PDA

Επιστροφή στο Forum : Όγκος και αερόβια



peris
29-08-08, 00:20
μια εροτηση σε περιοδο ογκου ποσες φορες καενατε αεροβια την εβδομαδα εγω κανω 20 λεπτα καθε μερα για αυτο ρωταω 6 μερες εως το σαββατο

pikolo
29-08-08, 00:58
αλλοι δεν κανουν καθολλου μεχρι να αρχισουν να λιπωνοθυν αλλα με 2-3 φορες θα σαι μια χαρα...το εξι φορες ειναι υπερβολικο μονο σε γραμμωση και τελευταιο σταδιο .οσο για χρονο αεροβιου σε χαμηλη ενταση παντα 20-30 λεπτα.Υπαρχει και το hit 15 λεπτο. :bodybuilder2:

billys15
29-08-08, 14:34
Ναι καλυτερα 2-3 φορες.Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να γινεται και αεροβια και δεν πρεπει να την παραμελουμε,επειδη κι αυτη βοηθαει με τον τροπο της.Αλλα ενταξει οπως λεει κι ο pik καθε μερα ειναι για να φυγει το τελευταιο λιπος που μενει συνηθως.

peris
29-08-08, 14:49
οκ ευχαριστω

ioannis1
29-08-08, 16:11
30 λεπτά 3 φορές εβδομαδιαίως είναι εντάξει. :bodybuilder1:

NASSER
09-10-08, 14:39
30 λεπτά 3 φορές εβδομαδιαίως είναι εντάξει. :bodybuilder1:

Δεν ειναι μονο καλο, αλλα θα ελεγα και απαραιτητο!
Η αεροβικη συμβαλει στον μεταβολισμο και βοηθαει και στο να βαζουμε κιλα!
Βασικη προϋποθεση ειναι η σωστη διατροφη!

stavro
09-10-08, 18:21
Δεν ειναι μονο καλο, αλλα θα ελεγα και απαραιτητο!
Η αεροβικη συμβαλει στον μεταβολισμο και βοηθαει και στο να βαζουμε κιλα!
Βασικη προϋποθεση ειναι η σωστη διατροφη!

εγω NASSER θα διαφωνισω μαζι σου οχι ως προς την ωφελιμοτητα της αεροβικης σαν ασκηση του καρδιοαγγειακου και σαν μεσο για λιπολυση αλλα σαν μεσο για την αυξηση του μεταβολισμου, γιατι ενεβαινει ο μεταβολισμος οσο διαρκει η ασκηση συν μιση με μια ωρα μετα μετα επανερχεται σε κανονικο ρυθμο
και κατι που υποστηριζουν παλαιοτεροι bbερς η αεροβικη <<κοβει>> τα πρηξιματα

tezaman
09-10-08, 19:25
πιστεύω το να κόβει τα πρηξίματα είναι καλό πράγμα διότι έχουμε καλύτερη κυκλοφορία αίματος στους μύες και όχι τόσο " παλιό " αίμα :idea:

peris
09-10-08, 20:24
εγηω πιστευω χρειαζεται σε περιοδο ογκου 2 φορες απο 30 λεπτα να κραταμε το λιπος σε ενα σταθερο επιπεδο

stavro
09-10-08, 20:25
tezaman κακα τα ψεματα αυτοσκοπος στο bodybylding σε μεγαλο βαθμο ειναι τα πρηξιματα διαφορετικα θα καναμε μπαλετο και οχι βαρη :green: :green:
αν θες εξηγησε τι ενοεις παλιο αιμα :???:

peris
09-10-08, 20:28
σταυρο μια εροτηση 2 φορες 30 λεπτα την εβδομαδα τοσο για το καρδιαγγειακο συστημα οσο και για να κρατας το λιπος σε ενα επιπεδο δεν ειναι χρησιμα?

stavro
09-10-08, 20:51
εναι peris αρκετα χρησιμα και νομιζω οτι το επισημαινω προηγουμενος αλλα οπως διαβασα σημερα σε ενα post του boss by asdf εχει και τα αρνητικα για μυικη αναπτυξη μιλαμε παντα

peris
09-10-08, 21:03
μπορεις να κανεις ενα link το ποστ αυτο?

stavro
09-10-08, 21:45
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3587
η αναφορα γινεται στην 7η παραγραφο

tezaman
09-10-08, 22:32
Σταύρο την ώρα που σηκώνεις βάρη, οι μύες σου συστέλλονται και αυξάνεται η πίεση στα αγγεία του αίματος που περνάνε μέσα από αυτούς
αυτό εμποδίζει τη φυσική ροή του αίματος και του οξυγόνου στο σώμα σου,
με αποτέλεσμα κάποιο ποσοστό αίματος να στακάρει μέσα στους μυς σου, και έχουμε πρήξιμο, τώρα εγώ υποθέτω πως αν είχαμε καλύτερη ροή αίματος στους μύες θα ήταν καλύτερα λόγο του ότι θα είχαμε καλύτερη παροχή οξυγονωμένου αίματος και θρεπτικών συστατικών
μπορώ φυσικά πάντα να είμαι λάθος :?

NASSER
09-10-08, 22:35
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3587
η αναφορα γινεται στην 7η παραγραφο

Εφοσον διαβασες καλα το ποστ φιλε Stavro ο τιτλος της 7η παραγραφου ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΕΡΟΒΙΚΗ
και η αεροβικη 3 φορες απο 30 λεπτα ειναι ελαχιστη!!! Διαφορετικα δεν κανεις αεροβικη.... με μια και δυο τη βδομαδα....

Ολο το ποστ ειναι πολυ καλο! Καλο ειναι να το διαβαζουμε με προσοχη!!! :awesome:

stavro
10-10-08, 14:20
NASSER το ποστ το εχω κατανοησει
:awesome:
αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως υποστηριζεις οτι η αεροβια βοηθα στο να βαλεις κιλα ,εγω νομιζω το ακριβως αντιθετο οτι την χρησιμοποιουμε για καψιμο λιπους αρα κιλων :???:
για βοηθα λιγο γιατι ισως και εγω να μπερδευω μερικα πραγματα :wave: :wave:

tezaman
10-10-08, 14:31
υποτίθεται πως μέσο της αερόβιας αυξάνετε σταδιακά η καλύτερη μεταφορά αίματος-θρεπτικών συστατικών και οξυγόνου στους μυς με αποτέλεσμα την μυική υπερτροφία σε συνδυασμό πάντα με σκληρή αναερόβια προπόνηση. :liftheavy:

NASSER
10-10-08, 15:44
NASSER το ποστ το εχω κατανοησει
:awesome:
αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως υποστηριζεις οτι η αεροβια βοηθα στο να βαλεις κιλα ,εγω νομιζω το ακριβως αντιθετο οτι την χρησιμοποιουμε για καψιμο λιπους αρα κιλων :???:
για βοηθα λιγο γιατι ισως και εγω να μπερδευω μερικα πραγματα :wave: :wave:

με την αεροβια καις τα περιττα κιλα! Στοχος μας ειναι τα μυικα κιλα!
Στην προκειμενη περιπτωση η αεροβικη την χριαζομαστε για καλυτερη κυκλοφορια αιματος, καθως με αυξημενες θερμιδες στη διατροφη μας δεν βοηθαει στο καψιμο λιπους, οχι σε επιθυμητο ποσοστο τουλαχιστον.
Η πλεον σωστη τακτικη αυξηση μαζας γινεται με προσοχη στα ποσοστα σωματος μυικων κιλων, υγρων και λιπους.
Και ως ακολουθο, επιθυμητο ειναι το ποσοστο υγρων και λιπους να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερα.Αυτο κατορθωνεται και με την αεροβικη!
ΔΕΝ ειναι αποτελεσματικο ουτε υγειηνο το σκεπτικο βαζω κιλα το χειμωνα(ογκο) και το καλοκαιρι τα χανουμε (γραμμωση). Το σωμα δεν πρεπει να κανει μεγαλες αυξομειωσεις, γιαυτο κατα μεσο ορο φροντιζουμε να ειναι σε ισορροπια.

stavro
10-10-08, 17:11
thanks man

TRIANTAFYLLOU
10-10-08, 18:20
με τις καρδιαγγειακές ασκήσεις βοηθάμε στον μεταβολισμό και στην αύξηση μυικής μάζας , με την προυπόθεση ότι δεν έχουμε μυική κόπωση το κάψιμο δηλαδή με μεγάλη διάρκεια πχ αν κάνεις αερόβια στο κωπηλατικό με αντίσταση και διάρκεια οι μύς προσαρμόζονται σ αυτές τις συνθήκες οπότε μπορεί να σουφρώσουν η ποδήλατο με διάρκεια επαναλαμβανόμενα και μεγάλη αντίσταση, με μέτρια ένταση ή και προς την μεγάλη και 20 λεπτά σιγά να μην χάσω μύς αρκεί να τρώω βέβαια.
εχω παραδείγματα αθλητών του στίβου μεσαίων αποστάσεων που μετά καναν ββ και κάναμε μαζί προπόνηση το πόσο γρήγορα αναπτυσόταν οι μύς τους με έκανε εντύπωση ,απλά γιατί είχαν φυσική κατάσταση και πάντα αυτοί πήγαιναν στο γύπεδο για τρέξιμο αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο στο να αναπτυχθούν .

οι επαγγελματίες που έχουν μεγάλους μύς, ναι αποφεύγουν την ένταση λόγω του βάρους και του όγκου μυών και γι αυτό κάνουν γρήγορο περπάτημα που γυμνάζουν την καρδιά χωρίς πρόβλημα απώλειας μυών .
οι σοβαροί καλοί και σταθεροί αθλητές προσέχουν την πόμπα (καρδια)και το έχουν στο ΄πρόγραμμα τους .
εμείς που κανένας δεν ανήκει σ αυτή την κατηγορία γιατί να μην το κάνουμε για αυτό ας μην πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό .

όταν ήμουν μικρός στην καλύτερη φυσική κατάσταση που σε μήνες είχα κατεβεί στον πρώτο αγώνα και κέρδισα εκείνο που με χαρακτήριζε ήταν ότι είχα καλή αερόβια ικανότητα γιατί όταν πήγαινα γήπεδο με τον φίλο μου τον στιβικό κάναμε τις ίδιες επιδόσεις και αιματολογικά όλα ήταν στα ανώτερα φυσιολογικά αφού ο τσοπουρίδης είχε δείξει τις αιματολογικές μου σε ένα συνέδριο γυμναστών στίβου και είπε έτσι πρέπει να είναι ενας αθλητής για να κάνει επιδόσεις και στο γυμναστήριο δεν είχαμε ούτε ποδήλατο απλά γυμναζόμασταν με μεγαλύτερη ένταση και πολλά σέτ και ασκήσεις λάθος βέβαια .

εγώ πιστεύω και στον όγκο χρειάζετε αερόβια για την καλή υγεία όχι στην διάρκεια και συχνότητα της γράμωσης γιατί η καλή φυσική κατάσταση σημαινει λιγότερο καταβολισμό καλύτερη ανάρωση και μεταφορά θρεπτικών συστατικών, ευεξία άρα και μυική ανάπτυξη εφόσον γίνετε η ανάλογη προπόνηση και διατροφή.

tezaman
10-10-08, 19:17
Ηλία πιστεύω κάλυψες ακριβώς το τόπικ για ακόμα μια φορά :thumbup:

Vson
10-10-08, 19:43
βιβλιο πρεπει να γραψει ο Ηλιας,
how to BB? :D

μεχρι σημερα απεφευγα την αεροβια εκανα 5-6 μαξιμουμ 10 λεπτα, μετα απ οσα διαβασα θα αρχησω... αν και βλεπω διαφορες δεν με συναρπαζουν κιολλας , θα δω τι θα γινει με αεροβια τωρα , 30 λεπτα ομως ειναι η μιση ωρα που κανω στη γυμναστηριο δεν ειναι πολυ αυτο; η να κανω 30 λεπτα αεροβια και 50-55 λεπτα που κανω βαρη(2 μυικες ομαδες την μερα)

tezaman
10-10-08, 19:46
χα!! μου έδωσες ιδέα!

θα μαζέψω όλα τα άρθρα του Ηλία από το :bodybuildinggr: και θα εκδώσω εγώ το βιβλίο να γίνω πλούσιος! :nana: :nana: :nana:

Vson
10-10-08, 20:32
θα σε βαλει να χτυπας παλαμακια στη στενη :p

peris
10-10-08, 23:44
vson κανε 30 λεπτα ΜΕΤΑ τα βαρη 2-3φορες την εβδομαδα και εισαι κομπλε

dReik0
11-10-08, 15:01
vson κανε 30 λεπτα ΜΕΤΑ τα βαρη 2-3φορες την εβδομαδα και εισαι κομπλε

διαφωνώ κάθετος , η αερόβια πιστεύω ότι πρέπει να γίνετε πριν τα βάρη , για πόλους και διαφορους λόγους .
αλλα ας pi και κανένας άλλος την γνώμη του επάνω σε αυτό !

peris
11-10-08, 15:06
vson κανε 30 λεπτα ΜΕΤΑ τα βαρη 2-3φορες την εβδομαδα και εισαι κομπλε

διαφωνώ κάθετος , η αερόβια πιστεύω ότι πρέπει να γίνετε πριν τα βάρη , για πόλους και διαφορους λόγους .
αλλα ας pi και κανένας άλλος την γνώμη του επάνω σε αυτό ! για μενα λαθος τελειως αυτο θα κανεις 30 λεπτα πριν τα βαρη και μετα πως θα αποδοσεις στα βαρη?αν εισαι σε περιοδο γραμμωσης πριν τα βαρη ειναι καλα να κανεις αεροβια αλλα στον ογκο ειναι ακυρο τελειως εξαντλεισαι τσαμπα

dReik0
11-10-08, 16:13
καθυστερείς την πρωτεϊνοσύνθεση αν κανεις μετά τα βάρη αερόβια και χάνεις περισσότερο mis από ότι λίπος , έτσι έχω διάβαση και ακούσει.συν το ότι καθυστερείς να paris τα "μεταπροπονετικα" σου ροφήματα τα οποια όσο πιο γρήγορα τα paris μετά το γυμναστήριο τόσο καλύτερα.εγώ πάντως με χαλαρή αερόβια ( διότι στην χαλαρή έχεις καλύτερα αποτελέσματα ) δεν νιώθω κούραση μετά για τα βάρη , ισα ισα είμαι πιο ζεστός .
η άποψης διίστανται , ίσος κάνω και λάθος..

peris
11-10-08, 16:19
καθυστερείς την πρωτεϊνοσύνθεση αν κανεις μετά τα βάρη αερόβια και χάνεις περισσότερο mis από ότι λίπος , έτσι έχω διάβαση και ακούσει.συν το ότι καθυστερείς να paris τα "μεταπροπονετικα" σου ροφήματα τα οποια όσο πιο γρήγορα τα paris μετά το γυμναστήριο τόσο καλύτερα.εγώ πάντως με χαλαρή αερόβια ( διότι στην χαλαρή έχεις καλύτερα αποτελέσματα ) δεν νιώθω κούραση μετά για τα βάρη , ισα ισα είμαι πιο ζεστός .
η άποψης διίστανται , ίσος κάνω και λάθος.. σωστα και εγο εχω ακουσει και τα 2 εγω πχ κανω 2 φορεσ 30 λεπτα μετα τα βαρη αλλα αντιθετα με αυτο που ειπες βαζο μαζα σε εσενα πχ μπορει να μη δουλεψει αναλογα

peris
11-10-08, 16:20
παντως πιστευω οτι μετα τα βαρη επειδη τα αποθεματα γλυκογονου ειναι χαμηλα καις λιπος

dReik0
11-10-08, 18:37
παντως πιστευω οτι μετα τα βαρη επειδη τα αποθεματα γλυκογονου ειναι χαμηλα καις λιπος

μπορεί να έχεις και εσύ δίκιο αλλα στην περίπτωση την δίκια μου που είμαι στα 95 κιλά με 8% λίπος .αν κάνω αερόβια μετά τα βάρη θα χάσω 80 % mis και 20% λίπος όσο χαλαρή και αν είναι η αερόβια.
αλλα πιστεύω ότι για όλους καλο είναι να ανεβάζουμε τον γλυκογόνο γρήγορα , ακόμα και ένα μισάωρο να καθυστέρησης νομίζω είναι πολλή.όπως έχουμε ξαναπεί το "μεταπροπονιτικο" είναι το πιο σημαντικό από όλα !Τελοσπάντων ας pi και καμια παλιά καραβάνα την γνώμη του επάνω σε αυτό...

tezaman
11-10-08, 20:18
εγώ πίνω νερο με δεξρόζη και κατά την διάρκεια της άσκησης, νομίζω έχουμε λιγότερη μυική καταβολή έτσι και μπορείς να κάνεις και ένα 25λεπτάκι χαλαρή αερόβια στο τέλος χωρίς μεγάλο φόβο μυικής απώλειας :unsure:

Vson
11-10-08, 21:13
μιλησα λιγο με τον γυμναστη σημερα και μου ειπε πως να κανω 1 μηνα διαδρομο μονο να λιωσουν ολα τα λιπη και μετα διαδρομο και ασκησεις.

ειναι σωστο;

αυτο που σκεφτομαι ειναι:
παω 5-6 φορες τη βδομαδα στο γυμναστηριο, αυστηρα 1 ωρα προπονηση
σκεφτομαι να κανω
1 μερα αεροβια 1 ωρα
2η μερα αεροβια 30' βαρη 2 μυικες ομαδες 30'
3η μερα αεροβια 1 ωρα
4η μερα αεροβια 30' βαρη 2 μυικες ομαδες 30'
5η μερα 1 ωρα αεροβια
6η μερα και τελευταια 2 μυικες ομαδες

τι λετε; ο γυμναστης ειπε ετσι θαναι το καλυτερο εφοσον εχω αρκετο λιπος επισης ειπε οτι αν κανω ογκο και βαρη εφοσον εχω λιπος στο σωμα μου πανω απο το κανονικο θα ειναι χειροτερα ;

εγω παντως ιδρωνω πολυ οταν κανω βαρη γιατι τα κανω με πολυ εντονο ρυθμο κ χωρις πολυ διαλειμα

διαφωτηστε οι pros παρακαλω γιατι εχω μπερδευτει, δεν υπολογιζα ποτε την αεροβια ασκηση ξερω ομως οτι ειναι πολυ καλη για την καρδια και οτι οσο καλυτερα δουλευει αυτη τοσο καλυτερα κ τα αποτελεσματα

σημερα εκαν 30' λεπτα αεροβια 6-7 μαξιμουμ ταχυτητες και μετα 30 λεπτα βαρη, δεν κουραστικα καθολου απο την αεροβια αλλα ελιωσα αρκετα θα ελεγα στον ιδρωτα, επισης μπορεσα να κανω βαρη με την ιδια ευκολια και μου φανηκε οτι τα ειχα κ πιο ανετα Oo αυτη τη φορα;

σημειωση:μεχρι τωρα εκανα βαρη με παρα πολυ εντονους ρυθμους , ιδρωνω παρα πολυ με τα βαρη και γενικα νιωθω απιστευτα πρισμενος σε ολη την ωρα που κανω βαρη, η μονη μου ενσταση και δικαιωση στην αποψη του γυμναστη ειναι που το τρεξιμο γυμναζει την καρδια καλυτερα απ οτι τα βαρη, κυριως με διαφορετικο φορτο και τροπο,παρακαλω πολυ να απαντησουν οι pro

διαφωτηστε παρακαλω

the_big_litho
11-10-08, 21:28
εν μερει ο γυμναστης σου εχει δικιο. αν εχεις αρκετο λιπος και βαλεις επιπλεον μυικα κιλα πιθανον να μην εχεις τοσο καλαισθητο αποτελεσμα.
διαφωνω παντως σ αυτο που σου ειπε οτι ενα μηνα αεροβια για να λιωσουν τα λιπη. εγω προτεινω 4 φορες την εβδομαδα αεροβια, ξεκινωντας απο τα 30 λεπτα και να αυξανεις σιγα σιγα τα λεπτα ανα πχ εβδομαδα για να γινει πιο σταδιακη αυξηση της επιβαρυνσης τοσο για μην προσαρμοστει ο οργανισμος σου οσο και να αποφυγεις καποιες ενδεχομενα ενοχλησεις σε καιρια σημεια(γονατα, μεση)
επισης δεν χρειαζεται να ορισεις συγκεκριμενη χρονικη περιοδο(1 μηνα ) απλα θα βλεπεις πως ανταποκρινεται το σωμα σου και κρινεις εσυ αν θα αυξησεις η θα μειωσεις τα αεροβια
το ιδανικο για μενα ειναι πρωινη αεροβια και απογευματινα βαρη αλλα αυτο εγκειται στις υποχρεωσεις που εχει ο καθενας και στο χρονο που διαθετει...

Vson
11-10-08, 22:00
διαθετω 1 ωρα στο γυμναστηριο απο δευτερα μεχρι σαββατο, κυριακη ειναι κλειστο.

πως γινεται να βαλω στη 1 ωρα που διαθετω στο γυμναστηριο ημερησιως την αεροβια αυτη;αυτο ειναι το προβλημα μου, επισης εδω και 1 μηνα + η νεα μου εργασια απαιτει μαραθωνιο μεχρι να φτασω στη δουλεια, ανετα 1 χιλιομετρο προς και απο τουλαχιστον περπατημα :p

γενικα με εχει μπερδεψει πολυ το θεμα της αεροβιας παντως θα το παω low low για να συνιθισει οπως λες και εσυ και θα δω αποτελεσματα, εσυ γενικα εισαι υπερ της αεροβιας ; κανεις πολυ η εκανες στην αρχη μονο;

peris
11-10-08, 23:03
vson οταν λες εχεισ πολι λιπος πχ ποσο % ξερεις καντο λιγο πιο λιανα πχ ποσα κιλα εισαι με ποσο λιπος για να παρεις συγκεκριμενη απαντηση :D

TRIANTAFYLLOU
11-10-08, 23:24
το σωστό το ξέρουμε και το έχουμε χιλιοπεί το θέμα είναι τι χρόνο διαθέτει ο καθένας και τι είναι διατεθημένος να κάνει λόγω υποχρεώσεων.
αν ο χρόνος είναι περιορισμένος και πχ υπάρχει δυνατότητα όπως στους περισσότερους μόνο απογευματινή προπόνηση τότε απλά τα ξεχνάμε όλα και προσαρμόζουμε στις δυνατότητες μας.

δηλαδή στην 1 με 1,5 ώρα αν υπάρχει χρόνος κάνουμε 10με 15λεπτά στην αρχή με αυξανόμενη ένταση σταδιακά έως ζορισμα όχι να παιζουμε να ανεβάζουμε παλμούς γιατί δεν κάνουμε πολύ ώρα και μετα μπαίνουμε στα βάρη θέλουμε λιγότερο απο ώρα να βγάλουμε πρόγραμμα με το ρολόι με κανονικά διαλείματα 1 εως 1,5 λεπτό για να λέμε κάνουμε βάρη γιατί με πιο μικρα διαλείματα δεν μπορούμε ουτε δύναμη να ανεβάσουμε ,κανονικά θέλει 2 λεπτά για βαριά σέτ και στό τέλος αν έχουμε χρόνο τον εκμεταλευόμαστε στην αερόβια και όλη η δουλειά γίνετε με την διατροφή με αρκετη πρωτείνη και συνθετούς υδατάνθρακες να είναι στην σωστή αναλογία να μην χάσουμε μύς

peris
12-10-08, 00:52
να ροτησω κατι δηλαδη μετα απο αεροβια πχ αν καταναλονει καποιος 35γρ πρωτεινης στο μεταπροπονητικο του γευμα σε μερα που δεν εχει αεροβια σε μερα που εχει αεροβια καταναλωνει κατι παραπανω απο 35γρ πρωτεινης και παραπανω υδατανθρακα?

Vson
12-10-08, 01:09
δεν ξερω να κανω λιπομετρησεις κλπ δεν ειμαι λιπαρος οσο ενας χοντρος ανθρωπος μαλιστα οταν πριζομαι φαινεται λες και ειμαι body builder

1.83 94 κιλα ειμαι , απλως με ενοχλει παρα πολυ τα ''λιπη'' που εχω κυριως μπροστα στηθος/κοιλια και στη μεση , γενικα ομως αν αρχισω να τρωω πολυ παιρνω βαρος στιγμιαια, καμια φορα ξεχνιεμαι και χανω/παιρνω βαρος το ιδιο ευκολα δηστυχως 0 ισσοροπια και γιαυτο νομιζω οτι βαζω λιπος πολλες φορες =/ αν και το τελευταιο διαστημα που αλλαξα δουλεια και πλεον περπαταω πολυ για να φτασω εχω χασει αρκετο λιπος μου φαινεται , βεβαια τιποτα να πεις wow αλλα το νιωθω και βλεπω , απο 3 διπλες τωρα κανει μια ελαφρυα και η δευτερη ελαφρα σπασμενη στη μεση και με ευχαριστει το γεγονος, μου εδωσε κ αφορμι να ασχοληθω σοβαρα με το σωμα μου γιατι ειχα ενα προβλημα υγειας περισι

απολυτα ευχαριστημενος με ολα τα αλλα μερη του σωματος μου εκτος απο το μπροστινο κ πλαινο μερος

ειμαι υποχρεωμενος να κανω το απογευμα προπονησεις γιατι το πρωι εργαζομαι, επισης δεν θελω να υπερβαινω τη μια ωρα προπονησης ειδικα οταν αυτη ειναι βαρη σε υπερβολικες (ανεχτες δε) εντασεις.Οι μονες ασκησεις οπου προσεχω το διαλειμα ειναι το squat / deadlift και γενικα οι ασκησεις με μπαρας για στηθος, εκει δεν αντεχεται χωρις διαλειμα και θελω να ειμαι προσεκτικος για τη μεση μου

απεφευγα παντα την αεροβια γιατι βλεπω μπαμ αποτελεσματα απο τα βαρη, απλως σκεφτομαι μηπως κανω μεγαλο λαθος που την αγνοω τοσο πολυ για τις ιδιοτητες της για την καρδια & δυναμη κυριως.

δεν με ενδιαφερει να κανω οσο πιο φουσκωτους μυς γινεται, με ενδιαφερει να φυγει ολο το λιπος απο πανω μου και να ειμαι δυνατος γενικα

ξερω οτι τα θεματα περι αεροβιας εχουν αναλυθει πολυ και τα εχω διαβασει ολα απλα εδω εχω κατι συγκεκριμενο και κανω μια αλλαγη τωρα και απλα θελω καποια καθοδηγηση απο οσους ξερουν το αθλημα χρονια τωρα

the_big_litho
13-10-08, 21:07
φιλε vson, επειδη κατα κυριο λογο σε ενδιαφερει η απωλεια του λιπους που εχεις, ενα προγραμμα που θα μπορουσες να κανεις ειναι το εξης
1 μερα, 25 λεπτα αεροβια με 1 μυικη ομαδα (στηθος)
2 μερα, 25 λεπτα αεροβια με 1 μυικη ομαδα (πλατη)
3 μερα, ρεπο
4 μερα, 20 λεπτα αεροβια με 1 μυικη ομαδα (ποδια α')
5 μερα, 25 λεπτα αεροβια με μυικη ομαδα (ωμοι)
6 μερα, 15 λεπτα αεροβια με 3 μυικες ομαδες (δικεφαλοι, τρικεφαλου, ποδια β')

αυτη τη μορφη του προγραμματος το εχω δουλεψει σε πελατες μου που εχουν παρομοια σωματικη δομη με εσενα και ειχε καλα αποτελεσματα. τωρα αν θα δουλεψει σε εσενα δεν το γνωριζω για προφανεις λογους.
απ οτι ξερω εχεις εμπειρια στα βαρη γι αυτο δεν εγραψα σετ επαναληψεις και ασκησεις αλλα αν θες να σου ακριβως τι σκεφτομαι πες μου....

Vson
14-10-08, 10:06
κατι τετοιο σκεφτομουν και εγω ,νομιζω οτι επειδη κανω 2 μυικες ομαδες τη μερα και διαδρομο δεν ξεκουραζονται αρκετα οι μυς αλλα το παραδοξο ειναι οτι νιωθω οτι ειμαι πιο δυνατος οταν σηκωνω βαρη τωρα...

κανω εδω και μερικες μερες 30 λεπτα διαδρομο 1-2 λεπτα 5-6 περπατημα τα 8 τρεξιμο στο 7 , μετα παλι μια μικρη διακοπη 1-2 λεπτων περπατημα μετα παλι τρεξιμο συνολικα καθε μερα 30 λεπτα.

εχω παρατηρησει και δεν καταλαβαινω το λογο οτι τωρα μπορω να σηκωνω αρκετα περισοτερα; πως γινεται αυτο; επισης δεν με κουραζει κ πολυ το τρεξιμο στο 7 αλλ αδεν θελω να παω για cardio παραπανω

1)θα δοκιμασω με μια μυικη ομαδα τη μερα, οσο για κοιλιακους που δεν ειπες φανταζομαι μερα παρα μερα ασκησης; 1η 3η και 6η πχ;

2)επισης ειναι 25-30 λεπτα αρκετα για λιποδιαλυση;

3)τελευταια απορια, σε ενα προγραμμα οπως αυτο να εχεις 2 μυικες ομαδες τη μερα ειναι κακο λογω μυικης εξαντλησης σωστα; γενικα 5 φορες τη βδομαδα 100% παω καμια φορα και 6

γενικα παντως βλεπω το σωμα μου να αντιδραει καλα τελευταια που το'χω παρει σερι καθε μερα σχεδον γυμναστηριο 5-6 φορες τη βδομαδα.

ευχαριστω εκ των προτερων

the_big_litho
14-10-08, 15:48
σωστα το σκεφτεσαι για τους κοιλιακους. μπορεις να επιλεξεις 6 διαφορετικες ασκησεις κοιλιακων και να τις εναλλασεις στις μερες που ειπες, αα και να μην ξεχναμε και τους ραχιαιους.
πχ 1 μερα, ροκανισματα σε ισιο παγκο 3χ30
πλαγιες αρσεις κορμου για λοξους 3χ20
ραχιαιοι 4χ25
3 μερα, μηχανημα κοιλιακων 3χ30
αρσεις ποδιων στη ρωμαικη καρεκλα 3χ25
6 μερα, ροκανισματα σε κατακλινη παγκο 3χ30
πλαγιους στο μηχανημα κοιλιακων
ραχιαιοι 4χ25

πιστευω οτι τα λεπτα αυτα για λιποδιαλυση ειναι καλα εστω για αρχη και μην ξεχνας οτι ειναι 4 φορες την εβδομαδα και επισης εχεις και μια δουλεια που περπατας αρκετα, στην πορεια βλεπεις τα αποτελεσματα και αναλογα πραττεις

το αν θα βαλεις μια η δυο ομαδες εξαρταται απο πως το σωμα σου ανταποκρινεται, εγω για παραδειγμα χρησιμοποιω και τις 2 αυτες μεθοδους αναλογα το χρονο μου και τα δυο εχουν αξιολογα αποτελεσματα. εγω σου εβαλα μια, με γνωμονα τον χρονο σου. αν σου παιρνει μιση ωρα το αεροβιο εχεις αλλη μιση ωρα για βαρη οποτε ειναι λιγος χρονος για 2 ομαδες

φιλικα

Vson
14-10-08, 16:20
λιγος για 2 μυικες ομαδες ειναι σιγουρο αλλα τις κανω πολυ εντονα κ οσο πιο γρηγορα μπορω, 15-25' διαλειματα

για τους πλαγιους κοιλιακους τωρα εχω ακουσει οτι καλυτερα να κανεις μονο το μπροστινο μερος και να αποφευγεις τους πλαγιους γιατι μεγαλωνουν τη μεση; και οτι ειναι κυριως για γυναικες

κατα ποσο ισχυει ομως κατι τετοιο... ενας θεος ξερει :p

δεν κανω καθολου πλαγιους και η ασσυμετρια λιπους μεχρι στιγμης τουλαχιστον δεν εχει φανει, δλδ μπροστα ναμαι πιο λεπτος απ οτι στο πλαι φαινεται καπως αρμονικα για την ωρα

τι πιστευετε;

RUHL
14-10-08, 19:39
Mακρια απο την αεροβια στον ογκο!!!!!!!!!!!!!!!! δεν κανει τιποτα απο οποια πλευρα και να το δεις μονο εμποδηζει την μυικη αναπτυξη

Οσο για καποιος που ειπε αεροβια πριν την προπονηση καρα+ΛΟΛ * 3560


Ειχα γραψει μια ωραια παραγραφο γιατι σε ολα αλλα κατι επαθε ο χ-πλορερ και δεν εγηνε το ποστ οποτε βαριεμε

tezaman
14-10-08, 19:47
ηθικό δίδαγμα RUHL : κατέβασε τον γοτζίλα εε μοζίλα.. αν κάνεις back στο μοζίλα σου βγάζει το κείμενο που είχεσ γράψει :awesome:

tezaman
14-10-08, 19:50
πλαγιες αρσεις κορμου για λοξους 3χ20


αυτό πως γίνετε?

peris
14-10-08, 19:57
πλαγιες αρσεις κορμου για λοξους 3χ20


αυτό πως γίνετε? στο μηχανημα που κανεις τους ραχιαιους εισαι ορθιος και γερνεις πλαγια

peris
14-10-08, 19:58
Mακρια απο την αεροβια στον ογκο!!!!!!!!!!!!!!!! δεν κανει τιποτα απο οποια πλευρα και να το δεις μονο εμποδηζει την μυικη αναπτυξη

Οσο για καποιος που ειπε αεροβια πριν την προπονηση καρα+ΛΟΛ * 3560


Ειχα γραψει μια ωραια παραγραφο γιατι σε ολα αλλα κατι επαθε ο χ-πλορερ και δεν εγηνε το ποστ οποτε βαριεμε δηλαδη ruhl 2 φορες την εβδομαδα απο 30 λεπτα μετα τα βαρη δε προσφερουν?απο αποψη οτι ελεγχεις λιγο και το ποσοστο λιπους

the_big_litho
14-10-08, 21:24
ο vson απο οτι καταλαβα εχει προτεραιτητα την απωλεια του περριτου λιπους και σε δευτερη μοιρα την αναπτηξη

Vson
14-10-08, 21:48
δεν με αφορα καθολου ο ογκος η η μυικη μαζα, θελω λιπος μηδαμινο και απλως να ειμαι συγιρισμενος σωματικα (δυναμη) αλλα να φαινεται καπως fit οχι κοκκαλα και δερμα δλδ :P

ακριβως

οσο για τους πλαγιους τι εχετε να πειτε παιδια; μεγαλωνουν τη μεση;

Litho θα δοκιμασω το προγραμμα αυτο τον επομενο μηνα κ θα πω αποτελεσματα

ruhl εγω παντως σηκωνω παραπανω κιλα μετα την αεροβια(oxi cardio fat burn)

NASSER
14-10-08, 22:53
Toυς κοιλιακους καλα ειναι να τους γυμναζουμε οπως ολες τις μυικες ομαδες 2 φορες τη βδομαδα απο 8-10 σετ 15-25 επαναλληψεις.
Οσο για τους πλαγιους δεν χριαζονται απομονωση για να γυμναστουν.Γυμναζονται και με τα απλα ροκανισματα. Αμα θελουμε να τους δωσουμε εμφαση τοτε τους απομωνονουμε.
Τελος οι πλαγιοι κοιλιακοι δεν εχουν σχεση με την μεση. Δεν μεγαλωνει η μεση με τους πλαγιους κοιλιακους.!

Διαβαστε και την πρωτη σελιδφα του τοπικ περι αεροβικης και ογκου!
Ο κ. Τριανταφυλλου εχει καλυψει ολο το θεμα απο ολες τις πλευρες.
Οτι η αεροβικη την προτημαμε στο τελος της προπονησης ειναι λογο τοπυ οτι οι παλμοι ειναι ανεβασμενοι και το σωμα μπαινει πιο γρηγορα στη φαση καυσης λοιπους! ολα ειναι θεμα χρονου!!!

RUHL
14-10-08, 23:11
Mακρια απο την αεροβια στον ογκο!!!!!!!!!!!!!!!! δεν κανει τιποτα απο οποια πλευρα και να το δεις μονο εμποδηζει την μυικη αναπτυξη

Οσο για καποιος που ειπε αεροβια πριν την προπονηση καρα+ΛΟΛ * 3560


Ειχα γραψει μια ωραια παραγραφο γιατι σε ολα αλλα κατι επαθε ο χ-πλορερ και δεν εγηνε το ποστ οποτε βαριεμε δηλαδη ruhl 2 φορες την εβδομαδα απο 30 λεπτα μετα τα βαρη δε προσφερουν?απο αποψη οτι ελεγχεις λιγο και το ποσοστο λιπους

Aντιθετως δεν θα παρεις ΜΕΓΗΣΤΗ μυικη αναπτυξη + σπαταλας τον χρονο σου αν θες να ελεξεις το λιπος τρωγε ψαρι και γαλοπουλα αντι για γουρουνια και μοσχαρια και πιτσες



δεν με αφορα καθολου ο ογκος η η μυικη μαζα, θελω λιπος μηδαμινο και απλως να ειμαι συγιρισμενος σωματικα (δυναμη) αλλα να φαινεται καπως fit οχι κοκκαλα και δερμα δλδ 01. Razz

Παρτο αλλιος λαθος τοπικ

TRIANTAFYLLOU
14-10-08, 23:43
χα!! μου έδωσες ιδέα!

θα μαζέψω όλα τα άρθρα του Ηλία από το :bodybuildinggr: και θα εκδώσω εγώ το βιβλίο να γίνω πλούσιος! :nana: :nana: :nana:

μη νομίζετε ότι σκεύτομαι και πολύ αυτά που γράφω δεν έχω και πολύ χρόνο στον υπολογιστή απλά είναι αυθόρμητα θα ήθελα να είχα καλύτερη μόρφωση να διατύπωνα καλύτερα αυτά που θέλω ,που αν τα γράψω αργότερα θα είναι διαφορετικά γιατί χάνω τον ιρμό της σκέψης ότι λέω είναι καθαρά εμπειρικά και στίς συνεντεύξεις πάντα μου λέει ο δημοσιογράφος δεν καταλαβαίνει πως περνάει η ώρα και όταν ρωτάει τι θες να σε ρωτήσω να προετοιμαστείς λέω ρώτα ότι σου κατεβαίνει στο κεφάλι και στην τελευταία συνέντευξη με ρώτησε μέσα στα άλλα είναι αλήθεια οτι όσοι κάνουν ββ στο τέλος κάνουν μέχρι πεζοδρόμιο και εγώ εντελώς αυθόρμητα του λέω είναι αλήθεια γιάννη πως όλοι οι δημοσιογράφοι είστε πουστ....ες αυτό βέβαια το έκοψαν και το είπα πιό κόσμια και φαίνετε και στη συνέντευξη περιμένω το dvd να το βάλω στό φόρουμ.

εμένα με ενδιαφέρει η ουσία γιατί όλοι στο τέλος εκεί καταλήγουμε είναι μέχρι να σιγουρευτούμε και να παγιόσουμε κάποια πράγματα και να έχουμε σιγουριά γιατί η αμφιβολία και η ανασφάλεια κουράζει και δεν μπορούμε να συγκεντρωθούμε στο σκοπό μας.

RUHL
15-10-08, 00:27
Aυτοι που υποστηριζουν αεροβια στον ογκο ας πουν γιατι τι οφελος εχεις? να κανουμε ενα debate :box: :box1:

TRIANTAFYLLOU
15-10-08, 01:14
να μην ξεχνάμε δεν είμαστε όλοι επαγγελματίες κάποιοι αντιλαμβάνονται διαφορετικά τον όγκο δεν σημαίνει ότι θέλουν την μέγιστη ανάπτυξη άλλο αερόβια στον όγκο και άλλο να κάνουν σε τακτά διαστήματα καρδιαγγειακές ασκήσεις γιατί τά βάρη γυμνάζουν την καρδιά , αλλά διαφορετικά είναι να γίνονται καρδιαγγειακές αλλά όπως έχω προαναφέρει σε προηγούμενο πόστ χωρίς να έχουμε την παραμικρή μείωση σε μυικό ιστό . γιατί ένας ββερ σε όγκο δεν θα κάνει και αερόμπικ γιατί δεν μπορεί λόγω βάρους θα κάνει όμως γρήγορο περπάτημα για κυκλοφοριακό και οξυγόνο

πάντα προσωπική εμπειρία έχω δεί επαγγελματίες απο τον υπερβολικό όγκο η αναπνοή τους να ακούγετε βαριά απο μέτρα μακρυα και σε ηρεμία να έχουν 95 έως και 100 σφυγμούς χαρακτηριστικό αυτών κάνουν πολύ λίγο έως καθόλου καρδιαγγειακές αλλά τώρα τι τα λέω εμείς ούτε κάν ανήκουμε σε αυτή την κατηγορία .

και εγώ που τα γράφω αυτά δεν κάνω αερόβια ούτε στην γράμωση αυτοί που με ξέρουν το γνωρίζουν έχω κατέβει σε αγώνες το 89 σε περίοδο όγκου και κέρδισα και ήμουν ο πιό γραμωμένος τώρα βέβαια δεν ισχύει χρειάζομε λίγη προσπάθεια για γράμωση .
δεν σημαίνει όμως πώς είναι κακό να κάνει κάποιος καρδιαγγειακές αν αυτό τον ευχαριστεί και νιώθει ευεξία .(πάντα όμως όπως προανέφερα)

ενα θα πώ και αυτό τα λέει όλα υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη που να αμφισβητεί την χρησιμότητα του οξυγόνου στον οργανισμό;
δεν υπάρχει ζωή χωρίς αυτό άρα ούτε μυς δεν υφίσταντε , όπως και το νερό μπορεί να πεί κάποιος τι είναι ούτε θερμίδες εχει ουτε τιποτε άλλα είναι βασικό και μην ξεχνάμε πολλοι αθλητές κάνουν προπονήσεις σε υψόμετρα και ανεβάζουν επιδόσεις ακόμη και αυτό έχει να κάνει με την προσληψη οξυγόνου.
αρα η καλή φυσική κατάσταση συντελεί και στη μυική ανάπτυξη η μόνη φορα που ένιωσα πραγματικά την ανάγκη για καρδιαγγειακές ήταν όταν ήμουν γυρω στα 128 με 130 κιλά και παρ όλο που είχα κοιλιακούς δεν ένιωθα οτι είχα καλή φυσική κατάσταση , αλλά προσοχή τι ενοώ για αυτό που έκανα ήμουν μια χαρά γιατί με ενδιέφερε ο όγκος για τούς αγώνες και έλεγα τον γιάννη τον ελευθεριάδη κουράζομαι πιό εύκολα σε θέμα αντοχής στα βάρη είμαι εντάξει και μου έλεγε τι θές την αντοχή ο στόχος είναι αυτός οι επαγγελματίες γίνονται σαν γουρούνια έτσι είναι .

άρα ο σκοπός είναι τι θέλουμε γιατί σ αυτά τα επίπεδα προτεραιότητα έχει η νίκη και όχι η υγεία.
γιαυτό πρέπει να βάζουμε στόχους και να ξερουμε τι θέλουμε γιατί δεν υπάρχει γενικός κανόνας καθόλου αερόβια , λίγο η πολύ

stavro
15-10-08, 05:56
Aυτοι που υποστηριζουν αεροβια στον ογκο ας πουν γιατι τι οφελος εχεις? να κανουμε ενα debate :box: :box1:


Αλεξ εμενα με καλυψαν οι απαντησεις του NASSER στην πρωτη σελιδα και η αναλυση που εκανε ο Ηλιας , βεβαια οπως βλεπει το θεμα ογκος ο καθενας :D

RUHL
15-10-08, 18:43
Iσως οι χρηστες αας να εχουν τετοια προβληματα με αναπνοες επειδη το βαρος ανεβαινει και +20 +30 κιλα
για νατυραλ ατομα 30 βηματα προβολων αυξανουν και την ληψη οξυγονου και παλμους σε τρελα επιπεδα η εκτος αν ανεβεις +15 κιλα σε :porc: νατυραλ και τοτε εχεις καποια προβληματα

KATERINI 144
15-10-08, 21:25
Iσως οι χρηστες αας να εχουν τετοια προβληματα με αναπνοες επειδη το βαρος ανεβαινει και +20 +30 κιλα
ε γιαυτο κατα καιρους μπερδευουμε τα μπουτια μας εδω μεσα, γιατι ειναι τελειως διαφορετικα τα κριτιρια για νατουραλ και μη.

στο εξης καλα ειναι να τα διευκρινιζουμε αυτα εξ αρχης!
οπως πχ εσυ RUHL που εισαι πιτα στο αναβολικο να εξηγεις στους αλλους πως και τη για να μη μπερδευονται. :moderator:















:green:

tezaman
15-10-08, 21:37
Iσως οι χρηστες αας να εχουν τετοια προβληματα με αναπνοες επειδη το βαρος ανεβαινει και +20 +30 κιλα
ε γιαυτο κατα καιρους μπερδευουμε τα μπουτια μας εδω μεσα, γιατι ειναι τελειως διαφορετικα τα κριτιρια για νατουραλ και μη.

στο εξης καλα ειναι να τα διευκρινιζουμε αυτα εξ αρχης!
οπως πχ εσυ RUHL που εισαι πιτα στο αναβολικο να εξηγεις στους αλλους πως και τη για να μη μπερδευονται. :moderator:
:green: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :turtle: :eleph:

Vson
19-10-08, 00:40
κατι τελευταιο για να μεγαλωσουν οι ωμοι ειναι καλυτερο να κανεις ολα τα αλλα απο 1 φορα τη βδομαδα και ωμους 1 η πρεπει να υπαρχει απολυτη ισσοροπια / η και το αντιθετο δλδ ολα τα αλλα 2 και ωμους 1;

παρακαλω απαντηση SOS , βαση εμπειριας και στατιστικης,:P

slaine
19-10-08, 00:49
όλα εξαρτώνται από την ένταση, τη σει΄ρα που κάνεις τισ μυικές ομάδες, την ανάρρωση κλπ...

πολύς κόσμος κάνει μία φορά την εβδομάδα την καθε μυική ομάδα και αυτή που υστερεί 2 φορές...

εγώ προσωπικά πιστεύω ότι δε χρειάζεται η δεύτερη προπόνη απαραίτητα...
εξαρτάται και από το ποιά μυική ομάδα είναι...αλλή προσέγγιση πχ για πήχεις και άλλη για πλάτη...

NASSER
19-10-08, 00:55
κατι τελευταιο για να μεγαλωσουν οι ωμοι ειναι καλυτερο να κανεις ολα τα αλλα απο 1 φορα τη βδομαδα και ωμους 1 η πρεπει να υπαρχει απολυτη ισσοροπια / η και το αντιθετο δλδ ολα τα αλλα 2 και ωμους 1;

παρακαλω απαντηση SOS , βαση εμπειριας και στατιστικης,:P

Kαλο ειναι να τα κανεις ολα απο μια φορα, για να εχουν το χρονο ξεκουρασης και αναρρωσης.
Βασικο ειναι να προπονησεις ολες τις μυικες ομαδες με τον ιδιο ζηλο.
Οταν βλεπουμε πως μια μυικη ομαδα υστερει σε σχεση με τις αλλες, καλο ειναι να κανουμε ασκησεις που την απομονωνουν.
ο τυπος προπονησης που σου ταιριαζει θα πρεπει να τον ανακαλυψεις. Μην κανεις υπερβολες, οχι περισσοτερα απο 16 λειτουργικα σετ.

Vson
19-10-08, 14:03
κανω 5 με 6 φορες τη βδομαδα γυμναστηριο

1η στηθος/πλατη 2η ωμοι χερια 3η ποδια 4η στηθος 5η ωμοι χερια 6η ελευθερο πληρως, λιγο απ ολα.

η ερωτηση μου ειναι μηπως να ξεχωρισω δικεφαλους και τρικεφαλους για αλλη μερα και να βαλω ωμους εντελως μονους; για μεγαλυτερη αναπτυξη; εκει ειναι το προβλημα μου, θελω να μεγαλωσουν λιγο και εχω ακουσει 2 αποψεις η μια ειναι οτι κανεις 2 φορες τη βδομαδα εκει που στερεις και η αλλη ειναι 1 φορα αυτη και 2 ολες τις αλλες.
μηπως παραειναι να'χω δικεφαλους τρικεφαλους και ωμους ,κοκ.

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις :p,σιγουρα θα βρω και μονος μου απλως να'χω και την γνωμη του φορουμ :o

NASSER
19-10-08, 14:37
Συγκεκρημενα τα χερια και οι ωμοι ειναι μυηκες ομαδες που συμμετεχουν στην ασκηση και αλλων μυικων ομαδων.
Δηλαδη θελοντας και μη γυμναζονται πανω απο μια φορα!
Ετσι προτειμοτερο ειναι τα χερια (δικεφαλος και τρικεφαλος) να ειναι σε μια μερα μονα τους και οι ωμοι επισης μια μερα μονοι τους. Απο μια φορα την εβδομαδα!!
Αν με ρωτουσες για τα ποδια, ναι θα σου ελεγα να τα κανεις δυο φορες την εβδομαδα!
Η πλατη επειδη ειναι επισης μεγαλη μυικη ομαδα θα μπορουσες να την κανεις δυο φορες την εβδομαδα με διαφορετικες ασκησεις σε καθε προπονηση.

slaine
19-10-08, 15:00
Συγκεκρημενα τα χερια και οι ωμοι ειναι μυηκες ομαδες που συμμετεχουν στην ασκηση και αλλων μυικων ομαδων.
Δηλαδη θελοντας και μη γυμναζονται πανω απο μια φορα!
Ετσι προτειμοτερο ειναι τα χερια (δικεφαλος και τρικεφαλος) να ειναι σε μια μερα μονα τους και οι ωμοι επισης μια μερα μονοι τους. Απο μια φορα την εβδομαδα!!
Αν με ρωτουσες για τα ποδια, ναι θα σου ελεγα να τα κανεις δυο φορες την εβδομαδα!
Η πλατη επειδη ειναι επισης μεγαλη μυικη ομαδα θα μπορουσες να την κανεις δυο φορες την εβδομαδα με διαφορετικες ασκησεις σε καθε προπονηση.

+1

Vson
19-10-08, 16:03
θα κανω με μια μυικη ομαδα τη μερα και οταν θα κανω πλατη θα κανω πλατη δικεφαλους πλατη τρικεφαλους , αυτο που ειπε ο litho θα ειναι το προγραμμα μου για 2 μηνες κ θα δουμε.

γενικα πλατη εχω πολυ μεγαλη , και εκει σηκωνω και πολλα κιλα θα δουμε, ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.

slaine
19-10-08, 17:09
θα κανω με μια μυικη ομαδα τη μερα και οταν θα κανω πλατη θα κανω πλατη δικεφαλους πλατη τρικεφαλους , αυτο που ειπε ο litho θα ειναι το προγραμμα μου για 2 μηνες κ θα δουμε.

γενικα πλατη εχω πολυ μεγαλη , και εκει σηκωνω και πολλα κιλα θα δουμε, ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.

τι εννοεις? δηλαδή θα κάνεις μία ομάδα τη μέρα αλλά στην πλάτη θα κάνεις τη μία βδομάδα δικεφαλα,την άλλη τρικέφαλα κ.ο.κ? αν ναι ειδικά το πλάτη δικέφαλα :thumbdown:

peris
19-10-08, 17:22
αμα καταλαβα δηλ μια εβδομαδα θα κανεις δικεφαλα και την αλλη εβδομαδα τα τρικεφαλα οχι λαθος γιατι δε κανεις στηθος-δικεφαλα,πλατη, ποδια, ομους-τρικεφαλα?

Steve KinG STyLe
19-10-08, 17:24
Ναι!!Εξαλου πλατη δεν ειναι μονο το ανοιγμα!!!Αν η πλατη δεν ειανι γεματη δεν λεει....

peris
19-10-08, 17:47
Ναι!!Εξαλου πλατη δεν ειναι μονο το ανοιγμα!!!Αν η πλατη δεν ειανι γεματη δεν λεει.... :awesome: :awesome: :awesome: :awesome:

RUHL
19-10-08, 18:19
Ναι!!Εξαλου πλατη δεν ειναι μονο το ανοιγμα!!!Αν η πλατη δεν ειανι γεματη δεν λεει....
Και φαντασου ειναι μονο 14 χρονων αυτος που το ποσταρε αυτος που να γηνει ενηληκας :joker: :joker:

peris
19-10-08, 18:29
Ναι!!Εξαλου πλατη δεν ειναι μονο το ανοιγμα!!!Αν η πλατη δεν ειανι γεματη δεν λεει....
Και φαντασου ειναι μονο 14 χρονων αυτος που το ποσταρε αυτος που να γηνει ενηληκας :joker: :joker:

απλα θα περναει απο τις πορτες με το πλαι :sneaky: :sneaky: εχει και καλο δασκαλο ε ruhl χεχεχεχεχε :green:

napstor
19-10-08, 22:50
Ναι!!Εξαλου πλατη δεν ειναι μονο το ανοιγμα!!!Αν η πλατη δεν ειανι γεματη δεν λεει....
Και φαντασου ειναι μονο 14 χρονων αυτος που το ποσταρε αυτος που να γηνει ενηληκας :joker: :joker:

απλα θα περναει απο τις πορτες με το πλαι :sneaky: :sneaky: εχει και καλο δασκαλο ε ruhl χεχεχεχεχε :green:εγω τις περναω απο τωρα με το πλαι :P

RUHL
19-10-08, 23:13
εσυ περνας ανετα αυτες που ειναι στο wc στο αεροπλανο μεσα :lol: :lol: στα ισια μονο σε κανενα σκυλοσπιτο ψεματα πολυ εβαλα γατοσπιτο αχχαχα εκι ναι περνας στο πλαι :drunken:

peris
20-10-08, 00:15
Ναι!!Εξαλου πλατη δεν ειναι μονο το ανοιγμα!!!Αν η πλατη δεν ειανι γεματη δεν λεει....
Και φαντασου ειναι μονο 14 χρονων αυτος που το ποσταρε αυτος που να γηνει ενηληκας :joker: :joker:

απλα θα περναει απο τις πορτες με το πλαι :sneaky: :sneaky: εχει και καλο δασκαλο ε ruhl χεχεχεχεχε :green:εγω τις περναω απο τωρα με το πλαι :P

βαλε λοιπον καμια φωτιγραφια να σε δουμε και εμεις εγω παντως περιμενω φωτογραφιες σου :sneaky:

NASSER
20-10-08, 00:26
Παιδια ξεφυγατε απο το τοπικ...........

Vson
20-10-08, 02:02
ασταναπανε...

το οτι θα εβαζα τα παντα με πλατη ειναι επειδη στην πλατη ειμαι 10/10 σε δυναμη μυς και δεν με ενδιαφερει να την αναπτυξω καθολου

τεσπα... θα ρωτησω τον γυμναστη

napstor
20-10-08, 21:39
Ναι!!Εξαλου πλατη δεν ειναι μονο το ανοιγμα!!!Αν η πλατη δεν ειανι γεματη δεν λεει....
Και φαντασου ειναι μονο 14 χρονων αυτος που το ποσταρε αυτος που να γηνει ενηληκας :joker: :joker:

απλα θα περναει απο τις πορτες με το πλαι :sneaky: :sneaky: εχει και καλο δασκαλο ε ruhl χεχεχεχεχε :green:εγω τις περναω απο τωρα με το πλαι :P

βαλε λοιπον καμια φωτιγραφια να σε δουμε και εμεις εγω παντως περιμενω φωτογραφιες σου :sneaky:μολις θα φτασω και εγω στην ηλικια του ρουλ θα βαλω φωτογραφιες.για να δειτε οτι τα κανε ολα λαθος :P
χωρις παρεξηγηση παντα :geek:
γιατι παρεξηγειται ευκολα αυτο το αγορι :rolf:

peris
20-10-08, 21:42
ζησε μαη μου να φας τριφυλλι που λεει και μια παροιμιαεχεχχεχεχεχεχ :lol: :lol: :lol: :lol: :nana: :wave: :P :P :green:

RUHL
20-10-08, 22:15
το τριφυλλι ποιο μηνα φυτρωνει? :unsure: :unsure: :unsure:

peris
20-10-08, 23:26
το τριφυλλι ποιο μηνα φυτρωνει? :unsure: :unsure: :unsure:


το δεκεμβριο το βαζεις στη καταψυξη και το τρως το μαιο για να βγει η παροιμια ασε μας ρε ruhl :lol: :clown2:

tezaman
20-10-08, 23:56
το τριφυλλι ποιο μηνα φυτρωνει? :unsure: :unsure: :unsure:


το δεκεμβριο το βαζεις στη καταψυξη και το τρως το μαιο για να βγει η παροιμια ασε μας ρε ruhl :lol: :clown2:

:bowdown: χαχαχαχαχαχαχαχαχ :bowdown:

Panoseph
24-10-08, 16:29
Για σας παιδιά. Εγώ τώρα που προσπαθώ να κάνω όγκο k επειδή δυσκολεύομαι να βάλω κιλά μου pan να μην τρέχω καθόλου. Εγώ επειδή δη νιώθω 'άνετα' να μην κάνω καθόλου αερόβια τρέχω μια φορα τι βδομάδα πριν το πρωινό για 45 λεπτά... Κάνω βλακεία που τρέχω τόσο θα πρέπε να μην τρέχω καθόλου η να τρέχω 2-3 φορες τι βδομάδα?

NASSER
24-10-08, 16:38
Για σας παιδιά. Εγώ τώρα που προσπαθώ να κάνω όγκο k επειδή δυσκολεύομαι να βάλω κιλά μου pan να μην τρέχω καθόλου. Εγώ επειδή δη νιώθω 'άνετα' να μην κάνω καθόλου αερόβια τρέχω μια φορα τι βδομάδα πριν το πρωινό για 45 λεπτά... Κάνω βλακεία που τρέχω τόσο θα πρέπε να μην τρέχω καθόλου η να τρέχω 2-3 φορες τι βδομάδα?

να τρέχεις 2-3 φορες τη βδομάδα... εκει καταληξαμε... Διαβασε ολο το τοπικ!

Panoseph
24-10-08, 16:59
Na sai kala nasser... Poso na trexw misaoro i panw apo misaoro giati iparxoun diaforetikes apopsis ap oti vlepw...

NASSER
24-10-08, 17:12
Αν τρεξεις μετα την προπονηση, 30 λεπτα ειναι καλα.
Αν τρεξεις το πρωι πριν γευματισεις 45-60!

Panoseph
24-10-08, 17:53
Να sai καλά Nasser k πάλι ευχαριστώ k sorry για τα greeklish

RUHL
30-10-08, 15:32
30 λεπτά 3 φορές εβδομαδιαίως είναι εντάξει. :bodybuilder1:

Δεν ειναι μονο καλο, αλλα θα ελεγα και απαραιτητο!
Η αεροβικη συμβαλει στον μεταβολισμο και βοηθαει και στο να βαζουμε κιλα!
Βασικη προϋποθεση ειναι η σωστη διατροφη!

Οχι δεν συμβαλει λεγε επομενο ωφελος εφοσον την προτηνεις :wcourt:

slaine
30-10-08, 15:50
δηλαδή ρουλ διαφωνείς ότι αν κάνεις σε περίοδο όγκου μία φορα στισ 10 μέρες (στο περίπου) μερικά σπριντάκια θα σε βοηθήσει? (αφήνω απ'έξω τα κιλά και τους τραυματισμούς, αρθρώσεις κλπ τώρα)

NASSER
30-10-08, 17:48
NASSER το ποστ το εχω κατανοησει
:awesome:
αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως υποστηριζεις οτι η αεροβια βοηθα στο να βαλεις κιλα ,εγω νομιζω το ακριβως αντιθετο οτι την χρησιμοποιουμε για καψιμο λιπους αρα κιλων :???:
για βοηθα λιγο γιατι ισως και εγω να μπερδευω μερικα πραγματα :wave: :wave:

με την αεροβια καις τα περιττα κιλα! Στοχος μας ειναι τα μυικα κιλα!
Στην προκειμενη περιπτωση η αεροβικη την χριαζομαστε για καλυτερη κυκλοφορια αιματος, καθως με αυξημενες θερμιδες στη διατροφη μας δεν βοηθαει στο καψιμο λιπους, οχι σε επιθυμητο ποσοστο τουλαχιστον.
Η πλεον σωστη τακτικη αυξηση μαζας γινεται με προσοχη στα ποσοστα σωματος μυικων κιλων, υγρων και λιπους.
Και ως ακολουθο, επιθυμητο ειναι το ποσοστο υγρων και λιπους να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερα.Αυτο κατορθωνεται και με την αεροβικη!
ΔΕΝ ειναι αποτελεσματικο ουτε υγειηνο το σκεπτικο βαζω κιλα το χειμωνα(ογκο) και το καλοκαιρι τα χανουμε (γραμμωση). Το σωμα δεν πρεπει να κανει μεγαλες αυξομειωσεις, γιαυτο κατα μεσο ορο φροντιζουμε να ειναι σε ισορροπια.

Εδω ειχα δωσει την απαντηση που αναζητας!
Σου ειπα διαβασε ολο το τοπικ Ruhl, εχει και αλλες απαντησεις να σε καληψουν... :wave:

RUHL
30-10-08, 20:35
δηλαδή ρουλ διαφωνείς ότι αν κάνεις σε περίοδο όγκου μία φορα στισ 10 μέρες (στο περίπου) μερικά σπριντάκια θα σε βοηθήσει? (αφήνω απ'έξω τα κιλά και τους τραυματισμούς, αρθρώσεις κλπ τώρα)

Περιτο φιλε μου γιατι να κουραζεσε?σε κατι ασκοπο που δεν εχει οφελος αν ξερεις ποιο ειναι πες μου το ζητησα απο πανω
μαλον πρεπει να ξαναγραψω εκεινα που χαθηκαν γιατι το να λεω απλα σελιδες η ενα οχι δεν βλεπω να βγαζουμε ακρη επειδη δεν καθετε καποιος να τα διαβασει να δει τι λεω

slaine
30-10-08, 21:31
πιστεύω ότι βοηθάει στη μυική ανάπτυξη και ότι βοηθάει στην αύξηση της Α.Ο. έστω και λίγο. είχα διαβάσει κάτι σχετικά με το θέμα αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρεις. οπότε να σου απαντήσω με έρευνες δε μπορώ.

προσωπικά όταν το έκανα (δηλαδή 1 μέρα χωρίς βάρη να κάνω μερικά σπριντάκια χωρίς να τα φτύνω όμως, κάθε 12 μέρες) έβλεπα μία μεγαλύτερη αύξηση στα κιλά σε σχέση με όταν δεν έκανα.

RUHL
30-10-08, 23:08
αυξητικη με hiit?
και να ανεβαινεις κιλα? πολυ περιεργο(κοιτα δεν λεω οτι δεν σε πιστευω αλλα για να δεις το πριν και το μετα πρεπει να κανεις κατι ιδιο πχ και εγω μπορω να βαλω 1 λεπτο μετα την προπονηση αεροβια να περνω κρεατινη και να πω σε 1 μηνα αυξησα κιλα αλλα δεν θα ειναι απο το 1λεπτο αεροβιας βεβαια) πιο μετα θα γραψω τα δικα μου θα δωσω και τα μεροι που τα διαβασα και να σχολιασετε μετα
Δεν επιβαλουμε τιποτα εδω εγω ξερω τι θα κανω το μονο που κανω ειναι θα χασω τον χρονο μου να αναλυσω αυτα που ξερω για να δουν και μερικοι και αλλους οριζοντες η δρομους που μπορουν να ακολουθησουν οι νεοι

Κατι γενικα πριν τα πω εμποδηζει την τερμα αναπτυξη,την αναρωση,δεν κανει κατι για τον μεταβολισμο,λιπος δεν θα καψεις,και μετα απο 1 μηνα πρεπει να κανεις 2πλασια αεροβια για να καις τις ιδιες θερμιδες γιατι συνηθηζεις.

slaine
31-10-08, 00:20
η αλήθεια έιναι πως αυτά που λες και λογική έχουν και τα έχω διαβάσει κατά καιρούς.

από την άλλη το διάστημα που έκανα προπόνηση και ενίοτε μερικά σπριντάκια τις παραμέτρους τις είχα σταθερές (δηλαδή φαγητό, ύπνος προπόνηση-όσο γίνεται γιατί ανεβαίνεις) και δε χρησιμοποιούσα κανένα συμπλήρωμα.

ήμουν 22 χρονών, 1.85, γύρω στα 80 κιλά και έκανα 4-8 σπριντάκια των 100 μέτρων (χωρίς όμως να τα φτύνω και να τα δίνω όλα) με διαλείματα ανάλογα με το πως ένιωθα (σχετικα μεγάλα) μία φορά στις 2 εβδομάδες περίπου.

είδα ότι τις 4-6 βδομάδες που το έκανα είχα μεγαλύτερη ανάπτυξη σε κιλά απ'ό,τι όταν δεν έκανα μετά. βέβαια παίζει να υπήρχε και κούραση... πολλές παράμετροι ρε γαμώτο...

να σημειώσω ότι δεν κάνω αεροβική τώρα παρά μόνο ελάχιστα λεπτά για ζέσταμα στην αρχή ανάλογα με την προπόνηση. ή άμα παίζει κανά μοντέλο στο διπλανό ποδήλατο :chinese:

thegravijia
31-10-08, 17:31
τωρα ποσα κιλα εισαι?

slaine
31-10-08, 21:51
103-106 έχει χαλάσει η ζυγαριά δεν ξέρω ακριβώς

peris
31-10-08, 21:53
103-106 έχει χαλάσει η ζυγαριά δεν ξέρω ακριβώς :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:
να υποθεχω οτι οι τουρτες κανανε δουλεια? :green: :green:

slaine
31-10-08, 22:09
βασικά πέρις για 2 χρόνια μέχρι τον ιούλιο ήμουν εκτός με άθλια διατροφή, καθήσι, ατύχημα με μηχανή, στρατό και υποθυρεοειδισμό. με αυτά που έτρωγα και δεν έκανα καλά είμαι. αν και τον ιούλιο ήμουν 108 κιλά μόνο λίπος, μετά έπεσα στα 99-98 και τώρα εκεί που είμαι με αρκετή μυική μάζα πάνω μου σε σχέση με το πριν και τον καιρό που κάνω τώρα.

και ναι οι τούρτες και τα σουφλέ σοκολάτας, με τις βάφλες κάνουν δουλειά 8) μη σου πω καλύτερα και από μασλτεκ... :chinese:

peris
01-11-08, 01:11
βασικά πέρις για 2 χρόνια μέχρι τον ιούλιο ήμουν εκτός με άθλια διατροφή, καθήσι, ατύχημα με μηχανή, στρατό και υποθυρεοειδισμό. με αυτά που έτρωγα και δεν έκανα καλά είμαι. αν και τον ιούλιο ήμουν 108 κιλά μόνο λίπος, μετά έπεσα στα 99-98 και τώρα εκεί που είμαι με αρκετή μυική μάζα πάνω μου σε σχέση με το πριν και τον καιρό που κάνω τώρα.

και ναι οι τούρτες και τα σουφλέ σοκολάτας, με τις βάφλες κάνουν δουλειά 8) μη σου πω καλύτερα και από μασλτεκ... :chinese:

αμα ειναι και τρως αυτα που εχεις γραψει κατα καιρους μια χαρα εισαι στη φωτο μη μου αγχωνεσαι οσο για τη μασκλετεκ ουδεν σχολιο :P :P :P :lol: :nana: :welcome:

slaine
01-11-08, 01:32
τις τελευταίες 2 εβδομάδες τα τρώω μόνο 2 βράδια την εβδομάδα... :^^:

peris
01-11-08, 01:35
τις τελευταίες 2 εβδομάδες τα τρώω μόνο 2 βράδια την εβδομάδα... :^^:

με απογοητευεις :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :lol: :lol:

tezaman
01-11-08, 11:27
μη σου πω καλύτερα και από μασλτεκ... :chinese:

να πας για εξομολόγηση που τολμάς να λες κακα πράγματα για την μασκλτεκ 8)

RUHL
01-11-08, 17:06
μαλον πρεπει να ξαναγραψω εκεινα που χαθηκαν


Αεροβια και καρδια

Οχι δεν χρειαζετε αυτο που τις περισσοτερες φορες αυτο που θα αποτρεψει καρδιακα προβληματα ειναι τα χαμηλα ποσοστα λιπους(δεν μηλαω για αγωνιστικα 6%) καλη διατροφη και ασκηση με βαρη θα αποτρεψει πιθανα μελοντικα προβληματα με την καρδια .Αφου η πρωτη συμβουλη που περνουν ατομα που εχουν προβλημα με την καρδια ειναι να ρηξουν βαρος το σωματικο λιπος παιζει μεγαλο ρολο σε αυτο.

Αεροβια στον ογκο

Η ασκηση με τα βαρη δημιουργει αναβολικο περιβαλον ενω η αεροβια δημιουργει καταβολισμο .Με τα βαρη θα αυξησετε τις αναβολικες ορμονες σας ενω με την αεροβια θα εμποδησετε μειωνοντας την εκριση αυτον των σημαντικων ορμονων.

Αλλος ενα μυθος ειναι αεροβια βοηθαει τον μεταβολισμο

Συνηθως το κανουν οι ββερς για να ειναι γραμμωμενοι οπως υποστηρηζουν λαθος.Πρωτον η αεροβικη ασκηση δεν καιει τοσες θερμιδες οσες νομηζουν μερικοι .
Η λογικη για να χασεις βαρος ειναι την εβδομαδα να εχεις ελειμα 3500 θερμιδες για να χασεις μισο κιλο λιπους
Ας δοσουμε ενα σεναριο καποιος θα τρεχει 1 ωρα καθε μερα και θα καιει 500 θερμιδες χωρις να αλαξει την διετα για 8 μηνες ποσο βαρος θα χασει? σε 32 εβδομαδες θα επρεπε να χασει 16 κιλα λιπους αλλα εχασε μονο 10 πως εγηνε αυτο?Επειδη αυξανετε η αντοχη και η αποδοση θα χρειαστει περισσοτερη δουλεια πλεον μετα απο καποιο σημειο για να καψει τις ιδιες θερμιδες εκει που αρχησα και εβγαζε με το ζορι αυτη την 1 ωρα μετα την βγαζει χαλαρα που σημαινει δεν καις τις ιδιες θερμιδες αλλα ολο και λιγοτερες επειδη το σωμα προσαρμοζετε ευκολα στην αεροβια για αυτο οι αρχαριοι-απροπονητοι μπορουν μετα απο 1 χρονο να τρεξουν μαραθωνιο.Εσεις ξερετε κανεναν που να δειχνη τοσο καλα η να παει αγωνες μετα απο 1 χρονο ββινγκ?
Ακομα φανταστητε να κανετε αεροβια στον ογκο μετα οταν θα θελετε να μπειτε σε γραμμωση δεν θα κατεβαινετε απο το ποδηλατο για να χασετε τις λιγες θερμιδες που θελετε και θα χανετε παρα πολυ ενεργεια θα πεσει και η αποδοση στον γυμνστηριο απο αυτο και δεν θα κρατησετε τοσους μυεις.

Ενω η προπονηση με τα βαρη καιει περισσοτερες θερμιδες αν βαλεις μυεις απο την ασκηση με βαρη θα καις ακομα περισσοτερες θερμιδες επειδη οι μυεις θελουν ποιο πολλες για διατηρηση.Και οι 2(βαρη,αεροβια) αυξανουν τον μεταβολισμο(περισσοτερο τα βαρη για ωρες οπως λεει ο jeff anderson) .Αλλα απο τα βαρη την σκληρη προπονηση ενεργοποιουντε η αναρωση και ο αναβολισμος στους μυεις και επομενος οι απαιτησεις σε θερμιδες.
Η αεροβικη σταματαει την διαδικασια αναρωσης.Στην αναρωση πρεπει να τροθοδοτουμε θερμιδες και θρεπτικα συστατικα μαζι με επαρκη ξεκουραση.Οτι εμπλεκεται στην διακικασια της αναρωσης αυτης βγαζει το σωμα απο την βολικοτητα του(πχ αεροβια) σε αυτη την κατασταση τοτε επιρεαζετε-παρεμποδηζετε η αναπτυξη και η ιδια η αναρωση.

Ενας ββερ θα προοθησει την δυναμη και την αναπτυξη κανοντας tappering την ενεργεια που χρησημοποιει στην προπονηση του.
Οσα πιο πολλα χρονια προπονητε καποιος τοσο πιο καλα το σωμα του διαχειρηζετε να αποθηκευει γλυκογωνω και να αναδημιουργει το ATP και να καθαρηζει απο το γαλακτικο οξυ και να δημιουργει δηνατοτερες νευρικες οθησεις για να προοθηθει περισοτερο πιο δυνατη μυικη συστολη.
Η αεροβικη ερεθηζει εντελως διαφοτερικο συστημα απο την αεροβικη διοδο.Ο καλυτερος τροπος για να προπονησε για αποτελεσματα σε ενα σπορ ειναι να προπονης το ενεργειακο συστημα που χρειαζετε για αυτο το σπορ.Αυτος λεγετε ο νομος της ιδιαιτεροτητας.Δεν θα δητε κανεναν δρομεα να τρεχει 10 χιλιομετρα για να βελτιωσει τα 100 μετρα.Γιατι τοτε ενας ββερ να κανει μια τετοια ενεργεια(αεροβια) εκτος απο το να σηκωνει βαρη ωστε να γηνει καλυτερος ββερ?

Ακομα η αεροβια ενεργοποιει διαφορετικες μυικες ινες πιο πολυ τις αργες ενω εμεις χρηαζομαστε τις γρηγορες πιο πολυ αν τις δουλευεις τις αργες και δεις βελτιωση τοτε θα ειναι εις βαρος των γρηγορων μυικων ινων.Γιατι οι μυεις εχουν και αργες και γρηγορες μυικες ινες .Με τις 2β γηνεσε πιο μεγαλος και ενεργοποιουντε με βαρη ενω οι 2α μπορουν να ενεργοποιηθουν και απο την αεροβια η και απο την προπονηση με βαρη.Αλλα με την αεροβια στον ογκο θα αρχησουν να ενεργοποιουντε περισσοτερες 2α και οι θα αρχησουν να περνουν περισσοτερα χαρακτηρηστικα των αργων ινων(ελαχιστες εως μηδαμινες δυνατοτητες αναπτυξης) και δεν θα μεγαλοσετε και τοσο .Ενω αν κανετε βαρη παλι ενεργοποιητε τις 2α αλλα αρχηζουν να περνουν χαρακτηριστικα απο τις 2β που σημαινει περισσοτερος ογκος.



Τωρα μερικα λογια απο μενα τι ωφελος να δεις με 3 αεροβιες απο 20-40 λεπτα που υποστηρηζουν μερικοι την εβδομαδα ?
Το μονο που κανει ειναι να χανεις χρονο και την κοινωνικη σου ζωη τσαμπα χωρις νοημα.
Ασε που πως να το πω εγω βαριεμε κιολας διαβαζω τους πανω λογους και κοιμαμε ισηχος τις νυχτες.
Αν θελεις να εισαι γραμμωμενος-καθαρος στον ογκο τρωγε πιο καθαρα η βλεπεις οτι ξεφευγεις φτιαξε την διατροφη σου.

Ο καθενας οτι θελει κανει και εγω δεν κανω αεροβια στον ογκο ΠΛΕΟΝ

να ξερεις περι για σενα τα εγραψα η αφορμη τουλαχιστον ησουν δεν ειχα και τοσο ορεξη επειδη εγω ηδη τα εχω διαβασει

slaine
01-11-08, 23:12
ruhl έχεις ακούσει πουθένα τίποτα για τρέξιμο και Α.Ο.?

RUHL
01-11-08, 23:17
να πω την αληθεια το μονο που εψαξα για τρεξιμο ηταν την κκοντρα που εχουν hit vs μετρια ενταση αλλα δεν πηρε τιποτα το ματι μου για αυξητικες τεστοστερονες κτλ να λεει καποιος να ανεβενουν εστω και με 1 απο αυτες τις πλευρες αν βρω κατι θα σου πω αν εχεις βρει εσυ πεστο δεν τα ξερω ολα ενοειτε

Το μονο που μου ερχετε ειναι το γαλακτικο οξυ αλλα ποσο να βγαλεις εγω εχω φτασει και 2 ωρες την ημερα αεροβια και δεν παρατηρησα πλεον τοση σε σχεση με την πρωτη 20λεπτη που εκανα στην αρχη παραγωγη οξεος(ελαχιστη εως μηδαμινη θα ελεγα) υποθεσεις κανω φυσικα




αεροβια στον ογκο κανεις? :wcourt: :bbbiceps: αντε καντε κανενα σχολιο διαφωνηστε τσαμπα τα εγραψα για μενα?ειπα εγω τα ξερω και εχω επιλεξει

slaine
01-11-08, 23:24
κάπου είχα διαβάσει κάτι για Α.Ο. και χιτ. άμα βρω υλικό θα ποστάρω εννοείται. όχι δεν κάνω αεροβική άμα είχες δει τη φωτό μου θα καταλάβαινες... :lol: :lol: :lol: :lol:

κάνω 3 λεπτά για ζέσταμα στην αρχή :lol: :lol: :lol: :lol: :chinese:

Steve KinG STyLe
01-11-08, 23:30
γεω απο το γυμναστηριο μεχρι το σπιτι κανω 5λεπτα ποδηλατο αν εχει κινηση να φτασω...να το κοψω? :lol: :lol:

Παντως πληρεστατη η απαντηση του ΡΟΥΛ... :bbbiceps:

peris
01-11-08, 23:32
ευχαριστω ρε φιλε κατατοπιστικοτατο αυτο που εγραψε μαλλον με εκανες να αναθεωρησω μερικες αποψεις ισως για αυτο δε μπορω να βαλω βαρος ευκολα

NASSER
02-11-08, 01:52
Eγω θα διαφονησω με το ποστ του Ruhl σε καποια σημεια.... καθως περιμενα και επιστημονικη εξηγηση....

Η αεροβικη που συνησταται στον ογκο δεν εχει να κανει με την καψη λοιπους!!!

Με καταναλωση θερμιδων κατα πολυ περισσοτερο απο την ποσοτητα συντηρησης δεν υπαρχει περιπτωση καταβολισμου των μυων!

Σε καμια περιπτωση δεδν αναφεραμε για 40 λεπτα αεροβια, παρα μονο 20-30 λεπτα που ουσιαστικα δεν ειναι χρονος που το σωμα θα ανεβασει για πολυ τους παλμους... γιατι αεροβικη για καψημο λοιπους θελει σφηγμους ανω των 120!

Αεροβικη κανουμε για καλυτερη καρδιακη λειτουργιά καθως το σωματικο μας βαρος ειναι μεγαλυτερο απο το ιδανικο βαρος! Και οι περισσοτεροι συνηθως εχουν σωματικο λοιπος απο του 12% που ειναι το ιδανικο, με αποτελεσμα επιβαρυνσης της καρδιας!

Το συστημα αεροβικης 2-3 φορες τη βδομαδα το εχω εφαρμοσει σε αθλητες και τα αποτελεσματα ηταν καλυτερα απο τοτε που δεν εκαναν αεροβικη... επομενως τιποτα δεν ειναι τυχαιο!

Επιλογη του καθενός ειναι να κανει ή να μην κανει αεροβικη! Καλο ειναι ομως να μην απορρίπτουμε τακτικες που στειριζονται σε πειραματικα δεδομενα ή να απορριπτουμε κατι που δεν εχουμε δοκιμασει απο φοβο! Σε ελαχιστο χρονο τα αποτελεσματα μπορουν να εκδηλωθουν και να τα κρινουμε!

Δεν κρινουμε επαγγελματιες αθλητες που εχουν και αναβολικο προγραμμα και επομενως τα δεδομενα για αυτους ειναι διαφορετικα!

slaine
02-11-08, 05:34
ο άνθρωπος είναι φτιαγμένος για να περπατάει, να τρέχει (και να μαμάει αλλά αυτό δεν είναι επί του παρόντος), ενώ τα βάρη δεν είναι κάτι "φυσικό" με την έννοια ότι οι κινήσεις που γίνονται διαφέρουν πολύ απο τις φυσικές.

από αυτή την άποψη πιστεύω λοιπόν ότι καλό είναι να κάνουμε και λίγο τρέξιματάκι :^^: με προσοχή πάντα στις αρθρώσεις κλπ με το βάρος που κουβαλάμε :bodybuilder2:

σίγουρα κάποιος μπορεί να έχει ένα πολύ ωραίο σώμα με χαμηλό ποσοστό λίπους και χωρίς αεροβική (εννοείται ότι δεν αναφέρομαι σε ΑΑΣ) αλλά πιστεύω ότι από θέμα φυσικής κατάστασης μία στο τόσο καλό είναι να τρέχουμε.

εγώ πάλι δεν τρέχω :porc:

:toast:

RUHL
02-11-08, 12:27
Με καταναλωση θερμιδων κατα πολυ περισσοτερο απο την ποσοτητα συντηρησης δεν υπαρχει περιπτωση καταβολισμου των μυων!
Ποιος μηλησε για καταβολισμο μυων ? το μονο που εγραψα ηταν οτι ειναι καταβολικη η αεροβια
αλλα και απο αυτο που λες επειδη μπορω να σε πιασω πλαγια με μια υπερβολη οπως προπονηση 3ωρο και 2ωρο αεροβια με περισσοτερες θερμιδες παλι δεν θα καταβολιστουν μυεις?

.. καθως περιμενα και επιστημονικη εξηγηση....
Παραπονα στον chirs aceto χεχε εγω τι να σου κανω αυτος τουλαχιστον δεν γραφει καθε 3 και λιγο σαν τον mauro di pascale απο αυτη την ερευνα και απο εκεινη αλλα για να τα λεει και να κανει σεμηναρια πανω σε αυτο ολο και κατι θα εχει ψαξει


γιατι αεροβικη για καψημο λοιπους θελει σφηγμους ανω των 120!
Μπορει να διαφωνησουν καμια 10αρια γνωστα ατομα μαζι σου :green: και μερικα απο το φορουμ πανω σε αυτο
αλλα τι να καψεις με 20 λεπτα κατω απο 120 παλμους 50 αντε 100 θερμιδες που μετα απο μηνα-ες οπως ειπα πανω θα καις 50 ? πιες λιγο πρασινο τσαι πιο πολλες θα καψεις την ημερα σε συνολο
Τεσπα δεν ειναι για εκει το θεμα εγω ειπα αφου δεν την χρησημοποιουμε για καψημο λιπους,μειωνη την αναρωση-ορμονες δεν κανει κατι στον μεταβολισμο, και εμπλεκετε με τις ινες και δεν παιζει μεγιστη αναπτυξη η λεξη κλειδι ειναι μεγιστη οχι αναπτυξη γενικα.
Και για την καρδια θα σου πω εγω τα πανω που ειπα ηδη με τα σκουωτ τις προβολες κτλ τετοιους σφιγμους με αεροβια δεν εχω πιασει οσο με τις προβολες και τις αρσεις η τα σκουωτ κρατα και χαμηλα το λιπος και εισαι καλα
πιο πολλους και πιο καλα προπονητε η καρδια απο τα βαρη.



Το συστημα αεροβικης 2-3 φορες τη βδομαδα το εχω εφαρμοσει σε αθλητες και τα αποτελεσματα ηταν καλυτερα απο τοτε που δεν εκαναν αεροβικη... επομενως τιποτα δεν ειναι τυχαιο!

Αυτο ζηταω σε 3 σελιδες τι διαφορες ειδατε? πεσμου τα αποτελεσματα αλλα ειπαμε επρεπε να κανουν κατι ιδιο σχετικα τωρα αν ηταν νατυραλ και επερναν κρεατινη εκεινο το διαστημα παραδειγματα ειναι οτι ειπα και στον σλαινε και ανεβηκε η δυναμη οι επαναληψεις η ενεργεια κτλ φυσικα και δεν οφειλετε στην αεροβια φυσικα η αν κανουν σχηση αας και παλι εχουν ανεβει.
Καλα πες μου τι αποτελεσματα ειδαν.


Καλο ειναι ομως να μην απορρίπτουμε τακτικες που στειριζονται σε πειραματικα δεδομενα ή να απορριπτουμε κατι που δεν εχουμε δοκιμασει απο φοβο! Σε ελαχιστο χρονο τα αποτελεσματα μπορουν να εκδηλωθουν και να τα κρινουμε!

Φοβος για τι μονο ο πικολο φοβατε να χασει την κοινονικη του ζωη αν κανει αντι για 3 ωρες προπονηση την εβδομαδα να το αυξησει σε 4 ενα 20λεπτο οπως λες δεν ειναι τοσο πολυ.
Εγω εφτιαχνα περιση κατι σημαντικο δεν ειδα περι επειδη αν κρινο απο τα παλια σου ποστ πες μου τι ειδες εσυ η οποιος αλλος εχει δοκημασει


σλαινε διαβαζω τωρα για εξηδικευμενο προγραμμα προπονησης σε γραμμωση χωρις αεροβια ενδιαφερεσε
:green: :P

NASSER
02-11-08, 13:13
γιατι αεροβικη για καψημο λοιπους θελει σφηγμους ανω των 120!
Μπορει να διαφωνησουν καμια 10αρια γνωστα ατομα μαζι σου :green: και μερικα απο το φορουμ πανω σε αυτο
αλλα τι να καψεις με 20 λεπτα κατω απο 120 παλμους 50 αντε 100 θερμιδες που μετα απο μηνα-ες οπως ειπα πανω θα καις 50 ? πιες λιγο πρασινο τσαι πιο πολλες θα καψεις την ημερα σε συνολο
Τεσπα δεν ειναι για εκει το θεμα εγω ειπα αφου δεν την χρησημοποιουμε για καψημο λιπους,μειωνη την αναρωση-ορμονες δεν κανει κατι στον μεταβολισμο, και εμπλεκετε με τις ινες και δεν παιζει μεγιστη αναπτυξη η λεξη κλειδι ειναι μεγιστη οχι αναπτυξη γενικα.
Και για την καρδια θα σου πω εγω τα πανω που ειπα ηδη με τα σκουωτ τις προβολες κτλ τετοιους σφιγμους με αεροβια δεν εχω πιασει οσο με τις προβολες και τις αρσεις η τα σκουωτ κρατα και χαμηλα το λιπος και εισαι καλα
πιο πολλους και πιο καλα προπονητε η καρδια απο τα βαρη.

Εδω μαλλον θα πρεπει να κανω διορθωση στον εαυτο μου :green: :green: :green:
Ηθελα να γραψω πως ανω των 120-140 σφηγμους εχουμε κάψιμο μυων που στο χρονο 20-30 λεπτα δεν θα φτασουμε ευκολα.
καψημο λοιπους μπορουμε να εχουμε και στους 100 σφυγμούς

Οσο για τα αποτελεσματα της χρισης αεροβικης 20-30 λεπτα για 2-3 φορες τη βδομαδα: καλυτερη ανταποκριση αναπτυξης, διατηρηση σωματικου λοιπους ΟΠΤΙΚΑ στα ιδια επιπεδα, αυξηση δυναμης και αντοχης. Προϋποθεση ηταν μονο η καλη διατροφη και πειθαρχία. ''Δεν υπηρξε χριση αας''

stavro
02-11-08, 19:09
πιο πολλους και πιο καλα προπονητε η καρδια απο τα βαρη.

καλα αυτο ειναι στανταρ ετσι το καταλαβαινω και εγω κακα τα ψεματα τα βαρη ειναι βαρη ολα χτυπαν κοκινο


σλαινε διαβαζω τωρα για εξηδικευμενο προγραμμα προπονησης σε γραμμωση χωρις αεροβια ενδιαφερεσε
:green: :P
για βαλε ρε ρουλη :rocking:

yannis88
04-12-08, 02:33
Προσωπικά απο την αερόβια έχω παρατηρήσει αρκετά οφέλη και αν μπορούσα και φυσικά δεν βαριόμουν πλέον :shifty: ,θα συνέχιζα καθημερινά.Δεν μπορώ να το εξηγήσω επιστημονικά τεκμιριωμένα αλλά με την αερόβια:Νιώθω να αναρώνω πιο γρήγορα(ίσως το ότι βοηθάει στην καλή κυκλοφορία),ευλιγησία,καλύτερη ψυχολογία και φυσικά έλεγχο του λίπους.
Ωραίο το bb αλλά τι να το κάνεις ένα σώμα το οποίο λυπάσαι να το χρησιμοποιήσεις?Imo,χωρίς βέβαια να είμαι στα κιλά με τους περισσότερους απο εδώ μέσα :1laugh: ,θεωρώ χαζομάρα να χτίζεις ένα σώμα και αν φοβάσαι μην το κάψεις όταν θα θέλεις να πας να κάνεις για παραδειγμα ποδήλατο.Ας μην ξεχνάμε ότι οι Αρχαίοι Ελληνες(ιδανικές αναλογίες imo)τρέχαν με μια ασπίδα στο χέρι χιλιόμετρα νηστικοί.Το θέμα είναι πως εκπαιδεύεις το σώμα σου..

RUHL
04-12-08, 15:48
με λιγα λογια η αεροβια σε καταστρεφει και τα βαρη σε φτιαχνουν



Δεν μπορώ να το εξηγήσω επιστημονικά τεκμιριωμένα αλλά με την αερόβια:Νιώθω να αναρώνω πιο γρήγορα(ίσως το ότι βοηθάει στην καλή κυκλοφορία),ευλιγησία,καλύτερη ψυχολογία και φυσικά έλεγχο του λίπους.
Μπορω εγω placebo

BRaWNy
04-12-08, 17:48
Νιώθω να αναρώνω πιο γρήγορα(ίσως το ότι βοηθάει στην καλή κυκλοφορία),ευλιγησία,καλύτερη ψυχολογία και φυσικά έλεγχο του λίπουςΊσως το ότι αναρρώνεις πιό εύκολα να οφείλεται στο ότι η αερόβια δημιουργεί προσαρμογές στο σωμα ανάλογες με την έντασή της, οπότε και αφου είναι μικρότερη απο τα βαρη, έρχεται κατα συνέπεια και η πιό γρήγορη ανάρρωση.
Αυτό το λέω, γιατι κάποιοι λένε ότι το σωμα μένει με αυτό που έκανε στο τέλος της προπόνησης και προσαρμόζεται και να αναπληρώνει πάνω σε αυτό, οπότε στην περίπτωση αερόβιας μετα απο βάρη δεν θα είναι ευχάριστα τα νέα, απο την άλλη είναι δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα σαν μερα με τη νυχτα και έχει νόημα να γίνονται την ιδια στιγμή ή σε συνδιασμό.
Μιλάω κυρίως για την αερόβια χαμηλής έντασης, και φυσικά όταν πρόκειται για session αερόβιας και όχι απλά για cool down.

Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να βοηθήσουν στην καλύτερη κυκλοφορία, την οποία δεν την σταματούν ή εμποδίζουν τα βάρη και η προπόνηση με αυτά.
Απο την άλλη, ευλυγισία δεν κερδίζεις με την αερόβια, που το άκουσες αυτό (αν το άκουσες)?
Δεν πιστευω να εννοείς καλύτερη ευλυγισία, η ευλυγισία που πετυχαίνεται προσωρινά στους μυες επειδή έχουν ανεβάσει θερμοκρασία (η οποία θερμοκρασία σαφώς ανεβαίνει με την την αερόβια αλλά και με οποιαδήποτε κινητική σε σημαντικό βαθμό δραστηριότητα του σωματος).

Όσο για τον έλεγχο του λίπους, δεν νομίζω ότι καθορίζεται απο την αερόβια έτσι όπως το θέτεις.

Να πω και κάτι ίσως ασχετο, απλά για να δείξει πως να εστιάζεται κανείς καλύτερα σε κάτι:
Αν το περιβάλλον κάποια στιγμή είναι ψυχρό και κρύο, με το να ντυθείς κατάλληλα και καλά, αυτό που θα αλλάξεις είναι η θερμοκρασία του σωματός σου και θα μειωσεις την αίσθηση του κρύου.
Το περιβάλλον θα παραμείνει όμως κρύο και ψυχρό.

BRaWNy
04-12-08, 17:55
Επίσης κάτι όπως το βλέπω και καταλαβαίνω εγω προσωπικά.
Εαν προσπαθεί κάποιος ταυτόχρονα να ανεβάσει τις επιδόσεις ή τα αποτελέσματα σε κάτι διαφορετικά κιόλας μεταξύ τους (ειδικά απο διαδικασίες που αφορουν σωματικές προσαρμογές κλπ), πιθανότατα να μείνει μέτριος και στα δύο.
Θα πρέπει το ένα απο τα δύο αν γίνεται να το χρησιμοποιήσει με τέτοιον τρόπο αλλά και σε τέτοιο βαθμό, που θα βοηθήσει το άλλο και όχι σε βαθμό να του παίρνει και την ίδια ενέργεια με το άλλο κλπ, αν με πιάνετε.

Όπως έλεγε κάποιος των πολεμικών τεχνών, κάποιοι των πολεμικών τεχνών γνωρίζουν ως ένα βαθμό μερικές τεχνικές αυτοάμυνας κλπ, και μπορει εν μέρει να είναι καλό αυτό, όμως όλοι αυτοί φοβούνται και υποκλίνονται σε αυτόν που είναι master σε μια και μοναδική τεχνική σε πλήρη και απόλυτο βαθμό.

pikolo
05-12-08, 01:10
+1 σε οτι ειπε ο ruhl! :notice:

slaine
05-12-08, 20:01
θα συμφωνήσω με τον άρχοντα του πόνου για το θέμα πολ. τέχνες.

ποιά η άποψή του για την αεροβική υψηλής έντασης στον όγκο? όχι συχνά

BRaWNy
05-12-08, 21:22
θα συμφωνήσω με τον άρχοντα του πόνου για το θέμα πολ. τέχνες.

ποιά η άποψή του για την αεροβική υψηλής έντασης στον όγκο? όχι συχνάΘα έλεγα ότι αυτό θα πρέπει να καθορίζεται απο τις προσωπικές ανάγκες του καθενός ξεχωριστά, να βρει δηλαδή κανείς το sweet spot του πόσο του χρειάζεται και πότε, ωστε να μην τον εμποδίζει και στους υπόλοιπους στόχους, επιδόσεις, αποδόσεις, ανάρρωση κλπ., αλλά να τον βοηθάει στην τελική σε αυτά.
Όσων αφορά την διάρκεια ανα session, θα έλεγα να είναι μικρή σε σχέση με τις μετριας ή χαμηλής εντασης αερόβιες (όπως ακριβως αναλογικά είναι και μικρή η διάρκεια προπονήσεων με βάρη όταν υπάρχει μεγάλη ένταση σε αυτά), απο κει και πέρα πόσο μικρή διάρκεια, αν είναι λίγο παραπάνω ή λίγο παρακάτω, και αυτό θα έλεγα θα πρέπει να καθορίζεται απο ατομικότητα, επίπεδο, ένταση του session.
Θα έλεγα ότι τέτοια αεροβική θα μπορει να χρησιμοποιηθεί ως ένα σημείο και σε προετοιμασία και περίοδο δίαιτας, κάποια στιγμή να μοιραστει και με χαμηλής έντασης-μεγάλης διάρκειας αερόβια, και προς τα τέλη να ελλατωθεί ή να βγει εντελώς εκτός, μιας και τότε αλλάζουν και κάποια δεδομένα όπως το ότι ο αθλητής έχει πολύ χαμηλό πλέον ποσοστό λίπους απο ότι αρχικά, αρα και λιγότερες "ενέργειες" αν μπορουμε να το πούμε και έτσι, οπότε και θα κουραζεται (μαζί και με τα βαρη που πάντα κατα τη γνωμη μου θα πρέπει να είναι υψηλής έντασης, εκτος απο την τελευταια εβδομάδα ή εβδομάδες πριν απο αγωνες) περισσότερο, και η κούραση θα φέρνει και κατακρατηση νερών υποδόρεια, αλλά και ως ενα βαθμό να αυξηθεί και η πιθανότητα τραυματισμού σε αυτη την φαση.
Σε αυτη τη φαση (χαμηλότερο % λίπους, λιγότερο γλυκογόνο-υδατανθρακες γενικα) όσο να' ναι πλέον η χαμηλής-μακρας διάρκειας αερόβια μπορει να κάψει λίπος και πιό καθαρά, και όχι μόνο να συμβάλει στην αυξηση απώλειας θερμιδων και κατα συνέπεια αυξηση μεταβολισμού.

Απο δραστηριότητες αεροβικής υψηλής έντασης, εγω προτιμώ διαλειμματικά σπριντς (π.χ. 30 μετρα σπριντ και μετα περπάτημα ή χαλαρό τρέξιμο για κάποια αρκετά μετρα, μετα ξανα σπριντς κ.ο.κ.), διαλειμματική προπόνηση (kicking and boxing) σε σάκο του μποξ, διαλειμματικό ανεβοκατέβασμα σκαλοπατιών (κανονικών σκαλοπατιών όχι μηχανημα).
Οπότε αν κανείς π.χ. κάνει μερα παρα μερα προπόνηση (κατω σωμα/ανω σωμα) θα μπορει για παραδειγμα να πηγαίνει την επομένη απο πόδια, την μια για σκαλοπάτια και την άλλη για σπριντς, και την επομένη απο ανω σωμα να κάνει μποξ χωρις πολυ χρησιμοποίηση ποδιών, αν βέβαια είχε και του "ταιριαζε" στο πλάνο να έχει συχνά τέτοιες αερόβιες.
Απλά το ανεφερα για να δειξω και σε ποιές μερες θα ταιριαζαν κάποιες δραστηριότητες, ωστε όσο γινεται να μην παίξουν αρνητικό ρόλο.

Να σημειώσω επίσης, ότι πέρα απο τις αναγκες του καθενός, το επιπεδο, την ένταση κλπ, καθοριστικό ρόλο μπορει να παίξει και η εργασία του καθενός, η οποία πολλές φορές μπορει να δουλέψει και σαν GPP ή και αερόβια υψηλής εντασης.
π.χ. κάποτε που δούλευα σε οικοδομή με πλακατζή, κουβαλούσα κιβωτια με πλακάκια (20 και 30κιλά βαρους)μεχρι και σε 4 όροφο απο τις σκάλες, αυτό όσο ευκολο και να ακούγεται, αν το κάνει κανείς και σε κάποια διάρκεια θα δει πόσο έντονο μπορει να είναι.
Άλλες φορές σε άλλο χωρο με αυτη τη δουλειά, κουβαλούσα/έσπρωχνα με καροτσάκι φορτωμένο με κιβωτια με πλακάκια και κατα την πορεια και σε ανηφόρα.
Αυτό το χρησιμοποιούσα σαν GPP ή σαν strongman προπόνηση αν έχετε ακουστα, όπου και εκει φορτωνουν κιλά σε κάτι και το σερνουν κλπ.
Εκεινο τον καιρό δεν έκανα καθόλου αερόβιες φυσικά.
Τέτοιες δραστηριότητες αλλά και εντονες αερόβιες, με βοηθησαν και μπορουν και να βοηθησουν και στην ενδυνάμωση του core.
Απλά θα πρέπει κανείς να μοιράζει τις δραστηριότητές του και την ενταση σε αυτές σωστά και πάνω στις δικές του αντοχές, ενεργεια, διάθεση κλπ.

Και φυσικά εννοείται ότι αν κάποιος δεν κάνει αερόβια υψηλής έντασης ή έχει καιρό να κάνει, δεν θα ξεκινήσει απότομα, αλλά με προσαρμοστικά sessions (π.χ. αρχικά με εναλλακτικό τζόκινγκ με περπάτημα και μετα περασμα σε διαλειμματικά σπριντς και με τον καιρό αυξηση των κλπ κλπ) , μεχρι να έρθει και η φυσική του κατασταση κατα κάποιον τρόπο εκει που πρέπει ή αν θελετε να είναι πιό ετοιμος (όπως κάνουμε και με τα βαρη μετα απο παυσεις κλπ) και μετα να μπει δυνατά.

Αυτες ειναι οι απόψεις μου, ελπίζω να σε κάλυψα slaine.

slaine
07-12-08, 01:37
ωραία τα είπες.

προσωπικά πιστεύω ότι το γρήγορο τρέξιμο υπό τις κατάλληλες προυποθέσεις βοηθάει.

ευχαριστώ για την απάντηση :^^:

pikolo
07-12-08, 15:29
εγω πιστευω στο τρεξιμο χαμηλης εντασης ενοοντας το πολυ γρηγορο περπατημα...ετσι ωστε να μη μυικη μαζα...με το hit που πολοι υποστηριζουν αλλοι το κατακρινουν σε βιβλια τους.

RUHL
07-12-08, 15:37
εγω λεω παρατηστε την αεροβια και στην γραμμωση και καντε αυτο
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3649

καλο ακουγετε θα δοκημαστει φετος :thumbup:

pikolo
07-12-08, 16:48
ΚΑΛΟ ακουγεται αλλα εξαρταται τι ποσοτητες κιλων θες να χασεις νομιζω..αυτοι ειναι καλο για να θες να χασεις ενα δυο κιλα λιπους..φανταζομαι οτι θα χρειαζεται να κανεις και σταδιακη μειωση θερμιδων,,παραλληλα.

kostas1111
21-12-08, 02:02
μια εροτηση σε περιοδο ογκου ποσες φορες καενατε αεροβια την εβδομαδα εγω κανω 20 λεπτα καθε μερα για αυτο ρωταω 6 μερες εως το σαββατο
???

slaine
21-12-08, 02:07
τι εννοείς? αν ρωτάς διάβασε όλο το τόπικ να πάρεις μία γεύση.

όλα έχουν να κάνουν (εκτός από την υγεία) και με το στόχο-προτεραιότητά σου.

RUHL
21-12-08, 02:29
μια εροτηση σε περιοδο ογκου ποσες φορες καενατε αεροβια την εβδομαδα εγω κανω 20 λεπτα καθε μερα για αυτο ρωταω 6 μερες εως το σαββατο
???


αχχχχχχ κωστα κωστα :lol: :lol: :lol: :lol:







να πω κατι επιπλεον για αυτους που ακομα λενε οτι εχει ωφελει βρηκα ακομα ενα συμαχο στον πολεμο κατα της αεροβιας τον poliquine και αυτος λεει η αεροβια εμποδηζει να παρεις τερμα μυικη αναπτυξη και γενικα δεν εχει θετικα για την καρδια και για την υγεια ετσι πολυ περιληπτικα τα αναλυμενα που λεει

οποτε μεχρι τωρα ειμαστε 2(aceto+poliquine)-0 απο τους γνωστους guru
θα βρητε καποιον που να λεει οτι οντως εχει θετικα? τι θα γηνει? :P

peris
21-12-08, 02:59
μια εροτηση σε περιοδο ογκου ποσες φορες καενατε αεροβια την εβδομαδα εγω κανω 20 λεπτα καθε μερα για αυτο ρωταω 6 μερες εως το σαββατο
???

21/8 το ποστ μου
21/12 το δικο σου ποστ μετα απο 6 σελιδες αναλυση :lol: :lol: :lol: :lol:

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΧΟΥΜΕ :clown2: :clown2:

slaine2 αυτος :lol: :lol: :lol:

ψαξε στο φορουμ εχει και κατι ποστ απο 2005 κατι θα βρεις :lol: :lol: :lol: :lol:

RUHL
21-12-08, 03:31
slaine2 αυτος 01. lol 01. lol 01. lol

:rolf: :rolf: μην το πηραζεις το παιδι διαβαζει την ιστορια του φορουμ και οτι θυματε χερεται :lol: :lol: :lol:

BRaWNy
13-02-09, 15:17
Μιας και ζητήθηκαν κάποιες λεπτομέρειες περι σπριντς να αναφερθω σε κάποια πράγματα.

Κατ' αρχην και όπως είπα και στο άλλο τόπικ, ασπάζομαι τις αντιλήψεις περι του ότι τα σπριντς και γενικά η ΗΙΙΤ αερόβιες, βοηθούν στο να κρατήσεις μυική μάζα όταν είσαι σε δίαιτα, αλλά βοηθούν και να αυξήσεις μυική μάζα όταν είσαι σε όγκο.
Μιλάμε βέβαια σε τέτοιο βαθμό που να μην επιρρεαστούν οι προπονήσεις με τα βάρη, δηλαδή θα έλεγα οτι για τους περισσότερους, 1 session ΗΙΙΤ με σπριντς θα ηταν αρκετό και μέχρι 2 σε δίαιτα.

Όλα τα παραπάνω στηρίζονται βέβαια στο ότι με τα σπριντς και την ΗΙΙΤ, υπάρχει ένταση, και όπου υπάρχει ένταση, συνεπάγονται και ανάλογες θετικές προσαρμογές απο αυτή.
Κάτι που δεν υπάρχει με τις αερόβιες τις steady state (όπως περπάτημα στον διάδρομο, στατικό ποδήλατο και τέτοια), που είναι χαμηλής/μέτριας έντασης και μεγάλης διάρκειας, για αυτό και όπως αναφέρθηκα αρκετές φορές μέσα στο φόρουμ, εγω προσωπικά είμαι κατα αυτών των αεροβίων, ειδικά σε όγκο, και γιατι μπορουν να προκαλέσουν αρνητικές προσαρμογές ακριβως λόγω έλλειψης έντασης, περα απο το ότι δεν προσφέρουν και πολλά όσων αφορά τον μεταβολισμό κλπ, οπότε και η χρήση τους σε δίαιτα/προετοιμασία θα πρέπει να γίνει με προσοχή και μόνο προς τα τέλη της προετοιμασίας, και καλό είναι να μην ξεπερνάνε τις 4 εβδομάδες συνεχόμενα.

Πέρα απο αυτά, επίσης με τα σπριντς ανεβαίνει η έκκριση αυξητικής ορμόνης στο σωμα.

Όλα αυτά είναι απόψεις που ασπάζομαι, οι οποίες προέρχονται και απο απόψεις ειδικών στον χώρο.

Υπάρχουν πολλά θέματα στο διαδύκτιο περι των σπριντς κλπ, δεν μπορω να τα βρω όλα αυτη τη στιγμή, θα σας βάλω μόνο ένα κομμάτι απο κάποιο:
..... you really should only be doing 3-4 strength-training sessions per week (note: there are exceptions to this of course, but as a subjective generalization I find that this contention holds up quite well in vivo). Too much more volume than that and chances are, youʼre unnecessarily taxing your CNS—if not your basic energy and recovery reserves themselves. And itʼs here where I feel HIIT really shines, because sprint-workouts can be added to a three/four day split to augment anabolism and nutrient partitioning without leaving a trainee overly drained or unable to recover in between workouts (assuming proper pre- and post-workout nutritional principles are adhered to, of course).

Furthermore, sprinting likely has the potential to induce enough mild muscular-hypertrophy across nearly all lower and upper-body muscle-groups that—provided one is in a state of positive energy-balance—it can further stimulate skeletal muscular anabolism without overly (and adversely) influencing mTOR-mediated protein synthesis or creating the same type of DOMS after-effects that most conventional weight-oriented hypertrophy programs will ( 8 ). And all these numerous boons can be reaped from a workout that need not span any more than twenty or thirty minutes—most of which will be taken up by low-impact, low-exertion recovery intervals in between sprints.

Finally, sprinting is also tremendously effective at simultaneously improving oneʼs aerobic and anaerobic cardiovascular (to differing degrees, depending on the type of sprint(s) used and format of the workout) capacities. This may also be able to improve weight-workout performance by increasing a traineeʼs respiratory VO2 uptake (and subsequent ability of his/her mitochondria to draw in greater amounts of oxygen on the cellular level) during periods of exertion. This in turn enables his/her muscles to work more efficiently even in the face of high blood lactate (re: acidic) levels (9,10).

Exci
13-02-09, 15:30
Μιλάμε βέβαια σε τέτοιο βαθμό που να μην επιρρεαστούν οι προπονήσεις με τα βάρη, δηλαδή θα έλεγα οτι για τους περισσότερους, 1 session ΗΙΙΤ με σπριντς θα ηταν αρκετό και μέχρι 2 σε δίαιτα.
Δηλαδη μια φορα την εβδομαδα, μετα τα βαρη η καλυτερα σε μερα χωρις βαρη? θελω να πω, κανοντας αεροβια σε ογκο, δεν στοχευουμε απαραιτητα σε ωρες οπου εχουμε ελειψη γλυκογονου, or not?

Ο κυριος λογος που σκεφτομαι να κανω αεροβια ειναι για να διατηρησω μια καποια αντοχη στο τρεξιμο, που οπως λες:

This may also be able to improve weight-workout performance by increasing a traineeʼs respiratory VO2 uptake (and subsequent ability of his/her mitochondria to draw in greater amounts of oxygen on the cellular level) during periods of exertion. This in turn enables his/her muscles to work more efficiently even in the face of high blood lactate (re: acidic) levels (9,10).

BRaWNy
13-02-09, 15:54
Δηλαδη μια φορα την εβδομαδα, μετα τα βαρη η καλυτερα σε μερα χωρις βαρη? θελω να πω, κανοντας αεροβια σε ογκο, δεν στοχευουμε απαραιτητα σε ωρες οπου εχουμε ελειψη γλυκογονου, or not? Kατα τη δική μου γνώμη, αυτό δεν χρειάζεται να το επιδιώκουμε ουτε και σε δίαιτα, δεν είναι απαραίτητο.
Ειδικά για ΗΙΙΤ δεν είναι σωστό να κάνεις χωρις γλυκογόνο, κι αν κάνεις μετα απο βαρη, θα είναι μεσα στα πλαίσια της 1 ωρας γενικής προπόνησης.

Όπως έχω ξαναπεί, η δική μου άποψη είναι ότι οι αερόβιες καινε απλά θερμίδες και όχι λίπος.
Το λίπος καιγεται μετα σαν συνέπεια της αυξησης του μεταβολισμού και σε συνδιασμό όλων/άλλων παραγόντων.

Προτείνω οι αερόβια με σπριντς ή ΗΙΙΤ,
1-να γίνει την ίδια μέρα με βάρη, αλλά να αφορα διαφορετικά μερη απο ότι με τα βαρη.
π.χ.αν κάνεις πόδια, το μόνο που μπορεις να κάνεις είτε άλλη ωρα της ιδιας μέρας, ειτε μετα απο τα βαρη (αρκει να μην ξεπεράσεις την μια ωρα προπόνησης βαρη+ΗΙΙΤ), είναι να παίξεις γροθιές στον σάκο του μποξ σε στυλ διαλειμματικό, οπότε δεν θα βάλεις στο παιχνίδι τα πόδια.
Αν κάνεις ανω σωμα μπορεις να κάνεις σπριντς (κατα προτίμηση άλλη ωρα την ίδια μέρα), ή π.χ. ανεβοκατέβασμα σκαλοπατιών (πραγματικών) σε στυλ διαλειμματικό.
Αναφέρω τα ειδη που χρησιμοποιώ εγω.

2-Να γίνει σε διαφορετική μέρα, αλλά αν πρόκειται για σπριντς, να μην επιρρεάζει τις προπονήσεις και τα ωφέλη με τα βάρη, δηλαδή, όχι μια μέρα πριν απο πόδια.
Όσο για μια μερα μετα απο πόδια, εξαρτάται απο τον καθένα ατομικά, αν και αυτό μπορει να δρασει σε κάποιο βαθμό αρνητικά.
Κάπως έτσι θα σκεφτείς κι αν πρόκειται για ΗΙΙΤ που συμπεριλαμβάνει ανω σωμα, όπως μποξ στο σάκο (αν κάνεις/κάνετε).


Αν πρόσεξες όμως στο μέρος του αρθρου που παρέθεσα, μιλάει για 3-4 sessions με βαρη τη βδομάδα και αυτό για τους περισσότερους, και ότι αν υπάρχει υψηλό volume στα βαρη, μπορει να κουράσει παραπάνω απο ότι πρέπει το CNS κλπ.
Οπότε, κατα τη γνώμη μου, αν θες να έχεις και ΗΙΙΤ ή σπριντς στο πρόγραμμα, δεν θα συνιστούσα πάνω απο 3-4 μερες βαρη την εβδομάδα, και όσων αφορά τον συνδιασμό με τα σπριντς κλπ, για να μπορει να ρυθμιστούν στο πλάνο καλύτερα.

Piratis
13-02-09, 15:59
μαλον πρεπει να ξαναγραψω εκεινα που χαθηκαν

Αλλος ενα μυθος ειναι αεροβια βοηθαει τον μεταβολισμο

Πρωτον η αεροβικη ασκηση δεν καιει τοσες θερμιδες οσες νομηζουν μερικοι .
Η λογικη για να χασεις βαρος ειναι την εβδομαδα να εχεις ελειμα 3500 θερμιδες για να χασεις μισο κιλο λιπους

Ενω η προπονηση με τα βαρη καιει περισσοτερες θερμιδες αν βαλεις μυεις απο την ασκηση με βαρη θα καις ακομα περισσοτερες θερμιδες επειδη οι μυεις θελουν ποιο πολλες για διατηρηση.Και οι 2(βαρη,αεροβια) αυξανουν τον μεταβολισμο(περισσοτερο τα βαρη για ωρες οπως λεει ο jeff anderson) .Αλλα απο τα βαρη την σκληρη προπονηση ενεργοποιουντε η αναρωση και ο αναβολισμος στους μυεις και επομενος οι απαιτησεις σε θερμιδες.

Τωρα μερικα λογια απο μενα τι ωφελος να δεις με 3 αεροβιες απο 20-40 λεπτα που υποστηρηζουν μερικοι την εβδομαδα ?
Το μονο που κανει ειναι να χανεις χρονο και την κοινωνικη σου ζωη τσαμπα χωρις νοημα.
Ασε που πως να το πω εγω βαριεμε κιολας διαβαζω τους πανω λογους και κοιμαμε ισηχος τις νυχτες.
Αν θελεις να εισαι γραμμωμενος-καθαρος στον ογκο τρωγε πιο καθαρα η βλεπεις οτι ξεφευγεις φτιαξε την διατροφη σου.

Ο καθενας οτι θελει κανει και εγω δεν κανω αεροβια στον ογκο ΠΛΕΟΝ

να ξερεις περι για σενα τα εγραψα η αφορμη τουλαχιστον ησουν δεν ειχα και τοσο ορεξη επειδη εγω ηδη τα εχω διαβασει

το οτι δεν κανεις εσυ αεροβια το καταλαβα αμεσως..αυτο δε σημαινει ομως οτι δεν πρεπει να κανουν και ολοι οι αλλοι.

μην ξεχασω να σε ευχαριστησω και για το "χεχεχε εκτομορφε" που ειπες στο προηγουμενο τοπικ...με εκανες και γελασα.

1) εχεις δει στα ΜΕΤ οτι η προπονηση με βαρη καιει περισσοτερες απο ΗΙΙΤ ?

2)στην αρχη λες οτι δεν βοηθαει τον μεταβολισμο η αεροβικη μετα λες οτι τον αυξανει.

3) πιο πριν ειπες οτι χωρις αεροβικη επιτυγχανεις απολυτη μυικη μαζα , προφανως εννοεις και απολυτη αυξηση λιπους.

δλδ συμφωνα με τα λεγομενα σου με λιγα λογια αν καποιος π.χ ειναι ενδομορφος δεν θα τρεξει ποτε στον ογκο , 8α παρει 10-15 κιλα για πλακα απο τα οποια φυσικα πολλα θα ειναι λιπος και πιστευεις οτι μετα αν ξεκινησει τις αεροβικες θα χασει ευκολα ολο αυτο το λιπος που πηρε.

διατροφη - γυμναστικη - αεροβικη θα ειναι παντα ο καλυτερος συνδυασμος για οτι θελουμε να επιτυχουμε αυξομοιωνοντας το καθε ενα απο αυτα αναλογα με τον στοχο που εχουμε.

BRaWNy
13-02-09, 16:10
Φίλε piratis, δεν ξερω αν κατάλαβα καλά, μήπως μπερδεύεις τις αερόβιες χαμηλής/μέτριας έντασης και διάρκειας 40-60 λεπτώ κλπ, με τις ΗΙΙΤ με υψηλή ένταση διαλειμματικές αερόβιες και διάρκειας μέχρι 20-30 λεπτά?

Νομίζω ότι ο Ruhl είναι κατα των αεροβίων της πρωτης περίπτωσης (ειδικά στον όγκο), όπως και εγω, και όχι κατα των αεροβίων της δεύτερης περίπτωσης, οι οποίες φυσικά και αυξάνουν τον μεταβολισμό πολύ περισσότερο απο αυτες της πρωτης περίπτωσης και προάγουν και τον αναβολισμό κλπ.

Αν υπάρχει περίπτωση να θες περισσότερες απόψεις απο μένα περι του θέματος, ότι περισσότερα κακά κάνουν οι χαμηλής εντασης και μεγάλης διάρκειας αερόβιες, απο ότι καλά (βλέπε π.χ. ελευθερες ρίζες, χάσιμο μυικής μάζας κλπ), κάνε ένα search βάζοντας στην επιλογή author εμένα (ή μεσω του προφίλ μου), να σου βγάλει τα πόστ μου, και θα τις βρεις.
Αν δε βαριέσαι.

Είναι και σχετικά πρόσφατες (1-2 μηνες το πολύ)

RUHL
13-02-09, 16:18
Σορυ δεν εχω χρονο σημερα να τα διαβασω ολα και να μπω σε διαδηκασια κουβεντας αυριο λογικα :thumbup:

στα πεταχτα λιγο που ειδα ειναι αυτο που λεει ο μπραουνι ακριβως απο πανω^^

και κατι εκει που λεει ο πειρατης κατι ακυρα να παρεις 15 κιλα και μετα να αρχησεις το καλυτερο χασημο λιπους η να μην παρεις ειναι να κλησεις το στομα σου και να μην τρως παραπανω η να μειωσεις την ληψη γενικα ετσι ελενχεις το λιπος και οχι με καταβολικες αεροβιες


later :inandout:

BRaWNy
13-02-09, 17:04
αυτο που λεει ο μπραουνι ακριβως απο πανω
Μπρώνυ είναι ρε συ, και όχι Μπράουνι.
Τα Μπράουνις είναι μπισκότα :P :lol: χε χε

slaine
13-02-09, 17:27
Φίλε piratis, δεν ξερω αν κατάλαβα καλά, μήπως μπερδεύεις τις αερόβιες χαμηλής/μέτριας έντασης και διάρκειας 40-60 λεπτώ κλπ, με τις ΗΙΙΤ με υψηλή ένταση διαλειμματικές αερόβιες και διάρκειας μέχρι 20-30 λεπτά?

Νομίζω ότι ο Ruhl είναι κατα των αεροβίων της πρωτης περίπτωσης (ειδικά στον όγκο), όπως και εγω, και όχι κατα των αεροβίων της δεύτερης περίπτωσης, οι οποίες φυσικά και αυξάνουν τον μεταβολισμό πολύ περισσότερο απο αυτες της πρωτης περίπτωσης και προάγουν και τον αναβολισμό κλπ.

Αν υπάρχει περίπτωση να θες περισσότερες απόψεις απο μένα περι του θέματος, ότι περισσότερα κακά κάνουν οι χαμηλής εντασης και μεγάλης διάρκειας αερόβιες, απο ότι καλά (βλέπε π.χ. ελευθερες ρίζες, χάσιμο μυικής μάζας κλπ), κάνε ένα search βάζοντας στην επιλογή author εμένα (ή μεσω του προφίλ μου), να σου βγάλει τα πόστ μου, και θα τις βρεις.
Αν δε βαριέσαι.

Είναι και σχετικά πρόσφατες (1-2 μηνες το πολύ)

οι χαμηλής έντασης αεροβικής έχουν και άλλα αρνητικά εν τέλει
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4618

Piratis
13-02-09, 17:40
Φίλε piratis, δεν ξερω αν κατάλαβα καλά, μήπως μπερδεύεις τις αερόβιες χαμηλής/μέτριας έντασης και διάρκειας 40-60 λεπτώ κλπ, με τις ΗΙΙΤ με υψηλή ένταση διαλειμματικές αερόβιες και διάρκειας μέχρι 20-30 λεπτά?

Νομίζω ότι ο Ruhl είναι κατα των αεροβίων της πρωτης περίπτωσης (ειδικά στον όγκο), όπως και εγω, και όχι κατα των αεροβίων της δεύτερης περίπτωσης, οι οποίες φυσικά και αυξάνουν τον μεταβολισμό πολύ περισσότερο απο αυτες της πρωτης περίπτωσης και προάγουν και τον αναβολισμό κλπ.



φιλε BRaWNy εγω ΗΙΙΤ κανω , το ειπα και στο προηγουμενο παρεμφερες τοπικ που κλειδωθηκε , ο RUHL νομιζω ειναι κατα της αεροβιας στον ογκο γενικως, ετσι ειπε δλδ.

Ο καθενας οτι θελει κανει και εγω δεν κανω αεροβια στον ογκο ΠΛΕΟΝ


Ευχαριστω για την προτρoπη στα post σου. :)


και κατι εκει που λεει ο πειρατης κατι ακυρα να παρεις 15 κιλα και μετα να αρχησεις το καλυτερο χασημο λιπους η να μην παρεις ειναι να κλησεις το στομα σου και να μην τρως παραπανω η να μειωσεις την ληψη γενικα ετσι ελενχεις το λιπος και οχι με καταβολικες αεροβιες


later :inandout:

τοτε δεν προκειται να παρεις και μυικη μαζα..αποφασισε 8)

Steve KinG STyLe
13-02-09, 17:45
Πολυ ενδιαφερον :thumbup:
Επειδη δεν ξερω ακριβως οταν αναφερομαστε σε ΗΙΤ αεροβικη πως ακριβως εφαρμοζεται???

Piratis
13-02-09, 17:56
Πολυ ενδιαφερον :thumbup:
Επειδη δεν ξερω ακριβως οταν αναφερομαστε σε ΗΙΤ αεροβικη πως ακριβως εφαρμοζεται???

αν εισαι π.χ στον διαδρομο κανεις 2 λεπτα χαλαρο ζεσταμα μετα κανεις σπριντ για μισο περιπου λεπτο μετα 1.5 λεπτο παλι χαλαρο περπατημα και ουτω καθ'εξης μεχρι να τελειωσεις παλι με 2 λεπτα χαλαρο περπατημα συμπληρωνοντας 20 λεπτα.

2 λεπτα περπατημα
0.5 τρεξιμο
1.5 περπατημα
0,5 τρεξιμο
1,5 περπατημα
>>
>>
2 λεπτα περπατημα (20 λεπτα συνολο)

αυτο ειναι ενα ενδεικτικο παραδειγμα καποιος μπορει να κανει σπριντ λιγο παραπανω απο μισο λεπτο , μπορει να εχει λιγο μεγαλυτερο χρονο περπατηματος κ.λ.π.

slaine
13-02-09, 18:14
θα πρότεινα γήπεδο ή γενικά έξω και όχι σε διάδρομο, εκεί ουσιαστικά δε σπρώχνεις. κατ'εμέ το μόνο καλόσ το διάδρομο είναι ότι σε "αναγκάζει¨να έχεις ένα ρυθμό.

υπάρχουν άπειροι τρόποι να το κάνεις, δοκιμάζεις και βλέπεις

BRaWNy
13-02-09, 18:17
piratis...
Πιθανόν να μην είναι ο Ruhl κατά της ΗΙΙΤ αερόβιας στον όγκο, αλλά απλά να μην κάνει.
Και εγω μέχρι τωρα δεν έκανα στον όγκο αερόβια ΗΙΙΤ, αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι κατά.

Δε ξερω σίγουρα, έτσι φαντάζομαι για τον Ruhl.


Υ.Γ.Πάντως σπριντς σε διάδρομο στα γυμναστήρια δεν προβλέπεται.
Με τα σπριντς δεν εννοούμε ακριβως οποιοδήποτε τρέξιμο, αλλά τρέξιμο με το 100%.
Φανταστείτε τι θα γίνει αν δοκιμάσει κανείς να κάνει με το 100% σπριντ στον διάδρομο.

Όπως και να έχει, εγω προτείνω ακόμη και για περπάτημα να θελει να κανει κανείς, να το κάνει εξω και όχι στον διάδρομο.


Υ.Γ.2.Η πιό χαμηλής έντασης μορφή αερόβιας πάντως είναι η Zombie style.
Όπου διανύεται απόσταση 1 μέτρου σε 25 δευτερόλεπτα και άνω, και ΧΩΡΙΣ καρδιακούς παλμούς.

KM2909
13-02-09, 19:34
respiratory VO2 uptake

:???:

Piratis
13-02-09, 21:01
Υ.Γ.Πάντως σπριντς σε διάδρομο στα γυμναστήρια δεν προβλέπεται.
Με τα σπριντς δεν εννοούμε ακριβως οποιοδήποτε τρέξιμο, αλλά τρέξιμο με το 100%.
Φανταστείτε τι θα γίνει αν δοκιμάσει κανείς να κάνει με το 100% σπριντ στον διάδρομο.


θα συμφωνησω , 100% αν εισαι πολυ γρηγορος ειδικα σιγουρα.. εγω βαζω τον διαδρομο στο 15 και τρεχω..υποθετωντας οτι αυτο ειναι περιπου το 85-90%.

ενα ωραιο παραδειγμα για ΗΙΙΤ ειναι στο βουνο σε ελαφρια ανηφορα ..τρεχεις ανεβαινοντας πολυ γρηγορα μια χ αποσταση και μετα κατεβαινεις την ιδια αποσταση χαλαρα με περπατημα.. και επαναληψη.

και σε σκαλες σε πολυκατοικια ειναι καλη γρηγορη επιλογη...και μεσα στο σπιτι σε σταση push ups , γρηγορες κινησεις mountain climber.

BRaWNy
14-02-09, 09:30
και σε σκαλες σε πολυκατοικια ειναι καλη γρηγορη επιλογηΑν θέλετε μπορει να γίνει και σε γήπεδο με κερκίδες που έχουν στο πλάι σκαλοπάτια ή και με ίδιες τις κερκίδες.

RUHL
14-02-09, 20:28
σε διαδηκασια κουβεντας

αυριο :box1: :box1: :box1: :box1:


Μπρώνυ είναι ρε συ, και όχι Μπράουνι.
Τα Μπράουνις είναι μπισκότα
Ενταξη πως κανεις ετσι δεν σε ειπα και λουκουμα μπισκοτο σε ειπα :banghead: :banghead: :joker: :joker: :joker: :lol: :lol: :lol: :lol: :clown:


:rabbit: :toast:

vagg
15-02-09, 00:42
[/quote]Αν θέλετε μπορει να γίνει και σε γήπεδο με κερκίδες που έχουν στο πλάι σκαλοπάτια ή και με ίδιες τις κερκίδες.[/quote]
για τα γονατα ομως ειναι σκληρο...και η κλιση στο διαδρομο....

παντως οντως καμια σχεση στο διαδρομο και εξω....εκανα 7 χιλιομετρα στο διαδρομο μεσα σε μια ωρα και πηγα ο γκασμας και νομιζα οτι θα τα κανω και σε γηπεδο...αχχαχαχααχχα τωρα γελαω αλλα τοτε δακρυσα(μπορει να δακρυσε και η εικονα της παναγιας μαζι μου)...αχχαχααχχα

kutsup
15-02-09, 13:11
παντως οντως καμια σχεση στο διαδρομο και εξω....εκανα 7 χιλιομετρα στο διαδρομο μεσα σε μια ωρα και πηγα ο γκασμας και νομιζα οτι θα τα κανω και σε γηπεδο...αχχαχαχααχχα τωρα γελαω αλλα τοτε δακρυσα(μπορει να δακρυσε και η εικονα της παναγιας μαζι μου)...αχχαχααχχα

Ο διάδρομος είναι σαφώς καλύτερος. Έχεις τα οφέλη της αερόβιας χωρίς την επιβάρυνση που έχεις στις αρθρώσεις όταν τρέχεις σε τσιμέντο ή ακόμη και χώμα. Άντε με το χόρτο κάτι γίνεται αλλά αν βρεις χόρτο για τρέξιμο γράψε μου.
Πάντως αντί για sprints μπορείς να κάνεις ανηφόρα. Πάνε 2λεπτα πχ κλίση 6 με ταχύτητα 5,5 - 6 και κλίση 12 - 15 με ταχύτητα 6,5 - 7.

BRaWNy
15-02-09, 13:56
παντως οντως καμια σχεση στο διαδρομο και εξω....εκανα 7 χιλιομετρα στο διαδρομο μεσα σε μια ωρα και πηγα ο γκασμας και νομιζα οτι θα τα κανω και σε γηπεδο...αχχαχαχααχχα τωρα γελαω αλλα τοτε δακρυσα(μπορει να δακρυσε και η εικονα της παναγιας μαζι μου)...αχχαχααχχα

Ο διάδρομος είναι σαφώς καλύτερος. Έχεις τα οφέλη της αερόβιας χωρίς την επιβάρυνση που έχεις στις αρθρώσεις όταν τρέχεις σε τσιμέντο ή ακόμη και χώμα. Άντε με το χόρτο κάτι γίνεται αλλά αν βρεις χόρτο για τρέξιμο γράψε μου.
Πάντως αντί για sprints μπορείς να κάνεις ανηφόρα. Πάνε 2λεπτα πχ κλίση 6 με ταχύτητα 5,5 - 6 και κλίση 12 - 15 με ταχύτητα 6,5 - 7.Μπορει να έχεις δίκιο εν μέρει σε αυτά που λες kutsup, αλλά εγω έχω και μια άλλη εκδοχή, δηλαδή βλέπω τα πράγματα και απο μία άλλη οπτική γωνιά.

Εγω πιστεύω ότι και με τον διάδρομο μπορεις να πάθεις ζημιά, αν είναι να την πάθεις.
Σημασία έχει να προσέχει κανείς με ότι κάνει, και να λαμβάνει υπόψιν κάποιους σχετικούς απράγοντες, ωστε να το κάνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Όπως και να έχει, ειναι αλλιως εξω ή στη φύση, απο το simulation στυλ, αν με πιάνετε τι εννοώ.
Κάποτε δεν υπήρχαν διάδρομοι στα γυμναστήρια κλπ.
Εγω προτιμώ να παίρνω το ρίσκο (αν υπάρχει), δε μου'ρχεται καλά το να κάνω σε στυλ simulation, είτε είναι τρέξιμο, ειτε είναι sex, ειτε είναι οδήγηση κλπ κλπ.

Εσυ φίλε kutsup απο ότι ξέρω κάνεις καταδύσεις, σίγουρα φαντάζομαι ότι υπάρχουν και ειδικοί χώροι κάπου στον κόσμο, προσωμοίωσης καταδύσεων κλπ.
Και σιγουρα σε αυτούς τους χώρους είναι λιγότερο επικίνδυνο, απο ότι έξω στη θάλασσα, για ευνόητους λόγους.
Πες ότι υπάρχει τέτοιος χώρος κοντα σου, που θα προτιμούσες να κάνεις τις καταδύσεις?
Εννοώ που πιστεύεις θα είχε την καλύτερη αίσθηση κλπ, αν με πιάνεις πως το εννοώ, επειδή δεν βρισκω αυτη τη στιγμή λόγια.

Δεν τα λέω επειδή θέλω μια απάντηση, απλά για να καταλάβεις πως το εννοώ εγω απο μια άλλη οπτική γωνιά το θέμα με τον διάδρομο κλπ.

Όλα αυτά βέβαια στα πλαίσια συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων, δεν προσπαθω να σου πάω κόντρα, μου αρέσει να μιλάω μαζί σου.

Υ.Γ.Εξάλλου το τρέξιμο έξω είναι πιό αποτελεσματικό απο ότι στον διάδρομο, κι ας θεωρείται πιό επικινδυνο, δεν είναι μόνο απο"αίσθηση" διαφορετικό.
Εγω δεν πιστευω ότι ο διάδρομος έχει τα ωφέλη της αερόβιας γενικώς.
Και τα ΑΑΣ είναι πιό αποτελεσματικά απο τα συμπληρώματα, κι ας θεωρούνται πιό επικίνδυνα.
Μπορει να μην ταιριάζει και πολύ αυτό το παράδειγμα, αλλά πολλές φορές εμεις οι ανθρωποι μπορουμε να κάνουμε κάτι που δεν είναι επικίνδυνο, να γινει επικίνδυνο.

kutsup
15-02-09, 19:46
Καταρχήν έχω κάνει και από τα δύο είδη και κατέληξα να αγοράσω διάδρομο.

Τώρα εξαρτάται τι θέλεις να πετύχεις. Αν σε ενδιαφέρει να βελτιώσεις την απόδοσή σου σε κάποιο άλλο "άθλημα" (πες ότι αυτά είναι βάρη ή/και καταδύσεις) όπου μετράει ο έλεγχος της αναπνοής και η εν γένει φυσική κατάσταση του καρδιοαναπνευστικού σου συστήματος, τότε ο διάδρομος έχει πλεονέκτημα γιατί σε ενδιαφέρουν πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Τώρα αν προσθέσω και παράγοντες όπως ο χρόνος και ο τόπος τα πλεονεκτήματα αυξάνονται.

Αν θέλεις να γυμνάζεσαι γενικώς χωρίς συγκεκριμένο σκοπό ή το τρέξιμο αποτελεί βασικό συστατικό της προπόνησής σου, το οποίο για να μην παρεξηγηθούμε δεν το κατακρίνω (ίσως μάλιστα να είναι και πιο ολοκληρωμένο πακέτο για την υγεία τόσο την σωματική όσο και την ψυχική) τότε θα συμφωνήσω ότι έχει περισσότερα οφέλη το τρέξιμο εκτός με τίποτε όμως στο τσιμέντο ή στην άσφαλτο. Ταρτάν, χόρτο και χώμα. Η άμμος είναι ειδική περίπτωση.

Αν προσέξεις θα δεις ότι δεν έγραψα για επικινδυνότητα αλλά για επιβάρυνση των αρθρώσεων. Επιβάρυνση μπορεί να έχεις και από το στραβό κάθισμα αλλά σίγουρα δεν είναι επικύνδυνο αν δεν γίνεται κατάχρηση.

Όλα έχουν να κάνουν με το "κόστος και οφέλεια". Η καλύτερη δυνατή απόδοση με τη λιγότερη δυνατή προσπάθεια. Αλλιώς θα είμαστε μονόπλευροι και δεν θα προλάβουμε να δοκιμάσουμε και πολλά πράγματα στη ζωή μας. Και δε λέω απλά να τα "περάσουμε ξυστά" αλλά να τα ζήσουμε ολοκληρωμένα.

Το ρίξαμε στη φιλοσοφία κυριακάτικα :D

BRaWNy
15-02-09, 20:00
Ναι, εγω δεν μίλησα για τρέξιμο σε ασφαλτο ή καλύτερα αν θες για ανώμαλο έδαφος, ασε που είναι και άβολο (ποιός μπορει να τρέξει σπριντς μέσα σε πολη και στους δρόμους, περπάτημα όμως μπορει να γίνει).
Και με τρέξιμο αναφέρομαι κυρίως για σπριντς, κατι που είναι αβολο και δυσκολο στον διάδρομο.

Οπότε όταν κανείς έχει πρόσβαση και μπορει να κάνει τρέξιμο εξω και με τις κατάλληλες προδιαγραφές, γιατι να το κάνει στον διάδρομο, εφόσων αυτά με τον έλεγχο αναπνοής κλπ που είπες μπορουν να γίνουν και έξω πχ σε γηπεδο κλπ?
Έξω έχει και περισσότερο καθαρό αέρα απο ότι μεσα σε gym (ειδικά σε δασάκι που πάω εγω)

Το δάπεδο του διαδρόμου, γιατι είναι καλύτερο απο το τσιμέντο?
Συνήθως το τσιμέντο (δρόμοι) δεν είναι ανώμαλη επιφάνεια, οπότε απο αυτη τη πλευρά δεν διαφέρουν.
Απο άποψης κραδασμών έχουν διαφορά?
Με το ταρτάν τι παίζει, και αυτό σχετικά σκληρό δεν είναι?

kutsup
15-02-09, 20:18
Οπότε όταν κανείς έχει πρόσβαση και μπορει να κάνει τρέξιμο εξω και με τις κατάλληλες προδιαγραφές, γιατι να το κάνει στον διάδρομο, εφόσων αυτά με τον έλεγχο αναπνοής κλπ που είπες μπορουν να γίνουν και έξω πχ σε γηπεδο κλπ?
Έξω έχει και περισσότερο καθαρό αέρα απο ότι μεσα σε gym (ειδικά σε δασάκι που πάω εγω)

Το δάπεδο του διαδρόμου, γιατι είναι καλύτερο απο το τσιμέντο?
Συνήθως το τσιμέντο (δρόμοι) δεν είναι ανώμαλη επιφάνεια, οπότε απο αυτη τη πλευρά δεν διαφέρουν.
Απο άποψης κραδασμών έχουν διαφορά?
Με το ταρτάν τι παίζει, και αυτό σχετικά σκληρό δεν είναι?

Καλά τα λες αλλά γήπεδο που είναι το γήπεδο και πόση ώρα χρειάζεσαι; Σοβαρότος παράγοντας με την σημερινή κίνηση των δρόμων.
Όσο για τον καθαρό αέρα το ξέρω γι αυτό κι αγόρασα διάδρομο στο σπίτι. Κερδίζω και σε χρόνο και σε "αέρα" αφού ανοίγω μπαλκονόπορτα.

Μην συγκρίνεις τον διάδρομο με το τσιμέντο καμία σχέση. Ο διάδρομος όσο πιο καλός είναι τόσο πιο καλό αντικραδασμικό δάπεδο έχει. Μπορείς να τρέξεις χωρίς παπούτσια και να μην έχεις καμία ενόχληση.
'Οσο για το ταρτάν επίσης καμία σχέση με την άσφαλτο. Έτρεχα επί 2 χρόνια στο βοηθητικό γήπεδο στο Καυταντζόγλειο και κάποια στιγμή πήγα στην παραλία την Θεσσαλονίκης που έχει τσιμεντόπλακες. Την άλλη μέρα με πονούσαν οι αστράγαλοί μου.
Μπορεί να μην είναι σαν το χόρτο αλλά έχει σχετικά καλή αποροφητικότητα κραδασμών. Είναι σαν σκληρό λάστιχο πάχους 1 - 1,5 εκατοστών. Αν κάνεις sprints είναι το καταλληλότερο μαζί με ένα ζευγάρι παπούτσια με καρφάκια.

BRaWNy
15-02-09, 20:46
Thanks για της πληροφορίες περι ταρτάν κλπ.

Εσυ ζεις σε μεγαλούπολη, οπότε καταλαβαίνω, ειδικά αν δεν έχεις και χρόνο για μεταβαση σε γηπεδο κλπ.

PanosDanis
13-01-15, 00:26
Καλησπερα παιδια :)

Σε λιγες μερες τελειωνω την "περιοδο γραμμωσης" εφοσον καταφερα και ηρθα στο επιπεδο που θελω. Το θεμα ποιο ειναι. Μεχρι στιγμης κανω 3 φορες την εβδομαδα 45 λεπτα χαλαρο joking μετα την προπονηση (παλμους δε ξερω παντως ανασαινω κανονικα απ την μυτη μια χαρα οποτε νομιζω πως ειμαι καλα) εκτος την μερα που εχω ποδια και 20' γρηγορο περπατημα πριν τα ποδια. Ειμαι παιδι Γ λυκειου και επισης παιδι που βαζει ευκολα λιπος. Το θεμα ποιο ειναι. Θα μπω στον ογκο παλι (περιπου 300 θερμιδες πανω) μεχρι δε ξερω ποσο καιρο λογικα απριλιο-μαιο. Θελω να σταματησω τον διαδρομο κ αυτα τα 45 λεπτα να τα αξιοποιησω στο διαβασμα, ομως ξερω οτι αν το κανω αυτο θα μπει λιπος αρκετο πραγμα που θελω να αποφυγω. Ειναι καλυτερο να σπασω την αεροβια 2 φορες την εβδομαδα απο 20 λεπτα (μια μετα την προπονηση κ μια πριν τα ποδια) ή μια τα ποδια 20 λεπτα και μια μερα απ το σ/κ ενα 45λεπτο; Στον προηγουμενο κυκλο ογκου που ημουν ειχα 2 φορες απο 20λεπτα αλλα εβαλα αρκετο λιπος μεσα στους 4 μηνες (περιπου 11 ποντους περιφερεια εκει τα παιρνω τα πιο πολλα-.-), αν και οι θερμιδες απο +300 που λεω τωρα ηταν +600κατι.

Ηλικια 17,5
Υψος 177 cm
κιλα 69
υποθ/κη διατροφη 1700 θερμιδες
Συντηρησης: 2000.

Σημειωνω οτι πριν αρχισω τον προηγουμενο ογκο ημουν στα 65 κιλα και στο τελος του ογκου ημουν 79. Εχω παρει 2-3 κιλα καθαρα μυικα αλλα εφτυσα αιμα μεχρι να ξαναφτασω εδω.

beefmeup
13-01-15, 00:37
δεν καταλαβα ακριβως τι θες να πεις..
αν δεν θες να λιπωσεις στον ογκο κ δεν σε περνει για αεροβια,απλα ριξε θερμιδες κ θα εισαι κομπλε.

vaggan
13-01-15, 00:41
αν οι θερμιδες που θα αυξησεις ειναι οντως μονο 300 και οχι οτι να ναι δεν χρειαζεσαι καθολου αεροβια αν βαλεις αεροβια μεσα θα καις το οποιδηποτε πλεονασμα οποτε δωρο αδωρο για εμενα μην κανεις καθολου αεροβια και επισης ουτε στην γραμμωση θα σου χρειαστει αν κανεις παλι την ιδια μειωση οποτε μπορεις να ριξεις ολο σου το βαρος στο διαβασμα χωρις να ανυσηχεις:green:

PanosDanis
13-01-15, 00:47
Οχι δεν ειναι οτι δε θελω να λιπωσω αυτο ειναι αναποφευκτο. Δε θελω να βαλω το λιπος που εβαλα, θελω να φτιαξω ετσι το αεροβιο ωστε να κερδιζω λιγες θερμιδες την εβδομαδα να πηγαινω +1 κιλο τον μηνα και αν. και επειδη ειναι και το μερος του διαβασματος θελω να βρω και ποτε κ ποσο να κανω. Εχω διαβασει/μου εχουν πει οτι αν κοψω τελειως το αεροβιο και κανω μονο βαρη θα αποθηκευτει το λιπος πιο ευκολα απ οτι αν κανω αεροβιο. Αν ειναι οπως τα λεει ο vegan και δεν ισχυει αυτο π εχω ακουσει τοτε ειναι η καλυτερη μου. Και αυτες οι +300 θερμιδες θα ειναι λιγο απ ολα πρωτεινη/υδατ/λιποι. Φυσικα ενα cheat στις 7-10 μερες θα το εχω αλλα δε κανω και τρελα πραγματα.

vaggan
13-01-15, 01:19
πολυ επιστημονικο πας να το κανεις και με χαλας:Pβαλε 200 θερμιδες χωρις αεροβια και παρατηρησε τον ρυθμο που αυξανεσαι ανα μηνα τοτε χωρις αεροβια παλι οταν δεις στασιμοτητα για κανα 15 νθημερο τσιμπα αλλες 150 μεχρι να φτασεις το επιθυμητο βαρος

PanosDanis
13-01-15, 01:38
χαχα ειναι που προσπαθω να ξεμπερδεψω καποια πραγματα στο μυαλο μου και πεταω διαφορα :P οκκ λοιπον θα αρχισω ετσι. :D

LEGPRESS
21-01-15, 12:22
απλα μια αποψη να πω...η αεροβια χρειαζεται οπωσδηποτε και στον ογκο εστω κι αν δεν ειναι σε τεραστια ενταση και για πολυ μεγαλο διαστημα η καθε μερα ...και για να μη ξεχναμε την καρδια μας,και για να χουμε περισσοτερες αντοχες στα βαρη και να οξυγονωνεται καλυτερα ο οργανισμος...ειδικα το hit που δειχνει να ανεβαζει τεστοστερονη βασει ερευνων,που χρειαζεται λιγο χρονο(π.χ.3 προπονησεις τη βδομαδα 20 λεπτα)και πυ μας βοηθαει να χανουμε λιπος ενω διατηρουμε οσο γινεται τη μυικη μας μαζα...απλα μια αποψη...

PanosDanis
21-01-15, 18:09
Βασικά ναι από βδομάδα που θα αρχίσω υπερθερμιδικα θα εντάξω HIT Μια 2 φορές την εβδομάδα όχι πάνω από 15-20 λεπτά

COBRA_STYLE
21-01-15, 18:27
Εχει προκυψει απο μελετες οτι η αεροβια μειωνει την μυοστατινη οταν γινεται σωστα και λογικα.

Το καλυτερο απο ολες τις αποψεις ειναι γρηγορο περπατημα σε ανηφορικη κλιση.

PanosDanis
21-01-15, 18:49
Αρα τι να προτιμησω ωστε να μην βαλω πολυ λιπος;

COBRA_STYLE
21-01-15, 20:25
Ε 2-3 φορες τη βδομαδα απο 15-20 λεπτα το απο πανω...και μετα με μικρα διαλειμματα στα βαρη και ποιοτικη διατροφη θα σαι αρχοντας.Τωρα βεβαια στα λεω αυτα αρκετα χοντρικα,δεν εχω ιδεα τι θες να κανεις ακριβως κ πώς θα κινηθεις,βαριεμαι να διαβασω απο την αρχη.

SOLID
21-01-15, 21:14
Εχει προκυψει απο μελετες οτι η αεροβια μειωνει την μυοστατινη οταν γινεται σωστα και λογικα.

Το καλυτερο απο ολες τις αποψεις ειναι γρηγορο περπατημα σε ανηφορικη κλιση.


Eχουμε κατι περι τουτου???Κανα λινκ εχεις ευκαιρο μηπως??Τελειως τυχαια συχνα περπαταω σε ανηφορικη κλιση ειδικα μετα απο ποδια και βοηθαει ΤΡΕΛΑ στις γαμπες παρεμπιπτοντως.

TRIANTAFYLLOU
21-01-15, 21:28
οι θερμίδες και διατροφή γενικότερα ευθύνονται για το αν θα βάλεις λίπος η όχι , η αερόβια απλα ευνοεί κάποιες παραπανω θερμίδες να τις κάψεις
εφόσον δεν σε παίρνει ο χρόνος ελλάτωσέ της αλλα μην την κόψεις , κάνε έστω 15-20 λεπτα με ανεβάσματα περισσότερο για την καρδιά , η υγεία της καρδιάς και στον όγκο παίζει μεγαλύτερο ρόλο , την αερόβια μην την σχετίζουμε μόνο με καύση λίπους είναι λάθος , όπως λαθος είναι και η υπερβολή , εκτός αν κάποιος είναι μαραθωνοδρόμος

σε συνδιασμό με τα βάρη έχουμε μια πιο πλήρη και ολοκληρωμένη εκγύμναση και τα λέω εγω που ποτε δεν έκανα αερόβια ούτε καν στη δίαιτα για αγώνες , απλα έκαιγα πάρα πολλες θερμίδες και είχα μεγάλη σωματική κόπωση στη δουλειά που έκανα τότε

COBRA_STYLE
21-01-15, 22:02
Eχουμε κατι περι τουτου???Κανα λινκ εχεις ευκαιρο μηπως??Τελειως τυχαια συχνα περπαταω σε ανηφορικη κλιση ειδικα μετα απο ποδια και βοηθαει ΤΡΕΛΑ στις γαμπες παρεμπιπτοντως.

Μπα φιλε,γενικα σε κατι τετοια δεν κραταω λινκς οταν διαβαζω,απλα διαβαζω να δω τι παιζει και αυτο.Αλλα κομματια που με ενδιαφερουν κραταω.

Εκανα τωρα ενα πολυ προχειρο ψαξιμο επειδη το ανεφερες και βρηκα 2 λινκ που λενε για τρεξιμο μεγαλων αποστασεων(μαραθωνιους) κτλ.Μπορει να μου πει καποιος οτι αυτο δεν ειναι απαραιτητα αντιπροσωπευτικο...εγω παλι λεω οτι δινει τροφη για σκεψη.Δεν ειναι λιγοι στα γυμναστηρια ή αλλου που τρεχουν πολλα χιλιομετρα τη βδομαδα.

Eιναι στα αγγλικα και λενε πολυ χοντρικα οτι οι μαραθωνοδρομοι μετα καθε μαραθωνιο εχουν επιβαρυμμενη καρδια και διαφορους δεικτες περι υγειας καρδιας,μορφολογια κτλ κτλ..που αυτο μεν μπορει να φτιαχνει μετα απο λιγο καιρο,αλλα στην τελικη εχει συσσωρευτικο αντικτυπο οπου μονο κακο θα κανει.Επισης ολοι αυτοι παρουσιαζουν αθηροσκληρωση σε επικινδυνο βαθμο.

http://running.competitor.com/2012/06/news/how-much-running-is-bad-for-your-heart_54331

http://well.blogs.nytimes.com/2014/03/12/what-running-can-do-for-the-heart/?_r=0


Solid παντως πριν 1-2 χρονια ειχα διαβασει ερευνα ενος γιατρου απο το εξωτερικο πανω στο γρηγορο περπατημα και το τρεξιμο.Κατεληξε μετα απο καιρο παρακολουθησης,οτι αυτοι που τρεχανε ειχαν 45-55% παραπανω πιθανοτητες να μας χαιρετισουν απο ανακοπη χωρις αιτια,σα να λεμε στο ακυρο εντελως.Ενω αυτοι με το γρηγορο περπατημα ισα ισα μειωνανε τον κινδυνο αυτο με ολα τα υπολοιπα γνωστα οφελη(που καποτε τα κολλαγανε στο τρεξιμο;)).

Και τελος ελεγε αν θυμαμαι καλα οτι και με jogging δεν επηρεαζεται αρνητικα η καρδια αν πηγαινεις με τετοιο ρυθμο που αυτο μπορεις να το κανεις κ με γρηγορο περπατημα.

Δεν ξερω αν βοηθησα αρκετα αλλα αυτα ειναι my 2 cents στο θεμα αυτο.Ειμαι σιγουρος οτι στο θεμα αν κατσει κ ψαξει καλα καποιος θα μπορεσει να βρει αυτα που γραφω αλλα προσωπικα βαριεμαι να το κανω αυτο κ θελει κ χρονο,γιαυτο κ εκανα ενα γρηγορο search.

p.s Η ανηφορικη κλιση αλλοι λενε οτι ειναι καλυτερη κι απο τις ασκησεις για γαμπες.

SOLID
21-01-15, 22:27
Ευχαριστω για τα λινκ θα τα μελετησω και θα κοιταξω γενικοτερα μεσα στο νετ.Αυτο με τους μαραθωνοδρομους και γενικα με οσους τρεχουν πολυ (ανω των 10 χιλ την εβδομαδα) ισχυει που λες εχει να κανει με την τροπονινη (πρωτεινη που παιζει σημαντικο ρολο στις συστολες της καρδιας) που αν τους παρεις καπακι αιμα μετα το τρεξιμο ειναι στα υψη και κανονικα πρεπει να ειναι στο απολυτο 0.Οσο πιο πολυ αυξανει η τροπονινη τοσο πιο πολυ αυξανει και το ρισκο του εμφραγματος.Καταστρεφεται ο καρδιακος μυς με το χρονιο συστηματικο τρεξιμο το εχω διαβασει σε πολλα αρθρα και απο γιατρους που τρεχουν κιολας.


Υπαρχει επιδιορθωση και επαναφερονται τα επιπεδα τροπονινης στο φυσιολογικο μετα απο καποια ωρα αλλα οταν γινεται συχνα μπορει να βγει σοβαροτατο προβλημα.

Λενε πως το ιδανικο ειναι αυτο που ειπες εσυ το γρηγορο βαδην η ανηφορικο περπατημα.Και γενικα το απλο περπατημα ειναι MUST για ολους και ολες τις ηλικιες.

Ειναι ενα βιντεο που μιλαει ενας γιατρος ερασιτεχνης μαραθωνοδρομος για το θεμα αν το βρω θα το ποσταρω.

liveris
21-01-15, 22:37
θεωρω πολυ υπερβολικο αυτο που λεει ο κομπρα...μονο σε δρομεις μεγαλων αποστασεων επιβαρυνεται η καρδια κ ολο το σωμα δλδ..σε νορμαλ
καταστασεις μονο καλο κανει το τρεξιμο τζοκινγκ η οι παραλλαγες,,
τωρα για εμας που εχουμε παραπανω κιλα μαλλον ειναι καλυτερο το περπατημα, προσωπικα απο τοτε που σταματησα να τρεχω κ το γυρισα στο περπατημα
σταματησα να εχω προβληματα στα ποδια!

SOLID
21-01-15, 23:08
https://www.youtube.com/watch?v=Y6U728AZnV0



Το βιντεο που λεει για αυτα που λεγαμε.

ectomorph
25-06-15, 23:34
Ενας εκτομορφος που βαζει δυσκολα κιλα μπορει να κανει 2-3 φορες την εβδομαδα τρεξιμο μετα τα βαρη(κανα 10λεπτο διαδρομο) σε περιοδο ογκου ή θα λειτουργησει ανασταλτικα στην υπερτροφια επειδή χρειαζεται λογο υψηλου μεταβολισμού συνεχως ενεργεια?

PanosDanis
26-06-15, 00:36
Το αεροβιο ειναι καλο να γινεται για την καλυτερη λειτουργια της καρδιας και του οργανισμου.
Δε πιστευω να σε βλαψει και που εισαι εκτομορφος. Απλα οποτε κανεις διαδρομο φροντισε να τρως λιγο παραπανω ωστε να σαι σιγουρος

Makaros1
17-04-16, 15:28
καλησπέρα,

θα ηθελα να ρωτησω αν η αεροβια HIIT (40 δευτερολεπτα τρεξιμο (πχ 13.0) , 20 δευτερολεπτα περπατημα (6.0)) χ 10-15 κύκλους, έχει καλά αποτελέσματα..?

Ακολουθώ διατροφή και πρόγραμμα όγκου αλλα κάνω 3 φορές τη βδομάδα αερόβιο για 15-20 λεπτα τη φορά. Μπορεί ενα πρόγραμμα ΗΙΙΤ σαν αυτό που έγραψα να με βοηθήσει να κάψω λίπος ή πρέπει να κάνω σταθερό τρέξιμο στο 8.0 πχ για >20 λεπτών.

Ευχαριστώ.

NASSER
19-04-16, 10:04
Μπορεί να σε βοηθήσει γενικά ένα πρόγραμμα ΗΙΙΤ καθώς βοηθάει να ανεβάσεις τον μεταβολισμό σου. Προσωπικά το εφάρμωσα όλο το χειμώνα και έμεινα ικανοποιημένος.

Makaros1
19-04-16, 17:01
Μπορεί να σε βοηθήσει γενικά ένα πρόγραμμα ΗΙΙΤ καθώς βοηθάει να ανεβάσεις τον μεταβολισμό σου. Προσωπικά το εφάρμωσα όλο το χειμώνα και έμεινα ικανοποιημένος.


Με τι διαστήματα το δούλεψες ; Πχ 1min τρέξιμο 0.30 περπάτημα.

Ή πιο χαμηλά πχ 40 δευτερόλεπτα στο 13 και 20 δευτερ στο 6 (περπάτημα )

Ευχαριστω

NASSER
20-04-16, 09:19
Ξεκινούσα με 1 λεπτό τρέξιμο, και 30 δεύτερα περπάτημα και μετά ανέβαινα αναλογικά, 2 τρέξιμο και ένα περπάτημα μέχρι 5 τρέξιμο και 2 περπάτημα.

Makaros1
20-04-16, 10:15
Ξεκινούσα με 1 λεπτό τρέξιμο, και 30 δεύτερα περπάτημα και μετά ανέβαινα αναλογικά, 2 τρέξιμο και ένα περπάτημα μέχρι 5 τρέξιμο και 2 περπάτημα.

Ευχαριστω ! Θα το δοκιμάσω!

Makaros1
23-04-16, 12:36
Ξεκινούσα με 1 λεπτό τρέξιμο, και 30 δεύτερα περπάτημα και μετά ανέβαινα αναλογικά, 2 τρέξιμο και ένα περπάτημα μέχρι 5 τρέξιμο και 2 περπάτημα.

Μια ακόμη ερώτηση: το τρέξιμο να γίνεται σε τι ταχύτητα? σε διαδρομο 8 πχ? ρωτάω γιατί χθές έκανα ΗΙΙΤ 1 λεπτο τρέξιμο στο 10 και 30'' περπάτημα στο 6 αλλά στο τέλος μέτρησα περίπου 170 παλμούς. Διάβασα σε άλλο τοπικ ότι το ιδανικό είναι 140-150 γιατί με παραπάνω καίω μυς.

Ευχαριστώ

NASSER
25-04-16, 11:52
Στο 6 με 6,5 θα έλεγα όπου οι παλμοί πάνε έως 140.

Makaros1
25-04-16, 15:25
Στο 6 με 6,5 θα έλεγα όπου οι παλμοί πάνε έως 140.

ευχαριστω για την απάντηση, εναλλακτικά, αν κάνω 20 λεπτά τρέξιμο στο 6-6.5 σταθερά αρκεί?

σκέφτομαι να κάνω 1 ΗΙΙΤ (μερα #1) και 2 κανονικά τρέξιματα (μερα#2 και μερα #3) όπως μόλις περιέγραψα (συνολο 3 φορές τη βδομάδα)

NASSER
26-04-16, 08:57
προσωπικά επιλέγω το HIIT μετά την προπόνηση που ουσιαστικά δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου και το εφαρμόζω για 30 λεπτά. Συνήθως επιλέγω το ελαφρύ τρέξιμο με τους παλμούς να είναι 120-140 ανάλογα με το έδαφος που τρέχω, καθώς επιλέγω να το κάνω έξω άσχετη ώρα με την προπόνηση. Έχουμε αναφέρειπως η ιδανική αερόβια για να χάσουμε λίπος είναι το γρήγορα περπάτημα. Αλλά ουσιαστικά ο στόχος είναι να είμαστε στους 120-140 παλμούς. Το σώμα με το πέρασμα του χρόνου συνηθίζει και επόμενο είναι εφόσον στοχεύουμε στη καύση λίπος, να ανεβάσουμε ρυθμούς για να βρισκόμαστε στο πεδίο παλμών 120-140.
Τωρα όταν κάνουμε όγκο η αερόβια έχει περισσότερο μορφή καρδιαγγειακής άσκησης, εφόσον έχουμε αυξήσει θερμίδες και η καύση λίπους δεν είναι εύκολη υπόθεση. Κάθε άλλο προσπαθουμε σαυτη τη περίοδο που ονομάζουμε όγκο, να μην βάλουμε επιπλέον λίπος. Επομένως ένα HIIT πρόγραμμα για 30 λεπτά είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Makaros1
01-05-16, 16:16
προσωπικά επιλέγω το HIIT μετά την προπόνηση που ουσιαστικά δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου και το εφαρμόζω για 30 λεπτά. Συνήθως επιλέγω το ελαφρύ τρέξιμο με τους παλμούς να είναι 120-140 ανάλογα με το έδαφος που τρέχω, καθώς επιλέγω να το κάνω έξω άσχετη ώρα με την προπόνηση. Έχουμε αναφέρειπως η ιδανική αερόβια για να χάσουμε λίπος είναι το γρήγορα περπάτημα. Αλλά ουσιαστικά ο στόχος είναι να είμαστε στους 120-140 παλμούς. Το σώμα με το πέρασμα του χρόνου συνηθίζει και επόμενο είναι εφόσον στοχεύουμε στη καύση λίπος, να ανεβάσουμε ρυθμούς για να βρισκόμαστε στο πεδίο παλμών 120-140.
Τωρα όταν κάνουμε όγκο η αερόβια έχει περισσότερο μορφή καρδιαγγειακής άσκησης, εφόσον έχουμε αυξήσει θερμίδες και η καύση λίπους δεν είναι εύκολη υπόθεση. Κάθε άλλο προσπαθουμε σαυτη τη περίοδο που ονομάζουμε όγκο, να μην βάλουμε επιπλέον λίπος. Επομένως ένα HIIT πρόγραμμα για 30 λεπτά είναι μια πολύ καλή επιλογή.

ευχαριστώ!!!!