PDA

Επιστροφή στο Forum : ΥΓΕΙΑ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΒΟΗΘΕΙΑ



jordanakos
04-10-12, 19:22
Ειλικρινα δεν ηξερα τι τιτλο να βαλω... :unsure: καθως και αν το εχω ανοιξει στην σωστη ενοτητα.


Κολυμβητης για καμμια 10αρια χρονια + 4 αθλητης tae kwon do, απο τα 69-73kg (που φανταζομαι ειναι τα φυσιολογικα "αθλητικα" μου)
βρεθηκα στα 98kg μεσα στα τελευταια 7-8 τελευταια χρονια.
Ο λογος?
Μα φυσικα τα "ξυδια" (δουλευα νυχτα) + τα απειρα χοτ ντογκ κατα τις 4 τα ξημερωματα και μετα νανι.Ε δεν θελει πολυ φανταζομαι.
Θα μου πειτε γιατι σας τα λεω ολα αυτα...

Πριν αρκετα χρονια εχασα τον πιο δικο μου ανθρωπο στα 38 του παρακαλω απο μετασταση στο πνευμονα και εμφραγμα λογω θρομβωσης.
Επροκειτο για τον πατερα μου. Καπνιζε αρκετα δεν ειχε και την καλυτερη διατροφη καθως και μπολικο αγχος λογω δυσκολου επαγγελματος,
καθως και αγχος για τα παντα γυρω του.

Το 2007 απολυομαι απο φανταρος και παραμονες χριστουγεννων παθαινω και εγω θρομβωση.(95kg me 280 χοληστερινη 450 τριγλυκεριδια 35 hdl κλπ κλπ :( )
Λογικο μιας και πρωι μεσημερι βραδυ ημουνα με ενα κρεας και μια πατατα τηγανιτη.

Καπου εκει τα ειδα ολα...
Εκοψα το τσιγαρο εφτιαξα καπως την διατροφη μου αλλα διεγνωσθει τελικα πως εχω μεταλλαξη σε εναν παραγοντα το οποιο αυτοματως
με κατατασσει στους ανθρωπους με θρομβοφιλια. Εφορου ζωης (μαλλον) αντιπηκτικη αγωγη και προχωραμε δυνατα.
Αυτο σημαινε πως επρεπε κατα πρωτο να φτιαξω την διατροφη μου και κατα δευτερον να σταματησω το τσιγαρο.
Με τον καιρο οι εξετασεις μου διορθωθηκαν αλλα η χοληστερινη παντα υπηρχε και θα υπαρχει μαλλον καθως ειχε και ο πατερας μου.

Ο καιρος περνουσε εγω γινομουν καλυτερα αλλα ξανακυλησα στο τσιγαρο. Μεχρι πριν λιγους μηνες οπου ανακαλυψα το ηλ.τσιγαρο και εκτοτε ειμαι αλλος ανθρωπος.

Παραλληλα με την βοηθεια μιας διατροφολογου καταφερα να χασω 10kg σε 2 μηνες φτανοντας τα 88kg με σωστη διατροφη και μονο, εκ των οποιων αρκετο λιπος.
Καπου ομως και εγω κουραστικα και τα παρατησα και διαπιστωσα λιγες μερες μετα την επιστροφη απο τις καλοκαιρινες διακοπες και εχοντας παραμελησει
τον εαυτο μου αρκετα πως επιασα τα 95 :(
Εκανα και αιματολογικες που ειχα καιρο να κανω και χτυπαμε πανω απο το οριο παλι... 260 χοληστερινη ευτυχως τα τριγλυκεριδια στα 180 κλπ κλπ.

Ε αυτο ηταν. Εχω παρει αναποδες... Δεν παει αλλο... Σιχαθηκα τον εαυτο μου...

Εδω και 2 εβδομαδες εχω καταφερει να μεινω μακρυα απο ζαμπονοτυροπιτες ,τηγανιτα, κρεατα και εχω ενταξει τα φρουτα, τα οσπρια, τα λαχανικα
Τηρω ευλαβικα το "ανα 3ωρο" γευμα και πινω τουλαχιστον 3λ νερο την ημερα. Σαβουριαζω μονο μια φορα την εβδομαδα και αυτη με μετρο.

Εχω στο προγραμμα στις επομενες ημερες να γραφτω σε γυμναστηριο για να με βοηθησει ακομα καλυτερα στο να φτιαξω προτιστως την υγεια μου
και σε δευτερη μοιρα το σωμα μου, που πραγματικα δεν αναγνωριζω.

Οποιαδηποτε βοηθεια στο πως να κατευθυνθω σχετικα με ασκησεις-διατροφη ειναι ευπροσδεκτη.

jordanakos
06-10-12, 18:12
καποια συμβουλη?

Lao
07-10-12, 12:52
Μιας και δεν έχει απαντήσει κανείς, ας το κάνω εγώ, αν και συνήθως αποφεύγω να ανακατεύομαι όπου υπάρχει διαπιστωμένο θέμα υγείας. Ο λόγος, προφανής: για τέτοια θέματα, το καλύτερο είναι να ακολουθούμε τις οδηγίες του ιατρού μας. Το Internet δεν είναι πανάκεια.

Εν πάσει περιπτώσει, jordanakos, δεν νομίζω ότι στην πραγματικότητα χρειάζεσαι κάτι άλλο πέραν της πειθαρχίας και της σταθερότητας. Δεν είναι τόσο πολύπλοκο το τι θα κάνεις, ήδη ξέρεις τι πρέπει να μην τρως και τι να τρως.

Το θέμα είναι κατά πόσο έχεις πραγματικά την βούληση να αλλάξεις τις συνήθειές σου, πάντα στο μέτρο του δυνατού.

Σε ρωτάω λοιπόν, έχεις όντως την θέληση να αλλάξεις;

jordanakos
07-10-12, 21:57
Μιας και δεν έχει απαντήσει κανείς, ας το κάνω εγώ, αν και συνήθως αποφεύγω να ανακατεύομαι όπου υπάρχει διαπιστωμένο θέμα υγείας. Ο λόγος, προφανής: για τέτοια θέματα, το καλύτερο είναι να ακολουθούμε τις οδηγίες του ιατρού μας. Το Internet δεν είναι πανάκεια.

Εν πάσει περιπτώσει, jordanakos, δεν νομίζω ότι στην πραγματικότητα χρειάζεσαι κάτι άλλο πέραν της πειθαρχίας και της σταθερότητας. Δεν είναι τόσο πολύπλοκο το τι θα κάνεις, ήδη ξέρεις τι πρέπει να μην τρως και τι να τρως.

Το θέμα είναι κατά πόσο έχεις πραγματικά την βούληση να αλλάξεις τις συνήθειές σου, πάντα στο μέτρο του δυνατού.

Σε ρωτάω λοιπόν, έχεις όντως την θέληση να αλλάξεις;

Σε ευχαριστω παρα πολυ που μπηκες στο κοπο να απαντησεις...

Γνωριζω στο οτι πρεπει να αλλαξω στις διατροφικες μου συνηθειες και ηδη καταβαλλω μεγαλες προσπαθειες.
Θεληση και διαθεση υπαρχει, αλλα φανταζομαι δεν αρκει μονο αυτο.

Ο πρωτος στοχος ειναι να μπορεσω να κατεβω στα 85kg χωρις να χασω μυς.
Αυτο χωρις τη βοηθεια του γυμναστηριου και μονο με διατροφη ειναι εφικτο?

Φοβαμαι πως αν ξεκινησω γυμναστηριο δεν θα μπορω να ανταπεξελθω ευκολα στις αεροβιες ασκησεις,
στις οποιες φανταζομαι θα με συμβουλευες να επικεντρωθω.
Ο λογος ειναι πως εχω καποιες φοβιες σχετικα με το ποδι, παρολο που ο γιατρος δεν εδειξε φοβο-ενδοιασμους
στο να γυμναστω.
Εχω πιασει τον εαυτο μου να περπαταει γρηγορα για κανα 5' σε πλακοστρωτο ελαχιστα ανηφορικο κομματι και το ποδι να πρηζεται
(ειναι βεβαια πλακοστρωτο, παιζει φανταζομαι το ρολο του). Οχι κατι τραγικο, αρκετα ωστοσο στο να το νιωθω βαρυ και σκληρο.

Ο θρομβος υστερα απο τοσο καιρο δεν υφισταται ομως εχει παρατηρηθει συμφωνα με τα λεγομενα του γιατρου πως η κατω βαλβιδα
η οποια κυκλοφορει-γυρναει το αιμα δεν δουλευει τοσο καλα(την ειχε ακουσει απο την θρομβωση).

Μηπως τελικα θα κανω κακο με αυτου του ειδους τις ασκησεις?
Μπορω να επικεντρωθω στο προβλημα καπως αλλιως?

Nikolas_mk2
07-10-12, 22:18
Καλησπέρα κι απο μένα.....Σχετικά με αυτό που ρωτάς για την διατροφή κα ιτην απώλεια μυικού ιστού θα πρέπει να επικεντρωθεις στην ληψη ικανοποιητικής ποσοτητας πρωτείνης στην καθημερινη σου διατροφη ωστε αν δεν κανεις καθόλου βαρη να περιορίσεις στο ελάχιστο την οποια απώλεια......Βεβαια εφόσον ιατρικά εχεις το οκ να γυμναστείς αλλα υπαρχει κάτι που σε ''φρενάρει'' καλυτερα να μπεις σε εναν κόπο να επισκεφθεις εναν αθλίατρο.....Θα δει το ιστορικό σου και αναλόγως θα μπορεσει να σε κατευθύνει στο καλυτερο-για σένα-ασκησιολόγιο-και σε συνδιασμό με την καταλληλη διατροφη σε λιγο καιρό δεν θα αναγωρίζεις τον εαυτό σου! Απο κει και περα βεβαια καταλαβαίνεις οτι δεν ειναιευκολο μεσα απο ενα φορουμ να δωθουν καταλληλες κατευθύνσεις εφόσον υπάρχει μια παθηση κι ενα ιστορικό στη μέση,μαλλον γι αυτό κανενας δεν σου απαντούσε στην αρχή! :green:
Καλή επιτυχία!

jordanakos
08-10-12, 08:54
Νικολα καλημερα.
Ευχαριστω και σενα για την απαντηση σου.

Εχει μια λογικη αυτο που λες για την "συγκρατηση" στο να απαντησουν.

Οποτε να κοιταξω να βρω εναν καλο αθλιατρο εδω Αθηνα και προχωραμε αντιστοιχα.
Εδω στο φορουμ μηπως εχουμε τπτ?

nisgia
08-10-12, 14:10
καλημερα καταρχας και καλη δυναμη!!
σαν πρωην χοντρος θα σου πω πως ειναι καθαρα θεμα θελησης..εγω πλεον ουτε να δω δε θελω πιτσες βρωμικα κτλ...προτιμω να φαω 2πιατα φασολαδα..
οσο για τη γυμναστικη νομιζω αρχικα τουλαχιστον πρεπει να κινηθεις αυστηρα με οσα σου λειι ο γιατρος σου οπως και διατροφικα..καθως πχ μια πρωτεινικη διαιτα δε ξερω ποσο απλη ειναι στην περιπτωση σου..
σαν πρωην αθλητης που ησουην νομιζω ευκολα θα βρεις το δρομο σου

Lao
08-10-12, 15:43
Σε ευχαριστω παρα πολυ που μπηκες στο κοπο να απαντησεις...

Γνωριζω στο οτι πρεπει να αλλαξω στις διατροφικες μου συνηθειες και ηδη καταβαλλω μεγαλες προσπαθειες.
Θεληση και διαθεση υπαρχει, αλλα φανταζομαι δεν αρκει μονο αυτο.

Αν υπάρχει θέληση, διάθεση και ΣΥΝΕΠΕΙΑ, όλα θα γίνουν.



Ο πρωτος στοχος ειναι να μπορεσω να κατεβω στα 85kg χωρις να χασω μυς.
Αυτο χωρις τη βοηθεια του γυμναστηριου και μονο με διατροφη ειναι εφικτο?

Όχι, δεν γίνεται.



Φοβαμαι πως αν ξεκινησω γυμναστηριο δεν θα μπορω να ανταπεξελθω ευκολα στις αεροβιες ασκησεις,
στις οποιες φανταζομαι θα με συμβουλευες να επικεντρωθω.
Ο λογος ειναι πως εχω καποιες φοβιες σχετικα με το ποδι, παρολο που ο γιατρος δεν εδειξε φοβο-ενδοιασμους
στο να γυμναστω.

Ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα. Αν παρόλαυτά δεν τον εμπιστεύεσαι, τότε πήγαινε και σε άλλον να πάρεις και 2 γνώμη.


Εχω πιασει τον εαυτο μου να περπαταει γρηγορα για κανα 5' σε πλακοστρωτο ελαχιστα ανηφορικο κομματι και το ποδι να πρηζεται
(ειναι βεβαια πλακοστρωτο, παιζει φανταζομαι το ρολο του). Οχι κατι τραγικο, αρκετα ωστοσο στο να το νιωθω βαρυ και σκληρο.

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό. Οπότε, επανερχόμαστε στο ότι πρέπει να ακούσεις τι σου λέει ένας ειδικός, δηλαδή ένας γιατρός.



Ο θρομβος υστερα απο τοσο καιρο δεν υφισταται ομως εχει παρατηρηθει συμφωνα με τα λεγομενα του γιατρου πως η κατω βαλβιδα
η οποια κυκλοφορει-γυρναει το αιμα δεν δουλευει τοσο καλα(την ειχε ακουσει απο την θρομβωση).

Μηπως τελικα θα κανω κακο με αυτου του ειδους τις ασκησεις?
Μπορω να επικεντρωθω στο προβλημα καπως αλλιως?

Ομοίως με προηγουμένως. Μην προσπαθείς να βρεις λύσεις και απαντήσεις μέσα από ένα forum. Καλό και χρήσιμο το net, αλλά υπάρχουν και όρια.

jordanakos
08-10-12, 23:38
Φιλε Lao ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου.

Θα σταθω σε ενα σημειο μονο.
Αν δουλεψω την διατροφη μου κυριως με πρωτεϊνες και κοψω αρκετα απο υδατανθρακες
δεν θα "δουλεψει" πιο σωστα ο οργανισμος στην καυση του λιπους?

Υπαρχει καπου στο φορουμ "θερμιδομετρητης"? :unsure:

Ευχαριστω και παλι

Lao
09-10-12, 13:07
Φιλε Lao ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου.

Δεν σε συμβούλεψα κάτι. Απλά, σου είπα το αυτονόητο. Σ'ευχαριστώ πάντως.



Θα σταθω σε ενα σημειο μονο.
Αν δουλεψω την διατροφη μου κυριως με πρωτεϊνες και κοψω αρκετα απο υδατανθρακες
δεν θα "δουλεψει" πιο σωστα ο οργανισμος στην καυση του λιπους?

Υπαρχει καπου στο φορουμ "θερμιδομετρητης"? :unsure:

Ευχαριστω και παλι,

Για άλλη μια φορά, σου προτείνω να μιλήσεις με τον γιατρό σου. Όταν υπάρχει διαπιστωμένο θέμα υγείας, καλό είναι να μην κάνεις πειράματα.

ger1975
14-10-12, 12:53
Καλημέρα φίλε και απο εμένα.

Εγώ θα σου μιλήσω σε ότι έχει σχέση με τα κιλά.
Τυχαίνει και εγώ από αδύνατος που ήμουν παλιά μέσα σε 8 χρόνια να ''καταφέρνω'' και να παίρνω 45 κιλά......... Δεν κατάλαβα πως τα πήρα , το θέμα ήταν ότι έφτασα σε ένα σημείο να μην με ενδιαφέρει πλέον τίποτα άλλο απο το να τρώω ..... και βέβαια τα προβλήματα υγείας άρχιζαν ξαφνικά να εμφανίζονται το ένα μετά το άλλο......
Μια μέρα (και μιλάω κυριολεκτικά ) εκεί που κοίταζα κάποια παλιά cd με φωτογραφίες που είχα μέσα βρήκα κάποιες που ήμουν αδύνατος και τότε γύρισαν όλα στο μυαλό μου.
Απο τότε λοιπόν το πήρα απόφαση , έβαλα στόχους και έχω φτάσει να έχω χάσει 30 κιλά περίπου και να συνεχίζω ακάθεκτος .....
Φίλε αυτό που σε συμβουλεύω είναι να βάλεις στόχους , ξεκινώντας απο μικρούς που ξέρεις ότι μπορείς να τους πιάσεις και κάθε φορά που τα καταφέρνεις να ανεβάζεις τον πήχη και να βάζεις νέους στόχους.
Όλα είναι θέμα συνήθειας , να φανταστείς εγώ δεν είχα πάει ποτέ γυμναστήριο και τώρα όχι μόνο πάω αλλά τις τελευταίες μέρες λόγο κάποιου μικρού τραυματισμού δεν μπορώ να γυμναστώ και μου λείπει , στεναχωριέμαι .......
Επίσης βγάλε μια φωτογραφία με το πως είσαι τώρα και κάθε 2 Μήνες (όχι νωρίτερα) βγάζε άλλη μια και σύγκρινε... Αυτό θα σε βοηθήσει πολύ όταν βλέπεις την διαφορά να πεισμώνεις και να πηγαίνεις παρακάτω βάζοντας νέους στόχους........
Μπορείς να ποστάρεις και εδώ στην ανάλογη ενότητα τις φωτό ώστε να παρακολουθούμε την πρόοδο σου , ή όπως έχω κάνει εγώ , έχω βρεί κάποιο μέλος απο εδώ , ο οποίος με βοηθάει και παρακολουθεί την πρόοδο μου και έτσι πια αισθάνομαι ότι είμαι δεσμευμένος πλέον και δεν μπορώ να κάνω πίσω....

Ότι βοήθεια θέλεις είμαστε εδώ πάντα διαθέσιμοι , απλά επειδή η περίπτωση σου είναι λίγο πιο ''ειδική'' λόγο του προβλήματος υγείας που έχεις πάντα θα συμβουλεύεσαι και έναν ειδικό γιατρό....

Καλή επιτυχία

Γιώργος