PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπερδευτηκαααα!!!!



stevevais
20-08-08, 13:59
Χαιρετω για πρωτη φορα το φορουμ!

Λοιπον, θα ηθελα μια μικρη βοηθεια οτι αφορα τα της διατροφης γιατι εχω διαβασει πολλα και ομολογω με εχουν μπερδεψει....

Οτι αφορα σε μενα: 23 χρονων, 86κιλα, 1.76, 2-3 χρονια οχι συνεχους ενασχολησης με βαρη, αλλα αδιακοπα τρεξιμο ολη αυτην την περιοδο. - Για τωρα τρωω πρωινο με δημητριακα, φρουτα λαχανικα, κυριως πρωτεινουχες τροφες (κοτοπουλο, γαλοπουλα, κρεας, ψαρια), κανονικα μεσημεριανο (οτι υπαρχει στο τραπεζι), ολα τα ψωμια κτλ ειναι ολικης, καφε ρυζι και μακαρονια (επισης αρκετα σαντουιτσ με γαλοπουλα και τυρι) σε συνολο καθημερινα κοντα στις 2000 θερμιδες. ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ και εχω αρκετουτσικο λιπος κυριως στην κοιλια.

Για το παρον τρεχω μια ωρα για 3-4 φορες τη βδομαδα και τις ενδιαμεσες κανω καμια 200 καμψεις αργα και σε διαφορες στασεις για μυικη αυξηση. (και κοιλιακους)

Περυσι την ανοιξη ειχα κανει για κανα τριμηνο ενα προγραμμα ογκου το οποιο διατροφικα ηταν οπως περιγραφω πιο πανω και απλα αναβασα κιλα και εκανα λιγες επαναληψεις κτλ...

Για το διαστημα Σεπτμβριος - Οκτωβριος - Μεσα νοεμβριου (οπου παρουσιαζομαι :((( ) σκοπευω να κανω ενα εντατικοτατο προγραμμα ογκου.

Οτι αφορα τη ΔΙΑΤΡΟΦΗ θα ηθελα καποιος(οι) να μου προτεινουν καποιο εισαγωγικο προγραμμα το οποιο σταδιακα (ας πουμε ανα βδομαδα) θα αυξανω. Με ποσες θερμιδες? Τι αναλογια θερμιδων απο λιπος-πρωτ-υδατ? Θα το εκτιμουσα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ γιατι βλεπω ατομα εδω μεσα με γνωσεις και στα γυμναστηρια ολοι σου λενε μπουρδες! Σορρυ για τον μεγαλο προλογο αλλα ηθελα να δωσω ακριβως πως ειμαι και που θελω να παω... :shifty: Επισης θα ηθελα και καποια εισαγωγικα συμπληρωματα (πρωτεινες βιταμινες κτλ) που θα συνοδεψουν το προγραμμα! Εννοω ΕΝΤΑΤΙΚΟ προγραμμα ογκου ε? :o :o

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΣΑΣ!

Μιχαλης

YΓ: Στην αρχη του καλοκαιριου ημουν 91 κιλα και με τη διατροφη και το προγραμμα που αναφερω εχασα 5 κιλα. Λετε με ζορικο προγραμμα ογκου να δειχνω παλι χοντρουλης? Γιατι δυστυχως εχω την ταση να παιρνω σε ασχημες περιοχες. Δε νομιζω αν γινει με προσοχη και αεροβια στις οφφ μερες, ετσι?

RUHL
20-08-08, 14:21
Δεν καθησα να το διαβασω ολο μολις ειδα αυτο


Για το διαστημα Σεπτμβριος - Οκτωβριος - Μεσα νοεμβριου (οπου παρουσιαζομαι 01. Sad(( ) σκοπευω να κανω ενα εντατικοτατο προγραμμα ογκου.

Αστο μην ασχολησε πηγαινε γυμναστηριο φαε το φαγητο της μαμας σου ασε το χρησημο σωματος για μετα τον στρατο εξαλου και να δεις καποια αποτελεσματα θα τα χασεις αμεσως οταν μπεις μεσα οποτε γιατι να ζωρηζεσε εγω στην θεση σου αν με ενδιεφερε τοσο να μαθω θα καθομουν να διαβαζα ολο αυτον τον καιρο μεχρι τον στρατο και μεσα στον στρατο(να εκτυπωνα κανενα βιβλιο διατροφης η προπονησης γενικα για το αθλημα) και θα διαβαζα ετσι ωστε οταν τελιωνα απο φανταρος να εμπενα με αρκετες γνωσης παλι στο παιχνιδι του χτισημου σωματος να ξερεις η γνωση ειναι το 50% της επιτυχεις στο bodybuilding το αλλο 50 ειναι η εφαρμογη τους


Κατσε διασκεδασε το οσο μπορεις φαε οτι θελεις γιατι σε περιμενει πικρα μεσα νεο :lol: :green: :P

stevevais
20-08-08, 15:59
Δεν καθησα να το διαβασω ολο μολις ειδα αυτο


Για το διαστημα Σεπτμβριος - Οκτωβριος - Μεσα νοεμβριου (οπου παρουσιαζομαι 01. Sad(( ) σκοπευω να κανω ενα εντατικοτατο προγραμμα ογκου.

Αστο μην ασχολησε πηγαινε γυμναστηριο φαε το φαγητο της μαμας σου ασε το χρησημο σωματος για μετα τον στρατο εξαλου και να δεις καποια αποτελεσματα θα τα χασεις αμεσως οταν μπεις μεσα οποτε γιατι να ζωρηζεσε εγω στην θεση σου αν με ενδιεφερε τοσο να μαθω θα καθομουν να διαβαζα ολο αυτον τον καιρο μεχρι τον στρατο και μεσα στον στρατο(να εκτυπωνα κανενα βιβλιο διατροφης η προπονησης γενικα για το αθλημα) και θα διαβαζα ετσι ωστε οταν τελιωνα απο φανταρος να εμπενα με αρκετες γνωσης παλι στο παιχνιδι του χτισημου σωματος να ξερεις η γνωση ειναι το 50% της επιτυχεις στο bodybuilding το αλλο 50 ειναι η εφαρμογη τους


Κατσε διασκεδασε το οσο μπορεις φαε οτι θελεις γιατι σε περιμενει πικρα μεσα νεο :lol: :green: :P


Axxxx αντι για :bodybuilder1: :hantel: :lift2hand: :bblifthard: με βλεπω :army1: :army2: :rifle: Χεχεχε

Και δηλαδη για τους 3 μηνες αυτους εσυ τι θα εκανες? Συντηρηση? Ποσο διαρκει ενα προγραμμα ογκου? Χρόνια?

Στο λεω γιατι ξερω οτι 5-6 μπορεις να τα βαλεις σε αυτην την περιοδο...
Eπισης αν τελικα κατσεις και το διαβασεις ολο θα δεις οτι το κατσε και φαε οτι θες για μενα δεν αποτελει καλη συμβουλη.

RUHL
20-08-08, 16:21
Nαι ενα προγραμμα μυικης αναπτυξης "ογκου" μπορει να διαρκει απο μηνες εως χρονια αν δεν φτασεις τους στοχους που εχεις βαλει εγω οταν αρχησα στα 13,5 :lol: :lol: εκανα καμια 5 χρονια ογκο :lol: :lol: :lol: παλι καλα στα πρωτα περιοδικα που ειχα αγωρασει τοτε ειχα καταλαβει πως αν δεν εχεις κρεας πανω σου δεν μπορεις να το γραμμωσεις και δεν επεσα στο λαθος μερικων πχ ειμε 1,90 70 κιλα θελω να γραμωσω :lol: :lol: :lol: :rolf: που διαβαζουμε στα φορουμς και γελαμε :lol:


Εγω στην θεση σου θα διαβαζα οτι μπορω και απο τωρα θα μαζευα πληροφοριες για το τι θα κανω μετα τον στρατο η γνωση στο ββινγκ ειναι πολυ μεγαλη και σηνεχεια βγαινει καινουρια γενικα πολυ διαβασμα θελει .
απλος θα εφτιαχνα κανονικα την προπονηση μου χωρις τρεξηματα καμψεις που υπερβαλεις ενα κανονικο προγραμα για βαρη φαγητο οτι θελεις γιατι οταν μπεις μεσα δεν θα τα εχεις αυτα ουτε καν προπονηση θα κανεις επειδη δεν εχει γυμναστηρια στα περισσοτερα και ειδικα στον 1ο μηνα ορκομοσιας :lol: καλο ξενερωμα λοιπον.

Κανε οτι θελεις εως τοτε γιατι μεσα πεφτεις αρκετα βαλε στοχους για 2010(νοεβρη 2009 θα βγεις ε μεχρι να ξαναμπεις gym γιορτες κιολας αρα 2010) :green: και κατσε διαβασε ακομα και μεσα στον στρατοπεδο για να μην παει χαμενος ο χρονος μεσα και να περασει πιο γρηγορα η θητεια



Eπισης αν τελικα κατσεις και το διαβασεις ολο θα δεις οτι το κατσε και φαε οτι θες για μενα δεν αποτελει καλη συμβουλη.
Εγω πιστευω ειναι πολυ καλη γιατι 1 χρονο δεν θα κανεις ουτε διατροφη καποια ειδικη ουτε κανονικη προπονηση αρα γιατι 2 μηνες πριν μπεις μεσα να ζοριζεσε θα κερδησεις τιποτα? ε πες οτι περνεις 1 κιλο απαχη μαζα ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ βαζεις τις παραλαγες και αντιο σε ολη την μαζα που εβαλες τα 2-3 χρονια :green: *σχεδον αλλα μην φοβασε παιζει muscle memory μετα 8)


Αν παλι επημενεις να κανεις διατροφη και θελεις να σου δοσουμε καμια πληροφορια τοτε

Για τωρα τρωω πρωινο με δημητριακα, φρουτα λαχανικα, κυριως πρωτεινουχες τροφες (κοτοπουλο, γαλοπουλα, κρεας, ψαρια), κανονικα μεσημεριανο (οτι υπαρχει στο τραπεζι), ολα τα ψωμια κτλ ειναι ολικης, καφε ρυζι και μακαρονια (επισης αρκετα σαντουιτσ με γαλοπουλα και τυρι) σε συνολο καθημερινα κοντα στις 2000 θερμιδες. ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ και εχω αρκετουτσικο λιπος κυριως στην κοιλια.

Το περισσοτερο απο αυτο ειναι λαθος διαβασε καμια αλλη διατροφη απο καποιο παιδι που ποσταρε πιο κατω τι πρεπει να προσεξεις και τι ζηταμε να δουμε σε ενα πλανο τι διοθωσεις κανουμε και θερμιδες πρωτεινη λιπος κτλ κτλ ενα τετοιο πραμα
Γευμα 1
50 γραμμαρια βρωμης+Γαλα200ml+Αυγα 4 , 2 ολοκληρα

Υδατανθρακες 40
Πρωτεϊνη 32,5
Λιπος 17
Θερμιδες 443

Μετρημενα και νυκοκηρεμενα κατσε διαβασε τα στικυς και αν πηστευεις παλι οτι αξηζει να ασχοληθεις τοσο στον ΛΙΓΟ καιρο που σε απεμηνε τοτε δικη σου επιλογη
Α ναι πιστευεις σου χρειαζοντε και συμπληρωματα ? δεν νομιζω να προλαβεις να δεις τιποτα απο αυτα γιατι μεχρι να δρασει η διτροφη κανενα 2μηνο θελει σηγουρα μετα προσθετεις συμπληρωματα να δεις αν κανουν κατι εκτος απο το placebo

Αυτα αν επημενεις

stevevais
20-08-08, 16:54
Κατ αρχην σε ευχαριστω παρα πολυ για τη γνωση που μοιραζεσαι και το χρονο που διαθετεις! Παλι καλα που υπαρχουν φορουμς και ανθρωποι που συμμετεχουν!

Θα στο πω λοιπον απλα: Αεροβικη κανω για να καιω λιπος και για να κρατιεμαι σε φορμα και να εχω ευεξια. Παρ ολα αυτα μαρεσει και να ειμαι μυωδης. Το γεγονος οτι θα μπω δεν με πτοει. Ο χρονος ειναι λιγος ναι, αλλα οχι τοσος ωστε να καθομαι. 3 μηνες ειναι 3 μηνες...ειναι μια ολοκληρη εποχη του ετους. Αντιλαμβανομαι οτι να ξεκινησεις φουλ προγραμμα με διατροφες και και και και σε 3 μηνες να διακοψεις ειναι ανουσιο... ισως να υπερεβαλλα λογω της υπερβολικης ορεξης που εχω να μπω σε προγραμμα.

Σου λεω το εξης: Τι να κανω για να διατηρησω την μυικη μου μαζα, να την αυξησω λιγο και να καψω το λιγο περιττο λιπος που εχω?


Το τρεξιμο δεν προτιθεμαι να το κοψω... σου αναφερω πιο πανω γιατι. Θα το εκοβα μονο σε περιπτωση που αρχιζα εντατικα ογκο

stevevais
20-08-08, 16:57
Αν παλι επημενεις να κανεις διατροφη και θελεις να σου δοσουμε καμια πληροφορια τοτε
Quote:
Για τωρα τρωω πρωινο με δημητριακα, φρουτα λαχανικα, κυριως πρωτεινουχες τροφες (κοτοπουλο, γαλοπουλα, κρεας, ψαρια), κανονικα μεσημεριανο (οτι υπαρχει στο τραπεζι), ολα τα ψωμια κτλ ειναι ολικης, καφε ρυζι και μακαρονια (επισης αρκετα σαντουιτσ με γαλοπουλα και τυρι) σε συνολο καθημερινα κοντα στις 2000 θερμιδες. ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ και εχω αρκετουτσικο λιπος κυριως στην κοιλια.


Το περισσοτερο απο αυτο ειναι λαθος

Λαθος γιατι? Ολικης αλεσης προιοντα, κρεατακι, ψαρια, φρουτα λαχανικα...ολα τα καλα... :)

D_Mantziotis
20-08-08, 17:22
Αν παλι επημενεις να κανεις διατροφη και θελεις να σου δοσουμε καμια πληροφορια τοτε
Quote:
Για τωρα τρωω πρωινο με δημητριακα, φρουτα λαχανικα, κυριως πρωτεινουχες τροφες (κοτοπουλο, γαλοπουλα, κρεας, ψαρια), κανονικα μεσημεριανο (οτι υπαρχει στο τραπεζι), ολα τα ψωμια κτλ ειναι ολικης, καφε ρυζι και μακαρονια (επισης αρκετα σαντουιτσ με γαλοπουλα και τυρι) σε συνολο καθημερινα κοντα στις 2000 θερμιδες. ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ και εχω αρκετουτσικο λιπος κυριως στην κοιλια.


Το περισσοτερο απο αυτο ειναι λαθος

Λαθος γιατι? Ολικης αλεσης προιοντα, κρεατακι, ψαρια, φρουτα λαχανικα...ολα τα καλα... :)


αλήθεια όλα καλά για εναν κανονικό άνθρωπο με κανονικό ωραίο σωμα λογω γυμναστηρίου, ισως λιγο κοιλίτσα αλλα never mind!
καμια σχεση με το σωμα που φανταζεται κανείς στο 5-8% bodyfat στα 80-90 κιλα... αυτο δεν ειναι κανονικό/συνηθες αρα και λογικό επακολουθο να απαιτεί μη κανονική/συνήθη διατροφή :)

RUHL
20-08-08, 18:07
Λαθος γιατι? Ολικης αλεσης προιοντα, κρεατακι, ψαρια, φρουτα λαχανικα...ολα τα καλα...
οκ ποσταρε τι τρως ακριβως

αυτο το γευμα

μεσημεριανο (οτι υπαρχει στο τραπεζι)
Ποσες θερμιδες βγαζει :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: εχει πολυ πρωτεινη μαλον πρεπει να την μειωσης :bounce: :geek:

stevevais
20-08-08, 18:35
Λαθος γιατι? Ολικης αλεσης προιοντα, κρεατακι, ψαρια, φρουτα λαχανικα...ολα τα καλα...
οκ ποσταρε τι τρως ακριβως

αυτο το γευμα

μεσημεριανο (οτι υπαρχει στο τραπεζι)
Ποσες θερμιδες βγαζει :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: εχει πολυ πρωτεινη μαλον πρεπει να την μειωσης :bounce: :geek:

Οχι τηγανητα, λιγο ψωμι ολικης, λιγο λαδι στα φαγια, σαλατα με λιγο ελαιολαδο, φαγητα: μακαρονια ολικης με κιμα σογιας, καποια ελαφρα λαδερα, μπριζολες, κοτοπουλο, τσιπουρες, τονος...

ελπιζω να γινα σαφης...

RUHL
20-08-08, 18:50
λιγο ψωμι ολικης, λιγο λαδι στα φαγια, σαλατα με λιγο ελαιολαδο, φαγητα: μακαρονια ολικης με κιμα σογιας, καποια ελαφρα λαδερα, μπριζολες, κοτοπουλο, τσιπουρες, τονος...

Ολα αυτα μαζι τα τρως σε 1 γευμα :affraid: :affraid: μηπως ειναι πολα? :affraid:

stevevais
20-08-08, 20:59
Καποιος με αλλη αποψη επι του θεματος?

RUHL
20-08-08, 21:49
απαντησα με τον ιδιο τροπο που απαντας ^^^^


ενω σε ρωτησα ξεκαθαρα

ποσταρε τι τρως ακριβως το ακριβως σημαινει τι ωρα μεγεθος-ποσοτητες γευματον και περιεχομενο


λιγο ψωμι ολικης, λιγο λαδι στα φαγια, σαλατα με λιγο ελαιολαδο, φαγητα: μακαρονια ολικης με κιμα σογιας, καποια ελαφρα λαδερα, μπριζολες, κοτοπουλο, τσιπουρες, τονος...
Τι συμπερασμα να βγαλει καποιος απο αυτο?και πως μπορει να σε βοηθησει? μπραβο τρως ολα τα "καλα" οπως ολος ο κοσμος αλλα ποτε τα τρως και τι ποσοτητες τρως(το λιγο για μενα μπορει να σημαινει 1 μπριζολα για τον κολεμαν ολη η αγελαδα ) δεν λες και εκει ειναι ολη η ουσια οποτε αχρηστο ποστ

stevevais
20-08-08, 22:30
Πες λοιπον εσυ με αυτα που ανεφερα ποσο και ποτε να τρωω το καθε τι...

Καντο χρησιμο το ποστ :awesome:

Συγκεκριμενες ποσοτητες δεν καταναλωνω και το βρισκω ανουσιο εφοσον δεν ακολουθω συγκεκριμενο προγραμμα παρα μονο προσεχω ωστε να μην ξεπερνω καποιο θερμιδικο οριο ωστε να χανω και λιγο βαρος (μου χρειαζοταν να σου πω) και επισης ακολουθω καποιους γενικους κανονες ωστε να εχω εν γενει καλυτερη πεψη και υγεια και οχι απαραιτητα εμφανιση. Και δεν εχω συγκεκριμενο προβλημα. Απλα μου αρεσει πολυ ο ογκος κι ας μην ειμαι και κομματια δεν με πολυαπασχολει.

Για να μην το κουραζουμε: Πιο πανω λεω τι θελω για τον καιρο που μου εμεινε... Αν εχεις να πεις κατι για να βοηθησεις πες.

Ευχαριστω

RUHL
20-08-08, 23:20
Δεν θα κανω την δουλεια που πρεπει να κανεις εσυ ο ιδιος =δημιουργια ενος διατροφικου προγραμματος ουτε κανενας αλλο δεν θα μπει στον κοπο

εδω ενα καινουριο μελος ηθελε να κανει μια διατροφη γραμμωσης του ειπαμε τι πρεπει να διαβασει τα διαβασε και εφτιαξε την διατροφη σου και εμεις του διορθωσαμε τις λεπτομερειες πολυ απλα
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3097

ετσι πρεπει να κανουν ολα τα μελοι read first post later και θελω να πω ενα μπραβο στον D_Mantziotis γιατι καθησε διαβασε και τωρα απεκτησε καποιες γνωσεις και τις εφαρμοζει και πολυ συντομα θα δει και τα αποτελεσματα


με λιγα λογια διαβασε ολα τα στικυς(τα πρωτα πρωτα τοπικς που ειναι καρφητσομενα) και το αρθρο ογκου μεταπροπονετικη διατροφη του μπος διαβασε τις διατροφες ογκου των αλλων παιδιων στα πιο κατω απο το δικο σου ποστ και ξαναποσταρε οταν εισαι ετοιμος

stevevais
20-08-08, 23:48
Εγω δεν ζητησα τπτ ετοιμο!

Ευχαριστω για τις υποδειξεις.

Μικe

dReik0
21-08-08, 19:24
εγω πιστευω οτι σν θες μπορεις να διατιρισης το σωμα σου και στον στρατο, με μια whey μαζι σου και προσεχοντας λιγο τι τρος διλαδη οχι καψιμι κτλπ. Εξαλου ολα τα στρατοπεδα εχουν ενα παγκο και μερικους αλτηρες. Τουλαχιστον να εισαι σε ενα καλο επιπεδο και να μιν πεσις τελειως