PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή μεταξύ thai boxing-kick boxing



senna
24-09-12, 20:28
Θέλω την βοήθειά σας για να επιλέξω ποια πολεμική τέχνη μου ταιριάζει καλύτερα.Είμαι 24 και η μόνη μου επαφή με πολεμικές τέχνες ήταν πριν 10 χρόνια(έκανα 5 χρόνια καράτε).
Θέλω να ξεκινήσω κάτι μεταξύ kick ή thai boxing για να γυμνάζομαι(βαριέμαι τα γυμναστήρια) αλλά και να μπορέσω να αντιμετωπίσω μια πιθανή συμπλοκή αφού στις μέρες μας όλα είναι πιθανά.

Η αλήθεια είναι ότι ιδεολογικά τείνω προς το thai boxing αλλά με προβληματίζει το ότι θα βρίσκομαι αρκετά πίσω σε φυσική κατάσταση.

ArgoSixna
25-09-12, 01:01
θα σου προτινα να ξεκινησεις για 6μηνες με kick box και επειτα να συνεχισεις για 1-2 χρονια με το μουα ται ! :Ρ

αν και για συμπλοκη , το καλυτερο αθλημα ειναι ενα.. ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ! (εκτος απο το οτι μπορει να σε χτυπησουνε , σκεψου το ενδεχομενο να τρεχεις με μυνησεις για 2-3 χρονια ..)..

senna
25-09-12, 01:49
Καλά δεν είπα ότι θέλω να πλακώνομαι στον δρόμο δεν είμαι κανένας πιτσιρικάς.Απλά αν τύχει και δεν μπορείς να το αποφύγεις να μπορέσεις να αντιδράσεις.

Τεσπα βασικά το θέλω κυρίως για να γυμνάζομαι.Θα έχω στο μυαλό μου αυτό που είπες να αρχίσω με kick boxing και να αλλάξω μετά.;)

Lao
25-09-12, 12:14
Θέλω την βοήθειά σας για να επιλέξω ποια πολεμική τέχνη μου ταιριάζει καλύτερα.Είμαι 24 και η μόνη μου επαφή με πολεμικές τέχνες ήταν πριν 10 χρόνια(έκανα 5 χρόνια καράτε).
Θέλω να ξεκινήσω κάτι μεταξύ kick ή thai boxing για να γυμνάζομαι(βαριέμαι τα γυμναστήρια) αλλά και να μπορέσω να αντιμετωπίσω μια πιθανή συμπλοκή αφού στις μέρες μας όλα είναι πιθανά.

Η αλήθεια είναι ότι ιδεολογικά τείνω προς το thai boxing αλλά με προβληματίζει το ότι θα βρίσκομαι αρκετά πίσω σε φυσική κατάσταση.

Καταρχήν, το Kick Boxing δεν είναι ΠΤ αλλά άθλημα. Μιας και έκανες 5 χρόνια Karate όπως λες, - αν και σε μικρή ηλικία - θα το ξέρεις αυτό.

Σύγκριση Kick Boxing και Muai Thai δεν πολυστέκει, μιας και το 2ο είναι ΠΤ, αν και έχει σημασία πως διδάσκεται στην χώρα μας.

Για το θέμα της αυτοάμυνας, εγώ δεν θα πω το συνηθισμένο «η καλύτερη άμυνα είναι να βάλεις τα πόδια στο κεφάλι», για τον απλούστατο λόγο ότι υπάρχει πάντα μια πιθανότητα να μην μπορεί κάποιος να ξεφύγει.

Θα πω όμως, για άλλη μια φορά, ότι το 1ο πράγμα σε μια συμπλοκή είναι η ψυχολογική κατάσταση, η ψυχραιμία και η σωστή εκτίμηση του κινδύνου. Αυτά, είναι καθαρά θέμα Δασκάλου / Εκπαιδευτή και όχι συστήματος.

senna
25-09-12, 16:38
Ναι έχεις δίκιο σε αυτό, το muay thai είναι πολεμική τέχνη ενώ το kick boxing άθλημα.Τα έβαλα σε σύγκριση γιατί πιστεύω πως έχουν πολλά κοινά τόσο σε προπόνηση όσο και στην πράξη.Ίσως κάνω λάθος γι'αυτό χρειάζομαι την βοήθειά σας εδώ.;)

Lao
26-09-12, 10:39
Ναι έχεις δίκιο σε αυτό, το muay thai είναι πολεμική τέχνη ενώ το kick boxing άθλημα.Τα έβαλα σε σύγκριση γιατί πιστεύω πως έχουν πολλά κοινά τόσο σε προπόνηση όσο και στην πράξη.Ίσως κάνω λάθος γι'αυτό χρειάζομαι την βοήθειά σας εδώ.;)

ΠΟΤΕ μην μπαίνεις στην διαδικασία σύγκρισης μιας Πολεμικής Τέχνης και ενός Μαχητικού Αθλήματος.

Το καθένα έχει διαφορετική νοοτροπία, διαφορετική προπόνηση, διαφορετική ύλη και, στο κάτω-κάτω, διαφορετικό λόγο ύπαρξης.

senna
26-09-12, 15:21
Ναι σωστό και αυτό άλλωστε αυτός είναι ο λόγος που όπως είπα από την αρχή με ψήνει πολύ περισσότερο το muay thai, λόγω της φιλοσοφίας του.

Δώστε αν γνωρίζετε καμιά σχολή με καλό δάσκαλο, με βολεύουν περιοχές κοντά σε Ν.Φιλαδέλφεια αλλά και κέντρο όπου δουλεύω.

senna
27-09-12, 16:44
Γνωρίζεται τίποτα για την παρακάτω σχολή και τον συγκεκριμένο δάσκαλο;
http://www.kritikoscamp.gr/

jojosmj
30-09-12, 19:42
κ το thai α8λημα ειναι δεν βλπεω καμια πολεμικη τεχνη γτ πολυ απλα οτι κανουν ως παραδοσιακο thai -chya-boran δεν εχω δει ποτε πραγματικο sparing παρα ΜΟΝΟ ΣΤΗΜΕΝΕΣ ΦΑΣΕΙΣ.
υπαρχουν 7 ειδη thai κ ολοι κανουν το μαχητικο αθλημα ...
μεταξυ Kick κ thai δεν υπαρχει συγκριση σκαλες ανωτερο το kick κ πολυ ποιο τεχνικο ειδικα στην ελλαδα υπαρχουν πολλες καλες σχολες σε αντιθεση με το thai...