PDA

Επιστροφή στο Forum : Φαγητό κ ύπνος.



alexander
27-08-08, 14:53
Μια ερώτηση...πόση ωρα μετα το μεσημεριανό φαγητό πρέπει να περάσει για τον ύπνο (30-40 λεπτα ύπνος)

slaine
27-08-08, 15:44
τι να σου πω.... εξαρτάται από τον οργανισμό φαντάζομαι (ανάγκες-ποσότητα τροφής-είδος τροφών-κούραση-μεταβολισμό κλπ)

εγώ πάντως τρώω σαν γουρούνι και μετά ξεραίνομαι!!! :geek:
απλά φρόντισε να μην το παρακάνεις.

δεδομένου ότι στα πλαίσια μίας σωστής διατροφής τρως πολλά και σχετικά μικρά γεύματα δε θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα...

RUHL
27-08-08, 16:26
Μια ερώτηση...πόση ωρα μετα το μεσημεριανό φαγητό πρέπει να περάσει για τον ύπνο (30-40 λεπτα ύπνος)
53,5 δευτερολεπτα ακριβως :green:



Υπνος ειναι παιδια οχι κολυμπι :lol: :lol:

TRIANTAFYLLOU
27-08-08, 17:48
το φαγητό πρίν τον υπνο μπορεί να δημιουργήσει κρίσεις ασματος γιατί μπορεί οι τροφές να ανέβουν στον οισοφάγο και να δισχαιρένουν την αναπνοή επίσης δεν υπάρχει ποιότητα ύπνου γιατί ο οργανισμός πρέπει να συνεχήσει την χώνευση και ούτε η χώνευση γίνετε σωστα ούτε και ο ύπνος έχει τα ευεργετικά αποτελέσματα που πρέπει .

αυτό βέβαια έχει να κάνει και με την ποσότητα της τροφής και το πόσο ευκολοχώνευτη είναι μπορεί να φάει κάποιος και να κοιμηθεί κατευθείαν αρκεί να μην ξεπερνάει τις 150 θερμίδες, αρα αυτό έχει να κάνει και με το είδος τροφής που θα φάει πρίν τον υπνο αν πχ φάει όσπρια κανονικά να χορτάσει δεν νομίζω να μην έχει πρόβλημα , επίσης το φαγητό ανεβαίνοντας πρός τα πάνω πιέζει το διάφραγμα και αυτό με την σειρά του την κοιλια της καρδιάς ιδιαίτερα σε αθλητές με μεγαλοκαρδία και να δημιουργήσει αρυθμία μέχρι και κολπική μαρμαρυγή.

γι αυτό καλά είναι ο ύπνος να είναι μετά από ελαφρύ γεύμα η να περνάει τουλάχιστον μια ώρα μετά απο κανονικό βαρύ γεύμα.

alexander
28-08-08, 14:34
ωραίος ευχαριστώ! αυτο ήθελα να μάθω...το πόσο επηρεάζει την χώνευση κ την ξεκούραση... :army2:

altruist
18-07-11, 19:42
Στις ΗΠΑ από το 2008 είναι καταχωρημένη πατέντα σύμφωνα με την οποία η λήψη ημερησίως 15gr D-RIBOSE και 100mg UBIQUINOL (ενεργή μορφή συνενζύμου Q10) εξαφανίζει τελείως και αμέσως τα συμπτώματα της κολπικής μαρμαρυγής. Μπορεί να ακούγεται απίστευτο και γι΄αυτό αν θέλετε περισσότερη ενημέρωση πάρτε με να σας εξηγήσω **************


***To τηλέφωνό σου αφαιρέθηκε. Αν θέλεις να προσφέρεις κάν' το ανοιχτά στο φόρουμ. ***Mods Team***

Saldi
19-07-11, 10:13
το φαγητό πρίν τον υπνο μπορεί να δημιουργήσει κρίσεις ασματος γιατί μπορεί οι τροφές να ανέβουν στον οισοφάγο και να δισχαιρένουν την αναπνοή επίσης δεν υπάρχει ποιότητα ύπνου γιατί ο οργανισμός πρέπει να συνεχήσει την χώνευση και ούτε η χώνευση γίνετε σωστα ούτε και ο ύπνος έχει τα ευεργετικά αποτελέσματα που πρέπει .

αυτό βέβαια έχει να κάνει και με την ποσότητα της τροφής και το πόσο ευκολοχώνευτη είναι μπορεί να φάει κάποιος και να κοιμηθεί κατευθείαν αρκεί να μην ξεπερνάει τις 150 θερμίδες, αρα αυτό έχει να κάνει και με το είδος τροφής που θα φάει πρίν τον υπνο αν πχ φάει όσπρια κανονικά να χορτάσει δεν νομίζω να μην έχει πρόβλημα , επίσης το φαγητό ανεβαίνοντας πρός τα πάνω πιέζει το διάφραγμα και αυτό με την σειρά του την κοιλια της καρδιάς ιδιαίτερα σε αθλητές με μεγαλοκαρδία και να δημιουργήσει αρυθμία μέχρι και κολπική μαρμαρυγή.

γι αυτό καλά είναι ο ύπνος να είναι μετά από ελαφρύ γεύμα η να περνάει τουλάχιστον μια ώρα μετά απο κανονικό βαρύ γεύμα.
Τριαναφυλλου είμαι σίγουρος οτι για να τα λές ετσι είναι γιατι δεν θα έλεγες κάτι τυχαίο...Η απορεία μου είναι η εξής!Γιατι μετα απο γεύμα με 3.000 θερμιδεσ(παραδηγμα)ξέρεις εκεινα που σκάς κα ιδεν μπορείς να περπατήσεις τρως πηγαίνεις πέφτεις για ύπνο και οταν ξυπνας νιωθεις ο βασιλιάς του κόσμου?

Tasos Green
19-07-11, 17:36
Στις ΗΠΑ από το 2008 είναι καταχωρημένη πατέντα σύμφωνα με την οποία η λήψη ημερησίως 15gr D-RIBOSE και 100mg UBIQUINOL (ενεργή μορφή συνενζύμου Q10) εξαφανίζει τελείως και αμέσως τα συμπτώματα της κολπικής μαρμαρυγής. Μπορεί να ακούγεται απίστευτο και γι΄αυτό αν θέλετε περισσότερη ενημέρωση πάρτε με να σας εξηγήσω **************


***To τηλέφωνό σου αφαιρέθηκε. Αν θέλεις να προσφέρεις κάν' το ανοιχτά στο φόρουμ. ***Mods Team***

εμενα διαφήμιση/προώθηση προϊόντος μου μυρίζει.

chris corfu
21-07-11, 00:31
+100 :thumbup:

Saldi
21-07-11, 00:34
εμενα διαφήμιση/προώθηση προϊόντος μου μυρίζει.

ΟΧΙ ρε γιατί το λές?:D!
Εγω κάτι που έχω ακούσει κα ιτώρα το θυμήθηκα...
Μου είχαν πεί οτι αν γυμναστής και κοιμηθεις έχεις σχεδόν το ανάποδο αποτέλεσμα...
Δηλαδή δέν κάνει να κάνεις γυμναστική το βράδυ πχ πριν τον ύπνο κλπ κλπ..
Ισχυει?αν ναι γιατί?:D
Ευχαριστω

Akistsam
21-07-11, 01:07
ΟΧΙ ρε γιατί το λές?:D!
Εγω κάτι που έχω ακούσει κα ιτώρα το θυμήθηκα...
Μου είχαν πεί οτι αν γυμναστής και κοιμηθεις έχεις σχεδόν το ανάποδο αποτέλεσμα...
Δηλαδή δέν κάνει να κάνεις γυμναστική το βράδυ πχ πριν τον ύπνο κλπ κλπ..
Ισχυει?αν ναι γιατί?:D
Ευχαριστω

Φίλε μου δεν είμαι γιατρός απλά είχα διαβάσει ότι μετά από έντονη σωματικη άσκηση χρειάζονται 3-4 ώρες μέχρι να επιστρέψει ο οργανισμός στα φυσιολογικά "ήρεμα" επίπεδα του..Δηλαδή είναι αυξημένη η τεστοστερόνη (αν δν κάνω λάθος) κτλ κτλ και πρέπει να επανέλθουν για να έχεις ήρεμο και μη διαταραγμένο ύπνο...

Αυτά απο μένα αν υπάρχει κάποιος αρμόδιος να απαντήσει θα ήταν ενδιαφέρον :thumbup:

Saldi
21-07-11, 10:30
Φίλε μου δεν είμαι γιατρός απλά είχα διαβάσει ότι μετά από έντονη σωματικη άσκηση χρειάζονται 3-4 ώρες μέχρι να επιστρέψει ο οργανισμός στα φυσιολογικά "ήρεμα" επίπεδα του..Δηλαδή είναι αυξημένη η τεστοστερόνη (αν δν κάνω λάθος) κτλ κτλ και πρέπει να επανέλθουν για να έχεις ήρεμο και μη διαταραγμένο ύπνο...

Αυτά απο μένα αν υπάρχει κάποιος αρμόδιος να απαντήσει θα ήταν ενδιαφέρον :thumbup:

Περιμένω και εγώ τον αρμόδιο που θα ξέρει να μας πεί ακριβώς..
Απλά εμένα δεν μου είχαν θέσει το πρόβληαμ ως τον υπνο....ηρεμο κλπ κλπ..
Αλλα οτι επειδη οι μύες είναι ζεστή και παράγουν κάτι(δεν θυμάμαι τι..γαλακτικο οξυ?)αν κοιμηθείς κάτι γίνετε και είναι οχι σαν να μην γυμνάστικες αλλα χειρότερα...

Zigakos
04-04-13, 23:42
το φαγητό πρίν τον υπνο μπορεί να δημιουργήσει κρίσεις ασματος γιατί μπορεί οι τροφές να ανέβουν στον οισοφάγο και να δισχαιρένουν την αναπνοή επίσης δεν υπάρχει ποιότητα ύπνου γιατί ο οργανισμός πρέπει να συνεχήσει την χώνευση και ούτε η χώνευση γίνετε σωστα ούτε και ο ύπνος έχει τα ευεργετικά αποτελέσματα που πρέπει .

αυτό βέβαια έχει να κάνει και με την ποσότητα της τροφής και το πόσο ευκολοχώνευτη είναι μπορεί να φάει κάποιος και να κοιμηθεί κατευθείαν αρκεί να μην ξεπερνάει τις 150 θερμίδες, αρα αυτό έχει να κάνει και με το είδος τροφής που θα φάει πρίν τον υπνο αν πχ φάει όσπρια κανονικά να χορτάσει δεν νομίζω να μην έχει πρόβλημα , επίσης το φαγητό ανεβαίνοντας πρός τα πάνω πιέζει το διάφραγμα και αυτό με την σειρά του την κοιλια της καρδιάς ιδιαίτερα σε αθλητές με μεγαλοκαρδία και να δημιουργήσει αρυθμία μέχρι και κολπική μαρμαρυγή.

γι αυτό καλά είναι ο ύπνος να είναι μετά από ελαφρύ γεύμα η να περνάει τουλάχιστον μια ώρα μετά απο κανονικό βαρύ γεύμα.

Ρεσπεκτ μόνο και μόνο που έχουμε τέτια άτομα στο φόρουμ και γνωρίζουνε τόσα πολλά!!!
ΞΑΝΑ ΡΕΣΠΕΚΤ :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

A1200
04-04-13, 23:54
Αν το φαγητό ανεβαίνει προς τα πάνω στον ύπνο αυτό λέγετε γαστροεισοφαγικη παλινδρόμηση και είναι σοβαρό πρόβλημα.Απλά το αναφερω και αυτό.

NTT
10-02-14, 16:06
το φαγητό πρίν τον υπνο μπορεί να δημιουργήσει κρίσεις ασματος γιατί μπορεί οι τροφές να ανέβουν στον οισοφάγο και να δισχαιρένουν την αναπνοή επίσης δεν υπάρχει ποιότητα ύπνου γιατί ο οργανισμός πρέπει να συνεχήσει την χώνευση και ούτε η χώνευση γίνετε σωστα ούτε και ο ύπνος έχει τα ευεργετικά αποτελέσματα που πρέπει .

αυτό βέβαια έχει να κάνει και με την ποσότητα της τροφής και το πόσο ευκολοχώνευτη είναι μπορεί να φάει κάποιος και να κοιμηθεί κατευθείαν αρκεί να μην ξεπερνάει τις 150 θερμίδες, αρα αυτό έχει να κάνει και με το είδος τροφής που θα φάει πρίν τον υπνο αν πχ φάει όσπρια κανονικά να χορτάσει δεν νομίζω να μην έχει πρόβλημα , επίσης το φαγητό ανεβαίνοντας πρός τα πάνω πιέζει το διάφραγμα και αυτό με την σειρά του την κοιλια της καρδιάς ιδιαίτερα σε αθλητές με μεγαλοκαρδία και να δημιουργήσει αρυθμία μέχρι και κολπική μαρμαρυγή.

γι αυτό καλά είναι ο ύπνος να είναι μετά από ελαφρύ γεύμα η να περνάει τουλάχιστον μια ώρα μετά απο κανονικό βαρύ γεύμα.

αυτην την ωρα πρεπει να κανουμε κατι ? δηλαδη αν ειμαστε ξυπνιοι αλλα ξαπλωμενοι ??

psonara
10-02-14, 20:47
δηλαδη ενα γευμα για πχ που να περιεχει γιαουρτι(300γρ) με μπολικο φυστικοβουτυρο και σπορια και λιναροσπορο ποση ωρα πριν τον υπνο πρεπει να καταναλωνεται?

TRIANTAFYLLOU
10-02-14, 21:17
αυτην την ωρα πρεπει να κανουμε κατι ? δηλαδη αν ειμαστε ξυπνιοι αλλα ξαπλωμενοι ??

όπως είπα παίζει ρόλο η ποσότητα και το είδος τροφής που θα καταναλώσουμε και το καλύτερο είναι να μην είμαστε ξαπλωμένοι γι αυτο λένε καμια φορα μετα ακόμη και απο το μεσημεριανό φαγητό να μην πέφτει τούφα κάποιος , έτσι ούτε η χώνευση γίνετε σωστα ούτε και σωστος ύπνος γιατι όλα τα όργανα εκεί που πρέπει να υπολειτουργούν το στομάχι βρίσκεται σε διαδικασία χώνευσης και δεν λέμε για συσώρευση λίπους και τέτοια αλλα θέμα υγείας και ξεκούρασης της καρδιάς που έτσι στέλνει αίμα ακόμη και στον ύπνο και δουλεύει με περισσότερους σφυγμούς

το απλα ξύπνιοι και ξαπλωμένοι , είναι καλύτερο απο το κοιμισμένοι και ξαπλωμένοι , όχι ότι είναι το ιδανικό ,το ιδανικό ε'ίναι να καθόμαστε η χαλαρό περπάτημα , η αν περάσουν 2 ώρες κανένα πρόβλημα, αλλα αν είναι ενα ελαφρύ γεύμα τότε δεν υπάρχει πρόβλημα ,


δηλαδη ενα γευμα για πχ που να περιεχει γιαουρτι(300γρ) με μπολικο φυστικοβουτυρο και σπορια και λιναροσπορο ποση ωρα πριν τον υπνο πρεπει να καταναλωνεται?

αυτο και ειδικα για σένα που έχεις πυρηνικό αντιδραστήρα στο στομάχι σου :P μια ώρα είναι αρκετή , γιατι είναι και εύπεπτα και τι να σε κάνει εσένα το γιαουρτάκι με φυστικοβούτυρο και τα σπόρια , εκτός αν τα φας αυτα για επιδόρπιο μετα απο κανένα γουρουνόπουλο :P

margarita02
11-02-14, 00:32
δηλαδη ενα γευμα για πχ που να περιεχει γιαουρτι(300γρ) με μπολικο φυστικοβουτυρο και σπορια και λιναροσπορο ποση ωρα πριν τον υπνο πρεπει να καταναλωνεται?

Psonara αυτά είναι μια χαρά δεν πρόκειται να σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Έχει δίκιο ο κ. Τριανταφύλλου. Υπάρχουν άνθρωποι που ό,τι και να φάνε πέφτουν και ξεραίνονται. Υπάρχουν άλλοι που και λίγο να φάνε δεν μπορούν να κοιμηθούν. Δεν έχουν σχέση τόσο οι θερμίδες όσο ο όγκος του φαγητού, π.χ. όσπρια που προκαλούν πρόβλημα και αυτό όχι σε όλους τους ανθρώπους αλλά σε εκείνους που έχουν κι άλλα προβλήματα, είναι υπέρβαροι, μεγάλοι σε ηλικίά κτλ.

Έχεις κάποιο πρόβλημα με τον ύπνο; Δεν θυμάμαι να έχεις αναφέρει κάτι.

psonara
11-02-14, 10:33
όπως είπα παίζει ρόλο η ποσότητα και το είδος τροφής που θα καταναλώσουμε και το καλύτερο είναι να μην είμαστε ξαπλωμένοι γι αυτο λένε καμια φορα μετα ακόμη και απο το μεσημεριανό φαγητό να μην πέφτει τούφα κάποιος , έτσι ούτε η χώνευση γίνετε σωστα ούτε και σωστος ύπνος γιατι όλα τα όργανα εκεί που πρέπει να υπολειτουργούν το στομάχι βρίσκεται σε διαδικασία χώνευσης και δεν λέμε για συσώρευση λίπους και τέτοια αλλα θέμα υγείας και ξεκούρασης της καρδιάς που έτσι στέλνει αίμα ακόμη και στον ύπνο και δουλεύει με περισσότερους σφυγμούς

το απλα ξύπνιοι και ξαπλωμένοι , είναι καλύτερο απο το κοιμισμένοι και ξαπλωμένοι , όχι ότι είναι το ιδανικό ,το ιδανικό ε'ίναι να καθόμαστε η χαλαρό περπάτημα , η αν περάσουν 2 ώρες κανένα πρόβλημα, αλλα αν είναι ενα ελαφρύ γεύμα τότε δεν υπάρχει πρόβλημα ,



αυτο και ειδικα για σένα που έχεις πυρηνικό αντιδραστήρα στο στομάχι σου :P μια ώρα είναι αρκετή , γιατι είναι και εύπεπτα και τι να σε κάνει εσένα το γιαουρτάκι με φυστικοβούτυρο και τα σπόρια , εκτός αν τα φας αυτα για επιδόρπιο μετα απο κανένα γουρουνόπουλο :P

καλα με το τελευταιο ακομα γελαω!:P
να σαι καλα ρε αδυναμια!;)

psonara
11-02-14, 10:41
Psonara αυτά είναι μια χαρά δεν πρόκειται να σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Έχει δίκιο ο κ. Τριανταφύλλου. Υπάρχουν άνθρωποι που ό,τι και να φάνε πέφτουν και ξεραίνονται. Υπάρχουν άλλοι που και λίγο να φάνε δεν μπορούν να κοιμηθούν. Δεν έχουν σχέση τόσο οι θερμίδες όσο ο όγκος του φαγητού, π.χ. όσπρια που προκαλούν πρόβλημα και αυτό όχι σε όλους τους ανθρώπους αλλά σε εκείνους που έχουν κι άλλα προβλήματα, είναι υπέρβαροι, μεγάλοι σε ηλικίά κτλ.

Έχεις κάποιο πρόβλημα με τον ύπνο; Δεν θυμάμαι να έχεις αναφέρει κάτι.

μαργαριτα μου καποιο προβλημα συγκεκριμενο οχι!βεβαια ενιοτε αντιμετωπιζω αυπνιες,αλλα αυτο το εχω απο μικρη και ο,τι και αν εχω κανει αμα με πιασουν αστο...γενικα μια κοιμαμαι μια εχω αυπνιες.(αυτο οφειλεται στο αγχωδες του χαρακτηρα μου)
τωρα οσον αφορα το φαγητο με τον υπνο,εχει δικιο ο κ.Τριανταφυλλου.Δηλαδη οσες φορες εχω φαει εξω ειτε σε ταβερνα ειτε καμια κρεπα και παω μετα να κοιμηθω...ο υπνος γινεται με δυσκολια και ειμαι ολο το βραδυ με το φαγητο στο στομα!:P
οταν ομως κανω το προγραμμα μου ειμαι μεν λιγο φουσκωμενη,αλλα καμια σχεση!ο οργανισμος μου λειτουργει ρολοι!εχω παρατηρησει οτι αν φαω κατι αλλο εκτος προγραμματος χαλαει το στομαχι μου και ο υπνος μου!:P

margarita02
11-02-14, 23:39
Εντάξει, λογικά είναι αυτά που λες. Σε όλους τυχαίνει που και που.

Πάντως λένε πως ένα ποτήρι γάλα πριν τον ύπνο βοηθάει πολύ.

TRIANTAFYLLOU
12-02-14, 00:15
καλα με το τελευταιο ακομα γελαω!:P
να σαι καλα ρε αδυναμια!;)

και όμως είναι η αλήθεια αφού με όλα αυτα που περιγράφεις καταλάβαμε τι μοντέλο είσαι !!τούρμπο:P
και επι του θέματος να πώ ότι παρ όλο εγω που πάντα αν δε φαω νηστικός δεν κοιμάμαι , με έμεινε το κουσούρι απο παλια που ξενυχτούσαμε σε καθημερινη βαση, το φαγητό εκτός απο τον κακό ύπνο μπορεί να επηρεάσει την καρδιά να φέρει αρυθμίες η ακόμη και κολπική μαρμαρυγή

γιατι επειδη δεν γίνετε καλα η χώνευση πιέζετε το διάφραγμα και απο κεί η κοιλιά της καρδιάς και μπορεί αυτό να φερει κάποιες αρυθμίες , με έτυχε και μενα μετα απο τρελό φαγοπότι και όταν είχα πάει στο γιατρο ενω δεν είχα τίποτε , με λέει αυτό το έπαθε ένας αλλα ο βλάκας είχε φαει ενα πιατο φασολάδα και κοιμήθηκε και είπα μέσα μου που να σε πώ και γω ότι έφαγα ενα κοπάδι ζωντανά να πάθεις ταράκουλο :green:

γι αυτο μην παίζουμε με αυτα καλό είναι να προσέχουμε γιατι εκτός των άλλων γίνετε και κακιά συνήθεια και ο ύπνος που είναι φυσικό αναβολικό δεν γίνετε σωστα και δεν λαμβάνουμε τα οφέλη του

επίσης καλό υπνωτικό είναι και αν είναι ζευγάρι να κάνουν καμια προπόνηση και να κοιμηθούν σαν πουλάκια , η έστω και χειροτεχνία (ενοώ αντι να μετράμε προβατάκια να κάνουμε κανένα εργόχειρο κανένα πλέξιμο σεμεδάκι και τέτοια :P)

τι βαλεριάνες και πράσινα άλογα και καίμε και τις θερμίδες που πήραμε τούφα μιλάμε :P

psonara
12-02-14, 11:28
οτι ειμαι των ακρων στο φαγητο αυτο ισχυει!η' θα βγω και θα φαω η' θα κατσω σπιτι μου!μεση κατασταση δεν υπαρχει δυστυχως!:P
ναι οντως πρεπει να προσεχουμε πολυ πριν τον υπνο στο θεμα φαγητου!;)
και γαλα ειχα δοκιμασει αλλα τιποτα!θεωρω οτι ειναι καθαρα εγκεφαλικο και αν δεν αποβαλω το αγχος ο,τι και να κανω θα μετρησω ολα τα κοπαδια της ελλαδας και ματι δεν θα εχω κλεισει!τα λεω εκ πειρας;)
οσο για σας αδυναμια μου μας ειπατε την λυση για τα ζευγαρια...για μας τις φανατικες εργενισσες δεν υπαρχει θεραπεια δηλαδη...:P;)δεν πειραζει εμεις θα μεινουμε παιδια της νυχτας;)

TRIANTAFYLLOU
12-02-14, 22:00
το σωστο είναι να μην λέμε πχ εγω μετα τις 10 δεν τρώω η μετα της 8 δεν κάνει να τρώμε , το τελευταίο γεύμα της μέρας μπορεί να φαγωθεί ανάλογα με την ώρα που κοιμόμαστε , δηλαδη αν κάποιος κοιμάτε στις 2 και είναι δραστηριος άνθρωπος και γυμνάζετε , δεν θα τον πούμε πρέπει να φας στης 8 η στις 10 γιατι μεχρι να πάει για ύπνο θα έχει λυσάξει στην πείνα
γι αυτο απο ένα κανονικό γεύμα πρίν τον ύπνο καλό είναι να έχουν περάσει τουλάχιστον 2 ώρες για να χωνέψουμε αλλα και να μπορέσουμε να έχουμε ποιοτικό ύπνο
αλλα όπως προανέφερα ενα γεύμα μικρό μέχρι 150 θερμίδες , η ένα ρόφημα πρωτείνης , η κανένα γιαουρτάκι με τα καλλυντικά που λέτε βάζετε μέσα μέλι φυστικοβούτηρο , αμύγδαλα κτλ , αυτα μπορούν να φαγωθούν και σε μια ώρα ακόμη και σε μισή να πέσουμε τούφα και να κοιμηθούμε , για τα κανονικά και βαρια γεύματα ισχύουν αυτα δηλαδη οι 2 και πάνω ώρες

εσύ ψωνάρα μου στο ερώτημά σου , να σου πω πως μισές δουλειές δεν κάνω και είπα και την λύση για τις φανατικές εργένισσες εργένηδες , αλλα ίσως επειδη το έγραψα καμουφλαρισμένο και εσυ είσαι αθώο και απονήρευτο δεν το έπιασες:P , γι αυτο εγω ανέφερα την χειροτεχνία (το είπα κομψά )και μετα την εκτόνωση παραδίνόμαστε στην αγκαλιά του μορφέα σαν πουλάκια :P

psonara
13-02-14, 10:25
ωχ σορυ μην με παρεξηγησεις αδυναμια,το ξανθο φταιει που δεν το επιασα αμεσως!:P