PDA

Επιστροφή στο Forum : ερευνα για καφεινη στο μεταπροπονετικο



pikolo
18-08-08, 13:59
Νεα ερευνα επιστημονων στην οποια συμμετειχαν 1900 ανθρωποι απεδειξε οτι η λειψη μετα την προπονηση υδατανθρακα μαζι με καφεινη αυξανει το γλυκογονο κατα 66%.οι ποσοστητες που χρησιμοποιηθηκαν ειναι 8 μγ καφεινη ανα κιλο σωματικου βαρους.για εναν αντρα 75 κιλων τρεις κουπες καφε.τωρα επιστημονες προσπαθουν να δουν αν ισχυει και για μικροτερες ποσοτητες.(το τοπικ θα διαμορφωθει περετερου οταν εχω την πηγη μαζι μου)




copyright:www.bodybuilding.gr


(το πανω τοποθετηθηκε για καποιος λογους)

RUHL
18-08-08, 16:31
(το πανω τοποθετηθηκε για καποιος λογους)

Ναι για αυτους απο (mod by MB, δε χρειαζεται να κανουμε αναφορές τρίτων) αχαχχαχαχαχα που μπαινουν στα κλεφτικα εδω :lol: :lol:


Πικ νομιζω καπου εχεις λαθος οι ποσοτητες καφεινης ηταν πιο μεγαλες και αποκλειετε μια κουπα καφε να βγαζει 200μγ καφεινης :rabbit:

pikolo
19-08-08, 13:23
ηταν 8mg κεφεινης ανα κιλο σωματικου βαρους!το σχολιο με το τρει;ς κουπες καφες ηταν αυτινου με την ερευνα...και απλα το προσθεσα..το θεμα ειναι οπτι θα ρπεπει να πεθανεις στην καφεινη για να δεις αυτο το αποτελεσμα...

mantus3
05-09-08, 17:39
8mg ανα κιλο σοματος για εναν κοντο ανθρωπο 74κιλων πχ ειναι : 8*74=592... δηλαδη κατι παραπανω απο μισο γραμαριο καφεινης... μηπως ρε παιδια ειναι τρελος αριθμος για μια δωση? να μου πεις την ημερα, ναι το καταλαβενω... αλλα σε μια δωση μπαμ κ κατω? νεφρικη ανεπαρκεια μιριζομαι.... κοινως, μην το δωκιμασεται σπιτι...

pikolo
08-09-08, 01:13
ειναι υπερβολικο ναι και γι αυτο τωρα οπως αναφερθηκε και πιο πανω ψαχνουν ποι επιστηγμονες να δουν αν γινεται το ιδιο και με μικροτερες ποσοτητες.
pik :chinese: