PDA

Επιστροφή στο Forum : Αεροβια και ΚΝΣ



Parakelsos
27-08-08, 15:28
Μια ερωτηση ρε παιδια....οταν τις μερες που δεν κανω βαρη,βαλω μονο αεροβια,(ενω τις αλλες κανω βαρη+αεροβια)...θα επιβαρυνθει με τα 40min το ΚΝΣ μου συστημα και η αναρρωση μου?
Μηπως θα ηταν καλυτερο να μην κανω τιποτα?

slaine
27-08-08, 15:48
εξαρτάται φαντάζομαι από διάφορους παράγοντες όπως τη διατροφή σου, το πόσο κουρασμένος είσαι, τι προπόνηση κάνεις με τα βάρη και τι στην αεροβική, αν ξεκουράζεσαι-κοιμάσαι αρκετά, τι στόχους έχεις (όγκος-γράμμωση) κλπ...

Προσωπική μου άποψη ότι αφού ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος για να περπατάει-τρέχει (και με την προυπόθεση ότι δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα) η αεροβική κάνει καλό. αρκεί να μην το παρακάνεις.

RUHL
27-08-08, 16:41
Αν δεν κανεις πρωινες αεροβιες με αδειο στομαχι δεν εχεις αλλη επιλογη..............γραμμωση :^^: καλα τα λεει αυτος εκει ^^

chernobill
09-09-13, 12:27
Γεια σας παιδια, θα ήθελα να ρωτησω κάτι γιατί πρόκειται να συνδυάσω την προπόνηση που κάνω στο άθλημα μου με προπόνηση με βάρη. Η πρόπόνηση που κάνω γενικά είναι αερόβια και διαλειματική αερόβια, και αυτό που θέλω να μάθω είναι αν αυτό το στυλ πρόπονήσεων επιβαρύνουν πολύ το κεντρικό νευρικό σύστημα...?
Το λέω αυτό γιατί έτσι όπως τα βλέπω λόγω και χρόνου, θα προπονούμε κάθε μέρα, είτε με βάρη είτε με αερόβια.... μια λύση που έχω σκεφτεί είναι 3 βδομάδες έντονης προπόνησης και την τέταρτη ελλατώνω λίγο τις προπονήσεις και σε ένταση και σε πυκνότητα ώστε να ξαναφορτώνω... τι λέτε εσείς???

NASSER
10-09-13, 20:28
Έχεις και την επιλογή τρεις μέρες να γυμνάζεσαι έντονα και μετά να ξεκουράζεσαι μια μέρα.