PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίοδος ασταμάτητου όγκου



Σελίδες : 1 2 3 [4]

pepeismenos karga
21-08-11, 00:35
πιο ανθρωπακι της πιρελι ρε??χορηγος για τ αμακντολαντς θα ημουν...το νεο supersized me θα εκανα...και θα γινομουν μπεστ σελερ...........και θα εγραφα στο τελος..παντα ηθελα να γινω σαν το λεε πριστ στον ογκο...εχχεχεεεε...και να φανταστεις εχω χασει και 1,5 κιλο σχεδον...αλαλ απο δυναμη ανεβαινω καθημερινα...λειτουργει η πουτανα αλαλ θα γινει πολυ αργα το ρεκομπ......3 βδομαδες χωρις καρμπς καθολου...και συνεχιζω........στους 4 μηνες πιστευω θα εχω ξεχασει και τη γευση τους.........

Eddie
21-08-11, 00:43
πιο ανθρωπακι της πιρελι ρε??χορηγος για τ αμακντολαντς θα ημουν...το νεο supersized me θα εκανα...και θα γινομουν μπεστ σελερ...........και θα εγραφα στο τελος..παντα ηθελα να γινω σαν το λεε πριστ στον ογκο...εχχεχεεεε...και να φανταστεις εχω χασει και 1,5 κιλο σχεδον...αλαλ απο δυναμη ανεβαινω καθημερινα...λειτουργει η πουτανα αλαλ θα γινει πολυ αργα το ρεκομπ......3 βδομαδες χωρις καρμπς καθολου...και συνεχιζω........στους 4 μηνες πιστευω θα εχω ξεχασει και τη γευση τους.........

αχ0α0χαχ0α0χα0χαχ0αχ0αχ0 τρελε :turtle:

Χωρις υδατ για τοσο καιρο ομως δεν δημιουργεις καποιο προβλημα στην ινσουλινη,η καπου αλλου?
Στο τετραμηνο ικανο σε εχω να φας 2 κιλα υδατ σε μια μερα.. :turtle:

pepeismenos karga
21-08-11, 04:39
οχι ρε καμια σχεση.......μα και τωρα η ινσουλινη παραγεται ασχετα εαν τρωω ή δεν τρωω υδατανθρακες δεν εχει σχεση αυτο....απο την πρωτεινη που τρωω σε καθε γευμα εκρινεται ινσουλινη...αλαλ και εκτος αυτου το εχω ξαναπει ο υδατανθρακας δεν ειανι απαραιτητο στοιχειο....οποτε δεν προκαλει καπιο προβλημα η αποχη του.......εκτος οτι θα εχω πολυ χαμηλο ζαχαρω....και στο μονο πο για μενα οντως χρειαζεται ειανι για τις ινες που παρεχει...και για αυτο τρωω πολλα πρασινα λαχανικα καθε μερα...δηαλδη μαρουλι ακθε μερα τρωω ισως 1-2 κιλα.......1 κιλο δηλαδη στανταρ...και εκτος αυτου τα λαχανικα χρειαζονται και για να ριχνουν το οξινο ph που προκαλει στο αιμα η υπερβολικη πρωτεινη...οποτε κατα μια εννοια τρωω και καμποσους υδατανθρακες απο τα ξηροκαρπια,φυστικοβουτηρα,σεικς και τα λαχανικα........οποτε παρεχω και λιγο απο αυτο το μακροσυστατικο στον οργανισμο...αλλα λιγο καθως δεν θελω αλλο...

και οσο για τα 2 κιαλ υδατανθρακα χεχεχεεχχεχε...μα το θεο εχω βαλει σκοπο να μην φαω για οσο αντεξω...θα δουμε ποτε θα ξαναφαω...μεχρι τοτε κετο για να χασω λιπος.......αλαλ και να βαλλουμε και τιποτα καθαρο κιλο...

pepeismenos karga
22-08-11, 17:58
λοιπον επεστρεψα απο προπονηση πλατης-τρικεφαλων...πολυ καλα πηγε και επιτελους στο δικο μου γυμναστηριο...
ειχαμε λοιπον κωπηλατικη με αναποδη λαβη 125 κιλα χ 14[ρεστ εντ παουζ...οποτε την επομενη ανεβαζω]
κωπηλατικη με κανονικη λαβη 122,5 χ 15[οποτε την επομενη ανεβαζω]
σταυρο στα 90 κιλα χ 10[οποτε ξαναμενω]
οπισθολαιμιες ελξεις στην τροχαλια με 100 κιλα χ 15[ανεβαζω]
χαμηλη κωπηλατικη στην τροχαλια με κλειστη αναποδη λαβη στα 90 κιλα χ 14[ανεβαζω]
τραπεζοειδεις μπροστα παο το σωμα με 160 κιλα χ 21[ανεβαζω σιγουρα]
αρσεις δεν εκανα γιατι ενιωθα τους ραχαιους να με τσιμπανε σημερα και δεν εκανα εκανα μονο απλα ραχαιους 2 χ 20
επειτα τρικεφαλα...κλειστη λαβη στο σμιθ 90 κιλα χ 15[ανεβαζω]
και επειτα εκτασεις με μπαρα πισω απο το κεφαλι ορθιος 42,5 κιλα χ 15 και χ 7[αυτες ηταν συνεχομενες αλλα θα ξαναμεινω μεχρι αν βγαλω 20 επαναληψεις]
και μετ ακοιλιακους...αυτα πολυ καλα ομολογω.......

Metal Machione
22-08-11, 19:32
Καλός ο παίκτης..φίλε πεπεισμένε κάνω κάτι παρόμοιαπρογράμματα και γω (1.84 και 92 κιλά) - αν και προφανώς γέρος χαχαχα-, με πάνω κάτω τις ίδιες επαναλήψεις, ελαφρώς περισσότερα κιλά σε κάποιες ασκήσεις και γενικότερα πάντα έκανα περισσότερο προγράμματα όγκου παρά γραμμώσεων - γι'αυτό κατέληξα σαν κουβαδοντουλάπα χωρίς σχεδόν γραμμή χαχαχαχα-. Ένα είναι το μυστικό πιστεύω μετά από αρκετά χρόνια προπόνησης.. Φαϊ και πάλι φαϊ αλλά ακόμα και αυτό έχει τα όριά του! Να μην αισθάνεσαι μπουκωμένος γιατί θα γίνει λίπος σε μεγαλύτερο πσοσοστό απ'ότι πιστεύεις. Και φυσικά -προσωπικά μου άποψη βέβαια- όχι σκόνες....

pepeismenos karga
22-08-11, 23:18
σε ευχαριστω μεταλ.......να σαι καλα...τρωω παντ απολυ αλαλ εχω καταλαβει πλεον πως δεν μου ειναι αρεστο σε εμενα πια να ειμαι σαν 'κουβαδοντουλαπα' οπως ειπες...το εχω περασσει το σταδιο αυτο...καθε χρονο ημουν σκασμενος μεχρι αηδιας....και την ανοιξη πεθαινα να χασω το λιπος...δεν μαρεσει ομως πια...ηταν πιστευω[και θελω να πιστευω ] η τελευταια φορα που το εχεσα με τα κιλα και προσπαθω πλεον να χασω καμποσ απαραπανω που εβαλα...και να μενω παντα χαμηλα στο λιπος...με τη διατροφη που εχω επιλεξει να κανω....πιστευω οτι θα το καταφερω......απο εκει και υστερα το εαν θα βαζω 2-3-4 κιλα καθε χρονο......δεν με νοιαζει πια...αρκει να ειμαι ποιοτικος πλεον ολο το χρονο....
καθαρα αποψη μου ειναι....γιατι απλα το βαρεθηκα αυτο το πραγμα...θελω αν βαλλω πολλ ακιλα ακομη αλαλ τα θελω καθαρα.....ειναι πολυ καλυτερο αν κρατας τις γραμμες σου και αν βελτιωνεσαι σιγ ασιγα σε μαζα...παρα αν ατα θυσιαζεις ολα για τον ογκο...παλια μου αρεσε αλαλ κακα τα ψεμαμτα μου αρεσω ετη φωτος περισσοτερο οταν γραμμωνω παρα στον ογκο......και θα τα καταφερω........
οσο για τις σκονες......ενταξει ο καθενας εχει αλλη αποψη σεβαστη......καια εκει επιλογη του καθενος ειναι...κτλ...

MusclesOfShadow
22-08-11, 23:24
Ποσες φορες την εβδομαδα προπονεις μια μυικη ομαδα?

pepeismenos karga
23-08-11, 00:44
αναλογα ..αλαλ σχεδον ολες 2...εκτοσ απο δικεφαλα και κατω θωρακικους...αλαλ 2 φορες...αφου κανω πολυ λιγα λειτουργικα...στην ουσια 1 γι ακαθε ασκηση...οποτ εμε περνει ανετα...αναρωωνω κιολας ....οποτε 2.....

pepeismenos karga
23-08-11, 17:33
το λοιπον σημερα το μενου ειχε στηθος,ωμους και δικεφλαα...
επομενως καναμε τα εξης........
επικλινη στο σμιθ 115 κιλα χ 12[ρεστ εντ παουζ οποτε ξαναμενουμε]
επικλινη με αλτηρες 2 απλα σετ...ενα με 37 κιλα στο καθε χερι χ 15 και ενα με 40 κιλα στο καθε χερι χ 7...
τελος επικλινεις εκτασεις στο κρος οβερ απο χαμηλη θεση....με 20 κιλα στο καθε χερι εκανα 38 επαναληψεις[ρεστ εντ παουζ...ηταν τραγικα πολλες αλαλ την επομενη θα ξαναανεβασω οποτε δεν με ενοχλει]
επειτα ωμους...επικλινεις οπισθολαιμιες εκανα 60 κιλα χ 9[ρεστ εντ παουζ...εδω εκανα λιγες οποτε παραμενουμε αλαλ παλι ενιωσα οτι το εκανα πολυ μπροστα και με επιασε πολυ η πισω μοιρα και μετα κατεβασα στα 40 κιλα και πιγα λιγο πιο μπροστα τον παγκο και με επιασε καλυτερα και εκανα 2 σετ ενα χ12 και χ 10....αλλα ειχα χασει ηδη πολυ δυναμη...αλαλ τεσπα τηνα λαλη φορα εμαθα που πρπει να ειναι η θεση μου οποτε θα το διορθωσω]
επειτα εκτασεις πισω απο κορμο στην τροχαλια με 15 κιλα χ 23 επαναληψεις[ρεστ εντ παουζ οποτε ξαναμενουμε]
και ενα σετ σκυφτος με αλτηρες στα 12 κιλα στο καθε χερι χ 20...[δεν εκανα αλλο καθως ενιωθα την πισω μοιρα πολυ πρησμενη ηδη απο τις πιεσεις]
τελος δικεφαλα...εκανα καμψεις σε μπαρα με 47,5 κιλα χ 12[ρεστ εντ παουζ οποτε ξαναμενουμε]
επειτα κορυφωσεις εκει μπερδεψα τα κιλα και εκανα με 20 στο καθε χερι χ11...στα 30 δευτερα που αφησα διαλλειμα τα εριξα στα 17,5 και εκανα 10 και στα επομενα 30 τα εριξα στα 15 και εκανα παλι 10...την αλλη φορα θα ξεκινησω και θα μεινω στα 15 κιλα...
μετα αναστροφες καμψεις εκανα με 37,5 κιαλ χ 15[ρεστ εντ παουζ οποτε ανεβαζω την επομενη]
και τελος εκανα επι 5 λεπτα συνεχομενα σετ για το πανω μερος του πηχη....εκανα με ξυλο στην τροχαλια [γυρνας το ξυλο μεχρι να μαζεψει ολλο το σχοινι...] εκανα 7 σετ μονοκοπανια,με ντροπ στην ουσια...και μολις τελειωσα στ ακαπακια εκανα καμψεις με μπαρα 5-6 κιλα χ 2-3 σετ οσες αντεχα...εκει παραπρηστηκε ο πηχης και τελειωσα...
παρα τις πολλες ασκησεις το εβγαλα σε 50-55 λεπτα το πολυ...επειδη με το ρεστ εντ παουζ τελειωνεις στο μπαμ....

Txc
23-08-11, 21:06
55 λεπτα? :shock:

Χτες εκανα στηθος...
Σημερα ποδια...

Και στα 2 workouts ημουν στο 2 μισι με 3 ωρες το workout...

Στο στηθος απο οτι βλεπω 3 ασκησεις εκανες...
Πολλες ειναι αυτες?

MusclesOfShadow
23-08-11, 21:09
Eιναι Ηeavy Duty ο πεπεισμενος(προπονηση τυπου Mike Mentzer). Εσυ μαλλον ακολουθεις την προπονηση του Arnold(μεγαλη διαρκεια, λιγοτερη ενταση). Σημερα τα διαβαζα.:green:

pan0z
23-08-11, 21:11
55 λεπτα? :shock:

Χτες εκανα στηθος...
Σημερα ποδια...

Και στα 2 workouts ημουν στο 2 μισι με 3 ωρες το workout...

Στο στηθος απο οτι βλεπω 3 ασκησεις εκανες...
Πολλες ειναι αυτες?

2:30 ωρες στηθος??Μηπως πρεπει να αναθεωρησεις μερικα πραγματα?

Txc
23-08-11, 21:12
Eιναι Ηeavy Duty ο πεπεισμενος(προπονηση τυπου Mike Mentzer). Εσυ μαλλον ακολουθεις την προπονηση του Arnold(μεγαλη διαρκεια, λιγοτερη ενταση). Σημερα τα διαβαζα.:green:

Ναι, δεν μπορω να κανω ασκησεις στα κιλα που σηκωνει ο Δημητρης...

MusclesOfShadow
23-08-11, 21:14
2:30 ωρες στηθος??Μηπως πρεπει να αναθεωρησεις μερικα πραγματα?


Tι εννοεις? Σιγουρα δεν ειναι εγκλημα αλλα και σιγουρα δεν ειναι και κατι συνηθισμενο.


Ναι, δεν μπορω να κανω ασκησεις στα κιλα που σηκωνει ο Δημητρης...

:thumbup::weights:

Txc
23-08-11, 21:14
2:30 ωρες στηθος??Μηπως πρεπει να αναθεωρησεις μερικα πραγματα?

Κανω μια μυικη ομαδα την φορα, στο στηθος κανω περιπου 8-9 ασκησεις, 1 σετ προθερμανσης και 3 λειτουργικα η καθε ασκηση και μετα τα βαρυ κανω και 20λεπτο διαδρομο, καθε φορα...

pan0z
23-08-11, 21:18
γνωμη μου πανω απο 1 ωρα δεν θα πρεπει να σου περνει μια μυικη ομαδα.Και επισης μου φαινονται πολλα 27 σετ για στηθος εως παρα πολλα.

MusclesOfShadow
23-08-11, 21:23
Panoz και Txc θα ανοιξω σχετικο θεμα!

pepeismenos karga
23-08-11, 22:48
txc αμα κανω 3 ωρες προπονηση υποθετω οτι θα εχω λιμοκτονησει της πεινας...χεεχεχεχ..δεν ακνω συνηθως ποτε πανω απο μια ωρα....και οτνα εννουσα πολλες ασκσηεις εννοω εκανα 3 μυικες ομαδες αλαλ τις εκανα σε 50-55 λεπτα...δεν ενουουσα οτι εκανα πολλες σε καθ εμυικη ομαδα...αλλωστε δνε εχω τετιο σκοπο...για μενα ειναι ασκοπο...
τωρα εσυ που κανεις 9 ασκησεις για στηθος...δεν ξερω υπαρχουν οντως τοσες ασκησεις???εγω πιστευω οτι οι βασικες ειναι 2 μονο...επικλινεις και κανονικες πιεσεις στο παγκο...ολα τα αλλα ειναι απεριτιεφ.....οι βασικες σου δινουν μαζα......εγω δεν πιστευω στ απολλα σετ...ειτε 1 ειτε 4 για μενα δεν εχει σημασια...σημασια γι αμενα ειναι να μην κανω ποτε το ιδιο που εκανα σε μια προπονηση...ειτε παω για 1 σετ,ειτε για 5,ειτε για 4 επαναληψεις ειτε για 20 και παει λεγοντας...
το νοημα ειναι να βλεπω βελτιωση σε οτι κανω...αμα το πετυχω με 1 σετ πιος ο λογος να κανω αλλλα 5? προτιμω να το αφησω να ξεκουραστει 3 μερες και αν το ξαναγυμνασω...απλα θεωρω οτι οσο περισσοτερο αυξανεις τη δυανμη σου τοσο περισσοτερη μαζα βαζεις...το θεμα ειναι σε μερικες ασκησεις κανω και πιο υψηλες επαναληψεις...γιατι βλεπω να περνουν καλυτερα σε σχεση με λιγοτερες επαναληψεις...αλαλ και εκει σκοπο εχω να ανεβασω κιλα..ακομη πχ και 20 επαναληψεις να κανω σε 1 ασκηση..την επομενη θα βαλω 2,5 κιλα παραπανω και θα παω παλι για 20...εαν βγουν την επομενη πιο πολλα....δεν χρειαζονται απειρα σετ...χρειαζονται σωστα σετ...
αυριο πχ στ αποδια σκεφτομαι να πεξω υψηλες....και πεζει κιολας να το καθιερωσω...αλλα και εκει θα πεζω 1-2 σετ...και θα προσπαθω για συνεχη βελτιωση.......

pepeismenos karga
24-08-11, 18:06
σημερα ειχαμε ποδια...και οπως προειπα εχθες θα πηγαινα για υψηλες επαναληψεις οπου σκοπευω να τις καθιερωσω ......αφου εχω δει οτι τα ποδια μου επερναν ευκολα γενικα με οτι ευρος επαναληψεων εχω κανεισ τη ζωη μου...σκεφτηκα να αρχιζω να παιζω υψηλες στ αποδια 15-20....αγου εχουν και πολλες μυικες ινες αρηγς συστολης μηπως και δωσω διαφορετικο ερεθισμα γι ανεα αμαπτυξη χωρις να προσπαθω να σηκωνω τονους....μαρεσει το σκουωτ και τα κιλα....αλλα που και που σκεφτομαι πως εαν το παραχεσω απο τωρα στα 30 μου το γονατο θα ειναι γεια σας.....οχι πως εχω προβλημα αλλα που και που με τσιμπαει και ειπα αφου περνει ευκολα γενικα ο τετρακεφαλος θα καθιερωσω υψηλες ......
αυτο ειανι νεα προσεγγιση καθως εχω δει πως σε μερικες μυικες ομαδες εαν κανω υψηλες περνει καλυτερα απο τις μεσσαιες χαμηλες[εκτος απο πηχεις και απο γαμπες που δεν ξερω καν τι εχω εκει,υποθετω υπορβολικ απολλες αργης συστολης...]
τεσπα...ας πουμε τι εκανα...ξεκινησα με πρεσσα...με κλειστα τ αποδια με180 κιλα χ 20 και 185 χ 15
επειτα πηγα στο σμιθ εκανα με κλειστα τα ποδια με 70 κιλα χ 20 και με 72,5 κιλα χ 15
μετα ξανα πρεσσα με ανοιχτα τα ποδια με 160 χ120 και 162,5 χ 20
και μετα σμιθ με ανοιχτα με 50 κιλα 2 σετ των 15 μου βγηκαν...ομολογω πως σε εκεινο το σημειο τ αποδια ειχαν σκασει απο το αιμα...
επειτα ξεκινησα μηριαια εκανα ξαπλωτος στο μηχανημα με 50 χ 11,45 χ 10 και 40 χ 9
και ενα ενα ποδια ορθιος με 15 κιλα χ 17 με 17,5 χ 12 και χ 10...
τελος γαμπες εκανα με 40 κιλα χ 23...αλλο ενα χ 15 μετα στα 45 εκανα 2 σετ των 10...και μετα ενα ντροπ μεχρι καψιματος αηδιας για 50-60 επαναληψεις...αυτα εκανα....ξερω πολυ λιγα τ ακιλα...αλαλ δεν με ενοχλει....ας ξαναφτασω να κανω 140 κιλα στο σμιθ χ 20...και τοτε λογικα το ποδι θα ειναι τουμπανο.....

Txc
24-08-11, 18:17
Πραγματικα καθε φορα που διαβαζω το log σου, φωναζω: << Πω ρε, ποσα κιλα σηκωνει αυτος ο τυπος >> ? :green:

pepeismenos karga
25-08-11, 18:07
χχαχαχαχ...μπα txc δεν ειμαι και τοσο δυνατος οσο νομιζεις...σιγουρα δεν κανω και τονους σε καθε ασκηση....απλα προσπαθω να παιζω δυνατα..οσο μπορω και αντεχω παντα....
τωρα σημερα ειχα πλατη -τρικεφαλα......δεν πηγε καλα......και οτνα δεν παει καλα πεφτω καπως...αλαλκαθε φορα δεν ειναι παντα η καλη μας μερα...χθες ψιλοξενυχτησα και ημουν λιγο καπως στην προπονηση...ασε που εχω και ενα πιασιμο στην ουρα της μεσης και μου την δινει εδω και 3 μερες και δεν μπορω ν ακανω αρσεις...και τσαντιστηκα κι αλλο..
τεσπα να πω τι εκανα... κωπηλατικη με αναποδη λαβη 127,5 κιλα χ 10[χαλια ξαναμενουμε]
κωπηλατικη με κανονικη λαβη 125 κιλα χ 12[ξαναμενουμε] και μετα ενα κανονικο σετ με 80 κιλα χ 18 επαναληψεις
3 ασκση εβαλα σημερα μονοζυγο αλλα εμπροσθολαιμια οχι οπισθολαιμια...[θελω να τονισω το φτερο γι ανα ανοιξω κι αλλο και εβαλα και ελξεις] εκανα με ρεστ εντ παουζ με το σωματικο μου βαρος 12...οποτε ξαναμενω εκει...
επειτα σταυρο....εκει επειδη αλλαξα τη σειρα τα 90 πηγα να τ ακανω τα εβγαλα 4,αλλα μου φανηκαν ασηκωτα και τα εριξα αμεσως στα 70 κιλα...και εκανα με ρετ 15 επαναληψεις....[οποτε ανεβαινουμε ..αλλα και παλι δεν μαρεσε]
μετα πηγα και στην τριχαλια την χαμηλη με κλειστη λαβη εβαλα τα 95 κιλα και αυτα ασηκωτα εκανα 4-5 και τα εριξα αμεσως στα 60 κιαλ εκανα 12 και στα 65 αλλα ενα 12αρι....
μετα πηγα τραπεζια πισω απο την πλατη στα 160 κιλα χ 18 οποτε αναβαζω
μετα αρσεις γιοκ...εκανα καλημερα στο σμιθ με τσιμπαγε και εκει...και εκανα αρσεις στο σμιθ...που ηταν πο μικρη η κινηση....σαν partial deadlifts εκανα 2 20αρια...
και μετα πηγα στα τρικεφαλα στα 92,5 κιλα εκανα 16 οποτε ανεβαζω...και στις εκτασεις πισω απο το κεφαλι με τα 42,5 εκανα παλι 15....οποτε ξαναμενω.....
δεν ηταν και τραγικα σε μερικες τ ακαταφερα και σε αλλες ανεβασα αλλα οχι στο ευρπς επαναληψεων που θελω...αλαλ γενικα δεν ειχα ορεξη πολυ ,ουτε ενταση και ψιλοτσαντιστηκα και δεν μου αρεσε σημερα...αλλα αυριο ελπιζω σε μαι καλη προπονηση στηθους -ωμων...

GHOSTGR
25-08-11, 18:25
χχαχαχαχ...μπα txc δεν ειμαι και τοσο δυνατος οσο νομιζεις...σιγουρα δεν κανω και τονους σε καθε ασκηση....απλα προσπαθω να παιζω δυνατα..οσο μπορω και αντεχω παντα....
τωρα σημερα ειχα πλατη -τρικεφαλα......δεν πηγε καλα......και οτνα δεν παει καλα πεφτω καπως...αλαλκαθε φορα δεν ειναι παντα η καλη μας μερα...χθες ψιλοξενυχτησα και ημουν λιγο καπως στην προπονηση...ασε που εχω και ενα πιασιμο στην ουρα της μεσης και μου την δινει εδω και 3 μερες και δεν μπορω ν ακανω αρσεις...και τσαντιστηκα κι αλλο..
τεσπα να πω τι εκανα... κωπηλατικη με αναποδη λαβη 127,5 κιλα χ 10[χαλια ξαναμενουμε]
κωπηλατικη με κανονικη λαβη 125 κιλα χ 12[ξαναμενουμε] και μετα ενα κανονικο σετ με 80 κιλα χ 18 επαναληψεις
3 ασκση εβαλα σημερα μονοζυγο αλλα εμπροσθολαιμια οχι οπισθολαιμια...[θελω να τονισω το φτερο γι ανα ανοιξω κι αλλο και εβαλα και ελξεις] εκανα με ρεστ εντ παουζ με το σωματικο μου βαρος 12...οποτε ξαναμενω εκει...
επειτα σταυρο....εκει επειδη αλλαξα τη σειρα τα 90 πηγα να τ ακανω τα εβγαλα 4,αλλα μου φανηκαν ασηκωτα και τα εριξα αμεσως στα 70 κιλα...και εκανα με ρετ 15 επαναληψεις....[οποτε ανεβαινουμε ..αλλα και παλι δεν μαρεσε]
μετα πηγα και στην τριχαλια την χαμηλη με κλειστη λαβη εβαλα τα 95 κιλα και αυτα ασηκωτα εκανα 4-5 και τα εριξα αμεσως στα 60 κιαλ εκανα 12 και στα 65 αλλα ενα 12αρι....
μετα πηγα τραπεζια πισω απο την πλατη στα 160 κιλα χ 18 οποτε αναβαζω
μετα αρσεις γιοκ...εκανα καλημερα στο σμιθ με τσιμπαγε και εκει...και εκανα αρσεις στο σμιθ...που ηταν πο μικρη η κινηση....σαν partial deadlifts εκανα 2 20αρια...
και μετα πηγα στα τρικεφαλα στα 92,5 κιλα εκανα 16 οποτε ανεβαζω...και στις εκτασεις πισω απο το κεφαλι με τα 42,5 εκανα παλι 15....οποτε ξαναμενω.....
δεν ηταν και τραγικα σε μερικες τ ακαταφερα και σε αλλες ανεβασα αλλα οχι στο ευρπς επαναληψεων που θελω...αλαλ γενικα δεν ειχα ορεξη πολυ ,ουτε ενταση και ψιλοτσαντιστηκα και δεν μου αρεσε σημερα...αλλα αυριο ελπιζω σε μαι καλη προπονηση στηθους -ωμων...

Φιλε τα κιλα που λες γενικα σε ολες τις μυικες ομαδες ειναι αρκετα κατα καποιο τροπο.Η διατροφη σου απο οτι διαβασα δεν εχει υδατανθρακα δηλ περνεις απο πρασινες σαλατες κτλ.Πολυ καλα ολα αυτα κ μπραβο σου.Πες μας και τη κυκλο κανεις.....?

Txc
25-08-11, 20:09
Φιλε τα κιλα που λες γενικα σε ολες τις μυικες ομαδες ειναι αρκετα κατα καποιο τροπο.Η διατροφη σου απο οτι διαβασα δεν εχει υδατανθρακα δηλ περνεις απο πρασινες σαλατες κτλ.Πολυ καλα ολα αυτα κ μπραβο σου.Πες μας και τη κυκλο κανεις.....?

Κετονικη διατροφη - Διαιτα Atkins

Ειναι διατροφη χαμηλη σε υδατανθρακα και πλουσια σε πρωτεινη και λιπαρα...
Παιρνει μια ποσοτητα υδατανθρακων απο ξηρους καρπους και πρασινη σαλατα...

beefmeup
25-08-11, 20:15
Φιλε τα κιλα που λες γενικα σε ολες τις μυικες ομαδες ειναι αρκετα κατα καποιο τροπο.Η διατροφη σου απο οτι διαβασα δεν εχει υδατανθρακα δηλ περνεις απο πρασινες σαλατες κτλ.Πολυ καλα ολα αυτα κ μπραβο σου.Πες μας και τη κυκλο κανεις.....?

φιλε αν,αναφερεσαι σε φαρμακα,να σε πληροφορισω οτι ουτε ρωταμε ουτε ειναι υποχρεωμενα τα μελη να λενε σε οποιονδηποτε αν κανουν η δεν κανουν,η δεν ξερω γω τι αλλο..
ειναι προσωπικα δεδομενα κ αν δεν τα θιξει το ιδιο το μελος δεν του πεφτει κανενος λογος,εκτος αν θελετε να τα πειτε μεσω πμ.

pepeismenos karga
25-08-11, 21:04
φιλε μου πολυ ευχαριστως να σου ελεγα τι κυκλο εκανα...εαν πρωτα με αφηνε ο μπιφ,αλλα δυστυχως δεν μαφηνει...και εαν βεβαιως ημουν σε κυκλο...κατι το οποιο δεν συμβαινει καθως δεν ειμαι σε κυκλο...αμα θα μπω θα τα καταλαβετε και απο τις φωτος ,αλλα θα το πω και εγω δεν ντρεπομαι...αλλα ουτε ειμαι σε κυκλο και οντως ουτε τρωω υδατανθρακες[δηλαδη τρωω απο τις πρασινες σαλατες αλλα δεν τρωω οπως το εννουν ολοι]...

και δεν ξερω εαν κανω κετο...ατκινς σιγουρα δεν κανω.....απλα δεν τρωω υδατανθρακες[οσους τρωω ειναι κυριως απο τις πρασινες σαλατες και τ αξηροκαρπια] και τρωω περισσοτερη πρωτεινη εξαιτιας τις απουσιας του υδατανθρακα...εαν και πιστευω πλεον με τοσα λαχανικα που τρωω......δεν μου χρειαζεται σχεδον καθολου πλεον ο υδατανθρακας....

tasos2
25-08-11, 23:53
Tωρα που λες οτι χανεις κιλα εισαι σε υποθερμιδικη? Οι μυς σου μεγαλωνουν ακομα? Λογικα ναι αφου αυξανεται η δυναμη σου. Ή μηπως ευθυνεται το ρεστ ν παουζ για τη δυναμη αλλα υπερτροφια δε παιρνεις πολλη? Με ενδιαφερει πολυ αν γινεται κατι τετοιο δηλαδη να πεφτει καποιος σε λιπος και να μεγαλωνουν οι μυς ταυτοχρονα μιας και φοβαμαι να κανω υποθερμιδικη γι αυτο το λογο. Και αν ειναι οπως τα λες και δεδομενου οτι δεν εισαι σε κυκλο οπως λες σημαινει οτι γινεται...

pepeismenos karga
26-08-11, 00:03
κοιτα τασο.....δεν θεωρω οτι ειμαι σε υποθερμιδικη........καθως δεν μετραω ποσοτητες λαχανικων..μονο λιπαρων και πρωτεινης που ειδικα η πρωτεινη ειναι παρα πολυ και οταν θα κανω καποια στιγμη υποθερμιδικη θα μειωθει ακι αυτη...γιαιτ δεν θα ειναι απαραιτητη...τωρα τρωω περισσοτερη για να μην καιω αυτη που μου χρειαζεται στην πρωτεινοσυνθεση....
παμε παρακατω.......τη δυναμη την ανεβαζω συνεχως...ρεστ σταματησα να κανω 1+1+1...και κανω με συνεχομενες επαναληψεις απλα κανω dc training που ειναι ενα σετ [με αλλα 2 υποσετ δηλαδη] και τελος αλλα με συνεχομενες επαναληψεις...επομενως οσο ανεβαζω τη δυναμη δεν νομιζω να μενουν ιδιοι οι μυς....
τωρα οσον αφορα τα κιλα...πλεον εδω και 2 μηνες δεν εχω βαλλει τιποτα.......μην σου πω εχω χασει και εχω ανεβασει τη δυναμη ..χωρις απαραιτητα να κανω υποθερμικη.....απλα ομως κανω και αεροβιο αυτον τον καιρο αρκετο...σε πολυ χαμηλη ενταση γι ανα βοηθησω καπως την καυση του λιπους.....εχω φτασει σχεδον 96,5 και εαν σκεφτεις ειχα φτασει μεχρι 100,3 μετα τους αγωνες...κοντευω να χασω 4 κιλα...αλαλ εχω ανεβασει δυναμη...και θεωρω τους μυς...μπορει η ζυγαρια να μην ανεβαινει αλλαζει ομως η συσταση του σωματος...μπορει στις διαστασεις που ειμαι να μενω αλλα να σκληραινω περισσοτερο...αλαλ λογικα θα μεγαλωνω στην ουσια....δεν ξερω θα σας πω και οταν σταματησω την αεροβια...τωρ αμε τις εξετασεις θα την κοψω......για κανα μηνα να ξεσυνηθισει και λιγο το σωμα και απο οκτωβρη παλι...να δω εαν θα αναιβει η ζυγαρια,θα μεινει στασιμη ή θα πεσει....

tasos2
26-08-11, 00:12
Aρα καταφερνεις να χανεις λιπος χωρις να πεσεις σε θερμιδες και αρα χωρις να θυσιαζεις μυικη αναπτυξη. Πολυ ευχαριστο αυτο. Εγω ειδικα που ειμαι υψηλα καπως σε ποσοστο λιπους και δεν εκανα πολλη αεροβια μεχρι τωρα θα μπορω να κανω το ιδιο

pepeismenos karga
26-08-11, 00:34
υποθετω πως ναι.αυτο γινεται..εαν και η διαδικασια μου φενεται πολυ μακροπροθεσμη...δηλαδη λιγο λιγο καθε μηνα...αλαλ στην ουσια καθ εμηνα θα ειμαι λιγο πιο γραμμωμενος απο τον αλλον....εαν και η προπονηση μου συνεχισει να ειναι ανοδικη...και η διατροφη σταθερη χωρις καμια ατασθαλεια..
πιστευω οτι εσυ θα δεις πιο γρηγορα αποτελεσματα απο εμενα......εαν εκανες την διατροφη που κανω εγω......και θα εχανες και πιο γρηγορα λιπος...οσο ανεβαζεις τη δυανμη δνε φοβασαι στα σιγουρα οτι θα χασεις μυς...λογικα θα βαζεις...απλα δηλαδη τωρα θα στηριζεσαι κυριως στην προπονηση για αυξηση μαζας παρα τοσο στην υπερπληθωρα θερμιδων...πλεον ειναι η πρωτη χροναι που το κανω αυτο...και αμακαρι ο μπουφος να το ηξερα και οταν πηγιανα λυκειο οταν αρχισα τον ακαταλογιστο ογκο.......αλλα μαθαινω απο τ αλαθη και καπως τ αβελτιωνω...
ενταξει τωρα δεν εχω και απειρο λιπος...αλαλ εχω αρκετο οποτε δεν θελω να βαλω αλλα κιλα...δεν τα χρειαζομαι...απλα εγω σκεφτομαι το εξης...οταν με το καλο ξανακατεβω καποια στιγμη και ειμαι γραμμωμενος τελειως...αμα συνεχισω στα καπακια την ιδια διατροφη πιστευω θα βαζω μονο καθαρα καθε χρονο αλλα θα ειναι λιγα ,αργα και σταθερα...πραγμα που πρπει να γινετια μεσα απο την προπονηση...

pepeismenos karga
27-08-11, 17:41
να γραψω και τι εκανα σημερα......χθες ξεχασα να γραψω...επειδη κιοαλς δεν ημουν καλα ουτε εχθες...καμια ορεξη παλι ,πεσμενη δυναμη...οποτε ειπα μαλλον ηρθε η ωρα για cheat......ειχα να φαω υδατανθρακα παμω απο 3 βδομαδες...ε και μαλλον ηθελε λιγο γεμισμα καπως το σωμα...εφαγα ενα γευμα οχι απειρα αλλα φαγα κατι μπισκοτα,γαλα και μερεντα...αυτα ηταν ...και μετ αξανα κετο...αφου προηγηθηκε καμποση αεροβια...και σηεμρα πηγα για ποδια και πηγε σπυπερ....πολυ καλα...οποτε το σημαδι που ελαβα ηταν το εξης ...οταν βλεπω ψιλοπτωση θα κανω cheat..ή να το καθιερωσω πλεον μεσα στη βδομαδ σκεφτομαι στο τελευταιο γευαμ της βδομαδας αλλα θα δω.....
τεσπα ας παμε τωρα στη προπονηση πολυ το μπορδαλησαμε....
λοιπον ειχαμε...πρεσσα με κλειστα ποδια 222,5 κιλα χ 20 και 225 χ 12...
σμιθ με κλειστα...72,5 κιλα χ 20 και 75 χ 16
πρεσσα με ανοιχτα ποδια 185 χ 20 και 187,5 χ 20
και σμιθ με ανοιχτα.. 50 χ 20 και 52,5 χ 20.......
μηριαια καθιστος με 50 κιλα χ 12,με 45 χ 11 και 40 χ 11
μηριαια ορθιος με 17,5 κιαλσ το καθε ποδι χ 15 και με 20 2 χ 10
επειτα μια σκηση τρικεφαλο εκτασεις πισω απο το κεφαλι...εκανα στα 42,5 κιλα χ 20[εκει εξαιραγει ο τρικεφαλος] και με 45 κιλα χ 7-8 .....
τελος γαμπες στ ο σμιθ με 75-80 κιλα χ 6 15-20 επαναληψεις.......αυτα τ ολιγα...καλα πηγε πολυ καλα....δευτερα παλι....

Metal Machione
27-08-11, 17:47
Φίλε στον τρικέφαλο...πολλά κιλά...:weights:

pepeismenos karga
27-08-11, 17:55
οπα εκει γι αν αμην παρεξηγουμαι.....την ασκηση την κανω με τα 2 χερια με μπαρα...οχι με το ενα χερι...δηαλδησ το καθε χερι 42,5 κιλα....αμα εκανα σε καθε χερι 42,5 κιαλ χ 20 επαναληψεις....τοτε πιστευω αθ ειχα τερας τρικεφαλο....θα δουμε καποτε...ισως καποτε να το φτασουμε...καποτε...τωρα ακομη κανουμε με 21 κιλα το πολυ 20....ειδωμεν...

Metal Machione
27-08-11, 17:58
Πάντως έκλασα πάνω μου όταν το διάβασα...χχαχαχαχα λέω το παλληκάρι μπορεί να τσαλακώσει σασί αυτοκινήτου...
Και με μπάρα πάντως....πολύ καλός/..

MusclesOfShadow
28-08-11, 21:07
να γραψω και τι εκανα σημερα......χθες ξεχασα να γραψω...επειδη κιοαλς δεν ημουν καλα ουτε εχθες...καμια ορεξη παλι ,πεσμενη δυναμη...οποτε ειπα μαλλον ηρθε η ωρα για cheat......ειχα να φαω υδατανθρακα παμω απο 3 βδομαδες...ε και μαλλον ηθελε λιγο γεμισμα καπως το σωμα...εφαγα ενα γευμα οχι απειρα αλλα φαγα κατι μπισκοτα,γαλα και μερεντα...αυτα ηταν ...και μετ αξανα κετο...αφου προηγηθηκε καμποση αεροβια...και σηεμρα πηγα για ποδια και πηγε σπυπερ....πολυ καλα...οποτε το σημαδι που ελαβα ηταν το εξης ...οταν βλεπω ψιλοπτωση θα κανω cheat..ή να το καθιερωσω πλεον μεσα στη βδομαδ σκεφτομαι στο τελευταιο γευαμ της βδομαδας αλλα θα δω.....
τεσπα ας παμε τωρα στη προπονηση πολυ το μπορδαλησαμε....
λοιπον ειχαμε...πρεσσα με κλειστα ποδια 222,5 κιλα χ 20 και 225 χ 12...
σμιθ με κλειστα...72,5 κιλα χ 20 και 75 χ 16
πρεσσα με ανοιχτα ποδια 185 χ 20 και 187,5 χ 20
και σμιθ με ανοιχτα.. 50 χ 20 και 52,5 χ 20.......
μηριαια καθιστος με 50 κιλα χ 12,με 45 χ 11 και 40 χ 11
μηριαια ορθιος με 17,5 κιαλσ το καθε ποδι χ 15 και με 20 2 χ 10
επειτα μια σκηση τρικεφαλο εκτασεις πισω απο το κεφαλι...εκανα στα 42,5 κιλα χ 20[εκει εξαιραγει ο τρικεφαλος] και με 45 κιλα χ 7-8 .....
τελος γαμπες στ ο σμιθ με 75-80 κιλα χ 6 15-20 επαναληψεις.......αυτα τ ολιγα...καλα πηγε πολυ καλα....δευτερα παλι....

δυο πραγματα :green::
-Εχεις νιωσει ποτε πονο στον τρικεφαλο ή στον αγκωνα?
-Συγχαρητηρια για την σκληρη δουλεια:bbbiceps: πιστευω οι φωτο σου θα ειναι ακρως motivational φιλε!:thumbup:

pepeismenos karga
29-08-11, 01:29
σε ευχαριστω ρε σκια νασαι καλα..θα ξαναβγαλω αλαλ σ εκανα 2 βδομαδες...θα βγαζω ανα 3-4 βδομαδες φωτο να βλεπω εαν υπαρχει εξελιξη και ανοδος...
οσο για τον πονο ναι...εχω νιωσει οταν εκανα γαλλικες...εκει ηταν πολυ ζορικο για τον αγκωνα μου το δεξι....ειχα φτασει 72-75 κιλα γαλλικες αλαλ με πιαναν πονοι συχνα και την εκοψα τελειως...στην διαιτα που ακι που την εκανα αλλα 4-5 ασκηση με 20 κιλα-30 κιλα το πολυ..αλλα δεν μαρεσει την εχω αντκαταστηει με τις εκτασει ςπισω απο το κεφαλι που τη θεωρω τελια ασκηση...και εκει δεν με πιανει ποτε ο αγκωνας...γιατι δεν κλειδωνω το χερι ποτε στην ανοδο.......προσπαθω να κανω την κινηση οσο πιο χαμηλα γινεται και στην ανοδο το παω μεχρι ενα υψος πριν κλειδωσει το χερι...και ετσι μενει ακι συνεχομενη η ενταση στον τρικεφαλο...και δνε με πιανει ο αγκωνας...
το ιδιο θα γινοταν πχ και στο σκουωτ...εαν αντι για ολη την κινηση εκανα απο κατω μεχρι την μεση...και οχι απο πανω μεχρι κατω...εαν εκανα απο κατω[βαθυ πολυ σκουωτ] και στην ανοδο εφτανα μεχρι τη μεση,η ενταση θα εμεν ολη την ωρα στον τετρακεφαλο...και εκει ισως να μην ποναγε που και που το αριστερο γονατο...

MusclesOfShadow
29-08-11, 01:34
Ναι ρε το αξιζεις και για την πολυ καλη συμμετοχη σου στο φορουμ αλλα και για τις σκληρες προπονησεις σου οπως διαβαζουμε!:thumbup:
Κοιτα εμενα ποναει αριστερος αγκωνας - αριστερο γονατο. Το γονατο ειναι σιγουρα ελαφρια τενοντιτιδα (μου ειπε γιατρος) και ο αγκωνας κατι παρομοιο παιζει. Εμενα ποναει αρκετα συχνα π.χ. στις εκτασεις τικεφαλων, οταν το βαρος ειναι χαμηλα. Οσο πιο χαμηλα, τοσο πιο πολυς πονος. Το ιδιο και με το γονατο.
Καποια στιγμη κατι εκανα, εκτος προγραμματος, του τυπου μισες επαναληψεις και κατι τετοια και ψιλοεφτιαξε προσωρινα... Και ολα ξεκινησαν απο γαλλικες:green:
Εσυ τι εκανες? Απλα το αποδεχτηκες?

(σορυ για αυτο το θεμα, καθως ειναι υπερπολυσυζητημενο, απλως ηθελα να δω και την δικια σου εκδοχη;))

tolis93
29-08-11, 15:49
αδερφε εδω κ κανα τεταρτο γυρναω τις σελιδες μπας κ βρω τη διατροφη σου αλλα τπτ μονο οτι τρως πολλα λαχανικα κ οχι υδατανθρακα.αν τιν εχεις ποσταρει πουθενα σφυρα το μου σε παρακαλω πραγματικα θελω να τη δω γιατι η δουλεια π εχεις κανει ειναι τοπ(οχι ξυδι:green:)

Giannistzn
29-08-11, 16:04
ενα-ενα.......janous οταν κανω αεροβια δενκανω σ ευψηλους παλμους για να χρησιμοποιει το σωμα μου σαν κυρια πηγη ενεργειας το γλυκογονο[το οπιο ειναι απειροελαχιστο καθως δνε τρωω υδατανθρακες,αρα θα εκαιγα πρωτεινη ετσι] αλλα το λιπος...επειδη πεζω στους 100-110 παλμους μονο...στην ουσια περπατημα κανω.....αμα κανω διαδρομο το βαζω στο 4 και κανω 1 ωρα...ιδρωνω αρκετα...γι αυτο το λογο δεν φοβαμαι να καω αερκετη αεροβια...τηνε χω ξεπερασει αυτη τη φοβια...αλλωστε ειμαι 175-76 και ιεμαι 97-98 κιλα...και που κανω και 2 ωρες ουτε καν δνε χανω δυναμη ,ουτε ενργεια ουτε τιποτα...οσο κραταω την αεροβια σε χαμηλο τεμπο...αλαλωστε οπως ειπα δεν θελω αλλα κιλα..δηλαδη δεν θα κανω αυξηση κιλων με αυτη τη διατροφη και προπονηση+αεροβια...απλα θα αλαλξω συσταση κιλων[ελπιζω] και μποριε να χασω και καμποσο σωματικο βαρος με τον καιρο...δηλαδη λογικα θα χανω με το περασμα των μηνων....αλαλ λογιακ δνε ξερω θα δω....αυτο που καιει την πρωτεινη σαν ενεργεια το ειπα οτι γινετια στην αναεροβια κυριως...δηλαδη στα βαρη...γιατι εκει επειδη πεζεις με ενταση ο οργανισμος καιει γλυκογονο και επειδη δνε υπαρχει σιγουρα διασπα και καμποσ αμινοξεα για ενεργεια...αλαλ ουτε σε αυτο φοβαμαι καθως τρωω υπεραρκετη πρωτεινη...παραπανισια και για ενεργεια και για πρωτεινοσυνθεση...

σπυρο εχω γραψει τη διατροφη μου ρε στις διατροφες μας.......αλαλ με λιγα λογια τρωω....η σεικ πρωτεινης με λιγο ηλιελαιο[5-10 γρ λιπους] η 300 γρμ ψαρι ή 225 γρ κοτοπουλο ή 225 γρ μοσχαρι με 10-15 γραμαρια λιπους[ειτε απο ξηροκαρπια,ειτε ηλιαιλαιο,ειτε ελαιολαδο,ειτε μαγιονεζα,ειτε φυστικοβουτηρο] μαζι με πρασινες σαλατες...και αυγα συνηθως 10 τα 3 ολοκληρα και περνω αυγα με ω3 λιπαρα...αυταα

εδω ειναι στο τελος

tolis93
29-08-11, 16:29
εδω ειναι στο τελος

δλδ μονο αυτα τρωει?κοτοπουλο ψαρι λινελαιο αυγα μαγιονεζα φυστικοβουτηρο?και λαχανικα?ωραιοοος

Eddie
29-08-11, 16:30
αδερφε εδω κ κανα τεταρτο γυρναω τις σελιδες μπας κ βρω τη διατροφη σου αλλα τπτ μονο οτι τρως πολλα λαχανικα κ οχι υδατανθρακα.αν τιν εχεις ποσταρει πουθενα σφυρα το μου σε παρακαλω πραγματικα θελω να τη δω γιατι η δουλεια π εχεις κανει ειναι τοπ(οχι ξυδι:green:)

Δες στο αλλο θεμα,"οι διατροφες μας" που θα την βρεις πιο ευκολα.

pepeismenos karga
29-08-11, 17:28
τολη ναι δυστυχως η ευτυχως αυτα τρωω εχεχεχχε...και οντως εχω γραψει την διατροφη μου σε ενα τοπικ που λεγοταν οι διατροφες μας καπου εκει την εχω ολοκληρωμενη....τεσπα...αλαλ οπως ειπες κυριως κρεατα,ξηροκαρπια,λαδια,μαγιονεζες και λαχανικα...
σκια αυτο που ειπες για τον αγκωνα τον παθανα μονο οταν εκανα γαλλικες...οποτε απλα τις εκοψα...και αρχισα να κανω εκτασεις ορθιος με μπαρα και ειδα και καλυτερη αναπτυξη...τις γαλλικες να σου πω τις αλαλξα κυριως επειδη δεν με πιανανε καθολου...ασχετα απο τον πονο.....
λοιπον αν γρψω τι εκανα και σημερα...παλτη-τρικεφαλα.....[σημερα πολυ καλυτερα,ειχα και ορεξη ακι δυναμη πηγε μαι χαρα και ο πονος που ειχα στους ραχαιουςς εφυγε και εκανα και ααρσεις μετα απο 1 βδοαμδα]
λοιπον εκανα κωπηλατικη με αναποδη λαβη στα 127,5 κιλα χ 14[ρεστ εντ παουζ,κανονικα αναβαζω αλλαλ δεν μου αρεσε η τεχνικη μου σε καποιες επαναληψεις οποτε θα ξαναμεινω αλλη μια προπονηση]
κωπηλατικη με κανονικη λαβη 125 χ 13[ρεστ οποτε ξαναμενω]
μονοζυγο με το βαρος μου χ 15 [ρεστ εντ παουζ,την αλαλη φορα θα βαλω επιπροσθετο βαρος]
σταυρος με 72,5 κιλα χ 21[λιγα τ κιλα εδω απλα την προηγουμενη ημουν χαλια και τα εριξα 20 κιλα και ειπα να συνεχισω απο αυτα]
μετα χαμηλη κωπηλατικη στην τροχαλια με κλειστη λαβη εκανα στα 70 κιλα χ 12 και στ α75 κιλα χ 10
μετα τραπεζια μπροστα απο το σωμα 162,5 κιλα χ 15 [ρεστ εντ παουζ,οποτε ανεβαζω]
τελος σουπερσ ετ αρσεις με καλημερα...εκανα στα 95 κιλα αρσεις χ 20 μαζι με 45 κιλα καλημερα χ 12 και αλλο ενα σετ με 97,5 κιλα χ 12 μαζι με καλημερα 45 κιλα χ 12
μετα τρικεφαλα κλειστη λαβη με 95 κιλα χ 11[ρεστ εντ παουζ οποτε ξαναμενω]
και εμτα η αγαπημενη εκτασεις πισω απο το κεφαλι με 45 κιλα εκανα 15-17[δεν θυμαμι ακριβως καπου εκει,οποτε ξαναμενω μεχρι να βγαλω 20 και εκει]
αυτα τ αολιγα...το απογευμα θα παω να κανω 10 λεπτα κοιλιακους και 1 ωρα σκαλες για αεροβια.....αυτα λοιπονννν

MusclesOfShadow
29-08-11, 19:32
Oπ, καλα που μου την θυμισες αυτη την ασκηση! Ωραιος ...καργα πεπεισμενε!:thumbup:
Περιμενουμε φωτογραφιες απο προοδο ετσι? Πλατη-στηθος, χερια, απολα:bbbiceps: αν μπορεις φυσικα:welcome:

jimmy007
30-08-11, 02:22
Συνονόματε η pic που βλέπουμε σαν avatar είναι τωρινή?

pepeismenos karga
30-08-11, 19:04
ελα ρε τζιμυ...οχι η φωτο για να μην μπερδευομαστε δεν ειναι τωρινη...νομιζω το ειχε παρεξηγησει αυτο και ο τολης93....εκει ειμαι πριν 2 -2,5 χρονια....το 2009 και εκανα διαιτα ετσι γι ανα παω διακοπες..και απλα μου αρεσε και τηνα νεβασα...δνε ειμαι ετσι τωρα...σιγουρα δεν ειμαι τοσο γραμμωμενος...τοτε θυμαμι εκανα πσμφ...και ηταν τραγικα...αλαλ ειχα πετυχει καλη γραμμωση...

λοιπον σημερα η προπονηση ειχε στηθος -ωμους και δικεφαλα...στο στηθος και τους ωμους επαιξα επαναληψεις περισσοτερς απο το κανονικο και οχι σε dc style αλλα μου βγηκε καλα....θα δω πως θα το συνεχισω μπορει να το παω γι αλιγο καιρο ετσι...γιανα ηρεμησω λιγο απο την τσιτα...αλαλ θα δειξει...οπως ενιωθα επαιξα...
λοιπον ειχαμε επικλινη στα 90 κιλα χ 13 και στα 92,5 κιλα χ 10
επειτα επικλινη αλτηρες με 40 κιλα στο καθε χερι χ 8 και χ 6
επειτα επικλινη εκτασεις στο κρος οβερ με 25 κιλα χ 25 επαναληψεις[ρεστ εντ παουζ εδω αλλα θα κατσω μεχρι να φτασω 30]
μετα ωμους ..επικλινεις οπισθολαιμιες εκανα με 42,5 κιλα χ 12 και 45 χ 10
και μετα εκανα εκτασεις με βαρακια ορθιος σε στυλ ρεστ εντ παουζ με 30 δευτερα διαλλειμα αλαλ με λιγα κιλα,οπως και καθιστος κυριως για αιματωση και πρηξιμο συνηθως εβγαζω 12-15 επανληψεις
τελος δικεφαλα....στη μπαρα εκανα στα 47,5 κιλα χ 14[ρεστ εντ παουζ οποτε ανεβαζω]
και στις κορυφωσεις στα 15 κιλα χ 13 και στα 30 δευτερα του διαλλειματος μειωνα κατα 2,5 κιλα γι ανα μενω ψηλα παλι στις επαναληψεις,δηλαδη στα καπακια στα 12,5 εκανα 12 και στα 10 χ15
μετα αναστροφες καμψεις με42,5 κιλα χ 16[ρεστ εντ παουζ οποτε ανεβαζω]
και τελος εκανα κανα 10 λεπτο συνεχομενο πηχεις που εκανα ολη την ωρα σουπερ σετ,ντροπ και οσες επανληψεις αντεχα.....αυτα......και οπου ναναι θα παω για λιγη αεροβια

pepeismenos karga
31-08-11, 00:00
λεω απο αυριο να κανω μια αλλγη στη διατροφη.......το ξερω θα μου πειτε τοσο καιρο λες κετο και κετο κααι κετο...ναι και ακομη το λεω..απλα θελω να δω αντικαθιστωντας τ λιπαρα που τρωωσ ε θερμιδες σε υδατανθρακες τι αντικτυπο θα εχει στο βαρος μου ,στην εικονα και γενικα στο μεταβολισμο μου...για το μονο που εχω εκτιμηση τον υδατανθρακα ειναι για την ανοδο του μεταβολισμου και για τα cheat εχεεχχεεχε...ο λογος ειναι οτι παντα μετα πο ενα καλο ριφιντ υαπρχει ανοδος του μεταβολισμου αλαλ μολις το συκωτι καταλαβει οτι δεν υαπρχουν αλλοι διαθεσιμοι στελνει σημα στο θυροειδη και πεφτει καπως....δηαλδη εμενα μαρεσει η κετο απολες τις αποψεις...αλλα αυτο οτι κολλαει ο μεταβολισμος λιγο μου τι δινει ,επειδη συνηθιζει γρηγορα και πρπει να αυξανεις ολη την ωρα τις καυσεις και τ αλοιπα....
το κανω καθαρα απο πειραματικης αποψης γιατι τωρα δνε με βιαζει τιποτε....απλα να δω εαν θα καιω περισσοττερο η οχι...το μονο ακκο ειναι οτι λογιακ θα αυξηθουν οι κατακρατησεις και εαν αυηθουν τοτε μπορει να ξενερωσω....αλαλ τεσπα...δεν θα μειωσω θερμιδες απλα θα κανω μετατροπη....δηαλδη τωρα τρωω 400 γρ πρ. 100 γρ λιπαρων και περιπου 50 γρ υδατανθρακα...το συνολο 2700 θερμιδες....η πρωτεινη θα μεινει αμεταβλητη στη νεα διατροφη,ο υδατανθρακας θα παει στα 200 γρ μονο....για κανενα λογο παρπανω...δηλαδη μαζι με την πρωτεινη θα εχω 2400 θερμιδες...ααρα θα εχω ελειμα 300 θερμιδες απο την προηγουμενη...οποτε σοτ τελευταιο γευμα πριν του υπνου θα τρωω και γυρω στα 30 γρ λιπαρα[καθως το βραδυ ο οργανισμος θελει μονο λιπος,οποτε βρηκα χωρο και για αυτες....
στην ουσια απο τα 400γρ πρ,50 γρ υδ.,100 γρ.λιπ......γινονται 400 γρ πρωτεινης,200 γρ υδατανθρακα και 30 γρ λιπους...θερμιδες ιδιες θα μεινουν...αλλα με αυτο τον τροπο θα τσεκαρω παρα πολλα πραγματα τελειως για το σωμα μου...παραθετωντας μια εικονα που θα εχω πλεον εμπεριστατωμενη αποψη....
σε πιο παλιες διαιτες...οπως πχ το 2010 οταν ξεκινησα διαιτα για τον πρωτο μου αγωνα...ετρωγα στον ογκο 500 γρ υδατανθρακα...και ειχα φτασει 107 κιλα...στις 5 πρωτες βδοαμδες διαιτας μειωσα απο 500 σε 300 και με 20-30 λεπτα αεροβια 2 φορες την ημερα εφτασα στα 97!!!..βεβαια ειχα καομη αρκετο λιπος αλλα ο μεταβολισμος κινουταν πολυ σφαιρα....κυριως αυτο θελω να ξανατσεκαρω....
γιατι εγωε χω τα εξης 2 προβληματα...οταν τρωω υδατανθρακες ,εκαχιστα λιπαρα ο μεταβολισμος τρεχει αρα γεμιζω τρελα νερα,κατακρατησεις κτλ...οταν τρωω λιπαρα και ελαχιστους υδατανθρακες δεν γεμιζω νερα και τα τιαυτα...το βαρος αλλαζει αργα και σταθερα ειτε ανοδικα ειτε καθοδικα αλαλ ο μεταβολισμος μου πεφτει.....
οποτε ισως γι αμενα η λυση βρισκεται καπου στη μεση.....αλλα ακομη ειδωμεν....απο αυριο θα ξεκινησω να σας λεω εντυπωσεις...

jimmy007
31-08-11, 02:20
λεω απο αυριο να κανω μια αλλγη στη διατροφη.......το ξερω θα μου πειτε τοσο καιρο λες κετο και κετο κααι κετο...ναι και ακομη το λεω..απλα θελω να δω αντικαθιστωντας τ λιπαρα που τρωωσ ε θερμιδες σε υδατανθρακες τι αντικτυπο θα εχει στο βαρος μου ,στην εικονα και γενικα στο μεταβολισμο μου...για το μονο που εχω εκτιμηση τον υδατανθρακα ειναι για την ανοδο του μεταβολισμου και για τα cheat εχεεχχεεχε...ο λογος ειναι οτι παντα μετα πο ενα καλο ριφιντ υαπρχει ανοδος του μεταβολισμου αλαλ μολις το συκωτι καταλαβει οτι δεν υαπρχουν αλλοι διαθεσιμοι στελνει σημα στο θυροειδη και πεφτει καπως....δηαλδη εμενα μαρεσει η κετο απολες τις αποψεις...αλλα αυτο οτι κολλαει ο μεταβολισμος λιγο μου τι δινει ,επειδη συνηθιζει γρηγορα και πρπει να αυξανεις ολη την ωρα τις καυσεις και τ αλοιπα....
το κανω καθαρα απο πειραματικης αποψης γιατι τωρα δνε με βιαζει τιποτε....απλα να δω εαν θα καιω περισσοττερο η οχι...το μονο ακκο ειναι οτι λογιακ θα αυξηθουν οι κατακρατησεις και εαν αυηθουν τοτε μπορει να ξενερωσω....αλαλ τεσπα...δεν θα μειωσω θερμιδες απλα θα κανω μετατροπη....δηαλδη τωρα τρωω 400 γρ πρ. 100 γρ λιπαρων και περιπου 50 γρ υδατανθρακα...το συνολο 2700 θερμιδες....η πρωτεινη θα μεινει αμεταβλητη στη νεα διατροφη,ο υδατανθρακας θα παει στα 200 γρ μονο....για κανενα λογο παρπανω...δηλαδη μαζι με την πρωτεινη θα εχω 2400 θερμιδες...ααρα θα εχω ελειμα 300 θερμιδες απο την προηγουμενη...οποτε σοτ τελευταιο γευμα πριν του υπνου θα τρωω και γυρω στα 30 γρ λιπαρα[καθως το βραδυ ο οργανισμος θελει μονο λιπος,οποτε βρηκα χωρο και για αυτες....
στην ουσια απο τα 400γρ πρ,50 γρ υδ.,100 γρ.λιπ......γινονται 400 γρ πρωτεινης,200 γρ υδατανθρακα και 30 γρ λιπους...θερμιδες ιδιες θα μεινουν...αλλα με αυτο τον τροπο θα τσεκαρω παρα πολλα πραγματα τελειως για το σωμα μου...παραθετωντας μια εικονα που θα εχω πλεον εμπεριστατωμενη αποψη....
σε πιο παλιες διαιτες...οπως πχ το 2010 οταν ξεκινησα διαιτα για τον πρωτο μου αγωνα...ετρωγα στον ογκο 500 γρ υδατανθρακα...και ειχα φτασει 107 κιλα...στις 5 πρωτες βδοαμδες διαιτας μειωσα απο 500 σε 300 και με 20-30 λεπτα αεροβια 2 φορες την ημερα εφτασα στα 97!!!..βεβαια ειχα καομη αρκετο λιπος αλλα ο μεταβολισμος κινουταν πολυ σφαιρα....κυριως αυτο θελω να ξανατσεκαρω....
γιατι εγωε χω τα εξης 2 προβληματα...οταν τρωω υδατανθρακες ,εκαχιστα λιπαρα ο μεταβολισμος τρεχει αρα γεμιζω τρελα νερα,κατακρατησεις κτλ...οταν τρωω λιπαρα και ελαχιστους υδατανθρακες δεν γεμιζω νερα και τα τιαυτα...το βαρος αλλαζει αργα και σταθερα ειτε ανοδικα ειτε καθοδικα αλαλ ο μεταβολισμος μου πεφτει.....
οποτε ισως γι αμενα η λυση βρισκεται καπου στη μεση.....αλλα ακομη ειδωμεν....απο αυριο θα ξεκινησω να σας λεω εντυπωσεις...

Εγώ μέσα σε μία εβδομάδα που από κέτο άρχισα να τρώω περίπου 500 γρ υδ/κες την ημέρα, πήρα 4 κιλά(από 90 πήγε 94) με πολύ ελαφρά υποθερμιδική διατροφή.

pepeismenos karga
31-08-11, 11:30
ενταξει εσυ ετρωγες και πολλους...εγω οταν ετρωγα 500 ειχα φτασει μεχρι και 107...30 κιλα πανω απο το υψος μου οποτε τετιους αριθμους τους ξεχναμε αυτοματως....μην σου πω οτι θα τρωω μεχρι 160 γρμαρια υδατανθρακα τελικα...και λεω ν αμειωσω λιγο την πρωτεινη απο 400 σε 320 γρ....και να τρωω και ακομη καμια 40γρ λιπαρα...
εσυ πηρες 4 κιλα σιγουρα επειδη γεμισε το γλυκογονο και επειδη αρχισες να κανεις κατακρατησεις...το θεμα ειναι οτι και εγω φοβαμαι ακομη και με 160 τελικα εαν θα τρωω οτι θα κανω κατακρατησεις...αυτο λιγο με ενοχλει...αλλα θα συνεχισω να κανω αεροβια....απλα πιστευω οτι ετσι ο μεταβολισμος μου θα αρχισει να κινειται σε πιο γρηγορους ρυθμους οποτε παροτι θα περνω πανω κατω τις ιδιες θερμιδες θα καιω λιγο λιπακι...τωρα δεν ξερω...θα δω σε καμια βδομαδα...σημερα 1 μερα...θα δειξει...

Kostas95
31-08-11, 16:48
Ωραιος φιλε πολυ καλο προγραμμα ογκου πολυ καλη εξελιξη!!Να σε ρωτησω σε κατι αγωνες που εισαι(junior λογικα) που ειναι διπλα σου ο Καλαιτζης ο Αλεξανδρος εκει πριν ποσο καιρο ειναι?γιατι μου φαινεσαι πολυ μικρουλης σε εκεινες τις φοτος(σε σωμα)..

pepeismenos karga
31-08-11, 18:12
κωστα ηταν πριν 3 μηνες...στις 4 ιουνιου ...οταν εγινε ο αγωνας και ναι εχασα και βγηκα 3 μεν...αλλα ο καλαιτζης πολυ καλος....αυτος ηταν πολυ σκληρος...εγω εκανα κατι τραγικα πραγματα τις τελευταιες μερες για διαφορους λογους[που τελικα εκανα τεραστιο λαθος που διαγωνιστηκα και εκει αλαλ τεσπα] και ημουν τραγικα φλαταρισμενος ...και στη σκηνη βγηκα χωρις να εχω φαει σχεδον καθολου...και να να σκεφτεις ημουν περισσοτερα κιλα απο ολους...ο καλιτζης διπλα μου ητνα 73 κιλα μονο...αλλα ηταν πολυ καλος σε σκληραδα...εγω πιο φλατ δεν γινοταν και να το ηθελα...εκανα βλακειες και αφυδατωσεις και νηστεια να πιασω μια κατηγορια...και τελικα επαιξα και αλλου και με το ζορι ποζαρα απο βλακειες...αλλα ηταν η τελευταια φορα που το εκανα αυτο...το μονο σιγουρο ειναι οτι την επομενη φορα θα παιξω στους αντρες και δεν θα με ενδιαφερει καθολου η ζυγαρια...οτι κατσει εκατσε...απλα επειδη εχασα αρκετα κιλα στη διιατα μαλακισμενα εχω πεθανει να τα ξαναβαλλω οσο πιο γρηγορ αμπορω και σιγα σιγα να κανω νεες βελτιωσεις...αλλα εχω σκοπο να ξανακατεβω το 2013

pepeismenos karga
31-08-11, 18:20
α να γραψω και εντυπωσεις απο τη διατροφη...ενα εχω να πω οτι η θερμοκρασια σημερα του σωματος μου εχει ανεβει κατακορυφα...ολο την ημερα νιωθω να εχω πολυ περισσοτερη ενεργεια και ειναι λες και εχω δεκατα...καισ την προπονηση ποδιων [που πηγε τελεια ητνα λες και εκανα αεροβια,τετια εφυδρωση ειχα παρα πολυ καιρο να νιωσω] ιδρωσα παρα πολυ...υπερβολικα θα ελεγα...αυτο ειναι σιγουρα σημαδι οτι ο μεταβολισμος απο την πρωτη μερα πηρε τ απανω του...τωρα τελικα σκεφτηκα το εξης...αντι για 400 γραμαρια πρωτεινης 50 γρ υδατανθρακω ν και 100 γρ λιπαρων σκεφτηκα να το κανω...200 γρ πρωτεινης 200 γραμαμρια υδατανθρακα και να αφησω τα λιπαρα ως εχει δηλαδη 100 γρ..αρα 2500 θερμιδες αιντ ενα φτανει και 2700 το πολυ με λιγα παραπανω απο εδω καιε απο εκει..οποτε μενω στα ιδια απλα μειωνω την πρωτεινη και βαζω και υδατανθρακα...με τον υδατναθρακα ειδα σημερα ξανα φως στις καυσεις...και θα πω εντυπωσεις και απο την αεροβια που θα κανω το βραδυ.....
τωρα η προπονηση ειχε ως εξης...πρεσσα με κλειστα ποδια 230 κιλα χ 16 και χ 12
πρεσσα με ανοιχτα 200 χ 20 και 205 κιλα χ 20
σμιθ με κλειστα στα 75 κιλα χ 20 και στα 77,5 κιλα χ 20
σμιθ με ανοιχτα 55 κιλα χ 20 και 57,5 κιλα χ 20
μηριαι ξαπλωτος 50 κιλα χ 16 ,45 κιλα χ 14 και 40 χ 12
μηριαια ορθιος ενα ενα ποδι 20 κιλα στο καθε ποδια χ 16 και στ α22,5 εκανα 14 και 10
τελος γαμπες εκανα με διαλλειμα 30 δευτερολεπτων 8 σετ χ 12 επαναληψεις ορθιος.. και καθιστος 5 σετ επι 15 -20 ...αυτα ...πολυ καλα πηγαμε ανεβηκαμε...

pepeismenos karga
02-09-11, 22:53
λοιπον σημερα ειχαμε στηθος ωμους....χθες ειχ απλατη ξεχασα να την γραψω σχετικα καλα πηγε ανεβηκα σχεοδν σε ολες οποτε οκ...λοιπον σημερα ειχαμε επικλινη στα 92,5 κιλα χ 13 επαναληψεις στα 95 κιλα χ 9 χ7 χ5
εκτασεις στο κρος οβερ πολυ ψηλα για να πιανει μονο τον επικλινη 5 σετ με διαλειμα των 30 δευτερολπτων αναμεσα προσπαθησα να βγαλω στα 25 κιλα στο καθε χερι 5 12αρια αλλα στα τελευαταια 2 εβγαλα 10 και 9 επαναληψεις αντιστοιχα...αλαλ ομολογω μετα το 5 σετ ειχε παραπρηστει το στηθος
επειτα ωμους....επικλινεις οπισθολαιμιες εκανα στα 45κιλα χ 12 καιστα 47,5 κιλα 3 χ10
επειτα στις εκτασεις πισω απο την πλατη στη τροχαλια εκανα 4 σετ με διαλειμα παλι 30 δευτερολπτων προσπαθωντας να βγαλω 4 12αρια στα 7,5 κιαλ στο καθε χερι και τα τα εβγαλα οποτε την επομενη θα βαλλω παραπανω...και επειτα το ιδιο παλι αλαλ εκτασεις απο ψηλα στην τροχαλια για την πισω μοιρα του ωμου παλι 4 σετ με 30 δευτερα διαλλειμα αλαλ εκει εβγαλα στο 1 12 στο 2 10 στο 3 8 και στο 4 8..ητνα λιγο πολλα τ ακιλα αλαλ δνε πειραζει...μου φενεται 15 στο καθε χερι....ε εμτα εκει με τοσο αιμα που ειχε παει ειχε παραπρηστει ο ωμος[καλα παμε βελτιωνεται βδομαδα με τη βδομαδα η μεσααι και η πισω κεφαλι και αρχισει και στρογγυλευει περισσοτερο εαιντε να δουμε]
τελος εκανα λιγες αναστροφες καμψεις για τους βραχιονες με 42,5 κιαλ χ 10 χ 7 και χ 5
και πηχεις 8 12αρια με διαλλειαμ των 30 δευτερολπτων με τη στραβομπαρα σκετη δηαλδη 7,5 κιλα[για το πανω μερος του πηχη] και τελος λιγους κοιλιακους....
αυτα λοιπον....καλα πηγαμε αυριο ποδια......

tasos2
03-09-11, 11:28
Με 2 ασκησεις για στηθος θεωρεις οτι εισαι κομπλε? Ποσες φορες τη βδομαδα κανεις στηθος?

pepeismenos karga
03-09-11, 14:20
taso οχι να σου πω την αληθεια δνε θεωρω πως ειμαι καλυμενος...θεωρω οτι ειμαι καλυμενος για αυτο που θελω να κανω..δηλαδη να δουλεψω τον επικλινη.....τον κατω θωρακικο τονε χω παραμελησει επιτηδες[επειδη δνε μου χαλαει ποτε χατηρι χεεχεχεχ] επειδη περνει υπερβολικα ευκολα...και φτιαχνω μεγαλη ασυμετρια...εχω να τον γυμνασω καθαρα με πιεσεις 10 μηνες στανταρ...μονο με τον επικλινη ασχολουμαι....και πεζω εννοειται 2 φορες τη βδοαμδα επικλινη...τωρα να σου πω θα πουν μερικοι αλαλ σιγα σιγα δεν θα αρχιζεις να χανεις μαζα...ισχιει...αλαλ να σου πω την αληθεια 10 μηνες αγυμναστο ποου το εχω δεν ξερω καν εαν εχει χασει...και εαν εχει χασει εχει χασει πολυ λιγο...αλαλ και να χασει ακομα καλυτερα λιγακι γιατι θα φανουν λιγο πιο γρηγορα οι ωμοι μου...
αμα θελω και ξαναδωσω ερεθισμα...1 μηνα κατακλινη δωσμου ν κανω...αμα βγαλω φωτογραφιες θα υπαρχει μεγαλη διαφορα...αλλα δεν θελω..οταν θα πω οτι ο επικλινης εχει γινει καλος....τοτε θα ξαναπεξω για το κατω....μπορει να ειναι και σε 1 σε 2 ή και 3 χρονια αυτο αλαλ δνε με νοιαζει[εκτος και εαν μετα απο καποιο μεγαλ διαστημα χασω πολυ μαζα τοτε να ξαναρχισω να το κανω και αυτο]

pepeismenos karga
03-09-11, 21:20
λοιπον σημερα ειχαμε ποδια...οποτε εγιναν τ ακολουθα....
πρεσσα με κλειστα με 230 κιλα χ 20 και με 235 κιλα χ 16 επαναληψεις
επειτα πηγα σμιθ με κλειστα 80 κιλα χ 20 και 82,5 κιλα χ 20
μετα πρεσσα με ανοιχτα εκανα 210 κιλα 15 και χ 12 επαναληψεις
μετα σμιθ με ανοιχτα εκανα στα 60 κιλα χ 20 και στ 62,5 κιλα χ 20
μετα μηριαια καθιστος με 55 κιλα χ 9 με 50 κιλα χ 9 και με 45 κιλα χ 10 επαναληψεις
και μετα ενα ενα ποδι ορθιος 22,5 κιλα χ 10 χ8 χ8
και τελος γαμπες στο σμιθ 5 σετ απο 50 μεχρι 20 επαναληψεις.....
καλα πηγαμε ανεβηκαμε και αλλο..και το ευχαριστο ειναι οτι ανεβαινω ολη την ωρα στο ευρος επαναληψεων που θελω στα ποδια στις 20 επαναληψεις...γι ανα δουμε οταν θα φτασω τα 100 στο σμιθ για 20 θα ανεβασω καμαι φωτο....
και κατι τελευταιο για την διατροφη που ακολουθω...το θολωμα εχει επελθει[αλιμονο δηλαδη] δεν ειναι τραγικο αλαλ ηρθε μετα την 4 μερα αλαλγης ης διατροφης εβαλα 1,5 κιλο περιπου[98,5 κιλα αισιως] και ειναι ολο κατακρατησεις σιγουρα...καθως η διατροφη δεν αλλαξε καθολου εννοω απο θερμιδες οποτε ειναι καιθαρα απο τον υδατανθρακα...παντως η εφιδρωση με τον υδατανθρακα ειναι πολυ καλυτερη....θα δουμε...απο βδομαδα λεω να σταματατησω να κανω αεροβια...επιτηδες να ξεσυνηθισει λιγο απο την αεροβια το σωμα ....οποτε ενδεχομενως να ανεβει παλι λιγο ακομη η ζυγαρι αμεχρι να συνηθισει το σωμα ξανα...οποτ εμε βλεπω στο τελος του μηνος κοντα στα 100-102 κιλα χεεχχεεχε... οι θερμιδες θα μεινουν ως εχουν...και θα συνεχισομε ετσι το χειμωνα...

pepeismenos karga
05-09-11, 18:55
λοιπον...πλατη -τρικεφαλα σημερα....πολυ καλα πηγε παραπρηστηκε το φτερο...το εχω ξεκολωσει με τοσες κωπηλατικες που κανω πλεον και σημερα το πρηξιμο ηταν αλλο πραγμα...σιγουρα μεγαλωνει...εχωσεστιασει τον τελυταιο καιρο στις κωπηλατικες με κανονικη λαβη γι ανα ανοιξει η πλατη οσο παει...σε κανα 2 βδομαδες θα ανεβασω και ακμια φωτο αν δουμε διαφορες...λοιπον ειχαμε...
κωπηλατικη με αναποδη λαβη 102,5 κιλα χ 14 επαναληψεις και 105 κιλα χ 12
κωπηλατικη με κανονικη λαβη 102,5 κιλα χ 10 και στο δευτερο σετ παραδοξως εβγαλα 12 μαλλον τπ παραζορισα περισσοτερο και τις εβγαλα....
επειτα σταυρος με 75 κιλα χ 12 και 77,5 κιλα χ 10
μετα κωπηλατικη με το ενα χερισ τη τροχαλια με 30 κιλα στο καθε χερι χ 12 και με 35 κιλα χ 10
μετα εεμπροσθολαιμιες με κανονικη λαβη στη τροχαλια στα 70 κιλα χ 10 και χ 8
μετα χαμηλη κωπηλατικη στην τροχαλια ανοιχτη με κανονικη λαβη 60 κιλα χ 12 και 65 κιλα χ 10
επιτα τραπζεζοειδεις μπροστα απο το σωμα με 162,5 κιλα χ 8 και χ 7
και τελος σουπερ σετ αρσεις με καλημερα στα 100 κιλα αρσεις εκανα 17 επαναληψεις και επι τοπου στα 45 κιλα καλημερα εκανα 20 και αλλο ενα σετ στα 100 κιλα παλι εωγαλα 10 και στα 47,5 κιλα καλημερα εβγαλα 12
16 σετ εκανα σημερα για πλατη συμπεριλαμβανομενων και των τραπεζοειδων λιγο περισσοτερα αποτι συνηθιζω αλαλ ενταξει σε λογικα πλαισια τα θεωρω...
μετα τρικεφαλα σε επικλινη παγκο στο σμιθ στα 90 κιλα 3 σετ χ 8 χ6 και χ 4[εδω πρπει αν ανεβω επιγοντως σε δυναμη]
και τελος εκτασεις ορθιος πισω απο το κεφαλι με 45 κιαλ χ 20 επαναληψεις[μου βγηκε η παναγια μετα την 17η επανληψη αλαλ τα εβγαλα] καισ τα 47,5 κιαλ εκανα 10 και καπακια πηγα στη τροχαλια και εκανστα 30 κιλα αλλλες 15 και εκει παρεδωσα χεχεχεχεχε...πρηστηκε παρα πολυ η μακρα κεφαλη[εχει βελτιωθει παρ πολυ] οποτε παμε καλα
στις πιεσεις πρπει κατι να κανω για να ανεβω αλλ τεσπα θα ανεβω και εκει...αυτα λοιπον πολυ καλα...

jimmy007
05-09-11, 19:58
Γιατί κάνεις πιέσεις με κλειστή λαβή στον επικλινή? Μειώνεται η συμμετοχή των τρικεφάλων με αυτό τον τρόπο..

pepeismenos karga
05-09-11, 21:43
συνηθιζω να το κανω εκει....γιατι με πιανει αρκετα καλα....τωρα οντως καμια φορα επειδη ξεχνιεμαι και κανω σε ισιο τοτε σηκωνω περισσοτερα...αλαλ ισχυει αυτο που ειπες οτι δεν συμετεχουν?και εαν δεν συμετεχουν τοτε τα σηκωνω με τον επικλινη θεωρεις?αλλα και παλι δεν βγαζει νοημα αφου ειναι κλειστη λαβη...ειτε τον κανεις σε ισιο ,ειτε σε κατακλινη ειτε σε επικλινη τα τρικεφαλα θα παρουν το περισσοτερο βαρος...αμα μπορεις αναλυσε τη σκεψη σου να σου πω και εγω καμια αποψη...

jimmy007
06-09-11, 00:29
συνηθιζω να το κανω εκει....γιατι με πιανει αρκετα καλα....τωρα οντως καμια φορα επειδη ξεχνιεμαι και κανω σε ισιο τοτε σηκωνω περισσοτερα...αλαλ ισχυει αυτο που ειπες οτι δεν συμετεχουν?και εαν δεν συμετεχουν τοτε τα σηκωνω με τον επικλινη θεωρεις?αλλα και παλι δεν βγαζει νοημα αφου ειναι κλειστη λαβη...ειτε τον κανεις σε ισιο ,ειτε σε κατακλινη ειτε σε επικλινη τα τρικεφαλα θα παρουν το περισσοτερο βαρος...αμα μπορεις αναλυσε τη σκεψη σου να σου πω και εγω καμια αποψη...

Ναι να το αναλύσω. Γενικά, έχω διαβάσει μία έρευνα με την οποία είχαν συγκρίνει ίσιο και επικλινή πάγκο(σε διάφορες κλίσεις). Ένα από τα συμπεράσματα ήταν ότι στον ίσιο πάγκο συμμετέχουν περισσότερο οι τρικέφαλοι και στον επικλινή περισσότερο οι τρικέφαλοι.

Συνεπώς στον επικλινή, ακόμα και με κλειστή λαβή συμμετέχουν περισσότερο οι ώμοι σε σχέση με την αντίστοιχη πίεση σε ίσιο.

Άρα και παράγεις λιγότερο έργο και συμμετέχουν περισσότερο οι ώμοι. Οπότε μειώνεται το ερέθισμα στους τρικέφαλους αρκετά.

Το στήθος όπου και να την κάνεις την άσκηση συμμετέχει,με διαφορετικό ποσοστό κάθε μοίρα ανάλογα την κλίση.

pepeismenos karga
06-09-11, 00:36
πεζει αυτο που λες...θα το αλαλξω απο την επομενη και θα ξανακανω στο ισιο...λιγο το κακο εχχεχεχεχε

pepeismenos karga
06-09-11, 19:27
στηθος ωμοι σημερα και λιγα δικεφαλα ειχε το μενου...λοιπον ειχαμε
επικλινησ τα 95 κιλα χ 12 και στα 97,5 χ 10 χ 8 και χ 6
εειτα ανοιγματα στο επικλινη με 16 κιαλ χ 15 και 17 κιλα χ 15[αλαλ επειδη δεν μαρεσε πηγε στο κροσοβερ]
και εκει εβγαλα στα 25 κιλα στο καθε χερι 3 12 αρια με 20-30 δευτερα διαλλειμα
επειτα ωμους...επικλινεις οπισθολαιμιες στα 47,5 κιλα χ 12 στα 50 χ 10 χ 8 και χ 6
μετα εκτασεις πισω απο την πλατη με τα 7,5 κιλα 4 12αρια στα καπακια εναλλσα ενα ενα χερι χωρις διαλλειμα...υπερβολικο το πρηξιμο εκει...
και μετα εκτασεις για την πισω μοιρα του ωμου απο ψηλα ενα ενα χερισ την τροχαλια,παλι με τον ιδιο τροπο στα 10 κιλα εβγαλα 4 σετ καπακια επι 12...μια χαρα....την αλλη φορα θα ανεβασω...
και μετα δικεφαλα[ομολογω πως οταν ηρθε κεινη η ωρα απλα βαριομουν να τα κανω,μου εχει φυγει η μεγαλη διψα να τα κανω,επειδη ασχολουμαι κυριως με τα τρικεφαλα αλλα δεν με απογοητευσαν]
εκανα στα 47,5 κιλα καμψεις χ 10 χ 8 χ 6 χ 4...εκει ενιωθα το δικεφαλο να σκαει γενικα εχω ξανααναφερει πως οταν κανω δικεφαλα το πρηξιμο δεν συγκρινεται με καμια αλλη μυικη ομαδα...εκει πραγματικα νιωθω και με 1-2 σετ να παραπρηζεται το χερι αλαλ μονο στα δικεφαλα το παθαινω αυτο...
επειτα πηγα για κορυφωσεις εκανα 5 σετ με 10 κιλα στο καθε χερι χ 12 με 20-30 δευτερα διαλλειμα μεταξυ αλλα ηταν λιγα τ κιλα και τα εβγαλα ευκολα την αλλη θα βαλλω 15 συνεχιστηκε κι αλλο το πρηξιμο με τις κορυφωσεις αλλα επειδη ειχα βαλλει λιγα κιλα ηταν πιο ανωδυνο...
και τελος εκανα αναστοφες καμψεις για τους βραχιονες με 42,5 κιλα χ 10 χ 8 και χ 6...και εκει τερματισα εχεχεχε...καλα πηγαμ ανεβηκα παλι...τον τελευταιο καιρο εχω ριξει τα κιλα και εχω ανεβασει επαναληψεις πεζω κλασσικο προγραμαμ με 12αρες...ετσι γι ααλλγη να ηρεμησω και λιγο απο τη συνεχομενη πιεση τοσο καιρο....και ομολογω πρωτη φορα ασχολιυμαι να κανω τοσες επαναληψεις συνηθως παντα επεζα 6 αιντε βια 8...τωρα στις 12 αρες βγενει πιο ξεκουραστα η δουλεια και αυτο μαρεσει...ψιλοηρεμω απο τα πολλα κιλα αλλα το πρηξιμο επειδη εχω ανεβασει επανληψεις ειναι πολυ καλυτερο...τωρα θα δω....δεν εχω κατσει να ασχοληθω με επανληψεις για μεγαλο διαστημα και δνε ξερω καν πως ανταποκρινομαι...θα δουμε...παντως ηδη εχω δει βελτιωσεις αφου και παλι το νοημα ειναι να βελτιωνεσαι σε οπιο ευρος και εαν πεζεις...και εγω αυτο επιδιωκω και σε αυτο που κανω...οποτε υπαρχει βελτιωση..τελος του μηνος θα ανεβασω και φωτος να δειξω διαφορες που υπαρχουν .....αυτα λοιπον

jimmy007
07-09-11, 15:49
πεζει αυτο που λες...θα το αλαλξω απο την επομενη και θα ξανακανω στο ισιο...λιγο το κακο εχχεχεχεχε


Χαχα.Δοκιμασέ το και πες μου..:thumbup:

pepeismenos karga
07-09-11, 19:53
θα σου πω τζιμυ αυριο που θα κανω...
το λοιπον σημερα ειχαμε ποδια...και ειχαμε τα εξης...πρεσσα με κλειστα στα 235 κιλα χ 16 και χ 12
σμιθ με κλειστα ποδια στα 85 κιλα χ 20 επαναληψεις και στα 87,5 χ 16
πρεσσα με ανοιχτα στα 190 κιλα χ 16 και χ 12
σμιθ με ανοιχτα ποδια στα 65 κιλα χ 20 και στα 67,5 χ 13
μηριαια καθσιτος στα 55 κιλα χ 11 στα 50 χ 10 και στα 45 χ 10
μετα ενα ενα ποδι ορθιος με 22,5 κιαλ εκαστως χ12 χ10 χ8
μια ασκηση για τρικεφαλα εκτασεις πισω απο το κεφαλι με στραβομπαρα ααυτη τη φορα στα 47,5 κιλα εκανα 14 επαναληψεις ανεβηκα 4 μια χαρα...
τελος γαμπες που εκει πηγα στο σμιθ και εβαλα 70 κιλα και και εκανα 35 επανληψεις μονοκοπανια και μετα καθε 2 δευτερολεπτα εκανα αλλη 1 επαναληψη μεχρι α φτασω τα 65 στο καπακι εκανα χωρις βαρος οσες βγουν και εκει που τα εφτυνα περιμενα 2-3 δευτερα και δωστου παλι και στο καπακι παλι στο σμιθ στα 70 κιλα χ 35[μετα τις 15 εκανα διαλειμα 2 δευτερα και εκανα 1 και 1 και 1 μεχρι τις 35] και μετα καπακι παλι ορθιος χωρις κιλα εκανα οσες βγουν μεχρι θανατου και οταν τα εφτυνα περιμενα 2-3 δευτερα και δωστου παλι κανα 2 σετακια ακομη...εκανα κανα 5 λεπτο συνεχομενο γαμπες χωρις σταματημα και ομολογω πως πεθανα...αυτα λοιπον μαι χαρα ξαναανεβηκαμε...πλατη αυριο ...

pepeismenos karga
09-09-11, 20:58
λοιπον σημερα ειχαμε στηθος και ωμους...και καναμε επικλινη στα 97,5 κιλα χ12 και στα 100 κιλα χ 8,6,4...[ανεβηκαμε 2,5 κιλα] επειτα κρος οβερ ψηλα για τον επικλινη 4 σετ με 30 δευτερα διαλλειμα στα 30 κιλα σοτ κεθε χερι στα πρωτα 2 βγηκαν 12 και στα αλλα 2 10
επειτα ωμους...επικλινη οπισθολαιμιες στα 50 κιλα χ 12 και στα 52,5 χ 8 χ6 χ6
μετα εκτασεις πισω απο το κορμο 4σετ στα καπακια το ενα πισω απο το αλλο εμ 10 κιλα στο χερι χ 12 και στα 4[εξεραγει εκει ο ωμος]
και μετ αεκτασεις ψηαλ στο κροσ οβερ για τη πισω κεφαλη με 15 κιλα [30 δευτερα διαλλειμα]στα 2 βγηκαν 12 και στα αλαλ 2 βγηκαν 9 επαναληψεις
μετ αεκανα αναστροφες καμψεις για τους βραχιονες με 42,5 κιλα χ 12 και στα 45 εβγαλα 8 και 6
τελςο εκανα λιγο πηχεις για το πανω μερος και κοιλιακους και τελος....καλα πηγε σχετικα ανεβηκα...χθες ξεχασα να γραψω πλατη αλαλ και αυτη καλα πηγε ανεβηκα σε ολες....αυριο ποδια αναμενω.....

pepeismenos karga
01-11-11, 00:21
ξαναγραφω μετα απο πολυ καιρο γιατι αφου ειπα πως θα λαβω μερος στο ατλας ειπα να γραφω και πως τ απαω με τις προπονησεις...ξεκινησα να κανω επαναληψεις ...στα κιλα που θα υπαρχουν στην κατηγορια...και σημερα εκανα ενα σετ στο σκουωτ και στα 95 κιλα εβγαλα 40 επαναληψεις...αρκετα κααλ θα ελεγα ..θελω να τις φτασω 50 μεχρι το ατλας...για αν δουμε...παγκο δεν εχω κανει ακομη αλαλ μεσα στη βδομαδα θα το δοκιμασω...οταν ξανακανω θα ξαναγραψω...μεχρι τοτε καλη δυναμη......

thegravijia
01-11-11, 00:23
ξαναγραφω μετα απο πολυ καιρο γιατι αφου ειπα πως θα λαβω μερος στο ατλας ειπα να γραφω και πως τ απαω με τις προπονησεις...ξεκινησα να κανω επαναληψεις ...στα κιλα που θα υπαρχουν στην κατηγορια...και σημερα εκανα ενα σετ στο σκουωτ και στα 95 κιλα εβγαλα 40 επαναληψεις...αρκετα κααλ θα ελεγα ..θελω να τις φτασω 50 μεχρι το ατλας...για αν δουμε...παγκο δεν εχω κανει ακομη αλαλ μεσα στη βδομαδα θα το δοκιμασω...οταν ξανακανω θα ξαναγραψω...μεχρι τοτε καλη δυναμη......

rest pause εκανες ετσι ? οχι συνεχομενα 40επαν

pepeismenos karga
01-11-11, 00:44
συνεχομενες βεβαια...αφου παμε γι ααντοχη στη δυναμη..με ρεστ κανω ολη μερα χεεχεχεχχεχεχε...αλαλ περα παο την πλακα συνεχομενες εκανα...

Eddie
01-11-11, 01:12
Omg!!! :shock::shock::shock::shock:


Ρε μητσο εισαι σιγουρος??Μονη ποσο υπολογιζεις να εχεις,300??χαχαχαχαχαχχα...πωω μλκ το ξεφτυλισες με την αντοχη,κανε λιγο δυναμη..χαχαχαχαχα ακου 40!!!τι να πω..εχω μεινει σπητσλες !!

Georges
01-11-11, 03:45
ξαναγραφω μετα απο πολυ καιρο γιατι αφου ειπα πως θα λαβω μερος στο ατλας ειπα να γραφω και πως τ απαω με τις προπονησεις...ξεκινησα να κανω επαναληψεις ...στα κιλα που θα υπαρχουν στην κατηγορια...και σημερα εκανα ενα σετ στο σκουωτ και στα 95 κιλα εβγαλα 40 επαναληψεις...αρκετα κααλ θα ελεγα ..θελω να τις φτασω 50 μεχρι το ατλας...για αν δουμε...παγκο δεν εχω κανει ακομη αλαλ μεσα στη βδομαδα θα το δοκιμασω...οταν ξανακανω θα ξαναγραψω...μεχρι τοτε καλη δυναμη......

Ντάξει ρε φίλε και γω στο τελευταίο σετ σκουωτ κάνω 16-20 στα 90 αλλά εσύ με 40 μας γ@μησες ναούμ :P

GREEK POWER
01-11-11, 10:32
Ρε σεις επιτηδες το κανει για να σας σπασει το τσαμπουκα και να πατε με κομμενα ποδια;)

tolis93
01-11-11, 17:14
Ρε σεις επιτηδες το κανει για να σας σπασει το τσαμπουκα και να πατε με κομμενα ποδια;)
μπα εγω πιστευω το συγκεκριμενο ατομο τις εχει τις 40 επαναληψεις κ αν θελει βγαζει κ αλλες.παιζει με παραπανω κιλα

pepeismenos karga
01-11-11, 17:17
πριν απο μια βδομαδα εβγαλα στα 120 30 επαναληψεις...στα ποδια το εχς ξαναγραψει πεζω υψηλες πολυ για να μην κουραζω το γοανατο απο τα πολλα κιλα...στα 94 εβγαλα εχθες 40...και σιγουρα μεχρι τις 3 δεκξεμβριου θα βγαζω περισσοτερες...θελω να βγαλλω στο ατλας 50...

pepeismenos karga
02-11-11, 22:09
σημερα ηταν η 3 προσπαθεια μου στα 95 κιλα...και το ζορισα μεχρι εσχατων να δω ποσες κανω...εβγαλα 52 επαναληψεις ,οι τελυταιες 2 με ελαχιστη βοηθεια...ομολογω τα ειδα και τα ακουσα ολα.....πραγματικα μετα ζαλιζομουν για κανα 10 λεπτο...ψοφησα ειλικρινα.....τελιακ εβγαλα πολυ πιο γρηγορα 50 αποτι πιστευα....οποτε μεχρι το ατλας παμε για παραπανω...θα δουμε...παντως το συναισθημα μετα απο τοσες επανληψεις ειναι ακρως τραγικο....αλλα we love pain.........

tolis93
02-11-11, 22:12
σημερα ηταν η 3 προσπαθεια μου στα 95 κιλα...και το ζορισα μεχρι εσχατων να δω ποσες κανω...εβγαλα 52 επαναληψεις ,οι τελυταιες 2 με ελαχιστη βοηθεια...ομολογω τα ειδα και τα ακουσα ολα.....πραγματικα μετα ζαλιζομουν για κανα 10 λεπτο...ψοφησα ειλικρινα.....τελιακ εβγαλα πολυ πιο γρηγορα 50 αποτι πιστευα....οποτε μεχρι το ατλας παμε για παραπανω...θα δουμε...παντως το συναισθημα μετα απο τοσες επανληψεις ειναι ακρως τραγικο....αλλα we love pain.........

σε νιωθω.στα 85 κιλα εγω επαιξα 25-26 επαναληψεις με βαθυ καθισμα σε ανοιχτα σκουωτ και μετα απλα ειχα ξαπλωσει στο παγκο δε κουνιωμουν για κανα τεταρτο.τα βλεπεις ολα.βεβεαια θα μ πεις αλλο 25-26 αλλο 52 το δεχομαι.εσυ πρεπει να την ακουσες μαζικα για ολους μας εδω μεσα.αψογος παντως παντα πορωνεις κοσμακη....:squat:

Αντωνης
02-11-11, 22:21
:shock::shock::shock::shock::shock:52 επαναληψεις:shock::shock:
Με τετοιους ρυθμους,ανετα φτανεις την 70αρα(το λιγοτερο) σε ενα μηνα που ειναι το challenge.Στο τσεπακι την εχεις την νικη:thumbup:


Ρε σεις επιτηδες το κανει για να σας σπασει το τσαμπουκα και να πατε με κομμενα ποδια;)
Μονο που τον δουν θα τους κοπουν τα ποδια,ξερω τι σας λεω:green:

Giannis12
02-11-11, 22:42
Α ρε τρελέ! Πάντα εντυπωσιακός!
Με τόσες επαναλήψεις δεν είναι χειρότερα το γόνατο?
Γιατί και εγώ όταν άρχισε να μου πονάει το γα......ο , άρχισα να ρίχνω με λιγότερα κιλά καμιά 20 επαναλήψεις αλλά έκαιγε πολύ το αριστερό σε σημείο να μην αντέχετε,έχω χάσει και πάρα πολλές προπονήσεις,ελπίζω να στρώσει.
Παίζεις στην κορυφή για το challenge ;) Δύναμη!
Περιμένουμε και φώτο!!

pepeismenos karga
02-11-11, 22:58
ισχιει πεζει αν γινεται ακι χειροτερα το γονατο αλλα ειναι σχετικα λιγα τ κιαλ και αντεχω...και στο ελευθερο το κανω με ανποιχτα τ αποδια..εμενα το γονατο με πιανει το αριστερο οταν κανω στο σμιθ με κλειστα...εκει τρωει το μεγαλο ζορι...θα δουμε παντως πηγα πολυ καλα και σημερα...δεν ηξερα καν οτι κανω τοσες...εγω πιστευα οτι θα κανω 50 μεχρι το ατλας οχι τωρα...δεν ξερω πλεον σκεφτομαι 60-70 αλλα θα δουμε...μεχρι να καει ο τετρακεφλαος απο τις επανληψεις χεχεχεχεχεεχεχχεχεχε...να αχνισει απο το καψιμο....
φωτο και γενικα προπονησεις θα ξεκινησω να γραφω παλι ενταντικα μετα το ατλας...εχω βελτιωθει παντως...

thegravijia
02-11-11, 23:20
ισχιει πεζει αν γινεται ακι χειροτερα το γονατο αλλα ειναι σχετικα λιγα τ κιαλ και αντεχω...και στο ελευθερο το κανω με ανποιχτα τ αποδια..εμενα το γονατο με πιανει το αριστερο οταν κανω στο σμιθ με κλειστα...εκει τρωει το μεγαλο ζορι...θα δουμε παντως πηγα πολυ καλα και σημερα...δεν ηξερα καν οτι κανω τοσες...εγω πιστευα οτι θα κανω 50 μεχρι το ατλας οχι τωρα...δεν ξερω πλεον σκεφτομαι 60-70 αλλα θα δουμε...μεχρι να καει ο τετρακεφλαος απο τις επανληψεις χεχεχεχεχεεχεχχεχεχε...να αχνισει απο το καψιμο....
φωτο και γενικα προπονησεις θα ξεκινησω να γραφω παλι ενταντικα μετα το ατλας...εχω βελτιωθει παντως...

μην παθεις κανα εμφραγμα καργα:P
υδατανθρακες τρως τωρα?

pepeismenos karga
02-11-11, 23:24
θα εχω και οξυγονο εαν χρειαστει χχεεχχεχε..α και ωρα που το ειπες αυτο το κανω ωντας σε κετωση χωρις να τρωω καν υδατανθρακες,...δηλαδη με χαμηλο γλυκογονο βγαζω τοσες...

tolis93
02-11-11, 23:44
θα εχω και οξυγονο εαν χρειαστει χχεεχχεχε..α και ωρα που το ειπες αυτο το κανω ωντας σε κετωση χωρις να τρωω καν υδατανθρακες,...δηλαδη με χαμηλο γλυκογονο βγαζω τοσες...

μια απτα ιδια.γιαυτο μαρεσεις αγορι μου!σκυλος ρε δε νιωθεις μια.π να μας ερθεις στο ατλας ημερα με καρμπ απ....:bodybuilder2::bodybuilder2::bodybuilder2:

pepeismenos karga
03-11-11, 00:01
ετσι λεω να κανω...εκεινη την ημερα απο το πρωι να αρχισω καρμπ απ...να παω σκασμενος χεχεχεχεχε...κι να το συνεχισουμε και μετα απο το ατλας με ολα τα παιδια απο το φορουμ....σε πιο βαρβατες καταστασεις...

tolis93
03-11-11, 00:01
ετσι λεω να κανω...εκεινη την ημερα απο το πρωι να αρχισω καρμπ απ...να παω σκασμενος χεχεχεχεχε...κι να το συνεχισουμε και μετα απο το ατλας με ολα τα παιδια απο το φορουμ....σε πιο βαρβατες καταστασεις...

δε ξερω για τα αλλα παιδια του φορουμ.αλλα αν δε δουλευω μετα εχεις ηδη εναν μεσα....

Devil
03-11-11, 00:14
ετσι λεω να κανω...εκεινη την ημερα απο το πρωι να αρχισω καρμπ απ...να παω σκασμενος χεχεχεχεχε...κι να το συνεχισουμε και μετα απο το ατλας με ολα τα παιδια απο το φορουμ....σε πιο βαρβατες καταστασεις...

το νου σου μην κρασαρεις με το carb-up.... στο λεω γιατι εγω οταν εκανα κετο ημουν στη τσιτα 5 μερες την εβδομαδα και το διημερο του recarb κοιμουνα ορθιος...lol... εσυ ξερεις καλητερα βεβαια πως θα εισαι...:thumbup: keep going...

pepeismenos karga
03-11-11, 00:22
εχεις απολυτο δικιο διαολε.....καθε φορα που τρωω πλεον υδατανθρακες με πιανει νυστα μετα απο ενα 20 λεπτο-30 λεπτο...ανεβαινει πολυ γρηγορα η ινσουλινη επειδη εχει ξεσυνηθισει ο οργανισμος και με πιανουν ασχημες νυστες....ισως το κανω με αργο υδατανθρακα και λιπαρα για να καθυστερησω λιγο την ανοδο της ινσουλινης...στην τελικη δνε κανω και τιποτα συνεχιζω κετο και καμια ωρα πριν πινω κανα ροφημα με υδατανθρακα για εκεινη τη στιγμη.....

Devil
03-11-11, 00:35
εχεις απολυτο δικιο διαολε.....καθε φορα που τρωω πλεον υδατανθρακες με πιανει νυστα μετα απο ενα 20 λεπτο-30 λεπτο...ανεβαινει πολυ γρηγορα η ινσουλινη επειδη εχει ξεσυνηθισει ο οργανισμος και με πιανουν ασχημες νυστες....ισως το κανω με αργο υδατανθρακα και λιπαρα για να καθυστερησω λιγο την ανοδο της ινσουλινης...στην τελικη δνε κανω και τιποτα συνεχιζω κετο και καμια ωρα πριν πινω κανα ροφημα με υδατανθρακα για εκεινη τη στιγμη.....

ισως και να ειναι καλητερα ετσι....;)

Eddie
03-11-11, 03:02
ετσι λεω να κανω...εκεινη την ημερα απο το πρωι να αρχισω καρμπ απ...να παω σκασμενος χεχεχεχεχε...κι να το συνεχισουμε και μετα απο το ατλας με ολα τα παιδια απο το φορουμ....σε πιο βαρβατες καταστασεις...

Ποια παιδια???:P:P:P:P

pepeismenos karga
29-02-12, 14:50
λεω να ξαναφραψω επιτελους μετα απο ενα 3 μηνο αποχης.......οι λογοι ηταν οτι εδωσα βαρος στη σχολ και δεν ειχα πολυ χρονο να γραψω καθως και οτι το σαραβαλο ο υπολογιστης μου τα φτησε για 2 μηνες και τωρα τον ξαναφτιαξα....
θα ξεκινησω να γραω και καμια προπονηση.......απο κιλα ομολογω μετα το ατλας το παραχεσα.....ετρωγα οτι ναναι και εφτασα 108 κιλα.....απο κιλα εχω ανεβει παντως και απο μαζα[ειχα μετρησει τα χερια μετα απο ρπροπονηση χεριων και ηταν 50 εκατοστα αλλα θελω πολυ καθαρισμα]....και τωρα ξεκινησα καθαρισμα για το καλοκαιρι[για την παρτυ μου οχι για κανα αγωνα]......πρπει να παμε 95......θα ξαναρχισω να τ αλεμε....καλη δυναμη σε ολους....

COBRA_STYLE
29-02-12, 14:52
αντε καλη αρχη και παλι Μητσαρα:thumbup:

billys15
29-02-12, 15:06
Με 108kg και 50cm χερι πρεπει να φαινεσαι πολυ καλα:thumbup: Εν τω μεταξυ,μ'αρεσει η υπογραφη σου!

marvin
29-02-12, 15:13
Καλη αρχη και απο μενα!!!:welcome:

ADRIKOULAS7
29-02-12, 16:58
ωραιος φιλε γιατι απο οτι εχω τσεκαρει εισαι πολυ δυνατος και ξερεις πολυ καλα τι κανεις...!!!!!

tolis93
01-03-12, 00:17
λεω να ξαναφραψω επιτελους μετα απο ενα 3 μηνο αποχης.......οι λογοι ηταν οτι εδωσα βαρος στη σχολ και δεν ειχα πολυ χρονο να γραψω καθως και οτι το σαραβαλο ο υπολογιστης μου τα φτησε για 2 μηνες και τωρα τον ξαναφτιαξα....
θα ξεκινησω να γραω και καμια προπονηση.......απο κιλα ομολογω μετα το ατλας το παραχεσα.....ετρωγα οτι ναναι και εφτασα 108 κιλα.....απο κιλα εχω ανεβει παντως και απο μαζα[ειχα μετρησει τα χερια μετα απο ρπροπονηση χεριων και ηταν 50 εκατοστα αλλα θελω πολυ καθαρισμα]....και τωρα ξεκινησα καθαρισμα για το καλοκαιρι[για την παρτυ μου οχι για κανα αγωνα]......πρπει να παμε 95......θα ξαναρχισω να τ αλεμε....καλη δυναμη σε ολους....

αντε ρε μητσαρα καιρο ειχαμε να δουμε νεα σ.να παρουμε δυναμη.καλη αρχη αν και δε σε φοβομαστε εσενα.αποδεδειγμενα το εχεις

sadistic
02-03-12, 12:45
kαι αναρωτιομουν πουναι αυτο το παλικαρι!καλο ξεκινημα και παλι.και βαλε και καμμια φωτο να σε κοζαρουμε.μη ντρεπεσε:green::welcome:

pepeismenos karga
03-03-12, 02:00
εχχεχεεχεχ...σαδιστικε ειμαι ντροπαλο αγορι.......παντως σας ευχαριστω ολους...οσο για φωτο θα δουμε κατα το καλοκαιρι κατι μπορει να γινει...γιατι τωρα θελω να ψιλοκαθαρισω...
λοιπον σημερ αειχαμε στηθος,ωμους ,δικεφαλα.....
στηθος κατακλινης παγκος 102,5 κιλα χ 15 επαναληψεις και 105 κιλα χ 15 και αλλα δυο σετ στα ιδια...
επικλινης στο σμιθ 85 κιλα χ 12 χ 10 χ8 χ6[,ετα απο πολυ καιρο αλλα ξα τον επικλινη και τον εβαλα δευτερο γιατι βαρεθηκα να μην γυμναζω το κατω στηθος.....και ξεκινησα με κατακλινη που με πιανει ασυστολα και αμεσως ειχα αποτελεσματα]
ωμους επικλινεις οπισθολαιμιες με 62,5 κιλα χ10 χ8 χ6 χ4
απλες οπισθολαιμιες με 62,5 χ 11 χ9 χ7 χ5
δικεφαλα καμψεις ορθιος με μπαρα 42,5 κιλα χ 14 και με 45 χ 8 χ 6 χ 4
σφυρια 16 κιλα στο καθε χερι χ 15 και με 17 χ 10 χ 8 χ6
αυτα τα ολιγα σημερα...αυριο πλατη τρικεφαλα.....θελω να πω πως πλεον ειμαι 105...εχασα μπαμ μπαμ 3 κιλα...επειδη θελω να καθαρισω μεχρι το καλοκαιρι.....καλα παμε.....

sadistic
03-03-12, 05:52
αυτο που θελω να πω pepismene ειναι οτι αν βαλεις φωτο πως εισαι τωρα και μια μετα οταν θα εισαι ετοιμος θα μπορεσουμε να αξιολογισουμε και να καταλαβουμε καλυτερα την προσπαθεια σου, και θα υπαρξει περισσοτερη τροφη για κουβεντα και αναλυση.αλλα παντα εσυ πως αισθανεσε καλυτερα:thumbup:

tolis93
03-03-12, 17:25
αυτος ο ανθρωπος πεφτει ποτε σε επιδωσεις?ακομα και σε υποθερμιδικη και σε διαιτα παλι τα κερατα του σηκωνει:bowdown::bowdown:

pepeismenos karga
05-03-12, 22:48
λοιπον........το σαββατο εκανα πλατη-τρικεφαλα αλλα βαριομουν να τη γραψω και σημερα ξαναεκανα αυτο που εκανα την παρασκευη δηλαδη στηθος-ωμους-δικεφαλα ειχαμε λοιπον
στηθος κατακλινης παγκος 107,5 κιλα χ 15 και 110 χ 10 χ 10 χ 8
επικλινης στα 85 κιλα χ 14 χ 10 χ 7 χ 6
ωμους επικλινεις οπισθολαιμιες 62,5 κιλα χ 11 χ 9 χ 7 χ 7
οπισθολαιμιες ορθιος 62,5 κιλα χ 12 χ 9 χ 8 χ8
δικεφαλα καμψεις ορθιος με μπαρα 47,5 κιλα χ 10 χ 8 χ 6 χ5
και σφυρια στο καθε χερι 17 κιλα χ 13 χ 11 χ9 χ7
ανεβηκαμε λιγουλακι και πρπει αν πεσαμε και λιγο στα σωματικα κιλα...καλα παμε....

tolis93
06-03-12, 16:46
λοιπον........το σαββατο εκανα πλατη-τρικεφαλα αλλα βαριομουν να τη γραψω και σημερα ξαναεκανα αυτο που εκανα την παρασκευη δηλαδη στηθος-ωμους-δικεφαλα ειχαμε λοιπον
στηθος κατακλινης παγκος 107,5 κιλα χ 15 και 110 χ 10 χ 10 χ 8
επικλινης στα 85 κιλα χ 14 χ 10 χ 7 χ 6
ωμους επικλινεις οπισθολαιμιες 62,5 κιλα χ 11 χ 9 χ 7 χ 7
οπισθολαιμιες ορθιος 62,5 κιλα χ 12 χ 9 χ 8 χ8
δικεφαλα καμψεις ορθιος με μπαρα 47,5 κιλα χ 10 χ 8 χ 6 χ5
και σφυρια στο καθε χερι 17 κιλα χ 13 χ 11 χ9 χ7
ανεβηκαμε λιγουλακι και πρπει αν πεσαμε και λιγο στα σωματικα κιλα...καλα παμε....

εγγυηση εισαι εσυ....ριχνεις βαρος ανεβαζεις επιδωσεις.αυτο μονο σε αρχαριους το βλεπεις...πως το κανεις ακομα απορω:clap::clap::clap:

pepeismenos karga
06-03-12, 19:08
εχεχεχεχεχεχ..ενταξει ρε τολη δεν εχασα και 20 κιλα....εκει θα δυσκολευομουν παρα πολυ ακομη και να κραταγα τις επιδοσεις μου...τωρα μιλαμε για 4 κιλα....απο 108 πηγα 104...το θεμα ειναι να τα χανεισ σιγα σιγα...αμα σε ενα μηνα χασεισ 20 κιλα τοτε παει η δυναμη...αμα χασεις 20 κιλα σε ενα 6 μηνο...τοτε δνε νομιζω να εχεις χασει καθολου δυναμη...απλα θα ειναι πιο δυσκολο επειδη θα εχεις μειωσει τις θερμιδες...γιατι αλλο να κανεις 150 κιλα στο παγκο με 18% λιπος και 5000 θερμιδες και μετα να μου πεφτεις στο 5 με 3000...ειναι δυσκολο χεχεχεεχχε

σημερα ειχα πλατη-τρικεφαλα
κωπηλατικη με μπαρα κανονικη λαβη 130 χ 10 χ8 χ6 χ6
κωπηλατικη με μπαρα αναποδη λαβη 110 χ 10 χ 8 χ6 χ6
σταυρος 60 κιλα χ 15 και 62,5 χ 8 χ 8[ειχε προηγηθει και ενα σετ στα 80 χ 6 αλαλ μου φανηκαν πολλα και τα εριξα]
τραπεζοειδεις 152,5 κιλα χ 10 χ8 χ8 χ6
εκτασεις με μπαρα πισω απο το κεφαλι ορθιος με 47,5 κιλα χ 14 και με 50 χ 8 χ8 χ8
πιεσεις με κλειστη λαβη με 92,5 κιλα χ 10 χ 8 χ6 χ6

tolis93
06-03-12, 19:24
εχεχεχεχεχεχ..ενταξει ρε τολη δεν εχασα και 20 κιλα....εκει θα δυσκολευομουν παρα πολυ ακομη και να κραταγα τις επιδοσεις μου...τωρα μιλαμε για 4 κιλα....απο 108 πηγα 104...το θεμα ειναι να τα χανεισ σιγα σιγα...αμα σε ενα μηνα χασεισ 20 κιλα τοτε παει η δυναμη...αμα χασεις 20 κιλα σε ενα 6 μηνο...τοτε δνε νομιζω να εχεις χασει καθολου δυναμη...απλα θα ειναι πιο δυσκολο επειδη θα εχεις μειωσει τις θερμιδες...γιατι αλλο να κανεις 150 κιλα στο παγκο με 18% λιπος και 5000 θερμιδες και μετα να μου πεφτεις στο 5 με 3000...ειναι δυσκολο χεχεχεεχχε

σημερα ειχα πλατη-τρικεφαλα
κωπηλατικη με μπαρα κανονικη λαβη 130 χ 10 χ8 χ6 χ6
κωπηλατικη με μπαρα αναποδη λαβη 110 χ 10 χ 8 χ6 χ6
σταυρος 60 κιλα χ 15 και 62,5 χ 8 χ 8[ειχε προηγηθει και ενα σετ στα 80 χ 6 αλαλ μου φανηκαν πολλα και τα εριξα]
τραπεζοειδεις 152,5 κιλα χ 10 χ8 χ8 χ6
εκτασεις με μπαρα πισω απο το κεφαλι ορθιος με 47,5 κιλα χ 14 και με 50 χ 8 χ8 χ8
πιεσεις με κλειστη λαβη με 92,5 κιλα χ 10 χ 8 χ6 χ6
πιεσεις φανταζομαι για ωμους ετσι? γιατι αν παμε στα 92,5 κιλα με τρικεφαλο εχουμε ξεφυγει:green: wtf....δλδ εισαι 104 κιλα 18% λιπος....δλδ....85,3 καθαρα μυικα κιλα....με τι υψος? γιατι σε θυμαμαι 1,80-1,85 καπου εκει...wtf......τις αποκριες να ντυνεσαι καπτεν αμερικα η μπατμαν η κατι αναλογο:green::green:

pepeismenos karga
07-03-12, 00:30
ΕΧΧΕΧΕΧΕ αφου το γραφω ρε τρικεφαλα....πλατη-τρικεφαλα ειναι πιεσεις για τρικεφαλα...εμ πριν 2 βδομαδες εκανα κλειστη λαβη 105 κιλα χ 9-10 αλαλ ενιωθα οτι ειχαν παραβαρυνει τα κιλα και τα μειωσα....
οσο για το υψος μου πουθενα ρε δεν εχω πει οτι ειμαι 180 185...χεχεεχ...ειμαι 175.....104 κιλα και λιπος δεν ξερω...αλλα λογικα καπου εκει..15- 18% χωρις να ξερω....κατι θα ντυθω του χρονου τις αποκριες...θα δουμε......

pepeismenos karga
08-03-12, 21:35
λοιπον εχθες ειχα ποδια αλλα δεν προλαβα να γραψω τι εγινε...δεν πειραζει την αλλη φορα....σημερα ειχα στηθος-ωμους-δικεφαλα
στηθος κατακλινης παγκος 110 κιλα χ14 χ10 χ8 χ6
επικλινης παγκος 85 κιλα χ 15 και 87,5 χ 10 χ8 χ6
ωμους επικλινεις οπισθολαιμιες πιεσεις στο σμιθ με 62,5 κιλα χ 9 χ7 χ7 χ6
ορθιος οπισθολαιμιες με μπαρα με 62,5 κιλα χ 10 χ8 χ7 χ6
δικεφαλα καμψεις δικεφαλων με μπαρα με 47,5 κιλα χ 12 χ 9 χ6
συγκεντρωσεις 12 κιλα χ 15 και 13 χ 10 χ10
σφυρια καθιστος 17 κιλα στο καθε χερι χ12 χ10 χ8
αυτα εγιναν σημερα καλα πηγε γενικως ανεβηκα εκτος απο τους ωμους που μενω στασιμος και ανεβαινω πολυ αργα....ειναι πολυ αδυναμοι θελουν πολυ δουλεια...κατα τα λλα καλα...σημερα η ζυγαρια εδειξε 103,5 οποτε κατεβαινω κι αλλο...μια χαρουλα...αυριο εχει πλατη -τρικεφαλα .......

thegravijia
08-03-12, 21:43
εχεις πεσει λιγο στα κιλα η μου φαινεται?

johny_8
09-03-12, 01:03
πεπεισμενε πρωτα απο όλα μπράβο έχεις πολύ δύναμη. Μια ερώτηση:Το ότι στους ώμους εστιάζεις μόνο στις πιέσεις χωρίς απομονωτικές το κάνεις για κάποιο λόγω; Πάντως μου φαίνεται φυσιολογικό να μην ανεβαίνεις ώμους γιατί έχεις κάνεις ήδη 2 πάγκους και ο πρόσθιος κυρίως είναι κουρασμένος. Πιστεύω αν τους δοκιμάσεις πειραματικά μια άλλη μερα θα δεις διαφορά.Καλή συνέχεια!

pepeismenos karga
09-03-12, 15:24
τεραβιγια ισχιει οτι κανω λιγοτερα αλλα πρωτη φορα κανω και τοσες επαναληψεις και βλεπω καλυτερη υπερτροφια απο πριν μην σου πω ειμαι μεγαλυτερος απο αλλες φορες και πεζω λιγοτερα κιλα...και αυτο δνε με κουραζει ουτε στις αρθρωσεις ουτε πουθενα....

τζονυ ενταξει δεν ειναι απιστευτη η δυναμη ειναι ικανοποιητικη...τωρα δνε κανω απομονωτικες επιδη δεν πιστευω σε αυτες ...θελω μαζα στους ωμους οποτε κανω πιεσεις......τωρα δεν εχω κανει τους ωμους χωρις αλλη μυικη ομαδα πριν...αλλλα επειδη κανω οπισθολαιμιες δεν συμμετεχει τρελλα η εμπροσθια μοιρα αλλα κυριως η μεσαια και η πισω....θα το δοκιμασω μια μερα και θα δω.....

billys15
09-03-12, 18:33
εχεις πεσει λιγο στα κιλα η μου φαινεται?

Λεει οτι μειωσε θερμιδες ρε συ,λογικο ειναι ;)

pepeismenos karga
10-03-12, 16:03
δεν εχει σχεση το οτι μειωσα τις θερμιδες...απο τοτε που τις μειωσα σηκωνω περισσοτερα αποτι σηκωνα...απλα φετος κανω περισσοτερες επαναληψεις απο αλλες χρονιες και γι αυτο πεζω λιγοτερα κιλα...αλλα τα αποτελεμσατα ειναι καλυτερα αποταν επεζα 4-6 επαναληψεις....και απο θεμα πονων κτλ...

χθες ειχα πλατη τρικεφαλα
κωπηλατικη με μπαρα κανονικη λαβη 130 κιλα χ 12 ,132,5 χ 8 χ6 χ5
κωπηλατικη με μπαρα αναποδη λαβη 110 κιλα χ 12 ,112,5 χ 8 χ6 χ5
σταυρο 65 κιλα χ 15 και 67,5 χ 10
τραπεζοειδεις 155 κιλα χ 11 χ 8
τρικεφαλα εκτασεις πισω απο το κεφαλι ορθιος με μπαρα με 50 κιλα χ 12 χ 11 χ 10 χ9
πιεσεις με κλειστη λαβη με 92,5 κιλα χ 13 και 95 κιλα χ 8 χ6 χ5

αυτα γιναν εχθες σαβαβτοκυριακο δνε θα κανω βαρη μονο αεροβια....οποτε απο δευτερα παλι....κιλα 103-103,5 εκει βρισκομαι

tasos2
10-03-12, 23:36
Λεει οτι μειωσε θερμιδες ρε συ,λογικο ειναι ;)

Δεν εχει σχεση. Και εγω απο τοτε που μειωσα θερμιδες κανω περισσοτερα.


Τερας ομως ο πεπεισμενος, 110 κιλα x15 στον κατακλινη :shock:

tolis93
11-03-12, 02:08
παναγια μου...καθε φορα μενουμε με αυτα π διαβαζουμε.παουερ θυριο ρε δε νιωθεις.αφου βλεπεις καλυτερα αποτελεσματα ετσι με λιγοτερα(τι λιγοτερα δηλαδη...)κιλα και παραπανω επαναληψεις το συνεχιζεις εννοειται.
ενα τιπ για τους ωμους αν θες να βγαζεις καλυτερη προπονηση.βαλτους στην αρχη της βδομαδας.ετσι θα σαι ξεκουραστος εφοσον παιζεις αεροβιο σαββατοκυριακο:thumbup:

tolis93
11-03-12, 02:08
και μια ακομα αποροια.απο διατροφη τι κανεις? δεν εχουμε δει κατι πανω σε αυτο

pepeismenos karga
11-03-12, 15:25
σε ευχαριστω ρε τολη....θα δοκιμασω αυριο να ξεκινησω με ωμους και μετα να κανω στηθος....να δω εαν μπορω να την βγαλλω με επιτυχια και θα γραψω εμπειριες....και ναι με τις περισσοτερες επαναληψεις τα αποτεμεσματα ειναι καλυτερα....

απο διατροφη εχω ξαναφραψει πως μετα το ατλας ετρωγα για 3 μηνες οτι ηθελα εχεχχεεεεχχε....ντονατσ,σουβλακια,μακντολναλντς....και ντιγκα γλυκα καθε μερα[και γαμω τις περιοδους εχεχεχεχεχ]
και περιεργως εφτασα μονο 108 και σταματησα την αεροβια...γιατι πριν με την κετο εκανα και αεροβια....μαλλον ξαναξυπνησε ο μεταβολισμος και γι αυτο αρχισα να χανω με τη μια με το που εκοψα τη σαβουρα....απο 108 ειμαι 103....σε 10-12 μερες....με 2 20 λεπτα αεροβιο...απο αυριο 25 λεπτα...
τωρα μειωσα γενικα τη σαβουρα δεν τρωωω τιποτα λαθος...μιδενισα τα λιπαρα[εκτος του γευματος πριν τον υπνο]
και ανεβασα τον υδατανθρακα και μειωσα την πρωτεινη....τρωω περιπου 200 γραμμαρια πρωτεινη και 360 γραμμαρια υδατανθρακα....και 25 γραμ λιπους...συνολο 2500 θερμιδες....καθε χροναι μειωνα ειτε λιπαρα ειτε υδατανθρακα και ανεβαζα τρελλα την πρωτεινη αλαλ αυτο με κουραζει και σωματικα και πνευματικα και πειναω ατελειωτα......γιαυτο σκεφτηκα αφου με τ αλιπαρα πεφτει ο μεταβολισμος ας φαω υδατανθρακα....και αντι για το κλασσικο που ανεβαζα πρωτεινη εριχνα υδατανθρακα ανεβασα υδατανθρακα και μειωσα πρωτεινη...με τοση λιγη πρωτεινη δνε πιστευω οτι θα γινεται γλυκογενεση....οποτε ολη μερα θα καιω υδατανθρακα για ενεργεια...
ειναι πειραματικο αυτο που κανω να δω εαν γινεται ή οχι αλλα μεχρι στιγμης εχω χασει 5 κιλα και συνεχιζω....καθε βδομαδα αυξανω 5 λεπτα αεροβια και κραταω τις θερμιδες οπως εχουν...θα φτασω 1 ωρα το πρωι και 1 ωρα μετα την προπονηση.....δεν εχω σκοπο να μειωσω αλλο τις θερμιδες....μονο να ανεβασω αεροβια και θα γραφω τις διαφορες καθε βδομαδα....

pepeismenos karga
12-03-12, 21:44
το λοιπον.σημερα εβαλα πρωτα τους ωμους και βγηκε πολυ καλυτερα οι ωμοι.....λοιπον
ωμοι επικλινεις οπισθολαιμιες με 62,5 κιλα χ 14 και 65 χ9 χ7 χ7
κανονικες οπισθολαιμιες ορθιος με μαπρα με 62,5 χ 14 και 65 χ 9 χ7 χ7
στηθος κατακλινης παγκος 110 κιλα χ 15 και 112,5 κιλα χ 11 χ9 χ7
επικλινης παγκος με 87,5 κιλα χ 12 χ9 χ7 χ5
δικεφαλα καμψεις ορθιος με μπαρα με 47,5 κιλα χ 13 και 50 κιλα χ 7 χ6 χ5
σφυρια με 17 κιλα στο καθε χερι χ 15 και 18 χ 11 χ 9 χ9
καλα πηγε και σημερα μια χαρα...ανεβηκα κι αλλο και απο εδω και περα θα βαζω τους ωμους πρωτα που ειμαι ξεκουραστος....σουπερ....

MusclesOfShadow
12-03-12, 21:49
W-O-W

:bowdown::bowdown::bowdown:

Hercules
12-03-12, 22:00
το λοιπον.σημερα εβαλα πρωτα τους ωμους και βγηκε πολυ καλυτερα οι ωμοι.....λοιπον
ωμοι επικλινεις οπισθολαιμιες με 62,5 κιλα χ 14 και 65 χ9 χ7 χ7
κανονικες οπισθολαιμιες ορθιος με μαπρα με 62,5 χ 14 και 65 χ 9 χ7 χ7
στηθος κατακλινης παγκος 110 κιλα χ 15 και 112,5 κιλα χ 11 χ9 χ7
επικλινης παγκος με 87,5 κιλα χ 12 χ9 χ7 χ5
δικεφαλα καμψεις ορθιος με μπαρα με 47,5 κιλα χ 13 και 50 κιλα χ 7 χ6 χ5
σφυρια με 17 κιλα στο καθε χερι χ 15 και 18 χ 11 χ 9 χ9
καλα πηγε και σημερα μια χαρα...ανεβηκα κι αλλο και απο εδω και περα θα βαζω τους ωμους πρωτα που ειμαι ξεκουραστος....σουπερ....

οταν λες ωμους επικληνεις πιεσεις οπισθολαιμες,σε τι περιπου κληση βαζει τον παγκο?δουλευει καλυτερα καποιο συγκεκριμενο σημειο των ωμων?

pepeismenos karga
14-03-12, 03:29
ηρακλη το οτι κανω οπισθολαιμιες επικλινεις το κανω γιατι πιανει παρα πολυ καλα την πισω κεφαλη του ωμου....επειδη δεν με πιανουν καλα οι κανονικες οπισθολαιμιες στη πισω μοιρα αποφασισα να κανω επικλινεις οπισθολαιμιες....
λοιπον σημερα ειχα πλατη-τρικεφαλα
κωπηλατικη με μπαρα ορθιος[εχω αν κανω ορθιος παρα πολυ καιρο] εκανα 100 χ 12 ,102,5 χ 10 χ 8
κωπηλατικη με αναποδη λαβη 80 χ 15 ,82,5 χ 10 χ8
σταυρος με 65 κιλα χ 12 και 67,5 χ 8 χ8
τραπεζοειδεις 155 κιλα χ 12 και 157,5 χ 8 χ6
τρικεφαλα ...εκτασεις πισω απο το κεφαλι με μπαρα οτθιος με 50 κιλα χ 13 και 52,5 χ 10 χ9 χ8
και πιεσεις με κλειστη λαβη με 95 κιλα χ 10 χ8 χ8 χ8
αυτ ασημερα καλα πηγαμε μια χαρουλα...απο κιλα περιπου 102,5.....οποτε πεφτω κι αλλο...

pepeismenos karga
14-03-12, 23:54
λοιπον σημερα ειχαμε ποδια...και καναμε τα εξης....
σκουωτ με κλειστα ποδια 115 κιλα χ 15 και 117,5 χ 10 χ10 χ10
πρεσσα με ανοιχτα ποδια 195 χ15 και 200 χ 13 χ 12 χ10
καμψεις μηριαιων δικεφαλων στο μηχανημα 8 σετ απο 60 κιλα χ 12 κατεβασα 5 -5 κιλα μεχρι τα 25...
και γαμπες 5 15αρια.....
καλα ηταν και σημερα ανεβασα δυναμη μαι χαρουλα....

MusclesOfShadow
15-03-12, 00:01
Πολυ καλος:clap:
Drop sets εσυ δν χρησιμοποιεις αν καταλαβα καλα?

Hercules
15-03-12, 00:12
ηρακλη το οτι κανω οπισθολαιμιες επικλινεις το κανω γιατι πιανει παρα πολυ καλα την πισω κεφαλη του ωμου....επειδη δεν με πιανουν καλα οι κανονικες οπισθολαιμιες στη πισω μοιρα αποφασισα να κανω επικλινεις οπισθολαιμιες....
λοιπον σημερα ειχα πλατη-τρικεφαλα
κωπηλατικη με μπαρα ορθιος[εχω αν κανω ορθιος παρα πολυ καιρο] εκανα 100 χ 12 ,102,5 χ 10 χ 8
κωπηλατικη με αναποδη λαβη 80 χ 15 ,82,5 χ 10 χ8
σταυρος με 65 κιλα χ 12 και 67,5 χ 8 χ8
τραπεζοειδεις 155 κιλα χ 12 και 157,5 χ 8 χ6
τρικεφαλα ...εκτασεις πισω απο το κεφαλι με μπαρα οτθιος με 50 κιλα χ 13 και 52,5 χ 10 χ9 χ8
και πιεσεις με κλειστη λαβη με 95 κιλα χ 10 χ8 χ8 χ8
αυτ ασημερα καλα πηγαμε μια χαρουλα...απο κιλα περιπου 102,5.....οποτε πεφτω κι αλλο...

ωραιος!thanx για την απαντηση,θα το εφαρμοσω κ εγω απ την επομενη προπονηση.θηριο εισαι,συνεχισε ετσι:clap:

pepeismenos karga
16-03-12, 03:29
σημερα ειχα τα εξης...στηθος-ωμοι-δικεφαλα....
ξεκινησα πρωτα στηθος λογω ελλειψης χρονου......οποτε ειχα
κατακλινης παγκος 112,5 κιλα χ 15 και 115 κιλα χ10 χ 8 χ8
επικλινης παγκος 90 χ 10 χ8 χ6 χ6
ωμοι επικλινεις οπισθολαιμιες με 65 κιλα χ 9 χ7 χ7 χ5[θα τους βαζω παντα πρωτους γιατι ειχα κουραστει απο το στηθος] κανονικες οπισθολαιμιες με 65 χ 9 χ7 χ7 χ5
δικεφαλα καμψεις ορθιος με μπαρα 50 κιλα χ 10 χ8 χ6 χ4
σφυρια με 18 κιλα στο καθενα χερι χ 12 χ10 χ8 χ8
αυτα και σημερ αμια χαρα ξαναανεβηκα......πολυ καλα

morgoth
16-03-12, 11:01
στο reborn πας ακομα?

pepeismenos karga
17-03-12, 15:02
χθες ειχαμε λοιπον πλατη-τρικεφαλα....
πλατη κωπηλατικη ορθιος με 102,5 κιλα χ 11 χ8 χ8
κωπηλατικη ορθιος αναποδη λαβη 82,5 κιλα χ 11 χ8 χ8
σταυρος με 67,5 κιλα χ 15 και 70 χ10 χ8
τραπεζοειδεις με 157,5 χ 10 χ10 χ10
τρικεφαλα πιεσεις κλειστη λαβη 95 κιλα χ 10 χ8 χ6 χ6
εκτασεις ορθιος πισω απο το κεφαλι με μπαρα με 52,5 κιλα χ 10 χ8 χ8 χ8

αυτα γιναν εχθες σαββατοκυριακο μονο αεροβιο.......εχ να ζυγιστω 2-3 μερες.....αλλα την πεμπτη με εδειξε 101,8......οποτε κατεβαινω κι αλλο....

pepeismenos karga
02-10-12, 16:47
πω πω πραγματικα απορω πως δεν εχει διαγραφει ακομη το λογκ μου με τοσο καιρο αποχη...τεσπα....παλι καλα να λεω....ας ξαναγραψουμε λοιπον κατι.........οπως και περσυ ετσι και φετος θα ξαναπαρουμε συμμετοχη στο ατλας και ειπα να γραψω πως παν οι προπονησεις μου στα κιλα της κατηγοριας στο σκουωτ που θα συμμετασχω....
φετος επειδη ειμαστε λιγο χοντροι[εγω δηλαδη χεεχχεε] θα κατεβω στην 95+ οποτε θα κανω σκουωτ στα 110 κιλα για οσες περισσοτερες επαναληψεις μπορω.......
εχω κανει καποιες προπονησεις και χθες εφτασα να κανω στα 110 κιλα 40 επαναληψεις.....ομολογω ειναι παρα μα παρα πολυ κουραστικο....αλλα οσο αντεχουμε του δινουμε και καταλαβαινει....θα συνεχισω ετσι και ευελπιστω μεχρι την 1 δεκεμβριου να ειμαι ακομη καλυτερος......

Χριστοφορος123
02-10-12, 16:57
πω πω πραγματικα απορω πως δεν εχει διαγραφει ακομη το λογκ μου με τοσο καιρο αποχη...τεσπα....παλι καλα να λεω....ας ξαναγραψουμε λοιπον κατι.........οπως και περσυ ετσι και φετος θα ξαναπαρουμε συμμετοχη στο ατλας και ειπα να γραψω πως παν οι προπονησεις μου στα κιλα της κατηγοριας στο σκουωτ που θα συμμετασχω....
φετος επειδη ειμαστε λιγο χοντροι[εγω δηλαδη χεεχχεε] θα κατεβω στην 95+ οποτε θα κανω σκουωτ στα 110 κιλα για οσες περισσοτερες επαναληψεις μπορω.......
εχω κανει καποιες προπονησεις και χθες εφτασα να κανω στα 110 κιλα 40 επαναληψεις.....ομολογω ειναι παρα μα παρα πολυ κουραστικο....αλλα οσο αντεχουμε του δινουμε και καταλαβαινει....θα συνεχισω ετσι και ευελπιστω μεχρι την 1 δεκεμβριου να ειμαι ακομη καλυτερος......

Σοβαρα μιλας;;;;
110 κιλα 40 επαναληψεις omg

Χριστοφορος123
02-10-12, 17:15
Eκατσα και ειδα κατι παλιες φωτος και παργματικα εισαι Τερας...τωρα σε τι κατασταση εισαι;

pepeismenos karga
26-01-13, 22:02
http://www.youtube.com/watch?v=zDdNjexgwtA&list=UUMmak-xoJ7u42ZtgrCXX66A&index=1

Gorillas
26-01-13, 23:53
πολύ καλός! στο χαλαρό έκανες 140 κιλά 22 επαναλήψεις. Ούτε ζώνες όυτε τίποτα! θεριό ανήμερο! :clap::clap::clap:

sAVAZz
27-01-13, 04:27
νταξ πιο τερας πε8αινεις!!!:P:P

ανενεωνε συχνα το λογ σ να παιρνουμε δυναμη

Mikekan
27-01-13, 14:36
Φοβερός, σωστά κατεβαίνει τόσο? πιο κάτω ταλαιπωρούνται τα γόνατα?

pepeismenos karga
27-01-13, 17:18
ευχαριστω πολυ παιδια να στε καλα....θα το ανανεωνω λιγο πιο συχνα...εχω σκοπο να ανεβασω βιντεο με αρσεις θανατου.....εντοςντου μηνα...
τωρα ενταξει δεν ηταν και πολυ ευκολο.....αλλα θεωρω οτι τα εκανα και σωστα....ελπιζω καποτε να βγαζω στα 180 22.......θα δουμε ορεξη να χουμε και ολα θα γινουν..... και υστερα 220 για 23 οπως ο τομ πλατζ...χεχεχεχε.....μακαρι παντως
αν και θελω να πω πως δεν κανω τετιο σκουωτ ποτε....κανω μονο στο σμιθ και κανω με κλειστα ποδια...απλαεκεινη τη μερα βαριομουν και ειοα να κανω ελευθερο με κανονικο ανοιγμα ποδιων.....ειχα να κανω[εκτος απο το ατλας]κανα 2 χρονια ελευθερο.....μετα απο κανα χρονο παλι...χεχεχεεχ.....

HACKERWALLK3R
27-01-13, 17:52
Διάβασα όλο το thread, μου πήρε πάνω απο μια ώρα αλλά έχω να πω πως άξιζε.
Συγχαρητήρια λοιπόν και από μένα, όχι μόνο για τη σωματική σου διάπλαση, αλλά κυρίως γιατί φαίνεσαι πολύ καλό παιδί και πάνω απ όλα προσγειωμένος.

Καλή συνέχεια. Άντε να δίνεις δύναμη και σε εμάς.

leftis
27-01-13, 18:09
Τέρας!!! :bowdown:
Γιατί κάνεις σκουατ μονο σε σμιθ?

pepeismenos karga
27-01-13, 19:08
ευχαριστω παρα πολυ......

λεφτι κοιτα οπως ειπα πιο πανω κανω κουωτ μονο με κλειστα ποδια οχι με κανονικο ανοιγμα ποδιων αλλα κολλητα το ενα με το αλλο....εττσι το κανω στο σμιθ γιατι ειναι πιο σταθερο ενω στο ελευθερο με κλειστα ποδια θα πεσω κατω

Χριστοφορος123
27-01-13, 19:13
Τερας..δε φανταζομαι ποτε να κανω τετοια κιλα πραγματικα..αν συνεχισεις ετσι θα γινεις καλυτερος απο τον Platz

leftis
27-01-13, 19:48
ευχαριστω παρα πολυ......

λεφτι κοιτα οπως ειπα πιο πανω κανω κουωτ μονο με κλειστα ποδια οχι με κανονικο ανοιγμα ποδιων αλλα κολλητα το ενα με το αλλο....εττσι το κανω στο σμιθ γιατι ειναι πιο σταθερο ενω στο ελευθερο με κλειστα ποδια θα πεσω κατω


Θες να μας πείς γιατί το κάνεις? Θες να δώσεις έμφαση σε κάποια μοίρα? Επίσης πως το ακριβώς το κάνεις? Πάς τα πόδια πιο μπροστά και το κάνεις σαν χακ σκουάτ ή κανονικά?


Κάτι άσχετο, εγώ που θέλω να δώσω έμφαση στην εξωτερική μοίρα των ποδιών τι θα με συμβούλευες να κάνω?

pepeismenos karga
28-01-13, 19:10
θα σου πω...κοιτα το κανω κανονικα στο σμιθ οχι πιο μπροστα τα ποδια αλλα σε ευθεια με τ σμιθ....και εχω τα ποδια κλειστα...το ενα κολλητα στο αλλο....ετσι επιγκεντρωνομαι περισσοτερο στην εξωτερικη μοιρα του τετρακεφαλου....οσο πιο κλειστα το κανεις τοσο πιο εξω πιανει οσο πιο ανοιχτα τοσο πιο μεσα...επομενως εν θες να δωσεις εμφαση στην εξω μοιρα μπορεις να κανεις και εσυ το ιδιο....

gretyl666
28-01-13, 19:14
ειδα τωρα το λογκ σου ,pro εισαι μπραβο!πολυ hardcore :bowdown::bowdown::bowdown:

pepeismenos karga
05-10-13, 14:51
728077280872809728107281172812

tasos2
05-10-13, 14:55
Πω ρε φιλε αγνωριστο το σωμα σου. Αλλαξες παρα πολυ

grtech
05-10-13, 15:44
Τι να λέμε τώρα, μέσα σε πέντε χρόνια καργα transformation και super motivation :bowdown::clap: δείχνει ότι όσο περισσότερο συνέπεια και μεράκι δίνεις στην προπόνηση - διατροφή τόσο περισσότερα οφέλη και εξέλιξη θα έχεις ανεξαρτήτως σωματότυπου και άλλων παραγόντων που διαφοροποιούν το επίπεδο του ασκούμενου.
Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στους στόχους που έχεις βάλει να πετύχεις. :welcome:

pepeismenos karga
06-10-13, 13:08
ευχαριστω πολυ....μακαρι να πανε ολα καλα....θα κατεβω στους αγωνες του νοεμβριου στη λειβαδεια και στο φαληρο....μακαρι να παμε καλα....προσπαθουμε για το καλυτερο

vaggan
06-10-13, 13:37
καλη σου επιτυχια πιστευω οτι θα εχεις μια πολυ καλη παρουσια:welcome:

tasos2
06-10-13, 17:32
Απο περιεργεια τωρα που βρισκεσαι σε κιλα στο γυμναστηριο στις βασικεσ?

No Fear
06-10-13, 19:53
Πως μου ξεφυγε αυτο το θεμα?:shock:
Ρε θηριο,τεραστιος εχεις γινει,σε θυμαμαι απο παλιοτερες φωτογραφιες του 2011 απο το Αtlas Challenge.
Πολλα μπραβο και καλη συνεχεια!:thumbup:

shazam
06-10-13, 20:19
Πεπεισμενε το σωμα σου αλλαξε πολυ.Τωρα δειχνει πολυ πιο ωριμο και δουλεμενο απο τις προηγουμενες φωτο.Καλη επιτυχια στους αγωνες.

mazas
07-10-13, 02:01
Μπραβο σου παρα πολυ καλος!!!Θα μας πεις το καθημερινο προγραμμα διατροφης σου ετσι για να παιρνουμε καμια ιδεα και εμεις...

pepeismenos karga
07-10-13, 11:37
ευχαριστω ολους για τα καλα λογια.........
τωρα...τασο απο κιλα αυτη τη στιγμη ειμαι αισχοσ χεεχε....δεν με πολυαπασχολουν τα κιλα αυτη τη στιγμη...παιζω και υψηλες επαναληψεις ,το λιπος και η ενεργεια ειναι χαμηλα οποτε δεν παιζω τιποτα το ιδιαιτερο....επικλινη πχ παιζω 105 κιλα για 15 επαναληψεις...σκουωτ 120 χ 15...αρσεις 110 χ15...δικεφαλα 45 χ15...κλειστη για τρικεφαλα 90 χ15 και ωμους οπισθολαιμιες 70 χ15....δεν ειναι καν ιδιατερα...

μαζα...η διατροφη κ η αεροβια μου λλαζει με τον εαν βλεπω οτι μαζευω γρηγορα η φλαταρω πολυ η θολωνω πολυ αναλογως...τωρα τρωω υδατανθρακες με μετρια πρωτεινη και καθολου λιπαρα...κ απο αεροβια τιποτα.......αλλα σε μια βδομαδα μπορει ν τρωω πρωτεινη λιπος και να κανω καμια ωρα...εξαρταται παντα...

Ανδρεας
07-10-13, 15:58
Καλη επιτυχια στον διαγωνισμο :welcome:

No Fear
07-10-13, 16:47
Ξεχασα να σε ρωτησω,εχεις σκοπο καποια στιγμη να κατεβεις σε καποιον αγωνα?
Εγω σε βλεπω σε πολυ καλο επιπεδο!!!

Ανδρεας
07-10-13, 17:01
Ξεχασα να σε ρωτησω,εχεις σκοπο καποια στιγμη να κατεβεις σε καποιον αγωνα?
Εγω σε βλεπω σε πολυ καλο επιπεδο!!!


ευχαριστω πολυ....μακαρι να πανε ολα καλα....θα κατεβω στους αγωνες του νοεμβριου στη λειβαδεια και στο φαληρο....μακαρι να παμε καλα....προσπαθουμε για το καλυτερο

:welcome:

pepeismenos karga
07-10-13, 17:06
αυτο που εγραψε κ ο αντρεας...θ κατεβω στους αγωνες του νοεμβριου της ιφββ

Eddie
07-10-13, 20:49
Μπομπα το φιλαρακι!!Ειμαι πεπεισμενος οτι θα σκισεις αγορινα :P :green:

mazas
08-10-13, 03:28
απο συμπληρωματα πρωτεινης,κρεατινης προ εξασκητικα ποια προτιμας?καλη επιτυχια για τους αγωνες που θα κατεβεις

No Fear
08-10-13, 14:03
Και εγω αυτους τους αγωνες θα σου προτεινα,πριν διαβασω το μηνυμα σου!
Μπραβο ρε θηριο,καλη επιτυχια να εχεις.Λιγα λογια για την προετοιμασια σου θα ηταν οτι καλυτερο πιστευω!
Παμε γερα!!!

pepeismenos karga
09-10-13, 09:32
να στε καλα παιδια...
μαζα.....κρεατινη δεν παιρνω....πρωτεινη τωρα παιρνω αιζολειτ και προεξασκητικα ποου και που καποια που εχουν αρκετη καφεινη να με κρατανε

no fear.....λιγα λογια για την προετοιμασια...χμμμ....ξεκινησε απο πολυ και ρο πριν καθως ειχα φτασει 125 κιλα....πηγε,παει και ελπιζω να παει καλα.....θεωρω θα πιασω την καλυτερη φορμα που εχω πιασει ποτε....καθως θα εχω και μαζα και γραμμωση θεωρω....συνηθως εχανα πολυ μαζα στη διαιτα κατι που τωρα δεν εχει γινει....θα δουμε..ελπιζω να παμε καλα.....εχω ανυπομονησια...κοντευει ο καιρος....

Ανδρεας
09-10-13, 18:04
τι εφταιγε/εκανες λαθος και εχανες μυικα κιλα στην γραμμωση? :welcome:

No Fear
10-10-13, 10:30
Σωστο σε βλεπω!Καλυτερα οπως το εκανες αργα και σταθερα για να μην εχεις παλι τα ιδια προβληματα.
Ελπιζω μοναχα να σου βγει το προγραμμα σου οπως το εχεις στο μυαλο σου ωστε να πιασεις peak την ημερα του αγωνα,ουτε νωριτερα αλλα και ουτε αργοτερα!
Καλη επιτυχια φιλε μου και κρατησε μας ενημερους αν μπορεις!;)

pepeismenos karga
12-10-13, 11:22
συνηθως καπου στην πορεια καθε διαιτας αρχιζα να φοβομουν και μειωνα πολυ τις θερμιδες και αυξανα πολυ αεροβιο...εχανα πολυ λιπος αλλα και πολυ μαζα....και τωρα το εχω κανει αργα....και πιστευω οτι εχω χασει πολυ σωστα.....υπολογιζω να πεικαρω την τελευταια βδομαδα πριν τον αγωνα καπου εκει...ακομη εχω 4 βδομαδες....εχω μελλον...αλλα παει καλα....πολυ κουραση βεβαια...αλλα οκ...

No Fear
12-10-13, 15:39
Mπραβο ρε φιλε!Καλη συνεχεια και καλη δυναμη,θα σε θαυμαζουμε με το καλο στην Αθηνα!
Καλη επιτυχια!!!;)

polo0
13-10-13, 22:58
αμα δεν διάβαζα το ημερολόγιο σου δεν θα το πίστευα πως είχες αδυναμία στο πάνω στήθος..μετα της φωτογραφιες που είδα που έβαλες πρόσφατα δεν φαίνεται ίχνος αδυναμίας στο πάνω μέρος..και στο εξωτερικο αλλα και στο εσωτερικο ειναι πολυ καλο το πανω μερος..επειδη έχω και εγω μια αδυναμία σε εκεινο το μέρος πες μου λίγο τι έκανες και ήρθε στα ίσια του?;)