PDA

Επιστροφή στο Forum : ελευθερα βαρη η μηχανες??????



xidakis
07-08-08, 17:50
παιδια για και χαρα σας παλι!
θελω να κανω μια ερωτηση σε ολους σας και αν ξερετε να μου απαντησετε!!
η προπονηση με τα ελευθερα βαρη μου εχουν πει οτι ειναι καλητερη απο την προπονηση με τις μηχανες!! εσεις τι εχετε να πειτε πανω σε αυτο το θεμα?!!!!!ευχαριστω προκαταβολικα!!!

TRIANTAFYLLOU
07-08-08, 18:47
όλα είναι σχετικά έχουν τα υπέρ και τα κατά υπάρχουν ασκήσεις που οι μηχανές είναι αναντικατάστατες όπως πχ στην πλάτη στα πόδια όπως και τα ελεύθερα βάρη υπερτερούν σε κάποιες υπάρχουν πρωταθλητές που αυτό που πέτυχαν το πέτυχαν περισσότερο με ελεύθερα βάρη και άλλοι μόνο με μηχανές . επίσης υπάρχουν περιπτώσεις λόγω τραυματισμού που κάποιες μηχανές είναι μονόδρομος δηλαδή σε έναν που δεν γνωρίζει η καθοδήγηση ενός που γνωρίζει καλα κινησιολογία των μυων είναι απαραίτητη μέσα στο γυμναστήριο.
με την εξέληξη έχουν φτιάξει μηχανές που είναι τόσο μελετημένες που συναγωνίζονται την φυσική κίνηση. δηλαδη αν κάποιος που δεν έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα πεί ότι φταίει το γεγονός οτι δεν γυμνάζετε με ελεύθερα βάρη η το αντίθετο τότε θέλει :smash:
το καλύτερο είναι ένας συνδιασμός και των δύο για να επωφελούμαστε τα πλεονεκτηματα κάθε μεθόδου .
σε αθλήματα που χρειάζετε νευρομυική συναρμογή τα ελεύθερα βάρη είναι πιό αποτελεσματικά .
και να μην ξεχνάμε η προπόνηση δίνει μόνο το ερέθισμα στους μυς να μεγαλώσουν η διατροφή και η ξεκούραση έχουν καταλυτικό χαρακτήρα δηλαδη όλα είναι συνάρτηση .
συμπέρασμα μπορείς να γυμναστείς σωστα η σε μηχανές η σε ελεύθερα βάρη μόνο που κάποιες ασκήσεις που προανέφερα μόνο σε μηχανές μπορούν να γίνουν.

Muscleboss
08-08-08, 11:18
^ :bowdown: :bowdown:

MB

ioannis1
08-08-08, 12:51
+1 :thumbsup:

RUHL
08-08-08, 13:35
Συμφωνω με τον γιαννη :green: :green: :P :P

nickcompact
07-10-08, 12:16
εμενα με καλυψε ο ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ... :thumbup:

alex gerolymatos
07-10-08, 13:55
Οτι γραφει ο Ηλιας ο συνδιασμος και των δυο ειναι το καλυτερο,με συχνες εναλαγες ασκησεων,και μην ξεχνατε τισ διατασεις.

dReik0
09-10-08, 21:59
Οτι γραφει ο Ηλιας ο συνδιασμος και των δυο ειναι το καλυτερο,με συχνες εναλαγες ασκησεων,και μην ξεχνατε τισ διατασεις.
σύμφωνο και εγώ , αλλα αυτό με τις διάτασης θα διαφωνήσω . Η διάτασης κάνουν κακό στην μυϊκή ανάπτυξη , ένα καλο ζέσταμα αρκεί

Vson
10-10-08, 10:14
''και να μην ξεχνάμε η προπόνηση δίνει μόνο το ερέθισμα στους μυς να μεγαλώσουν η διατροφή και η ξεκούραση έχουν καταλυτικό χαρακτήρα δηλαδη όλα είναι συνάρτηση .''
Ηλια εισαι μεγαλος :) αυτο ειναι ο κανονας!

Dreiko μπορει να χαλανε την μυικη αναπτυξη αντι για 100% να παιρνεις ενα 90% αντε και 80% εξασφαλιζουν ομως την προστασια του μυ αυτου... ειναι δικο σου θεμα τωρα αν θες να το πας safe η hardcore και δικο σου κακο/καλο.Ενας που δεν κανει προταθλητισμο δεν χρειαζεται να παιρνει τετοια ''ρισκα''.
Συμφωνω οτι ενα καλο ζεσταμα αρκει αλλα καμια φορα δεν γινεται και πρεπει να εισαι σε θεση να το καταλαβεις πριν πας για μεγαλα βαρη και παθεις ζημεια οποτε οι περισοτεροι ειδικα οσοι δεν εχουν επειρια πρεπει να κανουν διατασεις μεχρι να μαθουν να ακουνε το σωμα τους.

Οσο για τα βαρη , συμφωνω μεν οτι πλεον τα μηχανηματα εχουν γινει πολυ καλα κ πολλες φορες ανταξια στα ελευθερα βαρη αλλα γενικα τα ελευθερα βαρη ειναι καλυτερα γιατι η κινηση ειναι μεγαλυτερη/πιο φυσικη σχεδον ολα τα νευρα μπαινουν σε λειτουργια, και πιεσεις αυτοσυγκεντρωσης να κανεις ορθιος μεχρι κ τα ποδια σου θα νιωθουν καποια ενταση.

π.χ.leg press vs squat? η κινηση ουσιαστικα ειναι η ιδια, με το squat ομως δουλευεις περισοτερο τη πλατη το ass και θετεις την ισσοροπια σου σε πληρη λειτουργια ενς στο leg press εισαι απλα εκει στιριζομενος ... η ασκηση ειναι μιση σχεδον,πολυ επικινδυνο ομως το squat αν το κανεις λαθος η δεν εχεις ισσοροπια στη κινηση.

γενικα ομως συμφωνω ελευθερα βαρη & μηχανηματα ενα mix και των δυο , εγω ομως το βλεπω σαν ενδυναμωση/ζεσταμα καπως.

TRIANTAFYLLOU
10-10-08, 17:20
όταν είχα πάθει το ατύχημα και μετά δεν μπορούσα ούτε να δείξω απλά κάποιες ασκήσεις ποδιών υπεφερα απο φοβερούς πόνους ,όταν άρχησα να κάνω ζέσταμα καλό, μασάζ μόνος μου στον τετρακέφαλο και μηριαίο και διατάσεις μπορούσα και έβγαζα πρόγραμμα βέβαια ήταν πολύ σπαστικό γιατί περισσότερη ώρα έκανα ζέσταμα παρά προπόνηση.

κατάλαβα το εξής,γιατί ποτέ δεν ήμουν φαν των διατάσεων όπως οι περισσότεροι εκείνη την εποχή και είχα την παρότρυνση και του αργύρη του τσοπουρίδη στο να κάνω , οτι οι διατάσεις έκαναν τους μύς ελαστικότερους με αποτέλεσμα να αιματώνωνται καλύτερα και να οξυγονώνονται και εκτός την μείωση του πόνου΄έβλεπα καλύτερα πρηξίματα και έχουμε παραδείγματα και παλιά και καινούρια πολλοί αθλητές του ββ και στο ολύμπια να κάνουν σπαγκάτ ενω είχαν τεράστια πόδια δεν ξέρω αν δεν έκανα πώς θα ήταν, αλλά για μένα τουλάχιστον οι διατάσεις είναι μονόδρομος .

tezaman
10-10-08, 19:11
θέλω και εγώ σπαγκάτο Ηλία :cry:

δυστυχώς ποτέ δεν είχα καλή ευλυγισία στους μυς από πιτσιρικάς :cursing:

KATERINI 144
11-10-08, 21:36
Συμφωνω με τον γιαννη :green: :green: :P :P+1 :green:

Jim The Ripper
21-07-11, 12:23
Καλησπερα σε ολους. Η γυμναστικη με βαρη ή με μηχανηματα ειναι πιο αποτελεσματικη?
Δηλαδη π.χ για θωρακα καλυτερο ειναι να κανεις chest press κ.τ.λ ή με μπάρα και βαρακια στον παγκο?

Akistsam
21-07-11, 12:34
Καλησπερα σε ολους. Η γυμναστικη με βαρη ή με μηχανηματα ειναι πιο αποτελεσματικη?
Δηλαδη π.χ για θωρακα καλυτερο ειναι να κανεις chest press κ.τ.λ ή με μπάρα και βαρακια στον παγκο?

Καλησπέρα φίλε! Εγω προσωπικά προτιμώ τα ελεύθερα βάρη..Αλτήρες ή μπάρα.. Αλλα νομίζω πως και ο συνδυασμός μπορεί να σου δώσει πολλά οφέλη..

Και επίσης νομίζω πως εξαρτάται από το επίπεδο σου..
Αν δεν κάνω λάθος τα μηχανήματα είναι κυρίως για αρχάριους για να αποφύγουν στην αρχή τυχόν τραυματισμό αφού η ελεγχόμενη κίνηση είναι πιο ασφαλής.. Αν κάνω λάθος διορθώστε με..

:welcome:

sadistic
21-07-11, 12:36
Τα μηχανηματα εχουν ακριβες διαδρομη και ειναι πιο ασφαλη για εναν που πρωταρχιζει γυμναστηριο.εαν θελεις ομως τα μεγιστα ειναι φυσικα με μπαρα ,παγκο και βαρακια!:thumbup:

Jim The Ripper
21-07-11, 13:01
Ναι ειμαι σε αρχικο σταδιο (3 μηνες κανω γυμναστηριο)...

Ευχαριστω πολυ θα περιμενω κι αλλες αποψεις...

jannous44
21-07-11, 13:22
εγω εχω δει και επαγγελματιας να χρησημοποιουν στις προπονησεις τους παρα πολλα μηχανιματα ... και μαλιστα καπου ειχα διαβασει στο MD οτι ενας εχει αλλαξει πληρως την προπονηση του και εχει χρησημοποιει μονο μηχανιματα...

gym
21-07-11, 14:01
Καλησπερα σε ολους. Η γυμναστικη με βαρη ή με μηχανηματα ειναι πιο αποτελεσματικη?
Δηλαδη π.χ για θωρακα καλυτερο ειναι να κανεις chest press κ.τ.λ ή με μπάρα και βαρακια στον παγκο?

και τα δυο ειναι αποτελεσματικα...δεν ειναι μονο το ενα η το αλλο....στην αρχη εφοσον εισαι αρχαριος ξεκινας απο τα μηχανηματα για να μαθεις την κινηση και να αρχισεις να καταλαβαινεις τι κ γιατι το κανεις...σιγα σιγα μπαινεις και στα ελευθερα βαρη....
ολα ειναι καλα....ολα δουλευουν επανω σου εαν εισαι συγκεντρωμενος και τα δινεις ολα στην προπονηση σου....

και γι αυτο ειναι καλος ενας συνδυασμος μηχανηματων με ελευθερα βαρη...

Saldi
21-07-11, 14:16
και τα δυο ειναι αποτελεσματικα...δεν ειναι μονο το ενα η το αλλο....στην αρχη εφοσον εισαι αρχαριος ξεκινας απο τα μηχανηματα για να μαθεις την κινηση και να αρχισεις να καταλαβαινεις τι κ γιατι το κανεις...σιγα σιγα μπαινεις και στα ελευθερα βαρη....
ολα ειναι καλα....ολα δουλευουν επανω σου εαν εισαι συγκεντρωμενος και τα δινεις ολα στην προπονηση σου....

και γι αυτο ειναι καλος ενας συνδυασμος μηχανηματων με ελευθερα βαρη...
+1 σε όλο το post της Κυρίας Gym!

Timoleon
21-07-11, 14:18
Αν δεις παλαιές φωτογραφίες αθλητών θα διαπιστώσεις,έχοντας υπόψη ότι ο κλάδος της διατροφής δεν ήταν αναπτυγμένος όπως στις μέρες μας,πως τα αποτελέσματα της μυικής διάπλασής τους,αναλογικά,είναι ανώτερα των σημερινών. Πριν ο εγωισμός γίνει μόδα στις αίθουσες των γυμναστηρίων,μια που ανάφερες τις ασκήσεις στήθους,τις πιέσεις πάγκου τις εκτελούσαν με αλτήρες.Αυτό γιατί,με τους αλτήρες εκτός από τη πίεση πρέπει να κρατάς μια ισορροποία ώστε οι αλτήρες να μη σου ανοίξουν, έτσι η εκγύμναση είναι πιο πλήρης στην εν λόγω περιοχή. Με την μπάρα φορτώνεις περισσότερα κιλά αλλά δεν υπάρχει η προσπάθεια της ισορροποίας, πόσο μάλλον,καταλαβαίνεις,με τα μηχανήματα που σου προσφέρουν στο "πιάτο" όλη τη κίνηση_

ggeorge
21-07-11, 14:24
γνωστός ιδιοκτήτης γυμναστηρίου, αγωνιστικός με πολλα μεταλια στα ραφια μου ειπε σε σχετική ερωτηση το εξης

Βαρη θα σηκωνεις ή θα κανεις ισορροπια;
Προτεινει σμιθ για πιεσεις στηθους.
Εγω κανω εναλλαγες παντως. Ενα μηνα ετσι ενα αλλιώς...

gym
21-07-11, 14:26
Αν δεις παλαιές φωτογραφίες αθλητών θα διαπιστώσεις,έχοντας υπόψη ότι ο κλάδος της διατροφής δεν ήταν αναπτυγμένος όπως στις μέρες μας,πως τα αποτελέσματα της μυικής διάπλασής τους,αναλογικά,είναι ανώτερα των σημερινών. Πριν ο εγωισμός γίνει μόδα στις αίθουσες των γυμναστηρίων,μια που ανάφερες τις ασκήσεις στήθους,τις πιέσεις πάγκου τις εκτελούσαν με αλτήρες.Αυτό γιατί,με τους αλτήρες εκτός από τη πίεση πρέπει να κρατάς μια ισορροποία ώστε οι αλτήρες να μη σου ανοίξουν, έτσι η εκγύμναση είναι πιο πλήρης στην εν λόγω περιοχή. Με την μπάρα φορτώνεις περισσότερα κιλά αλλά δεν υπάρχει η προσπάθεια της ισορροποίας, πόσο μάλλον,καταλαβαίνεις,με τα μηχανήματα που σου προσφέρουν στο "πιάτο" όλη τη κίνηση_

επισης...στα παλια τα χρονια δεν ειχαν μηχανηματα...
τα ελευθερα βαρη παιδια εχουν πολλα συν δεν το συζηταμε....αλλα καποια μηχανηματα εχουν κ αυτα πολλα συν...

σε εναν αρχαριο λεμε ειναι βασικα τα μηχανηματα...οταν περνας και στο επομενο επιπεδο,βλεπεις τι σου δουλευει καλυτερα και αναλογως πραττεις...

για μενα ο συνδυασμος ειναι δε μπεστ....(δες και τον αγαπημενο γειτς τι λεει...)αλλα ασχετα κ αυτος να μην το ελεγε,εγω προτεινω και τα δυο....

jannous44
21-07-11, 14:57
στα ελευθερα δουλευεις και με αλλους μυες ενω στα μηχανηματα απομονωνεις μονο τον συγκεκριμενο του μηχανιματος...

tvg5
21-07-11, 15:14
εγω εχω δει και επαγγελματιας να χρησημοποιουν στις προπονησεις τους παρα πολλα μηχανιματα ... και μαλιστα καπου ειχα διαβασει στο MD οτι ενας εχει αλλαξει πληρως την προπονηση του και εχει χρησημοποιει μονο μηχανιματα...

Ενας στους χίλιους μπορεί, αλλά κάθε σοβαρός επαγγελματίας bodybuilder ΠΟΤΕ δεν θα άλλαζε τα ελεύθερα βάρη με μηχανήματα........
Τα ελεύθερα βάρη δουλέυουν και σμιλεύουν πραγματικά το σώμα και γυμναζουν ΟΛΟΥΣ τους μύες σε αντίθεση με τα μηχανήματα.

Εντάξει μπορεί σίγουρα κάποιος αθλητής να κάνει και μηχανήματα στο προγραμμά του ΑΛΛΑ το κύριο προγραμμά του και οι περισσότερες ασκήσεις του γίνονται με ελεύθερα βάρη.

Υ.Γ. και οι βιογραφίες κορυφαίων αθλητών του bodybuilding, όπως του Arnold Schwarzenegger και του Ronnie Coleman που έχω σε βιβλία, αυτό ακριβώς λένε.

steg
21-07-11, 15:55
Αυτό το σχόλιο περί ισορροπίας που έκανε ο γυμναστής με τα μετάλια ("βάρη θα σηκώνεις ή θα κάνεις ισορροπία;") ήταν ατυχέστατο. Καλύτερη ισορροπία σημαίνει καλύτερο νευρικό σύστημα άρα μεγαλύτερη δύναμη, άρα πιο βαριές άρσεις. Μάλιστα, αν κάποιος αφιερώσει 2-3 προπονήσεις αποκλειστικά στην "ισορροπία" (λίγα κιλά, πολλές επαναλήψεις, όπου ελέγχοντας απόλυτα το βάρος εκπαιδεύουμε και προετοιμάζουμε τα motor units για τις πιο βαριές άρσεις), μπορεί να κάνει και ατομικό ρεκόρ στον πάγκο - και όχι μόνο - μόλις ξαναμπεί στην κανονική ρουτίνα.

@gym Γιατί λες ότι τα μηχανήματα είναι καλύτερα για να ξεκινήσει ένας αρχάριος και μετά σιγά-σιγά να μπει και στα ελεύθερα βάρη; Είναι λάθος κατά τη γνώμη μου. Και γω όταν πρωτοξεκίνησα, κάπως έτσι την πάτησα. Εφαγα ένα ολόκληρο χρόνο σε ατέλειωτα σετάκια στο ανεκδιήγητο πεκ-ντεκ, στο μηχάνημα των ώμων και στον εκτατήρα τετρακέφαλων με μηδαμινό αποτέλεσμα, γιατί "έτσι έλεγε το πρόγραμμα του γυμναστή". Καλύτερα ο αρχάριος να μπει με ελεύθερα βάρη και βασικές ασκήσεις και μετά όσο εξειδικεύεται να συμπληρώνει την προπόνηση και με μηχανήματα (που θα έχουν πάντα δευτερεύοντα ρόλο).

Jim The Ripper
21-07-11, 16:07
Ναι αλλα για καποιον αρχαριο υπαρχει και το θεμα του τραυματισμου...Αμα δεν μαθει απο τα μηχανηματα την πληρη κινηση τοτε σιγουρα θα κανει καποιο λαθος... Οποτε αρχικα μηχανηματα και υστερα οταν νιωθεις "ετοιμος" βαρη...

Αντωνης
21-07-11, 16:14
@gym Γιατί λες ότι τα μηχανήματα είναι καλύτερα για να ξεκινήσει ένας αρχάριος και μετά σιγά-σιγά να μπει και στα ελεύθερα βάρη; Είναι λάθος κατά τη γνώμη μου. Και γω όταν πρωτοξεκίνησα, κάπως έτσι την πάτησα. Εφαγα ένα ολόκληρο χρόνο σε ατέλειωτα σετάκια στο ανεκδιήγητο πεκ-ντεκ, στο μηχάνημα των ώμων και στον εκτατήρα τετρακέφαλων με μηδαμινό αποτέλεσμα, γιατί "έτσι έλεγε το πρόγραμμα του γυμναστή". Καλύτερα ο αρχάριος να μπει με ελεύθερα βάρη και βασικές ασκήσεις και μετά όσο εξειδικεύεται να συμπληρώνει την προπόνηση και με μηχανήματα (που θα έχουν πάντα δευτερεύοντα ρόλο).

Συμφωνω απολυτα.Γενικα δεν μπορω να καταλαβω την λογικη που επικρατει ''πρωτα μηχανηματα και μετα βαρη''.Τα μηχανηματα θα σου μαθουν καλυτερα την κινηση στα ελευθερα,η' τα ιδια τα ελευθερα?
Πως ειναι δυνατον να τραυματιστει καποιος οταν κανει ελευθερα με λιγα κιλα η' ακομα και με αδεια μπαρα για να μαθει την τεχνικη?
Οταν ξεκινησα δεν πηγα ποτε στα μηχανηματα(σαν πρωτευοντα)και κανοντας τις βασικες με ελαχιστη κοπωση εμαθα σε 1,5-2 βδομαδες πολυ καλα(ψωνιο:green:) την τεχνικη.Και ενα παλικαρι εκανε 2 μηνες στα μηχανηματα και μολις επιασε μπαρα στα χερια του,αυτη πηγαινε περα δωθε.Καλα για αρσεις και σκουωτ ουτε λογος...

gym
21-07-11, 16:16
Αυτό το σχόλιο περί ισορροπίας που έκανε ο γυμναστής με τα μετάλια ("βάρη θα σηκώνεις ή θα κάνεις ισορροπία;") ήταν ατυχέστατο. Καλύτερη ισορροπία σημαίνει καλύτερο νευρικό σύστημα άρα μεγαλύτερη δύναμη, άρα πιο βαριές άρσεις. Μάλιστα, αν κάποιος αφιερώσει 2-3 προπονήσεις αποκλειστικά στην "ισορροπία" (λίγα κιλά, πολλές επαναλήψεις, όπου ελέγχοντας απόλυτα το βάρος εκπαιδεύουμε και προετοιμάζουμε τα motor units για τις πιο βαριές άρσεις), μπορεί να κάνει και ατομικό ρεκόρ στον πάγκο - και όχι μόνο - μόλις ξαναμπεί στην κανονική ρουτίνα.

@gym Γιατί λες ότι τα μηχανήματα είναι καλύτερα για να ξεκινήσει ένας αρχάριος και μετά σιγά-σιγά να μπει και στα ελεύθερα βάρη; Είναι λάθος κατά τη γνώμη μου. Και γω όταν πρωτοξεκίνησα, κάπως έτσι την πάτησα. Εφαγα ένα ολόκληρο χρόνο σε ατέλειωτα σετάκια στο ανεκδιήγητο πεκ-ντεκ, στο μηχάνημα των ώμων και στον εκτατήρα τετρακέφαλων με μηδαμινό αποτέλεσμα, γιατί "έτσι έλεγε το πρόγραμμα του γυμναστή". Καλύτερα ο αρχάριος να μπει με ελεύθερα βάρη και βασικές ασκήσεις και μετά όσο εξειδικεύεται να συμπληρώνει την προπόνηση και με μηχανήματα (που θα έχουν πάντα δευτερεύοντα ρόλο).

ποιος σου ειπε να ''χαραμισεις''εναν ολοκληρο χρονο στα πεκ ντεκ?και που διαβασες οτι εγω ειπα κατι τετοιο?
δεν γινεται να βαλεις φιλε μου εναν αρχαριο που δεν ξερει τι κινηση κανει ο δικεφαλος του καλα καλα για να γυμναστει,να κανει αρσεις θανατου,γινεται?η να τον βαλεις να κανει ελξεις στο μονοζυγο...γινεται?
εγω θυμαμαι οταν ξεκινησα σε μηχανηματα ημουν και τα μονα βαρη που επιασα ηταν για δικεφαλο και ωμους...ουτε σκουωτ εκανα στην αρχη ουτε τιποτα αλλα οχι για εναν χρονο...μιλαμε για δυο εβδοαμαδες προγραμμα και σιγα σιγα μπηκα...
εσυ απλα ετυχες σε λαθος γυμναστη η απλα ασχετο...
εγω ειπα για συνδυασμο....δεν ειπα μονο το ενα η μονο το αλλο...
ο αρχαριος εχει και το αισθημα του φοβου του αποτομου ΄΄φουσκωματος''στην αρχη και αλλα πολλα περι τραυματσιμου που ισχυουν εαν ο αλλος δνε τον εχει απο κοντα που ειναι πολυ σπανιο στα πιο πολλα γυμναστηρια...

ξαναλεω λοιπον...αρχαριος =μηχανηματα για ενα διαστημα και σιγα σιγα στα βαρη....
ποτε δεν θα βαλεις εναν αρχαριο να κανει βαθυ καθισμα ελευθερο,θα τον βαλεις?οχι...θα τον βαλεις σε μια πρεσσα ,σε ενα λεγκ εξτε να παρει μπρος και μετα τον βλεπεις και τον στελνεις σε πιο βαθεια νερα...

υ.γ εσυ τωρα βρε παιδι μου εναν χρονο δεν πηρε το ματι σου τα βαρη κ εκατσες στα μηχανηματα?εμενα με το που μπηκα αυτα ειδα και τους επρηζα να με βαλουν στα ελευεθρα...:green:

Αντωνης
21-07-11, 16:27
δεν γινεται να βαλεις φιλε μου εναν αρχαριο που δεν ξερει τι κινηση κανει ο δικεφαλος του καλα καλα για να γυμναστει,να κανει αρσεις θανατου,γινεται?η να τον βαλεις να κανει ελξεις στο μονοζυγο...γινεται?

Γιατι να μην γινεται?:unsure:
Μια χαρα γινεται...Εδω στην αρση βαρων βαζουν τα 11χρονα με το καλημερα σε προπονησεις τεχνικης,και οχι μονο σε σκουωτ η' αρσεις,αλλα σε πολυπλοκες και απαιτικοτατες απο αποψη τεχνικης ασκησης π.χ clean n jerk.
Και ξαναεπαναλαμβανω την απορια μου,πως ειναι δυνατον να τραυματιστει καποιος με απειροελαχιστη κοπωση,ακομα και αν υποθεσουμε πως στην αρχη κανει λαθος την κινηση.Αν ηταν τοσο ευθραυστος ο οργανισμος τοτε με το που σηκωνε ενας αγυμναστος π.χ ενα κιβωτιο και μαλιστα χωρις προθερμανση,θα κλαιγαμε μεσες,ποδια,σπονδυλους και δεν συμμαζευεται....

steg
21-07-11, 16:38
Τα μηχανηματα θα σου μαθουν καλυτερα την κινηση στα ελευθερα,η' τα ιδια τα ελευθερα? Πως ειναι δυνατον να τραυματιστει καποιος οταν κανει ελευθερα με λιγα κιλα η' ακομα και με αδεια μπαρα για να μαθει την τεχνικη?

100% :thumbup:



ξαναλεω λοιπον...αρχαριος =μηχανηματα για ενα διαστημα και σιγα σιγα στα βαρη. ποτε δεν θα βαλεις εναν αρχαριο να κανει βαθυ καθισμα ελευθερο,θα τον βαλεις?
Αν σιγά-σιγά = 2 βδομάδες, άντε κομμάτια να γίνει... Αλλά και πάλι, γιατί να μην τον βάλεις απ' την αρχή με λίγα κιλά ή σκέτη μπάρα; Δε βλέπω πού είναι το πρόβλημα.



εσυ τωρα βρε παιδι μου εναν χρονο δεν πηρε το ματι σου τα βαρη κ εκατσες στα μηχανηματα?
Χ*σε μέσα σου λέω. Α ναι έκανα και το άλλο, εκείνο που κάθεσαι και κατεβάζεις ένα σίδερο από ψηλά και το φέρνεις μπροστά στο στήθος, πώς διάολο το λένε... Την τύχη μου μέσα!

tvg5
21-07-11, 16:47
@gym Γιατί λες ότι τα μηχανήματα είναι καλύτερα για να ξεκινήσει ένας αρχάριος και μετά σιγά-σιγά να μπει και στα ελεύθερα βάρη; Είναι λάθος κατά τη γνώμη μου. Και γω όταν πρωτοξεκίνησα, κάπως έτσι την πάτησα. Εφαγα ένα ολόκληρο χρόνο σε ατέλειωτα σετάκια στο ανεκδιήγητο πεκ-ντεκ, στο μηχάνημα των ώμων και στον εκτατήρα τετρακέφαλων με μηδαμινό αποτέλεσμα, γιατί "έτσι έλεγε το πρόγραμμα του γυμναστή". Καλύτερα ο αρχάριος να μπει με ελεύθερα βάρη και βασικές ασκήσεις και μετά όσο εξειδικεύεται να συμπληρώνει την προπόνηση και με μηχανήματα (που θα έχουν πάντα δευτερεύοντα ρόλο).

+ 1000

jGod
21-07-11, 17:16
γνωστός ιδιοκτήτης γυμναστηρίου, αγωνιστικός με πολλα μεταλια στα ραφια μου ειπε σε σχετική ερωτηση το εξης

Βαρη θα σηκωνεις ή θα κανεις ισορροπια;
Προτεινει σμιθ για πιεσεις στηθους.
Εγω κανω εναλλαγες παντως. Ενα μηνα ετσι ενα αλλιώς...

και γω αν και παιζω ελευθερα τους τελευταιους μηνας..συμφωνω με αυτη την λογικη..γιατι παλαιοτερα εκανα μονο σμιθ και εβλεπα μεγαλυτερο πρηξιμο και καλυτερη εστιαση

Timoleon
22-07-11, 16:30
Αυτό το σχόλιο περί ισορροπίας που έκανε ο γυμναστής με τα μετάλια ("βάρη θα σηκώνεις ή θα κάνεις ισορροπία;") ήταν ατυχέστατο. Καλύτερη ισορροπία σημαίνει καλύτερο νευρικό σύστημα άρα μεγαλύτερη δύναμη, άρα πιο βαριές άρσεις. Μάλιστα, αν κάποιος αφιερώσει 2-3 προπονήσεις αποκλειστικά στην "ισορροπία" (λίγα κιλά, πολλές επαναλήψεις, όπου ελέγχοντας απόλυτα το βάρος εκπαιδεύουμε και προετοιμάζουμε τα motor units για τις πιο βαριές άρσεις), μπορεί να κάνει και ατομικό ρεκόρ στον πάγκο - και όχι μόνο - μόλις ξαναμπεί στην κανονική ρουτίνα.

@gym Γιατί λες ότι τα μηχανήματα είναι καλύτερα για να ξεκινήσει ένας αρχάριος και μετά σιγά-σιγά να μπει και στα ελεύθερα βάρη; Είναι λάθος κατά τη γνώμη μου. Και γω όταν πρωτοξεκίνησα, κάπως έτσι την πάτησα. Εφαγα ένα ολόκληρο χρόνο σε ατέλειωτα σετάκια στο ανεκδιήγητο πεκ-ντεκ, στο μηχάνημα των ώμων και στον εκτατήρα τετρακέφαλων με μηδαμινό αποτέλεσμα, γιατί "έτσι έλεγε το πρόγραμμα του γυμναστή". Καλύτερα ο αρχάριος να μπει με ελεύθερα βάρη και βασικές ασκήσεις και μετά όσο εξειδικεύεται να συμπληρώνει την προπόνηση και με μηχανήματα (που θα έχουν πάντα δευτερεύοντα ρόλο).

Λέγοντας ¨ισορροπία¨ ενοώ τη προσπάθεια που καταβάλεις όταν γυμνάζεσαι με αλτήρες ώστε να κρατάς σε...συμμετρία τα δυο σου χέρια,π.χ. να μη σου ανοίγουν όταν κάνεις πιέσεις πάγκου.
Ο γυμναστής με τα μετάλια έχει απόλυτο δίκαιο ως προς το αντικείμενο που μας ενδιαφέρει,τη Σωματική Διάπλαση.Η προπόνηση για να πετύχεις διαμόρφωση στους μύες,πρέπει να είναι ¨στατική¨ ώστε το συγκεκριμμένο τμήμα που προπονείς να καταστρέφεται,να αιματώνει,να αναπλάθεται.Βασικό ρόλο σε όλη αυτή τη διαδικασία,το μυαλό.Κάποιος φίλος γράφει ότι οι μύωνες είναι υπάλληλοι του μυαλού και έχει δίκαιο.Στη ¨παραδοσιακή¨ εξάσκηση το μυαλό αυτοσυγκεντρώνεται στο συγκεκριμμένο μύωνα, σ αυτή του στυλ κάνω εκτάσεις στη πρόκυψη με το ένα πόδι στον αέρα,που να πρωτοσυγκεντρωθεί?στους ώμους?στο να κρατάει ισορροπία?στη μέση? Αλλωστε,εδώ έχουμε μια αντίφαση στη κουλτούρα των σημερινών ¨ειδικών¨.Ενώ σου λένε όχι σε...αφύσικες κινήσεις,σε βάζουν να κάνεις κάτι τέτοια.Αυτά είναι φυσιολογικές στάσεις?Τι καταπόνηση δέχεται η μέση?η οποία καταπόνηση είναι τρομερή και αποσπά όλη τη προσοχή του μυαλού. Τελειώνοντας,ποιό στυλ ασκήσεων έχτισε τους bodybuilders πρωταθλητές?Επίσης,τι στυλ εκτελούν οι πρωταθλητές της δύναμης,στο πάουερ λίφτινγκ και στην άρση βαρών?

steg
22-07-11, 17:12
Αν την ώρα που σηκώνεις σκέφτεσαι περισσότερο πώς θα ισορροπήσεις τη μπάρα, έχεις βάλει πολλά κιλά. Οταν σηκώνεις ελεύθερα βάρη, δεν πρέπει να σκέφτεσαι πώς θα ισορροπήσεις. Ισορροπείς από ένστικτο, γιατί οι σταμπιλάιζερς ξέρουν τι πρέπει να κάνουν. Μ' άλλα λόγια, το μηχάνημα σου δίνει με την προκαθορισμένη τροχιά του μία ψευδαίσθηση παραπανίσιας δύναμης που δεν την έχεις σε πραγματικές συνθήκες, εκτός γυμναστηρίου. Τους πρωταθλητές τους έχτισαν τα μηχανήματα;

Timoleon
22-07-11, 17:19
Αν την ώρα που σηκώνεις σκέφτεσαι περισσότερο πώς θα ισορροπήσεις τη μπάρα, έχεις βάλει πολλά κιλά. Οταν σηκώνεις ελεύθερα βάρη, δεν πρέπει να σκέφτεσαι πώς θα ισορροπήσεις. Ισορροπείς από ένστικτο, γιατί οι σταμπιλάιζερς ξέρουν τι πρέπει να κάνουν. Μ' άλλα λόγια, το μηχάνημα σου δίνει με την προκαθορισμένη τροχιά του μία ψευδαίσθηση παραπανίσιας δύναμης που δεν την έχεις σε πραγματικές συνθήκες, εκτός γυμναστηρίου. Τους πρωταθλητές τους έχτισαν τα μηχανήματα;

Προσωπικά είμαι MONON υπέρ της Παλαιάς Σχολής_

lazarosT
23-03-12, 02:13
ερωτηση απο εναν νεο στο αθλημα και στο φορουμ.

beefmeup
23-03-12, 17:00
ερωτηση απο εναν νεο στο αθλημα και στο φορουμ.

μαν αν θες προσεξε λιγο πως ανοιγεις θεματα..
εχεις ηδη κανει καποιες ερωτησεις κ θεματα με λαθος τροπο..
πριν ανοιξεις θεμα,ψαξε σε καθε ενοντητα που σε ενδιαφερει γιατι σχεδον τα παντα υπαρχουν..

alexandros1976
23-01-13, 17:13
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΤΑ ΒΑΡΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ. ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΨΙΛΟΓΥΜΝΑΣΩ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ. SMITH MACHINE H ΕΛΕΥΘΕΡΑ BAΡΗ;

beefmeup
23-01-13, 17:39
γραφε με μικρους χαρακτηρες αν θες,κ διαβασε λιγο απο πανω..

average_joe
23-01-13, 17:50
αφηνω δυο αρθρα πανω στο θεμα που μπορει να βοηθησουν.


A comparison of muscle activation between a Smith machine and free weight bench press. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20093960)

συγκριση ενεργοποιησης της εμπροσθιας και μεσαιας μοιρας δελτοειδη και του μειζωνα θωρακικου.
οι μετρησεις εγιναν με ηλεκτρομυογραφημα αναμεσα σε ελευθερο (FW) και smith (SM) σε 2 επαναληψεις στο 70% και αλλες 2 στο 90% της 1RM σε αρχαριους και προχωρημενους.
το 1RM υπολογιζοταν σε καθε session και ακολουθουσαν 2 επαναληψεις στο 70% και αλλες 2 στο 90% οπου πανω σε αυτες εγιναν οι μετρησεις.
τα αποτελεσαματα δειχνουν μεγαλυτερη ενεργοποιηση της μεσαιας μοιρας λογω αναγκης σταθεροποιησης της μπαρας με μεγαλυτερη ενεργοποιηση στο 90% σε σχεση με το 70%. η ερευνα καταληγει υπερ των ελευθερων βαρων λογω των δυνατοτητων της ασκησης για μεγαλυτερη ενεργοποιηση μυων ανω σωματος.

Comparison of muscle force production using the Smith machine and free weights for bench press and squat exercises. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15705030)

το 1RM στα ελευθερα οσον αφορα τις πιεσεις ειναι μεγαλυτερο στα ελευθερα σε σχεση με το smith ανεξαρτητως φυλου (εχει και συγκριση για squat η ερευνα. επιπλεον, δινει εναν τυπο υπολογισμου της 1RM σε smith εφοσον ξερεις ποσο ειναι το 1RM στο ελευθερο και vice versa)

edit.
μετα τη συγχωνευση οσον αφορα squat στη δευτερη ερευνα, το 1RM ειναι μεγαλυτερο στο smith.
και αλλη μια για σκουωτ
A comparison of free weight squat to Smith machine squat using electromyography. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19855308)
που ναι μεν λεει οτι δεν υπαρχουν διαφορες αναμεσα στα δυο, αλλα προσθετει οτι το ηλεκτρομυογραφημα ηταν υψηλοτερο κατα 43% :unsure::unsure:

just chris
23-01-13, 20:16
ελευθερα γιατι γυμναζεις κ σταθεροποιητες μυς

vaggan
23-01-13, 20:25
και τα δυο υπαρχουν κατι μηχανες που τυφλα να εχουν τα ελευθερα βαρη

Pavlos19
23-01-13, 22:08
και τα 2

Χριστοφορος123
23-01-13, 22:10
Ελευθερα αν και υπαρχουνε πολυ ωραια μηχανηματα οπως το hammer στηθους, δικεφαλα στη μηχανη Larry Scott, τροχαλια για πλατη

alexandros1976
23-01-13, 22:35
Ναι αλλά με της πιέσεις στήθους στο smith (ίσιο πάγκο) θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα με τα ελεύθερα;

billy89
23-01-13, 23:01
Δεν είναι ανάγκη να διαλέξεις... Κάνε 1 - 1,5 μήνα με μπάρα ελεύθερα και μετά γύρισέ το για ένα διάστημα σε αλτήρες, ή σε σμιθ για να δώσεις διαφορετικό ερέθισμα. Δεν είναι ανάγκη να κολλάς σε κάτι.

ChrisPe
23-01-13, 23:21
προσωπικα απο την μερα που ξεκινησα ελευθερα βαρη ειδα τεραστια διαφορα σε πολλους τομεις εκανα σχετικα αρκετο καιρο μηχανηματα αλλα δεν συγκρινονται με τα ελευθερα με την καμια εκτος απο εξαιρεσεις..πχ για πλατη,τετρακεφαλα ..

ειδα κατι ποστς πανω που ελεγαν το πρωτο καιρο μηχανηματα και μετα βαρη και ενα αλλο που λεει απο την αρχη ελευθερα με λιγα κιλα..τα περισσοτερα γυμαστηρια βαζουν σε κατω των 18 ατομα 80% μηχανηματα μονο και μονο για να μην εχουν θεμα για τυχων τραυματισμους και να μην χρειαζεται ο καθενας ενα γυμναστη απο πανω του να βλεπει την κινηση του..εχω φιλο που ειναι καλο τουμπανο μεν απο μηχανηματα(που ακολουθουσε κατα γραμμα οτι λενε οι γυμναστες εκει) αλλα οταν εκανε σημερα squat πρωτη φορα ζαλιζομουν εγω που τον εβλεπα μια δεξια μια αριστερα ..ε τι να τα κανω τις 70-80-90 libres εκτασεις τετρακεφαλου αμα δεν εχω μια Α τεχνικη σε σκουατ..οποτε εγω υποστηριζω οτι δεν ειναι κακο να γινετε απο την αρχη προπονηση με βαρη να μαθαινεται καλα η τεχνικη για να βοηθησει 2 φορες οταν θα σηκωνοντε τα πολλα κιλα.. :P

Dakonblackblade
24-01-13, 19:59
Λοιπόν ενδιαφέρον θέμα.

Γυμναστήριο δεν πάμε για να βγούμε πρωταθλητές στο bodybuilding. Πάμε για να φτιάξουμε το σώμα μας , να το βελτιώσουμε λειτουργικά και εμφανισιακά. Η αγωνιστική τάση εμφανίζεται αργότερα. Σε αυτό τον τομέα λοιπόν δεν συγκρίνονται καν τα ελεύθερα με τα μηχανήματα. Ελεύθερα και πάλι ελεύθερα. Σε θέματα δύναμης-λειτουργικότητα ιδιαίτερα μιλάμε για τεράστιες διαφορές. ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ.

Για τους αρχάριους έχω να πω και το εξής. Ντροπή στους γυμναστές που δεν ασχολούνται με τον ασκούμενο και τον βολεύουν στα μηχανήματα. Και μετά ο ίδιος ασκούμενος με παρησσία και καμία αίσθηση του μέτρου , επειδή σηκώνει 100 στο smith νομίζει πως σηκώνει 100 στον πάγκο και σπάει τα μούτρα του. Ή επειδή σηκώνει 150 στην πρέσσα τα βάζει στην πλάτη του και squatarei. Και μένει κομμένος στα δύο.

Κανένας , μα κανένας αρχάριος που ξεκίνησε με λίγα ελεύθερα κιλά και ανεβαίνοντας αργά και σταθερά δεν τραυματίστηκε από τέτοιες χαζές υπερβολές. Γιατί σεβόταν το σίδερο και την βαρύτητα. Δύσκολο είναι να βάλεις έναν νέο ασκούμενο σε ένα πάγκο και να σηκώσει άδεια μπάρα? Ή άδεια μπάρα squat και πάει λέγοντας?

Ο λόγος ύπαρξης των μηχανημάτων είναι η τεμπελιά και η ευκολία. Το πρώτο για τους γυμναστές , το δεύτερο για τους ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ που ήδη έχουν φάει τα χρόνια τους με τα σίδερα.

ChrisPe
24-01-13, 22:22
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

karydas91
28-01-13, 21:58
Λοιπόν ενδιαφέρον θέμα.

Γυμναστήριο δεν πάμε για να βγούμε πρωταθλητές στο bodybuilding. Πάμε για να φτιάξουμε το σώμα μας , να το βελτιώσουμε λειτουργικά και εμφανισιακά. Η αγωνιστική τάση εμφανίζεται αργότερα. Σε αυτό τον τομέα λοιπόν δεν συγκρίνονται καν τα ελεύθερα με τα μηχανήματα. Ελεύθερα και πάλι ελεύθερα. Σε θέματα δύναμης-λειτουργικότητα ιδιαίτερα μιλάμε για τεράστιες διαφορές. ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ.

Για τους αρχάριους έχω να πω και το εξής. Ντροπή στους γυμναστές που δεν ασχολούνται με τον ασκούμενο και τον βολεύουν στα μηχανήματα. Και μετά ο ίδιος ασκούμενος με παρησσία και καμία αίσθηση του μέτρου , επειδή σηκώνει 100 στο smith νομίζει πως σηκώνει 100 στον πάγκο και σπάει τα μούτρα του. Ή επειδή σηκώνει 150 στην πρέσσα τα βάζει στην πλάτη του και squatarei. Και μένει κομμένος στα δύο.

Κανένας , μα κανένας αρχάριος που ξεκίνησε με λίγα ελεύθερα κιλά και ανεβαίνοντας αργά και σταθερά δεν τραυματίστηκε από τέτοιες χαζές υπερβολές. Γιατί σεβόταν το σίδερο και την βαρύτητα. Δύσκολο είναι να βάλεις έναν νέο ασκούμενο σε ένα πάγκο και να σηκώσει άδεια μπάρα? Ή άδεια μπάρα squat και πάει λέγοντας?

Ο λόγος ύπαρξης των μηχανημάτων είναι η τεμπελιά και η ευκολία. Το πρώτο για τους γυμναστές , το δεύτερο για τους ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ που ήδη έχουν φάει τα χρόνια τους με τα σίδερα.

:bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:
Respect!
Είχα την ατυχία να πέσω σε τέτοιους γυμναστές όταν ενδιαφέρθηκα πρώτη φορά για βάρη στα 16-17 μου. Σκέφτομαι πως άμα είχα ξεκινήσει από τότε squat και deadlifts τι πρόοδο θα είχα κάνει και αναρωτιέμαι ποιός έδωσε πτυχίο σε αυτούς τους ανθρώπους!

amateur666
28-01-13, 22:22
και τ μηχανηματα εχουν την χρησιμοτητα τους δεν ειναι για ομορφια στο γυμναστηριο..

TRIANTAFYLLOU
28-01-13, 22:24
έχουμε ξανακάνει νομίζω τοπικ για το θεμα και είχα γράψει την άποψή μου , αλλα θα το πω ξανα περιληπτικα
σε ορισμένες ασκήσεις τα ελεύθερα βάρη είναι καλύτερα και προσφέρουν περισσότερα σε σχέση με μηχανές αλλα και σε ορισμένες άλλες οι μηχανές προσφέρουν καλύτερη και πιο απομονωτική εκγύμναση
οπότε αντι να μπαίνουμε σε τέτοια δειλήματα το καλύτερο είναι ο συνδιασμός και των 2 εκεί που χρειάζετε , έχει αθλητες που φτιάχτηκαν με την χρήση ελευθέρων βαρών και μόνο και απο μηχανήματα μόνο τροχαλία για πλάτη (εμείς παλια μόνο για πλάτη υπήρχε τροχαλία και κωπηλατική με μπάρα και σταυρό ) και άλλοι με χρήση μηχανημάτων περισσότερο

αυτο έχει να κάνει και με τον τρόπο που τα χρησιμοποιεί ο καθένας και κατα περίπτωση , καλό είναι να γινονται ειδικα απο αρχάριους με καθοδήγηση και βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις με ελεύθερα βάρη

Give me a Dip
08-08-14, 02:33
Άποψή μου, όπως και άποψη των περισσοτέρων είναι ο συνδυασμός των ελεύθερων βαρών και των μηχανημάτων, με σκοπό την πλήρη εξάσκηση των γωνιών του μυός. Αρχικά, με τα ελεύθερα βάρη επιτρέπεται μια πιο "φυσική" κίνηση του σώματος που ενεργοποιεί περισσότερους μύες στην προσπάθεια του ασκούμενου να ισορροπήσει. Κάτι τέτοιο δεν προσφέρεται στα μηχανήματα, αφού εκεί η κίνηση είναι προκαθορισμένη. Τα μηχανήματα όμως προσφέρουν σταθερή ένταση σ' όλες τις φάσεις της άσκησης, ενώ στα ελεύθερα βάρη υπάρχουν τα γνωστά "νεκρά σημεία". Παράλληλα, ορισμένες μηχανές είναι εξαιρετικές για κάποιον ο οποίος προέρχεται από τραυματισμό και θέλει να επανέλθει ανώδυνα στην άσκηση. Όμως, όπως είπε και ο Ηλίας παραπάνω, δεν ισχύει μόνο πόσα κιλά θα σηκώσεις και πόσες επαναλήψεις θα βγάλεις, αλλά περισσότερο μετράει τη διατροφή που θα επιλέξεις και την ξεκούραση που θα έχεις.