PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΙΑΛΕΙΜΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΕΤ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ



Muaithai
12-09-12, 15:31
Καλησπέρα παιδία! :)
Εχω ακουσει απο μερικους πως στην προπονηση τους δεν κανουνε καθολου διαλειματα αναμεσα στα σετ και στις ασκησεις..2-3 δευτερα ισα-ισα να ξεπιαστουνε..
Θελω να μου πειτε αν αυτο ειναι καλο ή κακο :)
Ευχαριστω πολυ ;)

loukiss
12-09-12, 15:34
2-3 δευτερολεπτα δν προλαβαινεις να αφησεις την μπαρα... η ξεκουραση ειναι απαραιτητη για να εχεις περισσοτερο εργο στην προπονηση.. υπαρχουν μεθοδοι που επιβαλλουν μικρο χρονικο διαστημα ξεκουρασης (cluster sets, drop sets , super sets etc) για πολλους λογους... αν δν μιλαμε για καμια απ αυτες τις μεθοδους τοτε κατα τη γνωμη μου ειναι κακο να μν ξεκουραζεσαι καθολου.

Χριστοφορος123
12-09-12, 15:35
Οπως λεω πααντα..εξαρταται το στοχο σου..πολοι κανουνε σουπερ-σετ για να καινε πολλες θερμιδες για παραδειγμα..
Επισης προκλαιε φοβερα πριξιματα (αυτο δεν ειναι ενδειξη παντα πως δουλδψες σωστα βεβαια)
Υπαρχουνε πολλα θεματα στο φορουμ.παντα στην αναζητηση σουπερσετ και θα δεις τι ακριβως ειναι και για ποιους λογους χρησιμοποιηται..
ΑΑ επισης αυτο το θεμα το βλεπω να κλειδωνεται:green::P

Muaithai
12-09-12, 15:38
μα εγω δεν μιλαω για σουπερ σετ..:unsure:
δεν λεω να κανεις την ασκηση αμεσως μετα απο την αλην αλλα να μην κανεις διαλειμα ουτε καν αναμεσα στα σετ της ασκησης..

Χριστοφορος123
12-09-12, 15:39
Αν δε μιλας για super set ειναι βλακεια να κανεις κατι τετοιο..βασικα γινεται απο μονο του super set εφοσον δεν κανεις διαλειμμα

Muaithai
12-09-12, 15:41
2-3 δευτερολεπτα δν προλαβαινεις να αφησεις την μπαρα... η ξεκουραση ειναι απαραιτητη για να εχεις περισσοτερο εργο στην προπονηση.. υπαρχουν μεθοδοι που επιβαλλουν μικρο χρονικο διαστημα ξεκουρασης (cluster sets, drop sets , super sets etc) για πολλους λογους... αν δν μιλαμε για καμια απ αυτες τις μεθοδους τοτε κατα τη γνωμη μου ειναι κακο να μν ξεκουραζεσαι καθολου.

φιλε το cluster set ειναι αυτο που κανει ο τυπος στο βιντεο;
http://www.youtube.com/watch?v=mU7qWv4AvvA

Χριστοφορος123
12-09-12, 15:45
Αυτο ειναι

Muaithai
12-09-12, 15:51
Αυτο ειναι

καλα ποσα ιδη υπαρχουνε;
εγω 2 ηξερα και τωρα εμαθα και 3ο..

Χριστοφορος123
12-09-12, 15:52
καλα ποσα ιδη υπαρχουνε;
εγω 2 ηξερα και τωρα εμαθα και 3ο..

Yπαρχουνε και crazy sets και αλλα....δες εδω
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?21593-plateau-busting-!!!!!

Muaithai
12-09-12, 15:57
Yπαρχουνε και crazy sets και αλλα....δες εδω
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?21593-plateau-busting-!!!!!

ευχαριστω φιλε :)
δεν το ειχα δει αυτο το τοπικ επιδη δεν θα με ελκυε το ονομα του και δεν ηξερα πως θα ειχε σχεση με τετια :P

tasos2
12-09-12, 16:32
Λαθος!! Πρεπει να αναπλρωθει η τριφωσφατικη αδενοσινη που εχασες απο το προηγουμενο σετ πριν μπεις στο επομενο (σε καποιο βαθμο τουλαχιστον). Δεν εχει νοημα για μενα

thegravijia
12-09-12, 16:48
στα γιγαντοσετ δεν κανουν καθολου διαλειμα...

Muaithai
12-09-12, 16:50
εσεις ποσο διαλειμα κανετε περιπου αναμεσα στα σετ;

ggeorge
12-09-12, 16:54
δεν λεω να κανεις την ασκηση αμεσως μετα απο την αλην αλλα να μην κανεις διαλειμα ουτε καν αναμεσα στα σετ της ασκησης..

αν κανεις 4 σετ των 8 (4Χ8) επαναληψεων ποια η διαφορα απο ενα των 32 τοτε (1Χ32) ; Δε νομιζω να εχει νοημα αυτο το πραγμα...
αντι για 100 κιλα πχ θα βαλεις 40 και παλι θα εχεις ψοφισει στο τελος....
Στα squat δε θα μπορεις να σηκωσεις το βαρος του σωματος σου.... :green: :turtle:

Χριστοφορος123
12-09-12, 17:28
εσεις ποσο διαλειμα κανετε περιπου αναμεσα στα σετ;

Αναλογος την ασκηση...εγω σε παγκο,κωπηλατικες,μονοζυγο,σκουωτ,προβολες κανω 2-4 λεπτα στανταρ
Στις απομονωτικες οπως γαλικκες πιεσεις κανω 1-1,5 λεπτο

tasos2
12-09-12, 20:36
Αναλογως τι ποσοστο της μεγιστης μου σηκωνω και αν φτανω σε κοπωση ή οχι. Παντως οχι κατω απο 30 λεπτα και οχι πανω απο 4-5