PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για ξέσπασμα νεύρων



terror123
13-09-12, 15:23
Καλησπέρα!

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν είναι σε λάθος θέση το ποστ μου ή γενικά είναι άσχετο με το αντικείμενο του φόρουμ! Αν νομίζετε ότι πρέπει να μπει κάπου αλλού,ας το μεταφέρουν οι mods!

Απλά θεώρησα ότι επειδή ασχολείστε με πάθος με την γυμναστική θα γνωρίζεται κάτι παραπάνω!

To θέμα μου είναι πως χρειάζομαι κάτι να ξεδίνω και να βγάζω ότι έχω απο μέσα μου γιατί το γεγονός οτι τα κρατάω μέσα μου με σκοτώνει ψυχολογικά!

Αποφασισα πως πρεπει να αγορασω ενα σακο του μποξ και χρειαζομαι την γνωμη σας σχετικα με ποια ειναι η καλυτερη επιλογη και τι πρεπει να προσεξω

Ειναι καλυτερο να παρω ενα σακο του μποξ ή ένα "αχλάδι"?

Το μπατζετ που μπορω να διαθεσω ειναι μεχρι 100 ευρω

Σχετικα με εμενα..Ειμαι 1.89 σε καλη φυσικη κατασταση..Αυτη την στιγμη κανω καποια γυμναστικη μονος μου σπιτι αλλα παλαιοτερα πηγαινα 3 χρονια γυμναστηρια και πιο πριν 8 χρονια μπασκετ!

Δεν γνωριζω τιποτα απο πολεμικες τεχνες,παρα μονο οταν πηγαινα πολυ μικρος tae kwo do και κυριως απο κick boxing!

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Nikolas_mk2
13-09-12, 15:56
SEX δοκίμασες? ;)

koukoutsaki
13-09-12, 15:57
τρεξιμο παιδια ....εγγυημενα αποτελεσματα :thumbup:

angus young
13-09-12, 16:00
Μεταξυ των δυο,σου προτεινω σακο,αλλα τι να τον κανεις αν δεν ξερεις τις τεχνικες??
να βαρας χυμα??μπορει και να τραυματιστεις...

tolis93
13-09-12, 16:06
δεν ειναι τοσο δυσκολες οι τεχνικες βασικα αλλα ναι θελει προσοχη αν πας στο ετσι αποχεραιτα καρπους και αρθρωσεις... το τρεξιμο ειναι πολυ καλο αν κ οπως ξεδινεις με σακο δεν εχει απλα... παρε εναν σχετικα βαρυ ομως ετσι? 30κιλα πχ μη παρεις 15-16 ειναι για πολυ χαλαρη προπονηση και δε θα σ κανουν δουλεια.αν παρεις σακο δλδ.και μαθε τεχνικες πρωτα κτλπ γραψου σε μια σχολη σε ενα μηνα εχεις μαθει να χτυπας ετσι ωστε να μη τραυματιζεσαι.τωρα αν θες τιμες κτλπ με ενα καλο ντιλ ιμαντες γαντια σακος αλυσιδα και βαση οροφης θα σ πανε πανω κατω 130-150 ευρω

Stella
13-09-12, 16:11
Για να καταλάβουμε....αυτό που μας λες είναι ότι υπάρχουν στιγμες που έχεις τόσα νευρα που δεν μπορεις να τα ελέγξεις και θες έναν σάκο να ξεκινας τα μπουνίδια μπας και ξεδώσεις;;;

Για μένα αν τίθεται τετοιο θέμα και σε έντονο βαθμό (εσύ ξέρεις...) καλύτερα να πας σε κάποιον ειδικό να σου μάθει τεχνικες διαχειρησης θυμού ή όπως αλλιώς λεγονται...

...γιατί φαντάσου να μάθεις κάθε φορά που έχεις πολλά νευρα να ξεκινας τις μπουνιές στο σακο για να ξεδώσεις...και λέω εγώ τωρα...και αν σου γυρίσουν εσένα τα μυαλά και δεν είσαι σπίτι κοντά στο σάκο σου.....ποιος θα την πληρώσει;;;;:green:

Πάντως γενικά ο αθλητισμος βοηθάει να ξεδινουμε από τα αγχη μας. Μπορεις να κάνεις ότιδηποτε σε ευχαριστει!

TRIANTAFYLLOU
13-09-12, 16:43
τα νευρα δεν θέλει ούτε μπουνιές στο σάκο ούτε το κεφαλι μας στον τοίχο να βαράμε , οποιαδήποτε μορφη προπόνησης που θα μας αρέσει κατ αρχήν και θα μας κάνει να ιδρώσουμε να κουραστούμε σωματικα και να μην σκεύτετε το μυαλό εκείνη την ώρα βοηθάει στην πνευματική ηρεμία , άρα και στην εκτόνωση .

ο σάκος είναι μια λύση αλλα θέλει τεχνική γιατι μια στραβογροθια χωρίς μπανταζ στα χέρια και γάντια σωστα θα μας βγάλει ακόμα χειρότερα νεύρα και φρίκη .

όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω το σεξ όπως και η προπόνηση κάθε μορφής είναι το καλύτερο αγχολυτικό και όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ

tasos2
14-09-12, 00:41
Δοκιμασε ελευθερα σκουοτ με πολλα κιλα και ενταση μεχρι να σου ερθει ζαλαδα. Θα σου φυγουν ολα τα νευρα.

Εγω μια φορα που ειχα απιστευτα νευρα και συμπτωματικα μπηκα για σκουοτ εβγαλα 2 επαναληψεις παραπανω απο οσες βγαζω συνηθως με τα κιλα που ειχα. Βοηθανε τα νευρα να σηκωσεις παραπανω και μετα και η χαρα του οτι σηκωσες παραπανω σε ηρεμει και η ζαλαδα απο την ενταση που προκαλλει το σκουοτ σε κανει λιγο και αποχαυνωνεσαι

billy89
14-09-12, 22:06
Γενικά τα νεύρα βοηθάνε στην προπόνηση... εξού και το γνωστό...rage, αν βέβαια δε σου χαλάνε την συγκέντρωση γιατί έτσι επίκειται θέμα τραυματισμού...
Για μένα η απάντηση είναι ξαναγράψου γυμναστήριο! Αν μπορέσεις και χρησιμοποιήσεις τα νεύρα σου σωστά θα σου βγουν πολύ δυνατές προπονήσεις! Και μετά η αίσθηση που έχεις αφού βγαίνεις από το σετ θα σε ηρεμήσει μια χαρά!:green:

jojosmj
15-09-12, 09:49
Μια χαρα κανει το box για τα νευρα αλα η κοπελα σου πε την καλυτερη λυση τρεξιμο , καποτε ημουν στην θεση σου κ τα 2 με ηρεμουσαν αλα το τρεξιμο στα λυνει ολα ,αν κανεις box καταβασε τεχνιες απο youtube παρε γαντια σακου καθαρα για σακο κ δεν θα εχεις θεμα τωρα αν βαρας σαν τον hulk κ δεν ξερεις τις τεχνιες ναι υπαρχει μεγαλη περιπτωση να τραυματηστεις.
ενα φτηνο παρε να κανεις την δουλια σου κ γεμησε τον με κουρελια

Lao
15-09-12, 20:34
τα νευρα δεν θέλει ούτε μπουνιές στο σάκο ούτε το κεφαλι μας στον τοίχο να βαράμε , οποιαδήποτε μορφη προπόνησης που θα μας αρέσει κατ αρχήν και θα μας κάνει να ιδρώσουμε να κουραστούμε σωματικα και να μην σκεύτετε το μυαλό εκείνη την ώρα βοηθάει στην πνευματική ηρεμία , άρα και στην εκτόνωση .

ο σάκος είναι μια λύση αλλα θέλει τεχνική γιατι μια στραβογροθια χωρίς μπανταζ στα χέρια και γάντια σωστα θα μας βγάλει ακόμα χειρότερα νεύρα και φρίκη .

όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω το σεξ όπως και η προπόνηση κάθε μορφής είναι το καλύτερο αγχολυτικό και όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ

Προσυπογράφω 100% :toast: