PDA

Επιστροφή στο Forum : αυτοαμυνα-εκγυμναση για γυναικα



marianik
24-10-12, 23:22
καλησπερα! ειμαι 24 χρονων-55 κιλα και σκεφτομαι να ξεκινησω καποια πολεμικη τεχνη και για να γυμναστω αλλα και για να μαθω να αμυνομαι. τι εχετε να μου προτεινετε? μενω θεσσαλονικη

ευχαριστω!

Lao
25-10-12, 00:28
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16419-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CF%8E%CE%BD

TRIANTAFYLLOU
25-10-12, 00:28
καθαρα πολεμικη τεχνη που απευθύνετε σε γυναίκες και σε άτομα αδύναμα γιατι δεν χρειάζετε ιδιαίτερα φυσικα προσόντα δύναμη και αντοχή είναι το win chunk κουνκ φου , είναι πολεμική τεχνη δεν είναι άθλημα , είναι καθαρα τεχνικη που εκμεταλεύεσαι την δύναμη του αντιπάλου και έχει απ ότι ξερω στην θεσσαλονίκη καλή σχολή .
απο κεί και πέρα επειδη δεν απαιτει τεραστια ποσά ενέργειας μπορείς να κάνεις και βάρη για σωματική διάπλαση δύναμη και αντοχή όπως και άλλα είδη γυμναστικής αν σ αρεσουν όπως αερόμπικ , γιόγκα , πιλάτες και πολλα άλλα ζούμπα και τα σχετικα

αλλα σαν αυτοάμυνα είναι αποτελεσματικό και γρήγορα μπορεί να δεί κάποιος αποτελέσματα.

μάλιστα έχουμε στο φόρουμ και τοπικ εκεί στα διάφορα αθλήματα συγκεκρημένα για το γουιν τσανκ , απο κεί και πέρα ιδανική πολεμική τεχνη μπορει να θεωρηθεί και αυτη που μας αρέσει και μας εκφραζει , αλλα το συγκεκρημένο έχει αποτελεσμα γρηγορο στην αυτοάμυνα και λέω δεν είναι άθλημα γιατι δεν γίνονται αγώνες παρα μόνο παίρνουν μερος σε εξτριμ αγώνες σε κλουβια και τετοια
αυτη την πολεμικη τεχνη είναι που έκανε και εξέληξε και ο μπρούς λή με τζακ κονεντο

Lao
25-10-12, 15:09
αλλα σαν αυτοάμυνα είναι αποτελεσματικό και γρήγορα μπορεί να δεί κάποιος αποτελέσματα.


Εκτός και αν κάποιος είναι φοβερό ταλέντο, γρήγορα αποτελέσματα στο κομμάτι της αυτοάμυνας σε παραδοσιακό σύστημα (αλλά και γενικότερα), είναι αρκετά δύσκολο να επιτευχθούν.

Συνήθως χρειάζονται αρκετά χρόνια για να μπορεί κανείς να πει ότι έχει μια Χ επάρκεια, που και πάλι είναι κάτι πολύ σχετικό...

GeoDask
25-10-12, 15:56
Εκτός και αν κάποιος είναι φοβερό ταλέντο, γρήγορα αποτελέσματα στο κομμάτι της αυτοάμυνας σε παραδοσιακό σύστημα (αλλά και γενικότερα), είναι αρκετά δύσκολο να επιτευχθούν.

Συνήθως χρειάζονται αρκετά χρόνια για να μπορεί κανείς να πει ότι έχει μια Χ επάρκεια, που και πάλι είναι κάτι πολύ σχετικό...

Για καθαρή αυτοάμυνα θα σύστηνα krav-maga.

TRIANTAFYLLOU
25-10-12, 17:22
Εκτός και αν κάποιος είναι φοβερό ταλέντο, γρήγορα αποτελέσματα στο κομμάτι της αυτοάμυνας σε παραδοσιακό σύστημα (αλλά και γενικότερα), είναι αρκετά δύσκολο να επιτευχθούν.

Συνήθως χρειάζονται αρκετά χρόνια για να μπορεί κανείς να πει ότι έχει μια Χ επάρκεια, που και πάλι είναι κάτι πολύ σχετικό...

σε όλες τις πολεμικές τέχνες ο χρόνος εξάσκησης παίζει σημαντικό ρόλο , γιατι δεν έχει σημασία απλα να κάνει κάποιος μια κίνηση αυτοάμυνας επειδή την έμαθε καλά , αλλα να την κάνει μηχανικά και αυθόρμητα όταν θα βρεθεί σε κατάσταση που θα πρέπει να αντιδράσει άμεσα και εκεί είναι διαφορετικά απο την προπόνηση στο γυμναστήριο.

δηλαδη όταν λέω μηχανικά , όπως όταν πιάνουμε το πηρούνι να το βάλουμε στο στόμα δεν το σκευτόμαστε αλλα γίνετε και με κλειστα μάτια χωρίς να καρφωθούμε , απλά λόγω συνήθειας , έτσι και με τις κινήσεις αυτοάμυνας , η εξασκηση σε βάθος χρόνου φέρνει το αποτέλεσμα και όχι απλα να μάθουμε μια κίνηση .

και η διαφορα σ αυτη την πολεμική τεχνη σε σχέση με κικ μποξ και τετοια είναι ότι δεν χρειάζετε την ίδια μυική δύναμη η φυσική κατάσταση , η τεχνική υπερισχύει και μπορεί να γίνει κάποιος η κάποια αποτελεσματικός

Lao
26-10-12, 12:06
σε όλες τις πολεμικές τέχνες ο χρόνος εξάσκησης παίζει σημαντικό ρόλο , γιατι δεν έχει σημασία απλα να κάνει κάποιος μια κίνηση αυτοάμυνας επειδή την έμαθε καλά , αλλα να την κάνει μηχανικά και αυθόρμητα όταν θα βρεθεί σε κατάσταση που θα πρέπει να αντιδράσει άμεσα και εκεί είναι διαφορετικά απο την προπόνηση στο γυμναστήριο.

δηλαδη όταν λέω μηχανικά , όπως όταν πιάνουμε το πηρούνι να το βάλουμε στο στόμα δεν το σκευτόμαστε αλλα γίνετε και με κλειστα μάτια χωρίς να καρφωθούμε , απλά λόγω συνήθειας , έτσι και με τις κινήσεις αυτοάμυνας , η εξασκηση σε βάθος χρόνου φέρνει το αποτέλεσμα και όχι απλα να μάθουμε μια κίνηση .

και η διαφορα σ αυτη την πολεμική τεχνη σε σχέση με κικ μποξ και τετοια είναι ότι δεν χρειάζετε την ίδια μυική δύναμη η φυσική κατάσταση , η τεχνική υπερισχύει και μπορεί να γίνει κάποιος η κάποια αποτελεσματικός

Η αντίληψη που λέει ότι το Wing Chun μπορεί να γίνει γρήγορα αποτελεσματικό επειδή δεν απαιτεί μεγάλη δύναμη ή φυσική κατάσταση, είναι ευρέως καλλιεργημένη στις Δυτικές χώρες, και όχι τυχαία.

Στην πραγματικότητα, ακριβώς επειδή είναι ένα σύστημα που βασίζεται πολύ στην επιδεξιότητα, στην τεχνική και στην μάχη σε κοντινή απόσταση, είναι αρκετά δύσκολο να γίνει κτήμα του μαθητή ή της μαθήτριας χωρίς να έχει ρίξει πολλή προπόνηση και μπόλικο sparring.

Ακόμα και οι πολύ γρήγορες εναλλαγές χεριών, το να μπορείς να βγάζεις αστραπιαία μπλοκς, να αντεπιτίθεσαι, να «κλειδώνεις» τον αντίπαλο, να κάνεις εξαρθρώσεις κτλ, απαιτούν αρκετά καλή φυσική κατάσταση.

Γενικά, οι ΠΤ απαιτούν ευλυγισία, ταχύτητα, δύναμη, αντοχή και, πάνω απ'όλα, δουλειά στο ψυχολογικό και νοητικό κομμάτι, κάτι που επίσης απαιτεί αρκετό χρόνο για να κατακτηθεί σε κάποιο βαθμό.

Προσωπικά, ασχολούμαι 15-16 χρόνια (με ένα άλλο σύστημα KF) και ούτε κατά διάνοια δεν θεωρώ τον εαυτό μου ως κάτι το ιδιαίτερο. Ξέρω ότι απλά έχω περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσω σε μια συμπλοκή, αλλά δεν ξεχνάω ποτέ ότι η αποτελεσματικότητα είναι κάτι πολύ σχετικό...

spartan77
26-10-12, 12:19
Η αντίληψη που λέει ότι το Wing Chun μπορεί να γίνει γρήγορα αποτελεσματικό επειδή δεν απαιτεί μεγάλη δύναμη ή φυσική κατάσταση, είναι ευρέως καλλιεργημένη στις Δυτικές χώρες, και όχι τυχαία.

Στην πραγματικότητα, ακριβώς επειδή είναι ένα σύστημα που βασίζεται πολύ στην επιδεξιότητα, στην τεχνική και στην μάχη σε κοντινή απόσταση, είναι αρκετά δύσκολο να γίνει κτήμα του μαθητή ή της μαθήτριας χωρίς να έχει ρίξει πολλή προπόνηση και μπόλικο sparring.

Ακόμα και οι πολύ γρήγορες εναλλαγές χεριών, το να μπορείς να βγάζεις αστραπιαία μπλοκς, να αντεπιτίθεσαι, να «κλειδώνεις» τον αντίπαλο, να κάνεις εξαρθρώσεις κτλ, απαιτούν αρκετά καλή φυσική κατάσταση.



:thumbup:αυτο!!!

πριν φτασει να εχει ενας μαθητης την ταχυτητα με συνδιασμο ταυτοχρονης αμυνας/επιθεσης χρειαζεται
αρκετος καιρος εκπαιδευσης και sparring
κ επειδη μιλαμε για πολεμικη τεχνη , ειναι αρκετα τα πρωτα σταδια προετοιμασιας που χρειαζεται να ολοκληρωσει

συμφωνω απολυτα με τον Λαο , εγω κανω 6χρονια παραδοσιακο Wing Chun kung fu
και εχω να μαθω πααρα πολλα ακομα....

Lao
26-10-12, 12:25
(Δεν πρόλαβα να κάνω edit)

Πολλοί αρχάριοι μαθητές με ρωτάνε σε πόσο καιρό θα μάθουν το σύστημα, πότε θα μπορούν να αντιμετωπίσουν κάτι, κ.ο.κ. Πάντοτε, αποφεύγω να απαντάω σε τέτοιες ερωτήσεις, γιατί πολύ απλά δεν είμαι σε θέση να πω κάτι καλύτερο από το «ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης του κινδύνου, είναι να μην είσαι εκεί όταν συμβαίνει».

Τα πράγματα είναι τόσο υποκειμενικά, που μπορεί κάποιος να ασχολείται 10 χρόνια και να τα χάσει αν συμβεί κάτι στην πραγματική ζωή, και κάποιος άλλος να επιβιώσει με λιγότερες «ώρες πτήσης»...

grtech
26-10-12, 15:53
σε όλες τις πολεμικές τέχνες ο χρόνος εξάσκησης παίζει σημαντικό ρόλο , γιατι δεν έχει σημασία απλα να κάνει κάποιος μια κίνηση αυτοάμυνας επειδή την έμαθε καλά , αλλα να την κάνει μηχανικά και αυθόρμητα όταν θα βρεθεί σε κατάσταση που θα πρέπει να αντιδράσει άμεσα.

δηλαδη όταν λέω μηχανικά , όπως όταν πιάνουμε το πηρούνι να το βάλουμε στο στόμα δεν το σκευτόμαστε αλλα γίνετε και με κλειστα μάτια χωρίς να καρφωθούμε , απλά λόγω συνήθειας , έτσι και με τις κινήσεις αυτοάμυνας , η εξασκηση σε βάθος χρόνου φέρνει το αποτέλεσμα και όχι απλα να μάθουμε μια κίνηση .......................................
...........................................................

και η διαφορα σ αυτη την πολεμική τεχνη σε σχέση με κικ μποξ και τετοια είναι ότι δεν χρειάζετε την ίδια μυική δύναμη η φυσική κατάσταση , η τεχνική υπερισχύει και μπορεί να γίνει κάποιος η κάποια αποτελεσματικός


......................................................................

Στην πραγματικότητα, ακριβώς επειδή είναι ένα σύστημα που βασίζεται πολύ στην επιδεξιότητα, στην τεχνική και στην μάχη σε κοντινή απόσταση, είναι αρκετά δύσκολο να γίνει κτήμα του μαθητή ή της μαθήτριας χωρίς να έχει ρίξει πολλή προπόνηση και μπόλικο sparring.

Ακόμα και οι πολύ γρήγορες εναλλαγές χεριών, το να μπορείς να βγάζεις αστραπιαία μπλοκς, να αντεπιτίθεσαι, να «κλειδώνεις» τον αντίπαλο, να κάνεις εξαρθρώσεις κτλ, απαιτούν αρκετά καλή φυσική κατάσταση.

Γενικά, οι ΠΤ απαιτούν ευλυγισία, ταχύτητα, δύναμη, αντοχή και, πάνω απ'όλα, δουλειά στο ψυχολογικό και νοητικό κομμάτι, κάτι που επίσης απαιτεί αρκετό χρόνο για να κατακτηθεί σε κάποιο βαθμό............................................................................
:thumbup:
Να συμπληρώσω και κάτι που παίζει μεγάλο ρόλο σχεδόν σε όλα τα πράγματα είναι και το κατα πόσο έχουμε ενδυναμώσει και ατσαλώσει τον εσωτερικό μας κόσμο.



http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=v4xpOsCcWIw

TRIANTAFYLLOU
26-10-12, 17:19
εγω πέρα απο αυτα πάντα το λέω και θα το λέω ο καλύτερος τρόπος να γλυτώσει ειδικα μια γυναίκα απο ένα ανεπιθύμητο περιστατικό , είναι πρώτον να μην είναι εκεί και δεύτερον αν είναι να είναι καλή στο κατοστάρι και να εξαφανηστεί , άντε το πολύ πολυ μια σωστη αντίδραση αν εγκλωβιστει για να απεγκλωβιστεί

γιατι η πολυ σιγουρια βλάπτει και η πραγματικότητα δεν είναι όπως τις ταινίες και μην ξεχνάμε υπάρχουν και μαχαίρια πιστόλια που αυτα καμία πολεμική τέχνη δεν τα αντιμετωπίζει παρα μόνο στα έργα

marianik
27-10-12, 16:58
σας ευχαριστω ολους πολυ για το ενδιαφερον και τα μηνυματα σας! λοιπον μπορειτε να μου προτεινετε καποια καλη σχολη Wing Chun? η tae kwon do?

Nikolas_mk2
27-10-12, 19:32
σας ευχαριστω ολους πολυ για το ενδιαφερον και τα μηνυματα σας! λοιπον μπορειτε να μου προτεινετε καποια καλη σχολη Wing Chun? η tae kwon do?


Σε ποια περιοχή της Θεσ/νίκης βρίσκεσαι?
Σχολές η πόλη εχει αρκετές αλλά θέλει καλό ψάξιμο πρώτα για να μην καταλήξεις ''τουρίστας'' !!! :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
27-10-12, 19:56
θα ρωτησω εγω τον δασκαλο για το ποια είναι καλύτερη και θα σου πώ , θα μου πεί και το σάιτ του γουιν τσανκ και εκεί έχει τα πάντα απο πληροφορίες για σχολές , θα το βάλω εδω σ αυτο το τοπικ

TRIANTAFYLLOU
27-10-12, 21:51
http://www.wingchun-gungfu.eu/el/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1

αυτο είναι το λίνκ με πληροφορίες και μπορείς να αναφέρεις και το δικό μου όνομα ο συγκεκρημένος ο γιώργος τουζόζογλου και ο χρήστος βαφειάδης είναι φίλοι και θα σου δώσουν σωστες πληροφορίες καλύτερα απο μενα :thumbup:

marianik
29-10-12, 00:50
οκ ευχαριστω! μενω πανοραμα, εδω κοντα αποτι ξερω δεν εχει κατι, οποτε μαλλον θα πρεπει να ψαξω προς κεντρο. Ποιά είναι η γνωμη σας για το tae kwon do? να το δοκιμάσω?

Nikolas_mk2
29-10-12, 00:57
Καλό είναι να επισκεφτείς πρώτα καποιες σχολές παραδοσιακού itf,να δεις την προπονηση,τον τρόπο που διδασκει ο Δασκαλός κτλ...Κανε το ίδιο και με καποια άλλη και κατόπιν σκεψου τι σου ταιριάζει περισσότερο :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
29-10-12, 01:02
Καλο σαν πρόπονηση για φυσική κατάσταση αλλα είναι άθλημα και περισσότερο για αγωνιστικό προσανατολισμο, αλλα το έχω ξαναπεί η καλύτερη πολεμική τέχνη είναι αυτη που μας αρέσει κ την κάνουμε με όρεξη σε βάθος χρόνου. Αν κάτι δεν το γνωρίζουμε το καλύτερο είναι να δοκιμάσουμε αν μας αρέσει να το συνεχησουμε αλλα δεν χρειάζεται υπερβολική σιγουριά άλλο ο αντίπαλος που αντιμετωπίζουμε στο ρινγκ με κανονισμούς και άλλο στο δρόμο να μην μπερδευομαστε και μην βλέπουμε στα έργα μια γυναίκα που αντιμετωπίζει κάποιους με μαχαίρια και πιστόλια, στην πραγματικότητα λένε η μάνα του τρεχα ποτε δεν έκλαψε Άντε κ μια γυναίκα κατάφερε ένα χτύπημα Κικ μποξ η ταεκβοντο σε κάποιον το πολυ πολυ να του φύγει λίγη πιτυριδα Απ το κεφάλι μετα όμως την έβαψε κ θα υποστεί συνέπειες

fafner
28-01-13, 02:05
:thumbup:
Να συμπληρώσω και κάτι που παίζει μεγάλο ρόλο σχεδόν σε όλα τα πράγματα είναι και το κατα πόσο έχουμε ενδυναμώσει και ατσαλώσει τον εσωτερικό μας κόσμο.



http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=v4xpOsCcWIw


χα χα χα χα ωραιο βιντεακι ακομα γελαω
ωραιος

morgoth
28-01-13, 11:05
ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα η καλυτερη αυτοαμυνα ειναι η αποφυγη της εμπλοκής... Το λενε και παιδια παραπανω που εχουν σχεση με τις πολεμικες τεχνες.

Κανε κατι που θα το γουσταρεις, θα ιδρωνεις, θα ξεδινεις και θα σου ταιριαζει.

morbit_killer
21-05-13, 08:31
χα χα χα χα ωραιο βιντεακι ακομα γελαω
ωραιος

εντάξει φίλε μου εντυπωσιακό ! , αλλά τι γίνεται αν ο επιτηθέμενος ζυγίζει καμιά 140 αρα κιλά ? μήν προσπαθούμε να εντυτπωσιάσουμε την κάθε κοπέλα με ψέυτικα εφε

morbit_killer
21-05-13, 08:42
καλησπερα! ειμαι 24 χρονων-55 κιλα και σκεφτομαι να ξεκινησω καποια πολεμικη τεχνη και για να γυμναστω αλλα και για να μαθω να αμυνομαι. τι εχετε να μου προτεινετε? μενω θεσσαλονικη

ευχαριστω!

καλησπέρα , καλή η ιδέα σου για πολεμικές τέχνες , αλλά μην παραμυθιάζεσαι , το να αμύνεσαι είναι πλύ ασαφές , αν σου την πέσει κανά 140 κιλο θα τα χρειαστείς ! οι πολεμικές τέχνες κρύβουν παγίδες δεν σου λένε όλη την αλήθεια , για μένα κάνε πυγμαχία με εξασκημένη γροθιά μπορείς με ένα τυχερό χτύπημα να εξουδετερώσεις έν ελαφρύ αντράκι αλλά μέχρι εκεί . και τέλος δυνάμωσε τουε μύες σου με power bodybuilding !!!
συγνώμη αν σε απογοήτευσα λίγο θεωρώ ότι πρέπει να λέμε αλήθειες !!!:toast:

vaggan
21-05-13, 09:20
καλησπέρα , καλή η ιδέα σου για πολεμικές τέχνες , αλλά μην παραμυθιάζεσαι , το να αμύνεσαι είναι πλύ ασαφές , αν σου την πέσει κανά 140 κιλο θα τα χρειαστείς ! οι πολεμικές τέχνες κρύβουν παγίδες δεν σου λένε όλη την αλήθεια , για μένα κάνε πυγμαχία με εξασκημένη γροθιά μπορείς με ένα τυχερό χτύπημα να εξουδετερώσεις έν ελαφρύ αντράκι αλλά μέχρι εκεί . και τέλος δυνάμωσε τουε μύες σου με power bodybuilding !!!
συγνώμη αν σε απογοήτευσα λίγο θεωρώ ότι πρέπει να λέμε αλήθειες !!!:toast:ωραιο ξεθαμα:Pκαι τα 140 κιλα αφου πλεον ειναι μια καθημερηνοτητα:Pη γνωμη μου ειναι οτι εκει απλα τρεχεις

tasos2
21-05-13, 09:56
αλλά τι γίνεται αν ο επιτηθέμενος ζυγίζει καμιά 140 αρα κιλά ?

Λοιπον στην πολεμικη τεχνη που λεγεται AIKIDO οσο πιο δυνατος ειναι ο αντιπαλος τοσο μεγαλυτερο πλεονεκτημα εχεις. Δειτε το βιντεο και θα καταλαβετε (Φυσικα για να φτασεις σε τετοιο επιπεδο οπως ο τυπος που κανει επιδειξη θες δεκαετιες προπονησης:()



http://www.youtube.com/watch?v=-RaUpEMpxuY

COBRA_STYLE
21-05-13, 09:58
Aκριβως,το βλεπεις παντου γυρω αυτο το 140αρι με 666% λιπος:turtle:

Και να στην πεσει ενας τετοιος,υπαρχει και η λυση του βαραω στα γεννητικα του οργανα...οσα και κιλα να εισαι,τα @@ δε μεγαλωνουν ουτε σκληραινουν...τι 80 τι 180 κιλα να εισαι,το ιδιο ξαπλα θα βρεθεις αμα την φας σωστα..εκτος κι αν τα κρυβει η κοιλια.

Υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις γυναικων,που σταθηκαν τυχερες σε τετοιο χτυπημα και ξεφυγαν.

tasos2
21-05-13, 10:02
Άντε κ μια γυναίκα κατάφερε ένα χτύπημα Κικ μποξ η ταεκβοντο σε κάποιον το πολυ πολυ να του φύγει λίγη πιτυριδα Απ το κεφάλι μετα όμως την έβαψε κ θα υποστεί συνέπειες

Mη το λες αναλογα τη γυναικα και αναλογα τον αντρα. Αν εριχνε καποιος ενα χτυπημα σε σενα ουτε η πυτιριδα δε θα σου εφευγε :P , αλλα εχω δει στο γυμναστηριο αγυμναστους αντρες και γυμνασμενες γυναικες που οι γυναικες ειναι στα ιδια ή και παραπανω, μιλαμε για γυναικες χωρις χημικη υποστηριξη

tasos2
21-05-13, 10:05
εκτος κι αν τα κρυβει η κοιλια.

Xαχα, δηλαδη αυτος εδω ειναι αηττητος :P


http://www.youtube.com/watch?v=503TGzrPLYU

tasos2
21-05-13, 10:13
Δειτε και εδω μια πραγματικη μαχη γυναικας καρατεκα εναντιον αντρα streetfighter. Νταξει δεν τον εχει αλλα κι αυτος δεν της κανει και πολλα


http://www.youtube.com/watch?v=R3OgpLmtQuE

morbit_killer
21-05-13, 17:30
Δειτε και εδω μια πραγματικη μαχη γυναικας καρατεκα εναντιον αντρα streetfighter. Νταξει δεν τον εχει αλλα κι αυτος δεν της κανει και πολλα


http://www.youtube.com/watch?v=R3OgpLmtQuE

φίλε αυτά που μας δείχνεις ε'ιναι καλαματιανό ! έχεις δει πραγματικό ξύλο στο δρόμο? η φάση διαρκεί δευτερόλεπτα ως 2 το πολύ λεπτά μόνο πυγμάχος βαρέων βαρών κατεδαφίζει χοντρό 140 κιλο ! και παλαιστής αντίστοιχου βάρους έχει πιθανότητες ,οι υπόλοιποι τρέξτε!!
εκεί που την πέταξε κάτω θα μπορούσε να την πατήσει στο λαιμό με λάκτισμα θα ήταν θανάσιμο νοκ ουτ

COBRA_STYLE
21-05-13, 19:47
Σιγα μην τρεξουμε ρε φιλε,θα φωναξουμε σενα:green:

morbit_killer
21-05-13, 20:10
πρόσεχε τα μαγκούστας!!! cobra

vaggan
21-05-13, 21:31
φίλε αυτά που μας δείχνεις ε'ιναι καλαματιανό ! έχεις δει πραγματικό ξύλο στο δρόμο? η φάση διαρκεί δευτερόλεπτα ως 2 το πολύ λεπτά μόνο πυγμάχος βαρέων βαρών κατεδαφίζει χοντρό 140 κιλο ! και παλαιστής αντίστοιχου βάρους έχει πιθανότητες ,οι υπόλοιποι τρέξτε!!
εκεί που την πέταξε κάτω θα μπορούσε να την πατήσει στο λαιμό με λάκτισμα θα ήταν θανάσιμο νοκ ουτμεγαλο βαρος δεν σημαινει απαραιτητα μεγαλη δυναμη και δυστυχως για καποιον 140 κιλα εχει τις 9 στις 10 ελαχιστη αντοχη λιγο νευρωδης να ειναι μην σου φανει περιεργο αν τον ξαπλωσει εχω δει αντρα 80 κιλων να μην δινει αλλα ουτε και να τρωει ξυλο απο αλλον που ηταν 130 κυλιοντουσαν κατω για καμποση ωρα και μαλιστα ο αδυνατος ηταν και σε πλεονεκτικη θεση και του εριξε και πιο γεματες αν δεν τους χωριζαν πιστευω πως τον ειχε επισης και ο πυγμαχος με γυμνα χερια εχει περιορισμους γιατι αυτοι ριχνουν με γαντια με γυμνα χερια ακομα και αυτος εχει κυνδυνο τραυματισμου.ο μαχητης που εχει σαφες πλεονεκτημα στο δρομο ειναι ο γκραπλερ μια λαβη σε χτυπαει σαν χταποδι στο δρομο και τετελεστετ πχ ο γκαρελιν για μενα ηταν ο καλυτερος μαχητης στο δρομο τρομερη δυναμη πιστευω κανενας δεν του εβγαινε σε τσακωμο εξω

Dejan
21-05-13, 21:50
Ειδικά στο δρόμο τα χτυπήματα από απόσταση σπανίως θα δημιουργήσουν ιδιαίτερα προβλήματα. Αργά ή γρήγορα θα βρεθούν σε άμεση επαφή και στο έδαφος και εκεί ρόλο παίζει το πόσο καλός είναι κάποιος σε μάχη εδάφους. Αν δει κάποιος MMA που πλησιάζει σε μάχες δρόμου θα το καταλάβει αφού πιθανότατα η νίκη θα κριθεί στο έδαφος...

tasos2
21-05-13, 22:00
φίλε αυτά που μας δείχνεις ε'ιναι καλαματιανό ! έχεις δει πραγματικό ξύλο στο δρόμο? η φάση διαρκεί δευτερόλεπτα ως 2 το πολύ λεπτά μόνο πυγμάχος βαρέων βαρών κατεδαφίζει χοντρό 140 κιλο ! και παλαιστής αντίστοιχου βάρους έχει πιθανότητες ,οι υπόλοιποι τρέξτε!!
εκεί που την πέταξε κάτω θα μπορούσε να την πατήσει στο λαιμό με λάκτισμα θα ήταν θανάσιμο νοκ ουτ

Δηλαδη πιστευεις ο Μιχαλης Ζαμπιδης π.χ. που ειναι κατω απο 75 κιλα θα τις ετρωγε εναν κορυφαιο bodybuilder 140 κιλων

Δες αν θες αγωνες του Bob Sapp (160 κιλα) να δεις πως τις τρωει απο τυπους πολυ ελαφρυτερους

-beba-
21-05-13, 22:47
Εγώ πάντως αν μου επιτεθει κάποιος 140 κιλά θα αρχίσω να τρέχω:bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1:....................εεεεε με τοσα κιλά δεν νομίζω να με φτάσει κιολας.

vaggan
21-05-13, 22:50
Εγώ πάντως αν μου επιτεθει κάποιος 140 κιλά θα αρχίσω να τρέχω:bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1:....................εεεεε με τοσα κιλά δεν νομίζω να με φτάσει κιολας.κυρια μπεμπα εχετε πιασει το νοημα του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε:inandout:

-beba-
21-05-13, 22:53
κυρια μπεμπα εχετε πιασει το νοημα του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε:inandout:

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:
Γέλασα παραγματικά.............:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:
Και το είχα ανάγκη.......είχα μια πολύ δύσκολη μέρα σήμερα.

tasos2
21-05-13, 23:31
Εγώ πάντως αν μου επιτεθει κάποιος 140 κιλά θα αρχίσω να τρέχω:bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1:


Πες οτι σε στριμωχνει σε ασανσερ. :green:

TRIANTAFYLLOU
21-05-13, 23:47
ανοιγουμε θεμα αλλα να ξερετε άλλο το ξυλο του δρόμου και άλλο με κανόνες σε αγώνες , εγω μπορει με την τρελα που έχω να λιωσω κάποιον σε καυγα αλλα δεν θα το κάνω γιατι θα σκευτω μην τον κανω καμια ζημια , αν ό άλλος είναι αδίστακτος και ύπουλος δεν θα ρθει στα ίσια να τα βγάλει περα αλλα θα σπάσει κανα μπουκάλι και θα με χαρακώσει , όπως με έτυχε σε ενα μαγαζι στην ξανθη που ήρθε ενας τρελος πισώπλατα αλλα ο μπράβος τον πρόλαβε και όταν τον έδερνε λεω τι εγινε ρε αντρεα ? λεει ηλία αυτος είναι επικίνδυνος έχει πάρει ναρκωτικα και δεν καταλαβαίνει τιποτε ,είπε κρατωντας μαχαίρι εγω θα τον φαω αυτον τον φουσκωτο!! ενω είναι μια μπάτσα άνθρωπος

όπως καταλαβαίνετε σε τετοιες περιπτωσεις δεν μετράει ούτε το ταλέντο ούτε η πολεμική τεχνη , αλλα πόσο εξοικειωμενος είναι κάποιος με το ξύλο το αλήτικο , γι αυτο πάντα έλεγα δεν κανω εγω για νυχτα γιατι και όπλο να είχα δεν θα το χρησιμοποιούσα

πόσο μάλιστα για μια γυναίκα απλα όπως ξαναανέφερα η πολεμικη τεχνη που ταιριάζει σε γυναίκα και αν κάνει καιρο μπορει να φανει χρήσιμη είναι το γουιν τσανκ που εκμεταλεύετε την δύναμη του αντιπάλου και είναι καθαρη τεχνικη

ενω με το ταεκβοντο η το κικ μποξ τι "απ τσακι" και τι "γιοπ τσακι" να ρίξει , αν ο άλλος αρπάξει κανενα μπουκάλι η καμια καρεκλα αστα να πάνε θα την ξαπλώσει με μια , το θεμα είναι η γρηγορη αντιδραση να αποφυγει και μετα να το βαλει στα πόδια , η πολυ σιγουρια βλάπτει

tasos2
22-05-13, 00:02
Μα σε καποιες πολεμικες τεχνες υποτιθεται μαθαινεις πως να αμυνεσαι οταν ο αλλος ειναι οπλισμενος.

Παρτε για παραδειγμε τον δευτερο Bruce Lee:green::green::green:


https://www.youtube.com/watch?v=Cga3qFokhVU

Δε θα σωθεις με τις πολεμικες τεχνες αλλα απο το τιποτα...

-beba-
22-05-13, 00:05
Πες οτι σε στριμωχνει σε ασανσερ. :green:

Θα κάνω την προσευχή μου να έχει κάνει μπάνιο πριν και να μη βρομοκοπά ιδρώτα. θα με στριμώξει που θα με στριμώξει στο ασανσερ.....ας μην βρομοκοπά κιόλας. Αυτό δεν θα το ανεχτώ.

TRIANTAFYLLOU
23-05-13, 03:11
είναι που λέμε άν δεν μπορείς να αποφυγεις ενα βιασμό απόλαυσέ το :P
και υπάρχει και για σας τις γυναίκες καλύτερη μεθοδος αφοπλισμου , τον κάνεις τα γλυκα ματια του δίνεις εντυπωση ότι είσαι έτοιμη να παραδοθείς στις ορέξεις του και εκεί που θα είναι ο άλλος ευάλωτος τον κάνεις οτι θέλεις , εκτος αν είναι γκέυ και κακός , κακός πο*στης που λέμε και δεν είσαι το αντικείμενό του , τοτε μπουγάτσα η δουλεια :P

morgoth
23-05-13, 10:34
η καλυτερη αυτοαμυνα ειναι το σπριντ σε 100σταρι :green:

ninjamousegr
29-05-13, 01:28
http://www.youtube.com/watch?v=mrXw72KirdA εγώ πάντως αν ήμουν γυναίκα θα έψαχνα ένα σύστημα που να έχει αποτέλεσμα και να μην είναι αυτοάμυνα αλλά αυτοπροστασία. Το βίντεο αυτό το έχω φτιάξει εγώ. Τα παιδιά που θα δείτε στο βίντεο πλυν 2 είναι όλοι αρχάριοι. Έκαναν περίπου 4 μήνες όταν τα τράβηξα. Είναι μη χωρογραφιμένα τραβηγμένα απο την προπόνηση, χωρίς στησίματα κτλ. Αν σε κάποιους κάνει εντύπωση η κοπέλα που είναι νευρόσπαστη, πληροφοριακά είναι πρωταθλήτρια judo (δεν έχει χτυπήματα το judo για όποιον δεν γνωρίζει) και για αυτό αποδίδει και έτσι. Γενικά σε κοπέλες αρχάριες η μέθοδος είναι τέτοια που πραγματικά δεν χρειάζεται μία κοπέλα να φάει τα χρόνια της για να προστατευθεί, το ίδιο ισχύει φυσικά και για τον οποιοδήποτε. Δίνεται πολύ μεγάλη σημασία στην αερόβια άσκηση και στις ασκήσεις ταχυδύναμης. Αν ψάξεις να δεις για combatives μην δεις τα βίντεο που κυκλοφορούν απο κάτι Αμερικάνους κτλ. Είναι μουφες. Ψάξε τα ονόματα W.E Fairbairn και Eric Antony Sykes καθώς και το γενεαλογικό δέντρο αυτών. Οτιδήποτε έξω απο το γενεαλογικό δέντρο είναι για κλάματα.

ελμερ
29-05-13, 09:04
Σιγουρα μια πολεμικη τεχνη (πυγμαχια,muai thai) κτλ δινουν ενα μικρο πλεονεκτημα σε καποιον,καποια σε μια μαχη στο δρομο...αυτο δε σημαινει οτι θα κερδισει σιγουρα σε καμια περιπτωση,απλα ειναι ενα συν αν ο αντιπαλος δεν γνωριζει απο πολεμικες τεχνες...το εχω ξαναπει ομως οτι επειδη λογω δουλειας (δεν ειμαι αστυνομικος:green:) εχω δει και εχω ακουσει διαφορα,το καλυτερο ειναι να αποφευγουμε οπως ο διαολος το λιβανι τους τσακωμους στο δρομο ειτε ειναι "του χεριου μας" ο αντιπαλος ειτε οχι γιατι δεν ξερουμε τι κουβαλαει ο αλλος πανω του και σε τι ψυχολογικη κατασταση ειναι εκεινη τι στιγμη,δε θελει και πολυ να γινει το κακο (και δε μιλαω να φαμε ξυλο,αυτο ειναι το λιγοτερο).......προσοχη και αυτοσυγκρατηση (συγγνωμη για το μεγαλο και off post......:welcome::welcome:

Lao
29-05-13, 12:31
Έχω ακούσει και διαβάσει άπειρες απόψεις σχετικά με το θέμα της αυτοάμυνας (είτε πρόκειται για άντρες είτε για γυναίκες, οι βασικές αρχές δεν αλλάζουν).

Έχω ξανατοποθετηθεί εδώ μέσα σχετικά, θα το ξανακάνω εις όφελος της συζήτησης.

Καταρχήν, οι απόλυτες απόψεις («το Χ πράγμα δουλεύει, το Ψ όχι και το Ζ ίσως») εκτός του ότι δεν οδηγούν πουθενά, συχνά είναι αποπροσανατολιστικές, δημιουργούν λάθος εντυπώσεις και, ένα από τα σοβαρότερα λάθη που μπορεί να κάνει κάποιος που ασχολείται ή θέλει να ασχοληθεί με τις ΠΤ και τα ΜΑ, είναι να εγκλωβίζει το μυαλό του σε κλισέ.

Η ουσία του θέματος είναι η εξής: τα πάντα μπορούν να δουλέψουν στον δρόμο και τα πάντα μπορούν να είναι - εξίσου - άχρηστα.

Είναι τόσο πολυπαραγοντικό το θέμα, τόσα πολλά τα πιθανά ενδεχόμενα και οι συνθήκες μέσα στις οποίες μπορεί να πρέπει να ανταπεξέλθουμε, ώστε είναι πρακτικά αδύνατον να μπορούμε να πούμε κάτι με σιγουριά.

Αυτό όμως για το οποίο είμαι 100% σίγουρος, είναι ότι όσο καλά προπονημένος και αν είναι κανείς σε αυτό που κάνει, σε όσους αγώνες και αν έχει συμμετάσχει και όσο sparring και αν έχει κάνει, ΠΟΤΕ δεν θα είναι 100% έτοιμος για ένα αληθινό συμβάν. Είναι σαν να έχεις παίξει 500 φορές συγκρουόμενα στο λούνα παρκ και να πιστεύεις ότι είσαι έτοιμος να οδηγήσεις ένα κανονικό αυτοκίνητο και μάλιστα οπουδήποτε.

Καλώς ή κακώς λοιπόν, άλλη πράγμα η προπόνηση με τους συναθλητές / συμμαθητές μας, άλλο το να πρέπει να επιβιώσουμε απέναντι σε έναν ή πολλούς αγνώστους, οι οποίοι μάλιστα ΔΕΝ έχουν στο μυαλό τους να μας προσέξουν μην χτυπήσουμε.

Καλώς ή κακώς, άλλο πράγμα η προπόνησή μας στο προστατευμένο περιβάλλον της Σχολής, του Εκπαιδευτηρίου ή του γυμναστηρίου που πάμε και άλλο η μάχη για επιβίωση σε περιβάλλον με το οποίο δεν είμαστε εξοικειωμένοι και που συχνά έχει του κόσμου τα φυσικά εμπόδια που μας αποτρέπουν να βγάλουμε έστω και δύο κινήσεις.

Καλώς ή κακώς, άλλο πράγμα ο αγώνας σε ένα ρινγκ με συγκεκριμένο χρόνο, διαιτητές και κανόνες, και άλλο μια συμπλοκή στον δρόμο στην οποία όλα επιτρέπονται.

Αυτό που έχω να προτείνω λοιπόν, είναι να βγάλουμε από το μυαλό μας ότι υπάρχει κάποια «αλάνθαστη γενική μέθοδος» την οποία άμα την ακολουθούμε θα είμαστε ΟΚ. Ακόμα και το κλασσικό «του φευγάτου η μάνα ποτέ δεν έκλαψε» μπορεί να μην δουλέψει αν ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ και το επίσης κλασσικό «προσέχουμε και δεν μπλέκουμε σε συμπλοκές» επίσης μπορεί να μην δουλέψει αν οι συμπλοκές... θέλουν να μας βρουν.

Σε τελική ανάλυση λοιπόν, αυτό που έχω να προτείνω είναι ο καθένας να κάνει αυτό που του αρέσει και τον εκφράζει, και να έχει πάντα στο μυαλό του ότι τα πάντα είναι θέμα πιθανοτήτων.

Κλείνοντας, θα έλεγα να απομυθοποιήσουμε κάποτε αυτά που βλέπουμε και ακούμε. Ούτε στην μεσαιωνική Κίνα / Ιαπωνία ζούμε, ούτε Shaolin είμαστε, ούτε υπάρχει κάποιο Σύστημα ή Δάσκαλος που να είναι τόσο τέλειο ώστε αν κάποιος το εφαρμόζει να είναι αχτύπητος.

Α, και μην μπλέκουμε τα γένια (ΜΜΑ κτλ) με τα χτένια (αληθινές συμπλοκές)...

ninjamousegr
29-05-13, 15:09
έχεις δίκιο. Πάντως περισσότερες πιθανότητες έχει να προστατευθεί κάποιος που είναι απο μμα παρά απο αγωνιστικό TKD. Οι λόγοι για κάποιον που γνωρίζει πάνω κάτω είναι γνωστοί.

Lao
29-05-13, 23:51
έχεις δίκιο. Πάντως περισσότερες πιθανότητες έχει να προστατευθεί κάποιος που είναι απο μμα παρά απο αγωνιστικό TKD. Οι λόγοι για κάποιον που γνωρίζει πάνω κάτω είναι γνωστοί.

Μην είσαι τόσο σίγουρος.

Κάποιες φορές, το να ξέρεις λίγα και καλά και να μπορείς να τα εφαρμόσεις, είναι καλύτερο από τα να ξέρεις πολλά αλλά να μην τα κατέχεις πραγματικά. Πόσο μάλλον όταν το παν στον δρόμο είναι η ψυχολογία και η πνευματική-σωματική κατάσταση που βρίσκεσαι εκείνη την στιγμή.

Τα ΜΜΑ είναι η μόδα της εποχής μας, όπως πριν 10 χρόνια ήταν το BJJ και τα φιλιππινέζικα συστήματα με τα μαχαίρια και όπως πριν 20 και 30 χρόνια ήταν το Kung Fu και το Karate. Στην Δύση είμαστε, το marketing παίζει πρωταρχικό ρόλο.

Προσωπικά μιλώντας, παρόλο που για πολλούς είμαι Δάσκαλος σε αυτό που κάνω (εγώ διαφωνώ, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία), δεν έχω κανένα πρόβλημα να δεχτώ ότι σε θέματα αυτοάμυνας κάποιος που «δουλεύει νύχτα» και δεν έχει δισταγμό να πλακωθεί με κάποιον, είναι περισσότερο ικανός από εμένα και ας ξέρω του κόσμου τις κινήσεις, τα όπλα και τις φόρμες.

Είναι καθαρά θέμα μυαλού και χαρακτήρα και, πάνω απ'όλα, τρόπου ζωής και συνθηκών.

j.d
29-05-13, 23:55
Μην είσαι τόσο σίγουρος.

Κάποιες φορές, το να ξέρεις λίγα και καλά και να μπορείς να τα εφαρμόσεις, είναι καλύτερο από τα να ξέρεις πολλά αλλά να μην τα κατέχεις πραγματικά. Πόσο μάλλον όταν το παν στον δρόμο είναι η ψυχολογία και η πνευματική-σωματική κατάσταση που βρίσκεσαι εκείνη την στιγμή.

Τα ΜΜΑ είναι η μόδα της εποχής μας, όπως πριν 10 χρόνια ήταν το BJJ και τα φιλιππινέζικα συστήματα με τα μαχαίρια και όπως πριν 20 και 30 χρόνια ήταν το Kung Fu και το Karate. Στην Δύση είμαστε, το marketing παίζει πρωταρχικό ρόλο.

Προσωπικά μιλώντας, παρόλο που για πολλούς είμαι Δάσκαλος σε αυτό που κάνω (εγώ διαφωνώ, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία), δεν έχω κανένα πρόβλημα να δεχτώ ότι σε θέματα αυτοάμυνας κάποιος που «δουλεύει νύχτα» και δεν έχει δισταγμό να πλακωθεί με κάποιον, είναι περισσότερο ικανός από εμένα και ας ξέρω του κόσμου τις κινήσεις, τα όπλα και τις φόρμες.

Είναι καθαρά θέμα μυαλού και χαρακτήρα και, πάνω απ'όλα, τρόπου ζωής και συνθηκών.

+1000

TRIANTAFYLLOU
30-05-13, 00:12
+1000 με το παραπάνω είναι θεμα χαρακτηρα και νοοτροπίας και το έχω αναφέρει σε προηγούμενα πόστ , εγω μπορει να μπορω να λιώσω κάποιον αλλα να διστάσω και να πω δεν πρέπει δεν είναι σωστο και ό άλλος με ενα μπουκάλι που θα έχει δίπλα να το σπάσει και να με κόψει με μια κίνηση τον λαιμό , είναι και θεμα εξοικείωσης που έχει κάποιος με ανορθόδοξο καυγα και πιστέψτε άλλο τα λόγια και άλλο οι πράξεις

αυτα τα ξερουμε απο παλια που πιτσιρικάδες μαλώναμε σε καμια ντισκο η στα μπουζούκια αν μας κολούσε κανείς την κοπέλα που συνοδεύαμε και δεν είναι καλό πράμα το ξυλο

απο την άλλη στο θεμα πολεμικών τεχνών είναι το πόσο εξοικειωμενος είναιο κάποιος με κ'άποιες κινήσεις , ώστε όταν έρθει η στιγμή να αντιδρασει γρήγορα και μηχανικα σχεδόν ενστικτωδώς , όπως δηλαδη όταν τρώμε δεν σκευτόμαστε πέρνω το κουταλι και το πηγαίνω στο στομα , γινετε η κίνηση και με κλειστα μάτια

μια γρήγορη αντιδραση αποφυγής και μετα δρόμο και είναι και θεμα τυχης που θα πέσει κανεις η καμία , γιατι ωραία τα βλέπουμε σε προπόνηση και δείχνουμε αήτητοι , αλλα στην πράξη και κατόπιν πίεσης είναι αλλιώς και δεν ξερει καμια πως θα αντιδράσει και αν είναι ένας η δύο

σίγουρα να ξερεις κατι και να το μάθεις καλα βοηθάει , αλλα η υπερβολική σιγουρια δεν βοηθάει

Lao
30-05-13, 00:14
Δειτε και εδω μια πραγματικη μαχη γυναικας καρατεκα εναντιον αντρα streetfighter. Νταξει δεν τον εχει αλλα κι αυτος δεν της κανει και πολλα


http://www.youtube.com/watch?v=R3OgpLmtQuE


Μα σε καποιες πολεμικες τεχνες υποτιθεται μαθαινεις πως να αμυνεσαι οταν ο αλλος ειναι οπλισμενος.

Παρτε για παραδειγμε τον δευτερο Bruce Lee:green::green::green:


https://www.youtube.com/watch?v=Cga3qFokhVU

Δε θα σωθεις με τις πολεμικες τεχνες αλλα απο το τιποτα...

Φίλε Τάσο, έκατσα και χάζεψα λίγο τα βιντεάκια.

Ομολογώ ότι γέλασα πολύ :rolf:

Lao
30-05-13, 00:39
+1000 με το παραπάνω είναι θεμα χαρακτηρα και νοοτροπίας και το έχω αναφέρει σε προηγούμενα πόστ , εγω μπορει να μπορω να λιώσω κάποιον αλλα να διστάσω και να πω δεν πρέπει δεν είναι σωστο και ό άλλος με ενα μπουκάλι που θα έχει δίπλα να το σπάσει και να με κόψει με μια κίνηση τον λαιμό , είναι και θεμα εξοικείωσης που έχει κάποιος με ανορθόδοξο καυγα και πιστέψτε άλλο τα λόγια και άλλο οι πράξεις

αυτα τα ξερουμε απο παλια που πιτσιρικάδες μαλώναμε σε καμια ντισκο η στα μπουζούκια αν μας κολούσε κανείς την κοπέλα που συνοδεύαμε και δεν είναι καλό πράμα το ξυλο

απο την άλλη στο θεμα πολεμικών τεχνών είναι το πόσο εξοικειωμενος είναιο κάποιος με κ'άποιες κινήσεις , ώστε όταν έρθει η στιγμή να αντιδρασει γρήγορα και μηχανικα σχεδόν ενστικτωδώς , όπως δηλαδη όταν τρώμε δεν σκευτόμαστε πέρνω το κουταλι και το πηγαίνω στο στομα , γινετε η κίνηση και με κλειστα μάτια

μια γρήγορη αντιδραση αποφυγής και μετα δρόμο και είναι και θεμα τυχης που θα πέσει κανεις η καμία , γιατι ωραία τα βλέπουμε σε προπόνηση και δείχνουμε αήτητοι , αλλα στην πράξη και κατόπιν πίεσης είναι αλλιώς και δεν ξερει καμια πως θα αντιδράσει και αν είναι ένας η δύο

σίγουρα να ξερεις κατι και να το μάθεις καλα βοηθάει , αλλα η υπερβολική σιγουρια δεν βοηθάει

Κύριε Τριανταφύλλου, επειδή βλέπω ότι μιλάμε την ίδια γλώσσα και επειδή θέλω να γράφω πράγματα που να βοηθάνε τα παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν χωρίς να επηρεάζονται από βιντεάκια και αγώνες στην TV, προσωπικά έχω κληθεί να υπερασπίσω τον εαυτό μου 2 φορές, από τις οποίες η μία ήταν απόπειρα ληστείας στον δρόμο.

Θα αναφέρω μόνο αυτήν, γιατί είναι καλό παράδειγμα του τι γίνεται στην πραγματικότητα και γιατί λέω πως δεν έχει τόση σημασία το τι κάνει κανείς, όσο η κατάσταση που βρίσκεται την στιγμή της αλήθειας.

Κάποιο βράδυ λοιπόν, ενώ γυρνούσα σπίτι με τα πόδια, μου την πέφτουν ξαφνικά 2 άτομα, Έλληνες κιόλας.

Ο ένας, έκανε μπαμ ότι ήταν χρήστης, ο άλλος φαινόταν νορμάλ.

Η απαίτησή τους, φυσικά, το πορτοφόλι και το κινητό μου.

Η 1η μου σκέψη, ήταν να εκτιμήσω, κατά πόσο κινδυνεύω.

Η 2η, να τους δώσω ότι ήθελαν, γιατί δεν ήθελα σε καμία περίπτωση σε λίγα ψωροευρώ και ένα κινητό να βρεθώ μαχαιρωμένος ή να τους σακατέψω και να μπλέξω με αστυνομίες κτλ.

Ενώ λοιπόν κάνω να βγάλω το πορτοφόλι μου, αυτός που δεν έστεκε και πολύ καλά για κάποιο λόγο πανικοβλήθηκε και θεώρησε ότι πήγαινα να βγάλω όπλο (ακόμα και σήμερα, δεν έχω καταλάβει πως του ρθε).

Μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου, προσπάθησε να μου επιτεθεί και εγώ ενστικτωδώς (και όχι με ιδιαίτερη τεχνική, φυσικά) απέφυγα την, ας την πούμε γροθιά του και του ανταπέδωσα με ένα χτύπημα στο πρόσωπο που τον έριξε κάτω.

Ο 2ος προσπάθησε να με αρπάξει και να με ρίξει κάτω, αλλά το πρόβλημα για αυτόν ήταν ότι οι... διαστάσεις μου δεν το επέτρεπαν. Τον έριξα με την σειρά μου στον τοίχο, του έριξα μια κλωτσιά στο ψαχνό με αποτέλεσμα να τα χάσει και να φύγει τρέχοντας.

Όλα αυτά, πρέπει να συνέβησαν σε 5-10 δευτερόλεπτα (εκείνη την ώρα, νομίζεις ότι κράτησε καμιά ώρα το συμβάν).

Τι θέλω να πω; Ναι, ενστικτωδώς μου βγήκαν κάποια καλά χτυπήματα και απέφυγα 2 επιθέσεις. Η αντίδρασή μου όμως προήλθε καθαρά από ένστικτο επιβίωσης («ή εγώ ή εσύ») και, παράλληλα, από ένα αίσθημα θυμού για μια επίθεση που δεν προκάλεσα.

Αυτό το συμβάν συνέβη πριν αρκετά χρόνια και με βοήθησε σε μεγάλο βαθμό να καταλάβω από τότε πόσο άχρηστες είναι όλες εκείνες οι κουβέντες σχετικά με το ποιο σύστημα είναι καλύτερο, αν τα ΜΜΑ αποδεικνύουν ότι τα συστήματα εδάφους είναι ταμάμ για τον δρόμο, για να μην αναφέρω τα βιντεάκια με «μάχες» μεταξύ διαφόρων.

Θα πρέπει να γίνει κατανοητό, ότι σε ένα αληθινό συμβάν, δεν σκέφτεσαι, δρας. Και, ό,τι σύστημα και αν κάνεις, η ύλη που έχουν όλα αρκεί και παραρκεί για να αυξήσεις τις πιθανότητές σου να την βγάλεις καθαρή, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΣΕΙΣ.

Συμπερασματικά λοιπόν, δεν έχει σημασία πόσες ζώνες ή συστήματα ξέρεις. Σημασία έχει να είσαι έτοιμος, το μυαλό σου να μην κολλάει και να είσαι σε μια Χ φυσική κατάσταση ώστε να μπορέσεις να δεχτείς και να ρίξεις κάποια χτυπήματα. Έτσι και αλλιώς, ένας καυγάς είναι υπόθεση δευτερολέπτων. ;)

ninjamousegr
30-05-13, 00:39
Μην είσαι τόσο σίγουρος.

Κάποιες φορές, το να ξέρεις λίγα και καλά και να μπορείς να τα εφαρμόσεις, είναι καλύτερο από τα να ξέρεις πολλά αλλά να μην τα κατέχεις πραγματικά. Πόσο μάλλον όταν το παν στον δρόμο είναι η ψυχολογία και η πνευματική-σωματική κατάσταση που βρίσκεσαι εκείνη την στιγμή.

Τα ΜΜΑ είναι η μόδα της εποχής μας, όπως πριν 10 χρόνια ήταν το BJJ και τα φιλιππινέζικα συστήματα με τα μαχαίρια και όπως πριν 20 και 30 χρόνια ήταν το Kung Fu και το Karate. Στην Δύση είμαστε, το marketing παίζει πρωταρχικό ρόλο.

Προσωπικά μιλώντας, παρόλο που για πολλούς είμαι Δάσκαλος σε αυτό που κάνω (εγώ διαφωνώ, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία), δεν έχω κανένα πρόβλημα να δεχτώ ότι σε θέματα αυτοάμυνας κάποιος που «δουλεύει νύχτα» και δεν έχει δισταγμό να πλακωθεί με κάποιον, είναι περισσότερο ικανός από εμένα και ας ξέρω του κόσμου τις κινήσεις, τα όπλα και τις φόρμες.

Είναι καθαρά θέμα μυαλού και χαρακτήρα και, πάνω απ'όλα, τρόπου ζωής και συνθηκών.

Το να ξέρεις λίγα είναι το καλύτερο.Καλύτερη απόδειξη είναι η πυγμαχία. 3 βασικά χτυπήματα και πραγματικά αν δει κάποιος πυγμάχο στον δρόμο να τσακώνεται θα ανατριχιάσει. Απο την άλλη ο δισταγμός που περιγράφεις έχει θέση μόνο στα μαχητικά αθλήματα. Στις πολεμικές τέχνες πρέπει να είσαι αδίστακτος γιατί εαυτός είναι και ο λόγος που εκπαίδευσε. Δηλαδή να μην νυστάζεις μπροστά σε τίποτα προκειμένου να προστατεύσεις τον εαυτό σου. Αν ασχολείσαι χρόνια με πολεμικές τέχνες και όχι με κάποιο μαχητικό άθλημα και δεν έχεις επιτύχει αυτό, τότε πραγματικά κάτι κάνεις λάθος ή πολύ απλά δεν είσαι φτιαγμένος για αυτό.

Lao
30-05-13, 00:47
Το να ξέρεις λίγα είναι το καλύτερο.Καλύτερη απόδειξη είναι η πυγμαχία. 3 βασικά χτυπήματα και πραγματικά αν δει κάποιος πυγμάχο στον δρόμο να τσακώνεται θα ανατριχιάσει. Απο την άλλη ο δισταγμός που περιγράφεις έχει θέση μόνο στα μαχητικά αθλήματα. Στις πολεμικές τέχνες πρέπει να είσαι αδίστακτος γιατί εαυτός είναι και ο λόγος που εκπαίδευσε. Δηλαδή να μην νυστάζεις μπροστά σε τίποτα προκειμένου να προστατεύσεις τον εαυτό σου. Αν ασχολείσαι χρόνια με πολεμικές τέχνες και όχι με κάποιο μαχητικό άθλημα και δεν έχεις επιτύχει αυτό, τότε πραγματικά κάτι κάνεις λάθος ή πολύ απλά δεν είσαι φτιαγμένος για αυτό.

Σε παραπέμπω στο προηγούμενο post μου.

ΠΤ κάνω, και εδώ και πολλά χρόνια.

Το να είναι «αδίστακτος» κάποιος στον δρόμο, δεν είναι θέμα του τι κάνει, αλλά πως βλέπει τα πράγματα.

Δεν ξέρω πως σου ακούγεται εσένα, αλλά εμένα η 1η μου σκέψη απέναντι στον κίνδυνο, είναι να τον αποφεύγω και να μην τον επιζητώ. Δεν είναι θέμα δειλίας, είναι θέμα κατανοησης της πραγματικότητας, τουλάχιστον όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ.

TRIANTAFYLLOU
30-05-13, 01:04
απόλυτα κατανοητα και λογικα αυτα που ανεφερες Lao και επίσης να τονίσω πως επειδη ο μέσος αθλούμενος η αθλούμενη κάνει μια πολεμική τεχνη για αυτοάμυνα δεν σημαίνει ότι θα αλλάξει και ο χαρακτηρας και η νοοτροπία του η της , να ζεί δηλαδη σαν να βρίσκετε σε εμπόλεμη ζώνη , σαν να λέμε δηλαδη με το δάχτυλο στην σκανδάλη , τι να κάνουν δηλαδη και αυτοι η αυτες που ζούν δουλεύουν στην νυχτα και έχουν περισσότερες πιθανότητες να αντιμετωπίσουν δυσάρεστες καταστασεις

όλα είναι θεμα στιγμιαίας αντίδρασης και ψυχραιμίας και δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια αντίδραση και ψυχραιμία ακόμη και τα ίδια πράγματα να μάθουν και να θεωρούνται ίσοι μαθησιακά , έπειτα σε ορισμένες περιπτωσεις παίζει ρόλο και η εμπειρία επι πραγματικών συνθηκών και μεσα απο αυτη μαθαίνει κάποιος η κάποια

στην εποχή που ζουμε οι γυναίκες ειδικότερα καλο είναι να περιορίζουν τις πιθανότητες γιατι γεμίσαμε με λαθραίους που ότι και να κάνουν δεν θα τούς βρει εύκολα κανείς οπότε και πιο εύκολα παρανομούν και είναι αδίστακτοι

γι αυτο να μας φωνάζουν να τις πηγαίνουμε εμείς στο σπίτι αν είναι όμορφες και αν είναι άσχημες δεν πειράζει θα πληρώνουμε ταξι :P:P:P
να κάνουμε και λίγο πλάκα επι του θέματος :P

just chris
30-05-13, 01:05
lao τι π.τ. κανεις?

ninjamousegr
30-05-13, 01:11
φυσικά το να φύγεις, να αποφύγεις κτλ είναι το ζητούμενο. απο εκεί και πέρα όμως, αν σου κάτσει σου έκατσε. Και εκεί μπαίνει το mentality. Αν αυτό λειτουργήσει σωστά δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, πλυν απο μαχαίρι ,όπλο ή αντιπάλους περισσότερους του 1. Αν το mentality κολλήσει και δεν λειτουργήσεις αδίστακτα τότε υπάρχει πρόβλημα.

Lao
30-05-13, 01:23
lao τι π.τ. κανεις?

Ένα σύστημα Kung Fu.


φυσικά το να φύγεις, να αποφύγεις κτλ είναι το ζητούμενο. απο εκεί και πέρα όμως, αν σου κάτσει σου έκατσε. Και εκεί μπαίνει το mentality. Αν αυτό λειτουργήσει σωστά δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, πλυν απο μαχαίρι ,όπλο ή αντιπάλους περισσότερους του 1. Αν το mentality κολλήσει και δεν λειτουργήσεις αδίστακτα τότε υπάρχει πρόβλημα.

Έτσι όπως το θέτεις, με βρίσκεις σύμφωνο.:toast:

Lao
30-05-13, 14:55
Λοιπον στην πολεμικη τεχνη που λεγεται AIKIDO οσο πιο δυνατος ειναι ο αντιπαλος τοσο μεγαλυτερο πλεονεκτημα εχεις. Δειτε το βιντεο και θα καταλαβετε (Φυσικα για να φτασεις σε τετοιο επιπεδο οπως ο τυπος που κανει επιδειξη θες δεκαετιες προπονησης:()



http://www.youtube.com/watch?v=-RaUpEMpxuY

Είδα λίγο και αυτό το βίντεο.

Πες μου, πιστεύεις ότι οι πτώσεις γίνονται επειδή τις προκαλεί αυτός που κάνει την επίδειξη ή επειδή τα «θύματα» θέλουν και πέφτουν;

Lao
30-05-13, 15:08
Δειτε και εδω μια πραγματικη μαχη γυναικας καρατεκα εναντιον αντρα streetfighter. Νταξει δεν τον εχει αλλα κι αυτος δεν της κανει και πολλα


http://www.youtube.com/watch?v=R3OgpLmtQuE

Δύο λόγια πιο αναλυτικά και για αυτό το βιντεάκι...

Καταρχήν, η μαύρη ζώνη που έχει η κοπελιά δεν δικαιολογεί με τίποτα την (ανύπαρκτη) τεχνική της. Δεν ξέρει να χτυπάει, δεν ξέρει να βγάζει άμυνες, δεν ξέρει να πέφτει... ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ενώ ουσιαστικά «χαϊδεύεται» με τον τύπο. Που να της τύχει και τίποτα αληθινό(!).

Άλλη μια τρανή απόδειξη του πόσο εύκολα μπορεί κανείς να πάρει μαύρη ζώνη σε μια δυτική σχολή...

Για τον άλλο, τι να πει κανείς. Απλά προσπαθεί να μην (την) χτυπήσει και that's all.

Θέλω να πιστεύω ότι δεν νομίζει κανένας από εδώ μέσα ότι αυτό είναι σοβαρό sparring. Να χαμε να λέγαμε...:P

tasos2
30-05-13, 15:36
Είδα λίγο και αυτό το βίντεο.

Πες μου, πιστεύεις ότι οι πτώσεις γίνονται επειδή τις προκαλεί αυτός που κάνει την επίδειξη ή επειδή τα «θύματα» θέλουν και πέφτουν;

Δε ξερω για το συγκεκριμενο βιντεο, παντως η τεχνη αυτη ειναι ετσι, ενας που ειναι παρα πολυ εξοικοιωμενος μπορει να κανει τετοια πραγματα χωρις να τον αφηνουν. Ειναι το νοημα της οτι εκμεταλλευεσαι την δυναμη με την οποια επιτιθεται ο αντιπαλος, αλλιως να την απαξιωσουμε τελειως



Δύο λόγια πιο αναλυτικά και για αυτό το βιντεάκι...

Καταρχήν, η μαύρη ζώνη που έχει η κοπελιά δεν δικαιολογεί με τίποτα την (ανύπαρκτη) τεχνική της. Δεν ξέρει να χτυπάει, δεν ξέρει να βγάζει άμυνες, δεν ξέρει να πέφτει... ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ενώ ουσιαστικά «χαϊδεύεται» με τον τύπο. Που να της τύχει και τίποτα αληθινό(!).

Άλλη μια τρανή απόδειξη του πόσο εύκολα μπορεί κανείς να πάρει μαύρη ζώνη σε μια δυτική σχολή...

Για τον άλλο, τι να πει κανείς. Απλά προσπαθεί να μην (την) χτυπήσει και that's all.

Θέλω να πιστεύω ότι δεν νομίζει κανένας από εδώ μέσα ότι αυτό είναι σοβαρό sparring. Να χαμε να λέγαμε...:P

Eγω δε ξερω καλα απ αυτα. Μου φανηκε οτι ειχε φοβερη ταχυτητα και αντανακλαστικα η κοπελα αυτη, αλλα ισως μου φανηκε ετσι επειδη εγω δεν εχω καθολου:green:

Για τον τυπο συμφωνω φαινεται οτι δεν προσπαθει σοβαρα.

Τωρα για τη μαυρη ζωνη, επειδη εχω ενα γνωστο δε σημαινει πολλα, σημασια εχει ποσα νταν εχεις. Μαυρη ζωνη οι περισσοτεροι μπορουν να παρουν και σχετικα γρηγορα

Lao
30-05-13, 15:44
Δε ξερω για το συγκεκριμενο βιντεο, παντως η τεχνη αυτη ειναι ετσι, ενας που ειναι παρα πολυ εξοικοιωμενος μπορει να κανει τετοια πραγματα χωρις να τον αφηνουν. Ειναι το νοημα της οτι εκμεταλλευεσαι την δυναμη με την οποια επιτιθεται ο αντιπαλος, αλλιως να την απαξιωσουμε τελειως

Δεν απαξιώνω την τέχνη. Νομίζω ότι έχω πει πολύ ξεκάθαρα ότι σέβομαι τα πάντα.

Αυτό που κριτικάρω, είναι το βίντεο και μόνο. Δεν είναι αληθινό Aikido, είναι απλά μια επίδειξη από την οποία με τίποτα δεν μπορεί κανείς να καταλάβει το αληθινό level του Master.



Eγω δε ξερω καλα απ αυτα. Μου φανηκε οτι ειχε φοβερη ταχυτητα και αντανακλαστικα η κοπελα αυτη, αλλα ισως μου φανηκε ετσι επειδη εγω δεν εχω καθολου:green:

Για τον τυπο συμφωνω φαινεται οτι δεν προσπαθει σοβαρα.

Τωρα για τη μαυρη ζωνη, επειδη εχω ενα γνωστο δε σημαινει πολλα, σημασια εχει ποσα νταν εχεις. Μαυρη ζωνη οι περισσοτεροι μπορουν να παρουν και σχετικα γρηγορα

Ό,τι ισχύει με τις μαύρες ζώνες, ισχύει και με τα νταν. Ίσως και περισσότερο.

morgoth
30-05-13, 15:55
το βιντεακι αυτο ειναι απλά ενα χαλαρο σπαρινγκ... και τιποτα παραπανω..

Lao
30-05-13, 22:22
Ας δούμε 2 SiFu να μάχονται... :rolf:

http://www.youtube.com/watch?v=fmmcgocSmWI

ninjamousegr
31-05-13, 19:20
XAXAXAA! ειδικά η σκέψη να βάζει τα χέρια πίσω απο την πλάτη τον κάνει master sifu cyber trans sensei!!! :P