αυτο 2-3 φορες το χρονο.

SOLID
07-08-08, 18:50
Αλυπητο αδυσωπητο και σκληρο αλλα αποτελεσματικο.Γενικα ειναι ενα πααααααρα πολυ αμφισβητουμενο στυλ προπονησης απο πολυ κοσμο.Εγω παντως που το εχω δοκιμασει και το χρησιμοποιω κατα διαστηματα με πιανει παρα πολυ αλλα σε φερνει πραγματικα στα ορια σου μιλαμε για πονο οχι αστεια.
Ερχεται σε αντιθεση με τα προγραμματα των αλλων παλεων ββς που εκαναν 25 σετ στις μεγαλες μυικες ομαδες πχ αλλα κατα τη γνωμη μου ολα τα τα στυλ προπονησης παντα κατι εχουν να προσφερουν απλα ειναι πως θα πιασει στου καθενος το σωμα!!!!Το συνηστω να το δοκιμασει οποιος δεν το εχει ποτε κανει.

iakovos
07-08-08, 19:09
Ευχαριστω πολυ που διαβασατε το αρθρο μου.
Καλες προπονησεις SOLID και Hurricane 38

RUHL
07-08-08, 19:33
Aπο που να αρχησω :unsure: :unsure: αντε παμε απο το τελος που ειανι και το πιο βασικο κοματι του ββινγκ


- 4 λίτρα γάλα ημερησίως
- 60% υδατ. - 30% πρωτ. - 10% λιπος κατανομή διατροφής

Μου φενετε δεν εχεις αρκετες γνωσεις διατροφης για να τα προτηνεις αυτα καλα με το γαλα ετσι σκεφτομουν εγω οταν ημουν 15χρονον και επηνα 3 λιτρα την ημερα σαν τον αρνολντ επηνα και γνησιο γαλα οχι του εμποριου στην σκονη διαλυμενη με νερο ειχε και μια χαρακτηριστικη μυρωδια αγελαδας :lol: :green: καλες εποχες :lol:

Πολυ μεγαλα ποστ :green:


Μετα τι να πουμε για τον μεντζερ αυτος απο τοτε που αρχησε bbing απο την πρωτη εως την τελευτεα μερα εκανα hit? η μετα που εγηνε μεγαλος και τρανος και εφτιαξε το σωμα του βρηκε το hit? γιατι εχει μεγαλη διαφορα αυτο
Με weider αρχησε :idea:

Τωρα να εκρφρασω την δικη μου γνωμη για την hit

ενα συστημα προπονησης 15 λεπτων
Ειναι προπονηση για τεμπεληδες ετσι τον χαρακτηριζουν αλλα μεγαλα ονοματα της εποχης του και διαβαζωντας για μια διαφορετικη γνωμη πετυχα καταλαθος κατι αναλογο και ελεγε αυτες οι γρηγορες προπονησεις δημιουργηθηκαν απο τους "ιδιοκτητες" για να μπορουν τα μηχανηματα να ειναι ελευθερα και να μην εχει πολυ κινηση ωστε να δεχονται περισσοτερο κοσμο στα γυμναστηρια.

Για καποιο λογω αυτοι που κανουν Hit επημενουν οτι η δικη τους προπονηση ειναι πιο ποιοτικη απο την δικη μου που κανω 16 σετ οτι ζωριζοντε περισσοτερο ενω εμεις πλεκουμε πουλοβερς :green: :P Οχι οτι κανει ο markus στα βιντεακια κατι αναλογο πρεπει να κανουν και αυτοι που κανουν πολλα σετς(εγω το κανω τουλαχιστον) οτι ειναι ζορικο ειναι.


Ματαια.μετα απο 4μηνη χρηση πρωτεινης ειχα ενα ελαφρυ διαρκες πρηξιμο - γεμισμα στους μυες μου και τιποτα αλλο
Εγω που δεν ειδα ποτε οφελος απο την χρηση πρωτεινης πρεπει να ανχωνομε :affraid: :affraid:
Δεν βλεπεις διαφορα περνεις δεν περνεις πρωτεινη


Το νευρικο συστημα,ομως,ανανυπτει μονο μετα απο αρκετη ξεκουραση και και αν δεν αναρρωσει επαρκως θα οδηγηθουμε σε χρονιο αισθημα κοπωσης,υπερπροπονησης και αδυναμιας να εκτελεσουμε το προγραμμα των πολλαπλων σετ μας με αρκετη ενταση καθως ςπισης και σε αισθημα ελλειψης ορεξης και ισως αυπνιας.
Ναι ειναι κουραστικα τα πολλα σετς αλλα ολα ειναι αναλογως τι κανεις ποσο καλα τρως ποσο καλα προπονησε και αυξανεις η μειωνεις τα σετς για να μην ερθη η υπερκοποση :idea:


Ποσο ωραιο ειναι το μυικο πρηξιμο μετα απο πολυαριθμα σετ π.χ. καμξεων στον παγκο δικεφαλων.Την επομενη μερα ειμαστε πρησμενοι στο κατω μερος των δικεφαλων μας,στο σημειο δηλαδη πριν τον αρχη του πηχεως.Αν ομως,υποθετικα,μεινουμε αγυμναστοι -ας πουμε- για 1 μηνα παει και το πρηξιμο,παει και ο δικεφαλος.Κι αυτο διοτι το μονο που πετυχαινουμε με τα πολλα σετ ειναι να σπωχνουμε αιμα στους μυς και να απολαμβανουμε την πρισμενη εικονα τους μεχρι αυτο να διαλυθει
Για καποιο λογω δεν ξερω γιατι αυτη η πρισμενη εικονα δεν διαληθηκε για μενα εδω και 9 σχεδον χρονια και δεν πηστευω να φυγει ποτε ειναι λιγο ακυρο να λεμε οτι οι προπονησεις των πολλων σετ ειανι για 1 μηνα και μετα ατροφουν οι μυεις και δεν αποδηδουν ισως αν κανεις συνεχεις πολλες επαναληψεις 15+ σε ολα ναι αυτο γηνετε


Την μεγιστη εκχυση τεστοτερονης και ολών των απαραιτητων ορμονων αναπτυξης
Και με κανονικη προπονηση πετυχαινεις καλα boost στις ορμονες δεν εχει αποδηχτει πουθενα οτι παραγετε περισσοτερες ορμονες με hit παρα μονο με καποιες ασκησης οπως dead lift σκουωτ


Α ναι στα προγραμματα λοιπουν 3 μυικες ομαδες τραπεζιοι μιριαιος δικεφαλος και γαμπες :inandout: (κοιλιακοι και ζεσταματα για να πας στο μεγιστο σετ λογικα ενοουντε)

Γενικα αλλο συμπερασμα εβγαλα διαβαζοντας το μεγαλο τοπικ οτι αποτελεσμα ειδες οταν εφτιαξες μια σωστη διατροφη


Εχω αποψη για το hit καποιο καιρο δοκημασα λιγο δυστιχως δεν ειχε αποτελεσμα σε μενα δεν ταιριαζε στο σωμα μου ειμε της παλιας σχολης go hard or go home εκει που φτανουν τα 20 σετ και 16 για τρικεφαλο :green: .Δεν αντηδρουσε το σωμα μου στα 1α 2ο σετ και επεφτα βδομαδα με εβδομαδα αλλα ξεκουραστικα :green: (λογικο ειναι αφου εκανα ενα 15-25 λεπτο το πολυ απο το παλιο προγραμα που ηταν 1,5 ωρα περιπου)


Γενικα ειναι οτι ταιριαξει στον καθενα εμενα οι παλιοι και τα περιοδικα μου μαθαν αυτο τον τροπο απο μικρο παιδι και ισως συνηθησε το σωμα μου .Σε αλλον μπορει να μην του ταιριαζει υπαρχουν παρα πολλα προγραμματα εγω κανω το κλασικο weider αυτο με τα "πολλα" σετς εδω θελω να τονισω οτι δεν ακυρωνω την hit εντελως εμενα δεν μου "εκατσε" μπορει και να σε πιασει δεν ξερεις

Το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι η διατροφη ενα 70% τωρα η προπονηση και η αναρωση πιανουν το υπολοιπο 30%

α ναι παραλιγο να το ξεχασω η γλουταμινη δεν κανει τιποτα στην αθλητικη αποδοση(βαση ερευνων οχι placebo)


Aντε παω να κανω 25 σετ για πλατη(+τραπεζιους)

iakovos
07-08-08, 21:37
Αγαπητε RUHL
Καταρχην δεν ηθελα να σε προσβαλλω με το post μου.Φυσικα και δεν θα απαξιωσω κατι που εχει αποδοσει στην πλειονοτητα των BB.Σιγουρα καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και εφαρμοζουν διαφορετικα πραγματα πανω του.Θα προσπαθησω να απαντησω σε καθε απαντηση που εδωσες στο post μου και να σου εξηγησω τι ενοουσα ακριβως ομως,κατ'αρχην,οσον αφορα τον Mentzer ηταν η απογοητευση της ανεπαρκους (κατ'αυτον) προοδο που ειδε ακολουθωντας τις αρχες του Weider που τον εκανε να στραφει στην αναζητηση καινουργιων προπονητικων μεθοδων.Και ναι στην ακμη της καριερας του (2ος το 1979 στο Mr.Olympia και 5ος το 1980) ευθυνοταν το συστημα που ο ιδιος ειχε αναπτυξει.Τωρα οσον αφορα τις παρατηρησεις σου,δωσε βαση:

Οσον αφορα τις γνωσεις μου για διατροφη καταναλωνα βρωμη και πρωτεινη για πρωινο,σαντουιτς με μαυρο ψωμι και τονο,μεσημεριανο με κοτοπουλο ρυζι,πρωτεινικα σεικ και ολα τα συναφη.

Οσον αφορα για το συστημα ΗΙΤ και τους ιδιοκτητες το ιδιο λενε και το Weider οτι ηθελε τον κοσμο συνεχεια μες τα γυμναστηρια να πληρωνει συνδρομες και να καταναλωνει συμπληρωματα.Ουτως η αλλως δεν γνωριζω και κανενα ιδιοκτητη Gym που να μην θελει το Gym του να ειναι γεματο απο κοσμο


Οσον αφορα τη διαρκεια του προγραμματος που ειναι 15-20 λεπτα ειναι 20 λεπτα πονου και υπερυψηλης εντασης και εκει καθε επαναληψη μετραει.Οχι το πρωτο σετ με 15,το δευτερο με 10 το ριτο με 8 και παμε για δυο γερα με 6.

Λεγοντας αυτα που ειπα για την προπονηση των πολλων σετ δεν εννοουσα οτι ειναι για ενα μηνα,αλλα οτι αν κατι συμβει σε καποιον και αδυνατει να προπονηται για το διαστημα αυτο θα χασει το πλειστον των μυων του ακριβως επειδη τους εχεις συνηθισει σε τακτη εμβολη αιματος (λογω πρηξιματος).

ακομα εννουσα οτι το Heavy Duty δημιουργει μεγιστη εκχυση τεστοτερονης ακριβως επειδη χρησιμοποιει τις θεμελιωδεις ασκησεις.

Οσον αφορα τις μυικες ομαδες που παρελειψα οφειλω να ζητησω συγγνωμη για τις κνημες γιατι ξεχασα να γραψω τις ασκησεις τους,αλλα οσον αφορα τους μηριαιους γυμναζονται με το σκουωτ και αν καποιος γνωριζει την απταιστη εκτελεση των αρσεων θανατου (τεντομενος λαιμος στην ιδια ευθει με τη σπονδυλικη και τελειωμα με συσπαση των πλευρικων ξερει οτι ειναι και η καλυτερη ασκηση εκγυμνασης τους

Το ΗΙΤ το ειχα δοκιμασει κι εγο στα 17 μου και επαθα υπερκοποση και ειδα ααρνητικα αποτελεσματα ακριβως επειδη δεν ηξερα αυτα που σας παραθετω τωρα (στο προηγουμενο ποστ μου )

Οντως το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι η διατροφη (και η ξεκουραση που δεν αναφερεις ειναι ι σ α ξ ι α ς σημασιας) διοτι οσο καλα κι αν τρως (οσο!) αποκλειεται καποιος φυσικος BB να βγαζει διπλες προπονησεις τη μερα με θετικα αποτελεσματα

Οσον αφορα τα πολλα σετ και το πλυμμηρισμα των μυων με αιμα (πρηξιμο) αν αυτο ηταν η λυση τοτε εαν καναμε 60 σετ για δικεφαλα ολοι θα ειχαμε 30inch arms!

Τελος οι κοιλιακοι ειναι κι αυτοι μυς οπως οι δικεφαλοι,οι θωρακικοι και οι τρικεφαλοι και αντιδρουν εξισου καλα κι αυτοι σάυτο το συστημα προπονησης.Οσα σετ κι αν εκτελεσεις δεν προκειται ποτε να τους δεις αν δεν διωξεις το λιπος που τους καλυπτει μεσω της διατροφης.

Για οτι περαιτερω θα ημουν χαρουμενος να σου απαντησω.
Μεχρι τοτε καλες προπονησεις και καλα αποτελεσματα!

θα ακολουθησει σε συντομο χρονικο διαστημα αρθρο μου ως προς το ποσο απλη ειναι η διατροφη.Μεχρι τοτε Take care!


[/u]

RUHL
07-08-08, 22:43
Οντως το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι η διατροφη (και η ξεκουραση που δεν αναφερεις ειναι ι σ α ξ ι α ς σημασιας) διοτι οσο καλα κι αν τρως (οσο!) αποκλειεται καποιος φυσικος BB να βγαζει διπλες προπονησεις τη μερα με θετικα αποτελεσματα

Πως?


Το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι η διατροφη ενα 70% τωρα η προπονηση και η αναρωση πιανουν το υπολοιπο 30%

Ξανακοιτα

Ποτε ειπα να κανεις 2πλες προπονησεις και 60 σετ το σωματικο τμημα εγω ειμε της μεσης λυσης

Σε βεβαιο οτι κανεις μεγαλο λαθος δεν ειναι καθολου ισαξια η διατροφη και η αναρωση
Αν εχουμε 2 ατομα και ο ενας δεν τρωει καλα αλλα κοιμαμε οχι 8 και 10 ωρες ενω κανει τα διαλειματα του
Ενω ο αλλος κανει τελια διατροφη και κοιματε 4-5 ωρες ο 2ος θα εχει πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο τον 2ο

Αυτο το νουμερα(70%20%10%) και ποσοστα ειναι βαση την προσωπικη μου εμπειρια αλλα το πιο συχνο ειναι να βλεπεις ατομα(προ συγγραφεις) να λενε οτι η διατροφη ειναι τουλαχιστον 50% .

Στο ξαναλεω για την διατροφη και ειμε περιεργος τι θα γραψεις παντως αυτα που εβαλες μεχρι τωρα αυτο

- 4 λίτρα γάλα ημερησίως ειναι εντελως ακυρο εδω με 0,5-1 λιτρο θωλονεις απο λακτοζη με 4 χαμος θα γηνετε και δεν εχει νοημα τοσο γαλα (ρε μηπως εχεις καμια γαλακτοβιομηχανια:P :P
και δεν συμφωνω με αυτο οι ορμονες σου θα ειναι στον πατο οτι προπονηση και να κανεις

60% υδατ. - 30% πρωτ. - 10% λιπος κατανομή διατροφής



Mentzer ηταν η απογοητευση της ανεπαρκους (κατ'αυτον) προοδο που ειδε ακολουθωντας τις αρχες του Weider που τον εκανε να στραφει στην αναζητηση καινουργιων προπονητικων μεθοδων

Ναι αλλα τοσους τιτλους με προπονηση weider ποιος τους ξεχναει δεν νομιζω να τον απαξιοσαν τοσο

# 1971 Mr America - AAU, 10th
# 1971 Teen Mr America - AAU, 2nd
# 1975 Mr America - IFBB, Medium, 3rd
# 1975 Mr USA - ABBA, Medium, 2nd
# 1976 Mr America - IFBB, Overall Winner
# 1976 Mr America - IFBB, Medium, 1st
# 1976 Universe - IFBB, MiddleWeight, 2nd
# 1977 North American Championships - IFBB, Overall Winner
# 1977 North American Championships - IFBB, MiddleWeight, 1st
# 1977 Universe - IFBB, HeavyWeight, 2nd
# 1978 USA vs the World - IFBB, HeavyWeight, 1st
# 1978 World Amateur Championships - IFBB, HeavyWeight, 1st

Τελος παντων το εχω δει πολλες φορες και σε σημερινους προ αλλη προπονηση κανανε οταν ηταν στα πρωτα σταδια της καριερας τους μεχρι να γηνουν διασημοι και αλλη προπονηση κανανε οταν πια εγηναν προ δεν λεω μονο για τον μενζερ για πολλα ατομα βαζω και τον ruhl μεσα

Απλος μερικοι το καναν και διαφημηση βλεπε πειραμα κορολαντο με τον casey viator 24 η 25 κιλα σε 1 μηνα με προπονηση μονο :lol: :lol: βεβαια :green:


Οσον αφορα τη διαρκεια του προγραμματος που ειναι 15-20 λεπτα ειναι 20 λεπτα πονου και υπερυψηλης εντασης και εκει καθε επαναληψη μετραει.Οχι το πρωτο σετ με 15,το δευτερο με 10 το ριτο με 8 και παμε για δυο γερα με 6.
Δεν το επιασα αυτο γιατι γερα στα 2 τελευτεα και οχι απο το πρωτο εφοσον ειναι λειτουργικα :idea: :idea: εγω σου λεω για 1,5 ωρα υπερυψηλης και πονου και ναι καθε επαναληψη μετραει μονο στους αρχαριους πιστευω δεν μετραει και δεν εχουν συνδεση νου με μιεις



καλα περα απο τις διαφωνιες νομηζεις οτι μπορει ενας αρχαριος να ανταπεξελθει στο προγραμμα σου για τι ατομα προτηνετε με ποση προυπηρεσια(αν και με αυτα που βλεπω καμια φορα στο gym μου και με 10 χρονια προπονησης μερικοι ακομα σαν αρχαριοι προπονουντε :green: )




κουβεντα κανουμε δεν χωριζουμε τιποτα απλος το υπενθημιζω :toast:

NASSER
07-08-08, 22:51
Φιλε Ιακωβε πολυ ομορφα μας τα εξηγησες αν και σε πολλους ειναι γνωστο το συστημα Heavy Duty και η αποτελεσματικοτητα του.

Ομως ειναι ενα συστημα που περιοριζεται στα χρονικα ορια 4-6 εβδομαδων και οχι περισσοτερο. Και αυτο επειδη κατα βαση δουλευουν οι ερυθρες μυικες ινες ενω οι λευκες που ειναι ο παραγωντας αυξησης της μυικης μαζας για εναν bodybuilder μενουν αδρανεις εν μερη. Επειτα ενας bodybuilder δεν μπορει να περιοριστει στις θεμελιωδεις ασκησεις... οι μυης δουλευονται και σμηλευονται απο διαφορες γωνιες ωστε να υπαρξει ενα καληγραμμο κορμι! Διαφορετικα αρσηβαριστες, powerlifters kai bodybuilders θα ημασταν ολοι ενα... Και ξερεις πως δεν ειμαστε...

Η αποχη απο την προπονηση με βαρη με πολλα σετ δεν εχει ως ακολουθω την απωλεια μυων.Εδω παιζει ρολο η διατροφη και οχι το ειδος της προπονησης. Η αποχη απο τα βαρη με συνδιασμο την ληψη των απαραιτητων θερμιδων μονο καλο μπορει να κανει, δηλαδη ξεκουραση. Μην μπερδευεις την αισθηση πρυξηματος και κοπωσης στο ζητημα αυτο με την εμβολη αιματος στους μυης.

Η καταναλωση 4 λιτρων γαλακτος μπορει να λειτουργησει μπουμερανκ στην ανοχη της λακτωζης απο τον οργανισμο.Πολλες οι περιπτωσεις που εχω γνωρισει ατομα να μην μπορουν να εχουν επειτα ανοχη στη ληψη γαλακτωμικων απο την υπερβολικη καταναλωση στο παρελθον.

Αν στο παρελθον το σωμα σου δεν ειχε καλη ανταποκρηση τοσο στην συστηματικη προπονηση και διατροφη, ισως κατι να εκανες λαθος κι να μην το αντιλαμβανεσαι,ισως και να μην σου αρμοζε η διατροφη που ακολουθουσες. Καθε οργανισμος λειτουργει διαφορετικα και χριαζεται να εχει την αισθηση να αντιλειφθει τι του ταιριαζει καλυτερα επειτα απο πειραματισμους.
Δεν ειναι σωστο να απορειπτουμε κανενα συνδιασμο προπονησης και διατροφης ειδικα αμα αυτο ειναι αποδεδειγμενα αποτελεσματικο και αποδεκτο εκ των πλειστον και ειδικα απο επαγγελματιες bodybuilder!!!

Ο τροπος εκτελεσης των ασκησεων ΑΝΕΒΑΣΜΑ-ΚΡΑΤΗΜΑ-ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ με τους αντιστοιχους περιπου χρονους ειναι αυτος που πλεον επιδιωκεται απο εναν πειθαρχημενο αθλητη οσα σετ και οσες επαναλληψεις και αν εχει να κανει!

Ωστοσο φιλε Ιακωβε το προγρμμα Heavy Duty μπορει να αποτελεσει μια αλλαγη στο προγραμμα προπονησης και ειδικα τωρα το καλοκαιρι που ολοι προσπαθουμε να αποφυγουμε την ρουτηνα :D
Πρωσοπικα σε ευχαριστω που μοιραστηκες μαζι μας την εμπειρια σου με σε σχεση με την σωματικη σου διαπλαση, κα μας εφερες στη μνημη αυτο το προγραμμα!
Καλες προπονησεις και σε σενα, να σαι καλα και χαρα μου να εχουμε ανταλλαγη αποψεων!
Γιαυτο αλλωστε ειμαστε ολοι εδω :army2:

iakovos
08-08-08, 00:27
Καλησπερα ξανα σε ολους.
Φιλε RUHL μην ανυσηχεις δεν παρεξηγω ισα ισα που χαιρομαι να συζητω μαζι σου γιατι μου διευρυνεισ και τους δικους μου οριζοντες.
Δεν εννοουσα οτι εσυ κανεις 60 σετ η διπλες προπονησεις.Ηθελα μονο να επισημανω οτι η σημασια της αναρρωσης ειναι ισαξια με αυτη της διατροφης.Οσο καλα κι αν τρωει ο Cutler αποκλειεται να αντεχει διπλες προνησεις καθε μερα με 50 σετ στην προπονηση 4 βδομαδες πριν το Olympia ωντας σε διαιτα με πολυ χαμηλους υδατανθρακες χωρις να εχει τα αναβολικα να τον αναρρωνουν.
Οσον αφορα το γαλα το αναφερω με τοση επιρρεπεια γιατι ειναι η πιο ευκολη και ευλιπτη μορφη πρωτεινης που μπορει καποιοσ να πιει.
Δεν απαιτει ουτε μαγειρεμα ουτε προεργασια.Σαφως αν καποιος μπορει να λαβει αυτα τα γραμμαρια απο διαφορες μορφες πρωτεινων ακομα καλυτερα.Μην ξεχναμε οτι η ποικιλια ειναι οτι καλυτερο.
Επισης πιστευω οτι αν καποιος γυμναζεται με υπερηψηλη ενταση και με 25 σετ στην προπονηση καποια στιγμη θα οδηγηθει στην υπερκοπωση.
Τελος ο αρχαριος μπορει να ακολουθησει αυτο το προγραμμα οχι με τοση ενταση και παρ'ολα αυτα να δει αποτελεσματα εφοσον παιρνοντας απ'την απραξια στη ασκηση με βαρη ειναι ενα τεραστιο αλμα στην ενταση.

Αγαπητε Nasser σ'ευχασιστω για την ευγενια που αντιμετωπισες το ποστ μου.θελω να πω οτι Πιστευω οτι δεν υπαρχουν διαφορετικες γωνιες εκγυμνασης των μυων.Δεν μπορεις να γυμνασεις για παραδειγμα μονον την εξωτερικη κεφαλη του δικεφαλου η την εσωτερικη.Οδικεφαλος η συσπαται ολος η καθολου.Οσες καμψεις αυτροσυγκεντρωσης και να κανει καποιος δεν θα κανει ποτε κορυφοση στον δικεφαλο του αν δεν την εχει απο γεννητικα.Τους αρσηβαριστες, powerlifters kai bodybuilders τους διαχωριζει η διατροφη και οχι οι ασκησεις.Πιστευετε οτι υπαρχουν ασκησεις ογκου και γραμμωσης?Οχι η διατροφη γραμωνει οχι η ασκηση.
Μιλωντας για την αποχη ερχεσαι στα λογια μου κατανοοντας την σημασια της αναρρωσης.
Κατι πολυ σημαντικο τωρα..Καποιος τη δευτερα παιζει στηθος και την τριτη ειναι πολυ πιασμενος.Ειναι σωστο να παει την τριτη παλι γυμναστηριο?Αν δεν εχει αναρρωσει πως θα οφεληθει απο τη ν επομενη προπονηση?Μην ξεχναμε η μυς φτιαχνται σπιτι με διατροφη και ξεκουραση.
Ακομα Οσον αφορα το γαλα το αναφερω με τοση επιρρεπεια γιατι ειναι η πιο ευκολη και ευλιπτη μορφη πρωτεινης που μπορει καποιοσ να πιει.
Δεν απαιτει ουτε μαγειρεμα ουτε προεργασια.Σαφως αν καποιος μπορει να λαβει αυτα τα γραμμαρια απο διαφορες μορφες πρωτεινων ακομα καλυτερα.Μην ξεχναμε οτι η ποικιλια ειναι οτι καλυτερο.
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

NASSER
08-08-08, 02:02
Ιακωβε θα επιμεινω στην προπονηση που ειναι και το βασικο αντικειμενο του ποστ σου!
Το bodybuilding ειναι η βαση ολων των αθληματων!! Και αυτο επειδη τα υπολοιπα αθληματα χρισημοποιουν εν μερη αρχες του αθληματος μας και οχι εξολοκληρου την ιδεολογια του bodybuilding! διαφορετικη αισθηση και αποτελεσμα εχει η γυμναση δικεφαλου κρατωντας τον αλτηρα παραλληλα με το εδαφος και διαφορετικη καθετη προς το εδαφος(σφυρια) Αυτο ειναιι το πιο απλο παραδειγμα εφοσον ανεφερες το δικεφαλο, μην επεκταθω σε αλλες μυικες ομαδες... ειναι ανουσιο!
Η ποιοτητα μυων ενος bodybuilder ειναι αρκετα διαφορετικη τοσο σε πυκνοτητα οσο και σε σχημα απο αλλους αθλητες!! Ενας λογος ισως και ο βασικος που μας διαχωριζει απο τους αλλους αθλητες και οφειλεται κατα κυριο λογο στον τροπο προπονησης! Εγκυκλοπαιδικα σου αναφερω πως αυτο εχει αποδειχτει απο μελετες επιστημονων και κυριως αθλογιατρων! Ερευνες και αποδειξεις εχουν γινει και στο Εργαστηριο εργοφυσιολογιας στα ΤΕΦΦΑ Θεσσαλονικης σε συνεργασια με ξενους επιστημονες... (συνγραμμα της ερευνας θα αναρτησω συντομα στο φορουμ)
Η διατροφη καθε αθλητη οτι αθλημα και αν ακολουθει εχει την ιδια φιλοσοφια με τη διατροφη σωματικης διαπλασης με την μονη διαφορα στην ποσοτητα θερμιδων... επομενως ακυρο εμεις γραμμωνουμε και εκεινοι μασουλανε...και μην ξεχναμε οτι τρωμε ειμαστε!! (τοσο σε εμφανηση οσο και σε αποδωση)

Δεν υπαρχει διαχωρισμος ασκησεων ογκου και γραμμωσης αλλα υπαρχει διαφορετικος ογκος προπονησης και επαναλληψεων για καθε φαση ωστε να υπαρχει ερεθυσμος ολων των μυηκων ινων!!! Κανενα αλλο αθλημα δεν δινει εμφαση σαυτο. Ετσι αν τυχει τη μια μερα η προπονηση να ειναι εντονη και η επομενη μερα ηταν κουραστικη μπορουμε να ανταπεξελθουμε με διαφορετικο τροπο εντασης και δυναμης και να εχουμε μεγιστα αποτελεσματα! Kατι τετοιο δεν προσφερεται με το συστημα Heavy Duty...

Τελικο συμπερασμα το συστημα Heavy Duty ειναι ελλειπες απο αρκετες πλευρες, ωστοσο δεν το απορειπτω αλλα δεν το αποδεχομαι ως ιδανικο!

RUHL
08-08-08, 02:03
Δεν εννοουσα οτι εσυ κανεις 60 σετ η διπλες προπονησεις.Ηθελα μονο να επισημανω οτι η σημασια της αναρρωσης ειναι ισαξια με αυτη της διατροφης.Οσο καλα κι αν τρωει ο Cutler αποκλειεται να αντεχει διπλες προνησεις καθε μερα με 50 σετ στην προπονηση 4 βδομαδες πριν το Olympia ωντας σε διαιτα με πολυ χαμηλους υδατανθρακες χωρις να εχει τα αναβολικα να τον αναρρωνουν.
Παλι υπερβολες? απο τα 60 εκανες εκπτωση και πηγες 50? ρε σου ξαναλεω η αναρωση ειναι στην τελευτεα μοιρα στο ββινγκ η διατροφη κανει την διαφορα αφου το ειπες και μονος σου στο πρωτο ποστ ας κανω εγω 25 σετ "υπερκοπωση οπως λες" και εσυ Hit εγω ακομα και να βρησκομε σε υπεροκοποση μεγαλυτερα αποτελεσματα θα βλεπω απο σενα επειδη εσυ δεν θα κανεις διατροφη και μπορει να πεσεις εσυ σε περισσοτερη υπερκοπωση επειδη αν ξερεις τι διατροφικα στοιχεια να παρεις ωστε να το αποτρεψεις δεν θα γηνει

η αναπτυξη ερχετε οταν προπονησε στο οριο εκει σχεδον στην υπερκωποση


Επισης πιστευω οτι αν καποιος γυμναζεται με υπερηψηλη ενταση και με 25 σετ στην προπονηση καποια στιγμη θα οδηγηθει στην υπερκοπωση.
Οχι αν ειναι εξυπνος και ξερει τι κανει τι τρωει και πως να ερμηνευει τα σηματα που του στελνει το σωμα του και να πρατει αναλογα


Οσον αφορα το γαλα το αναφερω με τοση επιρρεπεια γιατι ειναι η πιο ευκολη και ευλιπτη μορφη πρωτεινης που μπορει καποιοσ να πιει.
Οχι δεν ειναι για τον λογω που ειπε ο νασερ και εγω και ειναι κακο διατροφικο στηχοιο αν ειναι απο καποια πηγη πρωτεινης να περνουμε 50% λιπος εισαι πολυ εκτος σχεδιου πως γηνετε να πρωτηνεις
αυτο

60% υδατ. - 30% πρωτ. - 10% λιπος κατανομή διατροφής
Ενω αντιφασκης με το γαλα γιατι το ποσοστο σου θα βγει πολυ μεγαλυτερο αν προσθεσουμε και τα αλλα λιπαρα που εχουν τα κρεατα και τα δημητριακα
Και η πιτσα εχει πρωτεινη και τρωγετε ευκολα αλλα δεν κανει καλο
Φαντασου εγω καταναλωνω κοντα στα 5 λιτρα νερα να πηνω και 4 λιτρα γαλα ξερεις τι φουσκοματα και τι αλλες παρενεργειες θα εχεις
Εσυ ο ιδιος δοκιμασες να πηεις τοσο γαλα?η απλος το πρωτηνεις? εγω καποτε εφτασα τα 3 λιτρα και δεν μου αρεσαν και πολυ οι παρενεργειες
Εχει καλυτερες ευκολες πηγες και χωρις παρενεργειες πρωτεινη whey λεγετε αλλα δεν προτηνετε για τετοια χρηση μαλον καταχρηση αν δεν μπορεις να παρεις τα διατροφικα στοιχεια σου απο το στερεο φαγητο αστο μην το κουραζεις




Τελος ο αρχαριος μπορει να ακολουθησει αυτο το προγραμμα οχι με τοση ενταση και παρ'ολα αυτα να δει αποτελεσματα εφοσον παιρνοντας απ'την απραξια στη ασκηση με βαρη ειναι ενα τεραστιο αλμα στην ενταση.
Δεν περιμενα να παρω τετοια απαντηση



Πιστευω οτι δεν υπαρχουν διαφορετικες γωνιες εκγυμνασης των μυων.Δεν μπορεις να γυμνασεις για παραδειγμα μονον την εξωτερικη κεφαλη του δικεφαλου η την εσωτερικη.Οδικεφαλος η συσπαται ολος η καθολου.Οσες καμψεις αυτροσυγκεντρωσης και να κανει καποιος δεν θα κανει ποτε κορυφοση στον δικεφαλο του αν δεν την εχει απο γεννητικα.
Καλα 8 χρονια τι εκανες τι αποψη ειναι αυτη? σοβαρα μιλας τωρα? φυσικα και μπορεις να απομονωσεις οτι κοματι θελεις παραδειγμα κοιτα το αβαταρ μου μετα τα μησα χρονια μου στο γυμναστηριο διαβαζοντας διαφορα καταφερα να απομονωσω πληρως την ανω πλευρα του στηθους(δεν την ειχα πριν) και το ιδιο μπορω να κανω και το κανω και τωρα που μηλαμε στην κατω πλευρα του στηθους και αντιδραει .
Με αυτη την λογικη χαντακωνουμε ολους αυτους που κανουν ββινγκ οτι δεν μπορουν να διορθωσουν τις "ατελειες" με ασκησεις απομονωσης δες μερικα βιντεο του charles glass και του milos Sarcev και μονο απο την τακτικη τους θα καταλαβεις πως δεν ειανι ετσι τα πραματα
Δεν σημαινει επειδη ο αλλος δεν εχει το γενετικο πλεονεκτημα δεν μπορει να κανει κατι για αυτο
μπορει και παραμπορει οποιος θελει δοκημασε να κανεις επι μηνες μαλον να δωσεις βαση-προτερεοτητα σε ασκησεις απομωνωσης πχ για ανωρθοση μπορει να μην γηνουν σαν του αρνοντ αλλα την διαφορα σου στην ανωρθωση θα την δεις
Μηπως ειμε εξωγηινος :greenalien: και μπορω για καποιο λογω να απομονωσω οτι κοματι θελω γιατι εχω απομονοσει αρκετα ακομα και γαμπες την μεσα πλευρα επειδη κανω συχνα με τα δακτυλα στραμενα προς τα εξω


Πιστευετε οτι υπαρχουν ασκησεις ογκου και γραμμωσης?Οχι η διατροφη γραμωνει οχι η ασκηση.

Γιατι ποιος ειπε για αυτες δεν υπαρχουν ο νασερ μιλησε για μυικες ινες?δεν ξερεις για αυτες?
επειδη κατα βαση δουλευουν οι ερυθρες μυικες ινες ενω οι λευκες που ειναι ο παραγωντας αυξησης της μυικης μαζας για εναν bodybuilder μενουν αδρανεις εν μερη.


Μιλωντας για την αποχη ερχεσαι στα λογια μου κατανοοντας την σημασια της αναρρωσης.
Κατι πολυ σημαντικο τωρα..Καποιος τη δευτερα παιζει στηθος και την τριτη ειναι πολυ πιασμενος.Ειναι σωστο να παει την τριτη παλι γυμναστηριο?Αν δεν εχει αναρρωσει πως θα οφεληθει απο τη ν επομενη προπονηση?Μην ξεχναμε η μυς φτιαχνται σπιτι με διατροφη και ξεκουραση.
Δεν ενοει γενικη αποχη αλλαγη προγραμματος ενοει και ναι αν ειμε πολυ πιασμενος στο στηθος γιατι να μην παω την επομενη μερα για προπονηση?αφου δεν θα κανω παλι στηθος τι να πει και ο φωτης (ΚΑΤΕΡΙΝΗ144) και ο γιαννης(mod) που κανουν 5 μερες σερι :green:
Μπορεις ανετα να ξαναπας εφοσον δεν γυμναζεις την ιδια μυικη ομαδα κανε ποδια αν δεν μπορεις να πιασεις κατι με το ανω σωμα (αν και αν εισαι προχωρημενος δεν σου βγαινει τοσο μυικο πιασημο οπως σε εναν αρχαριο που μολις επιασε τα βαρη οποτε μπορεις να κανεις ανετα την επομενη μερα οποιο σημειο θες )

δηλαδη εσυ κανεις αυτο το προγραμα ολο τον χρονο?

iakovos
08-08-08, 10:52
Φιλε Nasser αυτα που λες ειναι σεβαστα,απλα επιμενω οτι ο δικεφαλος π.χ. η συσπαται ολοκληρος η καθολου.ακομα κι ο Ronnie Coleman οταν παιζει ανοικτη λαβη στις καμψεις με μπαρα δεν βλεπει μονο τον εσωτερικο δικεφαλο να συσπαται τους βλεπει και τους δυο.
Οπως αναφεραμε και οι δυο δεν υπαρχουν ασκησεις ογκου και γραμμωσεις και αν και καταλαβαινω απολυτα τι θες να πεις σε ενα βαθμο δεν πιστευω οτι υπαρχει διαφορετικος ογκος προπονησης και επαναλληψεων για καθε φαση ωστε να υπαρχει ερεθισμος ολων των μυικων ινων.Γιατι αν ηταν ετσι καποιος που θα επαιζε 15αρες στο σετ δεν θα εβλεπε ποτε αποτελεσματα.
Χαιρομαι πολυ που κρατας τους αριζοντες σου σιευρυμενους και δεν απορριπτεις κανενα συστημα προπονησης.

Φιλε RUHL πιστευεις ακραδαντα οτι η διατροφη ειναι ανωτερη απο την ξεκουραση,ενω εγω πιστευω οτι ειναι ακριβως ισαξιες.Πιστεψε με ακολουθω εκπληκτικα πειθαρχημενη διατροφη οσο και ξεκουραση.

Πιστευεις οτι οσα σετ κι αν κανει καποιος παντα θα αποφευγει την υπερκοπωση επειδη παντα θα διατρεφεται σωστα και επαρκως.Σε πληροφορω λοιπον οτι οσα κοτοπουλα κι αν φας το νευρικο σου συστημα (δεν καταπονουνται μονο οι μυς,αλλα και το νευρικο συστημα) δεν θα το καταλαβει.

Ναι εγω ο ιδιος δοκιμασα να πιω τοσο γαλα για δυο λογους.
1)επειδη στην αρχη (και μονο στην αρχη το τονιζω,οχι πια) ηθελα να ειμαι καλυμενος πρωτεινικα και να μην εχω το αγχος να παω να γορασω κοτοπουλα,μπιφτεκια,μοσχαρι και αυγα και να τρωω οτι μαγειρευοταν στο σπιτι.

2)Οπως επισημανα στο πρωταρχικο ποστ μου Συνεστια την καταναλωση 4 λιτρων γαλακτος την ημερα μεχρι να βρειτε ποια ειναι η δικη σας ιδανικη (σαφως λιγοτερη) αναλογια.Η δικη μου πλεον ειναι 1,5 - 2.
Και ναι τις μερες που τωρω περισσοτεο κοτοπουλο η μοσχαρι η τονο ειναι ακομα λιγοτερα.

Αν δεν πιστευεις οτι απο την απραξια στην εκγυμναση ειναι τεραστιο αλμα στην ενταση..τι να πω?Ο καθενας εχει τη γνωμη του.

Δεν θεωρω γενετικο πλεονεκτημα καποιος να εχει κορυφωση στον δικεφαλο.Οποιο σχημα κι αν εχει ο δικεφαλος καποιου οταν φτασει την πληρη αναπτυξη ειναι εντυπωσιακος.
επιμενω οτι ο δικεφαλος π.χ. η συσπαται ολοκληρος η καθολου.ακομα κι ο Ronnie Coleman οταν παιζει ανοικτη λαβη στις καμψεις με μπαρα δεν βλεπει μονο τον εσωτερικο δικεφαλο να συσπαται τους βλεπει και τους δυο.

Φιλε Ruhl τρεφεσαι σωστα,γυμναζεσαι σκληρα αλλα δεν φροντιζεις το νευρικο σου συστημα
Αφου ανεφερες τον Sarcev σε προτρεπω να δεις το Βιντεο Dennis Wolf - Hungry like a wolf που τον προπονει ο προαναφερθεις με σουπερ σετ (γιγαντοσετ για την ακριβεια)εξηγει οτι πρεπει να τρεχουμε απο την μια ασκηση στην αλλη επειδει ο μυς δεν ειναι νευρικο συστημα (που αργει να επανελθει) αλλα αναρρωνει σχεδον αμεσα

Καλες προπονησεις φιλε.

RUHL
08-08-08, 12:15
Δεν βγαζουμε ακρη αλλα σου λεω εγω αλλα σου λεει ο νασερ αλλα ερμηνευεις εσυ η γραφεις αυτα που θελεις

Αν δεν γηνοταν να βελτιωσης καποια γωνια σωματικου σου τμηματος ο milos και ο glass θα εμεναν εκτως δουλιας τωρα που κολαει το προγραμα σουπερ σετ γιγαντοσετ που ειπες αλλο σου λεω τις γωνιες προπονησης τις οποιες τις αναφερει και ο ιδιος οσο ο ντενης κανει την προπονηση ΟΧΙ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΤΗΝ ΙΔΙΑ γιγαντοσετ ΑΛΛΟ ΛΕΜΕ
Κοιτα το secrets of the pro η τα αλλα βιντεο του glass στο ββ..κομ για καποιο λογω επιμενουν οτι πχ η ταδε ασκηση ανατομικα πιανει εκει δηλαδη εσυ πιστευεις οτι με καμψεις μπαρας μπορω να γυμνασω το μυ του δικεφαλου που βρησκετε ενδιαμεσα απο τρικεφαλο και δικεφαλο εκει στο κενο που βγαινει αυτος ο μυις μονο με σφυρια αν κανεις αυτο λενε και αυτοι αλλες γωνιες αλλες λαβες αλλους μυιεις γυμναζουν
μην ερμηνευσης αλλο :smash: :smash:
Στο πρωτηνω γιαν δεις οτι δεν υπαρχει μονο η ενηεα κεφαλι που γυμναζει ολο τον δικεφαλο κανε 4 σετ στον παγκο για δικεφαλα 4 καμψεις αυτοσυγκεντρωσης 4 ορθιος καμψεις μπαρας με λαβη 25 cm 3 και κανε σφυρια 3σετ και ελα να μου πεις πιο κοματι του δικεφαλου δουλευει και που θα εισαι πιασμενος τις υπολοιπες μερες


Οπως αναφεραμε και οι δυο δεν υπαρχουν ασκησεις ογκου και γραμμωσεις και αν και καταλαβαινω απολυτα τι θες να πεις σε ενα βαθμο δεν πιστευω οτι υπαρχει διαφορετικος ογκος προπονησης και επαναλληψεων για καθε φαση ωστε να υπαρχει ερεθισμος ολων των μυικων ινων.
Μαλον δεν γνωρηζεις για τις μυικες ινες



Πιστευεις οτι οσα σετ κι αν κανει καποιος παντα θα αποφευγει την υπερκοπωση επειδη παντα θα διατρεφεται σωστα και επαρκως.Σε πληροφορω λοιπον οτι οσα κοτοπουλα κι αν φας το νευρικο σου συστημα (δεν καταπονουνται μονο οι μυς,αλλα και το νευρικο συστημα) δεν θα το καταλαβει.
Το καταλαβαινεις αν εχει εμπειρια και δεν ειπα αυτο οτι θα κανεις 40 σετ και θα τρως καλα και δεν θα παθεις υπερκοπωση και παλι ΑΛΛΟ ΛΕΩ
Αν τρως καλα και βλεπεις οτι ολα ειναι κανονικα και αναρωνεις αυξανεις σετς αν βλεπεις σημαδια υπερκοπωσης μειωνεις σετς για αυτο χρειαζετε εμπειρια

Ξεκολα με το γαλα :D δεν κανει λεμε τι γνωρηζεις για το θωλομα και την λακτοζη?



Αν δεν πιστευεις οτι απο την απραξια στην εκγυμναση ειναι τεραστιο αλμα στην ενταση..τι να πω?Ο καθενας εχει τη γνωμη του.
Αλλο λεω δεν περιμενα ενας αρχαριος να κανει ιδιο προγραμα με εναν προχωρημενο η ενταση ειανι κατι σχετικο ακομα και ο αρχαριος μπορει να την εχει αλλιος παει να κοροιδευσει οχι να κανει βαρη



δηλαδη εσυ κανεις αυτο το προγραμα ολο τον χρονο?

:???: :???: :???:

NASSER
08-08-08, 12:41
[quote="iakovos"]Φιλε Nasser αυτα που λες ειναι σεβαστα,απλα επιμενω οτι ο δικεφαλος π.χ. η συσπαται ολοκληρος η καθολου.ακομα κι ο Ronnie Coleman οταν παιζει ανοικτη λαβη στις καμψεις με μπαρα δεν βλεπει μονο τον εσωτερικο δικεφαλο να συσπαται τους βλεπει και τους δυο.
Οπως αναφεραμε και οι δυο δεν υπαρχουν ασκησεις ογκου και γραμμωσεις και αν και καταλαβαινω απολυτα τι θες να πεις σε ενα βαθμο δεν πιστευω οτι υπαρχει διαφορετικος ογκος προπονησης και επαναλληψεων για καθε φαση ωστε να υπαρχει ερεθισμος ολων των μυικων ινων.Γιατι αν ηταν ετσι καποιος που θα επαιζε 15αρες στο σετ δεν θα εβλεπε ποτε αποτελεσματα.[quote]

Ομως ακομα και ο Ronnie δεν περιοριζεται σε μια μονο ασκηση γυμνασης δικεφαλου! Το εχεις δει...
Το ιδιο συμβαινει και στις υπολοιπες μυικες ομαδες. Υπαρχει πληρης συσπαση δεν υπαρχει απομονωμενη! Και η απομονωση ειναι απαρετητη ειτε ο μυης υπερτροφει ειτε οχι!
Δεν μπορεις να περιοριστεις σε μια μονο τακτικη οπως 15αρες! Βλεπεις αποτελεσμα ως ενα σημειο! Δεν βλεπεις την βελτιστη αποδοση ενω η προσπαθεια σου μπορει να ηταν η μεγιστη! Και εφοσον ειπες πως απο τα αλλα αθληματα μονο στη διατροφη διαφερουμε και οχι στην προπονηση, εχεις ακουσει πολλους αρσηβαριστες να κανουν 15αρες? Το bodybuilding δεν ειναι μονο επαναλληψεις αλλα και δυναμη οπως ξερεις! Δεν αναρωτηθηκες γατι τα προτυπα, οι επαγγελματιες bodybuilder κανουν σετ λιγων επαναλληψεων? Και μαλιστα σε περιοδους προαγωνιστικα!! Πως εχτησαν τοσο ογκο και συμμετρια? Συγουρα οχι ακολουθοντας ενα σταθερο μοτυβο προπονησης...!!!

iakovos
08-08-08, 13:05
Φιλοι μου θα σας πω το εξης γιατι με τις εποικοδομιτικες διαφωνιες μας ξεφευγουμε και πλατιαζουμε.Το γαλα (RUHL) ειναι ενα παραδειγμα πρωτεινης και μονο.Μπορεις να βρεις και χωρις λακτοζη στο εμποριο.Το μονο που ηθελα να ρονισω εξ'αρχης ειναι η σημασια της αναρωσης και της εντασης.Απλα κατα τη γνωμη μου το Bodybuilding δεν ειναι διαγωνισμος αντοχης σετ αλλα ειναι το πως μπορεις να ενεργοποιησεις τον μηχανησμο αναπτυξης σου (να στειλεις στον οργανισμο σου το ερεθισμα δηλαδη) με το λιγοτερο δυνατο ογκο ασκησεων.
Εγω σε καθε προπονηση γινομαι 5-10 κιλα δυνατοτερος και 2-4 επαναληψεις δυνατοτερος.(κραταω ακριβες ημερολογιο κιλων-επαναληψεων)Ας αναρωτηθεις και ο ιδιος,σου εχει συμβει ποτε αυτο?Να ακολουθεις ενα προγραμμα προπονησης και σε καθε προπονηση σου (οταν ξαναερχεται η ωρα να γυμνασεις την ιδια μυικη ομαδα δηλαδη) να εισαι δυνατοτερος?ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ!
Καθε επαγγελματιας εχει πειραματιστει με τα προπονητικα προγραμματα και εχει καταληξει σε ενα,αλλα εχω εκπλησωμαι που πανω κατω κανουν ολοι τα ιδια.(εχουν δηλαδη παρεμφερη τροπο εξασκησης).
Εν κατακλειδει πιστευω οτι ο περισσοτερος κοσμος προπονειται και διατεφεται οπως οι πρωταθλητες,ξεκουραζεται οσο αυτοι,αλλα αγνοει κατι σημαντικο!Οι επαγγελματιες αθλητες κανουν χρηση ΕΦΙΑΛΤΙΚΩΝ ποσοτιτων αναβολικων στεροειδων που τους επιτρεπει 5 φορες την εβδομαδα προπονησεων και να βλεπουν αποτελεσματα.

Για ο,τι περαιτερω θα χαρω να απαντησω!

nEEd4wEEd
08-08-08, 13:46
ιάκωβε φίλε μου μην είσαι απόλυτος!

εγώ τώρα σε γράμμωση με μειωμένο υδατ βγάζω πολύ άνετα 5 μέρες προπόνηση με βάρη την βδομάδα, + αερόβιες μετά τα βάρη + 2 HIIT τις μέρες που δεν έχω βάρη.

ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, και αντιδρά διαφορετικά. επίσης έχει τρομερά μεγάλη σημασία τα χρόνια που έχει κανείς πίσω του, η διατροφή και τα συμπληρώματα που πάιρνει, και τέλος ναι, και τα φάρμακα.

όσον αφορά το HIT που μας περιγράφεις θα σου πώ 2 πράγματα

α) δεν προτείνεται για μεγάλες χρονικές περιόδους. η καταπόνηση είναι πολύ μεγάλη. για 6-8 βδομάδες πχ είναι πολύ καλο, παραπάνω αρχίζεις να ζητάς τον τραυματισμό!

β) οι εκτόμορφοι έχουν μεγάλο track record πολύ καλής αντίδρασης στο HIT. άλλοι σωματότυποι όχι απαραίτητα.

γ) πόσο στοίχημα πας ότι όσοι εδωμέσα ξέρουν 2-3 πράγματα μπορούν να σου δώσουν πρόγραμμα που θα σου προκαλέσει μυική ανάπτυξη που να μην έχει κανένα βαρύ high intensity set? :P

δ) το θέμα δεν είναι μόνο να βελτιστοποιήσουμε την αναλογία χρόνου προπόνησης-μυικής ανάπτυξης, παίζει και ο παράγοντας υγεία/τραυματισμοί. προσωπικά θέλω να κάνω την δουλειά μου (μυική ανάπτυξη) με όσο το δυνατόν ΛΙΓΟΤΕΡΑ κιλά γίνεται. αν μπορώ να κάνω ένα σετ προκόπωσης και αντί για 100κιλά σκουωτ να βάλω 60 και να το νιώσω ακριβώς το ίδιο είμαι χαρούμενος, μόλις μείωσα τις πιθανότητες τραυματισμού μου :green:

γενικά για το όλο κλίμα έχω να πω το εξής. ΗΡΕΜΑ. ΔΕΝ υπάρχει σωστό/λάθος. κάθε στυλ προπόνησης έχει τα θετικά και τα αρνητικά του.
το να προσπαθεί κάποιος να αποδείξει ότι το HIT είναι "σωστό" ή "λάθος"¨δεν έχει νόημα. ομοίως για τα υπόλοιπα στυλ προπόνησης

παίρνω την εντύπωση ότι η κάθε πλευρά προσπαθεί να "κερδίσει" το argument ανεξάρτητα από το αν έχει δίκιο ή οχι. δλδ η λογική χρησιμοποιείται για να αποδείξει αυτό που θέλουμε, αντι για να χρησιμοποιείται για να εξετάσει αντικειμενικά το θέμα. δεν είναι κακό να παραδεχτεί κανείς ότι κάποιος άλλος ξέρει περισσότερα.
άσε που θέλει σοβαρά @ρχίδια να βάλει κανεις κάτω το εγώ του και να παραδεχτεί την ανωτερότητα κάποιου άλλου σε ένα θέμα...

προσωπικά η καλύτερη μου είναι να πέφτω σε κάποιον που ξέρει παραπάνω και να με διορθώνει. μόλις με γλίτωσε τον κόπο του να κάνω τα λάθη και να μάθω μόνος μου :green:

RUHL
08-08-08, 14:04
Και ο μενζερ επερνε αναβολικα και εκανε hit και ο ντοριαν επερνε τα κερατα του και εκανε παραποιηση του hit αρα δεν αλαζει τιποτα δεν μπορεις να πεις οτι το hit ειναι για αυτους που δεν περνουν αας τι σημαινει αυτο 5 φορες την εβδομαδα τοσες προπονουμε και προπονουντε οι περισσοτεροι προχωρημενοι δεν περνω αας




Εγω σε καθε προπονηση γινομαι 5-10 κιλα δυνατοτερος και 2-4 επαναληψεις δυνατοτερος.(κραταω ακριβες ημερολογιο κιλων-επαναληψεων)Ας αναρωτηθεις και ο ιδιος,σου εχει συμβει ποτε αυτο?Να ακολουθεις ενα προγραμμα προπονησης και σε καθε προπονηση σου (οταν ξαναερχεται η ωρα να γυμνασεις την ιδια μυικη ομαδα δηλαδη) να εισαι δυνατοτερος?ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ!
Ναι αυτο το εχω ακουσει απο παρα πολους αλλα κοιτα ποσο ακυρο ειναι πες οτι ανεβενεις καθε εβδομαδα απο τα χαμηλοτερα 5 κιλα ας ειναι και ιδιες επαναληψεις 52 τον χρονο επι 5 260 κιλα καλα ας το αφησουμε ας πουμε μησο χρονο 130 κιλα αντε το μισο του μησου 65 κιλα σε ενα 3μηνο ?πως σου ακουστηκε αυτο σε 3 μηνες να ανεβεις 65 κιλα στον παγκο?υπερβολικο μηπως γιατι εγραψες μια υπερβολη πιο πανω

Εγω οταν μπηκα τον χειμωνα στον ογκο ιδια προπονηση πανω κατω(ναι αυτη με τα πολλα-μετρια σετς) κανω ολο τον χρονο και στην γραμμωση μολις ανεβασα τις θερμιδες για 2 μηνες ανεβαζα απο 3-5 κιλα καθε εβδομαδα και απο 0-3 επαναληψεις τοσο σημαντικη ειναι η διατροφη μετα μολις εφτασα στα ορια μου σταματησα να ανεβαινω

Αρα πολυ ευκολα μπορω να σου πω και εγω με την προπονηση μου ανεβαζω κιλα καθε εβδομαδα αλλα δεν ειναι ετσι

Και παλι δεν απαντας τις ερωτησεις μου
:lol: :lol: οπως πχ ρωταω τι κανει η λακτοζη μου λες αλλα
:green: :drunken: για ινες λεμε παλι δεν απαντας

Επειδη βλεπω σου αρεσει να διαφωνεις για τα δικεφαλα να παρε ενα βιντεο απο προ μιλος
http://thefitshow.tv/remastered/season3/?videoId=1027011684
Και το λεει ακριβως στην πρωτη ασκηση για δικεφαλα οτι μερικοι νομιζουν οτι οι καμψεις δικεφαλων γυμναζουν ολους του μυεις του δικεφαλου δεν ειναι ομως ετσι :P :P δες και μετα για γωνιες που μηλαει οσο πιο μεσα τοσο πιο εξω πιανεις(ανωρθοση) ενω το αναποδο μεσα τελος παντων αν εν πηστεις και μετα απο αυτο εγω δεν μπορω να κανω τιποτα :clown2:
Διαβασε και το βιβλιο απο τα πολυμεσα για την ανατομια και ασκησεις και εκει αναφερει οτι μπορεις να απομονωσεις και τι δουλευει περισοτερο αναλογως πως το κανεις


τελικα πες αυτη την προπονηση σου την κανεις ολο τον χρονο? :green:

iakovos
08-08-08, 14:36
Φιλε Need4Weed μου φαινεται εχεις δικο.Προσπαθουμε να κερδισουμε το argument και εχουμε ξεφυγει.Ειμαι σιγουρος οτι οπως κι εγω ο Ruhl δεν θελει να κατηγορησει κανενα συστημα εκγυμνασης βαρων αλλα να εξηγησει και να διευρυνει τους προπονητικους οριζοντες ολων.
Ο ενας παραγοντας αποδοσης,φιλε μου,ειναι οι γενετικες καταβολες.
Ενας δευτερος ειναι ο σχεδιασμος.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν βλεπει καποιος αποτελεσματα με τον τροπο των 5 φορων τη βδομαδα σε συνδυασμο με καρδιοαγγειακη,ας φανταστει λιγακι τι θα μπορουσ ενα δει σε κερδη αν εδινε στον εαυτο του αυτον τον παραπανω χρονο αναρρωσης..
Η καταπονηση σιγουρα ειναι μεγαλη για αυτο καμια φορα κανω και 6 σετ προθερμανσης παρολο που υπαρχουν και σετ που χρησιμοποιω 10 επαναληψεις.
Διαβαζωντας σε να μιλας ετσι για την καταπονηση βλεπω οτι αναγνωριζεις την μεγαλη ενταση που απαιτει αυτου του ειδους το προγραμμα.Εφοσον δεν αναφερεις με μια εξίσου βαρυτητα το θεμα της καταπονησης για το προγραμμα των 5 ημερων,να υποθεσω οτι δεν πηγαινεις και στα 16 (π.χ.) σετ μεχρι απολυτης εξαντλισης..μηπως ομως (σκεψου το ενα λεπτο,απλα σκεψου το) τα περισσοτερα σετ που κανεις λειτουργουν (εντος πολλων εισαγωγικων ) "προθερμαντικα"? οδηγοντας σε 3-4 πραγματικα μεγαλης εντασης?
Οντως οι εκτομορφικοι βλεπουν πολυ μεγαλα αποτελεσματα με τα προγραμματα υπερυψηλης εντασης
Τονισα στο πρωταρχικο ποστ μου (στο μεταφερω αυτολεξι) :

''Το Βαρος το ανεβαζουμε σε διαστημα 4 δευτερολετπτων και το κατεβαζουμε επισης στον ιδιο χρονο.Ισως το πιο σημαντικο κομματι κατα τη διαρκεια της ασκησης''

Τα κιλα δεν εχουν καμια σημασια!Σημασια εχει η αισθηση και με 4-2-4 τεμπο,κανεις δεν θα μπορεσει -για πρωτη,τουλαχιστον,φορα- να σηκωσει 120kg στο σκουωτ.

Συγχαρητηρια για το οτι χαιρεσαι οταν κανεις λαθος.ΟΛΟΙ απο τα λαθη μας μαθαινουμε.Και ο Mentzer και o Schwargenegger.

καλες προπονησεις.


Φιλε RUHL ελπιζω να ειναι η τελευταια φορα που διαφωνουμε γιατι βλεπω οτι οσο το κανουμε ξεφευγουμε απο τα θεματα..
Θελω να σου πω οτι σεβομαι τον τροπο προπονησης που εχει αποδωσει για σενα,αλλα το μονο που ηθελα να κανω εξαρχης ηταν να βαλω σε σκεψεις ολους τους bodybuilders να μην φορανε παρωπιδες.

Αυτο πο υ λες για την δυναμη μου ειναι σωστο,εν μερει.Δεν γινεται βασει της λογικης να φτασω καποια στιγμη να πιεζω 300kg στον παγκο,αλλα γινεται να ανεβαζω τα κιλα μου μεχρι να απαντησω το ανωτερο των γενετικων μου καταβολων ανα σωματικο βαρος.Καποια στιγμη αν φτασω να ζυγιζω 120 κιλα και να πιεζω 180 κιλα στον παγκο πιστεψε με θα μου ειναι υπεραρκετα.

Οσον αφορα τις ινες,πιστεψε με,εχουμε διαβασει ακριβως τα ιδια αρθρα στα διαφορα Muscle magazines και πιθανοτατα εχεουμε δει τα ιδια topic στο ιντερνετ.Στο προγραμμα μου χρησιμοποιω και 10αρες και 8αρες και 6αρες και 20αρες αν ειδες στο σκουωτ που πιστευω οτι ειναι και ο πιο αναβολικος αριθμος σε συνδυασμο με βαθειες αναπνοες για αυτη την ασκηση.Αρα καλυπτω το ευρυτερο φασμα των ινων.

Ελπιζω να μην χρειαστει να διαφωνισουμε ξανα και να ανταλλαξουμε και καμια γνωμη για καμια πρωτεινη! :lift2hand:


Take care

RUHL
08-08-08, 15:20
Εγω τελιωνω τα οφφ τοπικ ενταξη φτανει εξαλου δεν βγαζουμε νοημα

TRIANTAFYLLOU
08-08-08, 15:58
το πρόγραμμα τού μέντζερ δεν κρατάει και τόσο λίγο μιλάω για χρόνο παραμονής στο γυμναστηριο μπορεί να χρειάζετε όπως αναφέρατε μόνο 20 λεπτα για ολοκλήρωση αλλά τέτοιου είδους προγράμματα με μέγιστη ένταση απαιτούν αρκετό χρόνο σωστης προετοιμασίας μυων και αρθρώσεων δηλαδη καλό ζέσταμα γιατί θα τα πάρουμε όλα στα χέρια .
είχα αναφέρει σε άλλο πόστ το πρόγραμμα που έκανα με τον γιάννη ελευθεριάδη για κάποια χρόνια μια εβδομάδα ελαφρια προπόνηση με μικρότερα διαλείματα και περισσότερο απομονωτικές ασκήσεις και μία εβδομάδα μόνο βασικές βαριά κιλά μεγαλύτερα διαλείματα και φυσικά λιγότερες ασκήσεις , έτσι γυμνάζαμε και τις λευκές και τις κόκκινες μυικές ίνες , στην βαριά προπόνηση αν δεν έκανα πάρα πολύ καλό ζέσταμα πονούσαν όλα μυς κλειδώσεις όχι απο την προπόνηση αλλά απο τραυματισμούς , γι αυτό όταν μπαίνουμε σε πρόγραμα υψηλής έντασης χρειάζετε καλό ζέσταμα και διατάσεις για να έχουμε μέγιστα αποτελέσματα με ασφάλεια.
επίσης μπορεί δυο μεθοδοι προπόνησης να είναι διαφορετικές αλλά να είναι και οι δύο σωστές βλέπουμε τι μας ταιριάζει περισότερο και πως ανταποκρινόμαστε καλύτερα .
το εχω ξαναπεί μπορεί να φτάσεις στον ίδιο προορισμό αλλά απο διαφορετικό δρόμο.

iakovos
08-08-08, 16:28
Κυριε τριανταφυλλου σας βρισκω απολυτα σωστο.Το προγραμμα που χρησιμοποιουσατε με τον Γιαννη Ελευθεριαδη ηταν ενα ειδος συνδυασμου -ας το πουμε ετσι- που ξεκουραζε αφενως το νευρικο συστημα και αφετερου αιματωνε και αρκετα τους μυες.Οντως υπαρχουν παραπανω ενα δρομοι για να φτασεις καπου.

Καλες προπονησεις και καλες νικες.

iakovos
08-08-08, 18:01
Θελωντας να εξηγηθω γιατι ακολουθω αυτη τη ρωτα με το πολυ μεγαλο θεμα της διατροφης σας παραπεμπω στο αρθρο μου για τη διατροφη του Heavy Duty

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3090

καλες προπονησεις ολοι

RUHL
08-08-08, 18:19
πολλες ατελιες τιποτα ωφελιμο

Steve KinG STyLe
16-12-08, 22:16
Metal types are the pain in the ass of the weight training World. They spend more time talking
and philosophizing about training than doing it. Dogma is their middle name. They thrive on
discussing discipline, structure and love to ponder over the definition of terms. They are the
iconoclasts of the weight-training world. Most of their calorie expenditure comes from talking.
I do not train them.
As strength athletes or bodybuilders, they are not genetically gifted.
Many of the pro H.I.T. guys fall into this category. They are always complaining about
overtraining. As such, those that do train gravitate towards H.I.T. Mike Mentzer is the
prototypical Metal type, but he is a statistical oddity. (Keep in mind that ergogens—stimulants,
steroids, etc.—can mask a lifterʼs true type and help him overcome the obstacles presented by
his type.)

:idea: :idea: :idea:

KM2909
06-01-09, 19:27
οι εκτόμορφοι έχουν μεγάλο track record πολύ καλής αντίδρασης στο HIT. άλλοι σωματότυποι όχι απαραίτητα.

που στηριζεται αυτο το στοιχειο? πιστευετε οτι ενα τετοιο ειδος ασκησης θα ειχε αποτελεσμα σε εναν εκτομορφο? η μηπως θα ειχε αντιστροφως αναλογα αποτελεσματα?

drago
24-07-09, 14:33
Εχει δει κανεις το σεμιναριο του mike mentzer για τα προγραμματα κλπ?

στο τελος προτεινει ενα προγραμα με χαμηλο volume, max intensity και πολυ λιγες βασικες ασκησεις.

καθε ασκηση ειναι to failure και η προπονηση γινεται μονο 1 φορα την εβδομαδα. ελεγε και για διαφορους που πηραν απιστευτο ογκο ετσι.

ηθελα να ρωτησω αν εχει κανει κανεις εδω κατι παρομοιο, με 1 προπονηση την εβδομαδα.

NASSER
24-07-09, 14:55
εχει συζητηθει στο παρελθον το θεμα. Heavy Duty λεγεται. Κανε μια αναζητηση και θα το βρεις.

Edit http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=44845&highlight=Heavy+Duty#post44845

drago
24-07-09, 15:40
εχει συζητηθει στο παρελθον το θεμα. Heavy Duty λεγεται. Κανε μια αναζητηση και θα το βρεις.

Edit http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=44845&highlight=Heavy+Duty#post44845

ευχαριστω μαν!!!

εκανα αναζητηση για Mentzer και δεν εβγαλε τπτ. περιεργο

drago
25-07-09, 16:56
σχετικα με το προγραμμα οχι αυτο καθ' αυτο αλλα την γενικη νοοτροπια mentzer, εχω διαπιστωσει τα παρακατω βλεποντας το σεμιναριο.

και βεβαια υπαρχουν ασκησεις που χτυπουν τους μυς απο διαφορετικη γωνια γυμναζοντας περισσοτερο επιμερους μυς. το νοημα του προγραμματος δεν ειναι αυτο. ουτε απευθυνεται σε ατομα που εχουν ενα σεβαστο ογκο. ο ιδιος ο mentzer λεει στο βιντεο ενα παραδειγμα για το δικεφαλο. και λεει πχ αντι να κανεις ασκησεις αυτοσυγκεντρωσεις κλπ γιατι να μην συγκεντρωθεις σε βασικε ασκησεις και να αποκτησεις ενα σεβαστο ογκο στο δικεφαλο γενικα πρωτα?

δλδ, απ αυτα που καταλαβα εγω, ο ανθρωπας, δεν λειει μην κανετε ασκησεις απομονοσης κλπ. αφτο που λεει ειναι, οτι αν δεν εχεις τον απαιτουμενο ογκο, οι ασκησεις απομονοσης δεν ειναι οτι καλυτερο.

επισης, στο σεμιναριο ο mentzer λεει οτι υπαρχουν πολλες καλες ασκησεις που μπορεις να κανεις, but you have to draw a line somewhere. αυτο σημαινει οτι δεν αποριπτει τις αλλες ασκησεις. απλα επιδη πρεπει να διαλεξει 1 μονο, διαλεγει την πιο βασικη.

αυτο δεν ειναι τπτ καινουριο, ουτε το ανακαλυψε ο mentzer. ειχα διαβασει και αλλου εδιναν ενα παραδειγμα για τους ωμους πχ, και ελεγαν οτι δεν πρεπει να αρχολεισε με την απομονωση ενος απο των τριων κεφαλων των ομων, αν δεν εχεις πρωτα ενα σεβαστο ογκο στους ομους.

επισης, η νοοτροπια προγραμματων 1 φορα την εβδομαδα βασιζεται στην θεωρια οτι για να γινει αναπτυξη, για να κανεις το μικροτραυμα στους μυς δλδ, πρεπει να κανεις προπονηση to failure. απο εκει ξεκινανε ολλα και μετα το ενα φερνει τ' αλλο. γιατι αν κανεις full-body to failure ε μετα θες μια βδομαδα για αναρωση μυων αλλα και νευρικου συστηματος.

το θεμα ειναι κατα ποσο ισχυει αυτο. δλδ, πρεπει να κανεις to failure για να δημηουργησεις το μικροτραυμα??? νομιζω, με επιφυλαξη, οτι αυτο μαλον δεν ισχυει οπως ειπαν και παραπανω.

και ναι αν κανεις to full-body to failure 3 φορες την εβδομαδα μπορει να υπερπροπονεισε αλλα μπορεις να μην κανεις to failure και να σεις μεγαλη αναπτυξη με full body 2-3 φορες την εβδομαδα.

εγω σκοπευω καποια στιγμη να βαλω αυτο το προγραμμα για 6 εβδομαδες ετσι για αλλαγη. οχι 15 λεπτα. full body 45 λεπτα.

απλα αυτο το προγραμμα φενεται οτι δεν ειναι για ολους το ιδιο καλο. τα ατομα που βαζουν bulk κανονικα εχουν περισοτερες επιλογες νομιζω.

ειμαι σχετικα αρχαριος οποτε η γνωμη μου αξιζει τοσο...

SGP
29-10-09, 00:24
γεια σας..μπορει καποιος να με πληροφορησει για τις βασικες αρχες του heavy duty και να παραθεσει ενα απλο δειγμα του πως λειτουργει???

sTeLaKoS
29-10-09, 14:24
Διάβασε αυτο το threat http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2258&highlight=heavy+duty εχουνε κανει μια συζητηση τα παιδια. Θα καταλάβεις πολλά.

yannis88
30-10-09, 18:31
Δηλαδή το γυμναστήριο είναι απλά το μέρος που θα πας με μοναδικό στόχο να χτίσεις ένα σώμα?Δηλαδή με μία φορά τη βδομάδα προπόνηση νιώθεις ικανοποιημένος ψυχολογικά?Προσωπικά δεν θα άντεχα ούτε 2 μέρες χωρίς προπόνηση σε μόνιμη βάση...

Exci
30-10-09, 21:31
Δηλαδή το γυμναστήριο είναι απλά το μέρος που θα πας με μοναδικό στόχο να χτίσεις ένα σώμα?Eμμμμ...

...ναι?

Δηλαδη τι εννοεις να παω για βολτα? Να δειξω τα τρομερα μουσκουλα και τα κιλα που κανω στον παγκο στους γυρω μου και λοιπα?

Polyneikos
30-10-09, 21:56
Aυτο που εννοει ο Γιαννης πιστευω είναι ότι η προπονηση είναι και εκτόνωση και χόμπυ,αρα με μια φορα τη νεβδομαδα δεν θα τον κάλυπτε σαν εκτονωση,προφανως δεν είναι ο μονος αυτοσκοπος η μυικη αναπτυξη....

albertob30
30-10-09, 21:59
εγω που εχω ως σκοπο ΜΟΝΟ την μυικη αναπτυξη τι να κανω δλδ???:P:P

Exci
30-10-09, 22:07
Aυτο που εννοει ο Γιαννης πιστευω είναι ότι η προπονηση είναι και εκτόνωση και χόμπυ,αρα με μια φορα τη νεβδομαδα δεν θα τον κάλυπτε σαν εκτονωση,προφανως δεν είναι ο μονος αυτοσκοπος η μυικη αναπτυξη....
Ετσι ναι, οκ.
Τη λεξη "γυμναστηριο" την εχω συνδυασει με ολες τις αρνητικες, η εστω μη αναγκαιες εννοιες. Δηλαδη ολες τις θετικες μπορεις να τις παρεις με εξοπλισμο στο σπιτι.

Friedrich Nietzsche
21-12-12, 20:20
Στην αναζήτηση του καλύτερου δυνατού συστημάτος για εργαζόμενους (εν έτει 2012???Just kidding) αλλά και γενικά του πλέον αποτελεσματικού προγράμματος εκγύμνασης βρήκα του Heavy Duty. Το εφάρμοσα για 2 μήνες. Η αλήθεια είναι ότι έχει οπτικά αποτελέσματα. Μια άλλη τραγική άληθεια είναι ότι πήρα σωματικό βάρος με λίπος (κακή διατροφή). Εν κατακλείδι όμως η αναλογία δαπανηθέντος χρόνου και αποτελέσματος είναι άριστη. Ένα ακόμα συμπέρασμα που προκύπτει είναι ότι η όλη διαφορά προέκυψε από γυμναστική αποκλειστικά με μηχανήματα. Αρκετά παράδοξο. Καθόλου squats αλλά μόνο leg press και leg extension & curl. 2 ασκήσεις με μπάρα (deadlifts και bb curl) και δυο με αλτήρες (db lateral και rear). Όλα τα άλλα μηχανήματα. Τέλος κάτι που δεν μπορώ να σκεφτώ σε τι μπορεί να οφείλεται. Σήμερα που δοκίμασα squats χωρίς να έχω κάνει για 2 μήνες έβγαλα, με 100 κιλά, 13 καλές επαναλήψεις. Ούτε σαν μαϊμου να χοροπηδάω πάνω κάτω, ούτε να ουρλιάζω από την πρώτη. (4 δλ αρνητική 2 δλ θετική). Τελικά μάλλον ο δογματισμός και ο εγωισμός (Υψηλός προπονητικός όγκος - Ελεύθερα βάρη) δεν ελέγχεται επ' ουδενί.....

aqua_bill
22-12-12, 23:24
υπαρχει αντίστοιχο θεμα φιλε μου

NASSER
23-12-12, 00:08
Δυο θέματα:
Η εμπειρια μου με το Heavy Duty (Mike Mentzer ) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?2258-Η-εμπειρια-μου-με-το-Heavy-Duty-(Mike-Mentzer-))
Mike & Ray Mentzer: Heavy Duty (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?12998-Mike-amp-Ray-Mentzer-Heavy-Duty&)

Friedrich Nietzsche
23-12-12, 00:30
Με συγχωρείτε αλλά δεν μου τα έβγαλε η αναζήτηση. Εν πάσει περιπτώσει εάν θεωρείται πλεονασμός ας αφαιρεθεί.

STIVAS
23-12-12, 16:13
Φίλε δεν ξέρω αν θεωρείτε πλεονασμός το θέμα αλλά θα σου πω εν συντομία τι παίζει με το Heavy Duty.
Καταρχήν πρώτον πρέπει να έχεις ένα παρτενέρ που να ξέρει τι και πως το κάνεις για να κάνεις το Heavy Duty σωστά, οπότε αν δεν μπορείς να τον έχεις μην το ψάχνεις εκτός αν θες κάθε φορά που έχεις προπόνηση να ζητάς random βοήθεια (ο σπασαρχίδης) από τον καθένα και ότι και όπως σου κάτσει. Δεύτερον σύμφωνα με κάτι που παραδέχτηκε κατά τα γεράματα του και ο ίδιος ο Mentzer, το Heavy Duty απαιτεί χημική υποστήριξη γιατί διαφορετικά ο χρόνος του recovery είναι πολύ μεγάλος, δηλαδή πιο το όφελος για ένα natural να γυμνάζει το στήθος του 1-2 φορές τον μήνα αντί 4 ή και περισσότερες (δες το και αλλιώς είναι σαν να σου δώσω ένα preworkout και να σου πω θα το παίρνεις μία φορά την βδομάδα και θα σε πιάνει και θα είσαι στην τσίτα για 7μέρες). Τρίτον είναι αμφισβητούμενο ως προς τους τραυματισμούς που προκαλεί και την καταπόνηση του ΚΝΣ.
Το Heavy Duty είναι λίγο old school μέθοδος η οποία σήμερα έχει βγάλει κάποιες πιο σύγχρονες παραλλαγές. Δηλαδή το HIT για παράδειγμα που κάνει ο Dorian Yates είναι και αυτό ένα σχετικά low volume πρόγραμμα αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο όπως το Heavy Duty, δηλαδή έχει κάποια στοιχεία όπως τις forced reps και to failure reps και χαμηλό ρυθμό τέμπου κατά την αρνητική αλλά δεν είναι το ίδιο όπως το Heavy Duty.
To Heavy Duty αυτό κάθε αυτού δεν γνωρίζω κανέναν στην Ελλάδα να το κάνει σήμερα και δεν έχω ακούσει ή διαβάσει σήμερα από κανέναν επαγγελματία να κάνει το Heavy Duty του Mentzer. Αλλά δοκίμασε δεν χάνεις τίποτα Τα συμπεράσματα δικά σου.

Friedrich Nietzsche
23-12-12, 23:06
Όντως ισχύουν οι περισσότερες διαπιστώσεις σου και συμφωνώ μαζί τους. Η πραγματικότητα είναι ότι ο ρυθμός 4-2-4 είναι λίγο παράλογος όσον αφορά το αρχικό σύστημα. Εφ' όσον η δύναμική κάθε επανάληψης είναι αρνητική > στατική > θετική ως προς την δυσκολία είναι παράλογο να ζητάς από τον ασκούμενο να "φρενάρει" την θετική για μέγιστη δυνατή σύσπαση. Υπάρχει ένα site όπου ερασιτέχνες το εφάρμοσαν κατά γράμμα και είχαν καλά αποτελέσματα. Ο πιο εύσωμος εκ των δύο το εκτέλεσε με σκοπό να χάσει λίπος και ο άλλος με γνώμονα την αύξηση του βάρους. Έχει και την διατροφή που ακολούθησαν καθώς επίσης και φωτογραφίες με μετρήσεις πριν και μετά το πρόγραμμα.

Όσον καιρό το εφάρμοσαν είχα οπτικό αποτέλεσμα και αύξηση βάρους καθώς και δύναμης. Εάν σε ενδιαφέρει σου παραθέτω τις ασκήσεις με τα κιλά και τις επαναλήψεις.

Α
supeset 1o: Peck Deck 35 kg x 11 και Chest Press 70kg x 4
superset 2o: Straight Pulldown 35 kg x 10 και close grip Pulldown 65 kg x 4
Άρσεις θανάτου 70 kg x 8

B
Superset 1o: Leg extension 50 kg x 8 και Leg Press 110 kg x 6
Leg Curl: 40 kg x 13
Calf Raise: 40 kg x 15

C
DB lateral raise: 8 kg x 14
DB rear raise: 8 kg x 14
BB curl: 20 kg x 11
Superset 1o: Triceps Pushdown 30 kg x 8 και Dips: 4 reps

Ρυθμός κάθε επανάληψης: 4 sec αρνητική 2 sec στατική 2 sec θετική αυστηρά χωρίς μαϊμουδιές
Με ρυθμό 4-2-4 ίδιες επαναλήψεις με -20 kg σε κάθε βασική πολυαθρική άσκηση.

Polyneikos
26-12-12, 22:15
Φίλε δεν ξέρω αν θεωρείτε πλεονασμός το θέμα αλλά θα σου πω εν συντομία τι παίζει με το Heavy Duty.
Καταρχήν πρώτον πρέπει να έχεις ένα παρτενέρ που να ξέρει τι και πως το κάνεις για να κάνεις το Heavy Duty σωστά, οπότε αν δεν μπορείς να τον έχεις μην το ψάχνεις εκτός αν θες κάθε φορά που έχεις προπόνηση να ζητάς random βοήθεια (ο σπασαρχίδης) από τον καθένα και ότι και όπως σου κάτσει. Δεύτερον σύμφωνα με κάτι που παραδέχτηκε κατά τα γεράματα του και ο ίδιος ο Mentzer, το Heavy Duty απαιτεί χημική υποστήριξη γιατί διαφορετικά ο χρόνος του recovery είναι πολύ μεγάλος, δηλαδή πιο το όφελος για ένα natural να γυμνάζει το στήθος του 1-2 φορές τον μήνα αντί 4 ή και περισσότερες (δες το και αλλιώς είναι σαν να σου δώσω ένα preworkout και να σου πω θα το παίρνεις μία φορά την βδομάδα και θα σε πιάνει και θα είσαι στην τσίτα για 7μέρες). Τρίτον είναι αμφισβητούμενο ως προς τους τραυματισμούς που προκαλεί και την καταπόνηση του ΚΝΣ.
Το Heavy Duty είναι λίγο old school μέθοδος η οποία σήμερα έχει βγάλει κάποιες πιο σύγχρονες παραλλαγές. Δηλαδή το HIT για παράδειγμα που κάνει ο Dorian Yates είναι και αυτό ένα σχετικά low volume πρόγραμμα αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο όπως το Heavy Duty, δηλαδή έχει κάποια στοιχεία όπως τις forced reps και to failure reps και χαμηλό ρυθμό τέμπου κατά την αρνητική αλλά δεν είναι το ίδιο όπως το Heavy Duty.
To Heavy Duty αυτό κάθε αυτού δεν γνωρίζω κανέναν στην Ελλάδα να το κάνει σήμερα και δεν έχω ακούσει ή διαβάσει σήμερα από κανέναν επαγγελματία να κάνει το Heavy Duty του Mentzer. Αλλά δοκίμασε δεν χάνεις τίποτα Τα συμπεράσματα δικά σου.

+1000