PDA

Επιστροφή στο Forum : aggelikh's log!



Aggelikh
09-11-12, 12:23
ΓΕΙΑ σας και απο εμενα !!!!!!! ειμαι καινουργια και στο ημερολογιο αλλα και στο φορουμ.! θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να παρουσιασω το δικο μου προγραμμα προπονησης αλλα και διατροφης!ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ την τελευταια εβδομαδα κανω διατροφη με διατροφολογο πανω κατω τα ιδια! θελω να χασω μερικα κιλα τωρα ωστε στην αγωνιστικη μου περιοδο τον φευρουαριο να ειμαι οκ! κανω πρωταθλητισμο στο αλμα επικοντω (πολλα βαρη,πολυ τρεξημο κτλ.3-4 ωρες καθημερινη προπονηση)ακομα και την κυριακη κανω προπονηση!ειμαι 1.65 57-8 κιλα! θελω να κατεβω στο 11% λιπος που τωρα ειμαι 13% !



καθε σχολιο ευπροσδεκτο!!!!!!!!

billy89
09-11-12, 12:29
Καλή αρχή, καλές προπονήσεις και καλές επιδόσεις!

Μιας και κάνεις πρωταθλητισμό, γράψε διατροφή συμπληρώματα κλπ να πάρουμε μια ιδέα και βάλε καμιά φωτο στην κατάσταση που είσαι τώρα!

vaggan
09-11-12, 12:36
Καλή αρχή, καλές προπονήσεις και καλές επιδόσεις!

Μιας και κάνεις πρωταθλητισμό, γράψε διατροφή συμπληρώματα κλπ να πάρουμε μια ιδέα και βάλε καμιά φωτο στην κατάσταση που είσαι τώρα!καλη αρχη αγγελικη:toast:

Aggelikh
09-11-12, 12:46
Καλή αρχή, καλές προπονήσεις και καλές επιδόσεις!

Μιας και κάνεις πρωταθλητισμό, γράψε διατροφή συμπληρώματα κλπ να πάρουμε μια ιδέα και βάλε καμιά φωτο στην κατάσταση που είσαι τώρα!
σε ευχαριστω πολυ ! λοιπον απο συμπληρωματα το μονο που περνω ειναι σπηρουλινα(γενικα δεν εχω ξανα παρει τιποτα) και μονο το καλοκαιρι μια πολυβιταμινη την τζερεατρικ(φαρμακειο)! απο διατροφη τον τελειταιο καιρο δεν τα πηγαινα καθολου καλα!γενικα χανω κ περνω πολυ ευκολα κιλα! αλλα με σωζει η προπονηση και δεν πηρα αρκετα! θα σας πω τι εχω σημερα να φαω! (χωρις αλατια και λαδι μονο οτι περιεχουν απο την προελευση τους)

Aggelikh
09-11-12, 12:47
καλη αρχη αγγελικη:toast:

ευχαριστω!

Aggelikh
09-11-12, 12:54
πρωινο:8.00πμ 3 ασπραδια με κουακερ(20γρ) 10 αμυγλαδα
δεκατιανο:1ποτηρι(200γρ)φυσικο χυμο πορτοκαλι (40γρ) ψωμι ολικης 1 φυλλο μαρουλι και κοτατζ(1κγ)
μεσημεριανο:μπρολοκο (100γρ) με στηθος κοτοπουλο(100γρ) πρασσινη σαλατα
προπροπονησης 4καψουλες σπιρουλινα, 1ξινομηλο
αμεσως μετα απο την προπονηση:1,5% γαλα (200γρ)
βραδυνο: 4καψουλες σπιρουλινα!πρασσινη σαλατα με κοτατζ(50γρ)

Stella
09-11-12, 13:46
Kαλη αρχη Αγγελικη στο λογκ σου!
Καλα με μόνο 13% λιπους θα πρεπει αυτη τη στιγμη να είσαι απολυτα στεγνη όλο μυς και φλεβα!
Μιας και μόνο το δομικο λιπος στη γυναικα (δηλ το απαραιτητο για να διατηρηθουμε στη ζωή) είναι 10-12%.
Θα ηταν ωραια να βλέπαμε μια φωτο στην κατασταση που είσαι τώρα!:thumbup:

Τη διατροφη σου να σου πω την αληθεια τη βρισκω εντελως ελλειπη, ειδικα για τοσες ωρες προπόνηση που κανεις, αλλα αφου στη βγαζει ειδικός καποιους λόγους θα εχει προφανως που σου εχει τοσο λιγο φαγητο.;)
Αναμενουμε τη συνεχεια με ενδιαφερον!:)

koukoutsaki
09-11-12, 14:54
οντως θα πρεπει να εισαι σε σουπερ κατασταση θα ηταν ωραιο να σε δουμε :thumbup:
καλη συνεχεια στους στοχους σου

Aggelikh
09-11-12, 16:16
ναι αυτην την περιοδο ειναι πολυ ελλειπεις οντως αλλα για να παω 11% ετσι πρεπει.! κοιτα δεν ειμαι φετα-φλεβα! φυσικα και ναι ειμαι γυμνασμενη στα πλεσια του λογικου! αλλα εχω πολλα περιθωρεια να στεγνωσω κιαλλο! εχω και υψηλους στοχους(τρομαρα μου) .! γυμναζομαι απο τα 5 μου! αλλα δεν ειμαι ετσι οπως θα ηθελα! φωτογραφια θα ανεβασω καποια στιγμη σιγουρα! ναι δεν ξερω σκεφτομαι σοβαρα να παρω και μια πρωτεινη τωρα αλλα θελει πολυ ψαξημο μαζι με τον προπονητη μου φυσικα! ειδικα για την προπονηση που βγαζω τωρα ειναι πολυ δυσκολα με τοσο λιγο φαγητο γιατι ανεκαθεν το τημουσα πολυ το φαγητο!:P ειμαι σε περιοδο προετοιμασιας τωρα και τα βαρη που κανω ειναι αρκετα!!και κατι ακομα για το λιπος! στον στιβο και ειδικα στο επικοντω το 13% ειναι πολυ ψηλο!


σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!

Aggelikh
09-11-12, 21:08
προπονησηηηη!!!!!!!!!!!!!!!!!! χαλαρα σημερα ΛΟΓΟ δικεφαλου!
1) 2ωρες αλματα(δεν ξερω αν μπορειται να καταλαβεται:P)
3)ασκησεις κροσφιτ 20λεπτο συνεχομενο μπαρπιζ και πους πρες50κιλα εναλλαξ!
4)ελξεις 3χ12 στο μονοζυγο !
5) αρσεις θανατου 90κιλα 3ΧΜΑΧ
6)40λεπτο τρεξημο ρυθμο αντοχης!

FITNESS GIRL
09-11-12, 21:12
καλως ορισες αγελικη και απο μενα,καλη επιτυχια στους στοχους σου και στις επιδοσεις σου :toast::toast::toast:

Aggelikh
09-11-12, 21:24
καλως ορισες αγελικη και απο μενα,καλη επιτυχια στους στοχους σου και στις επιδοσεις σου :toast::toast::toast:

σε ευχαριστω πολυ! ;)

SHRED
09-11-12, 22:26
Καλή αρχή και καλή επιτυχία στον στόχο σου. Να σε ρωτήσω αφού θα αγωνιστείς σε άλμα επι κοντώ και όχι σε κάποιο είδος fitness κλπ. Γιατί πρέπει το ποσοστό λίπους να είναι πάλι μικρό? Το απαιτεί το άθλημα? Μια χαρά δεν είναι και το 13% ?

Aggelikh
09-11-12, 22:45
Καλή αρχή και καλή επιτυχία στον στόχο σου. Να σε ρωτήσω αφού θα αγωνιστείς σε άλμα επι κοντώ και όχι σε κάποιο είδος fitness κλπ. Γιατί πρέπει το ποσοστό λίπους να είναι πάλι μικρό? Το απαιτεί το άθλημα? Μια χαρά δεν είναι και το 13% ?

ναι το απειται! για την ακριβεια απετει να εισαι αδυνατος-η!!!!!!!!!!!σε ευχαριστω!

lila_1
09-11-12, 22:58
Αν ήσουν 13% θα σουν φέτα-φλέβα ήδη βασικά....νταξ μη λέμε ότι να ναι

Aggelikh
09-11-12, 23:15
Αν ήσουν 13% θα σουν φέτα-φλέβα ήδη βασικά....νταξ μη λέμε ότι να ναι

ουτε με ξερεις ουτε τπτ οποτε δεν μπορεις να λες οτι λεω οτι να ναι! ειμαι 13% και μπορεις ευκολα να εχεις μια δικη σου αποψη κανενα προβλημα! θα ανεβασω καποια στιγμη φωτο να δεις γιατι δεν εχω και κανενα κομπλεΞ!ΕΧΕΙς καθε δικαιωμα να αμφησβητεις απλα απο περυσι εχω κανει τρομερη προσπαθεια για να κατεβασω το λιπος μου και απο 18.7% εχω πεσει στο 13% εχω χασει κ αρκετη μυικη μαζα αλλα ακομα ειμαι αρκετα ''τουμπανο''

lila_1
09-11-12, 23:22
Στο φόρουμ κρινόμαστε απ αυτά που γράφουμε, όχι απ το αν έχουμε κανει μαζί φαντάροι

Ευχαρίστως να ανεβάσεις να μου αποδείξεις ότι έχω άδικο, αλλά έχει παιχτεί κ άλλες φορές το σκηνικό. Εξάλλου μόνη σου αναιρείς το "13%" από τη στιγμή που λες πως θες να στεγνώσεις κ είσαι σε λογικά πλαίσια

http://www.builtlean.com/wp-content/uploads/2012/09/body-fat-percentage-women.jpg

Αυτά....

Aggelikh
09-11-12, 23:27
Στο φόρουμ κρινόμαστε απ αυτά που γράφουμε, όχι απ το αν έχουμε κανει μαζί φαντάροι

Ευχαρίστως να ανεβάσεις να μου αποδείξεις ότι έχω άδικο, αλλά έχει παιχτεί κ άλλες φορές το σκηνικό. Εξάλλου μόνη σου αναιρείς το "13%" από τη στιγμή που λες πως θες να στεγνώσεις κ είσαι σε λογικά πλαίσια

http://www.builtlean.com/wp-content/uploads/2012/09/body-fat-percentage-women.jpg

Αυτά....

εμενα μου αρεσω πολυ ετσι! ο προπονητης μου ειναι αυτος που μου λεει τι να κανω και εγω απλα το εκτελω.! το 13% για αυτων ειναι πολυ υψηλο και το 11% μου ειπε να παω για αρχη και βλεπουμε μετα! εχω αρκετη μυικη μαζα και μαζι με την στροση του λιπους φαινομαι 65 κιλα! να σου πω και κατι βασικα δεν εχω να σου αποδειξω τιποτα!

TRIANTAFYLLOU
09-11-12, 23:38
με γεια το καινούριο σου τόπικ αγγελική και να διευκρηνήσω άσχετα απο τα ποσοστα λίπους και τις μετρήσεις πως αλλιώς δείχνει ενα σώμα που κάνει καθαρα σωματοδόμηση ββ με 13% λίπος και αλλιώς ένα σώμα στίβου που στόχος δεν είναι η μυική υπερτροφία αλλα οι επιδόσεις στο άθλημα που ασχολείτε και εκεί καπου μπερδεύουν τα πράματα

θα αναφέρω ενα παράδειγμα να γίνω κατανοητός , εμένα μπορεί να με δεί κάποιος και να πεί έχω πολυ χαμηλό ποσοστό λίπους , αλλα εγω θα πω ότι δεν είναι και πολύ χαμηλό εφόσον σαβουριάζω ασυστόλως και δεν με ενδιαφέρει κιόλας να κατεβάσω περισσότερο , γιατι όμως με λέει ότι έχω χαμηλό ποσοστό? μα επειδη απλα φαίνονται οι κοιλιακοί
όταν όμως οι δικοί μου κοιλιακοί είναι σαν πατάτες νευροκοπίου δηλαδή χοντρα κομμάτια τότε πολυ απλα θέλει μεγάλο ποσοστο λίπους για να σκεπαστούν αυτες οι πατάτες
άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως αν η αγγελική με την φυσική κατάσταση που έχει ασχοληθεί για 3-4 μήνες καθαρα με σωσματοδόμηση , τότε απλα χωρίς να μειώσει καθόλου την ποσότητα λίπους θα δείχνει φέτες και με βαθύ διαχωρισμό γιατι απλα η προπόνηση θα αλλάξει και θα επικεντρωθεί στην μυική υπερτροφία

Aggelikh
09-11-12, 23:43
με γεια το καινούριο σου τόπικ αγγελική και να διευκρηνήσω άσχετα απο τα ποσοστα λίπους και τις μετρήσεις πως αλλιώς δείχνει ενα σώμα που κάνει καθαρα σωματοδόμηση ββ με 13% λίπος και αλλιώς ένα σώμα στίβου που στόχος δεν είναι η μυική υπερτροφία αλλα οι επιδόσεις στο άθλημα που ασχολείτε και εκεί καπου μπερδεύουν τα πράματα

θα αναφέρω ενα παράδειγμα να γίνω κατανοητός , εμένα μπορεί να με δεί κάποιος και να πεί έχω πολυ χαμηλό ποσοστό λίπους , αλλα εγω θα πω ότι δεν είναι και πολύ χαμηλό εφόσον σαβουριάζω ασυστόλως και δεν με ενδιαφέρει κιόλας να κατεβάσω περισσότερο , γιατι όμως με λέει ότι έχω χαμηλό ποσοστό? μα επειδη απλα φαίνονται οι κοιλιακοί
όταν όμως οι δικοί μου κοιλιακοί είναι σαν πατάτες νευροκοπίου δηλαδή χοντρα κομμάτια τότε πολυ απλα θέλει μεγάλο ποσοστο λίπους για να σκεπαστούν αυτες οι πατάτες
άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως αν η αγγελική με την φυσική κατάσταση που έχει ασχοληθεί για 3-4 μήνες καθαρα με σωσματοδόμηση , τότε απλα χωρίς να μειώσει καθόλου την ποσότητα λίπους θα δείχνει φέτες και με βαθύ διαχωρισμό γιατι απλα η προπόνηση θα αλλάξει και θα επικεντρωθεί στην μυική υπερτροφία

μα εγω θελω να χασω λιπος ! οχι απλα να δειχνω φετες!τι εννοειται με σωματοδομιση?

COBRA_STYLE
09-11-12, 23:45
bodybuilding εννοει

TRIANTAFYLLOU
09-11-12, 23:47
μα εγω θελω να χασω λιπος ! οχι απλα να δειχνω φετες!τι εννοειται με σωματοδομιση?
το ββ στα ελληνικα σημαίνει σωματοδόμηση

μα το λίπος είναι θέμα χρόνου να το χάσεις εφόσον γυμνάζεσαι και κάνεις διατροφή , απλα διαφορετικά δείχνει το σώμα αθλήτριας του στίβου που η προπόνηση επικεντρώνετε στις επιδόσεις και διαφορετικά η προπόνηση φίτνες που στοχεύει στην μυική υπερτροφία (δηλαδή το χτισιμο των μυών )και κάπου εκεί μπερδεύουν τα ποσοστα λίπους
δηλαδη μπορεί ενας μαραθωνοδρόμος να έχει τα ίδια ποσοστα με έναν σπρίντερ και ο σπρίντερ να δείχνει πιο μυώδης και γραμωμένος γιατι έχει μεγαλύτερους μυς και πιο τονισμένους

Stella
10-11-12, 00:14
Αγγελικη όταν λεμε 13% λιπος στην πραγματικότητα σημαινει ότι σχεδον το μονο λιπος που εχεις είναι το δομικο, δηλ αυτο που υπαρχει στον εγκεφαλο μας και αναμεσα στα όργανα μας για να διατηρουμαστε στη ζωή.
Οποτε με αυτο το ποσοστο δε θα χρειαζοταν καν να χασεις λίπος, θα ησουν μόνο πετσα και μυες.
Οπότε ή είσαι 13% και θεοστεγνη μόνο πετσα και μυς (και χωρις εμμηνο ρυση) ή δεν είσαι 13% (η μετρηση που εκανες είναι λαθος).
Ενα απο τα δυο συμβαινει δεν γινεται κατι αλλο, απλη βιολογια είναι.

Δε χρειαζεται να σε ξερουμε για να ξερουμε πώς δειχνει το 13% λιπος στη γυναικα.

εντιτ: Μπορεις βεβαια από τη μερια σου να βαλεις μια φωτό και να μας "ταπώσεις" όλους!:green:

magdaline
10-11-12, 00:15
Καλή αρχή στο λογκ σου και καλή τύχη στη προσπάθεια σου. Περιμένουμε φώτος ! ;)

SHRED
10-11-12, 00:18
αλλα ακομα ειμαι αρκετα ''τουμπανο''

Πώς το εννοείς το τούμπανο? Αφού πριν είπες είσαι σε λογικά πλαίσια. Επίσης κάποια πράγματα με μπερδεύουν. Απ'ότι είδα Η καθημερινή προπόνηση που κάνεις (και Κυριακές?) περιλαμβάνει πολύ αερόβιο crossfit και δε συμαζεύεται. Δεν το κόβω εύκολο πάντως με αυτό το είδος προπόνησης να κατέβεις στο 11% χωρίς να χάσεις και πάλι αρκετή απο την μυική μάζα (και χωρίς συμπληρώματα). Με 13% που έχεις τώρα όπως είπαν οι παραπάνω θα πρέπει να είσαι ήδη πετσί και κόκαλο (και μύες αν έχει μείνει τιποτα δηλαδή)
Κάπου είδα πως είπες οτι έχεις και βιντεάκια online αν θέλεις στείλε κάτι να πάρουμε μια ιδέα γιατί εγώ δε καταλαβαίνω

magdaline
10-11-12, 00:22
Πώς το εννοείς το τούμπανο? Αφού πριν είπες είσαι σε λογικά πλαίσια. Επίσης κάποια πράγματα με μπερδεύουν. Απ'ότι είδα Η καθημερινή προπόνηση που κάνεις (και Κυριακές?) περιλαμβάνει πολύ αερόβιο crossfit και δε συμαζεύεται. Δεν το κόβω εύκολο πάντως με αυτό το είδος προπόνησης να κατέβεις στο 11% χωρίς να χάσεις και πάλι αρκετή απο την μυική μάζα (και χωρίς συμπληρώματα) είδη με 13% όπως είπαν οι παραπάνω θα πρέπει να είσαι πετσί και κόκαλλο.
Κάπου είδα πως είπες οτι έχεις και βιντεάκια online αν θέλεις στείλε κάτι να πάρουμε μια ιδέα γιατί εγώ δε καταλαβαίνω
συμφωνω απόλυτα:green:

Aggelikh
10-11-12, 14:17
συμφωνω απόλυτα:green:

κοιταξτε εχετε δικιο! λιπομετρηση μου κανει ο προπονητης μου και με τσιμπιδα και με ενα αλλο μηχανημα και τα δυο μου δειχνουν ακριβως το ιδιο! περισυ ημουν στο 18κατι... στην αρχη(σεπτεμβρη)και φετος παλι στην αρχη 13.2%και μου ειπε πως ειμαι 13 ακριβως γιατι κατι αφερεσαι! και δεν ειμαι φετες οχι! στην κοιλια εχω πολυ λιπος! πρεπει να φτασω στο 11% για αρχη οπως μου λεει ο προπονητης μου! φαινομαι σαν αποτυχημενη bber.! και εχουμε ενα κοριτσι στο αθλημα που εχει 9% λιπος (και αυτη ναι ειναι ΦΕΤΕΣΣΣΣΣ) ακομα ειναι ενα κοριτσακι 1.60 49 κιλα 19% λιπος και εχει κοιλιακους φετες! θα βαλω φωτο μια απο αυτες τις μερες που θα βγαλω αυτο το ειπα!

Stella
10-11-12, 14:38
Ενταξει ρε Αγγελικη ας μην κολλαμε στο λιπος σου, στην τελικη εφοσον εβαλες και φωτο σου ο καθενας μπορει να κρινει και όταν υπαρχουν φωτο τα νουμερα είναι περιττα!
Απλα να ξερεις ότι με τη μετρηση με το δερματοπτυχομετρο γινεται μια συνηθης παρεξηγηση.
Το αρχικο νουμερο που βγαζει πχ. 11...13...15...κλπ δεν είναι ποσοστο λιπους. Είναι απλα ενα νουμερο που μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν μετρο συγκρισης για την επομενη μετρηση που θα κανεις για να δεις αν ανεβηκες ή επεσες.
Για να βρεις το ποσοστο λιπους πρεπει αυτο το νουμερο να χρησιμοποιηθει σε μια εξισωση την οποια για να βρεις το αποτελεσμα δεν είναι και απλο...για τις δικες μου γνωσεις μαθηματικων τουλαχιστον.:)

Προφανως η κοπελα στο 19% που είχε κοιλιακους φετες, αυτο το 19 ηταν όντως ποσοστο (που σε αυτα τα νουμερα, είναι δυνατον να φαινονται κοιλιακοι στη γυναικα, αν δεν εχει και ταση να βαζει λιπος στην κοιλια/γενικα ποσοστα γυρω στο 16-19% είναι μια χαρα ώστε να είναι διακριτη η μυικη γραμμωση στη γυναικα), ενω οι δικη σου μετρηση είναι το αποτελεσμα του δερματοπτυχομετρου και όχι ποσοστο.
Εγω απο την τελευταια φωτογραφια που εβαλες στο αλλο τοπικ σε κοβω γυρω στο 20-22%, αλλα οπως σου είπα τα νουμερα είναι νουμερα και τιποτα περισσοτερο...σημασια εχει να φτασεις το σωμα σου στο επιπεδο που θα σου επιτρεπει να εχεις καλυτερες επιδοσεις ανεξαρτητα απο το αν αυτο αριθμητικα μεταφραζεται σε 11...14...ή 18%!;):thumbup:

εντιτ: στην πρωτη φωτο όμως φαινεσαι αρκετα χαμηλοτερα σε λιπος ή είναι τραβηγμενες σε διαφορετικες περιοδους ή "ξεγελουν" οι ληψεις!:)

Aggelikh
10-11-12, 14:50
Ενταξει ρε Αγγελικη ας μην κολλαμε στο λιπος σου, στην τελικη εφοσον εβαλες και φωτο σου ο καθενας μπορει να κρινει και όταν υπαρχουν φωτο τα νουμερα είναι περιττα!
Απλα να ξερεις ότι με τη μετρηση με το δερματοπτυχομετρο γινεται μια συνηθης παρεξηγηση.
Το αρχικο νουμερο που βγαζει πχ. 11...13...15...κλπ δεν είναι ποσοστο λιπους. Είναι απλα ενα νουμερο που μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν μετρο συγκρισης για την επομενη μετρηση που θα κανεις για να δεις αν ανεβηκες ή επεσες.
Για να βρεις το ποσοστο λιπους πρεπει αυτο το νουμερο να χρησιμοποιηθει σε μια εξισωση την οποια για να βρεις το αποτελεσμα δεν είναι και απλο...για τις δικες μου γνωσεις μαθηματικων τουλαχιστον.:)

Προφανως η κοπελα στο 19% που είχε κοιλιακους φετες, αυτο το 19 ηταν όντως ποσοστο (που σε αυτα τα νουμερα, είναι δυνατον να φαινονται κοιλιακοι στη γυναικα, αν δεν εχει και ταση να βαζει λιπος στην κοιλια/γενικα ποσοστα γυρω στο 16-19% είναι μια χαρα ώστε να είναι διακριτη η μυικη γραμμωση στη γυναικα), ενω οι δικη σου μετρηση είναι το αποτελεσμα του δερματοπτυχομετρου και όχι ποσοστο.
Εγω απο την τελευταια φωτογραφια που εβαλες στο αλλο τοπικ σε κοβω γυρω στο 20-22%, αλλα οπως σου είπα τα νουμερα είναι νουμερα και τιποτα περισσοτερο...σημασια εχει να φτασεις το σωμα σου στο επιπεδο που θα σου επιτρεπει να εχεις καλυτερες επιδοσεις ανεξαρτητα απο το αν αυτο αριθμητικα μεταφραζεται σε 11...14...ή 18%!;):thumbup:

εντιτ: στην πρωτη φωτο όμως φαινεσαι αρκετα χαμηλοτερα σε λιπος ή είναι τραβηγμενες σε διαφορετικες περιοδους ή "ξεγελουν" οι ληψεις!:)

σε ευχαριστω αλλα κοιτα αν ημουν 20-22% τωρα δεν θα εκανα και το αθλημα μου και συγκεκριμενα πρωταθλητισμο και επεισης δεν θα λεγομουν αθλητρια! ο προπονητης μου ειναι ο πιο ειδικος(για μενα και οχι μονο) ασχολειται με το αθλημα 30 χρονια και εχει βγαλει πανευρωπαικους αθλητες και παγκουσμιους οποτε για μενα αυτα τα λογια ειναι περιττα!δεν νομιζω να κανει τοσο μεγαλο λαθος!

Aggelikh
10-11-12, 14:54
το ββ στα ελληνικα σημαίνει σωματοδόμηση

μα το λίπος είναι θέμα χρόνου να το χάσεις εφόσον γυμνάζεσαι και κάνεις διατροφή , απλα διαφορετικά δείχνει το σώμα αθλήτριας του στίβου που η προπόνηση επικεντρώνετε στις επιδόσεις και διαφορετικά η προπόνηση φίτνες που στοχεύει στην μυική υπερτροφία (δηλαδή το χτισιμο των μυών )και κάπου εκεί μπερδεύουν τα ποσοστα λίπους
δηλαδη μπορεί ενας μαραθωνοδρόμος να έχει τα ίδια ποσοστα με έναν σπρίντερ και ο σπρίντερ να δείχνει πιο μυώδης και γραμωμένος γιατι έχει μεγαλύτερους μυς και πιο τονισμένους

ναι κΗλια εγω αυτα τα ξερω καλα ολη μερα με μαραθωνοδρομους και σπριντερ ειμαι οποτε ειμαι αρκετα ψαγμενη! ναι σιγουρα ειναι τελειος διαφορετικο το σωμα που κανει καποιος αναλογα με το αθλημα που ασχολειται!εμενα το θεμα που πολλες δεν καταλαβαινουν δεν ειναι να δειχνω απλα γραμμωνενη πρεπει να εχω και παρα πολυ δυναμη! μην ξεχνατε οτι πρεπει να σηκωνω το σωμα μου με την δυναμη μου στα 4μετρα

lila_1
10-11-12, 14:54
Στις φωτό σου φαίνεσαι πάνω από 20%.
Τώρα μπορείς να επιμένεις εάν θες ότι η χελώνα είναι ελέφαντας, αλλά μάτια έχουμε και βλέπουμε τη χελώνα :green:

Πρωταθλητισμό δε ξέρω αν κάνεις αλλά κοπέλες στιβίστριες στα ίδια ποσοστά κυμαίνονται

Aggelikh
10-11-12, 15:00
Στις φωτό σου φαίνεσαι πάνω από 20%.
Τώρα μπορείς να επιμένεις εάν θες ότι η χελώνα είναι ελέφαντας, αλλά μάτια έχουμε και βλέπουμε τη χελώνα :green:

Πρωταθλητισμό δε ξέρω αν κάνεις αλλά κοπέλες στιβίστριες στα ίδια ποσοστά κυμαίνονται

εσενα σου εχω ξανα πει μπορεις να λες οτι θελεις...!και δεν σε προσβαλλα οποτε μπορεις λιγο να φερεσαι αναλογα!και αν εισαι αθηνα τον φεβρουαριο ανεβαινω για το πανελληνιο μπορεις ευκολα να ερθεις να με δεις!

Stella
10-11-12, 15:00
σε ευχαριστω αλλα κοιτα αν ημουν 20-22% τωρα δεν θα εκανα και το αθλημα μου και συγκεκριμενα πρωταθλητισμο και επεισης δεν θα λεγομουν αθλητρια! ο προπονητης μου ειναι ο πιο ειδικος(για μενα και οχι μονο) ασχολειται με το αθλημα 30 χρονια και εχει βγαλει πανευρωπαικους αθλητες και παγκουσμιους οποτε για μενα αυτα τα λογια ειναι περιττα!δεν νομιζω να κανει τοσο μεγαλο λαθος!

Αν εννοεις ότι αυτα που σου εγραψα είναι περιττα και σε ενδιαφερει μονο η αποψη του προπονητη σου (δικαιωμα σου φυσικα), καλά εκανες που μας το επισημανες να ξερουμε και μεις τα μελη του φορουμ, να μη χανουμε το χρονο μας γραφοντας την αποψη μας ....:)

lila_1
10-11-12, 15:01
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
Ελα ελα τσώπα

πόσο είσαι είπαμε? 14?

Aggelikh
10-11-12, 15:03
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
Ελα ελα τσώπα

πόσο είσαι είπαμε? 14?

κοντα επεσες!

Aggelikh
10-11-12, 15:05
Αν εννοεις ότι αυτα που σου εγραψα είναι περιττα και σε ενδιαφερει μονο η αποψη του προπονητη σου (δικαιωμα σου φυσικα), καλά εκανες που μας το επισημανες να ξερουμε και μεις τα μελη του φορουμ, να μη χανουμε το χρονο μας γραφοντας την αποψη μας ....:)

εγω δεν ειπα οτι αυτα που ειπες ειναι περιτα αλλα μιας και το λες ! μου επιτηθεστε χωρις κανεναν λογο ειδικα μερικες κοπελες!! δεν ειστε ουτε για να με δικασετε ουτε ειμαι κατηγορουμενη!πολλες αποψεις που δεν με προσβαλλουν τις σεβομαι και ενδιαφερομαι πολυ!

beefmeup
10-11-12, 15:12
ειρηνη υμιν..

http://www.real.gr/filescalendar/2011/December/gomenaki1.jpg

Aggelikh
10-11-12, 15:23
ειρηνη υμιν..

http://www.real.gr/filescalendar/2011/December/gomenaki1.jpg

ΚΛΑΣΣΙΚΗ εχθρα μεταξυ γυναικων!
ΧΑΧΑΧΑΧΑ φοβερη η παπαδοπουλου και κορμαρα!
ποτε δεν τα πηγαινα καλα με τις γυναικες! ζηλιααααα?;)

magdaline
10-11-12, 15:38
Αυτές οι μετρήσεις με το δερματοπτυχόμετρο αν κατάλαβα καλά έγιναν αλλά δεν μπορεί να είναι ακριβείς όπως είπε κ η Στελλα νομίζω σου δείχνουν ένα νούμερο αλλά δε είναι το ποσοστό, αν ήταν έτσι εγώ που έχω 8 στη κοιλιά , 10 στη μέση, κ 12 στα πόδια θα πρεπε να μουν σε αγωνιστικό επίπεδο τώρα και όλη φέτες.
Κοίτα να δεις, αρκετά με τις φώτος και τη συζήτηση με το λίπος, δεν εχει νόημα άλλωστε, εγώ να σου πω οτι γράφε το τι τρως καθημερινά, κ τι προπόνηση κάνεις, ρίξε μια ματιά στα πλάνα διατροφής των αλλων κοριτσιών ώστε να συγκρίνεις κ να πάρεις ιδέες και ρίξε καμια ματια στα άρθρα κ στις γενικες ερωτήσεις διατροφής όπου δίνονται διάφορα τιπς.
Έπίσης μη δινεις και πολλή σημασία στα εριστικά άτομα, κάνε τη δουλειά σου και μην ασχολείσαι.
Όσον αφορά τους moderators, αν έμεινε κ κανενας, θέστε κάποια όρια, το κορίτσι ξεκίνησε πολύ ωραία τη συζητηση της και αμέσως πέσανε πάνω της να τη φάνε.
Φιλάκια

beefmeup
10-11-12, 15:44
οσαν αφορα την σταση των διαχειριστων,μπορειτε να κοιτατε την δουλεια σας κ να μην κανετε υποδειξεις με τετοιο υφος?
ευχαριστω.

vaggan
10-11-12, 15:44
εγω δεν ειπα οτι αυτα που ειπες ειναι περιτα αλλα μιας και το λες ! μου επιτηθεστε χωρις κανεναν λογο ειδικα μερικες κοπελες!! δεν ειστε ουτε για να με δικασετε ουτε ειμαι κατηγορουμενη!πολλες αποψεις που δεν με προσβαλλουν τις σεβομαι και ενδιαφερομαι πολυ!αγγελικη μην χαλιεσαι και μην στεναχωριεσαινα ξερεις οτι το δερματοπτυχομετρο δεν ειναι ακριβες και ειναι ξεπερασμενο...13%θα επρεπε να ησουν κομματια και τα μαγουλακια σου να ηταν βαλμενα μεσα..για να δεις πως περιπου ειναι το 13% σε συμβουλευω να πας να δεις το λογκ της μαρβιν και τις φωτο της στην ενοτητα φωτο μελων με τιτλο" δειλα εγω" αυτο ειναι 13%λιπος αν θεωρεις οτι εισαι ετσι οκ...σου ευχομαι καλη επιτυχια στους στοχους σου και να ξεπερασεις ακομα και την ισιμπαγεβα:welcome:

magdaline
10-11-12, 15:46
οσαν αφορα την σταση των διαχειριστων,μπορειτε να κοιτατε την δουλεια σας κ να μην κανετε υποδειξεις με τετοιο υφος?
ευχαριστω.

αφου μου το ζητάς τοσο ευγενικα

Aggelikh
10-11-12, 16:17
Αυτές οι μετρήσεις με το δερματοπτυχόμετρο αν κατάλαβα καλά έγιναν αλλά δεν μπορεί να είναι ακριβείς όπως είπε κ η Στελλα νομίζω σου δείχνουν ένα νούμερο αλλά δε είναι το ποσοστό, αν ήταν έτσι εγώ που έχω 8 στη κοιλιά , 10 στη μέση, κ 12 στα πόδια θα πρεπε να μουν σε αγωνιστικό επίπεδο τώρα και όλη φέτες.
Κοίτα να δεις, αρκετά με τις φώτος και τη συζήτηση με το λίπος, δεν εχει νόημα άλλωστε, εγώ να σου πω οτι γράφε το τι τρως καθημερινά, κ τι προπόνηση κάνεις, ρίξε μια ματιά στα πλάνα διατροφής των αλλων κοριτσιών ώστε να συγκρίνεις κ να πάρεις ιδέες και ρίξε καμια ματια στα άρθρα κ στις γενικες ερωτήσεις διατροφής όπου δίνονται διάφορα τιπς.
Έπίσης μη δινεις και πολλή σημασία στα εριστικά άτομα, κάνε τη δουλειά σου και μην ασχολείσαι.
Όσον αφορά τους moderators, αν έμεινε κ κανενας, θέστε κάποια όρια, το κορίτσι ξεκίνησε πολύ ωραία τη συζητηση της και αμέσως πέσανε πάνω της να τη φάνε.
Φιλάκια

ειλικρινα σε ευχαριστω ! οταν λεω αποψεις που σεβομαι κ ενδιαφερομαι αυτο ακριβως εννοω! εγω ανοιξα ενα λογκ μονο και μονο για αυτον τον λογο να μου δωσετε παραπανω συμβουλες πως να κατεβασω τ λιπος μου! και εκτημω πολυ αυτο τ φορουλ γιατι εμαθα αρκετα σωστα πραγματα!

Aggelikh
10-11-12, 16:24
αγγελικη μην χαλιεσαι και μην στεναχωριεσαινα ξερεις οτι το δερματοπτυχομετρο δεν ειναι ακριβες και ειναι ξεπερασμενο...13%θα επρεπε να ησουν κομματια και τα μαγουλακια σου να ηταν βαλμενα μεσα..για να δεις πως περιπου ειναι το 13% σε συμβουλευω να πας να δεις το λογκ της μαρβιν και τις φωτο της στην ενοτητα φωτο μελων με τιτλο" δειλα εγω" αυτο ειναι 13%λιπος αν θεωρεις οτι εισαι ετσι οκ...σου ευχομαι καλη επιτυχια στους στοχους σου και να ξεπερασεις ακομα και την ισιμπαγεβα:welcome:

τ ειδα! πολυ καλη η μαρβιν! εχω πολυ μεγαλυτερο στηθος(αρα λιπος) αλλα τα μπουτια μου ειναι πιο αδυνατα κ γραμμωμενα!;) θα ανεβασω κ εγω μια που να φαινομαι σαν ανθρωπος κ μετα κρινετε! οχι δεν εχω κανει μονο με δερματοπτυχομετρο!

magdaline
10-11-12, 16:30
ειλικρινα σε ευχαριστω ! οταν λεω αποψεις που σεβομαι κ ενδιαφερομαι αυτο ακριβως εννοω! εγω ανοιξα ενα λογκ μονο και μονο για αυτον τον λογο να μου δωσετε παραπανω συμβουλες πως να κατεβασω τ λιπος μου! και εκτημω πολυ αυτο τ φορουλ γιατι εμαθα αρκετα σωστα πραγματα!

Σε μια κοινωνία θα βρεις κόσμο εξαιρετικό και κόσμο που δεν αξίζει, έτσι κ εδώ σαν ένα δείγμα της κοινωνίας που ονομάζεται forum, θα βρεις άτομα τα οποία αξίζουν κ έχεις να πάρεις χρήσιμα πράγματα αλλά θα βρεις κ κόσμο που δεν αξίζει τ σημασία σου, δυστυχώς επειδή είναι foroum, δεν μπορείς να κάνεις κάτι γτ ο καθένας θα λέει το μακρύ του κ το κοντο του.
Είσαι ήδη σε πολύ καλό επίπεδο λόγω του οτι ασχολείσαι από μικρή με τον αθλητισμό. Για να χάσεις όμως το λίπος που πρέπει να χάσεις πρέπει να φτιάξεις λίγο τη διατροφή σου γιατί τη θεωρώ προσωπικά λιγάκι ελλειπή.
Καλή επιτυχία.

Aggelikh
10-11-12, 16:34
Σε μια κοινωνία θα βρεις κόσμο εξαιρετικό και κόσμο που δεν αξίζει, έτσι κ εδώ σαν ένα δείγμα της κοινωνίας που ονομάζεται forum, θα βρεις άτομα τα οποία αξίζουν κ έχεις να πάρεις χρήσιμα πράγματα αλλά θα βρεις κ κόσμο που δεν αξίζει τ σημασία σου, δυστυχώς επειδή είναι foroum, δεν μπορείς να κάνεις κάτι γτ ο καθένας θα λέει το μακρύ του κ το κοντο του.
Είσαι ήδη σε πολύ καλό επίπεδο λόγω του οτι ασχολείσαι από μικρή με τον αθλητισμό. Για να χάσεις όμως το λίπος που πρέπει να χάσεις πρέπει να φτιάξεις λίγο τη διατροφή σου γιατί τη θεωρώ προσωπικά λιγάκι ελλειπή.
Καλή επιτυχία.

ολοι οι ανθρωποι αξιζουν για μενα! απλα δεν μπορουν να χηριστουν την αξια τους και αλλη νομιζουν πως αξιζουν περισσοτερο!
για την διατροφη το ξερω! αλλα ειναι απο διατροφολογο ! αλλα θα ηθελα πολυ να μου πειτε τι μπορω να προσθεσω!

Χριστοφορος123
10-11-12, 16:34
προπονησηηηη!!!!!!!!!!!!!!!!!! χαλαρα σημερα ΛΟΓΟ δικεφαλου!
1) 2ωρες αλματα(δεν ξερω αν μπορειται να καταλαβεται:P)
3)ασκησεις κροσφιτ 20λεπτο συνεχομενο μπαρπιζ και πους πρες50κιλα εναλλαξ!
4)ελξεις 3χ12 στο μονοζυγο !
5) αρσεις θανατου 90κιλα 3ΧΜΑΧ
6)40λεπτο τρεξημο ρυθμο αντοχης!

90 κιλα αρσεις θανατου; :shock::shock::shock::shock::shock::shock:
Ποσο χρονων εισαι;

vaggan
10-11-12, 16:35
τ ειδα! πολυ καλη η μαρβιν! εχω πολυ μεγαλυτερο στηθος(αρα λιπος) αλλα τα μπουτια μου ειναι πιο αδυνατα κ γραμμωμενα!;) θα ανεβασω κ εγω μια που να φαινομαι σαν ανθρωπος κ μετα κρινετε! οχι δεν εχω κανει μονο με δερματοπτυχομετρο!οκ αναμενουμε:):welcome:

Aggelikh
10-11-12, 16:37
90 κιλα αρσεις θανατου; :shock::shock::shock::shock::shock::shock:
Ποσο χρονων εισαι;

19 στα 20 ειμαι!

Aggelikh
10-11-12, 16:38
οκ αναμενουμε:):welcome:
:thumbup:

Χριστοφορος123
10-11-12, 16:39
Και κανεις 90 κιλα αρσεις για πανω απο 1-2 επαναληψεις (υποθετω) και εισαι 65 κιλα;;;
Ουτε σε αγορι δεν τα βλεπω αυτα
:thumbup:

Aggelikh
10-11-12, 16:53
Και κανεις 90 κιλα αρσεις για πανω απο 1-2 επαναληψεις (υποθετω) και εισαι 65 κιλα;;;
Ουτε σε αγορι δεν τα βλεπω αυτα
:thumbup:
μπα εγω βλεπω τρελα κιλα απο τους αντρες που κανουμε προπονηση! εχω 97.5 κιλα ρεκορ 1επαναληψη στα 90 βγαζω 3

Χριστοφορος123
10-11-12, 16:55
μπα εγω βλεπω τρελα κιλα απο τους αντρες που κανουμε προπονηση! εχω 97.5 κιλα ρεκορ 1επαναληψη στα 90 βγαζω 3

Αυτο το push press που λες εναλλαξ 50 kg ποια ασκηση ειναι;

TRIANTAFYLLOU
10-11-12, 16:59
κάθε στυλ προπόνησης αποσκοπεί και κάπου άλλο η προπόνηση του στίβου για συγκεκρημένο άθλημα και άλλο η προπόνηση για μυική υπερτροφία όπως μας ενδιαφέρει όσοι ασχολούμαστε με το ββ και φίτνες

τωρα για τα ποσοστα λίπους εγω το έχω ξαναπεί και θα το πώ ακόμα μια φορα αξιόπιστες μετρήσεις μόνο σε οργανωμένα εργομετρικα κέντρα και εκεί μπορούμε να μιλάμε με απόλυτη ακρίβεια
οι υπόλοιπες όμως μετρήσεις όπως πχ με δερματοπτυχόμετρο μπορούν να λειτουργήσουν σαν ένας μπούσουλας ώστε να βλέπουμε τις διακυμάνσεις στο λίπος μας δηλαδή αν μειώνετε η αυξάνετε και ανάλογα προσαρμόζουμε την διατροφή μας , απλα πράματα είναι και η αγγελική λογικό να το λέει αυτο εφόσον έτσι την είπαν και δεν έχει λόγο να αμφισβητήσει αυτα που τις λένε εφόσον δεν γνωρίζει πολλα πράγματα απο αυτη την διαδικασία , αλλα όταν μάθει πως γίνετε θα καταλάβει κατα πόσο η μέθοδος είναι αξιόπιστη η όχι , όπως και η μαγδαλινή όταν την είχα μετρήσει με το δερματοπτυχόμετρο και είχε δείξει πχ 10 αν θυμάμε καλα νόμισε ότι είναι 10% ενω καμία απολύτως σχέση το 10 ήταν το πάχος του υποδόριου σε συγκεκρημένο σημείο

δεν παύει όμως αν αυτο σε επόμενη μέτρηση πέσει πιο χαμηλά να αποτελεί ένδειξη ότι μειώθηκε το λίπος στο συγκεκρημένο σημείο
δεν χρειάζετε να χαλιόμαστε για κάποιες διαφωνίες , όποιος έχει όρεξη εξηγεί όποιος δεν έχει απλα δεν παίρνει θεση , απλα πράματα :toast:

TRIANTAFYLLOU
10-11-12, 17:06
και εχω ξανααναφέρει ενα παράδειγμα με μια αθλήτρια στιβου στο έπταθλο την βασω δεληνικόλα , που όταν κάνει προπόνηση καμια φορα στο γυμναστήριό μου την κοιταζουν να κάνει 70 κιλα πάγκο η κατι τρελά κιλά στο σκουώτ και λένε μα τόσο αδύνατη είναι και λέω σε μια που την κοιτούσε πόσα κιλα την κάνεις ?λέει καμια 55-60 και λέω πόσα κιλα είσαι ρε βάσω και λέει 70 η άλλη έμεινε δεν μπορούσε να το πιστεψει , απλα στον στιβο ο στόχος δεν είναι το σώμα αλλα οι επιδόσεις και μεσα απο την προπόνηση και την διατροφή έρχετε και η σωματική διάπλαση και ας μην είναι αυτοσκοπός

και ούτε πολυενδιαφέρει ενα στιβικό αν θα φάει και κανένα βρώμικο απο καντίνα εφόσον και θα το κάψει αλλα δεν εκθέτει το σώμα του μην τον πούν α είσαι θολός δεν έχεις καλή γράμωση , γι αυτο και βλέπουμε μερικούς που τό χουν σωματικα να είναι φέτες και άλλοι όχι και τόσο αλλα σε επιδόσεις μπορεί να είναι το ίδιο

SHRED
10-11-12, 17:08
Οκ εμένα με καλυψε πάντως για το ποσοστό λίπους. Όπως εγώ ζυγίζομαι στην δικιά μου ζυγαριά που είναι λάθος αυτο που δείχνει στανταρ αλλά τουλάχιστον έχω ένα μέτρο σύγκρισης έτσι κάνει και η κοπέλα με τον προπονητή της οπότε ΟΚ :green: την φωτο που την είδατε όμως δε μπορώ να την βρω :P

SHRED
10-11-12, 17:16
και εχω ξανααναφέρει ενα παράδειγμα με μια αθλήτρια στιβου στο έπταθλο την βασω δεληνικόλα , που όταν κάνει προπόνηση καμια φορα στο γυμναστήριό μου την κοιταζουν να κάνει 70 κιλα πάγκο η κατι τρελά κιλά στο σκουώτ και λένε μα τόσο αδύνατη είναι και λέω σε μια που την κοιτούσε πόσα κιλα την κάνεις ?λέει καμια 55-60 και λέω πόσα κιλα είσαι ρε βάσω και λέει 70 η άλλη έμεινε δεν μπορούσε να το πιστεψει , απλα στον στιβο ο στόχος δεν είναι το σώμα αλλα οι επιδόσεις και μεσα απο την προπόνηση και την διατροφή έρχετε και η σωματική διάπλαση και ας μην είναι αυτοσκοπός

και ούτε πολυενδιαφέρει ενα στιβικό αν θα φάει και κανένα βρώμικο απο καντίνα εφόσον και θα το κάψει αλλα δεν εκθέτει το σώμα του μην τον πούν α είσαι θολός δεν έχεις καλή γράμωση , γι αυτο και βλέπουμε μερικούς που τό χουν σωματικα να είναι φέτες και άλλοι όχι και τόσο αλλα σε επιδόσεις μπορεί να είναι το ίδιο

Άρα οι μυες για μια τέτοια απόδοση υπάρχουν? (Η θα γίνουν αναγκαστικά) Δεν είναι ότι είναι αδύνατη δηλαδη, γιατί πως γίνεται μια αδύνατη να έχει τέτοιες επιδόσεις στην αναερόβια και χωρίς να προκληθεί υπερτροφία? Το μόνο που αλλάζει ουσιαστικά είναι η οχι τοσο προσεγμένη διατροφή?

TRIANTAFYLLOU
10-11-12, 17:42
Άρα οι μυες για μια τέτοια απόδοση υπάρχουν? (Η θα γίνουν αναγκαστικά) Δεν είναι ότι είναι αδύνατη δηλαδη, γιατί πως γίνεται μια αδύνατη να έχει τέτοιες επιδόσεις στην αναερόβια και χωρίς να προκληθεί υπερτροφία? Το μόνο που αλλάζει ουσιαστικά είναι η οχι τοσο προσεγμένη διατροφή?

αδύνατη ενοω με χαμηλό ποσοστο λίπους όχι σκέλετορ μην τα μπερδεύουμε και επίσης ποιός είπε ότι η δύναμη πάντα είναι ανάλογη της μαζας , έχει αρσιβαρίστες πρωταθλητες με μικρά πόδια ανάλογα με άλλους και ενω άλλοι έχουν ποδάρες σηκώνουν λιγότερα κιλα , αρκεί να δεί κανείς τον βαλέριο λεωνίδη που δεν είχε τεράστια πόδια έπαιρνε όμως τα μετάλεια.

για δύναμη περισσότερο ενεργοποιούνται οι λευκες μυικές ίνες και στην τελική ποιός είπε ότι όποιος έχει μεγάλους μυς είναι και πιο δυνατός , παίζουν ρόλο οι μοχλοί του σώματος αναλογίες σκελετου κτλ , γι αυτο οι αρσιβαρίστες είναι κοντοι , γιατι απλα ευνοούνται
και κατι που κανείς δεν το λαμβάνει υπόψην και ούτε το αναφέρει είναι το νευρικό σύστημα που είναι εκπαιδευμένο να ενεργοποιεί όσο το δυνατόν περισσότερες μυικες ίνες (δεν ξερω πως να το πω επιστημονικα δεν ξερω) δηλαδη οι εντολές , μπορεί καποιος να είναι πιο δυνατός απο κάποιον άλλο πχ στο σκουώτ και να βγάλει πιο πολλες επαναλήψεις αλλα για μια να μην μπορεί να βγάλει το 100% γιατι έχει να κάνει και με τις εντολές που θα πάνε μεσω του νευρικού συστήματος να ενεργοποιηθούν αστραπιαία όλες οι μυικες ίνες

SHRED
10-11-12, 17:54
σωστά πολλά παίζουν ρόλο :thumbup: Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό με το νευρικό σύστημα το γνωρίζω κι εγώ είναι μεγάλη υπόθεση. Κάπου είχα διαβάσει μια έρευνα ότι αν δε χρησιμοποιείς γάντια στις προπονήσεις και έχεις άμεση επαφή με τα σίδερα το ΚΝΣ δέχεται μεγαλύτερο ερέθισμα και συνεπώς ενεργοποιεί περισσότερες μυικές ίνες και σου επιτρέπει να δουλέψεις με μεγαλύτερη δύναμη και ένταση. Επίσης τα ουρλιαχτά και οι φωνές (και τα βρισίδια) που κάνουν μερικοί την ώρα που σηκώνουν τα κιλά δίνουν ~25% περισσότερο boost στο ΚΝΣ και έτσι πάλι αυξάνεται η δύναμη εκείνη την ώρα.
Αν βρω online την έρευνα θα την ποστάρω

Aggelikh
10-11-12, 19:20
αδύνατη ενοω με χαμηλό ποσοστο λίπους όχι σκέλετορ μην τα μπερδεύουμε και επίσης ποιός είπε ότι η δύναμη πάντα είναι ανάλογη της μαζας , έχει αρσιβαρίστες πρωταθλητες με μικρά πόδια ανάλογα με άλλους και ενω άλλοι έχουν ποδάρες σηκώνουν λιγότερα κιλα , αρκεί να δεί κανείς τον βαλέριο λεωνίδη που δεν είχε τεράστια πόδια έπαιρνε όμως τα μετάλεια.

για δύναμη περισσότερο ενεργοποιούνται οι λευκες μυικές ίνες και στην τελική ποιός είπε ότι όποιος έχει μεγάλους μυς είναι και πιο δυνατός , παίζουν ρόλο οι μοχλοί του σώματος αναλογίες σκελετου κτλ , γι αυτο οι αρσιβαρίστες είναι κοντοι , γιατι απλα ευνοούνται
και κατι που κανείς δεν το λαμβάνει υπόψην και ούτε το αναφέρει είναι το νευρικό σύστημα που είναι εκπαιδευμένο να ενεργοποιεί όσο το δυνατόν περισσότερες μυικες ίνες (δεν ξερω πως να το πω επιστημονικα δεν ξερω) δηλαδη οι εντολές , μπορεί καποιος να είναι πιο δυνατός απο κάποιον άλλο πχ στο σκουώτ και να βγάλει πιο πολλες επαναλήψεις αλλα για μια να μην μπορεί να βγάλει το 100% γιατι έχει να κάνει και με τις εντολές που θα πάνε μεσω του νευρικού συστήματος να ενεργοποιηθούν αστραπιαία όλες οι μυικες ίνεςμην μου λετε για βαρη γιατι εχω τραβηξει τοσα για να μπορεσω να δωσω το 100% στο φετινο τεστ!:(

πραγματι παιζε πολυ μεγαλη σημασια και ο σκελετος του ανθρωπου!και επειδη κανω και πολλα βαρη μπορω να πω πως καταλαβαινω ακριβως τι θελετε να πειτε!η δυναμη δεν εχει σχεση με την μαζα του σωματος πολλες φορες!αλλωστε οι αρσηβαρηστες που σηκωνουν τρελα κιλα ειναι και κοντοι αλλα το δουλευουν ωστε να εκτελεσουν με την τελεια τεχνικη και το αρασε και το επολε ζετε! ασχολιομουν με αρση βαρων καποια περιοδο για να παρω μορια για την σχολη που ηθελα και κατεβαινω και σε αγωνες καμια φορα!και οντως παιζουν ρολο οι κραβγες δεν σε κανουν πιο δυνατο ειναι καθαρα ψυχολογικο αυτο το θεμα!;)

SHRED
10-11-12, 23:32
μην μου λετε για βαρη γιατι εχω τραβηξει τοσα για να μπορεσω να δωσω το 100% στο φετινο τεστ!:(

πραγματι παιζε πολυ μεγαλη σημασια και ο σκελετος του ανθρωπου!και επειδη κανω και πολλα βαρη μπορω να πω πως καταλαβαινω ακριβως τι θελετε να πειτε!η δυναμη δεν εχει σχεση με την μαζα του σωματος πολλες φορες!αλλωστε οι αρσηβαρηστες που σηκωνουν τρελα κιλα ειναι και κοντοι αλλα το δουλευουν ωστε να εκτελεσουν με την τελεια τεχνικη και το αρασε και το επολε ζετε! ασχολιομουν με αρση βαρων καποια περιοδο για να παρω μορια για την σχολη που ηθελα και κατεβαινω και σε αγωνες καμια φορα!και οντως παιζουν ρολο οι κραβγες δεν σε κανουν πιο δυνατο ειναι καθαρα ψυχολογικο αυτο το θεμα!;)

Όχι έχει αποδειχθεί ότι οι φωνές δίνουν ~25% περισσότερη δύναμη-ώθηση (boost) απο ότι αν σήκωνες τα βάρη χωρίς φασαρία. Δε το λεω αυτό για να αρχίσουμε να φωνάζουμε σαν τους ούγκ μέσα στο Gym και γίνει χαμός απλά βοηθάει :weights: Εγώ πάντως δε βγάζω άχνα την ώρα της προπόνησης :P

Aggelikh
11-11-12, 07:58
Όχι έχει αποδειχθεί ότι οι φωνές δίνουν ~25% περισσότερη δύναμη-ώθηση (boost) απο ότι αν σήκωνες τα βάρη χωρίς φασαρία. Δε το λεω αυτό για να αρχίσουμε να φωνάζουμε σαν τους ούγκ μέσα στο Gym και γίνει χαμός απλά βοηθάει :weights: Εγώ πάντως δε βγάζω άχνα την ώρα της προπόνησης :P

εγω παλι φωναζω αλλα λιγο πολυ λιγο!

Aggelikh
11-11-12, 08:32
με την επιθεση που μου κανανε εχθες μερικα ατομα στο φορουμ δεν προλαβα να γραφω διατροφη!

1)[8.30]πρωινο:γιαουρτι 150γρ 2% με 1/2κγ μελι 20γρ κουακερ +1 ξυνομηλο
2)[10.30-13.40]ημουν προπονηση και απλα μετα ηπια κεφιρ 200γρ
3)[14.30]μαυροματικα φασολια 400γρ με 1 ντοματα
4)[17.00]φετα με ασπρο φωμι 30γρ
5)[19.00]3 ασπραδια 1κροκο
6)[21.00]πρασσινο τσαι

Η ΣΠΙΡΟΥΛΗΝΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΙ Η ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ (ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΡΙΝ!)



ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ:ειναι λιγο περιπλοκη αλλα θα την γραφω εγω !
1)ζεσταμα 10' τρεξημο κοιλιακους ραχαιους
2)βυθησεις με 10κιλο 3χΜΑΧ
3)ελξεις στο μονοζυγο 3Χ10
4)πυς απς στους κρικους(πολυ δυσκολη ασκηση) 3χ15
5)σκηνακι 3 λεπτα συνεχομενο
6)παγκος 3χΜΑΧ 55 κιλα
7)σκουοτ(ημηκαθησμα) 110κιλα 3χ8
8)τρεξημο 1000μετρα σε πολυ γρηγορο ρυθμο
9)χαλαρο 30λεπτο τρεξημο

Χριστοφορος123
11-11-12, 10:46
νταξ με τα κιλα που λες οτι σηκωνεις και βυθισεις +10 κιλα σε περιμενω πολυ τουμπανο..οποτε μπορεσεις φωτο

Aggelikh
11-11-12, 13:26
νταξ με τα κιλα που λες οτι σηκωνεις και βυθισεις +10 κιλα σε περιμενω πολυ τουμπανο..οποτε μπορεσεις φωτο

μπα μην περιμενεις πολλα! αυριο θα προσπαθησω να βγαλω φωτο στην προπονηση!απλα εχω δυναμη αρκετη!;)

Aggelikh
11-11-12, 13:28
προπονηση σημερα! 7.30πμ 2 ωρες ποδηματο (σε ημι- ανηφορες) 500 κοιλιακους ροκανισματα με διαλλημα.

Aggelikh
12-11-12, 11:09
κυριακη εχω το ελευθερο να φαω οτι θελω!
λοιπον: εκτος μεσημεριανο
1)[8.30]πρωινο: 1 τυροπιτα κουρου,ενα λουκανικο κοτοπουλο και κοτατζ 2κ.σ πρασσινο τσαι
2)[10.00] 1 ασπραδι και κεφιρ 200γρ
3)[14.00] φιλετο σολωμου 100γρ και 50γρ γλυκοπατατα πρασσινη σαλατα και μια φετα ασπρο ψωμι
4)[17.30]1 κριτσινι πολυσπορο και 2 φετες γαλαπουλα
5)[ 7.30]ενα κομματι παστιτσιο με μακαρονια ολικης
6)[20.30]πρασσινο τσαι 200γρ

vaggan
12-11-12, 11:47
αγγελικουλα εφαγες παρα πολυ μου φαινεται:)

Turbolifter
12-11-12, 13:25
7)σκουοτ(ημηκαθησμα) 110κιλα 3χ8



56949




Και κανεις 90 κιλα αρσεις για πανω απο 1-2 επαναληψεις (υποθετω) και εισαι 65 κιλα;;;
Ουτε σε αγορι δεν τα βλεπω αυτα
:thumbup:

Χριστοφορε, αν και τα κιλα δεν ειναι υπερβολικα για καποια δυνατη γυναικα, μερικοι ανθρωποι -ανεξαρτητως φυλου- τυγχανει να ειναι απλα δυνατοι.
Αυτο που τους καταστει περισσοτερο δυνατους απο τον μεσο ανθρωπο ειναι ενα πολυπαραγοντικο φαινομενο (τυπος μυικων ινων, μυικη πυκνοτητα, αριθμος κινητικων μοναδων/πυκνοτητα νευρομυικων συνδεσεων, ικανοτητα ταυτοχρονης ενεργοποιησης οσο το δυνατων περισσοτερων κινητικων μοναδων απο το νευρικο συστημα, σημεια εκφυσης/καταφυσης των τενοντων στο σκελετικο συστημα( το οποιο προσδιδει καλυτερη ροπη), βελτιωμενος συντονισμος των ανταγωνιστων μυων, αποκριση του τενοντιου οργανου Golgi κ.α).
Βεβαια, δεν διευκρινιζει τι ειδους αρσεις ηταν... ρουμανικες, σουμο ή συμβατικες?

Παρακολουθησε κι αυτα για να καταλαβεις τις δυνατοτητες μερικων γυναικων...

http://www.youtube.com/watch?v=swWhHL_FjUc (84 κιλα με 40 κιλα σωματικο βαρος!)
http://www.youtube.com/watch?v=don7aNiNALA (105 κιλα!)
http://www.youtube.com/watch?v=a2pqFhLV4OQ (110 κιλα x 2 !)
http://www.youtube.com/watch?v=W37q5x4mibk (93 κιλα απο ενα σκελετωμενο κοριτσακι!!!!)




αδύνατη ενοω με χαμηλό ποσοστο λίπους όχι σκέλετορ μην τα μπερδεύουμε και επίσης ποιός είπε ότι η δύναμη πάντα είναι ανάλογη της μαζας , έχει αρσιβαρίστες πρωταθλητες με μικρά πόδια ανάλογα με άλλους και ενω άλλοι έχουν ποδάρες σηκώνουν λιγότερα κιλα , αρκεί να δεί κανείς τον βαλέριο λεωνίδη που δεν είχε τεράστια πόδια έπαιρνε όμως τα μετάλεια.

για δύναμη περισσότερο ενεργοποιούνται οι λευκες μυικές ίνες και στην τελική ποιός είπε ότι όποιος έχει μεγάλους μυς είναι και πιο δυνατός , παίζουν ρόλο οι μοχλοί του σώματος αναλογίες σκελετου κτλ , γι αυτο οι αρσιβαρίστες είναι κοντοι , γιατι απλα ευνοούνται

Να το διευκρινισω λιγο αυτο... Δεν προτιμουνται κοντοι γιατι εχουν καλυτερους σωματικους μοχλους αλλα γιατι μπορουνε να πιασουν την μεγιστη μυικη μαζα για την κατηγορια τους. Προσφατα ο Behdad Salimi εκανε παγκοσμιο ρεκορ στο αρασε ενω εχει υψος 1.97m !!


Αγγελικη, με 110 ημικαθισμα, 90 αρσεις και 50 push press(!) πρεπει να εχεις σιγουρα 70 κιλα αρασε! Δεν το γυρνας σε αρση βαρων να προλαβεις και 2 γυρες σε ολυμπιακους; :P

Aggelikh
12-11-12, 14:13
56949





Χριστοφορε, αν και τα κιλα δεν ειναι υπερβολικα για καποια δυνατη γυναικα, μερικοι ανθρωποι -ανεξαρτητως φυλου- τυγχανει να ειναι απλα δυνατοι.
Αυτο που τους καταστει περισσοτερο δυνατους απο τον μεσο ανθρωπο ειναι ενα πολυπαραγοντικο φαινομενο (τυπος μυικων ινων, μυικη πυκνοτητα, αριθμος κινητικων μοναδων/πυκνοτητα νευρομυικων συνδεσεων, ικανοτητα ταυτοχρονης ενεργοποιησης οσο το δυνατων περισσοτερων κινητικων μοναδων απο το νευρικο συστημα, σημεια εκφυσης/καταφυσης των τενοντων στο σκελετικο συστημα( το οποιο προσδιδει καλυτερη ροπη), βελτιωμενος συντονισμος των ανταγωνιστων μυων, αποκριση του τενοντιου οργανου Golgi κ.α).
Βεβαια, δεν διευκρινιζει τι ειδους αρσεις ηταν... ρουμανικες, σουμο ή συμβατικες?

Παρακολουθησε κι αυτα για να καταλαβεις τις δυνατοτητες μερικων γυναικων...

http://www.youtube.com/watch?v=swWhHL_FjUc (84 κιλα με 40 κιλα σωματικο βαρος!)
http://www.youtube.com/watch?v=don7aNiNALA (105 κιλα!)
http://www.youtube.com/watch?v=a2pqFhLV4OQ (110 κιλα x 2 !)
http://www.youtube.com/watch?v=W37q5x4mibk (93 κιλα απο ενα σκελετωμενο κοριτσακι!!!!)





Να το διευκρινισω λιγο αυτο... Δεν προτιμουνται κοντοι γιατι εχουν καλυτερους σωματικους μοχλους αλλα γιατι μπορουνε να πιασουν την μεγιστη μυικη μαζα για την κατηγορια τους. Προσφατα ο Behdad Salimi εκανε παγκοσμιο ρεκορ στο αρασε ενω εχει υψος 1.97m !!


Αγγελικη, με 110 ημικαθισμα, 90 αρσεις και 50 push press(!) πρεπει να εχεις σιγουρα 70 κιλα αρασε! Δεν το γυρνας σε αρση βαρων να προλαβεις και 2 γυρες σε ολυμπιακους; :P
ημη εχω 133 κιλα ρεκορ πυσπρες 60 αρσεις δεν εχω δοκιμασει πανω απο 90 επολε 73 και αρασε μονη μου χωρις προπονητη και χωρις ζονι 60

Aggelikh
12-11-12, 14:15
αγγελικουλα εφαγες παρα πολυ μου φαινεται:)

ναι το ξερω! ετρωγα το διπλασιο πριν ξεκινησω διατροφη ;););):P:P:P και απλα το λιπος μου τοτε πηγε απο 16% 17% αλλα σου λεω υπερβολικες ποσοτητες γλυκων την ημερα και 5-6 φορες γλυκα! αλλα ευτυχωσ ειχα την προπονηση και με κρατουσε

billy89
12-11-12, 14:21
Όταν λες ημικάθισμα πώς το εννοείς?

Aggelikh
12-11-12, 14:22
Όταν λες ημικάθισμα πώς το εννοείς?

σκουωτ αλλα δεν καθεσαι τερμα κατω! εισαι παραλληλα!

billy89
12-11-12, 14:28
Έχεις σκουωτ παράλληλο 133 κιλάΧ1?:shock:

Θα αρχίσουμε να πηδάμε από τα μπαλκόνια όλοι μας εδώ μέσα!

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!:thumbup:

Aggelikh
12-11-12, 14:41
Έχεις σκουωτ παράλληλο 133 κιλάΧ1?:shock:

Θα αρχίσουμε να πηδάμε από τα μπαλκόνια όλοι μας εδώ μέσα!

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!:thumbup:

στο επομενο τεστ υποσχομαι βιντεο! γιατι δεν μου αρεσουν μονο τ λογια!

BlooDdeaD_MefiSt
12-11-12, 16:04
Εχεις σκουατ 133 κιλα?:shock: Ελα ρε θηριο εισαι! :green:

Aggelikh
12-11-12, 16:06
Εχεις σκουατ 133 κιλα?:shock: Ελα ρε θηριο εισαι! :green:

τονιζω και παλι ειναι ημικαθησμα οχι βαθη!

TRIANTAFYLLOU
12-11-12, 22:35
Να το διευκρινισω λιγο αυτο... Δεν προτιμουνται κοντοι γιατι εχουν καλυτερους σωματικους μοχλους αλλα γιατι μπορουνε να πιασουν την μεγιστη μυικη μαζα για την κατηγορια τους. Προσφατα ο Behdad Salimi εκανε παγκοσμιο ρεκορ στο αρασε ενω εχει υψος 1.97m !!


Αγγελικη, με 110 ημικαθισμα, 90 αρσεις και 50 push press(!) πρεπει να εχεις σιγουρα 70 κιλα αρασε! Δεν το γυρνας σε αρση βαρων να προλαβεις και 2 γυρες σε ολυμπιακους; :P

δεν είπα προτιμούνται αλλα ευνοούνται πχ παράδειγμα σουλειμάνογλου κοντος κορμος και μοχλοί που βοηθαν στα πολλα κιλα , άλλος με 197 ύψος έχει και άλλη σωματοδομή μπορεί να είναι γίγαντας να έχει τρομερούς μυς και βάρος , έτσι κι αλλιώς αυτοι στην οπεν αγωνίζονται στην πιο βαρυα κατηγορία .

απλα ο μύθος για τα βαρη που κονταινεις δεν ισχύει απλα το λένε επειδη ευνοούνται οι κοντυτεροι στα ελαφρυα όμως κιλα , γιατι στα βαρυα μπορει κάποιος να είναι 197 αλλα να ζηγίζει 150 κιλα οπότε δεν είναι και κατι υπερφυσικό τα κιλα που κάνει σε σχέση με κάποιους κοντούς με 80 -90 κιλα

στα ημικαθίσματα έχω δεί αθλήτρια του επταθλου μπροστα στα μάτια μου με δική μου υποστήριξη απο πίσω να κάνει 170 κιλα αλλα ημικάθισμα όχι παράλληλο , αλλα μιλάμε γενικα ήταν δυνατή άλλωστε και οι προπονήσεις της σ αυτο αποσκοπούσαν

αλλα μόνο να κρατήσει στους ώμους μια γυναίκα τόσα κιλα είναι κατόρθωμα , για να μην πεί κανείς ελα μωρε ούτε παράλληλα δεν κάθετε δεν είναι παίξε γέλασε αυτα τα κιλά ούτε για άντρες πόσο μάλιστα για γυναίκα

Aggelikh
13-11-12, 09:30
δεν είπα προτιμούνται αλλα ευνοούνται πχ παράδειγμα σουλειμάνογλου κοντος κορμος και μοχλοί που βοηθαν στα πολλα κιλα , άλλος με 197 ύψος έχει και άλλη σωματοδομή μπορεί να είναι γίγαντας να έχει τρομερούς μυς και βάρος , έτσι κι αλλιώς αυτοι στην οπεν αγωνίζονται στην πιο βαρυα κατηγορία .

απλα ο μύθος για τα βαρη που κονταινεις δεν ισχύει απλα το λένε επειδη ευνοούνται οι κοντυτεροι στα ελαφρυα όμως κιλα , γιατι στα βαρυα μπορει κάποιος να είναι 197 αλλα να ζηγίζει 150 κιλα οπότε δεν είναι και κατι υπερφυσικό τα κιλα που κάνει σε σχέση με κάποιους κοντούς με 80 -90 κιλα

στα ημικαθίσματα έχω δεί αθλήτρια του επταθλου μπροστα στα μάτια μου με δική μου υποστήριξη απο πίσω να κάνει 170 κιλα αλλα ημικάθισμα όχι παράλληλο , αλλα μιλάμε γενικα ήταν δυνατή άλλωστε και οι προπονήσεις της σ αυτο αποσκοπούσαν

αλλα μόνο να κρατήσει στους ώμους μια γυναίκα τόσα κιλα είναι κατόρθωμα , για να μην πεί κανείς ελα μωρε ούτε παράλληλα δεν κάθετε δεν είναι παίξε γέλασε αυτα τα κιλά ούτε για άντρες πόσο μάλιστα για γυναίκα
ναι ερχονται μερικα παιδακια στο σταδιο που ειναι πολυ καλοι στην αρση βαρων και λενε δεν με αφηνει η μαμα μου γιατι θα κοντινο! απλα δεν κανει να ξεκινανε απο πολυ μικρα στην περιοδο της αναπτυξεις τους γιατι επιβαρινουν την μεση τους!οντως αρκετοι αθλητες απο ρυψεις (που ασχολουνται καθημερινα με τα βαρη)λογο του οτι ηταν κοντοι το γυρησανε σε αρση βαρων διοτι αναλογα με το αθλημα υπαρχουν μερικα σταταρς αλλα παντα υπαρχουν κ εξερεσεις!
στο ημι οπως λεει κ κ.ηλιας ειναι κατορθωμα να σηκωνει μαι γυναικα τοσα κιλα με την πλατη κυριως! 170 ε? τρομερη η επταθλητρια!πολλοι δεν δουλευουν το ημικαθησμα και δεν ξερουν τι ειναι!εγω δεν δουλευω σχεδον καθολου το βαθυ(επιλογη του προπονητη μου γιατι μας επιβαρινει στα γονατα)

Aggelikh
13-11-12, 09:43
διατροφη και προπονηση 12-11-12

1)πρωινο:τοστ με ψωμι ολικης 2 φετες γαλοπουλα 50γρ κοτατζ 1φυλλο μαρουλι+ 200γρ γαλα 1,5%
2)δεκατιανο:1 πορτοκαλι
3)100γρ καστανο ρυζι 100γρ φιλετο στηθος κοτοπουλο +πρασσινη σαλατα 30γρ ψωμι ολικης
4)τοστ με 1φετα γαλοπουλα κ τυρι αρλα δελαιτ μιση φετα
5)πρασσινη σαλατα 2 φετες γαλοπουλα +γιαουρτι 2% 50γρ

1)ζεσταμα 10' τρεξημο και κοιλιακο-ραχαιους\
2)2ωρες αλματα
3)ασκησεις κροσσφιτ επολε 50 κιλα 200μ τρεξημο σπριντ, ανεβασματα στο μποκ(80εκατοστα) 10φορες 3κυκλους συνεχομετο
4)ελξεις 3χ10
5)3 χ100μετρα τρεξημο φουλ
6)20' χαλαρο τρεξημο(οχι περπατημα)

Aggelikh
14-11-12, 13:05
13-11-12
1)ΠΡΩΙΝΟ:1 ποτηρι γαλα 1,5% (δεν προλαβα να φαω)
2)δεκατιανο:σαντουιτσ με ολικης και τονο
3)φασολακια πρασσινα νεροβραστα και κοτοπουλο στηθος 100γρ
4)προπονησης:τιποτα
5)βραδυνo:κοτοπουλο στηθος 100γρ με 1 ντοματα κοτατζ 30γρ και 30γρ ψωμι ολικης

Aggelikh
15-11-12, 22:37
προπονηση! σημερααααααααααααααα!
1)παγκος 40κιλα 12χ2 30κιλα 12χ2
2)ορθια κοπηλατικη 40κιλα 12χ4
3)δικεφαλα 30 12χ4
4)πιεσεις ωμων 27κιλα 10χ4
5)κοπηλατικη με λιγησμενα γονατα 55 10χ2 6χ2
6) 5 διαφορετικες ασκησεις κοιλιακους στηρηξης 3χ1' η καθε μια
7)αεροβια τρεξημο 30' χαλαρο

Pavlos19
16-11-12, 12:12
πολυ δυναμη :bowdown: :bbbiceps:

SHRED
16-11-12, 16:39
Πότε και που θα γίνουν οι αγώνες σου?

Aggelikh
16-11-12, 16:43
Πότε και που θα γίνουν οι αγώνες σου?

εχει πολλους! τον φευρουαριο αθηνα ημερομηνια δεν εχει βγει ακομα! αλλα οπου να ναι θα βγει κ αυτη! κ αν χασω κ τα κιλα που ειναι ο κυριως στοχος μου ! ελπιζω να τα παω ικανοποιητικα! (ειναι πανελληνιο αντρων γυναικων φυσικα δεν παω ν βγω πρωτη αλλα θα διεκδικησω οτι καλυτερο μπορω!και γενικα εχωαρκετους αγωνες αθηνα!

Aggelikh
17-11-12, 18:01
η καλυτερη μου προπονηση ! σημερααααααααααααα!
ΤΕΣΤ
σκουωτ(καθησμα σε 20εκατοστα κουτι) 120κιλα χ1
αρσεις θανατου επιτελουςςςςςςςςςςςςςςςςς 90κιλα χ3 ,110 κιλα χ1
εκτασεις τετρακεφαλων 65κιλα χ 1
οπισθιους μοιριαιους 55κιλα χ1
ελξεις στο μονοζυγο(αυστηρους χωρις βοηθεια με ''κουνια'') 12 επαναληψεις


:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:









ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι! ειμαι απιστευτα χαρουμενη ειδικα για τις αρσεις!

RawR
17-11-12, 18:51
Έχεις 90 επολέ και 73 αρασέ θες να μας πεις?Στα 57 κιλά σωματικού βάρους?ΑΝ κατάλαβα καλά?

FITNESS GIRL
17-11-12, 19:03
Έχεις 90 επολέ και 73 αρασέ θες να μας πεις?Στα 57 κιλά σωματικού βάρους?ΑΝ κατάλαβα καλά?

και εγω καιρο εχω αυτη την απορια :unsure::unsure::-?:-?

Aggelikh
17-11-12, 19:43
ποιος ειπε οτι εχω τοσα κιλα? οτι θελετε διαβαζετε>?

BlooDdeaD_MefiSt
17-11-12, 19:46
Έχεις 90 επολέ και 73 αρασέ θες να μας πεις?Στα 57 κιλά σωματικού βάρους?ΑΝ κατάλαβα καλά?

Σου λεει οτι εχει αρσεις μαξ 110 κιλα και περιμενεις 90 κιλα επολε?:unsure:

αγγελικη πολυ καλα κιλα ειδικα τα καθισματα :thumbup:

Aggelikh
17-11-12, 19:47
ημη εχω 133 κιλα ρεκορ πυσπρες 60 αρσεις δεν εχω δοκιμασει πανω απο 90 επολε 73 και αρασε μονη μου χωρις προπονητη και χωρις ζονι 60


αν ειδες αυτο! ξανα διαβασε το!παλιο σχολιο!

Aggelikh
17-11-12, 19:49
Σου λεει οτι εχει αρσεις μαξ 110 κιλα και περιμενεις 90 κιλα επολε?:unsure:

αγγελικη πολυ καλα κιλα ειδικα τα καθισματα :thumbup:

σε ευχαριστω πολυ! δεν ξερω αν πραγματικα ειχα 90κιλα μαλλον θα ημουν ολυμπιονικης στην αρση βαρων!:P:green::P

RawR
17-11-12, 21:03
Γράψε λάθος...Καλή συνέχεια στις προπονήσεις σου

Aggelikh
17-11-12, 21:19
να εισαι κλα!

vaggan
17-11-12, 21:29
παντοδυναμη η αγγελικη:thumbup::thumbup:

Aggelikh
17-11-12, 21:35
:bodybuilder2::bodybuilder2: ! οοο ναι το χω!!!!!!! :P:P:P:P χαχα

ποτε να σε διδαξω?

liveris
17-11-12, 21:51
αντρικα κιλα..:bbbiceps:

vaggan
17-11-12, 21:55
:bodybuilder2::bodybuilder2: ! οοο ναι το χω!!!!!!! :P:P:P:P χαχα

ποτε να σε διδαξω?ωωω θα μου κανεις την τιμη???ο καλυτερος μαθητης θα γινω:turtle:

Aggelikh
17-11-12, 21:58
ωωω θα μου κανεις την τιμη???ο καλυτερος μαθητης θα γινω:turtle:

τ ξερω!;)

ΤΥΠΟΣ65
17-11-12, 23:24
1)[8.30]πρωινο:γιαουρτι 150γρ 2% με 1/2κγ μελι 20γρ κουακερ +1 ξυνομηλο
2)[10.30-13.40]ημουν προπονηση και απλα μετα ηπια κεφιρ 200γρ
3)[14.30]μαυροματικα φασολια 400γρ με 1 ντοματα
4)[17.00]φετα με ασπρο φωμι 30γρ
5)[19.00]3 ασπραδια 1κροκο
6)[21.00]πρασσινο τσαι

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση μ΄αυτά που γράφεις οτι τρώς που βρίσκεις την δική μου διατροφή οχι και ότι καλύτερο! Ότι να΄ναι !!!

Χριστοφορος123
18-11-12, 00:20
1)[8.30]πρωινο:γιαουρτι 150γρ 2% με 1/2κγ μελι 20γρ κουακερ +1 ξυνομηλο
2)[10.30-13.40]ημουν προπονηση και απλα μετα ηπια κεφιρ 200γρ
3)[14.30]μαυροματικα φασολια 400γρ με 1 ντοματα
4)[17.00]φετα με ασπρο φωμι 30γρ
5)[19.00]3 ασπραδια 1κροκο
6)[21.00]πρασσινο τσαι

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση μ΄αυτά που γράφεις οτι τρώς που βρίσκεις την δική μου διατροφή οχι και ότι καλύτερο! Ότι να΄ναι !!!

Man η Αγγελικη πρωτα απ'ολα εχει καποιο πολυ συγκικριμενο στοχο που τα κανει ολα αυτα και εχει και προπονητη που την παραλολουθει..
Οποτε δεν εισαι ο καταλληλος για να κρινει αν αυτη η διατροφη ειναι σωστη η λαθος για αυτο που θελει να πετυχει

s0k0s
18-11-12, 00:22
Αγγελικη δν μας βγαζεις κανα βιντεο με τα σκουοτ που κανεις, εντυπωσιαζομαι με τα κιλα.

ΤΥΠΟΣ65
18-11-12, 00:33
Man η Αγγελικη πρωτα απ'ολα εχει καποιο πολυ συγκικριμενο στοχο που τα κανει ολα αυτα και εχει και προπονητη που την παραλολουθει..
Οποτε δεν εισαι ο καταλληλος για να κρινει αν αυτη η διατροφη ειναι σωστη η λαθος για αυτο που θελει να πετυχει

Εγώ τύπε σχολίασα σε σχέση με την δική μου που την βρήκε άκυρη. Αλήθεια έχεις κάνει δικηγόρος ?

sAVAZz
18-11-12, 00:33
Άρσεις ίσως τα κάνει σκουοτ ποτέ ρεεεεεεε...!

sAVAZz
18-11-12, 00:39
Όσο αναφορά το 13% παραμύθια το κοβω...από φωτο για 20 σε κοβω...

Χριστοφορος123
18-11-12, 00:47
Εγώ τύπε σχολίασα σε σχέση με την δική μου που την βρήκε άκυρη. Αλήθεια έχεις κάνει δικηγόρος ?

Ναι ειμαι 14 και ειμαι δικηγορος...
Επισης κοιτα να εισαι λιγο πιο χαλαρος και ασε τις μαγκιες απο το ιντερνετ..
Απο κοντα αμα θες αυτα
Για να κανεις τετοιο σχολειο σημαινει πως βρισκεις και εσυ τη δικη της διατροφη ακυρη.
Οποτε διαβασα πριν γραψεις

ΤΥΠΟΣ65
18-11-12, 00:49
Ναι ειμαι 14 και ειμαι δικηγορος...
Επισης κοιτα να εισαι λιγο πιο χαλαρος και ασε τις μαγκιες απο το ιντερνετ..
Απο κοντα αμα θες αυτα
Για να κανεις τετοιο σχολειο σημαινει πως βρισκεις και εσυ τη δικη της διατροφη ακυρη.
Οποτε διαβασα πριν γραψεις

WOW !

Χριστοφορος123
18-11-12, 00:59
Μπραβο χαρηκες τωρα;

magdaline
18-11-12, 01:11
Καλησπέρα κ από μένα. Αγγελική μου αν θες να χάσεις λίπος πρέπει να κόψεις το άσπρο ψωμι τα μακαρόνια τις τυρόπιτες και να μειώσεις τον υδατανθρακα σου, εγώ δε θα έβαζα καν υδατάνθρακα στα 1-2 τελευταία γεύματα. Δεν χρειάζεται ρε παιδιά να δημιουργούνται εντάσεις. Χαλαρώστε λιγο.
Ο Χριστόφορος μπορεί ναναι 14 αλλα είναι απο τα λίγα παιδιά με σοβαρότητα κ ωριμότητα εδω μέσα.
Αγγελική θα σε δούμε στο άτλας;

Aggelikh
18-11-12, 10:49
εγω δεν βρηκα την διατροφη σας ακυρη οπως λετε! απλα σασ ειπα την αποψη μου!ειστε μεγαλος ανθρωπος μπορεις πιστευω να ξεχωριζετε μερικα πραγματα! χρηστοφερε σε ευχαριστω πολυ!! ειχα πει πως δεν θαξανα ασχοληθω με κατι κακοπροαιρετους αλλα γιατι να μην τ κανω.!
οπως ειπε και ο χρηστοφορος(σωστη η μαγδαλινη για την αποψη περι χρηστοφορου) εχω στοχους και τον προπονητη μου που ειναι απο τους καλυτερους στο ειδος του και την διατροφολογο μου αλλα και τον συλλογο μου εχω ξανα πει πως ο καθενας δικαιουται να λεει την αποψη του αλλα χωρις να ξερετε μην κρινετε για να μην κριθειτε! αγαπητε ΣΑΒΒΑΖ τα κιλα που κανω σκουωτ(σε μποκ 20εκατοστα) δεν τα κανεις μαλλον γιαυτο αμφηβαλλεις!δεντ θεωρω πολλα κιλα γιατι οπως εχω ξανα αναφερει βλεπω τρελα κιλα διπλα μου κ απο αντρες και απο γυναικες!κανω καθημερινη προπονηση 3-4 ωρες και αυτα που περναω με τραυματισμους κ κουραση-υπερκοποση δεν τ ξερει κανεις οποτε...! σε 3εβδομαδες εχω τεστ βελτιωσεις!
μαγδαλινη εχεις δικιο για το ασπρο ψωμι το τρωω σπανια! πολλες φορες δεν τρωω καν ψωμι! τωρα για τους υδαντανθρακες μου ειπε η διατροφολογος οτι για την προπονηση που κανω τωρα ειναι πολυ σημαντικο να μην τ ελλατωσω πολυ! αλλα μολις μπω στην αγωνιστικη περιοδο θα τ κανω! παρολα αυτα εχασα κ 2 κιλα! την αλλη εβδομαδα παλι αλλαζω διατροφη! μαγδαλινη μου δεν θα μπορεσω γιατι ειμαι χανια ! φευρουαριο θα ανεβω πανω και μετα συνεχεια θα ειμαι χανια αθηνα (ισως σερρες και λαρισσα)! σε ευχαριστω για ακομα μια φορα! θα χαρω πολυ να σε γνωρισω απο κοντα!λοιπον επειδη δεν βλεπω κ πολλα βιντεο κ γενικα δεν ειμαι αξιοθεατο! δεν προκειται ουτε βιντεο να ανεβασω ουτε φοτο προς τ παρον τουλαχιστον!

sAVAZz
18-11-12, 12:48
video or never happen :welcome:

lila_1
18-11-12, 12:49
Γίνεσαι εριστικός :green::turtle:

Aggelikh
18-11-12, 13:45
Γίνεσαι εριστικός :green::turtle:

να λετε τετοια να χερεται τ λιλακι!

FITNESS GIRL
18-11-12, 13:56
μην τσακωνεστε η ζωη ειναι ωραια :)

Aggelikh
18-11-12, 13:57
μην τσακωνεστε η ζωη ειναι ωραια :)


χαχαχα! ακυρο αλλα μου αρεσε! εγω δεν τσακωνομαι με κανεναν! απλα διασκεδαζω!

FITNESS GIRL
18-11-12, 14:00
για ακυρο το ειπα και εγω:welcome:

Aggelikh
18-11-12, 14:04
:bowdown::bowdown:
για ακυρο το ειπα και εγω:welcome:

Nikolas_mk2
18-11-12, 14:06
μην τσακωνεστε η ζωη ειναι ωραια :)

Πράγματι είναι αλλά τα έχει με άλλον,γι'αυτό και τα παιδιά ''σφάζονται'' για την Αγγελική! :green:

Aggelikh
18-11-12, 14:10
Πράγματι είναι αλλά τα έχει με άλλον,γι'αυτό και τα παιδιά ''σφάζονται'' για την Αγγελική! :green:

χαχα! ναι αυτο ειναι!

FITNESS GIRL
18-11-12, 14:10
Πράγματι είναι αλλά τα έχει με άλλον,γι'αυτό και τα παιδιά ''σφάζονται'' για την Αγγελική! :green:

:thumbup:

Aggelikh
18-11-12, 14:11
πως ανεβαζουν βιντεο δεν εχω απο τα βαρη γιατι δεν μ αρεσει να ψωνιζομαι αλλα με εχουν τραβιξει στην προπονηση σε ενα παλιο αλμα!

lila_1
18-11-12, 14:16
να λετε τετοια να χερεται τ λιλακι!
Life is full of funny things...:green:

FITNESS GIRL
18-11-12, 14:18
πως ανεβαζουν βιντεο δεν εχω απο τα βαρη γιατι δεν μ αρεσει να ψωνιζομαι αλλα με εχουν τραβιξει στην προπονηση σε ενα παλιο αλμα!

οταν γραφεις το μυνημα στην επεξεργασια εχει κατι κουμπακια πανω εχει και την επιλογη βιντεο,κοιτα η γνωμη μου ειναι οτι δεν εχεις να αποδειξεις τιποτα σε κανενα,ουτε εγω εχω ανεβασει ουτε φωτο ουτε βιντεο απο δικους μου αγωνες το ημερολογιο το κραταω για μενα αντι να το γραφω σε χαρτι ενοειται οτι ειναι ωραιο να ακους διορθωσεις και συμβουλες απο καλυτερους γιατι κανενας δεν τα ξερει ολα οσο ζουμε μαθαινουμε,αλλα δεν εχει να αποδειξεις τιποτα και πουθενα μονο στον ευατο σου να γινεσαι καθε μερα και καλυτερη:)

8avos
18-11-12, 14:44
off topic:θύελλα έχεις προκαλέσει αγγελική:P

on:ρε συ τι να σου πει κάποιος?αφού η προπόνησή σου,η διατροφή σου και οι αγώνες σου,
είναι κάτι εξατομικευμένο και οι περισσότεροι δεν ξέρω αν έχουν γνώση να σου πούνε κάνε αυτό ή το άλλο
γιατί μπορεί να ρθει σε αντίθεση με την άποψη του προπονητή σου.
δλδ πιστεύω,απλά θεατές μπορούμε να μαστε οι περισσότεροι στην εξέλιξή σου και στο στόχο σου:shock:

FITNESS GIRL
18-11-12, 14:48
off topic:θύελλα έχεις προκαλέσει αγγελική:P

on:ρε συ τι να σου πει κάποιος?αφού η προπόνησή σου,η διατροφή σου και οι αγώνες σου,
είναι κάτι εξατομικευμένο και οι περισσότεροι δεν ξέρω αν έχουν γνώση να σου πούνε κάνε αυτό ή το άλλο
γιατί μπορεί να ρθει σε αντίθεση με την άποψη του προπονητή σου.
δλδ πιστεύω,απλά θεατές μπορούμε να μαστε οι περισσότεροι στην εξέλιξή σου και στο στόχο σου:shock:

:thumbup::thumbup:

Aggelikh
18-11-12, 14:57
με επησες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:P:P:P:P:P:P;);)

Aggelikh
18-11-12, 14:59
off topic:θύελλα έχεις προκαλέσει αγγελική:P

on:ρε συ τι να σου πει κάποιος?αφού η προπόνησή σου,η διατροφή σου και οι αγώνες σου,
είναι κάτι εξατομικευμένο και οι περισσότεροι δεν ξέρω αν έχουν γνώση να σου πούνε κάνε αυτό ή το άλλο
γιατί μπορεί να ρθει σε αντίθεση με την άποψη του προπονητή σου.
δλδ πιστεύω,απλά θεατές μπορούμε να μαστε οι περισσότεροι στην εξέλιξή σου και στο στόχο σου:shock:

μου αρεσει να ακουω αποψεις απο ατομα που πραγματικα γνωριζουν! αλλα οχι να με αμφισβητουν γιατι! οπως ειπα εχω περασει τοσα τα χρονια που γυμναζομαι!

FITNESS GIRL
18-11-12, 15:06
μου αρεσει να ακουω αποψεις απο ατομα που πραγματικα γνωριζουν! αλλα οχι να με αμφισβητουν γιατι! οπως ειπα εχω περασει τοσα τα χρονια που γυμναζομαι!
εσυ ξερεις τον ευατο σου καλυτερα απ ολους

Nastya
18-11-12, 15:19
κουρασε το θεμα .. φτανει ρε παιδια ελεος

Aggelikh
18-11-12, 15:53
προπονηση για σημερα!
αεροβιααααααααααααα!
4χιλιομετρα τρεξημο(αντοχη)
κοιλιακους ραχαιους(στηριξης) 3 ασκησεις 1'λεπτο

COBRA_STYLE
18-11-12, 15:55
Δωσε πονο παιχτουρα!

Aggelikh
18-11-12, 16:05
Δωσε πονο παιχτουρα!

ασε πολυ κουρασηηηηηηηηηηηηηηη!

magdaline
18-11-12, 19:43
Συνέχιζε να γραφεις το λογκ σου με αυτά που κάνεις για να τα βλέπεις εσύ κυρίως κ άτομα που πραγματικά ενδιαφέρονται και δε περνούν απλά την ώρα τους εδώ ανεβάζοντας τον αριθμό των ποστ τους.. Αγνόησε τα σχολια, και θυμήσου οτι τα αποτελεσματα του καθενός φαίνονται στο καθρέφτη κ όχι σε μια στήλη φόρουμ. Συνεχισε τη προσπάθεια σου λοιπόν, εκμεταλλευσου το νεαρο της ηλικίας σου κ βελτίωσε την απόδοση σου κ το σώμα σου και κάποια στιγμή θα φτάσεις στο επίπεδο που θα σε ικανοποιεί κάπως (γιατι όσο ασχολούμαστε ποτέ δεν θα ικανοποιηθουμε είναι στάνταρντ αυτό κ πάντα θα θέλουμε το κάτι παραπάνω) και μη σε νοιάζει η αποψη του κόσμου γιατί ο αυστηρότερος κριτής είναι πάντα ο εαυτός μας.

ΥΓ.. Και στη τελική η προπόνηση που κάνεις κ τα κιλά που παίζεις είναι προσωπικο σου θέμα, αλλά σου είπα, τα αποτελέσματα αργά η γρήγορα θα φανούν, και δε θα φανουν για να χαρούν οι άλλοι, δε πρόκειται αυτό, για μας το κανουμε

Turbolifter
18-11-12, 23:00
:rolf: χαμος εγινε... Ετσι, ετσι! Συνεχισε να τρολλαροτραμπουκιζεις τα μυαλα του ανδρικου πληθυσμου του φορουμ!

Γιατι το αμφισβητειτε τοσο το κοριτσακι? Δειτε το παρακατω οπου κανει 180κατι κιλα ενα κοριτσακι των 56 κιλων(με φορμακι αλλα και παλι..)! Επισης, οι αρσιβαριστριες των 58kg κανουν 130-150kg βαθυ squat για reps...

http://www.youtube.com/watch?v=GbGFAnMLVko

Αγγελικη, αυτο που δεν μας ειπες ακομη ειναι τι επιδοσεις εχεις στο αθλημα σου... Καλα τα powerlifting PRs αλλα πες μας και ποσο ψηλα πηδας!



σε ευχαριστω πολυ! δεν ξερω αν πραγματικα ειχα 90κιλα μαλλον θα ημουν ολυμπιονικης στην αρση βαρων!:P:green::P

Σε junior κολλεγιακο ισως να επαιρνες κανενα μεταλλιο. Σε ολυμπιακους ουτε καν συμμετεχων... :P


Σου λεει οτι εχει αρσεις μαξ 110 κιλα και περιμενεις 90 κιλα επολε?:unsure:



Το επολε, αν ειχε εκρηκτικοτητα στους γοφους και δυνατο τραπεζοειδη, ισως το σηκωνε με βαθυ. Το ζετε με τιποτα... ;)


εγω δεν δουλευω σχεδον καθολου το βαθυ(επιλογη του προπονητη μου γιατι μας επιβαρινει στα γονατα)

Αυτο ειναι προσχημα! Η αληθεια ειναι οτι δεν θελει να "φουσκωσει" ο ποπος σου και να ριχνει την μπαρα στα αλματα. :)



δεν είπα προτιμούνται αλλα ευνοούνται πχ παράδειγμα σουλειμάνογλου κοντος κορμος και μοχλοί που βοηθαν στα πολλα κιλα

Ο Σουλειμανογλου αποτελει το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα της ελλασονος σημασιας του "μοχλικου" πλεονεκτηματος των κοντων εναντι των υπολοιπων, γενικα και ειδικοτερα στην αρση βαρων.
Αυτο φανηκε ξεκαθαρα στο "showdown" με τον Λεωνιδη το '96. Ο Σουλειμανογλου ηταν 1,47m και 63,90kg και ο Λεωνιδης 1,66m και 63,22kg. O Λεωνιδης ηταν 3kg κατω απο το υψος του και ο Σουλειμανογλου 17kg πανω απο το δικο του! Πανω κατω ειχαν τα ιδια ποσοστα λιπους, οποτε, ο Σουλειμανογλου ειχε πολυ περισσοτερη μυικη μαζα απο τον Λεωνιδη. Παρ'ολ'αυτα, ο Λεωνιδης σηκωσε σχεδον τα ιδια κιλα και κοντεψε να ισοφαρισει και το ρεκορ του Σουλειμανογλου στα 190kg! Αυτο ειναι "δυναμη" και μπροστα σ'αυτο, το οποιοδηποτε μοχλικο πλεονεκτημα ωχρια... Διαφορετικα, ο Σουλειμανογλου -πιτα στις πολυβιταμινες για να πιασει τοσα κιλα πανω απο το υψος του- θα επρεπε να σηκωνει αρκετα περισσοτερα κιλα, ωντας νανος και με περισσοτερα μυικα κιλα...

Οποιοδηποτε πλεονεκτημα εχουν οι κοντοι, ανισταθμιζεται πληρως απο τις κοντυτερες μυικες ινες(μικροτερη πυκνοτητα ακτινης-μυοσινης και κινητικων μοναδων) και το γεγονος οτι αυτοι με τα μακρυτερα ακρα προσδιδουν μεγαλυτερη επιταχυνση(λογω μεγαλυτερης ακτινας) με την ιδια ταχυτητα μυικης συσπασης.

Να δωσω και ενα ακραιο παραδειγμα για να καταλαβουμε περιπου σε τι τιμες κυμαινεται το "μοχλικο" πλεονεκτημα.
Ας υποθεσουμε οτι εχουμε 2 διδυμους οπου ο ενας, λογω εκθεσης σε ραδιενεργεια κατα την κυηση, γεννιεται με πιο κοντα χερια.
Με υψος 180cm ο ενας εχει 35cm βραχιονιο και ο αλλος 30cm. Η διαφορα ειναι μεγαλη και θα μοιαζει με φωκια μπροστα στον αλλον...
Το σημειο καταφυσης του μειζονα θωρακικου ειναι περι τα 5cm απο την αρθρωση του ωμου. Ετσι, αν θεωρησουμε οτι κανουν πιεσεις παγκου και προσπαθουν να ισορροπησουν ενα βαρος στο σημειο οπου το βραχιονιο ειναι παραλληλο στο εδαφος και εφοσον ειναι διδυμοι ας πουμε οτι ο θωρακικος μυς εφαρμοζει και στους δυο ιδια δυναμη και ιση με 6000Νewton, θα εχουμε:

Οι ροπες πρεπει να ειναι ιδιες για να ισορροπει. Αρα...

6000N * 0,05m = x * 0,35m -> x= 857N ~> 85.7kg
6000N * 0,05m = x * 0,30m -> x= 1000N ~> 100kg ( αυτος με το κοντο βραχιονιο)

Αυτο το 15% εξτρα ειναι σε ενα "εργαστηριακο" υποτιθεμενο σεναριο. Στην πραγματικοτητα, οι μυες καταφυονται αναλογικα με το μηκος των οστων και ειναι απιθανο να συναντησεις κατι τετοιο σε διαφορετικους ανθρωπους. Αυτο που εχει πραγματικη σημασια ειναι η δυναμη που μπορει να ασκησει ο μυς, τα σημεια εκφυσης/καταφυσης και οι γωνιες που σχηματιζονται μεταξυ αυτων των σημειων.
Αν ο θωρακικος καταφυονταν 1cm πιο κατω σ'αυτον με τα μακρια χερια θα ειχαμε

6000N * 0,06m = x * 0,35m -> x= 1028N ~> 102.8kg
Δηλαδη, με μολις 1cm διαφορα εξαφανιζει οποιαδηποτε διαφορα-πλεονεκτημα στο μηκος των οστων! Ασε που στο squat πχ, οι 3 πλατεις μηριαιοι εκφυονται πολυ κοντα στην αρθρωση του γοφου, οποτε, οποιοδηποτε πλεονεκτημα ροπης εκμηδενιζεται...

Ο Ιακωβου ειχε καλο ματι στο να ξεχωριζει ενστικτωδως αυτους τους ανθρωπους. Γι'αυτο κι εφτιαξε την Dream Team τοτε... Οχι επειδη χρησιμοποιησε την επαναστατικη προπονητικη "κατσε κατω απο την μπαρα!". :green:
Δεν θελεις κοντους γενικα κι αφηρημενα αλλα δυνατους και λιγο πιο κατω απο το βαρος της κατηγοριας τους για να παρουν την μεγιστη μυικη μαζα.

(σορρυ για το μακροσκελλες της επιχειρηματολογιας και το οφτοπικ)

---

Οσων αφορα την εγκυροτητα των PRs της Αγγελικης, εφοσον δεν το εχω παιξει στοιχημα, δεν με πολυνοιαζει αν λεει αληθεια η ψεματα. Τα νουμερα δεν ειναι εξωπραγματικα παντως και μπορει να ειναι ενα δυνατο κοριτσι.
Η διατροφη της παντως ειναι ελλειπης για τετοια σωματικη καταπονηση και μπορει το νεαρο της ηλικιας της να της το συγχωρει αλλα κατα τα 24-25 αυτο θα αλλαξει...

Aggelikh
19-11-12, 08:51
Τα κιλα που σηκωνω τα γραφω για μενα .ευκολα θα μπορουσα ακομα να το γραφω στο δικο μου τετραδιακι οπως εκανα για αρκετα χρονια αλλα ειπα να το κανω εδω μιας και ειμαι μελος και μου αρεσε η ιδιεα! δεν το παιζω καποια αληθεια δεν εχω λογο να το κανω.τωρα την ενταση που δημιουργηθηκε δεν πιστευω οτι φταιω εγω αλλα ναι καποιοι το κανουν για τα δειξουν την ψευτοανωτεροτητα τους! θα χαρω πολ ολους εσας να σας δω μια μερα να με γνωρισετε κ μετα να με κρινετε αφου με γνωριζετε πλεον!λοιπον εγω θα συνεχισω να γραφω κανονικα και δεν θα συνεχισω να απανταω σε τετοιου ειδους σχολια και να προσπαθω να σας αποδειξω κατι που δεν με απασχολει να αποδειξω σε κανεναν εγω ξερω πολυ καλυτερα απο ολους τις δυναμεις μου κανεις αλλος!
βαρεθηκα να απολογουμε για το λιπος και τα κιλα που σηκωνω! υπαρχουν αξιολογα ατομα εδω που διαβαζω την πορεια τους και εχουν προσφερει αρκετα πραγματα στον αθλητισμο και ειναι πραγματικα αθλητες! θα συνεχισω να μιλαω και να ακολουθω την πορεια αυτων των ανθρωπων-υπεραθλητων που με στοχο και θεληση καταφεραν να φτασουν καπου .! ακομα και τα νεαρα ατομα του φορουμ που ειναι ψαγμενα και δεν κατακρινουν αλλα δινουν θαρρος στους αλλους να συνεχισουν την πορεια τους με οποιον τροπο.!αλλα εγω δεν τσακωνομαι με κανεναν απο εσας !παντα υπαρχουν διαφορετικες αποψεις αλλα οχι δεν τ δεχομαι αν ειναι προσβητικες!τωρα εσεις αν με βλεπετε για τερας οκ!
ευχαριστω.!:welcome:

FITNESS GIRL
19-11-12, 16:42
ετσι κοριτσαρα :thumbup:

Αντωνης
19-11-12, 20:07
Just relaying some facts here.....

θα βαλω φωτο μια απο αυτες τις μερες που θα βγαλω αυτο το ειπα!

στο επομενο τεστ υποσχομαι βιντεο! γιατι δεν μου αρεσουν μονο τ λογια!
Kαι μετά απο 2 μερες....

λοιπον επειδη δεν βλεπω κ πολλα βιντεο κ γενικα δεν ειμαι αξιοθεατο! δεν προκειται ουτε βιντεο να ανεβασω ουτε φοτο προς τ παρον τουλαχιστον!

beefmeup
19-11-12, 21:56
πολυ μπλα μπλα κ τπτ..

οπου ακουτε πολλα κερασια..
(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18231-Aesthetics-από-linear-gains-compound-lifting-programs-perma-clean-bulk)
κ οποιος αναρωτιεται αν ειμαι οφ τοπικ,δεν ειμαι..απλα δεν μου αρεσει να ακουω λογια,χωρις αντικρισμα κ θελω να το σχολιαζω οταν γινεται..
αν καποιοι δεν ηθελαν να το σχολιαζω,ας ηταν φειδωλοι με τις δηλωσεις τους.

(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18231-Aesthetics-από-linear-gains-compound-lifting-programs-perma-clean-bulk)

Aggelikh
20-11-12, 11:36
19-11-12
διατροφηηη !
1)πρωινο:100γρ κεφιρ με 20γρ κουακερ
2)δεκατιανο: 1 ξινομηλο
3)μεσημεriano:τσιπουρα 150γρ με πρασσινι σαλατα
4)μεταπροπο: 1 μετρια μπανανα
5)100γρ τονος σε νερο

προπονηση
1)δικεφαλα με μπαρα 27κιλα 2χ6 33 κιλα 1χ1 38 κιλα 1χ1(τεστ)
2)παγκος 38 κιλα 2χ8 50κιλα 2χ2
3) ορθια κωπιλατικη μπαρας 27κιλα 2χ5 38 κιλα 2χ2
4)κωπιλατικη μπαρας λυζισμενα γονατα (μπαρα στην κοιλια) 38 κιλα 2χ5 45 κιλα 2χ2
5)πιεσεις ομων μπαρας 25κιλα 2χ5 38 κιλα 2χ2 40 κιλα 1χ1(τεστ)
6)τρικεφαλα μπαρας (παγκο) 27 κιλα 1χ1(τεστ)

sAVAZz
20-11-12, 12:37
πολυ μπλα μπλα κ τπτ..

οπου ακουτε πολλα κερασια..
(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18231-Aesthetics-από-linear-gains-compound-lifting-programs-perma-clean-bulk)
κ οποιος αναρωτιεται αν ειμαι οφ τοπικ,δεν ειμαι..απλα δεν μου αρεσει να ακουω λογια,χωρις αντικρισμα κ θελω να το σχολιαζω οταν γινεται..
αν καποιοι δεν ηθελαν να το σχολιαζω,ας ηταν φειδωλοι με τις δηλωσεις τους.

(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?18231-Aesthetics-από-linear-gains-compound-lifting-programs-perma-clean-bulk)

:clap::clap::bowdown::bowdown:

εγω ακομα περιμενω το video με το σκουτ :weights::rolf:

warrior s
20-11-12, 13:37
Διάβασα το log σου και είδα ότι είσαι φοβερή:bowdown: :bowdown: Κάνεις βαριά, σκληρή, αντρική προπόνηση με ασκήσεις που ελάχιστοι κάνουν. όταν κάνω και εγώ αυτές τις ασκήσεις στο gym με κοιτάνε κάποιοι περίεργα γιατί οι περισσότεροι ασχολούνται με τροχαλίες και τέτοια...Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν κάποιοι είναι ότι ο οποιοσδήποτε κάνει βαριά σετ με βασικές ασκήσεις και τρώει πολλές θερμίδες θα γίνει δυνατός. Δε θα απολογηθείς σε κανένα επειδή είσαι δυνατή. Μη μασάς, αντράκι είσαι:)

Aggelikh
20-11-12, 13:54
χαχα! να εισαι καλα! ετσι ακριβως !:bbbiceps: οχι οτι η τροχαλιες ειναι κακες αλλα ναι τα βαρη(μπαρα-αλτηρες) ειναι το κατι αλλο οπως και οι ασκησεις στο μονοζυγο! ναι πραγματικα δεν ασχολουμε αλλο! οπως ειπα και παραπανω! συνεχιζω και γραφω κανονικα την προπονηση μου και δεν με απασχολει τι σκεφτονται οι αλλοι!!!εεε οχι και εσυ αντρακι ..:P ΟΣΟ τραγικα κιαν φαινονται σε καποιους τα κιλα που κανω δεν ειναι πολλα!και εσυ το ιδιο αστους να κοιτανε ! ωραιο ειναι το οφθαλμολουτρο!

σε ευχαριστω πολυ!;)

Χριστοφορος123
20-11-12, 15:50
19-11-12
διατροφηηη !
1)πρωινο:100γρ κεφιρ με 20γρ κουακερ
2)δεκατιανο: 1 ξινομηλο
3)μεσημεriano:τσιπουρα 150γρ με πρασσινι σαλατα
4)μεταπροπο: 1 μετρια μπανανα
5)100γρ τονος σε νερο

προπονηση
1)δικεφαλα με μπαρα 27κιλα 2χ6 33 κιλα 1χ1 38 κιλα 1χ1(τεστ)
2)παγκος 38 κιλα 2χ8 50κιλα 2χ2
3) ορθια κωπιλατικη μπαρας 27κιλα 2χ5 38 κιλα 2χ2
4)κωπιλατικη μπαρας λυζισμενα γονατα (μπαρα στην κοιλια) 38 κιλα 2χ5 45 κιλα 2χ2
5)πιεσεις ομων μπαρας 25κιλα 2χ5 38 κιλα 2χ2 40 κιλα 1χ1(τεστ)
6)τρικεφαλα μπαρας (παγκο) 27 κιλα 1χ1(τεστ)

Οκ εδω τα κιλα ειναι πολυ πιστευτα...αλλα ακπου ειχες πει πως ειχες κανει 30 κιλα καμψεις μπαρας για 8 επαναληψεις (δεν ειμαι σιγουρος για τις επαναληψεις μπορει και περισσοτερες)

SHRED
20-11-12, 15:50
Αγγελική φυσικά και δεν έχεις να αποδείξεις τίποτα σε κανέναν, Αλλά από την στιγμή που εκτίθεσαι λέγοντας ότι έχεις ΠΟΛΛΑ βίντεος (στο youtube?) και ότι ασχολείσαι χρόνια με πρωταθλητισμό και τελικά μένεις στα λόγια, θα πρέπει να ανεχτείς και την κριτική όλων εμάς των κακοπροαίρετων αλλιώς Δε βρίσκω λόγο να γράφεις εδώ μιας και δεν αναζητάς συμβουλές αφού σε έχει ήδη αναλάβει διατροφολόγος και προπονητής όπως λες, εκτός αν αναζητάς επιβράβευση από εμάς τους noobs.

Aggelikh
20-11-12, 15:54
μονο ενα θα σχολιασω !ειπα εγω οτι εχω βιντεο στο youtube?

Aggelikh
20-11-12, 15:55
Οκ εδω τα κιλα ειναι πολυ πιστευτα...αλλα ακπου ειχες πει πως ειχες κανει 30 κιλα καμψεις μπαρας για 8 επαναληψεις (δεν ειμαι σιγουρος για τις επαναληψεις μπορει και περισσοτερες)

καμψεις μπαρας?

SHRED
20-11-12, 15:58
μονο ενα θα σχολιασω !ειπα εγω οτι εχω βιντεο στο youtube?

Αα συγγνώμη λάθος μου είπες ότι έχεις πολλά βίντεο σκέτο αλλά μάλλον τα κρατάς για τον εαυτό σου :P

Αντωνης
20-11-12, 20:17
Αγγελω μια ερωτηση,αν θες μου απαντας βεβαια...
Ποσα ακομα accounts σκεφτεσαι να δημιουργησεις για να τα βαζεις να ποσταρουν συγχαρικια στο θρεντ?

Παντως

Διάβασα το log σου και είδα ότι είσαι φοβερή:bowdown: :bowdown: Κάνεις βαριά, σκληρή, αντρική προπόνηση με ασκήσεις που ελάχιστοι κάνουν. όταν κάνω και εγώ αυτές τις ασκήσεις στο gym με κοιτάνε κάποιοι περίεργα γιατί οι περισσότεροι ασχολούνται με τροχαλίες και τέτοια...Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν κάποιοι είναι ότι ο οποιοσδήποτε κάνει βαριά σετ με βασικές ασκήσεις και τρώει πολλές θερμίδες θα γίνει δυνατός. Δε θα απολογηθείς σε κανένα επειδή είσαι δυνατή. Μη μασάς, αντράκι είσαι:)


χαχα! να εισαι καλα! ετσι ακριβως !:bbbiceps: οχι οτι η τροχαλιες ειναι κακες αλλα ναι τα βαρη(μπαρα-αλτηρες) ειναι το κατι αλλο οπως και οι ασκησεις στο μονοζυγο! ναι πραγματικα δεν ασχολουμε αλλο! οπως ειπα και παραπανω! συνεχιζω και γραφω κανονικα την προπονηση μου και δεν με απασχολει τι σκεφτονται οι αλλοι!!!εεε οχι και εσυ αντρακι ..:P ΟΣΟ τραγικα κιαν φαινονται σε καποιους τα κιλα που κανω δεν ειναι πολλα!και εσυ το ιδιο αστους να κοιτανε ! ωραιο ειναι το οφθαλμολουτρο!

σε ευχαριστω πολυ!;)
τα σπαει ο διαλογος με τον εαυτο σου

Polyneikos
20-11-12, 20:50
Παιδια ηρεμήστε λιγο ,κλειδώνει προς το παρόν