PDA

Επιστροφή στο Forum : Hi Paides!



Aleksakhs
21-08-06, 18:41
Γεια σας παιδια ειμαι κανουριος σε αυτο το Forum και πιστευω οτι πραγματικα αξιζει επειδη ακους γνωμες απο εμπειρα ατομα.Ασχολουμε με Bodybulding εγω και 2 χρονια.Ημουνα 128 κιλα λοιπους και μεσα σε 1 χρονο επεσα στα 84 και αρκετα γυμνασμενος.Το ποσο τις % λοιπος δεν ξερω στο σωμα μου διοτι δεν εχω κανει λοιπομετρηση
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι εκανα σκληρη διατροφη για γραμμωση επι 4 μηνες.Εκανα 7 μικρα γευματα καθημερινως απο τα οποια τα 3 περιεχουνε κοτοπουλο στηθος και τονο εναλαξ.Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν επιρεαζεται το σηκωτι λογο υψηλης καταναλωσης πρωτεινης απο τροφες οπος κοτοπουλο και τονο (Rio-mare).Μπορω ΠΧ να κανω αυτη την διατροφη ολο τον χρονο???Η ειναι επιβαρινση για το σηκωτι??
Σορυ για το μεγαλο μου Post....

Nick3
21-08-06, 20:13
Είσαι 84 κιλά.Ας πουμε ότι η καθαρή μυική σου μάζα είναι 75 κιλά.Χρειάζεσαι περίπου 150γρ-160γρ πρωτείνης ημερησίως.Αυτά θα τα πάρεις σπαστά σε 6 μικρότερα γεύματα.Αν κινείσαι σε αυτά τα επίπεδα δε θα έχεις πρόβλημα.

Gasturb
21-08-06, 20:13
Kalwshrthes Aleksakh. Nai ephrreazetai an to parakanoume alla na ypologizeis se kathe sou geuma na perneis konta sta 30 gr prwteinh k synolika apo 2 me 2.3x (alipo swmatiko sou varos se kg) = ta synoliga gr se prwteinh hmeresiws eisai mia xara.

Rwthse sto gymnasthrio sou gia clippers h agorase eina fthnoi k poly xrhsimoi gai metrhsh lipous.

Albert_Wesker
23-08-06, 05:50
Ημουνα 128 κιλα λοιπους και μεσα σε 1 χρονο επεσα στα 84 και αρκετα γυμνασμενος.Το ποσο τις % λοιπος δεν ξερω στο σωμα μου διοτι δεν εχω κανει λοιπομετρηση
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι εκανα σκληρη διατροφη για γραμμωση επι 4 μηνες.

128 κιλά. Αν είχες πάνω σου 44 κιλά λίπους, ξέρεις πως θα ήσουνα????δεν θα χωρούσες στο κρεββάτι σου.βασικά εσύ έκαψες πολύ μυικό ιστό(επιλογές είναι αυτές)αλλά μην νομίζεις ότι έκαψες μόνο λίπος(θα θελα να ήξερα πόσο καταπίεσες το μυο κάρδιο σου). Τώρά βέβαια δεν ξέρω τι δίαιτα έκανες, αλλά 100 κιλά για σένα αφού γυμνάζεσαι θα ήτανε καλά και θα είχες και φετούλες(μικρές αλλά θα είχες)
εγώ έχω περάσει απο πιο ψηλά επίπεδα και έχω εκμεταλλευτεί την άυξηση της μυικής μάζας λόγω άυξηση του σωματικού βάρους. Βέβαια δεν θα μπορώ να είμαι για πάντα 120 κιλά και μπιλντέρι(αλλίως θα πάθω μεγαλοκαρδία στα 40)-αυτό θα το κρατήσω για όσο είμαι φοιτητής να είμαι τερατάκι και σε κάνα τρία χρόνια θά φτάσω τα 100 και θα το καλό είναι ότι εκεί θα έχω και μια χ μυική μάζα για να κάνω φετούλες στην μέση(μικρές θα έχω μεν αλλα τουλάχιστον δεν θα υπάρχει κίνδυνος λόγω βάρους). που θέλω να καταλήξω;κακώς έκάψες τόσα κιλά-στα 100 με γράμμωση θα ήσουνα ένα υγιές μέτριο γυμνασμένο τέρας.
Αυτός είναι και ο λόγος που αποφάσισα εν μέρει να κάνω αυτό το πόστ. Παιδιά το συνεχές ντοπάρισμα έστω και διατροφικό με πρωτείνη σταδιακά οδηγεί σε ηπατο πάθεια... ένας άνθρωπος χρειάζεται 0.8 γρ πρωτείνης ανά κιλό ιδεώδους βάρους(για μας ανα κιλά άλιπης μάζας τεσπα). Ψάχνοντας κι άλλο βρήκα ότι 1 γρμ είναι αρκετό για μας που γυμναζόμαστε... Μήπως στην τελική δεν τρεφόμαστε σωστά?μήπως στην τελική δεν χρειάζεται τόσο πολύ πρωτείνη?μήπως είναι μύθος και απλά θέλουμε περισσότερη ενέργεια δηλαδή υδατάνθρακες?μίλησα και με έναν αθλίατρο και μου είπε διάφορα. τεσπά εγώ θέτω το ερώτημα. επίσης για όσους χτυπιούνται για την διατροφή ένα 30% λίπους είναι απαραίτητο για μας που γυμναζόμαστε(για όλους βασικά), μην κάνετε βλακείες και το ρίξετε παρακάτω...θα είναι κακό.


Σε ζάλισα?τώρα αν κοίταζες μόνο τα κιλά να χάσεις και δεν έκανες καθόλου λιπόμέτρηση έκανες βλακεία. είσαι τυχερός που ουσιασιτκά ο οργανισμός καίει το λίπος. υπάρχουνε άνθρωποι που χάνουνε κιλά πολλά αλλά το λίπος(το οποίο παρεπιμπτόντως παραμένει σε επικίνδυνα επίπεδα) κάθεται εκεί...δεν κουνιέται. (Εισαι τυχερός/ ξέρεις γιατί?δες παρακάτω)
το κακό είναι ότι μετά δεν έχουνε τον απαραίτητο μυικό ιστό για να κάνουνε κάυσεις και να κάψουνε το λίπος με διατροφή και άσκηση.(αυτό που λέει κι ο τομ βενούτο).αφού κάψειες το λίπος μετά μπορείς πιο εύκολα να να κάψεις το πλεονάζοντα μυικό ιστό-εσύ θα αποφασίσεις σε τι όρια θα είσαι- και να κάνεις γράμμωση στα επίπεδα που θες. εγώ για παράδειγμα που είμαι μεγαλόσωμος 100 κιλά με γράμωση και άσκηση είναι τέλεια...

πάλι σε ζάλισα... συμβουλή μου:πήγαινε σε ένα εξειδικεύμενο ιατρικό κέντρο η και στο ερίκος ντυνάν στο ενδοκρινολογικό τμήμα να σου κάνουνε λιπομέτρηση να δείς που είσαι σε τι επίπεδα και μετά θα έχεις και μια ιδέα με το δερματόπτυχο...αλλιώς δεν θα ξέρεις.

κουράγιο...και μην σκοτώνεσαι πολύ στην γράμμωση μπες και σε συντήρηση που και που...