PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογη πολεμικης τεχνης ..



Master Bill
26-10-12, 10:55
Γεια σας και παλι ! Προσφατα μου δοθηκε η ευκαιρια να κανω κατι που ηθελα και μου αρεσε :green: .. Περα απο την προπονηση που κανω σπιτι θα ξεκινησω και μια πολεμικη τεχνη , tae kwo do ή kick boxing ... Αρχικα εγω διαλεξα kick boxing αλλα τον μηνα Οκτώβριο δόθηκαν καποια δωρεαν μαθηματα tae kwo do στα οποια και πηγα ... γενικοτερα, εμαθα καποια πραγματα και τωρα που πρεπει να αποφασισω ειμαι σε μεγαλο διλλημα .. TAE KWO DO Η΄ KICK BOXING :box1: ? συμφωνα με την ηλικια μου (14 ετων) και το σωματοτυπο (1.69 , 55 κιλα) θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας... ειμαι ολος αυτια ;) !

Χριστοφορος123
26-10-12, 11:22
Μηπως μενεις Θεσσαλονικη;;
Λιγοι ειναι οι δασκαλοι που μπορουνε να σε διδαξουνε καλο kick box...οι περισσοτεροι ειναι ψιλο μουφα...αν μενεις θεσσαλονικη να μου πεις γιατι ξερω 2 πολυ καλους δασκαλους..
Εγω γενικα σαν αθλημα προτιμω το ta kwon do παντος

Lao
26-10-12, 11:49
Γεια σας και παλι ! Προσφατα μου δοθηκε η ευκαιρια να κανω κατι που ηθελα και μου αρεσε :green: .. Περα απο την προπονηση που κανω σπιτι θα ξεκινησω και μια πολεμικη τεχνη , tae kwo do ή kick boxing ... Αρχικα εγω διαλεξα kick boxing αλλα τον μηνα Οκτώβριο δόθηκαν καποια δωρεαν μαθηματα tae kwo do στα οποια και πηγα ... γενικοτερα, εμαθα καποια πραγματα και τωρα που πρεπει να αποφασισω ειμαι σε μεγαλο διλλημα .. TAE KWO DO Η΄ KICK BOXING :box1: ? συμφωνα με την ηλικια μου (14 ετων) και το σωματοτυπο (1.69 , 55 κιλα) θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας... ειμαι ολος αυτια ;) !

Ούτε το ένα, ούτε το άλλο είναι Πολεμική Τέχνη.

Είναι Μαχητικά Αθλήματα...

Arnold1996
26-10-12, 12:02
φιλε εγω θα σου πρωτεινα kickboxing γιατι εχο ασχοληθει πιο μικρος και ειναι πολυ καλο και σαν αθλημα και σαν πολεμικη τεχνη...μπορει να σε βοηθησει και σε μια κανονικη μαχη δεν ειναι σαν το ταε εκ βο ντο...θελω να πω αμα μαλωσεισ με καποιον δεν θα του ριξεις μια περιστροφικη κλοτσια με το πισω ποδι στο κεφαλι...γιατι αυτα γινονται μονο στισ ταινιες ενω με το κικ μπορεισ να τον αποτελειωσεις(απο πρωσοπικη εμπειρια)

loukiss
29-10-12, 19:53
ενω με το κικ μπορεισ να τον αποτελειωσεις(απο πρωσοπικη εμπειρια)

α ρε φονια χαχαχα

και γω κικ μποξ θα ελεγα μαθαινεις πολυ βασικοτερα πραγματα απ οτι στο ταε κβο ντο.. παρολα αυτα ακομα περισσοτερο θα προτεινα παλη...

FITNESS GIRL
29-10-12, 21:59
Ούτε το ένα, ούτε το άλλο είναι Πολεμική Τέχνη.

Είναι Μαχητικά Αθλήματα...

πολυ σωστα :bowdown::bowdown:

εγω ψηφιζω κικ εχω ασχοληθει καιρο αν και τελικα με κερδισε το muay thai απλα πρεπει να βρεις το σωστο δασκαλο :):) γενικα τα μαχητικα αθληματα ειναι πορωση

Nikolas_mk2
29-10-12, 22:22
Ούτε το ένα, ούτε το άλλο είναι Πολεμική Τέχνη.

Είναι Μαχητικά Αθλήματα...

Μαχητικό Αθλημα είναι αυτη η γελοιότητα που γινεται στους Ολυμπιακούς και ονομάζεται Taekwondo W.T.F.
Το παραδοσιακό I.T.F. είναι Πολεμική Τέχνη....

Master Bill
29-10-12, 22:24
Τελικα παιδια με ολα αυτα που μου ειπατε και τελικα το παθος νικησε , kick boxing ! Ο κυριος του tae kwon do πηγε να μου ειπε καποια λογια αλλα τελικα εγω αποφασισα και απο πεμπτη ξεκιναω ! Θα σας πω εντυπωσεις κτλ ! το προγραμμα 3 φορες την εβδομαδα επι μιαμιση ωρα και 1-2 φορες προπονηση σπιτι (ενα προγραμμα που εχω φτιαξει μεσα στο site) πως σας φαινετε ? :thumbup: ;) :box1:

FITNESS GIRL
29-10-12, 23:31
πολυ καλα εκανες κατα τη γνωμη μου,εχω κανει το ταε κβο ντο προσωπικα δεν μαρεσει,ειχα κανει για λιγους μηνες πηρα τη πρωτη ζωνη και σταματησα πηγα κικ και ηταν υπεροχα αλλα αν καποια στιγμη σου δωθει η ευκαιρια να κανεις και muay thai αφου σαρεσει το κικ θα σαρεσει πολυ εχει πιο πλουσια υλη και ειναι πολυ σκληρο :box1::box1::box1:

Lao
30-10-12, 02:18
Μαχητικό Αθλημα είναι αυτη η γελοιότητα που γινεται στους Ολυμπιακούς και ονομάζεται Taekwondo W.T.F.
Το παραδοσιακό I.T.F. είναι Πολεμική Τέχνη....

Ναι, αλλά δεν είμαστε στην Κορέα. ;)

fafner
27-01-13, 02:16
φιλε εγω θα σου πρωτεινα kickboxing γιατι εχο ασχοληθει πιο μικρος και ειναι πολυ καλο και σαν αθλημα και σαν πολεμικη τεχνη...μπορει να σε βοηθησει και σε μια κανονικη μαχη δεν ειναι σαν το ταε εκ βο ντο...θελω να πω αμα μαλωσεισ με καποιον δεν θα του ριξεις μια περιστροφικη κλοτσια με το πισω ποδι στο κεφαλι...γιατι αυτα γινονται μονο στισ ταινιες ενω με το κικ μπορεισ να τον αποτελειωσεις(απο πρωσοπικη εμπειρια)

Φίλε μου είσαι λαθος , καταρχην γεια σας σαν νεο μελος , εισαι λαθος οπως ειπα φιλε μου το tae kwo do δεν ειναι μονο το ολυμπιακο wtf αλλα και το itf και πέρα απο αυτο κανεις ασκησεις αντιπαλου, αυτοαμηνα κτλπ ακομα και τα poomse ασκησεις αντιπαλου ειναι δεν εχω κατι με το kick box ωραιο αθλημα ειναι αλλα το tae ειναι αλλη φαση και κατι ακομα οποιος ξερει μια πολεμικη τεχνη ο πρωτος κανονας ειναι να αποφυγει τον καυγα ακομα και ας τον εχει.

fafner
27-01-13, 02:20
Μαχητικό Αθλημα είναι αυτη η γελοιότητα που γινεται στους Ολυμπιακούς και ονομάζεται Taekwondo W.T.F.
Το παραδοσιακό I.T.F. είναι Πολεμική Τέχνη....
γελοιοτητα? χωρις να εχω κατι προσωπικο εχεις δοκιμασει να βγαλεις κινησεις απο αυτη την γελοιοτητα?

Master Bill
27-01-13, 02:46
Εγω παντως ηθελα να σας πω πως τα δεδομενα αλλαξαν...Μετα απο μια συζητιση με τον δασκαλο μου και καποια καλα στοιχεια που μου βρηκε (οπως τεραστιο ευλυγισια!) κατεληξα στο tae kwon do και σημερα μαλιστα πηρα την πρωτη μου ζωνη, την κιτρινη !

fafner
27-01-13, 14:34
Εγω παντως ηθελα να σας πω πως τα δεδομενα αλλαξαν...Μετα απο μια συζητιση με τον δασκαλο μου και καποια καλα στοιχεια που μου βρηκε (οπως τεραστιο ευλυγισια!) κατεληξα στο tae kwon do και σημερα μαλιστα πηρα την πρωτη μου ζωνη, την κιτρινη !

Ωραιος τωρα μιλας σωστα :D και εκτος απο την ευλυγυσια ειναι και η ταχυτητα :D

Master Bill
02-08-13, 16:06
Μετα απο πολλη καιρο μια ενημερωση !

Λοιπον κανω 10 μηνες tae kwon do, 3 μερες την εβδομα επι τουλαχιστον 1 ωρα, μερικες φορες και περισσοτερο ! Εχω ασχοληθει και με ζωνες, αγωνες κτλ..

Η γυμναστικη ειναι πολλη καλη ! Δεν εχω αποκλεισει μελλοντικα το να ξεκινησω kick box αλλα τωρα μενω εδω, οταν μου δωθει και η ευκαιρια μαζι με γυμναστηριο, ευχαριστως θα ασχοληθω !

leftis
04-08-13, 23:16
Παιδιά, σκέφτομαι να ξεκινήσω μια πολεμική τέχνη αλλά θέλω εσείς να μου προτείνετε ποια θεωρείτε ότι μου χρειάζεται. Εγώ θέλω να έχω την αυτοπεποίθηση ότι αν χρειαστεί μπορεί να αμυνθώ. Δεν με ενδιαφέρουν οι ζώνες τα νταν κλπ.(δεν λέω ότι είναι εύκολο, προς θεού, ξέρω ότι θέλουν χρόνια). Θέλω ερασιτεχνικά 2-3 φορές την εβδομάδα να πηγαίνω για να μάθω τα βασικά και να μην αισθάνομαι σκέτο κρέας οταν βγαίνω έξω. Είχα σκεφτεί λοιπόν το κικ μποχ και το μαι ται. Εσείς τι θα μου λέγατε?

Lao
05-08-13, 16:13
Εσείς τι θα μου λέγατε?

...θα έλεγα να διαβάσεις τον οδηγό που είχα φτιάξει και να ψάξεις να δεις τι έχει γραφτεί στο θέμα της αυτοάμυνας.

Αλέξανδροςς
13-08-13, 19:15
πολυ καλα εκανες και ξεκινησες με tae kwon do
ειναι εξαιρετικη πολεμικη τεχνη για αρχαριο
θα σου πρωτεινα να συνεχισεις με πυγμαχια,η οποια αν και δεν φαινεται ειναι ζορικη πολεμικη τεχνη
πολυ πιο κουραστικη και δυσκολη απο το κικμποξ,το οποιο αν και ωραια πολεμικη τεχνη ειναι..λιγο
σε λιγο καιρο που θα εχεις αποκτησεις χωστες βασεις,προχωρας και σε κατι αλλο να θες

North
14-08-13, 19:15
Η πυγμαχία το κικ και το μαι ται κατ εμένα σε βάζουν σε ένα καλούπι στατικής αντιμετώπισης-αγωνιστικής-αθλητικής,πες το όπως θες,οπότε δε θα ήταν ότι καλύτερο για το λόγο που λες ότι χρειάζεσαι μια πολεμική τέχνη.Κοίτα προς krav maga και γενικότερα τέτοιου είδος αυτοάμυνες μιας και το μόνο που απαιτούν για αρχή τουλάχιστον είναι μια καλή φυσική κατάσταση και μια σχετική δύναμη :thumbup:

Αλέξανδροςς
15-08-13, 00:35
Η πυγμαχία το κικ και το μαι ται κατ εμένα σε βάζουν σε ένα καλούπι στατικής αντιμετώπισης-αγωνιστικής-αθλητικής,πες το όπως θες,οπότε δε θα ήταν ότι καλύτερο για το λόγο που λες ότι χρειάζεσαι μια πολεμική τέχνη.Κοίτα προς krav maga και γενικότερα τέτοιου είδος αυτοάμυνες μιας και το μόνο που απαιτούν για αρχή τουλάχιστον είναι μια καλή φυσική κατάσταση και μια σχετική δύναμη :thumbup:

σωστα
αν ομως εχει και τις καταλληλες βασεις,τοσο σωματικα οσο και πνευματικα,σχετικα με την εννοια της αυτο αμυνας θα ειναι πολυ καλυτερα για τον ιδιο

bebelos
15-08-13, 01:10
:rolf::rolf::rolf:διαλεξε κατι που να ειναι απλο και ρεαλιστικο για εμενα τα παντα πολεμικες τεχνες ειναι απο την στιγμη που εχουν σαν στοχο να εξουδετερωσουν τον αντιπαλο αλλο αν στην μετεπειτα εξελιξη τους εγιναν μαχητικα αθληματα προς τερψην του φιλοθεαμον κοινου η διαφορα ειναι οτι μπηκαν καποια προστατευτηκα και φυσικα καποιοι κανονες για να ελαχιστοποιηθουν η σωματικες βλαβες στον αθλητη για εμενα θα επιμεινω ελληνικα και θα προτεινω να βρεις εναν συλλογο παλης η πυγμαχιας απλα αποτελεσματικα και με πολυ γυμναστικη χωρις να σε μπερδευουν με 52456 διαφορετικες λαβες και χτυπηματα

friksos
25-08-13, 17:45
:rolf::rolf::rolf:διαλεξε κατι που να ειναι απλο και ρεαλιστικο για εμενα τα παντα πολεμικες τεχνες ειναι απο την στιγμη που εχουν σαν στοχο να εξουδετερωσουν τον αντιπαλο αλλο αν στην μετεπειτα εξελιξη τους εγιναν μαχητικα αθληματα προς τερψην του φιλοθεαμον κοινου η διαφορα ειναι οτι μπηκαν καποια προστατευτηκα και φυσικα καποιοι κανονες για να ελαχιστοποιηθουν η σωματικες βλαβες στον αθλητη για εμενα θα επιμεινω ελληνικα και θα προτεινω να βρεις εναν συλλογο παλης η πυγμαχιας απλα αποτελεσματικα και με πολυ γυμναστικη χωρις να σε μπερδευουν με 52456 διαφορετικες λαβες και χτυπηματα
Απλος,λιτος κ απεριττος

HULKK
23-12-13, 01:26
Πρωσωπικη μου αποψη, ειναι οτι αν θες να εισαι "αηττητος" θα πρεπει να επιλεξεις την πολεμικη τεχνη που εχει τις περισσοτερες αμυνες.

Το Tae-Kwon-Do, Ειναι μια απο τις τελειοπιοιμενες πολεμικες τεχνες γιατι οι τεχνικες που εχει ειναι πολυ μα πολυ ψαγμενες. (Εχω κανει 3 χρονια και ξερω.)

Το Kick-Boxing, Ειναι μια εξισου καλη πολεμικη τεχνη, αλλα εμενα προσωπικα με ανησυχει για τα χτυπηματα που δεχεσε στο κεφαλι ποιο πολυ γιατι μπορει να σου δημηουργηθουν προβληματα στον εγκεφαλο. (Γιαυτο και δεν εκανα και ουτε σκεφτομαι να κανω ποτε.)


Αλλα απ' οτι διαβασα ποιο πανω, εχεις ηδη κανει την επιλογη σου, οποτε σου ευχομαι καθε επιτυχια!!!

TRIANTAFYLLOU
23-12-13, 02:17
το ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ δεν είναι πολεμική τέχνη είναι άθλημα και χρησιμοποιεί κυρίως τα πόδια , αν βρεθεί κανείς σε κίνδυνο σε επαφη πάνω σε φασαρία , εκεί τι θα κάνει θα πεί κάτσε να πάω πίσω γιατι δεν μπορω να σε κλωτσήσω?
όποιος θέλει πολεμική τεχνη θα επιλέξει ανάμεσα απο αυτες και θα δοκιμάσει να δεί τι του ταιριάζει , είτε για άθληση , είτε ώς αποτελεσματικότητα στην άμυνα

morgoth
23-12-13, 10:08
εχοντας κανει και τα δυο... καθαρά οτι σου ταιριάζει.. δοκιμαζεις και βλέπεις.
προσωπικα το κικ μου αρεσει πιο πολύ. συνδυάζει πυγμαχια με δυνατά λακτισματα.

GyM=life
31-12-18, 06:22
Τζούντο! :D hehe οτι σε τραβαει περισσοτερο εγω προσωπικα ειμαι πολυ των χεριων οποτε :)