PDA

Επιστροφή στο Forum : Η σειρα μου...



Anotone
19-08-12, 18:44
Λοιπον, θα κανω και εγω το δικο μου ημερολογιο. Αναφορα καθε Σαββατο με το πως πηγε η βδομαδα, απο θεμα διατροφης και προπονησης. Θα δινω αναφορα βαρους, και εχω και λιπομετρητη χεριου (απο αυτους που δουλευουν με ρευμα). Απο κατω θα βρητε το πρωτο μου post οταν συστηθηκα πριν περιπου 1 μηνα. Εκτος απο τα συνηθη (βιταμινες, κρεατινη και πρωτεινη) πινω Sida με καφεινη για θερμογενεση και μειωση ορεξεως.

Σημερα 19/08/2012 βρισκομαι στα 91.60 κιλα και ο λιπομετρητης με βαζει στα 19.5% λιπος.


Γεια σας παιδια... Ονομαζομαι Αντωνης, Κυπριος, 31 ετων. Ανεκαθεν βαρετος, και πολυ μαλιστα. Με 1.76 υψος, ειχα φτασει στα 130 κιλα. Μεχρι που μετα απο μια αναλαμπη, καταφερα να χασω 50 κιλα σε ενα χρονο ακολουθωντας το Burn the Fat του Τομ Βενουτο (μονο τα περι διατροφης).

Μετα την απωλεια βαρους, δεν μου αρεσε καθολου το σωμα μου, οποτε εδω και 4+ χρονια γυμναζομαι και ασχολουμαι γενικα με την εξασκηση και την διατροφη. Το πιο χαμηλο μου βαρος ηταν 72 κιλα με 8% λιπος με αρκετα καλο ογκο/γραμμωση για τα δικα μου δεδομενα. Αυτο πριν 3 χρονια, πριν γνωρισω το ετερον ημιση... Απο τοτε, εχω παρει 30!!! κιλα, απο τα οποια τους τελευταιους τρεις μηνες εχω ξεφορτωθει τα 10.

Σκοπος το 8% ποσοστο λιπους (βρισκομαι γυρω στο 30%), και ο αγωνας συνεχιζεται... Καλως σας βρηκα...

Αντωνης.

Το προγραμμα προπονησης που ακολουθω:


Εγω προσωπικα κανω σπλιτ Push/Pull/Legs, 6 φορες την εβδομαδα. Ομως κανω λιγα, και βαρετα σετς καθε φορα. Πχ κανω Incline Dumbell presses και Weighted body weight dips για στηθος, 2 φορες την εβδομαδα. Κανω Pullups και dumbell rows για πλατη, και για ποδια κανω Leg Press, Deadlift η Sumo Deadlift, Romanian deadlift, και Standing/Seated calf raises... Δουλευω με 5-8 επαναληψεις και παντα με βαρετα κιλα... 35-45 λεπτα μου παιρνει το προγραμμα, και ξεκουραζομαι και 2-3 λεπτα κατα την διαρκεια των βαρετων σετς...

Ευχηθητε μου καλη τυχη, θα τα πουμε συντομα.

marvin
19-08-12, 19:34
Αντωνη αν φταιει το ετερον ημιση...:spank: να της πεις!!!:P

Καλη αρχη και ευχομαι να φτασεις τους στοχους σου!!!!:welcome:

Xxlakis
19-08-12, 20:05
Οταν λες βαρετα κιλα εννοεις λιγα να υποθεσω.Τετοια προγραμματα ειναι για γραμμικη αυξηση οποτε υποθετω προσπαθεις να ανεβεις ανα βδομαδα.Το οτι ειναι μικρες οι προπονησεις σου δεν ειναι κακο.Και εγω ανα προπονηση κανω γυρω στα 12-15 σετ 40' μαξ διαρκεια με τα μεγιστα κιλα που μπορω και την κανω μετα,αυτο δεν σημαινει τιποτα.Εφοσον προσπαθεις να χασεις βαρος προτιστα θα σοθ προτεινα να ανεβασεις επαναληψεις σε δευτερευουσες ασκησεις χωρις να ειναι απολυτο αυτο.Συνεπεια και θα ερθει μονο του.

Anotone
19-08-12, 21:04
Οταν λες βαρετα κιλα εννοεις λιγα να υποθεσω.Τετοια προγραμματα ειναι για γραμμικη αυξηση οποτε υποθετω προσπαθεις να ανεβεις ανα βδομαδα.Το οτι ειναι μικρες οι προπονησεις σου δεν ειναι κακο.Και εγω ανα προπονηση κανω γυρω στα 12-15 σετ 40' μαξ διαρκεια με τα μεγιστα κιλα που μπορω και την κανω μετα,αυτο δεν σημαινει τιποτα.Εφοσον προσπαθεις να χασεις βαρος προτιστα θα σοθ προτεινα να ανεβασεις επαναληψεις σε δευτερευουσες ασκησεις χωρις να ειναι απολυτο αυτο.Συνεπεια και θα ερθει μονο του.

Βασικά όταν λέω βαρετα εννοώ πολλα. πχ, πολλες φορές φτάνω σε muscle failure στην μεση του σετ. Ο λόγος που κάνω πολλά κιλά με λιγότερες επαναλήψεις ειναι για να προστατευσω τον μυικο ιστό που εχω. Σκοπός μου δεν ειναι να καψω λίπος με επαναλήψεις αλλα με τη διατροφή. Τα πολλα κιλά χτίζουν όγκο όταν είσαι σε υπερθερμιδικη δίαιτα και προστατεύουν όγκο όταν είσαι σε υποθερμιδικη. Αυτα εχω διαβάσει τουλάχιστο...

Anotone
19-08-12, 21:11
Αντωνη αν φταιει το ετερον ημιση...:spank: να της πεις!!!:P

Καλη αρχη και ευχομαι να φτασεις τους στοχους σου!!!!:welcome:

Marvin της το είπα, αστειευομενος όμως. Εντάξει, τα έχουμε κόψει τα πολλα πολλα, οπότε σιγουρα θα έχουμε βελτίωση... :) Σε ευχαριστω για τα ενθαρρυντικά σου λόγια. Αν ειναι μήλο θα ανθίσει, λεει μια παροιμία... :)

Andreas C.
22-08-12, 11:49
Καλή αρχή στο log σου χωρκανέ :green:

grtech
22-08-12, 12:05
Γεια σου φίλε Αντώνη και καλό ξεκίνημα!

Anotone
26-08-12, 15:04
Γεια σας παιδια, πρωτη αναφορα. Για καποιο λογο( μαλλον εχω κατακρατηση υγρων) η ζυγαρια με δειχνει 92.55, και χθες, και σημερα. Ο λιπομετρητης λεει 19.3% οποτε εχω συγχυστει λιγακι... Δεν ημουνα 100% πιστος στην διατροφη μου την εβδομαδα που περασε οποτε... Αυτα για σημερα.

Θα δω τι αλλαγη θα υπαρξει την επομενη εβδομαδα... Ευχαριστω χωρκανε, και grtech... :)

26/08/2012 - 92.55kg - 19.3% ΠΛ

Anotone
03-09-12, 15:12
Γεια σας και πάλι. Έχω κατέβει στα 91.65 και ο λιπομετρητης με δείχνει στα 18.3% λίπος. Οπότε έχω κανει κάποια πρόοδο. Έχω επίσης παρατηρήσει κάποια βελτιωση από θέμα γραμμωσης στα μπρατσα/forearms...