PDA

Επιστροφή στο Forum : Cristina's log... ακούω απόψεις!!!



Cristina
15-09-12, 16:25
Παιδιά καλησπέρα, να μαι και εγώ εδώ...

αποφάσισα να ανοίξω και εγώ log.. λόγω του ότι από σήμερα και για μια βδομάδα δεν θα πάω gym (σπουδάζω σε άλλη πόλη, καταραμένες εξεταστικές) σκέφτηκα να σας ξεκινήσω από την χθεσινή μου προπόνηση για να μου πείτε την γνώμη σας!
Είμαι 1,70 , 53 κιλά σε καλή κατάσταση.
Στόχος : σύσφιξη και γράμμωση!

Γενικότερα, μια τυπική καθημερινή μου μέρα ξεκινά από τις 10 το πρωί , όπου τρώω musli (2 χούφτες μικρές), με μισό ποτήρι γάλα περίπου(ίσως και λίγο παραπάνω).
Καμια φορά στα ενδιάμεσα θα φάω κανένα φρούτο, ή αν είμαι εξω μία μπάρα δημητριακών.
Το μεσημεριανό μου το τρώω στις 2:30 περίπου, χθες ας πούμε έφαγα 1 μπιφτέκι όσο μια χούφτα περίπου και 3-4 χούφτες ρύζι, μαζί με λίγη σαλάτα (ντομάτα), και 1 φέτα ψωμί ολικής αλέσεως.
Το απόγευμα, περίπου κατά τις 6 θα φάω κάτι (ή κανά μπισκοτάκι ή κανά σοκολατάκι, ή κανά φρούτο).

Κατά τις 8 πηγαίνω γυμναστήριο. Χθες οι ασκήσεις που είχα στο πρόγραμμά μου ήταν οι εξής:
Ζέσταμα : 20 λεπτά διάδρομο ή ποδήλατο
και μετά το παρακάτω πρόγραμμα κάνω 10 λεπτά ποδήλατο.

Πρόγραμμα 1ης μέρας της βδομάδας.... :)

Πόδια
_________

Πιέσεις (στην πρέσα) 68 κιλά
μηχάνημα προσαγωγών 30 κιλά
μηχάνημα απαγωγών 35 κιλά



Στήθος
_________

Πιέσεις καθιστός Β' 15-20 κιλά
Ανοίγματα αλτήρα 2-4 κιλά



Πλάτη
________

Εμπρόσθια τροχαλία 20 κιλά
Κωπηλατική αλτήρα 5-7 κιλά


Κοιλιακοί
________

Άρσεις κορμού χέρια μπροστά 5Χ 25
Άρσεις πόδια λυγισμένα 5Χ25


Ραχιαίοι 5Χ25


Το πρόγραμμα μου το έχει φτιάξει ο γυμναστής που υπάρχει εκεί. Μου το έβγαλε για 5 επισκέψεις την βδομάδα γυμναστήριο.
Οι 3 από τις 5 μέρες είναι διαφορετικές, και τις επόμενες 2μέρες επαναλαμβάνω από την αρχή τις μέρες του προγράμματος.

Μετά το γυμναστήριο, κατά τις 10:30 τρώω ή musli με γάλα όπως και το πρωί, ή ένα τόστ με μία φέτα γαλοπούλα και μία τυρί,
ή πολύ πιο σπάνια κάποιο γιαούρτι (δεν μου πολυαρέσει γι αυτό :P)

Πείτε μου την γνώμη σας σχετικά με το πρόγραμμα αν είναι καλό, την διατροφή και γενικά οτιδήποτε μπορείτε να παρατηρήσετε! Κάθε άποψη δεκτή!!!
(θα γράψω παρακάτω και τις επόμενες 2 μέρες ποιο είναι το πρόγραμμα του γυμναστηρίου!)
Ευχαριστώ εξ αρχής !!!! :):):):)

SHRED
15-09-12, 16:56
Γεια σου Χριστίνα καλως ήρθες στο φόρουμ η εξεταστική όλους μας πάει πίσω λίγο πολύ αλλά δε χάθηκε και ο κόσμος. Καλο μου φαίνεται το προγραμμα σου για αρχή ίσως αργότερα να προσθέσεις περισσότερες ασκήσεις με ελεύθερα βάρη. Η διατροφή σου λίγο φτωχή μου φαίνεται αλλα θα σε βοηθήσουν τα παιδιά εδώ ανάλογα με το τι στόχο έχεις. Καλή αρχή :)

Υ.Γ μη τρελένεσαι με το να χάσεις κιλά για να γραμμώσεις, επικεντρόσου περισσότερο στο ασκησιολόγιο γιατί είδη τα κιλά σου είναι αρκετά καλά κατα τη γνώμη μου δε χρειάζεται να κατέβεις ποιο κάτω όλες τα ίδια κάνετε :turtle:

Cristina
15-09-12, 17:27
Λοιπόν για να έχετε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη θα σας γράψω και τις άλλες 2 μέρες του εβδομαδιαίου προγράμματος μου.

2η μέρα

Πόδια
_______

Κάμψεις 15 κιλά
Hip machine γλουτους 35 κιλά
Hip machine τετρακέφαλους 15-20 κιλά

Δικέφαλους
__________

Όρθιος με μπάρα 6 κιλά
Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3 κιλά

Τρικέφαλους
_____________

Εκτάσεις με αλτήρες 3 κιλά
Πιέσεις στην τροχαλία με σχοινί 10 κιλά

Κοιλιακοί
_________

Άρσεις κορμού πόδια σταυρωμένα 5Χ25

ραχιαίοι 5Χ25





____________________________________________________
3η μέρα
_____________________________________________________




Πόδια
________

Πιέσεις γλουτών 15 κιλά
Hip machine προσαγωγούς 30 κιλά


Στήθος
___________

Peck Deck 15 κιλά
Πιέσεις αλτήρα 4 κιλά

Ώμοι
___________

Άρσεις πλάι 2 κιλά



Πλάτη
_____________

Μηχάνημα κωπηλατικής 20 κιλά
Μηχάνημα πλάτης Α' 15 κιλά


Κοιλιακοί
____________

Άρσεις κορμού πλάι πόδια 5 Χ 25

ραχιαίοι 5Χ 25



Τώρα έχετε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη πιστεύω ! :)

Cristina
15-09-12, 17:29
Γεια σου Χριστίνα καλως ήρθες στο φόρουμ η εξεταστική όλους μας πάει πίσω λίγο πολύ αλλά δε χάθηκε και ο κόσμος. Καλο μου φαίνεται το προγραμμα σου για αρχή ίσως αργότερα να προσθέσεις περισσότερες ασκήσεις με ελεύθερα βάρη. Η διατροφή σου λίγο φτωχή μου φαίνεται αλλα θα σε βοηθήσουν τα παιδιά εδώ ανάλογα με το τι στόχο έχεις. Καλή αρχή :)

Υ.Γ μη τρελένεσαι με το να χάσεις κιλά για να γραμμώσεις, επικεντρόσου περισσότερο στο ασκησιολόγιο γιατί είδη τα κιλά σου είναι αρκετά καλά κατα τη γνώμη μου δε χρειάζεται να κατέβεις ποιο κάτω όλες τα ίδια κάνετε :turtle:


σ ευχαριστώ πολύ... αν θες δες και τις άλλες 2 μέρες να μου πεις την γνώμη σου! :)
χαχαχα...όσο για το αδυνάτισμα έχεις δίκαιο... όλες μας αυτό πιστεύουμε ! :P

s0k0s
15-09-12, 17:35
Καλησπερα Χριστινα.
Μια ερωτηση. Απο ποσα set τα κανεις αυτα;

Cristina
15-09-12, 17:42
Καλησπερα Χριστινα.
Μια ερωτηση. Απο ποσα set τα κανεις αυτα;

ναι έχεις δίκαιο... 3Χ15 ! Το σημαντικότερο ξέχασα ! :P
εκτός από κοιλιακούς ραχιαίους που κάνω 5 Χ 25! :)

SHRED
15-09-12, 17:42
Κάτσε την πρώτη μέρα κάνεις όλο αυτό που έγραψες στο πρώτο ποστ, την 2η ολο το επόμενο κλπ? Γιατι σου χει βαλει κάθε μέρα πόδια? και μετα την 3η μέρα πάλι στήθος και πλάτη ίδια με την πρώτη? Την παλεύεις με αυτό το πρόγραμμα? Η μήπως σε κουράζει? Δε ξέρω μου φαίνεται κάπως...Πήγαινε καλύτερα μέρα παρα μέρα gym γιατι εγω στη θέση σου με αυτό το πρόγραμμα θα τα φτυνα λίγο :P Αμα δεν έχεις πρόβλημα ομως οκ...

kokolakis
15-09-12, 17:43
πολλες πολλες λεπτομερειες θελουν αλλαγη στην διατροφη σου... οπως να προσθεσεις και αυγουλακια, ξηρους καρπους, ελαιολαδο και να βγαλεις σοκολατακια μπαρες και τετοια....
και το προγραμμα γυμναστικης δεν μου αρεσει....
θα σε βοηθησουν τα κοριτσια του φορουμ για ολες τις λεπτομερειες...

καλη αρχη λοιπον να εχεις....!! :welcome::welcome:

υγ1. και εγω μισω τις εξεταστικες :P
υγ2. υπαρχει τοπικ με τα γυναικεια ημερολογια, θα μεταφερθει πιστευω....

Cristina
15-09-12, 17:45
Κάτσε την πρώτη μέρα κάνεις όλο αυτό που έγραψες στο πρώτο ποστ, την 2η ολο το επόμενο κλπ? Γιατι σου χει βαλει κάθε μέρα πόδια? και μετα την 3η μέρα πάλι στήθος και πλάτη ίδια με την πρώτη? Την παλεύεις με αυτό το πρόγραμμα? Η μήπως σε κουράζει? Δε ξέρω μου φαίνεται κάπως...Πήγαινε καλύτερα μέρα παρα μέρα gym γιατι εγω στη θέση σου με αυτό το πρόγραμμα θα τα φτυνα λίγο :P Αμα δεν έχεις πρόβλημα ομως οκ...

αχαχαχαχα.... κοίτα πηγαίνω σύνολο 5 φορές την βδομάδα και τις 3 πρώτες μέρες κάνω αυτά, και τις επόμενες μέρες ξεκινάω πάλι από την 1η μέρα... :P

s0k0s
15-09-12, 17:46
Κάτσε την πρώτη μέρα κάνεις όλο αυτό που έγραψες στο πρώτο ποστ, την 2η ολο το επόμενο κλπ? Γιατι σου χει βαλει κάθε μέρα πόδια? και μετα την 3η μέρα πάλι στήθος και πλάτη ίδια με την πρώτη? Την παλεύεις με αυτό το πρόγραμμα? Η μήπως σε κουράζει? Δε ξέρω μου φαίνεται κάπως...Πήγαινε καλύτερα μέρα παρα μέρα gym γιατι εγω στη θέση σου με αυτό το πρόγραμμα θα τα φτυνα λίγο :P Αμα δεν έχεις πρόβλημα ομως οκ...

Συμφωνω εδω.
Και να προσθεσω το αιματομα στους μυς παει οπως να ναι...

s0k0s
15-09-12, 17:47
αχαχαχαχα.... κοίτα πηγαίνω σύνολο 5 φορές την βδομάδα και τις 3 πρώτες μέρες κάνω αυτά, και τις επόμενες μέρες ξεκινάω πάλι από την 1η μέρα... :P

Ειναι too much! Μην εχεις στο μυαλο σου πως η υπερβολη κανει καλο. Στα βαρη οχι. Παν μετρον αριστον. Οι μυς χρειαζονται ξεκουραση.

SHRED
15-09-12, 17:48
Ειναι too much! Μην εχεις στο μυαλο σου πως η υπερβολη κανει καλο. Στα βαρη οχι. Παν μετρον αριστον. Οι μυς χρειαζονται ξεκουραση.

Συμφωνώ η διατροφή σου είναι φτωχή και το πρόγραμμα γυμναστικής too much :P

Cristina
15-09-12, 17:49
πολλες πολλες λεπτομερειες θελουν αλλαγη στην διατροφη σου... οπως να προσθεσεις και αυγουλακια, ξηρους καρπους, ελαιολαδο και να βγαλεις σοκολατακια μπαρες και τετοια....
και το προγραμμα γυμναστικης δεν μου αρεσει....
θα σε βοηθησουν τα κοριτσια του φορουμ για ολες τις λεπτομερειες...

καλη αρχη λοιπον να εχεις....!! :welcome::welcome:

υγ1. και εγω μισω τις εξεταστικες :P
υγ2. υπαρχει τοπικ με τα γυναικεια ημερολογια, θα μεταφερθει πιστευω....

έχεις πολύ δίκαιο με την διατροφή, το μόνο που έχω καταφέρει με συνέπεια είναι να μην πίνω καθόλου αναψυκτικά, να αποφεύγω τα fast food, τα πατατάκια, τα ποτά κτλ... thanx για την παρέμβαση :)
Για το πρόγραμμα τι έχεις να πεις ??? τι είναι αυτό που δεν σου αρέσει ?:)

Cristina
15-09-12, 17:51
Είναι πολύ εεε ???

:unsure: σοβαρά τώρα ? εδώ και 2 μήνες πήγα σ' αυτό το gym, και είπα να το πάρω ζεστά το θέμα... Το παραπήρα ζεστά δλδ ? :shock: :P

kokolakis
15-09-12, 17:52
αυτο που σου λενε και τα παιδια....
πολυ προπονηση και οτι να'νε συνδιασμος.....

s0k0s
15-09-12, 17:54
Απουσιαζει η gym marvin koukou Κλπες :P
Με τις γυναικειες ασκησεις δεν τα παω καλα αλλιως θα βοηθουσα. :P

Cristina
15-09-12, 17:55
αυτο που σου λενε και τα παιδια....
πολυ προπονηση και οτι να'νε συνδιασμος.....

κατά την γνώμη σου πως θα ήταν ο καλύτερος συνδυασμός των ασκήσεων ? :)

s0k0s
15-09-12, 18:05
Τωρα ειδα το προγραμμα με προσοχη :P
Σιγουρα ειναι γυμναστης αυτος που το εγραψε;
Μετα την γυμναστικη δεν τρως τιποτα;

Cristina
15-09-12, 18:11
Τωρα ειδα το προγραμμα με προσοχη :P
Σιγουρα ειναι γυμναστης αυτος που το εγραψε;
Μετα την γυμναστικη δεν τρως τιποτα;


ναι τρώω! Τα έχω γραμμένα πιο πάνω, ή musli με γάλα, ή κανά γιαούρτι με βρώμη καμιά φορά, κανά τοστ με γαλοπούλα και τυρί κάπως έτσι...
ναι για γυμναστής μου συστήθηκε και μου έβγαλε το πρόγραμμα.... είναι πολύ λάθος ??? :P

s0k0s
15-09-12, 18:17
Το εγραψες στο τελος του μηνυματος γιαυτο δεν το προσεξα ;)
Ναι κ απο διατροφη κ απο γυμναστικη "τσουκ".

Το θετικο ειναι πως μπορεις 5φορες την εβδομαδα. Οποτε προλαβαινεις χαλαρα τα παντα. Οποτε αυτο θα το φτιαξουμε.
Επομενος με την διατροφη ειναι το θεμα, το να τρως πιο πλουσια. προσεξα δεν εχεις αυγα, φανταστω δν σ'αρεσουν; ή γιαουρτι μπορεις με ενα σκουπ πρωτεινης ή αμυγδαλα.. υπαρχουν παρα πολλες επιλογες.

kokolakis
15-09-12, 18:18
αραξε και περιμενε να μπουν οι γυναικες....

Stella
15-09-12, 18:22
Λοιπόν Χριστινα....κάτσε να τα παρουμε με τη σειρα....
Για τη διατροφή πρώτα...είναι όντως λίγα αυτά που τρως. Το βραδυ μετά το γυμναστηριο βάλε κανονικό γευμα σαν το μεσημεριανό σου. Το απογευμα πριν το γυμναστηριο καλά είναι το φρούτο και περιορισε όσο μπορεις τα γλυκα και τα χαζουλικα από δω και από εκει. Βαλε και ενα ακόμα γευμα ανάμεσα στο πρωινό και στο μεσημεριανό πχ. γιαούρτι με φρουτο, τοστ, ασπράδια αυγων με ρυζογκοφρέτες κλπ.
Διαβασε αυτό το τόπικ και βρες τις θερμίδες συντηρησης που έχεις και προσάρμοσε τη διατροφή περίπου συμφωνα με αυτές: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF...

Για μένα παιξε καλύτερα με τη διατροφή όγκου, εννοείται όμως σύμφωνα με τις δικες σου θερμίδες.
Διαβασε επίσης και αυτό: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1050-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%93%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82

Μπες και στα ημερολόγια των γυναικών να πάρεις ιδεες για τη διατροφή σου (koukoytsaki-miss fit-aggeliki κλπ)
και ακόμη ρίξε μια ματια και σε αυτό, έχει παρα πολλά παραδείγματα διατροφών: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3761-H-%CE%9A%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B1-%CE%9A%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AC-...

Όπως καταλαβαίνεις έχεις αρκετό διαβασμα να δεις πέντε βασικά πράγματα για το πως θα βοηθηθεις μέσα από τη διατροφή να τονώσεις το σωμα σου (να βαλεις μυς δηλαδη):).
Ότι απορίες έχεις ρώτα και συνεχισε να ποσταρεις τη διατροφή σου καθημερινα να βλεπουμε πώς τα πας!;)

Cristina
15-09-12, 18:26
Το εγραψες στο τελος του μηνυματος γιαυτο δεν το προσεξα ;)
Ναι κ απο διατροφη κ απο γυμναστικη "τσουκ".

Το θετικο ειναι πως μπορεις 5φορες την εβδομαδα. Οποτε προλαβαινεις χαλαρα τα παντα. Οποτε αυτο θα το φτιαξουμε.
Επομενος με την διατροφη ειναι το θεμα, το να τρως πιο πλουσια. προσεξα δεν εχεις αυγα, φανταστω δν σ'αρεσουν; ή γιαουρτι μπορεις με ενα σκουπ πρωτεινης ή αμυγδαλα.. υπαρχουν παρα πολλες επιλογες. σε λιγο θα σ διξω καποια logs γυναικεια να παρεις μια ιδεα ;)

η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα είχα χρόνο... από Οκτώβρη θα προλαβαίνω το πολύ 4 φορές δυστυχώς... οχι δεν μπορώ να πωότι δεν μου αρέσουν απλά δεν έχω συνηθίσει να τα έχω στην διατροφή μου μάλλον, (κάτι είχα ακούσει ότι δεν πρέπει να τρώμε και πολλά αυγά συνέχεια.. και κάπως έτσι δεν τα έχω βάλει στην καθημερινότητα μου!), το γιαουρτι είναι αυτό που δεν μπορώ να το φάω έυκολα, και καμια φορά βάζω μέσα μέλι ή ξηρούς καρπούς ωμούς, γιατί αλλιώς σκέτο με τίποτα !:P

Cristina
15-09-12, 18:31
Λοιπόν Χριστινα....κάτσε να τα παρουμε με τη σειρα....
Για τη διατροφή πρώτα...είναι όντως λίγα αυτά που τρως. Το βραδυ μετά το γυμναστηριο βάλε κανονικό γευμα σαν το μεσημεριανό σου. Το απογευμα πριν το γυμναστηριο καλά είναι το φρούτο και περιορισε όσο μπορεις τα γλυκα και τα χαζουλικα από δω και από εκει. Βαλε και ενα ακόμα γευμα ανάμεσα στο πρωινό και στο μεσημεριανό πχ. γιαούρτι με φρουτο, τοστ, ασπράδια αυγων με ρυζογκοφρέτες κλπ.
Διαβασε αυτό το τόπικ και βρες τις θερμίδες συντηρησης που έχεις και προσάρμοσε τη διατροφή περίπου συμφωνα με αυτές: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF...

Για μένα παιξε καλύτερα με τη διατροφή όγκου, εννοείται όμως σύμφωνα με τις δικες σου θερμίδες.
Διαβασε επίσης και αυτό: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1050-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CE%93%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82

Μπες και στα ημερολόγια των γυναικών να πάρεις ιδεες για τη διατροφή σου (koukoytsaki-miss fit-aggeliki κλπ)
και ακόμη ρίξε μια ματια και σε αυτό, έχει παρα πολλά παραδείγματα διατροφών: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3761-H-%CE%9A%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B1-%CE%9A%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AC-...

Όπως καταλαβαίνεις έχεις αρκετό διαβασμα να δεις πέντε βασικά πράγματα για το πως θα βοηθηθεις μέσα από τη διατροφή να τονώσεις το σωμα σου (να βαλεις μυς δηλαδη):).
Ότι απορίες έχεις ρώτα και συνεχισε να ποσταρεις τη διατροφή σου καθημερινα να βλεπουμε πώς τα πας!;)

Σ' ευχαριστώ πολύ Στέλλα για το ενδιαφέρον,θα κάτσω να τα μελετήσω με προσοχή ! Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με το βραδινό που είπες ότι θα πρέπει να είναι κανονικό γεύμα, απ' τα λίγα που ξέρω έχω ακούσει ότι το βράδυ είναι καλό να τρώμε πολύ λίγο και ελαφριά, τρώγοντας κανονικά μετά το γυμναστήριο και σε συνεχή βάση... δεν θα βάλω κιλά ? :unsure:

Stella
15-09-12, 18:37
Μετα το γυμναστηριο (αν δουλευουμε σωστα και τα δίνουμε όλα) ο οργανισμός χρειαζεται φαί για αποκατάσταση.
Αν παίζεις στις θερμιδες συντήρησης, όχι δεν πρόκειται να βάλεις κιλά.
Θα το καταλάβεις και διαβάζοντας τα αρθρα.;)

koukoutsaki
15-09-12, 18:53
καλησπερα Χριστινα και απο μενα :welcome:

πολυ ωραια στα λεει η Στελλα μας , και οχι ,στο υπογραφω και εγω, οτι αν τα δινεις ολα στην προπονηση οχι μονο δε θα βαλεις βαρος με παραπανω σωστο φαγητο απεναντιας θα καις λιπος.;) και θα δειχνει σφικτο τονωμενο το σωμα σου με ωραιο παραστημα.
Αν και εμενα η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι ειναι λιγα τα κιλα σου για το υψος σου. Μαλλον να βαλεις λιγο μυες? :unsure:

Επιπλεον ,χωρις να ειμαι κανας ειδικος ή γυμναστης ,απο την προσωπιη μου πειρα τα χρονια που γυμναζομαι.δε μου αρεσε το προγραμμα που σου δωσανε για να δεις καποιο ουσιαστικο κ συγκεκριμενο αποτελεσμα. Μπορεις να δεις http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?31-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82
μια ματια αν εχεις χρονο , επισης ο κυριος Τριανταφυλλου εχει εκει κι ενα πολυ ωραιο προγραμμα 4 ημερων ,καθως επισης και τριων ημερων (επειδη αναφερεις οτι αργοτερα θα εχεις πιο περιορισμενο χρονο). Το δικο του το εχουμε ακολουθησει πολλες κοπελες του φορουμ κ δουλευοντας σκληρα με καλα κιλα κ προσεχοντας διατροφη βλεπεις εξαιρετικα αποτελεσματα.
Οτι αλλο θες ρωτας ...καλη συνεχεια εδω θα μαστε ολοι και ολες

Stella
15-09-12, 19:02
Χριστινάκι πάμε τώρα και στην προπόνηση.
Φυσικά δεν είμαι προπονητρια για να σου βγάλω εγώ προπόνηση, αλλά θα σου γράψω λίγα πράγματα που ξέρω από εμπειρία.
Αυτό που σου έχει δώσει ο κατα δηλωση του "γυμναστης" καλύτερα να μην το χαρακτηρισω.
Είναι τελειως λαθο. Δεν υπάρχει καμια λογικη ετσι όπως σου τα έχει βάλει. Και ετσι όπως σου το εχει φτιάξει να το κάνεις κάθε μερα δεν υπάρχει καμια περιπτωση να πηγαίνεις γυμναστηριο και να τα δίνεις όλα γιατί πολύ απλά δε γίνεται να το κάνεις αυτό κάθε μέρα και με τις ίδιες μυικές όμαδες. Επίσης μόνο ασκήσεις ποδιών δεν είναι αυτές που σου έχει βάλει.
Είμαι σχεδόν σιγουρη ότι πηγαίνεις γυμναστηριο και φευγεις σχεδόν ξεκούραστη.

Θα βρεις το γυμναστη σου κατα προτίμιση κάποιον άλλο, όχι αυτόν που σου τα εβγαλε αυτά και θα του πεις για αρχή να σου βγάλει ένα κυκλικό πρόγραμμα προπόνησης για μέρα παρα μέρα που να περιλαμβάνει κυρίως βασικές πολυαρθρικες ασκήσεις με ελευθερα βάρη και για πόδια να σου συμπεριλάβει οπωσδήποτε ελευθερα σκουωτ και προβολές ή με μπάρα ή με αλτήρες.
Θα του πεις επίσης να σου δείξει τη σωστη εκτελεση των ασκήσεων και να έχει λίγο το νου του μεχρι να τις μάθεις να σε διορθώνει αν κάνεις κάποιο λάθος στην εκτέλεση.

Αλλη επιλογή που έχεις είναι να του πεις να σου βγάλει ένα πρόγραμμα για πάνω και κάτω σώμα (upper/lower body) που θα πάει κάπως έτσι: Δευτ:upper/Τριτη:lower/Πέμπτη:upper/Παρασκευή:lower
Με βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις επίσης.

Επίσης μπορεις να του πεις να σου βγάλει ένα 4ημερο σπλιτ. Ενα πολύ καλό είναι αυτό: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?3970-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%BC%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%AC%CF%81%CE%B7

Αν αποφασίσεις όμως να το κάνεις, αν δεν ξέρεις τη σωστη εκτελεση των ασκήσεων να πεις στο γυμναστη σου να σου τις δείξει!

Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι στην προπόνηση πρέπει να ζοριζόμαστε πολύ. Να μην πηγαίνουμε και να κάνουμε τις ασκήσεις έτσι άνετα ίσια ισια για να βγαίνει η προπόνηση. Θα βάζεις τόσο βάρος ώστε οι τελευταιες επαναλήψεις να βγαίνουν με το ζόρι.

Αυτά από μενα. Οπως καταλαβαίνεις θέλει λιγο μελέτη το θέμα όσον αφορά τη διατροφή και....λίγο τύχη όσον αφορά το γυμναστηριο να υπάρχει και κανένας σχετικός γυμναστης. Επίμενω στο θέμα του γυμναστη και στην ανάγκη αν είναι εφικτό να αλλάξεις ακόμα και γυμναστηριο αν δε βλέπεις ενδιαφέρον από τους εκεί γυμναστες!;)

Cristina
15-09-12, 20:58
Από την μία το καλό είναι ότι απο Οκτώβρη θα πάω σε άλλο γυμναστήριο στην πόλη που σπουδάζω(πήγαινα και πέρσυ εκεί και ξέρω απο γνωστούς ότι είναι καλό), οπότε εκεί που θα πιάσω τον γυμναστή θα του μιλήσω γι αυτά!..

Αρχικά μου προτείνετε το πρόγραμμα το 4ήμερο αυτό που μου στείλατε έτσι?
Επίσης έχω ακούσει ότι αν το πιάσεις ζεστά το gym και το αφήσεις για ένα μικρό διάστημα, θα πέσεις κάπως είναι αλήθεια ?

Επίσης πριν που λέγαμε για το φαγητό μετά την προπόνηση ότι μπορεί να είναι ότι και το μεσημεριανό, Δηλαδή αν το μεσημέρι έφαγε κάποιος ρύζι με κόκκινο κρέας μπορεί να ξαναφάει το ίδιο ? Τις μέρες της βδομάδας που δεν θα έχει πάει γυμναστήριο θα τρώει διαφορετικά πράγματα ?

αααα ακόμα κάτι που θα ήθελα να ρωτήσω θα ήταν καλό μήπως να ανεβάσω κάποιες φωτο σε ένα album για να δείτε περίπου πως είμαι και να συζητήσουμε τι θέλω να αλλάξω, και να μου πείτε και εσείς σύμφωνα με τις εμπειρίες σας?

προς το παρόν αυτές τι ερωτήσεις έχω... :) χαχα θα σας πρήξω στο τέλος βρε κορίτσια !!! :P
ευχαριστώωω πολύυυ :)

koukoutsaki
15-09-12, 21:05
Χριστινα μου μπορεις να κανεις κ το τριημερο προγραμμα ...οτι σε βολεψει ...και τα δυο ειναι πολυ αξιολογα...ριξε μια ματια γενικοτερα

οταν λες να το αφησεις για μικρο διαστημα τι εννοεις / ποσο διαστημα :unsure:
ολοι μας πηγαμε διακοπες το καλοκαιρι πχ κλπ αλλα επιστρεψαμε κ δεν πεσαμε ...

μπορεις να ανεβασεις φωτο σε αλμπουμ στο προφιλ σου. αν δε θες να ειναι δημοσιες μπορεις να το κανεις private το αλμπουμ κ να επιλεξεις εσυ ποια ατομα θελεις να κανεις φιλους προκειμενου να μπορουν να το δουν.αν παλι δεν εχεις θεμα μπορεις να το εχεις κ να φαινεται public.

Cristina
15-09-12, 21:27
Χριστινα μου μπορεις να κανεις κ το τριημερο προγραμμα ...οτι σε βολεψει ...και τα δυο ειναι πολυ αξιολογα...ριξε μια ματια γενικοτερα

οταν λες να το αφησεις για μικρο διαστημα τι εννοεις / ποσο διαστημα :unsure:
ολοι μας πηγαμε διακοπες το καλοκαιρι πχ κλπ αλλα επιστρεψαμε κ δεν πεσαμε ...

μπορεις να ανεβασεις φωτο σε αλμπουμ στο προφιλ σου. αν δε θες να ειναι δημοσιες μπορεις να το κανεις private το αλμπουμ κ να επιλεξεις εσυ ποια ατομα θελεις να κανεις φιλους προκειμενου να μπορουν να το δουν.αν παλι δεν εχεις θεμα μπορεις να το εχεις κ να φαινεται public.

όταν λέω για μικρο διάστημα εννοώ π.χ.2 ή 3 μήνες!...(δεν το έχω σκοπό προς το παρόν αλλά από απορία...:P)
Η αλήθεια είναι πως έχω θεματάκι οπότε καλύτερα private:P

koukoutsaki
15-09-12, 21:31
οπως κρινεις εσυ
εξαλλου νομιζω ολες οι κοπελες ετσι τα εχουμε κ εχουν προσβαση μονο τα ατομα που ειναι στη λιστα φιλων ..
οσο για το αλλο ερωτημα σου δε ξερω δυστυχως, δε θυμαμαι να εχω μεινει ποτε τοσο πολυ εκτος ...σιγουρα θα υπαρχουν απωλειες σε φυσικη κατασταση κ αντοχη ...

Stella
15-09-12, 21:52
Από την μία το καλό είναι ότι απο Οκτώβρη θα πάω σε άλλο γυμναστήριο στην πόλη που σπουδάζω(πήγαινα και πέρσυ εκεί και ξέρω απο γνωστούς ότι είναι καλό), οπότε εκεί που θα πιάσω τον γυμναστή θα του μιλήσω γι αυτά!..

Αρχικά μου προτείνετε το πρόγραμμα το 4ήμερο αυτό που μου στείλατε έτσι?
Επίσης έχω ακούσει ότι αν το πιάσεις ζεστά το gym και το αφήσεις για ένα μικρό διάστημα, θα πέσεις κάπως είναι αλήθεια ?

Επίσης πριν που λέγαμε για το φαγητό μετά την προπόνηση ότι μπορεί να είναι ότι και το μεσημεριανό, Δηλαδή αν το μεσημέρι έφαγε κάποιος ρύζι με κόκκινο κρέας μπορεί να ξαναφάει το ίδιο ? Τις μέρες της βδομάδας που δεν θα έχει πάει γυμναστήριο θα τρώει διαφορετικά πράγματα ?

αααα ακόμα κάτι που θα ήθελα να ρωτήσω θα ήταν καλό μήπως να ανεβάσω κάποιες φωτο σε ένα album για να δείτε περίπου πως είμαι και να συζητήσουμε τι θέλω να αλλάξω, και να μου πείτε και εσείς σύμφωνα με τις εμπειρίες σας?

προς το παρόν αυτές τι ερωτήσεις έχω... :) χαχα θα σας πρήξω στο τέλος βρε κορίτσια !!! :P
ευχαριστώωω πολύυυ :)

Kαντο αν θέλεις αυτό το πρόγραμμα, αλλά προσοχή στην εκτέλεση των ασκήσεων όπως είπαμε. Δεν ξέρω και τι εμπειρία έχεις στα βάρη.

Το βράδυ ναι μπορείς να φας ότι και το μεσημέρι. Εξαρταται βέβαια τι εννοείς κοκκινο κρέας με ρύζι, γιατί αν εννοεις κοκκινιστο κανονικά μαγειρεμμένο από τη μαμα αλλάζει το πράγμα. Γενικά τα γευματα σου θα κοιτας να έχουν μια πηγή πρωτείνης, μια υδατάνθρακα και σε κάποια γευματα μέσα στη μερα μια πηγη καλών λιπαρών. Εμεις εδώ όταν λέμε κρέας εννοούμε απλά μαγειρεμμένο ψητό ή βραστο χωρίς προσθετα σαλτσες, λάδια και τετοια.
Τις μέρες που δεν κάνεις προπόνηση μπορεις να βγάλεις τον υδατάνθρακα από το βραδύνο αν και πάλι δεν έχει και τόση σημασία αν είσαι οκ θερμιδικά στη μέρα.

Όταν σταματάμε για κάποιο διαστημα λογικό είναι να νοιώθουμε ότι πέσαμε κάπως σε δύναμη μέχρι να ξαναπροσαρμοστει το σώμα. Ξαναξεκινάμε με το μαλακό συνήθως με ένα κυκλικό για κανα δυο εβδομάδες, ανάλογα βεβαια και με το διαστημα διακοπής. Προσωπικά αυτές της λεπτομέρειες τις συζητάω με το γυμναστη ή εδώ στο φόρουμ με πιο εμπειρα ατομα.
Για τις φωτό ότι σου είπε το κουκουτσάκι. Πες μας όταν τις ανεβάσεις!;)

dorita
16-09-12, 14:22
καλη αρχη στο λογκ!!...:welcome:

για το υψος σου εισαι πολυ λιγα κιλα...νομιζω πρεπει να παρεις .

φαε καθαρα κ δωσε πονο στην προπονηση....
μην εχεις στο μυαλο σου την γραμμωση!!!

vaggan
16-09-12, 14:35
αν ειναι αυτη στο αβαταρ μια χαρα κιλα ειναι:thumbup:

dorita
16-09-12, 14:45
αν ειναι αυτη στο αβαταρ μια χαρα κιλα ειναι:thumbup:

re βαγγο δεν ειναι η κοπελα ....στην φωτο!:P

το οτι μπορει να εχει λιγο χαλαρο σωμα δεν σημαινει οτι πρεπει να χασει κιλα!!

εγω ειμαι 1,72 57.2 κιλα κ ειμαι αδυνατη!οχι τωρα 53 κιλ με 1.70!αν κ βεβαια τα κιλα με το υψος σχετικα ειναι αλλα....τεσπα!

πρεπει να τρωει σωστα κ να κανει βαρη!

Miss Fit
16-09-12, 18:02
Γεια σου Χριστίνα και απο μενα:welcome: Σου έυχομαι καλη αρχή στο λογκ σου, καλως ηρθες στην παρέα μας, εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε:)
Να πω και εγω με την σειρα μου πως απο διατροφη θα πρεπει να οργανωθεις καλυτερα και απο θεμα γυμναστικης στοχος σου θα πρεπει να ειναι καθε φορα να βγαινεις κομματια απο το γυμ. Αν αυτο δεν το πετυχαινεις αυτη την στιγμη με το προγραμμα σου, τοτε αυτο το προγραμμα ειναι σιγουρα λαθος, τουλαχιστον για σενα και ας τον γυμναστη να λεει οτι θελει.

Τα λινκς που σου δωσανε τα παιδια πιο πάνω θα σε βοηθησουν πολυ, αν κατσεις και ασχολθεις θα καταλάβεις πολλα και επειτα θα μπορουμε σιγα σιγα να σε βοηθαμε στο καθημερινο πλανο διατροφής σου.:welcome:

marvin
16-09-12, 20:24
Χριστινα καλη αρχη και απο εμενα ,νομιζω οτι τα κοριτσια αλλα και τα αγορια μας :P με καλυψαν πληρως σε αυτα που σου ειπαν.Συνεχισε δυναμικα και ο χρονος θα σε δικαιωσει:welcome:!!

gym
17-09-12, 11:02
Χριστινα μου καλως ηρθες στην παρεα μας και καλη αρχη στο λογκ σου!

Ειδα οτι τα παιδια ηδη σε εχουν βοηθησει πολυ οποτε σκοπος τωρα ειναι να υλοποιησεις αυτες τις συμβουλες!

Εδω θα ειμαστε να σε παρακολουθουμε και να τα λεμε!:welcome::welcome::toast:

eri_87
17-09-12, 22:35
Γεια σου Χριστίνα και καλή αρχή στην προσπάθεια, στο λόγκ, σε όλα.. :)
Πολύ καλά στα λένε όλοι, να δώσεις βάση σε μια σωστή διατροφή και να κάνεις καλές προπονήσεις, να νιώθεις ότι γυμνάζεσαι κι όχι βόλτα στο γυμναστήριο, ναι? Θα δεις γρήγορα αποτελέσματα έτσι!!! ;)

Cristina
17-09-12, 23:57
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά, ήδη έχω διαβάσει τα άρθρα που μου στείλατε και διορθώνω την διατροφή μου!..
Όσο για τα κιλά μου γενικά όπως βλέπω εγώ τον εαυτό μου μου φαίνομαι καλά, ίσως αν αποκτήσω περισσότερη μυική μάζα και σφίξω παραπάνω όπως είπε και η Στέλλα η εικόνα θα είναι καλύτερη... Ξεκίνησα ήδη σταθερά να βάζω περισσότερα γεύματα στην διατροφή μου! περισσότερες πρωτεΐνες, λιγότερα κορεσμένα,συχνά μικρά γεύματα!
Επίσης, το κακό με μένα είναι ότι έχω συνηθίσει και στο σχεδόν καθημερινό γλυκάκι μου...όχι ότι το παρακάνω(πάντα με μέτρο)... αλλά σίγουρα 1-2 σοκολατάκια την ημέρα δεν μπορώ να τα αποφύγω....:/
Παλιότερα είχα ακούσει από κάπου ότι με κάποιες ουσίες που παίρνουμε από τροφές (νομίζω τα φρούτα), μειώνουν την επιθυμία για γλυκό.
Ισχυεί κάτι τέτοιο ? Επίσης ξέρετε τέτοιες τροφές ?
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! :)

Cristina
18-09-12, 00:42
Να πω και εγω με την σειρα μου πως απο διατροφη θα πρεπει να οργανωθεις καλυτερα και απο θεμα γυμναστικης στοχος σου θα πρεπει να ειναι καθε φορα να βγαινεις κομματια απο το γυμ.

για παράδειγμα... αν έχω για παράδειγμα πιέσεις στήθος και πρέπει να κανω 3 σετ Χ15 να προτιμάω να βάλω 20 κιλά και ας κάνω ας πούμε 12-13επαναλήψεις maximum παρά να βάζω 15 κιλά και να καταφέρνω "κάπως" πιο εύκολα να βγάλω όλο το σετ ? :thumbup:

Stella
18-09-12, 07:11
Xριστίνα είδα τις φωτό σου και τα νέα είναι καλά!:green:
Κατ΄αρχήν όντως μια χαρά φαίνεσαι για τα κιλά που είσαι. Δηλ σ΄αυτό το ύψος και με τόσα λίγα κιλά σε περίμενα κάπως πιο "σκελετωμένη".
Φαίνεται ότι γενικά έχεις κάνει κάποια πραγματακια από γυμναστική. Δε βλέπω να έχεις κάπου καποια ατελεια που να πρέπει να δουλέψεις ιδιαίτερα. Τα πόδια σου μ΄αρεσουν πολύ!:)
Για να δεις τη γράμμωση που θες πρέπει να αυξήσεις τη μυικότητά σου. Δηλ και να κατεβάσεις κι άλλο το ποσοστό λίπους σου δε θα έχει νόημα γιατί αυτό που θα αρχίσεις να βλέπεις θα είναι κόκκαλα και όχι μυς.
Όπως σε βλέπω είσαι από τις "ευκολες" περιπτώσεις. Αν έχεις όρεξη και δώσεις κόπο στην προπόνηση με βάρη τα αποτελεσματα θα σε ανταμείψουν.
Κατα τη γνώμη μου τρώγε στις θερμίδες συντήρησης σου και δώσε εμφαση στην προπόνηση με βάρη. Με τα χρόνια οι μυς σου θα μεγαλώσουν και θα αρχίσει να φαίνεται η γράμμωση που επιθυμεις.

Ότι άλλο θες εδώ είμαστε...συνέχισε να ποσταρεις διατροφή και προπόνηση όταν ξεκινήσεις!;)

Stella
18-09-12, 07:20
για παράδειγμα... αν έχω για παράδειγμα πιέσεις στήθος και πρέπει να κανω 3 σετ Χ15 να προτιμάω να βάλω 20 κιλά και ας κάνω ας πούμε 12-13επαναλήψεις maximum παρά να βάζω 15 κιλά και να καταφέρνω "κάπως" πιο εύκολα να βγάλω όλο το σετ ? :thumbup:

Nαι αυτό. Τελευταία επανάληψη να βγαίνει με το ζόρι.
Βεβαια εφόσον το σετ έχει 15 επαναλήψεις θα βάλεις τόσο βάρος ώστε η 15η να είναι η τελευταια σου αλλά φανταζομαι ότι το κάνεις έτσι γιατί το μηχάνημα δεν έχει επιλογή για 17,5 kgr. Καντο έτσι...σιγά σιγά θα δυναμώνεις και θα βγάζεις 15 επαναλήψεις στα 20 κιλά.
Ενας ακόμα λόγος που προτιμώ τα ελευθερα βάρη είναι και η μεγαλύτερη ευελιξία στην επιλογή των κιλών...

Για τα γλυκάκια που δεν μπορείς να τα αποφύγεις, προς το παρόν οκ φάε κανενα σοκολατάκι, ετσι κι αλλιώς δε βλέπω να έχει και καμια επιπτωση στη σιλουέτα σου...:green:
Ε, αρχή είναι μην τα κόψεις και όλα μαχαίρι... και σιγά σιγά θα το φτιάξεις και αυτό. Ανθρωποι είμαστε που και που τρώμε και το κατιτις μας...:green:

koukoutsaki
18-09-12, 07:45
Συμφωνω με τη Στελλα μας μια χαρα σωματακι εχεις :) ουτε λιπη να καψεις και γενικα πολυ αρμονικο!!:thumbup:
Δουλεψε γερα με βαρη και πραγματικα δε θα χασεις !
Τωρα το γλυκακι μπορεις απλα να μην τρως ΚΑΘΕ μερα, να αρχισεις να το ψιλοαραιωνεις λιγο απλα να μην ειναι επι καθημερινης βασεως ...κι αυτο ισως αργοτερα αν δεις οτι κολλας για να εχεις αομη καλυτερα αποτελεσματα .

Cristina
18-09-12, 10:08
Xριστίνα είδα τις φωτό σου και τα νέα είναι καλά!:green:
Κατ΄αρχήν όντως μια χαρά φαίνεσαι για τα κιλά που είσαι. Δηλ σ΄αυτό το ύψος και με τόσα λίγα κιλά σε περίμενα κάπως πιο "σκελετωμένη".
Φαίνεται ότι γενικά έχεις κάνει κάποια πραγματακια από γυμναστική. Δε βλέπω να έχεις κάπου καποια ατελεια που να πρέπει να δουλέψεις ιδιαίτερα. Τα πόδια σου μ΄αρεσουν πολύ!:)
Για να δεις τη γράμμωση που θες πρέπει να αυξήσεις τη μυικότητά σου. Δηλ και να κατεβάσεις κι άλλο το ποσοστό λίπους σου δε θα έχει νόημα γιατί αυτό που θα αρχίσεις να βλέπεις θα είναι κόκκαλα και όχι μυς.
Όπως σε βλέπω είσαι από τις "ευκολες" περιπτώσεις. Αν έχεις όρεξη και δώσεις κόπο στην προπόνηση με βάρη τα αποτελεσματα θα σε ανταμείψουν.
Κατα τη γνώμη μου τρώγε στις θερμίδες συντήρησης σου και δώσε εμφαση στην προπόνηση με βάρη. Με τα χρόνια οι μυς σου θα μεγαλώσουν και θα αρχίσει να φαίνεται η γράμμωση που επιθυμεις.

Ότι άλλο θες εδώ είμαστε...συνέχισε να ποσταρεις διατροφή και προπόνηση όταν ξεκινήσεις!;)

Καλημέρααααα κορίτσια μου φτιάξατε την μέρα έχω να πω :P....Επίσης σχετικά με το ποσοστό λίπους... πως μπορώ να ξέρω πόσο είναι ? πως μπορώ να το ελέγχω ? Επίσης υπολόγισα τις θερμίδες διαβάζοντας το άρθρο που μου έστειλες και με 53 κιλά Χ 30-40 όπως λέει και στο άρθρο είμαι στις 1500-2100 max !
Επίσης θα ήθελα περισσότερο δουλίτσα στα πόδια, κοιλίτσα, και στο σημείο στην κοιλίτσα δεξιά και αριστερά λίγο να σφίξει παραπάνω :P
Οπότε δηλαδή σύμφωνα με τα παραπάνω ακολουθώ πρόγραμμα για γέμισμα στους μυς, (δηλ. την στήλη που αναφέρεται στον όγκο ?)

Cristina
18-09-12, 10:12
Συμφωνω με τη Στελλα μας μια χαρα σωματακι εχεις :) ουτε λιπη να καψεις και γενικα πολυ αρμονικο!!:thumbup:
Δουλεψε γερα με βαρη και πραγματικα δε θα χασεις !
Τωρα το γλυκακι μπορεις απλα να μην τρως ΚΑΘΕ μερα, να αρχισεις να το ψιλοαραιωνεις λιγο απλα να μην ειναι επι καθημερινης βασεως ...κι αυτο ισως αργοτερα αν δεις οτι κολλας για να εχεις αομη καλυτερα αποτελεσματα .

Σε ευχαριστώ πολυυυυυυύ,, :):):):):)
χαχαχα.... να πως μπορεί να φτιάξει η διάθεση μιας κοπέλας από το πρωί :P...χαχαχα...
Το ονομά σου ??? Υποθέτω πως το κουκουτσάκι είναι nickname :P Θα αρχίσω σιγά σιγά να τα περιορίζω !! :P...Τι να κάνουμε κάποια πράγματα θέλουν θυσίες :P:P

Cristina
18-09-12, 10:13
Nαι αυτό. Τελευταία επανάληψη να βγαίνει με το ζόρι.
Βεβαια εφόσον το σετ έχει 15 επαναλήψεις θα βάλεις τόσο βάρος ώστε η 15η να είναι η τελευταια σου αλλά φανταζομαι ότι το κάνεις έτσι γιατί το μηχάνημα δεν έχει επιλογή για 17,5 kgr. Καντο έτσι...σιγά σιγά θα δυναμώνεις και θα βγάζεις 15 επαναλήψεις στα 20 κιλά.
Ενας ακόμα λόγος που προτιμώ τα ελευθερα βάρη είναι και η μεγαλύτερη ευελιξία στην επιλογή των κιλών...

Για τα γλυκάκια που δεν μπορείς να τα αποφύγεις, προς το παρόν οκ φάε κανενα σοκολατάκι, ετσι κι αλλιώς δε βλέπω να έχει και καμια επιπτωση στη σιλουέτα σου...:green:
Ε, αρχή είναι μην τα κόψεις και όλα μαχαίρι... και σιγά σιγά θα το φτιάξεις και αυτό. Ανθρωποι είμαστε που και που τρώμε και το κατιτις μας...:green:

Εμπρός λοιπόν καλά μου χεράκια.... χαχχαχα.... Θα πιεστούμε τώρα που πήραμε την απόφαση!!! :D

lila_1
18-09-12, 10:56
Καλημέρααααα κορίτσια μου φτιάξατε την μέρα έχω να πω :P....Επίσης σχετικά με το ποσοστό λίπους... πως μπορώ να ξέρω πόσο είναι ? πως μπορώ να το ελέγχω ? Επίσης υπολόγισα τις θερμίδες διαβάζοντας το άρθρο που μου έστειλες και με 53 κιλά Χ 30-40 όπως λέει και στο άρθρο είμαι στις 1500-2100 max !
Επίσης θα ήθελα περισσότερο δουλίτσα στα πόδια, κοιλίτσα, και στο σημείο στην κοιλίτσα δεξιά και αριστερά λίγο να σφίξει παραπάνω :P
Οπότε δηλαδή σύμφωνα με τα παραπάνω ακολουθώ πρόγραμμα για γέμισμα στους μυς, (δηλ. την στήλη που αναφέρεται στον όγκο ?)


Mh κάνεις όγκο και μην βγάζεις τo ΤDEE σου με τους διάφορους αλγόριθμους που κυκλοφορούν αν δε θες να κλαις όταν ανέβεις στη ζυγαριά:turtle:
1500 με 2100 είναι τεράστια απόκλιση. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μείνεις στις 1500 για ένα διάστημα 1μηνός και ανάλογα με το τί θα δείς στο σώμα σου, τις ανεβάζεις ή τις ρίχνεις.

Στη κοιλιά σου το λίπος θα φύγει όταν θα πέσει το ποσοστό λίπος σου. Το ίδιο και στα πόδια. Αυτό θα το καταφέρεις είτε κάνοντας υποθερμιδική διατροφή, είτε με ισοθερμιδική και μέσω της γυμναστικής (body recomposition)

To λίπος σου μπορείς να το μετρήσεις σε διαιτολογικό κέντρο με ειδικό μηχάνημα που έχει ηλεκτρόδια ή σε κάποιον ειδικό με caliper.
Αλλά δεν έχει πολύ νόημα.... Σημασία έχει αυτό που βλέπεις στον καθρέφτη.

Stella
18-09-12, 11:51
Με 1500 και 1800 θερμιδες λίγο δυσκολο να βάλει βαρος.
Το 1500 μου φαίνεται πολύ λίγο(πιο πολύ για απώλεια βάρους μου κάνει), καλύτερα να το ξεκινήσει από 1800 και το τσεκάρει εβδομαδιαία πώς πάει. Αν και 1-2 κιλά να πάρει δεν νομίζω ότι είναι θέμα μιας και είναι μόνο 53.
Ναι σίγουρα υπερθερμιδικά δε χρειάζεται να πάει, ισοθερμιδικά καλύτερα να παιξει.
Lila μαλλον δεν έχεις δει ακόμα τις φωτογραφίες της για να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα, γιατί δεν έχει περιττό λίπος στα πόδια και στην κοιλια ελάχιστο, που με τα βάρη και τη διατροφή θα στρώσει.:)

lila_1
18-09-12, 12:10
Dε χρείαζεται να βάλει βάρος αν όπως λέει θέλει να σφίξει....

Η μάλλον δεν χρειάζεται να παίζει υπερθερμιδικά για να σφίξει, καθώς η αύξηση βάρους είναι πιθανή λόγω προπόνησης
Το 53 από μόνο του δεν μου λέει κάτι, πάντως αν όντως είναι 53 κιλά, οι 1800 θερμίδες είναι πολλές φίλε......

Εγώ επιμένω στις 1500, δεν είναι καθόλου λίγες για κοπέλα, εάν τις μετράς σωστά..
Φυσικά εάν δεί ότι χάνει και δεν της αρέσει τότε τις αυξάνει.
Εξάλλου δε μας έχει πεί τί έτρωγε μέχρι πρότινος (ή είπε και δεν είδα)

Κοπέλες που "θέλουν να σφίξουν" και είναι αγύμναστες δείχνουν καλύτερα εάν χάσουν παρά εάν πάρουν, σε πρώτη φάση .

Cristina
18-09-12, 13:07
Mh κάνεις όγκο και μην βγάζεις τo ΤDEE σου με τους διάφορους αλγόριθμους που κυκλοφορούν αν δε θες να κλαις όταν ανέβεις στη ζυγαριά:turtle:
1500 με 2100 είναι τεράστια απόκλιση. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μείνεις στις 1500 για ένα διάστημα 1μηνός και ανάλογα με το τί θα δείς στο σώμα σου, τις ανεβάζεις ή τις ρίχνεις.

Στη κοιλιά σου το λίπος θα φύγει όταν θα πέσει το ποσοστό λίπος σου. Το ίδιο και στα πόδια. Αυτό θα το καταφέρεις είτε κάνοντας υποθερμιδική διατροφή, είτε με ισοθερμιδική και μέσω της γυμναστικής (body recomposition)

To λίπος σου μπορείς να το μετρήσεις σε διαιτολογικό κέντρο με ειδικό μηχάνημα που έχει ηλεκτρόδια ή σε κάποιον ειδικό με caliper.
Αλλά δεν έχει πολύ νόημα.... Σημασία έχει αυτό που βλέπεις στον καθρέφτη.

λέγοντας ισοθερμική δίαιτα εννοείς να παίρνω τις θερμίδες που επαρκούν για συντήρρηση έτσι ?
Τις θερμίδες 1500-2100 τις υπολόγισα από το link εδώ που μου έδωσαν πιο πριν τα κορίτσια!
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF...

Επίσης τι είναι το body recomposition ???
σ' ευχαριστώ πολύ ! :)

Cristina
18-09-12, 13:11
Dε χρείαζεται να βάλει βάρος αν όπως λέει θέλει να σφίξει....

Η μάλλον δεν χρειάζεται να παίζει υπερθερμιδικά για να σφίξει, καθώς η αύξηση βάρους είναι πιθανή λόγω προπόνησης
Το 53 από μόνο του δεν μου λέει κάτι, πάντως αν όντως είναι 53 κιλά, οι 1800 θερμίδες είναι πολλές φίλε......

Εγώ επιμένω στις 1500, δεν είναι καθόλου λίγες για κοπέλα, εάν τις μετράς σωστά..
Φυσικά εάν δεί ότι χάνει και δεν της αρέσει τότε τις αυξάνει.
Εξάλλου δε μας έχει πεί τί έτρωγε μέχρι πρότινος (ή είπε και δεν είδα)

Κοπέλες που "θέλουν να σφίξουν" και είναι αγύμναστες δείχνουν καλύτερα εάν χάσουν παρά εάν πάρουν, σε πρώτη φάση .

έχω γράψει στην αρχή του log περιίπου πως είναι η καθημερινότητα μου.. αν έχεις λίγο χρόνο Λίλα μου ρίξε μια ματιά!
Επίσης, έχω ανεβάσει φωτό private σε album, οπότε αν θέλεις ρίξε μια ματιά επίσης για να έχεις μια καλύτερη εικόνα...Γιατί γενικά όταν ακούνε 53 κιλά και 1,70 όλοι περιμένουν να με δουν σκελετωμένη! :P Αν έχεις χρόνο τσέκαρέ το και πες μου την γνώμη σου :)
τhanxxx :D

lila_1
18-09-12, 13:22
λέγοντας ισοθερμική δίαιτα εννοείς να παίρνω τις θερμίδες που επαρκούν για συντήρρηση έτσι ?
Τις θερμίδες 1500-2100 τις υπολόγισα από το link εδώ που μου έδωσαν πιο πριν τα κορίτσια!
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-Διατροφη-για-αρχαριους-και-οχι-μονο...

Επίσης τι είναι το body recomposition ???
σ' ευχαριστώ πολύ ! :)
Nai οι αλγόριθμοι που θα βρείς είναι τυποποιημένοι και έχουν αποκλίσεις, ιδίως στις γυναικείες θερμίδες.

Ισοθερμιδικά βρίσκεσαι όταν τρώς τόσες θερμίδες όσες καις. Αυτό φυσικά δε μπορείς να το μετρήσεις παρά μόνο εάν ακολουθείς ένα πλάνο διατροφής και βλέπεις μακροπρόθεσμα ότι συντηρείσαι στο ίδιο βάρος.

Body recomposition είναι η αλλαγή στη σωματική σύσταση (άλιπη-λιπώδης μάζα) με διατήρηση ίδιου βάρους. Αυτό το πετυχαίνεις με ισοθερμιδική διατροφή και άσκηση με βάρη. Και αρκετή υπομονή επίσης...

ΑΝ και δεν ξέρω τα στατς σου, σου λέω εκ των προτέρων να μην μπεις υπερθερμδικά, για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως. Ο γυναικείος σωματότυπος είναι κατά βάση ενδόμορφος που σημαίνει ότι θα βάλει έυκολα λίπος ενώ εκ των πραγμάτων μυικός ιστός θα μπεί αργά (πολύ).
Εκτός αν είσαι ελλειποβαρής τραγικά.

lila_1
18-09-12, 13:28
Επίσης, έχω ανεβάσει φωτό private σε album, οπότε αν θέλεις ρίξε μια ματιά επίσης για να έχεις μια καλύτερη εικόνα...Γιατί γενικά όταν ακούνε 53 κιλά και 1,70 όλοι περιμένουν να με δουν σκελετωμένη! :P Αν έχεις χρόνο τσέκαρέ το και πες μου την γνώμη σου :)
τhanxxx :D

Το άλμπουμ σου δεν μπορώ να το δώ...

Το 1.70 53 κιλά είναι όντως χαμηλά.
Ή είσαι τραγικά αγύμναστη (no offence) ή είσαι λίγο πιο κοντούλα ή και τα 2 ( αν κρίνω απ τις κοπέλες που δηλώνουν 1.70 τότε παίζει να είσαι γύρω στο 1.67 μαξ :turtle::P).

Στα αντίστοιχα στατς εγώ 1.73 56 κιλά ήμουν τόσο walking skeleton που με σταματούσαν άσχετοι στο δρόμο και με ρωτούσαν γιατί είμαι έτσι και αν είμαι άρρωστη. παράνοια

οκ θα το τσεκάρω το λογκ

Εντιτ:
Ελα τσεκ τις είδα... κάνε ισοθερμιδική όπως σου έγραψα πιο πάνω και θα σαι τζετ σε λίγο καιρό :thumbup:
Αν και δεν έχω πλήρη εικόνα, body recomp θες για αρχή και αργότερα το κοιτάς για να βάλεις κιλάκια

Cristina
18-09-12, 13:31
Το άλμπουμ σου δεν μπορώ να το δώ...

Το 1.70 53 κιλά είναι όντως χαμηλά.
Ή είσαι τραγικά αγύμναστη (no offence) ή είσαι λίγο πιο κοντούλα ή και τα 2 ( αν κρίνω απ τις κοπέλες που δηλώνουν 1.70 τότε παίζει να είσαι γύρω στο 1.67 μαξ :turtle::P).

Στα αντίστοιχα στατς εγώ 1.73 56 κιλά ήμουν τόσο walking skeleton που με σταματούσαν άσχετοι στο δρόμο και με ρωτούσαν γιατί είμαι έτσι και αν είμαι άρρωστη. παράνοια

οκ θα το τσεκάρω το λογκ
τώρα???? μήπως μπορείς να το δεις ??? :P

lila_1
18-09-12, 13:32
σου απάντησα με έντιτ :green:

TRIANTAFYLLOU
18-09-12, 17:40
κατ αρχήν να επισημάνω πως γράμωση και σφιχτο σώμα χωρίς μυικό ιστο δεν γίνετε , ειδικα εσείς οι γυναίκες που έχετε περισσότερο ανάγκη να χτίσετε μυς και να δείχνει σφιχτο και γραμωμένο το σώμα σας , σε σχέση με τούς άντρες .

τα κιλα σου σε σχέση με το ύψος δεν λένε τίποτε , εγω την Ντορίτα που είδα λάιβ και είναι στα 57 κιλα με 172 υψος και δείχνει αδύνατη ,(άσχετα αν την λέω μπουλούκα :P) οπότε ενοώ αν κάνεις βάρη όπως πρέπει μπορεί να μην χάσεις καθόλου βάρος ακόμα και να πάρεις ενα κιλό και παρ όλα αυτα να δείχνεις αδύνατη και πιο μυώδης

όπως λοιπόν εντείνουμε τις προσπάθειές μας στο τρέξιμο η σε όποιαδήποτε αθλητική δραστηριότητα και προσπαθούμε να φτάνουμε στα όριά μας , έτσι και στα βάρη κάνεις καλό ζέσταμα και τα 2 πρώτα σετ κάθε άσκησης ελαφρυα και μετα ανεβάζεις σταδιακά το βάρος για 10-12 επαναλήψεις ακόμα και 8 στα βαρυα κιλά να σοκαριστούν οι μυς και να δωθεί το ερέθισμα ανάπτυξης , με ενα καθαρα πρόγραμμα σωματοδόμησης όπως θα έκανε και ένας άντρας , απλα σαν γυναίκα μειώνεις τον όγκο προπόνησης και δίνεις έμφαση σε ασκήσεις ποδιών και γλουτών

με απλα λόγια τα κιλα δεν λένε τίποτε μπορεί να είναι κάποια η κάποιος σχετικα λίγα κιλα ανάλογα με το ύψος αλλα να δείχνει χαλαρός και λιπαρός , γιατι απλα δεν έχει ανάλογο μυικό ιστο και χωρίς να χάσει γραμμάριο λίπους βάζοντας μυικά κιλα και τονόνωντας τους μυς να δείχνει πιο αδύνατος η αδύνατη .

οπότε μην αγχώνεσαι και μην σκεύτεσαι για υποθερμιδικά αλλα καλή προπόνηση και αυτη χωρίς φαγητό δεν βγαίνει και θερμίδες να λαμβάνεις η ισοθερμιδικα η λίγο παραπάνω αλλα με σωστο φαγητό και χωρίς φόβο , έτσι και προπονήσεις θα βγάζεις σωστες χωρίς να παίζεις αλλα και μυς θα χτίσεις και θα αναδείξεις καλύτερα το σώμα σου .

όταν γυμναζόμαστε ειδικα με βάρη μπορεί να κοιτάμε ζυγαρια αλλα κυρίως μετράει η εικόνα μας πως δείχνουμε και οι αναλογίες μας , ένα γυμνασμένο σώμα με τονισμένους ώμους και γενικά μυώδες δείχνει πιο αδύνατο και ειδικα η μέση , λόγω εύρους των ώμων

Cristina
18-09-12, 17:56
σου απάντησα με έντιτ :green:

Οκκκ...!!!! Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές Λίλα!!!! :) Thanks a lot :P

Cristina
18-09-12, 18:00
ένα γυμνασμένο σώμα με τονισμένους ώμους και γενικά μυώδες δείχνει πιο αδύνατο και ειδικα η μέση , λόγω εύρους των ώμων

αν μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό καλύτερα θα ήταν καλά! :P
Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς πως επηρεάζουν οι ώμοι την μέση ????:)

Χριστοφορος123
18-09-12, 18:06
αν μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό καλύτερα θα ήταν καλά! :P
Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς πως επηρεάζουν οι ώμοι την μέση ????:)

Πολυ απλα αμα εχεις γυμνασμενους ωμους και φτερα βοηθαει το σωμα να φενεται ποιο V...αμα εχεις μικρο ευρος πλατης και ωμου η μεση φενεται πιο μεγαλη.

Cristina
18-09-12, 18:10
Πολυ απλα αμα εχεις γυμνασμενους ωμους και φτερα βοηθαει το σωμα να φενεται ποιο V...αμα εχεις μικρο ευρος πλατης και ωμου η μεση φενεται πιο μεγαλη.

Τώρα που το λες ναι... έχεις δίκαιο... :P δεν το είχα σκεφτεί ποτέ! :)

Cristina
18-09-12, 18:26
Λοιπόν...

Σήμερα το πρωί στις 10 έφαγα για πρωινό musli με γάλα, στις 10:30 πήγα έξω για γρήγορο περπάτημα 1 ώρα και...(αφού αυτήν την βδομάδα δεν πάω γυμναστήριο...είπα να μην "σκουριάσω" μέσα..:P) .Στις 1:00 έφαγα καμιά δεκαριά αμύγδαλα ωμά, και ένα αχλάδι μικρό.
Στις 4:30 έφαγα2 χούφτες μακαρόνια και 3 κεφτεδάκια μικρά με μισή φέτα ψωμί ολικής...

πως πάμε μέχρι στιγμής ??? :P:P

TRIANTAFYLLOU
18-09-12, 18:35
αν μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό καλύτερα θα ήταν καλά! :P
Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς πως επηρεάζουν οι ώμοι την μέση ????:)

πολυ απλα και κατανοητά , ένα σώμα που δεν κάνει βάρη και δεν έχει μυική κόπωση έστω απο εργασία , το μυικό σύστημα ατροφεί είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό , ακόμη και να γυμνάζετε κάποια με τρέξιμο αερόμπικ και τα σχετικα .
επόμενο είναι οι ώμοι που είναι κατ εξοχήν αδύναμη μυική ομάδα στις γυναίκες , καμία σχέση με τα πόδια πχ που είναι η δυνατή , όταν είναι στενοι και αγύμναστοι δίνουν την εντύπωση πιο φαρδιάς μέσης και λεκάνης .

προσθέτοντας λοιπόν εύρος με την προπόνηση τονίζοντας τους μυς , αυτόματα η μέση και λεκάνη δείχνουν πιο στενές , χωρίς να έχουν χάσει πόντο .
τα πόδια και η κοιλια πιο σφηχτα και σχηματισμένα , όπως και οι γλουτοί .

αυτα τα λέω και τα έχω πεί και στο παρελθόν και το γνωρίζουν τα κορίτσια ότι τα βάρη δεν πρέπει να τα φοβούνται και ισχύει ότι και για τους άντρες με την διαφορα ότι εσείς οι γυναίκες επειδη απο την φύση σας δεν έχετε πολυ μυικό ιστό και δεν αναπτύσετε εύκολα , χρειάζετε να δώσετε ιδιαίτερη έμφαση και να μην φοβάστε όπως ακούμε θα ανοίξω πολυ η θα σφίξω και δεν θα χάνω λίπος και διάφοροι μύθοι που ακούγονται

koukoutsaki
18-09-12, 18:40
χριστινα μου σαλατουλα δε τρωμε ? λαδακι?

επισης,καλο θα ηταν να τα γραφεις συγκεντρωμενα το φαγητο ολης της μερας δε ξερω αν εχεις δει κι αλλα λογκς
δηλαδη

10.00 ...........
14.00..........
κ παει λεγοντας
ειναι πιο ευκολο κ για σενα κ για οσους τα διαβαζουν:)

Cristina
18-09-12, 18:48
χριστινα μου σαλατουλα δε τρωμε ? λαδακι?

επισης,καλο θα ηταν να τα γραφεις συγκεντρωμενα το φαγητο ολης της μερας δε ξερω αν εχεις δει κι αλλα λογκς
δηλαδη

10.00 ...........
14.00..........
κ παει λεγοντας
ειναι πιο ευκολο κ για σενα κ για οσους τα διαβαζουν:)

έχεις δίκαιο... :)... σήμερα δεν έφτιαξα...άλλες φορές κάνω και σαλατούλα :P

Cristina
20-09-12, 18:54
Γεια σας girls :), ανέβασα μερικές ακόμα φώτο πιο συνολικές της εικόνας μου, και θέλω να σας ρωτήσω επίσης, στην φωτογραφία που είναι η πλάτη μου, πιο κάτω τα λεγόμενα "πιασιματάκια" πως φεύγουν ? Έχετε καμιά ιδέα αν υπάρχει κάποια άσκηση που να "πιάνει" και εκείνα τα σημεία ??? :P:P:P
thanxxx

lila_1
20-09-12, 18:55
δεν υπάρχει άσκηση για να χάσεις τοπικά λίπος.

Όπου έχεις πιασίματα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις να φύγει το λίπος

Για την ακρίβεια περιμένεις να μειωθέι το λίπος σου συνολικά ώστε να μειωθεί και τοπικά

Cristina
20-09-12, 18:58
δεν υπάρχει άσκηση για να χάσεις τοπικά λίπος.

Όπου έχεις πιασίματα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις να φύγει το λίπος

Για την ακρίβεια περιμένεις να μειωθέι το λίπος σου συνολικά ώστε να μειωθεί και τοπικά

έχεις τέλεια μέση και πλάτηηηηηη ζηλεύω!!!! :P

lila_1
20-09-12, 19:08
....και μετά λένε για τα δικά μου γούστα!! :P:turtle:

Stella
20-09-12, 19:49
έχεις τέλεια μέση και πλάτηηηηηη ζηλεύω!!!! :P

Μπορείς και συ!
Τρωγε το φαγάκι σου και σήκωσε βάρη αλύπητα!!!;)

koukoutsaki
20-09-12, 19:54
οτι λενε τα κοριτσια ....


εχεις ωραιο σωμα μπορεις να το χτισεις να κανεις θαυματα :thumbup:

Cristina
20-09-12, 19:56
....και μετά λένε για τα δικά μου γούστα!! :P:turtle:

χαχαχαχα....γιατί τι λένε για τα δικά σου γούστα ??? :P

Cristina
20-09-12, 19:57
οτι λενε τα κοριτσια ....


εχεις ωραιο σωμα μπορεις να το χτισεις να κανεις θαυματα :thumbup:

thank youuuu !!! :) το ονοματάκι σου όμως ???? :P (πρέπει να σε έχω ξαναρωτήσει... :P)

koukoutsaki
20-09-12, 19:58
εσυ κρατα το" κουκουτσακι"....εχει καθιερωθει εδω και πολυ καιρο :P:green:

Cristina
22-09-12, 19:37
Λοιπόν κορίτσια καλησπέραααα :P σήμερα είχαμε ,

στις 11:00 2 χούφτες musli, με 1 ποτήρι γάλα
2:00 ρύζι 3 χούφτες με κοκκινιστό κρέας περίπου όσο μια παλάμη
+ σαλάτα μαρούλι + μια φέτα ψωμί ολικής αλέσεως
5:00 μια μπανάνα
8:00 τοστ με γαλοπούλα και γκούντα
11:00 γιαούρτι 1% με κανέλα, μήλο και σταφίδες.

ακούω απόψεις... τι λέτε ???:)

marvin
22-09-12, 19:57
Χριστινα μου καλα τα πας για αρχη στο προγραμμα σου .Το ψωμακι δεν θα το εβαζα στο μεσημεριανο μιας και ειχες το ρυζακι για υδατανθρακα.
Ισως και η πρωτεινη σου ειναι λιγο χαμηλα.καθως απο τις 5 μεχρι και την ωρα του γιαουρτιου δεν εφαγες κατι σε πρωτεινη.Η γαλοπουλα στο τοστ σου θα μπορουσε να ειναι κοτοπουλακι!!:welcome:

Γ ελασα οταν ειδα το μετρο που χρησιμοποιεις,μια χουφτα μαθαιναμε και εμεις στα σεμιναρια που καναμε στη δουλεια μου.Το κρεατακι οταν ειναι κατι λιγοτερο απο χουφτα θεωρηται 60 γρ ενω οταν ειναι ολοκληρη η παλαμη 90 γρ.

Cristina
23-09-12, 13:13
Χριστινα μου καλα τα πας για αρχη στο προγραμμα σου .Το ψωμακι δεν θα το εβαζα στο μεσημεριανο μιας και ειχες το ρυζακι για υδατανθρακα.
Ισως και η πρωτεινη σου ειναι λιγο χαμηλα.καθως απο τις 5 μεχρι και την ωρα του γιαουρτιου δεν εφαγες κατι σε πρωτεινη.Η γαλοπουλα στο τοστ σου θα μπορουσε να ειναι κοτοπουλακι!!:welcome:

Γ ελασα οταν ειδα το μετρο που χρησιμοποιεις,μια χουφτα μαθαιναμε και εμεις στα σεμιναρια που καναμε στη δουλεια μου.Το κρεατακι οταν ειναι κατι λιγοτερο απο χουφτα θεωρηται 60 γρ ενω οταν ειναι ολοκληρη η παλαμη 90 γρ.

χαχαχα... έχεις δίκαιο με το ψωμάκι... Δεν μπορώ να πω οτι τρελαίνομαι κιόλας οπότε το βγάζω όταν το γεύμα έχει.. ρύζι, μακαρόνια... ?? υπάρχει κάτι άλλο ??? :P

κοτόπουλο μέσα στο τόστ εε?? δεν είναι κακό... δεν είναι κακό... :P
Χρησιμοποίησα την "χούφτα" γιατί πρόχειρη ζυγαριά δεν είχα, οπότεεε??? :P.... καλύτερο είναι να τρώω 60 ή 90 γρ κρέας ???
thanxxx :turtle:

Miss Fit
23-09-12, 22:13
χαχαχα... έχεις δίκαιο με το ψωμάκι... Δεν μπορώ να πω οτι τρελαίνομαι κιόλας οπότε το βγάζω όταν το γεύμα έχει.. ρύζι, μακαρόνια... ?? υπάρχει κάτι άλλο ??? :P

κοτόπουλο μέσα στο τόστ εε?? δεν είναι κακό... δεν είναι κακό... :P
Χρησιμοποίησα την "χούφτα" γιατί πρόχειρη ζυγαριά δεν είχα, οπότεεε??? :P.... καλύτερο είναι να τρώω 60 ή 90 γρ κρέας ???
thanxxx :turtle:

Την πρωτεινη σου θα την υπολογιζεις ως εξης: τα κιλα σου * 2 στο περιπου. Αρα αν εισαι πχ 55κιλα χρειαζεσαι περιπου 110 γρ πρωτεινης την ημερα. Καλο θα ηταν να την μοιρασεις στα 5 ή 6 γευματα που κάνεις την ημερα. Τα 100 γρ κοτοπουλο πχ εχουν 28 με 30 γρ πρωτεινη. Για αρχη θα πρεπει να ψαξεις λιγο την συνθεση των φαγητων ετσι ωστε να ξέρεις που βρισκεσε απο υδατανθρ,-λιπαρα και πρωτεινες.

Προσωπικα προτιμω να χορτάσω απο πρωτεινη παρα απο υδατανθρακα. Αυτο που λεω ομως ειναι σχετικο και εξαρταται πάντα απο τους στοχους σου:welcome:

Cristina
24-09-12, 01:26
Την πρωτεινη σου θα την υπολογιζεις ως εξης: τα κιλα σου * 2 στο περιπου. Αρα αν εισαι πχ 55κιλα χρειαζεσαι περιπου 110 γρ πρωτεινης την ημερα. Καλο θα ηταν να την μοιρασεις στα 5 ή 6 γευματα που κάνεις την ημερα. Τα 100 γρ κοτοπουλο πχ εχουν 28 με 30 γρ πρωτεινη. Για αρχη θα πρεπει να ψαξεις λιγο την συνθεση των φαγητων ετσι ωστε να ξέρεις που βρισκεσε απο υδατανθρ,-λιπαρα και πρωτεινες.

Προσωπικα προτιμω να χορτάσω απο πρωτεινη παρα απο υδατανθρακα. Αυτο που λεω ομως ειναι σχετικο και εξαρταται πάντα απο τους στοχους σου:welcome:

Μάλιστα, οπότε θα πρέπει να λαμβάνω καθημερινά 53*2 = 106 γρ πρωτεινες, για υδατάνθρακες και λιπαρά πως τα υπολογίζω ?
Οι στόχοι που έχω είναι να διατηρηθώ στα κιλά μου, να χάσω λίπος και να σφύξω! Οπότε ??? :)

Cristina
24-09-12, 01:33
Το σημερινό μου πρόγραμμα ήταν ως εξής:

12:00 μούσλι με γάλα
3:00 σαλάτα μαρούλι και μπιφτέκι με ρύζι
6:00 1 μπανάνα
9:00 σαλάτα μαρούλι με τόνο και καλαμπόκι

το ενδιάμεσο γεύμα στο πρωινό και το μεσημεριανό το ξέχασα... :P

gym
24-09-12, 10:30
Xριστινακι...εχεις διαβασει καποιο αρθρο σχετικα με διατροφη?

Cristina
24-09-12, 12:08
Xριστινακι...εχεις διαβασει καποιο αρθρο σχετικα με διατροφη?

Έχω διάβάσει αυτό το άρθρο εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF...)αλλά θα ήθελα να διαβάσω κάτι πιο πρακτικό αν έχεις κάτι να μου προτείνεις :)
σ ευχαριστώ!:):)

Cristina
28-09-12, 00:36
καλησπέρα παιδιά,

λοιπόν προσπαθώ γενικά να βάζω περισσότερες πρωτεΐνες στα γεύματα μου..

σήμερα,

9:00 musli με γάλα,
12:00 10αμύγδαλα και 10καρύδια
3:00 ρύζι με στήθος κοτόπουλο στην σχάρα και σαλάτα μαρούλι
6:00 ένα γιαούρτι 1% με κανένα, μήλο και σταφίδες
8:00-10:00 γυμναστήριο
11:00 1 σάντουιτς με φέτες ολικής, γαλοπούλα, μαρούλι, gouda, αυγό (το ασπράδι)

αυτό πως σας φαίνεται σαν πρόγραμμα ????
Επίσης, έχω διαβάσει κάποια άρθρα που λένε ότι δεν πρέπει να τρώμε αυγό συχνά, αν τρωει κάποιος μέρα παρά μέρα έχει πρόβλημα ?
Όταν τρώω αυγό να τρώω μόνο το ασπράδι ?
:):) περιμένω σχόλια :D

Stella
28-09-12, 06:27
Ωραία Χριστίνα! Ετσι...έχεις και ποικιλία βλέπω!
Στο μεσημεριανό σου βάλε και λίγο λαδάκι στη σαλάτα, αν δε βάζεις.
Φάε αυγουλάκια και κάθε μερα, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Εγώ τρωω κάθε μερα τουλάχιστον 1 ολόκληρο (και περισσότερα αν θες φάε, αν σε περνει θερμιδικά) και πολλά ασπράδια (από αυτά φάε όσα θες!);)

Cristina
28-09-12, 15:29
Ωραία Χριστίνα! Ετσι...έχεις και ποικιλία βλέπω!
Στο μεσημεριανό σου βάλε και λίγο λαδάκι στη σαλάτα, αν δε βάζεις.
Φάε αυγουλάκια και κάθε μερα, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Εγώ τρωω κάθε μερα τουλάχιστον 1 ολόκληρο (και περισσότερα αν θες φάε, αν σε περνει θερμιδικά) και πολλά ασπράδια (από αυτά φάε όσα θες!);)

Τέλεια !!! :D στην σαλάτα βάζω λάδι! ΑΑΑααα επίσης στα ενδιάμεσα γεύματα εκτός από αυτά που τρωώ τώρα τι άλλο θα μπορούσα να βάλω ??? αντι γι αυτά που έχω, έτσι για να αλλάζω ??? :)

Stella
28-09-12, 16:22
Μπες και διάβαζε τα άλλα γυναικεία λογκ να δεις τι τρώμε οι υπόλοιπες.
Θα πάρεις δεκάδες ιδέες!;)

Cristina
28-09-12, 18:15
Μπες και διάβαζε τα άλλα γυναικεία λογκ να δεις τι τρώμε οι υπόλοιπες.
Θα πάρεις δεκάδες ιδέες!;)

Indeed!!! ;) Thank you Στελλάκι !!! :turtle:

PEGY
28-09-12, 18:35
Χριστίνα καλή αρχή κ από μένα ;)
Μόλις διάβασα το ημερολόγιό σου απ την αρχή κ μέσα σε λίγες σελίδες είδα αρκετή βελτίωση σε θέματα διατροφής :thumbup:

Η "διαδικασία" αυτή να ξέρεις θέλει συνέπεια κ για να μιλήσω με οικείους πλέον για μένα όρους, δεν είναι 100άρι αλλά μαραθώνιος. Δεν είναι για μία μέρα ή για ένα μήνα αλλά για όλη σου τη ζωή.

Υπομονή, επιμονή κ να σου γίνει τρόπος ζωής τόσο η διατροφή όσο κ η προπόνηση.

Πότε μην το κάνεις αγγαρεία κ ποτέ μα ποτέ να μην πέσεις στην "λούμπα" την τελειότητας.

Κάνε το καλύτερο που μπορείς, χωρίς υπερβολές, χωρίς να πιέζεσαι ψυχολογικά κ χωρίς να υπαναχωρείς με την πρώτη αναποδιά.

Όπως πάντα είμαι αρκετά θεωρητική, γράφω όμως αυτά που θα ήθελα να μου πουν κ εμένα όταν ξεκινούσα ;)

gym
29-09-12, 12:41
Έχω διάβάσει αυτό το άρθρο εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5923-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF...)αλλά θα ήθελα να διαβάσω κάτι πιο πρακτικό αν έχεις κάτι να μου προτείνεις :)
σ ευχαριστώ!:):)

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?29-%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%90%CE%BD%CE%B5%CF%82

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?30-%CE%9B%CE%AF%CF%80%CE%B7

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?27-%CE%A5%CE%B4%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82

αυτα για την συνεχεια...

πρακτικα ειναι ολα γιατι ειναι η βαση...αν δεν ξερεις αυτα,δυσκολα θα βγαλεις μια σωστη διατροφη μονη σου...ειναι τα θεμελια σου...

Cristina
15-10-12, 02:14
Λοιπόν, παιδιά άλλαξα γυμναστήριο και επομένως και πρόγραμμα ... σαν να μου φαίνεται καλύτερο από το προηγούμενο... δείτε το και πείτε μου την γνώμη σας!!! Η βδομάδα που μας πέρασε ήταν η 2η βδομάδα που έκανα αυτό το πρόγραμμα!
Πηγαίνω Δευτέρα και τρίτη, την τετάρτη ή δεν πηγαίνω καθόλου ή αν πάω κάνω μόνο τα αερόβια που έχω όπως κάθε μέρα! και Πέμπτη και παρασκευή ξανακάνω το πρόγραμμα της Δευτέρας και Τρίτης!
Πως σας φαίνεται ???? :turtle:

1η μέρα
__________

διάδρομος 5'
κλάιμπερ 5'
.....................

κοιλιακοί ροκανίσματα στον επικλινή πάγκο 3σετ, max επαναλήψεις(περίπου 20)
άρσεις ποδιών στον επικλινή πάγκο κοιλιακών σηκώνοντας την λεκάνη, 3 σετ , max επαναλήψεις
κάμψεις πλαγίων κοιλιακών (κρος όβερ),20 κιλά, 3 σετ, 20 επαναλήψεις.
υπερεκτάσεις ραχιαίοι, 3 σετ, 15 επαναλήψεις
......................
ασκήσεις
_________

προβολές, μηχάνημα σκουότσ, 15 κιλά, 4 σετ Χ8
πιέσεις στην πρέσα με τακούνι, 15 κιλά, 3 σετ Χ10
εκτάσεις προσαγ. 35 κιλά, 3 σετ Χ 10
εκτάσεις απαγ., 35 κιλά, 3 σετ Χ10

χαίγκερ 5'
κωπηλατική 5'-10'
στεπ (πατώντας με το τακούνι), 5'
ποδήλατο 5'-10'


2η μέρα
________________________________________________________


διάδρομος 5'
κλάιμπερ 5'
........................
κοιλιακοί ροκανίσματα στον επικλινή πάγκο 3σετ, max επαναλήψεις(περίπου 20)
άρσεις ποδιών στον επικλινή πάγκο κοιλιακών σηκώνοντας την λεκάνη, 3 σετ , max επαναλήψεις
κάμψεις πλαγίων κοιλιακών (κρος όβερ),20 κιλά, 3 σετ, 20 επαναλήψεις.
υπερεκτάσεις ραχιαίοι, 3 σετ, 15 επαναλήψεις
.......................
ασκήσεις
_______________
πουλ-όβερ μηχάνημα, 15 κιλά, 3 σετ Χ10 επαναλήψεις
κωπηλατική, μηχάνημα πλάτης, 20 κιλά, 3 σετ Χ10 επαναλήψεις
πιέσεις Δελτοειδών(καθιστή), 4 κιλά, 3 σετ Χ 10
κάμψεις δικεφ. βραχ. , 10 κιλά, 3 σετ Χ10
εκτάσεις τρικεφ. αλτήρες, 3 κιλά, 4 σετ Χ10

........................

χαίγκερ 5'
κωπηλατική 5'-10'
στεπ (πατώντας με το τακούνι), 5'
ποδήλατο 5'-10'

Nikolas_mk2
15-10-12, 02:22
Καλησπέρα,
αν καταλαβα καλά απο το προγραμμα κανεις Δευτερα-Τριτη και Πεμπτη-Παρασκευη τις ίδιες ασκήσεις για κοιλιακούς/ραχιαίους? Αν οντως είναι ετσι νομιζω πως θα ηταν πολύ καλύτερα να δωσεις λιγο χρονο στους μυες να ξεκουραστούν βαζοντας τουλάχιστον μια μέρα κενό ανάμεσα,αν εχω καταλαβει λάθος συγνωμη! ;)

Cristina
15-10-12, 12:04
Καλησπέρα,
αν καταλαβα καλά απο το προγραμμα κανεις Δευτερα-Τριτη και Πεμπτη-Παρασκευη τις ίδιες ασκήσεις για κοιλιακούς/ραχιαίους? Αν οντως είναι ετσι νομιζω πως θα ηταν πολύ καλύτερα να δωσεις λιγο χρονο στους μυες να ξεκουραστούν βαζοντας τουλάχιστον μια μέρα κενό ανάμεσα,αν εχω καταλαβει λάθος συγνωμη! ;)

ναι , καλά κατάλαβες Νικόλα :)... Την Τετάρτη κάνω την παύση που λέμε... :P

Nikolas_mk2
15-10-12, 12:19
ναι , καλά κατάλαβες Νικόλα :)... Την Τετάρτη κάνω την παύση που λέμε... :P

Εγω αυτήν τη παύση θα την έβαζα αναμεσα στην 1η και 2η μέρα...Δυο μερες σερι η ίδια μυική ομάδα ειναι σκετη ταλαιπωρια για το συστημα χωρίς επιπλέον κερδη..... :P

gym
28-10-12, 14:23
αραχνουλες πιασαμεεεε?:P:P:P

Stella
28-10-12, 15:25
Λοιπόν, παιδιά άλλαξα γυμναστήριο και επομένως και πρόγραμμα ... σαν να μου φαίνεται καλύτερο από το προηγούμενο... δείτε το και πείτε μου την γνώμη σας!!! Η βδομάδα που μας πέρασε ήταν η 2η βδομάδα που έκανα αυτό το πρόγραμμα!
Πηγαίνω Δευτέρα και τρίτη, την τετάρτη ή δεν πηγαίνω καθόλου ή αν πάω κάνω μόνο τα αερόβια που έχω όπως κάθε μέρα! και Πέμπτη και παρασκευή ξανακάνω το πρόγραμμα της Δευτέρας και Τρίτης!
Πως σας φαίνεται ???? :turtle:

1η μέρα
__________

διάδρομος 5'
κλάιμπερ 5'
.....................

κοιλιακοί ροκανίσματα στον επικλινή πάγκο 3σετ, max επαναλήψεις(περίπου 20)
άρσεις ποδιών στον επικλινή πάγκο κοιλιακών σηκώνοντας την λεκάνη, 3 σετ , max επαναλήψεις
κάμψεις πλαγίων κοιλιακών (κρος όβερ),20 κιλά, 3 σετ, 20 επαναλήψεις.
υπερεκτάσεις ραχιαίοι, 3 σετ, 15 επαναλήψεις
......................
ασκήσεις
_________

προβολές, μηχάνημα σκουότσ, 15 κιλά, 4 σετ Χ8
πιέσεις στην πρέσα με τακούνι, 15 κιλά, 3 σετ Χ10
εκτάσεις προσαγ. 35 κιλά, 3 σετ Χ 10
εκτάσεις απαγ., 35 κιλά, 3 σετ Χ10

χαίγκερ 5'
κωπηλατική 5'-10'
στεπ (πατώντας με το τακούνι), 5'
ποδήλατο 5'-10'


2η μέρα
________________________________________________________


διάδρομος 5'
κλάιμπερ 5'
........................
κοιλιακοί ροκανίσματα στον επικλινή πάγκο 3σετ, max επαναλήψεις(περίπου 20)
άρσεις ποδιών στον επικλινή πάγκο κοιλιακών σηκώνοντας την λεκάνη, 3 σετ , max επαναλήψεις
κάμψεις πλαγίων κοιλιακών (κρος όβερ),20 κιλά, 3 σετ, 20 επαναλήψεις.
υπερεκτάσεις ραχιαίοι, 3 σετ, 15 επαναλήψεις
.......................
ασκήσεις
_______________
πουλ-όβερ μηχάνημα, 15 κιλά, 3 σετ Χ10 επαναλήψεις
κωπηλατική, μηχάνημα πλάτης, 20 κιλά, 3 σετ Χ10 επαναλήψεις
πιέσεις Δελτοειδών(καθιστή), 4 κιλά, 3 σετ Χ 10
κάμψεις δικεφ. βραχ. , 10 κιλά, 3 σετ Χ10
εκτάσεις τρικεφ. αλτήρες, 3 κιλά, 4 σετ Χ10

........................

χαίγκερ 5'
κωπηλατική 5'-10'
στεπ (πατώντας με το τακούνι), 5'
ποδήλατο 5'-10'

Κατ΄αρχην εγω ειδικη δεν είμαι και δεν μπορω να κρινω ενα προγραμμα με το ματι του γυμναστη, αλλα με το πώς θα μου φαινόταν αν ηταν να το εκτελέσω εγω.
Σαν upper-lower body μου φαινεται εμενα.
Ενα πρωτο που θα παρατηρουσα είναι ότι οι ασκησεις μου φαινονται λίγες. Εγω θα προτιμουσα 2 ασκησεις για την κάθε μυική ομαδα.
Και ενα δευτερο είναι ότι θα επέλεγα αλλες ασκησεις για την Πεμπτη-Παρασκευή, διαφορετικες από της Δευτερας-Τριτης.
Επίσης το αεροβιο το βρισκω πολυ μπελαλιδικο 5 λεπτα στο ενα-10 λεπτα στο αλλο κλπ. Κανε εκει ενα καλο μισαωρο σε ενα εργομετρο και μια χαρά θα εισαι. Δε νομιζω να σου προσφερει κάτι το να αλλαζεις εργόμετρο καθε 5 λεπτα.

Αν και σε επίπεδο αρχαριου πιστευω πώς ότι κανουμε καλο είναι και εχει αποτελεσμα αν το κανουμε συγκεντωμένοι και ενταση. Πιστευω ότι για κανενα μηνα θα στο εχει βγαλει αυτο ο γυμναστης και θα σου το αλλαξει μετα.

Cristina
30-10-12, 19:51
Κατ΄αρχην εγω ειδικη δεν είμαι και δεν μπορω να κρινω ενα προγραμμα με το ματι του γυμναστη, αλλα με το πώς θα μου φαινόταν αν ηταν να το εκτελέσω εγω.
Σαν upper-lower body μου φαινεται εμενα.
Ενα πρωτο που θα παρατηρουσα είναι ότι οι ασκησεις μου φαινονται λίγες. Εγω θα προτιμουσα 2 ασκησεις για την κάθε μυική ομαδα.
Και ενα δευτερο είναι ότι θα επέλεγα αλλες ασκησεις για την Πεμπτη-Παρασκευή, διαφορετικες από της Δευτερας-Τριτης.
Επίσης το αεροβιο το βρισκω πολυ μπελαλιδικο 5 λεπτα στο ενα-10 λεπτα στο αλλο κλπ. Κανε εκει ενα καλο μισαωρο σε ενα εργομετρο και μια χαρά θα εισαι. Δε νομιζω να σου προσφερει κάτι το να αλλαζεις εργόμετρο καθε 5 λεπτα.

Αν και σε επίπεδο αρχαριου πιστευω πώς ότι κανουμε καλο είναι και εχει αποτελεσμα αν το κανουμε συγκεντωμένοι και ενταση. Πιστευω ότι για κανενα μηνα θα στο εχει βγαλει αυτο ο γυμναστης και θα σου το αλλαξει μετα.

το πρόγραμμα αυτό θα έχει ισχύ 2 μήνες σύνολο και κάθε 20 μερες ανεβαίνουν οι επαναλήψεις!!! Η αλήθεια είναι ότι με βόλεψαν τα 5λεπτα από δω και απο κει γιατί βαριέμαι πολύ να είμαι σε ενα διάδρομο μισή ώρα και να τρέχω ξέρεις :P Η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά τα κάνω σε έντονο ρυθμό και όχι με περιοδικό στα χερια :P χαχαχα!!! Προσπαθω να μην πέφτω κάτω από τους 150 σφυγμούς! Αυτές τις μέρες θα κλείσω ένα μήνα που κάνω αυτό το πρόγραμμα και σε συνδυασμό με την διατροφή, και βλέπω εμφανή αποτελέσματα στην αντοχή μου γενικότερα, και στα πόδια μου αλλά και στο λίπος στην κοιλιά ! :) Τα κιλά μου είναι ίδια αν δεν κάνω λάθος, αλλά αρχίζει να αλλάζει μορφή το σώμα μου και είμαι πολύ ενθουσιασμένη !!! :) :)

Cristina
30-10-12, 19:53
αραχνουλες πιασαμεεεε?:P:P:P

χαχαχα μάλλον !!!! Περίμενα πως και πως να μου πείτε την γνώμη σας :P! εσυ τι λες ??? :P

Stella
30-10-12, 21:41
το πρόγραμμα αυτό θα έχει ισχύ 2 μήνες σύνολο και κάθε 20 μερες ανεβαίνουν οι επαναλήψεις!!! Η αλήθεια είναι ότι με βόλεψαν τα 5λεπτα από δω και απο κει γιατί βαριέμαι πολύ να είμαι σε ενα διάδρομο μισή ώρα και να τρέχω ξέρεις :P Η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά τα κάνω σε έντονο ρυθμό και όχι με περιοδικό στα χερια :P χαχαχα!!! Προσπαθω να μην πέφτω κάτω από τους 150 σφυγμούς! Αυτές τις μέρες θα κλείσω ένα μήνα που κάνω αυτό το πρόγραμμα και σε συνδυασμό με την διατροφή, και βλέπω εμφανή αποτελέσματα στην αντοχή μου γενικότερα, και στα πόδια μου αλλά και στο λίπος στην κοιλιά ! :) Τα κιλά μου είναι ίδια αν δεν κάνω λάθος, αλλά αρχίζει να αλλάζει μορφή το σώμα μου και είμαι πολύ ενθουσιασμένη !!! :) :)

Πολύ ωραια! εφοσον βλεπεις αποτελεσματα το συνεχιζεις δυνατα!;):thumbup:

Cristina
26-02-13, 01:50
Ξανά εδώ !!! Sorry παιδιά που εξαφανίστηκα !!! Δεν τα παράτησα !!! Συνεχίζω δυνατά!!! αλλά λίγο το πανεπιστήμιο, λίγο το ότι έχουμε και ένα πτυχίο να πάρουμε, δεν προλάβαινα να γράψω!!! :P

Λοιπόν !!! Έχω αλλάξει πρόγραμμα από την τελευταία φορά που έγραψα στο log μου!
Πριν αλλάξω αυτό το πρόγραμμα που έχω ...εδώ και κανά 2μηνο πλέον, στις 27/11/2012 έκανα και λιπομέτρηση, στην οποία είχα 21% λίπος!
Τώρα, από τότε μέχρι και τις 15 Μαρτίου (όπου θα κάνω ξανά λιπομέτρηση, και θα αλλάξω πρόγραμμα) έχω αυτό το πρόγραμμα που σας γράφω παρακάτω !
Πραγματικά θέλω να ακούσω πολύ την γνώμη σας !!!! :) :) :) :) Ευχαριστώ πολύυυυ αρχικά !!!!!! :)

Το πρόγραμμα αυτό είναι 4 ημερών, από τις οποίες η 1η μέρα και η 3η μέρα είναι ίδιες!
Πηγαίνω Δευτέρα(1η ημέρα) Τρίτη (2η ημέρα), Πέμπτη (3η ημέρα) και Παρασκευή (4η ημέρα) !

Η 1η και 3η μέρα είναι :

πιέσεις γλουτών Μηχ.Χιτ 4Χ 6-8, 55 κιλά
άρσεις θανάτου μπάρα 4 Χ 8, 76 κιλά + μπάρα
σκουότσ μπάρα 5 Χ 8 , μέχρι 72 κιλά (ανάλογα πόσο βαθιά είναι τα καθίσματα)
έλξεις προσαγ. Μηχ.Προσαγ. 3 Χ 12, 55 κιλά
στεπ σε σκάλα(ύψος 2,5 σκαλιά) 5 Χ 15 , (2-3 κιλά βαράκια στα χέρια)
άρσεις γαμπών σκάλα 4 Χ 12 ,

άρσεις πλαγίων κοιλιακών 3 Χ 15 , με αντίσταση 15 κιλά
άρσεις ποδιών σε "υψηλή καρέκλα" 3 Χ 12 ,


________________________________________________________________________________________________

2η μέρα είναι :

Κωπηλατική Ντόρσαλ(Ανοιχτή λαβή) 4 Χ 10 , 25 κιλά
κάθετες έλξεις Μ.Πουλ.(Κλειστή λαβή) 3 Χ 10, 30 κιλά
Κάμψεις δικεφάλων Αλτήρες (ταυτόχρονα) 3Χ 12 , 4 κιλά
Κάμψεις αυτοσυγκ. Αλτήρες εναλάξ 3 Χ 12 , 4 κιλά
Προβολές αλτήρες 4 Χ 8 , 6 κιλά
εκτάσεις απαγωγ. Μηχ.Χιτ 3 Χ 12 , 35 κιλά
κάμψεις μοιρ.Δικεφάλ Λεγκ- γκερλ 3 Χ 8 , 35 κιλά

ροκανίσματα Μηχ.Κοιλιακών 4 Χ 15 , 55 κιλά
ροκανίσματα σε επικλιν. πάγκο 4 Χ 15 ,

_______________________________________________________________________________________________

4η μέρα:

Πιέσεις ώμων Μηχ.Δελτ. 4 Χ 8 , 15 κιλά
φλάιγκ όρθια αλτήρες ταυτόχρονα 4 Χ 8 , 5 κιλά
Φλάιγκ οπίσθ. μηχ.Πεκ Ντεκ 3 Χ 10 , 15 κιλά
πιέσεις στήθους Μηχ. στήθους 3 Χ 8 , 15 κιλά
Πουλ όβερ Αλτήρας σε οριζ. πάγκο 3 Χ 8 , 9 κιλά
Περιφορά Αλτήρων Πάγκος οριζ. 3 Χ 8 , 3 κιλά
πιέσεις τρικεφ.(κλειστή.λαβή) Μπάρα 4 Χ 12 , 6 κιλά
γαλλικές εκτάσεις τρικεφ. Αλτήρ. Ψηλά 4 Χ 10,


άρσεις λεκάνης πάγκος κοιλ. 3 Χ 12,
κάμψεις πλαγίων (από ψηλά) κρος όβερ 3 Χ 20 ,
υπερεκτάσεις κ.ραχιαίων 3 Χ 15,
_________________________________________________________________________________________

σε κάθε μία από τις παραπάνω μέρες κάνω και αεροβική : 10 λεπτά χάιγκερ, 20 λεπτά κλάιμπερ περίπου, μπορεί ανά μέρες να κάνω και σε διαφορετικά όργανα, π.χ. ποδήλατο, ή διάδρομο και έτσι.