PDA

Επιστροφή στο Forum : Δικέφαλα - δυσκολία.



spider
15-08-09, 23:09
δεν αναπτυσσονται οι δικεφαλοι?μερικες ασκησεις που θα κανουν τη διαφορα./1.καμψεις με τραβηγμα,οι αγκωνες προς τα πισω να ειναι η μπαρα κολλημενη στο σωμα,τραβαμαι την μπαρα που αγγιζει τους μηρους και το στομαχι φτανοντας εως τη γραμμη του κατου μερους του στηθους.2σετ 15επαν. 4λειτουργικα σετ 10-12 επαν.2ον.καμψεις σε τροχαλια απο υπτια θεση.3σετ12-10-8επαν.3ον,καμψεις σε παγκο δικεφαλων με ενα χερι 4σετ 10-12επαν. αν εχεται αμφιβολιες απλα καντε μια δοκιμη.

thegravijia
15-08-09, 23:53
εγω ξερω (natural μιλαμε παντα βεβαια) οτι 1 με 2 ποντους αναπτυσεται το χερι ..αντε 3 ποντους στην καλυτερη... στον 1 χρονο προπονησης μιλαω...

αλλο οτι σου δινει πολυ πρηξιμο..το προγραμμα που εβαλες .αν και τις 2 πρωτες δεν την επιασα καλα..
κανα βιντεακι παιζει..?

εγω ειμαι φαν των αυτοσυγκεντρωσεων και των σφυριων...:weights:

spider
16-08-09, 00:41
βιντεο δεν εχω,αλλα η ασκηση ειναι απλη-αντι να φερεις την μπαρα προς το ανω στηθος εχωντας τους αγκωνες κολημενους στα πλευρα,τραβας προς τα επανω εως την πληρη συσπαση των δικεφαλων δηλαδη στη γραμη που οριζει το κατω μερος του στηθους,τραβοντας τους αγκωνες προς τα πισω.πες οτι σηκονεις το παντελονι σου με τους αντιχειρες να κοιτουν προς ταεξω απλα τπαβας εως το κατω στηθος.αν την κανεις σωστα θα νιωσεις τους δικεφαλους να καιναι και να παθαινουν κραμπα.η δευτερη ασκηση γινετε στο μηχανημα για χαμηλη κωπηλατικη μονο που ξαπλωνεις και κανεις καμψεις οπως στην τροχαλια ορθιος απλα εχεις το πλεονεκτημα να εχεις το σωμα σου σταθερο επομενως αυστηρη τεχνικη.

Polyneikos
16-08-09, 10:16
Back 2 basics φίλε μου,εχω δει παραλλαγες και παραλλαγες,ειδικα η δευτερη που λες δεν προσφέρει και πολλα,καποιος που ξερει να παίξει ξερει πως να απομονωσει τα δικεφαλα,δεν χρειαζεται να ξαπλωνει σε παγκους....
Δεν ειναι αυτες οι ασκησεις που θα σου ξεκολλησουν τα χέρια αλλα οι βασικες...

spider
16-08-09, 17:42
oπως ειπα ειναι ασκησεις που τις κανουμε οταν φτασουμε σε στασιμοτιτα δεν θα τις κανουμε για παντα φιλε μου,οπως και με ολες τις ασκησεις βεβαια.οσο για το αν αξιζουν οσοι εχουν κανει τη θεωρια πραξη,ας το κρινουν.σιγουρα δεν θα ανεφερα κατι για το οποιο δεν ειμαι σιγουρος οτι αξιζει να δοκιμαστη και μετα ας αποριφθει.ειναι μια προταση για οσους αρεσει να δοκιμαζουν παραλαγες.αν κατι λειτουργει καλα επανω μου γιατι να μενω κολημενος σε βασικα.

NASSER
16-08-09, 17:59
Μαυτη τη λογικη spider υπαρχουν πολλες ασκησεις που μπορουν να αναφερθουν. Αν μπορουμε καλο θα ητννα εχουμε και βιντεακια απο τις ασκησεις.

pepeismenos karga
16-08-09, 20:01
εγω ξερω (natural μιλαμε παντα βεβαια) οτι 1 με 2 ποντους αναπτυσεται το χερι ..αντε 3 ποντους στην καλυτερη... στον 1 χρονο προπονησης μιλαω...
καταρχας αυτο δεν ειναι στανταρ μπορει και ανα ειναι και 1 ποντος μπορει και 4 αλαλ εαν μιλαμε για νατουραλ και για ποντους γραμμωμενουσ ,καθαρους διλαδι οχι με νερο και λιπος τοτε θεωρω δυσκολα θα ειναι πανω απο 3 ποντους αλλα παλι ποτε δεν ξερεις...ολα γινονται...

τωρα spainter οντως δικιο εχεις και ο ταρζαν πεταγε απο δεντρο σε δεντρο και ειχε φτιαξει μεγαλα φτερα επειδει ενεργοποιουσε τα φτερα του σε αυτον επιανε και εκανε το κατι διαφορετικο εμεις ομους εχουμε μονοζυγα και παλι μπορουμε να αναπτυξουμε τα φτερα μας αρα γιατι να ταλαιπωριεσαι με τα κλαρια και τα δεντρα??
ετσι λοιπον το ιδιο ειναι και με τους δικεφαλους...και αυτο που λενε οτι ο μυς συνιθιζει τις ασκησεις...σιγα μιν ξερει ο μυς οτι αυτη η ασκηση που σηκωεις το βαρακι απο το εδαφος με το ενα χερι ειναι αυτο συγκεντρωση...εαν ηταν ετσι θα διαλεγε ασκησεις στις οπιες θα ελεγε τωρα αναπτυσομαι τωρα δεν αναπτυσομαι...ποικιλια ειναι καλο να εχεις εννοειται αλλα δεν χρειαζεται να στραμπουλικσουμε τον καρπο μας για να μεγαλουσουν τα δικεφαλα...ο μυς συνιθιζει την ενταση οχι την ασκηση...εαν σηκωνεις 10 κιλα με το ενα χερι και για καμια βδομαδα δουλεψεις καπου και σηκωνεις σακουλες σκουπιδιων που ειναι ας πουμε π.χ. 14 κιλα με το ενα χερι τοτε θα μεγαλωσεις,ασχετα αν σηκωνεις τη σακουλα και δεν ειναι βαρακι...οσο μεγαλωνεις την ενταση τοτε μεγαλωνεις οσο δεν το κανεις αυτο υπαρχει στασιμοτητα...για να μην μεγαλωνεις την ενταση κατι γινεται λαθος η στην προπονηση ή στην διατροφη σου...

spider
17-08-09, 18:08
καταρχας δεν αρχισα εχθες εχω αρκετα χρονια εμπειρια στο αθλημα ωστε να ξερω απο διατροφη και τεχνικες εντασεις.αλλα τεσπα η αρνητικοτιτα και η ειρωνια με χαλανε.οποτε παω στη ζουγκλα με τον ταρζαν.

pepeismenos karga
17-08-09, 23:19
χαχαχα....ρε συζητηση κανω και το εδωσα σαν παραδειγμα....προσωπικα δεν σου ειπα οτι δεν ξερεις ή οτι κανεις κατι λαθος...απλα μπορεις και με πιο ευκολους τροπους αυτο σου ειπα και συγνωμη εαν παρεξηγηθηκες δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου...απλα δεν χρειαζεται να κανεις τοσο εξεδεικευμενες ασκησεις ο arnold μια ζωη barrbel curls εκανε και ειχε 57 εκατοστα χερια....βεβαια ενταξει υπαρχαν και αλλοι παραγοντες αλλα η ασκηση παρεμενε ιδια...

Ace
18-08-09, 15:39
να βάλω και εγω την πινελιά μου ...
Οι μυς συνηθιζουν την ασκηση!ειναι αποδεδειγμενο επιστημονικά και πρακτικά!
Π.χ .. ενας που μπορει και σπρωχνει 150 κιλα στον παγκο ..μπορει να κάνει 100 καμσεις με την μια?Παρολο που ενεργοποιουνται οι ιδιοι μυς???Εγω σας λέω πως όχι και σας βάζω και στοιχημα.Στην σχολη οταν μπηκα ..εκανα 10 καμσεις σα την κουρ@δ@ ..μεσα σε 3 μηνες είχα φτάσει να κόβω 130 συνεχόμενες..και αυτο γιατι μας "ρίχναν" καθε 10 λεπτα στο πατωμα.Αναπτυχθηκε το στηθος μου ανάλογα?? ΟΧΙ! λιγο πιο σφιχτό έγινε...και κλειν - μειν!Tιποτα απο εμφανιση και ογκο!Παραδειγμα κλασσικο ηταν ..οτι συναδελφοι μου κοβαν 230 συνεχομενες..και ειχαν στηθος σα 14χρονης βιετναμεζας! οι Μυς αναπτυσονται απο την επιστημονικη δουλεια-διατροφη και ορμονικη κατάσταση!Οχι απο 1-2 ασκησεις που θα τους κανεις.
Τα χερια δε .. ειναι μια αλλη υποθεση.. μπορει να δειτε καποιον να τα παει μεχρι εξαντλησης και να εχει τελειο σχημα και βαθος και αλλους να κλεβουν στις αρσεις με 35 κιλα στο κάθε χερι και να εχουν τορπιλλες αντι για χέρια!
Μπορεις να πεις σε αυτους οτι δε ξερουν να γυμνάζονται?Αφου αυτο τους πιανει!
Νομιζω οτι ο καθενας μας σιγα σιγα βρισκει αυτο που του δουλευει!Κυριως τα χερια ..που οτι και να δουλεψεις στο κορμι σου .. δουλευουν ταυτοχρονα..

stelios17
18-08-09, 15:42
thegravijia



thegravijia
εγω ξερω (natural μιλαμε παντα βεβαια) οτι 1 με 2 ποντους αναπτυσεται το χερι ..αντε 3 ποντους στην καλυτερη... στον 1 χρονο προπονησης μιλαω...
Αλλα να υποθεσω οτι η διαφορα στον καθρεπτη ειναι πολυ μεγαλυτερη απο οσο ακουγετε ε ?

pepeismenos karga
19-08-09, 00:10
στελιος ο τεραςβιγια μιλουσε λογικα για ΄καθαρους' 3 ποντους...δηλαδη απο γραμμωση σε γραμμωση...χωρις νερα και λιπος...στον ογκο βαζεις περισσοτερα αλλα ειναι και νερο και λιπος...και εαν βαλλεις 3 καθαρους ποντους στο χερι σου μεσα σε ενα χρονο θα ειναι μεγαλη η διαφορα πιστεψε με....
ace παλι θα φανω υπεροπτης με αυτο που θα πω[που μα την παναγια δεν ειμαι]αλλα αποψεις εκφραζουμε εδω περα και θα συνεχισω με ενα ακομη σχολιο πως το παραδειγμα σου δεν ειναι σωστο στη συγκεκριμενη περιπτωση με τα που σ απς...ο λογος...ειναι οτι παλι δεν αλλλαζεις την ενταση...οκ....εκανες 10 επαναληψεις και μετα εκανες 130...μα και 30000 επαναληψεις να κανεις δεν θα αναπτυχθεις περισσοτερο με το αν εκανες 20..απλα αντοχη θα ανεβαζες...ο λογος εκανες παντα που σ απς με το βαρος σου παντα...δεν ανεβαζες κιλα...επομενως δεν μπορεις να παρεις ογκο...ειναι σαν να μου λες πηρα ενα βαρακι 10 κιλο και απο 10 επαναληψεις που εβγαζα εκανα 130...μετα απο καπιες επαναληψεις δεν γινεται να παρεις ογκο...συνηθως 6-12 αλλα καμια φορα παει και παραπανω...ας πουμε 6-20...το ανα κανεις 200 δεν θα αναπτυξει περισσοτερο το στηθος...ετσι παει...εαν εβαζες μια καρεκλα επανω σου και εκανες αλλες 10 τοτε θα ανεβαινες γιατι θα ανεβαζες το βαρος με το οποιο εκανες τα πουσ απσ...
οσο για το παραδειγμα με τις αρσεις αυτο εχει να κανει με το γενετικο του καθενος...πιστευεις οτι εαν εκανε καπιος με απιστευτα γενετικα που εβαζε ογκο στα χερια με λαθος τεχνικη στις αρσεις,εαν τις εκανε με σωστη και ενεργοποιουσε πιο σωστα τους μυςτου θα εβαζε λιγοτερο??μαλλον περισσοτερο.....
βεβαια ο καθενας κανει οτι θελει τιποτα δεν ειναι λαθος υτε ειναι σωστο...οτι πιανει τον καθενα...ο καθενας οπως μαθει και ετσι ειναι...δεν διαφωνω

stelios17
19-08-09, 02:13
Α οκ φιλε εχεις δικιο...
Λαθως καταλαβα εγω ... !
Δεν καταλαβα οτι ενοουσε 3 ποντους "καθαρους" αλλα γενικα τρεις ποντους στην περιμετρο του μπρατσου του .......
Με τρεις καθαρους ποντους σαφως και θα εχεις διαφορα !
Τεσπα σορρυ για το of topic ...

thegravijia
19-08-09, 12:19
Α οκ φιλε εχεις δικιο...
Λαθως καταλαβα εγω ... !
Δεν καταλαβα οτι ενοουσε 3 ποντους "καθαρους" αλλα γενικα τρεις ποντους στην περιμετρο του μπρατσου του .......
Με τρεις καθαρους ποντους σαφως και θα εχεις διαφορα !
Τεσπα σορρυ για το of topic ...

εγω επιμενω ομως οτι 3 ποντοι καθαροι ειναι πανδσκολο να γινει...τα χερια ειναι μικρη μυικη ομαδα και δεν αρπαζουν ευκολα... δυσκολο πολυ..

psycho
15-03-11, 00:45
Παιδιά έχει κανείς υπόψιν του αρκήσεις που να γυμνάζουν πιο πολύ το εξώτερικό μέρος των δικεφάλων? Μου φάινεται ότι όλα τα παίρνω από μέσα...

tommygunz
15-03-11, 01:26
Γενικά όσο πιο ανοιχτή λαβή έχεις στην μπάρα τόσο πιο πολύ γυμνάζεις το εσωτερικό των δικεφάλων στις κάμψεις δικεφάλων με μπάρα. Και όσο πιο κλειστή λαβή έχεις τόσο πιο πολύ γυμνάζεις το εξωτερικό τους μέρος.

tommygunz
15-03-11, 03:35
Πάρε και αυτό:

http://videos.bodybuilding.com/watch/6572/the-fit-show-season-three-episode-32-milos-sarcevs-bicep-training-tips

psycho
16-03-11, 21:38
Thanks tommy!

Niska!
20-01-12, 19:28
Καλησπερα σας.
Ειμαι 20 χρονων,1.78 , 86 κιλα και ασχολουμαι με βαρη απο τον οκτωβριο.
Σε ολες μου τις μυικες ομαδες παιρνω αρκετη μαζα και ειμαι ευχαρηστημενος αλλα στον δικεφαλο οσο και να προσπαθω ουτε κιλα μπορω να ανεβω ουτε να του βαλω αρκετη μαζα...ασκησεις που κανω ειναι συνηθως 4 ανα προπονηση 3 σετ η καθε μια..απο διατροφη και συμπληρωματα ειμαι οκ οποτε δεν νομιζω να φταιει αυτο!!

worfel
20-01-12, 20:03
Καλησπερα σας.
Ειμαι 20 χρονων,1.78 , 86 κιλα και ασχολουμαι με βαρη απο τον οκτωβριο.
Σε ολες μου τις μυικες ομαδες παιρνω αρκετη μαζα και ειμαι ευχαρηστημενος αλλα στον δικεφαλο οσο και να προσπαθω ουτε κιλα μπορω να ανεβω ουτε να του βαλω αρκετη μαζα...ασκησεις που κανω ειναι συνηθως 4 ανα προπονηση 3 σετ η καθε μια..απο διατροφη και συμπληρωματα ειμαι οκ οποτε δεν νομιζω να φταιει αυτο!!

ποσα εκατοστά τον έχεις? τον δικέφαλο εννοώ
μετρα με μια μεζουρα την περιμετρο και πες

CapoFighter
20-01-12, 20:11
Υπαρχει εξηγηση μεχρι και για αυτο...Υπαρχει μια περιπτωση να ειναι στη γενετικη σου,δηλαδη στους μυες υπαρχουν 2 ειδων μυικες ινες(κανονικα ειναι 3 αλλα δεν μας αφορα τωρα) , οι "αργες" και οι "γρηγορες" μυικες ινες.Εσυ μπορει στο δικεφαλο σου να εχεις πιο πολυ "αργες μυικες ινες" με αποτελεσμα να αργησει να φουσκωσει,αν ειχες περισσοτερες "γρηγορες μυικες ινες" τοτε θα φουσκωνε πιο γρηγορα. Επισης μπορει οι δικεφαλοι σου να θελουν ειτε περισσοτερη προπονηση ειτε λιγοτερη(αναλογα πως τους νιωθεις,αν ειναι πιασμενοι την αλλη μερα σημαινει οτι εχεις κανει καλη δουλεια,αν οχι τοτε ειτε εχεις κανει καλες διατασεις ειτε δεν εχεις κανει καλη προπονηση στον δικεφαλο). Επισης υπαρχει και πιο απλο που το εχω δει και μου το εχουν πει:shock:, Να κανει ο αλλος εκτασεις τρικεφαλου στην τροχαλια και να μου λεει οτι γυμναζει τον δικεφαλο...!!! Αλλαξε κατι στον τροπο που γυμναζεις τους δικεφαλους μηπως και δεις αλλαγες. Και οταν λες ανα προπονηση δεν νομιζω να εννοεις οτι σε καθε σου προπονηση που εχεις κοπανας δικεφαλα???? Γραψε λιγο και τις ασκησεις που κανεις,επαναληψεις και διατροφη(αλλα αν λες οτι ειναι καλη τοτε αστο)!!!

Keirox
20-01-12, 20:23
Καλησπερα σας.
Ειμαι 20 χρονων,1.78 , 86 κιλα και ασχολουμαι με βαρη απο τον οκτωβριο.
Σε ολες μου τις μυικες ομαδες παιρνω αρκετη μαζα και ειμαι ευχαρηστημενος αλλα στον δικεφαλο οσο και να προσπαθω ουτε κιλα μπορω να ανεβω ουτε να του βαλω αρκετη μαζα...ασκησεις που κανω ειναι συνηθως 4 ανα προπονηση 3 σετ η καθε μια..απο διατροφη και συμπληρωματα ειμαι οκ οποτε δεν νομιζω να φταιει αυτο!!

Κάνεις γυμναστική 3 μήνες και αναρωτιέσε γιατί δεν βάζεις μάζα στον δικέφαλο; πλάκα κάνεις; Το πολύ πολύ να έχεις βάλει με τα noobgains και με το χαζοσπλίτ που θα κάνεις 0.5κιλό μυ.

Κάνε κανένα σοβαρό πρόγραμμα όπως το Starting Strenght και κοίτα να ανεβάσεις το squat/bench/deadlift σου και άσε τα χέρια.. και με indirect training μια χαρά γυμνάζοντε.. Εγώ πχ κάνω δικέφαλα isolation1 άσκηση 1 φορά την εβδομάδα.

Edit: Άσε που κάνει μπαμ ότι τα κάνεις overtrain! 4 ασκήσεις επί 3 σet σε κάθε προπόνηση;!;! Δεν τα αφήνεις να κάνουν recovery.. πως να αυξήσεις κιλά;;

sofos
20-01-12, 20:25
Κάνεις γυμναστική 3 μήνες και αναρωτιέσε γιατί δεν βάζεις μάζα στον δικέφαλο; πλάκα κάνεις; Το πολύ πολύ να έχεις βάλει με τα noobgains και με το χαζοσπλίτ που θα κάνεις 0.5κιλό μυ.

Κάνε κανένα σοβαρό πρόγραμμα όπως το Starting Strenght και κοίτα να ανεβάσεις το squat/bench/deadlift σου και άσε τα χέρια.. και με indirect training μια χαρά γυμνάζοντε.. Εγώ πχ κάνω δικέφαλα κανω 1 άσκηση 1 φορά την εβδομάδα γιατί γίνοντε obliterate με τα rows, deadlifts etc.

την καλυτερη δουλεια κανεις,τα δικεφαλα για να παρουν δε θελουν 1 καρο ασκησεις,ειναι μικρη μυικη ομαδα και οπως ανεφερες στις περισσοτερες ασκησεις που εχουν να κανουν με την πλατη,δουλευουν πολυ...εγω οταν ετρωγα πολυ κ ημουν σε κυκλο κρεατινης,εκανα 2 ασκησεις,μια πχ την δευτερα(για το peak) και αλλη μια την τεταρτη(αφηνα μια μερα καιρο για να αναρωσουν)...και με μπαρα,οχι αλτηρες και αρκετα κιλα....

GeoDask
21-01-12, 02:55
Καλά τα λέτε, ειλικρινά απορώ με μερικούς που αφιερώνουν μια ολόκληρη ημέρα και παίζουν μόνο χερια.

Kazmaier
21-01-12, 03:31
συμφωνω με τα παιδια,εγω ειδα διαφορα στα δικεφαλα οταν απο τα 12 σετ με μπολικα κιλα και μετριοτατη τεχνικη επεσα στα 6 σετακια ,με αριστη τεχνικη και ελεγχομενη κινηση,ειδα διαφορα στον δικεφαλο συγκεκριμενα παρολο που ημουν και σε μια μικρη διαιτα παραλληλα,ειναι μικρη μυικη ομαδα και απο την μια δεν χρειαζεται πολλα σετ, απο την αλλη θελουν προσοχη ωστε σε καθε ασκηση να δουλευουν μονο τα δικεφαλα,πχ βλεπω κατι τυπακια που παιρνουν μεγαλους αλτηρες για να κανουν καμψεις ορθιοι και κουνιουνται ολοκληροι .... fail
στην τελικη αμα τοσο πολυ καποιος θελει να το παιξει σκληρος στο γυμναστηριο ασ κοιταξει να ανεβει στις βασικες που λεει και ο κειροξ ,εκει παντα με την σωστη τεχνικη ας φορτωσει κιλα με την ψυχη του,μεγαλυτερη διαφορα θα δει σωματικα ετσι

Niska!
21-01-12, 16:31
Ευχαριστω Capo fighter
Ωπα ωπα μαγκες χαλαρωστε!!!!Πρωτα απ ολα δεν ειμαι απο τους τυπους που κανουν μονο χερια!Προσπαθω να γυμναζω το σωμα μου ΣΥΜΜΕΤΡΙΚΑ!Εννοειται πως δεν κανω σε καθε μου προπονηση δικεφαλα...Προπονω καθε μερα απο μια μυικη ομαδα!Και εννοειται πως δεν κανω ασκηση τρικεφαλων και να νομιζω οτι κανω δικεφαλα!!!Ειπαμε...Εγω απλα ρωτησα γιατι βλεπω οτι παιρνω ικανοποιητικα μαζα σε ολο μου το υπολοιπο σωμα εκτος απο εκει ...ξερω οτι ειναι ακομα αρχη,απλα ρωτησα γιατι ανησυχησα μηπως συμβαινει κατι!Εννοεται πως κανω compound ασκησεις!!και deadlift και μονοζυγο κανω.
Για δικεφαλο αυτο τον καιρο κανω:
καμψεις δικεφαλων με στραβομπαρα (10,8,6)
στο μονοζυγο με κλειστη λαβη 3 σετ
εναλλαξ με αλτηρες καθιστος
και σφυρια 3 σετ...
Δεν ξερω να μπορω να μετρησω απομονοτικα τον δικεφαλο...γι αυτο το μετραω ολο το χερι μαζι ειναι 37.5 εκ...

Niska!
21-01-12, 16:50
Ακυρο αλλα υπαρχει καπου που να σου λεει οτι σου εχουν απαντησει σε ενα ποστ σου ή πρεπει καθε φορα να ψαχνω να βρικω τα ποστ μου?

Mcstefan7
21-01-12, 17:34
Ακυρο αλλα υπαρχει καπου που να σου λεει οτι σου εχουν απαντησει σε ενα ποστ σου ή πρεπει καθε φορα να ψαχνω να βρικω τα ποστ μου?

μπορείς.Πρωτον οταν γράφεις πάνω στο εικονίδιο του θέματος έχει ενα πράσινο τικ οπότε ξέρεις που γράφεις.Επίσης υπάρχει και ενα κουμπάκι οταν γράφεις απάντηση που λέει

Συνδρομή
Παρακολούθηση θέματος:
και πρεπει να κάνεις τικ και οταν θα σου απαντάνε θα σου έρχεται εμαιλ

Niska!
21-01-12, 17:37
ευχαριστω πολυ McStephan7..

heck21
05-08-12, 20:28
:thumbup:
να βάλω και εγω την πινελιά μου ...
Οι μυς συνηθιζουν την ασκηση!ειναι αποδεδειγμενο επιστημονικά και πρακτικά!
Π.χ .. ενας που μπορει και σπρωχνει 150 κιλα στον παγκο ..μπορει να κάνει 100 καμσεις με την μια?Παρολο που ενεργοποιουνται οι ιδιοι μυς???Εγω σας λέω πως όχι και σας βάζω και στοιχημα.Στην σχολη οταν μπηκα ..εκανα 10 καμσεις σα την κουρ@δ@ ..μεσα σε 3 μηνες είχα φτάσει να κόβω 130 συνεχόμενες..και αυτο γιατι μας "ρίχναν" καθε 10 λεπτα στο πατωμα.Αναπτυχθηκε το στηθος μου ανάλογα?? ΟΧΙ! λιγο πιο σφιχτό έγινε...και κλειν - μειν!Tιποτα απο εμφανιση και ογκο!Παραδειγμα κλασσικο ηταν ..οτι συναδελφοι μου κοβαν 230 συνεχομενες..και ειχαν στηθος σα 14χρονης βιετναμεζας! οι Μυς αναπτυσονται απο την επιστημονικη δουλεια-διατροφη και ορμονικη κατάσταση!Οχι απο 1-2 ασκησεις που θα τους κανεις.
Τα χερια δε .. ειναι μια αλλη υποθεση.. μπορει να δειτε καποιον να τα παει μεχρι εξαντλησης και να εχει τελειο σχημα και βαθος και αλλους να κλεβουν στις αρσεις με 35 κιλα στο κάθε χερι και να εχουν τορπιλλες αντι για χέρια!
Μπορεις να πεις σε αυτους οτι δε ξερουν να γυμνάζονται?Αφου αυτο τους πιανει!
Νομιζω οτι ο καθενας μας σιγα σιγα βρισκει αυτο που του δουλευει!Κυριως τα χερια ..που οτι και να δουλεψεις στο κορμι σου .. δουλευουν ταυτοχρονα..

Rocknrolla
09-11-12, 02:46
Καλησπερα παιδια!

Μια ερωτηση θελω να κανω σχετικα με τα δικεφαλα.

Γενικα πιστευω ειναι το πιο αδυνατο σημειο μου .

Ενω πχ τα τρικεφαλα ειναι μεγαλα και δινουν ογκο στο χερι τα δικεφαλα μου ειναι σα γυναικας να πουμε!! ( που λεει ο λογος αλλα καταλαβαινετε)

3 μηνες που κανω γυμναστικη και μου φενεται οτι εχουν παρει πολυ λιγο ογκο σε σχεση με το υπολοιπο σωμα.

Τα γυμναζω μια φορα τη βδομαδα 3 ασκησεις ( αυτοσυγκεντρωση,μπαρα ορθιος,και κανονικο καθιστος βαρακια)

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι δε με πιανει ο δικεφαλος ευκολα .

Δλδ μετα απο σετ και εφοσον εχω κουραστει και δε μπορω να κανω αλλη επαναληψη αντι να νοιωθω να εχει πιαστει ο δικεφαλος πιο πολυ με εχει πιασει το απεναντι του αγκωνα (εκει που κλεινει το χερι, τενοντας?)

Και ενω βαζω λιγα κιλα, 10 πχ συνολο στη μπαρα δε μπορω να βγαλω επαναληψεις επειδη πιανομαι σε αυτο το σημειο και δεν νιωθω τπτ στο δικεφαλο!!

Επειδη βλεπω γενικα πολλα ατομα με τουμπανοδικεφαλα ενω δεν ειναι τοσο γυμνασμενοι μου κανει εντυπωση.

Εχετε κανα τιπ?

Ενδεικτικα 1.91 υψος,23 χρονων,93.5 βαρος .

Α να μην ξεχασω εχω αρκετο λιπος πανω μου (ημουνα 122 κιλα πριν χρονια) παιζει να εχει ρολο αυτο στο πως φενεται ο δικεφαλος? Δλδ αν χασω λιπος θα φανει πιο καλα η θα δειχνει ακομα πιο μικρο το χερι ?

Οτι συμβουλη ευπροσδεκτη!

Ευχαριστω!

alexis93
09-11-12, 03:40
οταν ξεκινησα να γυμναζομαι ειχα κ εγω αυτο το θεμα, οχι σε τετοιο βαθμο βεβαια...θεωρω πως γινεται γιατι ειναι αγυμναστος ο συγκεκριμενος μυς η πιο πιθανο λογο κακης προετοιμασιας ( ζεσταμα). Δοκίμασε πριν ξεκινήσεις την ασκηση ενα μικρο ζεσταμα με λιγα κιλα σε αργες αλλα σταθερες επαναληψεις, και ξεκουρασε το για 1-2 λεπτα, πιστευω θα σε βοηθησει αρκετα

chourdakis
09-11-12, 10:25
Δοκιμασε πρωτο σετ σε καθε ασκηση να ναι 15 επαναληψεις και μετα πεσε και εως 6 μεχρι τ τελευταιο.γενικα αμα εισαι ψηλος εχεις και πιο μεγσλα ακρα αρα γεμιζεις και πιο δυσκολα.

Rocknrolla
09-11-12, 12:44
Οκ παιδια θα δοκιμασω αυτα που μου ειπατε σημερα ευχαριστω!

Χριστοφορος123
09-11-12, 15:01
1ον στην αρχη κανε 2-3 σετακια ζεσταμα..
Στα δικεφαλα παιζε αρκετες επαναληψεις γιατι ειναι δυσκολο να τον νιωσεις με λιγες..παιξε απο 10-15

Rocknrolla
09-11-12, 15:12
1ον στην αρχη κανε 2-3 σετακια ζεσταμα..
Στα δικεφαλα παιζε αρκετες επαναληψεις γιατι ειναι δυσκολο να τον νιωσεις με λιγες..παιξε απο 10-15

Ναι αυτο που λες σωστο μια φορα που ειχα δικεφαλα ηταν εκει ενας που μιλαμε και μου δινει συμβουλες καθως εχει μεγαλυτερη εμπειρια και μου πε κανε δικεφαλα μεχρι να μη μπορεις αλλο.

Και οντως θυμαμαι τοτε ειχα κανει πχ 20 επαναληψεις και ενιωσα το "καψιμο" .

Δλδ το καλυτερο ειναι με κιλα που μπορω πολλες επαναληψεις μεχρι να τα νιωσω να με πιασουν και μετα πολλα κιλα λιγοτερες ?

ΚΑι ζεσταμα στην αρχη.

Ευχαριστω παιδες!

Χριστοφορος123
09-11-12, 15:14
Ναι αυτο που λες σωστο μια φορα που ειχα δικεφαλα ηταν εκει ενας που μιλαμε και μου δινει συμβουλες καθως εχει μεγαλυτερη εμπειρια και μου πε κανε δικεφαλα μεχρι να μη μπορεις αλλο.

Και οντως θυμαμαι τοτε ειχα κανει πχ 20 επαναληψεις και ενιωσα το "καψιμο" .

Δλδ το καλυτερο ειναι με κιλα που μπορω πολλες επαναληψεις μεχρι να τα νιωσω να με πιασουν και μετα πολλα κιλα λιγοτερες ?

ΚΑι ζεσταμα στην αρχη.

Ευχαριστω παιδες!

Οταν κανεις απομονωτικες ασκησεις (γαλλικες πιεσεις αυτοσυγκεντρωσης κτλ) παιζε αρκετες επαναληψεις .. απο 10-15..εγω προτιμω 12
Να πριστεις καλα και να νιωσεις..πχ αμα κανεις δικεφαλο 6 επαναληψεις δε λεει
Ουτε καν θα τον εχεις νιωσει

Steloukos
09-11-12, 18:45
Καταρχας ο τρικεφαλος σε καθε ανθρωπο ειναι μεγαλυτερος απο τον δικεφαλο σε ογκο.Γενικα η προπονηση σου καλο ειναι να εχει 2-3 σετ για ζεσταμα με 15-20 επαναληψεις προκειμενου να αιματοθουν καλα οι δικεφαλοι.Κατοπιν κανε 3 ασκησεις των 3-4 σετ με 10-12 επαναληψεις.Πιστευω οτι καλο προγραμμα ειναι το ακολουθο.
ΔΙΚΕΦΑΛΑ
Ζεσταμα->2-3 σετ των 15-20επ. καμψεις δικεφαλων εναλλαξ
α)Καμψεις μπαρας 4x12-12-10-10
β)Καμψεις αλτηρων εναλλαξ 3x12-10-10
γ)Καμψεις σφυρια 3x12-10-10
Επισης να ξερεις οτι ο δικεφαλος σου θα φαινεται πιο ογκωδης οταν χασεις λιπος.Τοτε θα φαινεται η δουλεια που εχεις κανει.Τελος προσωπικα εχω δει στον εαυτο μου οτι οταν γυμναζω τα χερια την ιδια μερα τοτε παιρνουν ευκολοτερα ογκο.

Rocknrolla
09-11-12, 18:46
Οταν κανεις απομονωτικες ασκησεις (γαλλικες πιεσεις αυτοσυγκεντρωσης κτλ) παιζε αρκετες επαναληψεις .. απο 10-15..εγω προτιμω 12
Να πριστεις καλα και να νιωσεις..πχ αμα κανεις δικεφαλο 6 επαναληψεις δε λεει
Ουτε καν θα τον εχεις νιωσει

Nαι σωστος!

Δοκιμασα σημερα με τις συμβουλες σας και οντως τους ενιωσα πρησμενους μετα .

Τωρα το οτι στη μπαρα κανω μεχρι 15 κιλα μαλλον ειναι θεμα αγυμνασιας :P .

Χριστοφορος123
09-11-12, 21:11
Nαι σωστος!

Δοκιμασα σημερα με τις συμβουλες σας και οντως τους ενιωσα πρησμενους μετα .

Τωρα το οτι στη μπαρα κανω μεχρι 15 κιλα μαλλον ειναι θεμα αγυμνασιας :P .

Δεν πειραζει...απλα προσπαθησε σιγα σιγα να αυξανεις κιλα και να μη μενεις στα ιδια..προσπαθησε ανα 2 προπονησεις πχ να εχεις ενα progress στα κιλα ητε στις επαναληψεις.
Εστω 2,5 κιλα.προοδος ειναι και αυτη και ας κατεβενουνε λιγο οι επαναληψεις.
Μιλαω κυριως για τις βασικες ασκησεις

alexis93
11-11-12, 00:51
ταπεινή μου άποψη καλύτερα να φορτώνει κιλά επιπλέον μόλις τα προηγούμενα τα παίζει για πλάκα, ούτως ώστε να εκτελεί σωστά τις ασκήσεις και σε όλο το εύρος της κάθε κίνησης...

tolis93
11-11-12, 10:42
Δεν πειραζει...απλα προσπαθησε σιγα σιγα να αυξανεις κιλα και να μη μενεις στα ιδια..προσπαθησε ανα 2 προπονησεις πχ να εχεις ενα progress στα κιλα ητε στις επαναληψεις.
Εστω 2,5 κιλα.προοδος ειναι και αυτη και ας κατεβενουνε λιγο οι επαναληψεις.
Μιλαω κυριως για τις βασικες ασκησεις

δηλαδη αν παιζει δικεφαλα πχ 10 κιλα. μου λες οτι με 2μισι κιλα πανω ανα 2 βδομαδες(το λιγοτερο οπως το παρουσιαζεις) θα καταφερει σε ενα εξαμηνο 40 κιλα καμψεις δικεφαλων?και σε ενα χρονο 70?:turtle: παιδια σε τετοιες ασκησεις μη κοιτατε τοσο τα κιλα.το θεμα ειναι να γινεται σωστα η ασκηση να απομονωνονται τα δικεφαλα.εκει γινεται δουλεια αλλιως βαζει και ωμους μεσα και μεση αν ειναι ορθιος και πηχεις κτλπ ετσι κανει τη μιση δουλεια

Χριστοφορος123
11-11-12, 10:44
δηλαδη αν παιζει δικεφαλα πχ 10 κιλα. μου λες οτι με 2μισι κιλα πανω ανα 2 βδομαδες(το λιγοτερο οπως το παρουσιαζεις) θα καταφερει σε ενα εξαμηνο 40 κιλα καμψεις δικεφαλων?και σε ενα χρονο 70?:turtle: παιδια σε τετοιες ασκησεις μη κοιτατε τοσο τα κιλα.το θεμα ειναι να γινεται σωστα η ασκηση να απομονωνονται τα δικεφαλα.εκει γινεται δουλεια αλλιως βαζει και ωμους μεσα και μεση αν ειναι ορθιος και πηχεις κτλπ ετσι κανει τη μιση δουλεια

Man δες τι ειπα στο τελος..οτι μιλαω για τις πολυαρθρικες..να προσθεσει να αυξανει κιλα εστω ανα 2 εβδομαδες ωστε να εχει καποιο progress
Καλα στις απομονωτικες παντα καλη τεχνικη ετσι κι αλλιως απομονωτικες ειναι και θες να απομονωνεις το σημειο που γυμναζεις.

tolis93
11-11-12, 10:46
για τις βασικες δεν εγραψες? και για δικεφαλα δε μιλαμε? ετσι το καταλαβα εγω τουλαχιστον:toast:

Χριστοφορος123
11-11-12, 10:49
για τις βασικες δεν εγραψες? και για δικεφαλα δε μιλαμε? ετσι το καταλαβα εγω τουλαχιστον:toast:

Για αυξηση κιλων μιλησα για πολυαρθρικες.αμα αυξησεις πολυαρθρικες και στασιμος να μενεις στις απομονωτικες θα δεις διαφορα.
Αλλα ακομη και στις απομονωτικες αμα εχεις κολησει για μεγαλο χρονικο διαστημα δεν ειναι κακο να αυξησεις κιλα η εστω επαναληψεις

Rocknrolla
12-11-12, 00:22
Ρε παιδια απομωνοτικες ειναι οι ασκησεις που πιανουν ενα σημειο μονο αλλα ποιες ειναι αυτες?

Φανταζομαι στα δικεφαλα τρικεφαλα υπαρχουν?

swimmer_90
12-11-12, 11:30
Καλησπερα παιδια!

Μια ερωτηση θελω να κανω σχετικα με τα δικεφαλα.

Γενικα πιστευω ειναι το πιο αδυνατο σημειο μου .

Ενω πχ τα τρικεφαλα ειναι μεγαλα και δινουν ογκο στο χερι τα δικεφαλα μου ειναι σα γυναικας να πουμε!! ( που λεει ο λογος αλλα καταλαβαινετε)

3 μηνες που κανω γυμναστικη και μου φενεται οτι εχουν παρει πολυ λιγο ογκο σε σχεση με το υπολοιπο σωμα.

Τα γυμναζω μια φορα τη βδομαδα 3 ασκησεις ( αυτοσυγκεντρωση,μπαρα ορθιος,και κανονικο καθιστος βαρακια)

Αυτο που παρατηρω ειναι οτι δε με πιανει ο δικεφαλος ευκολα .

Δλδ μετα απο σετ και εφοσον εχω κουραστει και δε μπορω να κανω αλλη επαναληψη αντι να νοιωθω να εχει πιαστει ο δικεφαλος πιο πολυ με εχει πιασει το απεναντι του αγκωνα (εκει που κλεινει το χερι, τενοντας?)

Και ενω βαζω λιγα κιλα, 10 πχ συνολο στη μπαρα δε μπορω να βγαλω επαναληψεις επειδη πιανομαι σε αυτο το σημειο και δεν νιωθω τπτ στο δικεφαλο!!

Επειδη βλεπω γενικα πολλα ατομα με τουμπανοδικεφαλα ενω δεν ειναι τοσο γυμνασμενοι μου κανει εντυπωση.

Εχετε κανα τιπ?

Ενδεικτικα 1.91 υψος,23 χρονων,93.5 βαρος .

Α να μην ξεχασω εχω αρκετο λιπος πανω μου (ημουνα 122 κιλα πριν χρονια) παιζει να εχει ρολο αυτο στο πως φενεται ο δικεφαλος? Δλδ αν χασω λιπος θα φανει πιο καλα η θα δειχνει ακομα πιο μικρο το χερι ?

Οτι συμβουλη ευπροσδεκτη!

Ευχαριστω!Γυρνα ολες τις ασκησεις πλατης σε underhand λαβη (2η).μην αλλαξεις το ανοιγμα των χεριων,απλα αλλαξε τη λαβη...και κρατα 1 το πολυ 2 συγκεντρωτικες για δικεφαλα,και σ'αυτες κανε 15 επαναληψεις...ο δικεφαλος θα μεγαλωσει απο βαριες πολυαρθρικες οχι απ'τις συγκεντρωτικες...:)
edit:απομονωτικες η συγκεντρωτικες ειναι οι ασκησεις που "απομονωνουν" 1 μυ...υπαρχουν για καθε μυικη ομαδα...πχ οι εκτασεις στηθους ειναι συγκεντρωτικη για το στηθος...οι καμψεις δικεφαλων ειναι απομονωτικη για τους δικεφαλους κτλ...πολυαρθρικες ειναι οι ασκησεις (βασικες) που γυμναζουν πανω απο μια μυικη ομαδα...παγκος,ελξεις,σκουωτ,αρσεις θανατου,κωπηλατικες,βυθισεις,προβολες,πιεσεις ωμων και ολες οι παραλλαγες τους (σε λαβη και γωνια εκτελεσης) ειναι ολες πολυαρθρικες...ελπιζω να βοηθησα

Rocknrolla
12-11-12, 14:17
Γυρνα ολες τις ασκησεις πλατης σε underhand λαβη (2η).μην αλλαξεις το ανοιγμα των χεριων,απλα αλλαξε τη λαβη...και κρατα 1 το πολυ 2 συγκεντρωτικες για δικεφαλα,και σ'αυτες κανε 15 επαναληψεις...ο δικεφαλος θα μεγαλωσει απο βαριες πολυαρθρικες οχι απ'τις συγκεντρωτικες...:)
edit:απομονωτικες η συγκεντρωτικες ειναι οι ασκησεις που "απομονωνουν" 1 μυ...υπαρχουν για καθε μυικη ομαδα...πχ οι εκτασεις στηθους ειναι συγκεντρωτικη για το στηθος...οι καμψεις δικεφαλων ειναι απομονωτικη για τους δικεφαλους κτλ...πολυαρθρικες ειναι οι ασκησεις (βασικες) που γυμναζουν πανω απο μια μυικη ομαδα...παγκος,ελξεις,σκουωτ,αρσεις θανατου,κωπηλατικες,βυθισεις,προβολες,πιεσεις ωμων και ολες οι παραλλαγες τους (σε λαβη και γωνια εκτελεσης) ειναι ολες πολυαρθρικες...ελπιζω να βοηθησα

Βοηθησες πολυ ευχαριστω!!!!;);)

alexandros1976
14-01-13, 16:15
Καλησπέρα. Στο γυμναστήριο κάνω τις παρακάτω ασκήσεις για δικέφαλο:

Κάμψεις δικεφάλων με μπάρα 3Χ10
Κάμψεις στο μαξιλάρι (με αλτήρα η και στραβόμπαρα) 3Χ10
Τροχαλία ίσια λαβή 3Χ10
Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3Χ10

Είναι καλές για να πάρω όγκο στον δικέφαλο;

Χριστοφορος123
14-01-13, 16:23
Ολοι μανια με το δικεφαλο...

Metalhead|T|
14-01-13, 16:30
Είναι καλές για να πάρω όγκο στον δικέφαλο;

το ολο πρόγραμμα γυμναστικής σου και διατροφής σου ποιο εινια .?

Steloukos
14-01-13, 17:32
Καλησπέρα. Στο γυμναστήριο κάνω τις παρακάτω ασκήσεις για δικέφαλο:

Κάμψεις δικεφάλων με μπάρα 3Χ10
Κάμψεις στο μαξιλάρι (με αλτήρα η και στραβόμπαρα) 3Χ10
Τροχαλία ίσια λαβή 3Χ10
Κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης 3Χ10

Είναι καλές για να πάρω όγκο στον δικέφαλο;

Καταρχας για να μεγαλωσει ο δικεφαλος πρεπει να δυναμωσεις ολο το σωμα και οχι μονο να δινεις εμφαση στους δικεφαλους.Δευτερον για να βαλεις ογκο στα χερια πρεπει να τα γυμναζεις στην δικη τους μερα δλδ σε μια μερα να κανεις δικεφαλα-τρικεφαλα.Εγω ακολουθω αυτον τον καιρο αυτα τα προγραμματα για δικεφαλους.
Προγραμμα 1
Καμψεις στραβομπαρας ορθιος 4χ12-10-8-6
Καμψεις αλτηρων εναλλαξ 3χ10-8-8
Καμψεις αυτοσυγκεντρωσης 3χ10

Προγραμμα 2
Καμψεις στραβομπαρας ορθιος 4χ12-10-8-6
Καμψεις στο μαξιλαρι(Λαρυ Σκοτ)με στραβομπαρα 3χ10-8-8
Καμψεις σφυρια 3χ10

10 σετ ειναι αρκετα για δικεφαλους.Στα 2 τελευταια σετ καθε ασκησης βαζε οσα περισσοτερα κιλα μπορεις ωστε να φτασεις σε σημειο κοποσης(να μην μπορεις να βγαλεις αλλη επαναληψη με σωστη τεχνικη).Κανε διαλλειμα 45''-1.30 λεπτο αναμεσα στα σετ.Τελος για να βαλεις ογκο στα δικεφαλα πρεπει να τρως,αλλιως δεν θα εχεις αποτελεσματα κια ουσιαστικα τσαμπα θα γυμναζεσαι.

aris1994
14-01-13, 18:49
Όπως λέει και ο Metalhead γράψε όλο το πρόγραμμα σου. Μην δίνεις σημασία μόνο σε ένα μυ επειδή τυχαίνει να λένε όλοι κάνε μπράτσο κάνε μπράτσο και επειδή φαίνεται με κοντομάνικο.Έτσι και αλλιώς να ξέρεις ότι από το χέρι τα 2/3 είναι ο τρικέφαλος και το υπόλοιπο είναι ο δικέφαλος.9-10 ασκήσεις είναι μια χαρά για τα χέρια αλλά μη παραμελείς τις άλλες μυϊκές ομάδες.

alexandros.r
15-01-13, 00:30
επισησς να λαμβανεις υποψην τους ανταγωνιστικους μυς.
ενας μυς δεν αναπτυσεται σωστα ουτε στο σημειο που θα μπορουσε να αναπτυχθει εαν δεν προπονειται σωστα ο ανταγωνιστικος

leo6diam
27-05-13, 19:06
Καλησπερα,

Ειμαι 28 ετων 1.80 υψος 82 κιλα.γυμναζομαι με βαρη εδω και 4 μηνες.εχω το εξης προβλημα:
Γυμναζω στηθος δικεφαλο την ιδια μερα συνηθως δευτερα μετα απο ξεκουραση(σαβ/ακο) και αφου τελειωσω τις ασκησεις στηθους(παγκο,επικλινη,αλτηρες,κροσ οβερ) ξεκιναω δικεφαλα.
ξεκιναω με αρσεις στραβομπαρας,μετα κανω αρσεις αλτηρων,αρσεις στραβομπαρας στο μαξιλαρι και σφυρια αλλα μετα απο καθε σετ αντι να με καιει ο δικεφαλος νιωθω πριξηματα στους βραχιονες και μπροστα απο τον αγκωνα στις κλειδωσεις,γιατι συμβαινει αυτο?προσπαθω παντα να εκτελω αργα τις ασκησεις και με βαρος αναλογο ωστε να μην χανω καθολου σε τεχνικη αλλα ποτε δεν νιωθω τα δικεφαλα μου πρισμενα.η μονη ασκηση που λιγο μπορω να πω τι με πιανει ειναι οι αρσεις στραβομπαρας ορθιος.συνηθως κανω 3 σετ απο 10-12 επαναληψεις σε καθε σετ.

billy89
27-05-13, 19:15
Αν εννοείς ότι δεν αιματώνονται τα δικέφαλά σου τότε κάτι κάνεις λάθος.

Ή αύξησε το βάρος ή πρόσεξε την εκτέλεση, χέρια κολλημένα στα πλευρά και λίγο πιο μπροστά από το σώμα για να γίνεται ολόκληρη κίνηση, αγκώνες σταθεροί, έκρηξη στο ανέβασμα αργά το κατέβασμα. Προσπάθησε να κλείσεις τα μάτια και να αισθανθείς τους δικεφάλους να σηκώνουν το βάρος και όχι πόδια, μέση ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

Επίσης στο ανέβασμα μη φτάνεις μέχρι το πιγούνι δηλαδή όχι τέρμα πάνω αλλά μέχρι εκεί που αισθάνεσαι να "κλειδώνει" ο δικέφαλος γιατί πιο πάνω φεύγει η ένταση από αυτόν.

leo6diam
27-05-13, 19:20
Οπως ειπα εκτελω αργα την ασκηση και με βαρος ωστε να βγαζω 12 επαναληψεις με αψογη τεχνικη,δεν νομιζω να κανω κατι λαθος στην τεχνικη...αυτο που νιωθω στυς βραχιονες και στις κλειδωσεις τι σημαινει?

Metalhead|T|
27-05-13, 20:05
ποσο καιρό κάνεις τις ίδιες ασκήσεις και γενικα το ίδιο πρόγραμμα?..θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το συνδοιασμό ΠΛΑΤΗ-ΔΙΚΕΦΑΛΑ οπου θα εχεις ξεκινήσει το ''ζεσταμα'' τον δικεφαλων με ασκησεις πλάτης(καθοτι συμμετεχουν κατα πολυ) κια μετα θα περάσεις σε απομωνοτικές ασκήσεις καθαρα για δικεφαλα (πχ αυτοσυγκέντρωσης κλπ)


τι ακριβώς νιωθεις στις αρθρώσεις???


ΥΓ το στήθος την ιδια μέρα μπορείς να το βάλλεις με τα τρικέφαλα

stelios17
27-05-13, 21:42
Καλησπερα,

Ειμαι 28 ετων 1.80 υψος 82 κιλα.γυμναζομαι με βαρη εδω και 4 μηνες.εχω το εξης προβλημα:
Γυμναζω στηθος δικεφαλο την ιδια μερα συνηθως δευτερα μετα απο ξεκουραση(σαβ/ακο) και αφου τελειωσω τις ασκησεις στηθους(παγκο,επικλινη,αλτηρες,κροσ οβερ) ξεκιναω δικεφαλα.
ξεκιναω με αρσεις στραβομπαρας,μετα κανω αρσεις αλτηρων,αρσεις στραβομπαρας στο μαξιλαρι και σφυρια αλλα μετα απο καθε σετ αντι να με καιει ο δικεφαλος νιωθω πριξηματα στους βραχιονες και μπροστα απο τον αγκωνα στις κλειδωσεις,γιατι συμβαινει αυτο?προσπαθω παντα να εκτελω αργα τις ασκησεις και με βαρος αναλογο ωστε να μην χανω καθολου σε τεχνικη αλλα ποτε δεν νιωθω τα δικεφαλα μου πρισμενα.η μονη ασκηση που λιγο μπορω να πω τι με πιανει ειναι οι αρσεις στραβομπαρας ορθιος.συνηθως κανω 3 σετ απο 10-12 επαναληψεις σε καθε σετ.


Καταρχην, μηπως οι πηχεις σου ειναι σημαντικα πιο αδυναμοι απο τα δικεφαλα σου , με αποτελεσμα να κουραζοντε πιο ευκολα ?
Μηπως στην προσπαθεια σου να απομονωσεις τα χερια , βαζεις πολυ δυναμη στη λαβη σου ?
Εμενα παντως , οι αρσεις στο μαξιλαρι μου φαινετε οτι δεν μου δινουν ολοκληρο το ROM οποτε και προτιμω να κανω ορθιος καμψεις δικεφαλων (Στο κατω σημειο , ενα κλικ πριν το κλειδωμα) ...
Μιλωντας για pump παντως , η καλητερη ασκηση (στο τελος της προπονησης) που δινει τεραστιο pump ειναι η "21" http://www.youtube.com/watch?v=B9ndRA-EKGM

leo6diam
27-05-13, 22:30
Ευχαριστω για τις απαντησεις,κανω αυτο το προγραμμα 4 μηνες,αυτο που νιωθω ειναι σαν να γυμναστικαν οι πηχεις μου παρα πολυ και τους νιωθω πρισμενους,επισης στο τελος καθε σετ νιωθω απο τον αγκωνα και κατω μια πιεση μεγαλη σαν να γυμνασα μονο το κατω μερος του χεριου.οπως σας ειπα στην τεχνικη δεν νομιζω να εχω προβλημα καθως εκτελω αυστηρα τις ασκησεις και αργα στο κατεβασμα.ισως να ειναι αυτο που λες οτι εχω αδυναμους πηχεις διοτι δεν τους γυμναζω καθολου,δεν ξερω τι αλλο μπορει να ειναι.

leo6diam
27-05-13, 22:31
Μηπως στην προσπαθεια σου να απομονωσεις τα χερια , βαζεις πολυ δυναμη στη λαβη σου ?

Τι ενοεις βαζω πολυ δυναμη στην λαβη μου?

stelios17
27-05-13, 22:44
Τι ενοεις βαζω πολυ δυναμη στην λαβη μου?

Εννοω οτι σφιγγεις πολυ την μπαρα?

Επισης ,τωρα ειδα οτι κανεις κυριως σταβομπαρα ....
Μηπως οι αλτηρες θα σου εδιναν καλυτερη απομονοση?Δοκιμασε αν θελεις ...
Επισης , και εμενα τα σφυρια νιωθω οτι με πιανουν στο πανω μερος των πηχεων και γενικα πριζουν τους πηχεις ...

Dakonblackblade
28-05-13, 10:40
Μεγαλώνοντας, ανακάλυψα πως όλοι έχουν πρόβλημα με τα δικέφαλα ενώ το στήθος πλάτη και πόδια είναι γενικά πανίσχυρα και υπερτροφικά

morgoth
28-05-13, 10:58
τα δικεφαλα ειναι ενας τοσο δα μυς.
με 2 ασκησεις στις οποιες τα λειτουργικά σετ θα τα πας μεχρι εξαντλήσεως + αρνητικές (ή εναλλακτικά dropset) θα πρηστούν τοσο πολύ που νομιζεις οτι θα σκιστει το δερμα :P

εγώ ξεκιναω με καμψεις αυτοσυγκεντρωσης και κανω και ελξεις με μπαρα ορθιος (θελει ομως βοήθεια απο spotter).

Χριστοφορος123
28-05-13, 11:12
Μεγαλώνοντας, ανακάλυψα πως όλοι έχουν πρόβλημα με τα δικέφαλα ενώ το στήθος πλάτη και πόδια είναι γενικά πανίσχυρα και υπερτροφικά

:bowdown::bowdown::bowdown:
Πολυ καλο ποστ.