PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτεινόμενο γεύμα για πρωινό / υποκατάστατο γεύματος



D_Mantziotis
23-08-08, 22:53
Προτεινόμενο γεύμα για πρωινό / υποκατάστατο γεύματος


Χαζεύοντας στους διαδρόμους καταστήματος υγιεινής διατροφής προσπάθησα να φτιάξω ενα πλήρες γεύμα που να μπορεί κανείς να πιει με ελάχιστο γάλα η νερό οπουδήποτε. προσπάθησα τρία πράγματα, να είναι φθηνό, να αποτελείτε απο απλά υλικά και κυρίως να είναι πλήρες.

Χρειάστηκα τα παρακάτω απλά υλικά τα οποία ανάμιξα σε ενα άδειο πλαστικό δοχείο πρωτεΐνης ενός κιλού (περίσσεψε λίγο μείγμα)

1000 γρ. Σουσάμι
500 γρ. Νιφάδες Καμουτ
500 γρ. Νιφάδες Βρώμης
500 γρ. Ηλιόσποροι
100 γρ. Υποθερμιδικο Γλυκαντικό Δεξτροζης

Συνολικό κοστος : 14,50 Ευρω.
Συνολικές μεριδες 80γρ.: 35 Μεριδες


όπως θα δείτε παρακάτω μπορεί με ενα scoop whey να αποτελέσει ένα κανονικό γεύμα, μπορειτε να βάλετε και οτι αλλο θελετε, επέλεξα αυτα τα υλικά κυρίως λογο τιμης και περιεκτικότητας. με ελάχιστο γαλα εχει πολυ καλη γευση και ειναι αρκετά γλυκό λογω του γλυκαντικού τοσο με νερο οσο και με γαλα.

http://xs230.xs.to/xs230/08346/proino225.jpg http://xs230.xs.to/xs230/08346/vita_mins_proino411.jpg


ΕDIT
εάν δεν του βρείτε μεγάλα ελαττώματα σκέφτομαι να αγοράσω πλαστικά κουτάκια ασφαλείας 250γραμμαριων (αυτά τα διάφανα παραλληλόγραμμα που έχουν στα σούπερ μάρκετ για σαλάτες) να μειρασω τισ ποσότητες και να βάλω στο καθένα και μια κουτάλια παιδική τροφή η γάλα σε σκόνη ώστε άπλα οπού και αν ειμαι να προσθέτω λίγο νερό και να έχει και καλή γεύση.


EDIT 2 νομίζω τα ορθογραφικά μου βγάζουν μάτι... παρακαλώ μην τα κοιτάτε απλα προσπεράστε τα. το λεξικο του firefox φτεει! :lol:

billys15
24-08-08, 16:37
Αυτο το καμουτ τι ειναι?

D_Mantziotis
24-08-08, 17:26
Δε ξερω ακριβός και εγώ πρώτη φορά στο ραφι το ειδα, ειναι ολόιδιο με τη βρωμη, λιγο πιο καφετι, παραγετε στην Αιγυπτο. γεύση ίδια με τησ βρώμης απλα εχει διπλασιες πρωτεινες.

πειτε μου λιγο πως σασ φενεται. εχω σκοπο να το βαλω μόνιμα για δεύτερο γεύμα απο σεπτεμβρη εκει γυρο στις 11:30. ειναι πρόβλημα τα λιπαρά? ειναι λίγο τσιμπημενα, ειναι καλα λιπαρά?

ioannis1
24-08-08, 18:18
ΕΞΥΠΝΟ μου φαινεται.και οικονομικο.

RUHL
24-08-08, 19:32
Με λιγα λογια βρωμη whey νερο για αυτους στην διετα η γαλα για τα παιδια του ογκου μπλεντερ και κατω και μερικα σπορια να εχεις να μασας η τα πετας και αυτα μεσα
Καλυτερα μελι αντι για δεξροζη

D_Mantziotis
24-08-08, 21:20
2 ωρες έψαχνα τα δημητριακά που να έχουν καλές τιμές σε λίπη/πρότεινες και άλλες 2 για να δω σε τι αναλογίες είναι καλύτερα δε νομίζω να είναι το ίδιο με το νερό βρώμη whey go... :food:

η βρώμη πέρα απο καλούς υδατάνθρακες δεν αρκεί για να τη θεωρήσεις γεύμα ποσο μάλλον οτι προκειτai να το εντάξεις μόνιμα στο καθημερινό πρόγραμμα, ισως ουτε με τα 4 σιτηρά να μην αρκoun και να πρέπει να βάλουμε τίποτα ακόμα...

πάντως για πρώτο πείραμα ευχαριστημένος είμαι! παραγγειλα και τα πλαστικά κουτάκια για να είναι grap 'n go :thumbup:


μελι σε σκονη υπαρχει αραγε?? :geek: :geek:

slaine
24-08-08, 22:18
Εγώ θα σου πρότεινα ακόμα κι αν βρείς μέλι σε σκόνη να μην το πάρεις. Δε συγκρίνεται πιστεύω με το original! Όπως πχ το φαγητο είναι καλύτερο από τη σκόνη πρωτείνης. Έχω την εντύπωση ότι αυτό θα ήταν υπερβολικό δεδομένης και της προπόνησης που κάνεις...

your call...

RUHL
24-08-08, 22:26
μελι σε σκονη ποιος ξερει ισως στην αμερικη


η βρωμη ειναι πληρες γευμα οπως και το μεσημερι που τρως ριζυ δεν χρειαζετε να ειναι απο 4 ποικοιλιες ριζιου για να θεωρηθει ποιοτικο ουτε η πατατα να ειναι απο 4 ον ειδων πατατες
Εχει ινες καλους υδατανθρακες λιπος και λιγη πρωτεινη βαζεις και προσθετα πρωτεινη και λιγο μελι αντε και κανενα καριδυ αν δεν συμπληρωνεις τα λιπαρα και πρωτεινη αναγκη αναλογως το πλανο και οκ

Τοσοι ββερς το προτηνουν ειδικα για αυτη την ωρα και εδω και χρονια καταναλωνετε και απο μενα:P

βρωμη FTW


Ευχαρηστω για τον κοπω σου δε λεω αλλα το θεωρω καπως too much και δεν νομιζω να παιξει τοσο διαφορα αν βαλουμε στο πανω γευμα^^ σπορους καμουτ μαυρα και σουσαμι
Αν θελεις να βαλεις εξρα λιπος στο γευμα καρυδια τα βρησκεις και παντου σε καλη τιμη εχουν και ωμεγα 3

:wave: :^^:

slaine
24-08-08, 22:52
εδω και χρονια καταναλωνετε και απο μενα

ασχολίαστο... χεχεχεχεχχε :P :P :P :evil2: :jason:

RUHL
24-08-08, 23:06
εγω κανω την αρχη :lol: :lol: παντα χαχαχαχα αν ειναι λαθος θα το μαθετε αχχαχαχαχα

Οχι για να μην λετε οτι λεει φατε βρωμη και τροει κορν φλειξ η cherios με καμια μπουγατσα +καλτσονε :cry: :cry: τι θυμηθηκα παλι μηνες εχω να φαω κατι τετοιο εστω και για cheat :pale:

slaine :bbbiceps: :bbbiceps: :shock:
http://www.youtube.com/watch?v=GTPHgbWZAYE
φαε μην την φοβασε

slaine
24-08-08, 23:35
πλάκα κάνω ρε... και μια και είπες για cheat meal εγώ κάνω cheat days 3 μέρες σερί τώρα! :P σοκολατεσ, σουβλακια, σουφλε σοκολατασ, κρεπεσ και εκμεκ κανταιφι εκτοσ των κανονικών γευμάτων...
μήπως το παραέκανα;;;; :roll: :???: :porc: :porc: :porc: βέβαια για να μην παρεξηγηθώ οι πίτες ήταν αλάδωτες.... χεχεχεχεχ :lol: :lol: :lol: :P

D_Mantziotis
24-08-08, 23:50
Μη μιλάτε για cheat meals ακομα τυψεις εχω... μισο κοτοπουλο σημερα με κανα μισοκιλο πατατες... ακομα να χωνέψω...λιγο που ηταν κυριακη λιγο που εχω να φαω καιρό καλα ρημάχτηκα! πλακα πλακα φοβερο ηταν!!

Slaine αν ακυρώσω τη βρώμη του βραδινού λεσ να σώσω τίποτα??? :rolf: :rolf: :rolf:

slaine
25-08-08, 00:02
πίστεψέ με δεν είμαι ο κατάλληλος να μιλήσω για διατροφή σήμερα αν σκεφτείς ότι για κύριο γεύμα τώρα το βράδυ τέλειωσα την τούρτα σοκολατίνας που είχα αφήσει από το απόγευμα, την οποία συνόδεψα με ένα στήθος κοτόπουλο με ένα πιάτο τίγκα στο ρύζι και τώρα τελειώνω ένα πιάτο μουσταλευριά που μου έφερε η γιαγιάκα μου....
προφανώς όπως καταλάβατε είμαι στη γράμμωση... :lol: :lol: :lol: :lol:

D_Mantziotis
25-08-08, 01:01
ωραια η γιαγια!!!! ρε σεις μουσταλευριά και εγω ετρωγα τι φοβερη που ειναι!! εμείς στο βορρά μουστόπιτα τη λεμε! τη γέμιζα και καρύδια και έτρωγα τρεις το εικοσιτετράωρο!

κανείς που να σεβετε τον εαυτο του σήμερα?? απο οτι βλεπω μονο ο ruhl εμεινε προσηλωμένος στο προγραμμα... :porc: :porc:

embrance
18-09-08, 05:44
Φιλε πολυ καλο πιστευω οτι ειναι!Σκεδτομουν και εγω προσφατα να κανω κατι παρομοιο,για πειραμαυισμο και να δω τι αποτελεσμα θα ειχε,καθω ολα αυτα τα συμπληροματα παραειναι ακριβα για εναν...φτωχο εκατομυριουχο σαν εμενα!λολ.Μπορεις να μας πεις το καταστημα που τα αγορασες?Μην παμε στα τυφλα και αγοραζουμε οτι να ναι.Ευχαριστω πολυ!