PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιώργος Παπαδάκης : Συνέντευξη [Δεκέμβριος 2013]



Polyneikos
18-09-11, 09:22
Θα ηθελα να κανω μια αναφορα σε ενα πρωταθλητη που εχει διανυσει σημαντικη πορεία στον χωρο.
Μιλαω για τον Γιωργο Παπαδακη από την Κρητη.
Εχει κερδίσει τον αρκετούς τίτλους,είτε στην ΠΕΣΔ-WABBA,είτε στην NABBA ,προσφατως εχει ενταχθει στους κυκλους της IFBB και εχει κερδίσει την Elite Pro Card,γεγονος που του εχει δωσει το δικαιωμα να συμμετεχει σε grand prix με χρηματικα επαθλα

Γενικος Νικητης ΠΕΣΔ 2001

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31235&stc=1


Παγκόσμιος Πρωταθλητης Wabba 2010

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31237&stc=1

Γενικος Νικητης WABBA 2011


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31238&stc=1

3os στο IFBB Olympus Elite Pro 2011

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=31240&stc=1

Dreiko
18-09-11, 09:35
:clap::clap::clap:πολυ καλος αθλητης κωστα...η πλατη του,οι ωμοι του και γενικα το ανω μερος του ειναι καταπληκτικο!:thumbup:
Αν ειχε σε ιδιο επιπεδο και τα ποδια(δε λεω οτι δεν εχει,αλλα συγκριτικα με το πανω μιλαω παντα)θα μιλαγαμε για πολυ μεγαλα πραγματα!!!:toast:

Polyneikos
27-12-13, 23:54
Παπαδάκης Γιώργος [Δεκέμβριος 2013]

Ο Γιωργος Παπαδάκης, o γνωστός πρωταθλητής από την Κρήτη, είναι ένας παλιός και έμπειρος αθλητής , ο οποίος έχει αρκετές συμμετοχές και διακρίσεις στο αγωνιστικό bodybuilding .
Πρόσφατα μάλιστα απόκτησε την κάρτα IFBB Pro ,έχωντας το δικαίωμα συμμετοχής σε επαγγελματικούς αγώνες.
Το Bodybuilding.gr θέλησε να του πάρει μια συνέντευξη και να παρουσιάσει στα μέλη του τον Γιώργο Παπαδάκη, μιλώντας για την αθλητική του πορεία ,τους τίτλους τους καθώς και τα μελλοντικά του σχέδια !

77723



Bodybuilding.gr: Γιώργο καλησπέρα και χρόνια πολλά !
Σε ευχαριστούμε καταρχήν που μας παραχωρείς αυτη την συνέντευξη. Χαρά μας να σε φιλοξενούμε στο Bodybuilding.gr

Γ.Π.: Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Με την σειρά μου θα ηθελα να σας ευχαριστήσω για τη φιλοξενία σας στο bodybuilding.gr!


Bodybuilding.gr: Θα ξεκινήσουμε με τα νέα της επικαιρότητας και κατόπιν θα κάνουμε μια αναδρομή στο παρελθόν.
Το 2013 συμμετείχες σε αρκετούς αγώνες -και μάλιστα τα πήγες πολύ καλά - με επίλογο το Ben Weider Diamond Cup, όπου εκεί κέρδισες την κατηγορία -95 κιλα
Είχες παίξει και στο Εlite Grand Prix, στο Πανελλήνιο Κύπελλο στην Λιβαδειά νωρίτερα , καθώς και συμμετείχες στο Arnold Classic Εurope
Πες μας κατ΄αρχήν τις εντυπώσεις σου για αυτή την σειρά των αγώνων…

Γ.Π.: Αυτή η χρονιά ήταν λίγο δύσκολη αγωνιστικά γιατί είχε πολλούς αγώνες τους οποίους έπρεπε να αγωνιστώ.
θα ξεκινήσω με το Αrnold Classic Europe (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?26947-Arnold-Classic-Europe-Amateur-2013-(11-13.10-Madrid-Spain))που έγινε στην Ισπανία τον Οκτώβριο . Ένας πολύ δύσκολος αγώνας με 43 αθλητές στην κατηγορία μου, (-100κ).
Εκανα μια καλή εμφάνιση καλύτερη από αυτή του 2012 αλλά δεν ήμουν αρκετά έτοιμος .

77728

Ο επόμενος αγώνας ήταν το 19o Πανελλήνιο Kύπελλο (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?27073-IFBB-ΕΟΣΔ-19ο-Πανελλήνιο-Kυπελλο-(9-Νοεμβρίου-2013-Λιβαδειά)&p=755041&viewfull=1#post755041) στη Λειβαδιά μετά από ένα μήνα. Ένας πολύ δυνατός αγώνας με πολλές συμμετοχές κ καλούς αθλητές.
Σε αυτό τον αγώνα ήμουν σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση παρόλα αυτά πήρα τη δεύτερη θέση...

77725

Και συνεχίζουμε μια εβδομάδα μετά ,με το Εlite Grand Prix (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?27838-IFBB-1st-Elite-Grand-Prix-2013-by-BBClub-(16-Nοεμβρίου-Κλειστό-Τae-Kwon-Do-Π.Φάληρο)&p=756476&viewfull=1#post756476) όπου πήρα τη πρώτη θέση στη κατηγορία μoυ αλλά δεν ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος με την εμφάνιση μου.
Έμεινε ένας μήνας για το Ben Weider Diamond Cup (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?27564-IFBB-1st-BEN-WEIDER-Diamond-Cup-(13-15-Δεκεμβρίου-Αθήνα)/page3) κ έπρεπε να δουλέψω ακόμα πιο σκληρά κ να πεινάσω περισσότερο, οπως και το έκανα με αποτέλεσμα να είμαι στην καλύτερη αγωνιστική εμφάνιση μου μέχρι τώρα κ να πάρω την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο!


Bodybuilding.gr: Γιώργο ποια είναι η δικιά σου οπτική για τους αγώνες που συμμετείχες;Εμεινες ικανοποιημένος από τις εμφανίσεις σου και την απόδοσή σου;

Γ.Π.: Εμεινα πολύ ικανοποιημένος με τον εαυτό μου γιατί από αγώνα σε αγώνα ήμουν αρκετά βελτιωμένος

Bodybuilding.gr: Τελικά, η EOΣΔ , αποφάσισε να δώσει το δικαίωμα επαγγελματικής κάρτας σε πρωταθλητές που έχουν αρκετές νίκες στο ενεργητικό τους, ανάμεσα σε αυτούς και εσύ.
Πως αντιμετωπίζεις αυτή την εξέλιξη;

Γ.Π.: Η απόφαση του προέδρου της ΕΟΣΔ, κου Ιορδάνη Λεβεντελη , να δώσει επαγγελματικές κάρτες σε αθλητές που είχαν κατακτήσει χρυσό μετάλλιο μέχρι κ το 2013 , ήταν το αποκορύφωμα και επιβράβευση των τόσων χρονών σκληρής δουλειάς!


77727


Bodybuilding.gr: Πλέον ποιοι είναι οι αγωνιστικοί στόχοι σου Γιώργο; Έχεις προγραμματίσει κάποια εμφάνιση σε επαγγελματικούς αγώνες ;

Γ.Π.: Οι αγωνιστικοί μου στόχοι στο IFBB Pro είναι για τον Οκτώβριο του 2014.
Θελω να έχω χρόνο μπροστά μου για να βελτιωθώ κ άλλο κ να κάνω αξιόλογες εμφανίσεις.


Bodybuilding.gr: Πόσο πιο δύσκολο θεωρείς πως είναι το επίπεδο προετοιμασίας για έναν επαγγελματικό αγώνα;

Γ.Π.: Όσον αφορά το βαθμό δυσκολίας μιας προετοιμασίας ενός ερασιτεχνικού κ ενός επαγγελματικού αγώνα νομίζω ότι είναι περίπου ο ίδιος...
Ο σοβαρός αθλητής που έχει βάλει στόχους είτε σε ερασιτεχνικό η επαγγελματικό επίπεδο δουλεύει πάντα σκληρά.


77726


Η συνέχεια της συνέντευξης του Γιώργου Παπαδάκη με το 2ο μέρος, θα δοθεί τις επόμενες ημέρες ...

TRIANTAFYLLOU
28-12-13, 00:05
πάντα σοβαρός , προσγειωμένος και χαμηλών τόνων ο Γιώργος και μιλάει με πράξεις στην αγωνιστική σκηνή , όπου τα τελευταία χρόνια σταθερά βελτιώνετε και το έδειξαν άλλωστε οι εμφανίσεις του

δείχνει με την στάση του την αγωνιστική ότι το ήθελε πολύ και το έθεσε σαν στόχο να το πετύχει , γιατι απο ένα σημείο και μετα χωρίς ισχυρή θέληση δεν μπορείς να καταφέρεις κάτι
ο πήχης ανεβαίνει ψηλά και τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο και μεσα απο σταθερή πορεία και εμφανίσεις αποδεικνύονται όλα αυτα και ο Γιώργος το απέδειξε

του ευχόμαστε ολόψυχα μέσα απο αυτο το φόρουμ να είναι υγιείς πάνω απ όλα , μακρυά απο τραυματισμούς και να πραγματοποιηθούν οι στόχοι του , ώστε να δικαιωθεί με τον καλύτερο τρόπο :thumbup::clap:

RAMBO
28-12-13, 00:08
Τρομερο καλουπι :clap:

Muscleboss
28-12-13, 12:31
πάντα σοβαρός , προσγειωμένος και χαμηλών τόνων ο Γιώργος και μιλάει με πράξεις στην αγωνιστική σκηνή , όπου τα τελευταία χρόνια σταθερά βελτιώνετε και το έδειξαν άλλωστε οι εμφανίσεις του

δείχνει με την στάση του την αγωνιστική ότι το ήθελε πολύ και το έθεσε σαν στόχο να το πετύχει , γιατι απο ένα σημείο και μετα χωρίς ισχυρή θέληση δεν μπορείς να καταφέρεις κάτι
ο πήχης ανεβαίνει ψηλά και τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο και μεσα απο σταθερή πορεία και εμφανίσεις αποδεικνύονται όλα αυτα και ο Γιώργος το απέδειξε

του ευχόμαστε ολόψυχα μέσα απο αυτο το φόρουμ να είναι υγιείς πάνω απ όλα , μακρυά απο τραυματισμούς και να πραγματοποιηθούν οι στόχοι του , ώστε να δικαιωθεί με τον καλύτερο τρόπο :thumbup::clap:

Ό,τι είπε ο Ηλίας.
Καλή επιτυχία στον επαγγελματία πλέον Γιώργο Παπαδάκη συγχαρητήρια για τις τελευταίες του εμφανίσεις. :clap:

Χρήστος Τριανταφύλλου
28-12-13, 16:32
Η μακροχρονια κ επιτυχημενη πορεια του Γ Παπαδακη δειχνει οτι αγαπαει πραγματικα αυτο που κανει. Του ευχομαστε καλη συνεχεια κ επιτυχιες στο ολο κ πιο δυσκολο διεθνες στερεωμα.

*Μπορει τα ποδια του να υστερουν καπως σε ογκο εξωτερικου τετρακεφαλου ,ειναι ομως κομενα σαν ''ξυραφια'' ,εμενα προσωπικα παντα μου αρεσαν κ με εντυπωσιαζαν.

Polyneikos
29-12-13, 15:15
Παπαδάκης Γιώργος [Συνέντευξη Μερος 2ο]

Bodybuilding.gr: Γιώργο στο 2ο μέρος της συνέντευξης αυτής, ας κάνουμε στην συνέχεια μια αναδρομή στο παρελθόν, να σε γνωρίσει περισσότερο ο κόσμος του Bodybuilding.gr. Πως και πότε ξεκίνησες την προπόνηση με αντιστάσεις;

Γ.Π.: Ξεκίνησα να γυμνάζομαι με βάρη στα 14...με πήγε ο πατέρας μ σε ένα γυμναστήριο γιατί ήμουν πολύ αδύνατος με σκοπό να πάρω μερικά κιλά...βλέποντας διάφορα περιοδικά με bodybuilders άρχισα να «κολλάω» κ να βάζω στόχους για ένα μυώδης σώμα.


77880

Bodybuilding.gr: Τους αγώνες πως τους ξεκίνησες Γιώργο; Θυμάσαι πότε ήταν η πρώτη σου εμφάνιση;

Γ.Π.: Η πρώτη μου εμφάνιση σε αγώνα ήταν στα 17 στο MR ΚΡΗΤΗ όπου πήγα χωρίς καμιά ιδιαίτερη προετοιμασία - έτσι για να δω πως είναι το αγωνιστικό κομμάτι - και τελικά πήρα την πρώτη θέση στη κατηγορία μου


Bodybuilding.gr: Έκτοτε ακολούθησαν αρκετές επιτυχίες, Γενικοί Τίτλοι, Mr Κρήτη, Mr Ελλάς... Θες να μας αναφέρεις τις συμμετοχές σου και τις νίκες σου;

Γ.Π.: Το 1996 ανακυρήχθηκα MR ΚΡΗΤΗ.
Την ίδια χρονιά, πρώτη θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα της ΠΕΣΔ το 1996 κ τη δεύτερη θέση στο Γενικό τίτλο μετά το Βασίλη Γριβα.

Ακολουθησε το Mr Universal, ενας αγώνας που θα έπαιρναν μέρος οι καλύτεροι αθλητές στην Ελλάδα....
Γκινης, Γριβας, Κρυσταλλης,Διρβανης κ πολλοί άλλοι, τελιοκά πήρα τη τρίτη θέση μετά τον Γκινη κ Γριβα.

Mr Universal

77883

Στο Παγκοσμιο της ΝΑΒΒΑ το 1996 στη Γερμανία, 6η θέση.

Ο επόμενος αγώνας ήταν μετά από 5 χρονια, το 2001, όπου βγήκα για 2η φορά Γενικος Νικητής στο MR ΚΡΗΤΗ

ΜR KΡΗΤΗ 2001,με τον Κωστελέτο και τον Αργυράκη

77881


Στο Mr ΕΛΛΑΣ της ΠΕΣΔ το 2001 επίσης Γενικός νικητης και 3η θέση στο Πανευρωπαϊκό της WABBA στην Ιταλία.
Κατόπιν εκανα αποχή από το αγωνιστικό bodybuilding 9 ολόκληρα χρόνια κ το 2010 επανέρχομαι με την πρώτη θέση στο Πανευρωπαϊκό WABBA στη Ρωσσια.


77885


Το 2011, Γενικός νικητης Mr ΕΛΛΑΣ της ΠΕΣΔ
Κατόπιν έπαιξα στο Elite Grand Prix «Alexander the Great» της IFBB όπου πήρα την 3η θεση.
Το 2012 στο Μεσογειακό της ΙFBB πήρα της 4 θεση και συμμετείχα και στο Αrnold Classic Europe 2012 στην Ισπανία.
Για το 2013 , μιλήσαμε και νωρίτερα για τις συμμετοχές μου



Bodybuilding.gr: Είχες αθλητές ως πρότυπα όταν ξεκινούσες το "σιδερένιο άθλημα";
Ποιοι αθλητές σου αρέσουν από αυτούς που διαγωνίζονται τώρα στα Olympia;

Γ.Π.: Όταν ξεκίνησα προπόνηση με βάρη πρότυπο είχα τον Αrnold όπως κ οι περισσότεροι πιστεύω..
Από τους αθλητές που αγωνίζονται σήμερα στο MR Olympia τι να πω...Heath k Greene.

Bodybuilding.gr: Που αντλείς τις γνώσεις και τις πληροφορίες που απαιτούνται για να κάνεις αγωνιστικό bodybuilding; Έχεις κάποιον προπονητή;

Γ.Π.: Στην αρχή της αγωνιστικής μ καριέρας είχα βοήθεια από ένα πολύ αξιόλογο ανθρωπο,δασκαλο στο χώρο του bodybuilding,σιγα σιγά όμως με τα χρόνια μαθαίνεις μόνος σου πως δουλεύει το σώμα σου κ τι πρέπει να κάνεις.

Bodybuilding.gr: Πόσο καιρό πριν από τους αγώνες ξεκινάς την προετοιμασία ;

Γ.Π.: 8 εβδομάδες πριν ένα αγώνα ξεκινάω προετοιμασία κ δίαιτα.

ΠΕΣΔ MR ΕΛΛΑΣ 2001 - Γενικός Νικητής

77886

Bodybuilding.gr: Πως γυμνάζεσαι εξωαγωνιστικά και κατά την προετοιμασία σου;
Τι στυλ προπόνησης σου αρέσει να ακολουθείς;

Γ.Π.: Εξωαγωνιστικα γυμνάζομαι πάντα με μεγάλα βάρη-λίγες επαναλήψεις κ μια φορά την εβδομάδα την κάθε μυΙική ομαδα. Τετάρτη-Κυριακή ξεκουραση.
Στη προετοιμασία γυμνάζομαι 6 φορές την εβδομαδα, κάθε πρωί αερόβια άσκηση κ περισσότερες επαναλήψεις λιγότερα κιλά.


Bodybuilding.gr: Που γυμνάζεσαι; Υπάρχουν κάποια άτομα που σε στηρίζουν στις προετοιμασίες σου για αγώνες και θα ήθελες να ευχαριστήσεις;

Γ.Π.: Γυμνάζομαι στο HΗράκλειο στο γυμναστήριο XTREME-GYM του φίλου μου κ παλιού αθλητή Σπύρου Μαραγκάκη.
Στη προετοιμασία μου για όλο το 2013 με στήριξαν τα Βodybuilding Club που ήταν και ο χορηγός μου και ο αδερφός μου που είναι δίπλα μου στις προπονήσεις μου.


Bodybuilding.gr: Κάτι για το τέλος στους αναγνώστες αυτής της συνέντευξης: Τι να περιμένει ο κόσμος που παρακολουθεί το αγωνιστικό bodybuilding από τον Γιώργο Παπαδάκη;

Γ.Π.: Θα συνεχίσω δυναμικά το 2014 για κάτι καλύτερο στο επαγγελματικό bodybuilding κ πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά.
Να ευχηθώ σε όλους χρόνια πολλά & καλή χρονιά
Σας ευχαριστώ πολύ!! ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ



Γιώργο σε ευχαριστούμε πολύ που μας παραχώρησες αυτή την συνέντευξη. Καλή επιτυχία σου ευχόμαστε στους επόμενους αγωνιστικούς σου στόχους !!


3η θέση στο Πανευρωπαϊκό της WABBA 2001, Ιταλία

77882


Παγκόσμιο WABBA 2010, Ρωσσία (1η θεση)


77884

Polyneikos
05-01-14, 12:41
Μερικές ακόμα φωτογραφίες από την αγωνιστική πορεία του Παπαδάκη

Πρωτάθλημα ΠΕΣΔ 2001
Γενικός Νικητής , με αντιπάλους τον Γ. Κωστελέτο και τον Σ. Αργυράκη

78756

Παγκοσμιο Πρωτάθλημα WABBA,2001- Σικελία


78757

WABBA Πρωτάθλημα 2011
Γενικός Νικητής, με αντίπαλο τον Γιώργο Ρουμπάνη

78758


Μεσογειακό IFBB 2012, Στυλίδα

78759

ΑΘΛΗΤΗΣ
21-09-16, 11:28
Στο περιοδικό των εκδόσεων ΑΘΛΗΤΗΣ, Bodybuilding & Fitness τεύχος Νο 19 (http://blog.athlitis.gr/bodybuilding-fitness-19/)-Αύγουστος 2016, υπάρχει το παρακάτω αφιέρωμα του Γιώργου Παπαδάκη.

Από το blog.athlitis.gr (http://blog.athlitis.gr/)

109282