PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμματισμος των Split



peris
02-09-08, 19:21
πωσ το βλεπετε αυτο το διαχορισμο 1στηθος 2πλατη 3χερια 4ποδια 5ομους

RUHL
02-09-08, 19:41
αυτον κανω με αλλη σειρα :^^:

ioannis1
02-09-08, 21:09
κανε στηθος πλατη ποδια ενδιαμεσα να ξεκουραστει ο κορμος και μετα ωμοι χερια.

agios
03-09-08, 15:35
Εγώ κάνω:
1)στήθος
2χέρια
3)πλάτη
4)ξεκούραση
5)ώμοι
6)πόδια
7)ξεκούραση

ioannis1
03-09-08, 16:05
δηλ αγιε την τριτη αφου κουρασεις τα χερια σου ερχεσαι τεταρτη και κανεις πλατη.σκεψου το λιγο. :clown2:

RUHL
03-09-08, 16:20
δηλ αγιε την τριτη αφου κουρασεις τα χερια σου ερχεσαι τεταρτη και κανεις πλατη.σκεψου το λιγο.
LOL μα τον αγιο :idea: :green:

Εγώ κάνω:
1)πόδια
2στήθος
3)ξεκούραση
4)πλάτη+τραπεζιοι
5)ώμοι
6)χέρια
7)ξεκούραση

Η

αν εχεις 4 μερες

1)πόδια
2στήθος+δικεφαλος
3)ξεκούραση
4)πλάτη+τραπεζιοι
5)ώμοι+τρικεφαλος
6)ξεκούραση
7)ξεκούραση

philipposmich
03-09-08, 16:54
Κι αν εχεις τρεις...; :shifty: Και μη με χλευασετε...

RUHL
03-09-08, 17:54
Λογικα πρεπει να εχουν αποσταση 1 μερα
πχ 1 μερα Στηθος-ωμοι
2 Κενο
3 ποδια+ γαμπες +Δικεφαλα η τρικεφαλα
4 κενο
5 Πλατη+τραπεζιοι+Δικεφαλα η τρικεφαλα
6κενο
7κενο

Η
1)πόδια+ωμοι+γαμπες
2ξεκούραση
3)στηθος+χερια (Η σκετο δικεφαλη η τρικεφαλο
4)ξεκούραση
5)πλάτη+τραπεζιοι(η προσθεση δικεφαλου η τρικεφαλου)
6)ξεκούραση
7)ξεκούραση

Steve KinG STyLe
04-09-08, 00:44
εγω που εχω συνηθως 4 μερες κανω
στηθος + δικ
ποδια γαμπες
κενο
πλατη
ομοι τρικ.
κοιμαμαι

ειδαλλος αν εχω 5 ακολουθω πιστα τον ρουλ!!!! :green: :green:

agios
04-09-08, 00:48
Γιάννη πίστεψε με η πλάτη μου δεν έχει πρόβλημα. Είναι η πιο δυνατή μυική μου ομάδα οπότε δε νιώθω κουρσμένος.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι όταν μετά από στήθος κάνω χέρια γιατί τα τρικέφαλα είναι αρκετά κουρασμένα. Αυτό σκέφτομαι να το αλλάξω.

RUHL
04-09-08, 01:03
κοιμαμαι


Για αναλυσε αυτο ποση ωρα ποσα σετ ποσες επαληψεις ποτε μπενεις σε ρεμ σε ποση ωρα αυξανετε η αυξητικη ορμονη :P :geek:



Γιάννη πίστεψε με η πλάτη μου δεν έχει πρόβλημα. Είναι η πιο δυνατή μυική μου ομάδα οπότε δε νιώθω κουρσμένος.
Δεν το επιασες μου φενετε αυτο που λεει ο γιαννης :idea: φαντασου πας να γυμνασεις πλατη την επομενη μερα αφου ελιωσες τα δικεφαλα την προηγουμενη αρα την επομενη μερα ειναι σε χαλια κατασταση παιζεις επικυνδινα παιχνιδια και κανεις παρεα με τον τραυματησμο και δεν μπορεις να αποδοσεις οσο πρεπει στην πλατη επειδη ο συνεργατικος μυς ειναι χαλια απο την προυγουμενη μερα

Steve KinG STyLe
04-09-08, 11:59
Γιάννη πίστεψε με η πλάτη μου δεν έχει πρόβλημα. Είναι η πιο δυνατή μυική μου ομάδα οπότε δε νιώθω κουρσμένος.



Δεν το επιασες μου φενετε αυτο που λεει ο γιαννης :idea: φαντασου πας να γυμνασεις πλατη την επομενη μερα αφου ελιωσες τα δικεφαλα την προηγουμενη αρα την επομενη μερα ειναι σε χαλια κατασταση παιζεις επικυνδινα παιχνιδια και κανεις παρεα με τον τραυματησμο και δεν μπορεις να αποδοσεις οσο πρεπει στην πλατη επειδη ο συνεργατικος μυς ειναι χαλια απο την προυγουμενη μερα

x2!!!!!
Κατι τετοια εκανα και εγω,μεχρι π μπηκα κανονικα στο προγραμα τωρα και αυξησα κιλα και ευτυχως π μετα απο στηθος δικ ειχα ποδια αλλιως δεν θα καταφερμνα να κανω τπτ αλλο :lol:




κοιμαμαι



Για αναλυσε αυτο ποση ωρα ποσα σετ ποσες επαληψεις ποτε μπενεις σε ρεμ σε ποση ωρα αυξανετε η αυξητικη ορμονη :P :geek:
κοιτα αλεξ μολις φτασεις στο σωματικο επιπεδο μου(που αγκιζει τους προ)τοτε θα σου εξηγησω,διοτι ειναι απο τισ ζορικες ασκησεις και δεν κανει να ζορηζεσε!!!!Τα λεμε "μικρε" :P :P

ioannis1
04-09-08, 21:44
εννοω αυτο που ειπε ο ρουλ.φαντασου ναταν ξεκουραστα τα χερια σου πως θα τραβουσες πλατη.τωρα τα ξεσκιζεις και ειναι επιρρεπή σε τραυματισμο. :awesome:

agios
05-09-08, 10:03
Αυτό που λες έχει σαφέστατα βάση απλώς έχω αρκετό καιρό που κάνω αυτή τη σειρά και το μόνο πράγμα που δεν έχει τραυματιστεί είναι τα δικέφαλα!!!
Το κακό είναι ότι με βάση αυτή τη (σωστή ξαναλέω για να μην παραξηγηθώ) λογική δεν πρέπει να γυμνάζεις συνεχόμενα στήθος και τρικέφαλα (γιατί μη μου πεις ότι δεν εμπλέκονται οι τρικέφαλοι στις πιέσεις), στήθος και ώμοι (οι ώμοι εμπλέκονται σχεδόν σε όλες τις ασκήσεις στήθους), πλάτη και δικέφαλα και κάποιοι βέβαια όταν κάνουν πόδια θέλουν μετά ρεπό.
Άρα καταλήγουμε σε κάτι τέτοιο:(?)
1)Στήθος
2)Πλάτη
3)Πόδια
4)Ξεκούραση
5)Ώμοι
6)Δικέφαλα
7)Ξεκούραση

RUHL
05-09-08, 11:39
1)Στήθος
2)Πλάτη
3)Πόδια
4)Ξεκούραση
5)Ώμοι
6)Δικέφαλα
7)Ξεκούραση
Τρικεφαλα? τραπεζιοι?

Κοιτα μην νομηζεις οτι εμπλεκοντε τοσο πολυ που θα γηνουν χαλια την επομενη μερα δεν παει ετσι οι δελτοειδης

παντως 3 μερες τα μεγαλυτερα σωματικα τμηματα θα ζοριστης αρκετα παγκος+αρσεις θανατου+την επομενη μερα σκουωτ :green: εγω θα εβαζα καμια ξεκουραση γιατι αν κανεις αρσεις την επομενη μερα πως θα κανεις σκουωτ τα μοιριεα δικεφαλα :unsure: :drunken:

agios
05-09-08, 12:54
[quote]

Τρικεφαλα? τραπεζιοι?

Κοιτα μην νομηζεις οτι εμπλεκοντε τοσο πολυ που θα γηνουν χαλια την επομενη μερα δεν παει ετσι οι δελτοειδης

παντως 3 μερες τα μεγαλυτερα σωματικα τμηματα θα ζοριστης αρκετα παγκος+αρσεις θανατου+την επομενη μερα σκουωτ :green: εγω θα εβαζα καμια ξεκουραση γιατι αν κανεις αρσεις την επομενη μερα πως θα κανεις σκουωτ τα μοιριεα δικεφαλα :unsure: :drunken:

Όταν λέω χέρια εννοώ δικέφαλα-τρικέφαλα και όταν εννοώ ώμους εννοώ δελτοειδείς και τραπέζιοι. Απλώς βαριόμουν να τα γράψω αναλυτικά :oops: .
Είδες ότι πάντα θα υπάρχουν προβλήματα όσον αφορά το split?
Άρα (?):
1)Στήθος
2)Πλάτη
3)Ξεκούραση
4)Ώμοι
5)Χέρια
6)Πόδια
7)Ξεκούραση

ioannis1
05-09-08, 21:35
το τελευταιο ειναι ωραιο.κοιτα αν κανεις σωστη προπονηση με ενταση πχ στα χερια και ειναι κουρασμενα δεν θα κανεις σωτα την επομενη αν κανεις κατι απο κορμο.οποτε η ποδια η ξεκουραση.

mathiteuomenos
12-12-08, 16:55
εγω θα προτεινα τα ποδια να παιζουν τις πρωτες μερες τις εβδομαδας που εισαι και ξεκουραστος γιατι βγαινουν δυσκολα. ειναι και θεμα ψυχολογιας .

thegravijia
12-12-08, 17:27
το καλυτερο ειναι

στηθος - τρικεφαλα
πλατη - δικεφαλα
ξεκουραση
ποδια
ομοι
ξεκουραση

slaine
12-12-08, 17:34
το καλυτερο ειναι

στηθος - τρικεφαλα
πλατη - δικεφαλα
ξεκουραση
ποδια
ομοι
ξεκουραση

δεν υπάρχει το απόλυτο πρόγραμμα ρε. τι εννοείς καλύτερο? άλλα κάνεις εσύ άλλα εγώ ακόμα και για το ίδιο άτομο είναι για κάποια φάση καλό και για κάποια άλλη μέτριο

RUHL
12-12-08, 17:36
το καλυτερο ειναι

στηθος - τρικεφαλα
πλατη - δικεφαλα
ξεκουραση
ποδια
ομοι
ξεκουραση

Δεν υπαρχει καλυτερο ειναι αναλογως τι ασκησεις θα βαλεις τι προτερεωτητες εχεις πως παει η αναρωση ποσες μερες στην σειρα μπορεις και αλλα πανω αναλυσαμε μερικα πιθανα σπλιτ παντως

thegravijia
12-12-08, 17:37
για μενα ρε ! ειναι το καλυτερο.. εννοειται ο καθενας κανει αυτο που γουσταρει... :awesome:

RUHL
12-12-08, 17:44
να τι διευκρηνηζεις αλλη φορα :lol: :lol:

αν και δεν ειναι οτι γουσταρει ο καθενας αλλα βαση τον προγραματησμο και τις αναγκες του

blackgym
13-02-09, 16:35
μπορουμε να βαλουμε τα ποδια αναμεσα στις μερες και να πεξουμε μια φορα ακομα δικεφαλα στηθος? αν θελουμε να το αναπτυξουμε το μερος εκεινο?

BRaWNy
13-02-09, 16:54
μπορουμε να βαλουμε τα ποδια αναμεσα στις μερες και να πεξουμε μια φορα ακομα δικεφαλα στηθος? αν θελουμε να το αναπτυξουμε το μερος εκεινο?Σε τέτοιο σπλιτ, αν βάλεις 2η φορά κάποιες ομάδες θα είναι υπερβολικό.

Τωρα, όσο για την προτεραιότητα που θες να δωσεις για να τα αναπτύξεις περισσότερο, θα έλεγα ότι οι 2 φορές μπορει να δρασουν αρνητικά σε αυτό, αλλά και όπως είπα και σε άλλο τόπικ, όταν είσαι σε δίαιτα, είναι λιγάκι δύσκολο να διορθώσεις κάτι αναπτυσσοντάς το.

Less is better.
Less gives quality.
And quality makes it more at the end,...if you πιάνεις me

blackgym
13-02-09, 17:07
ωραια καταλαβα..ευχαριστω και παλι :awesome:

Zuki1000k6
01-04-09, 06:25
παιδια να ρωτησω κατι....εγω για παραδειγμα που θελω να δωσω λιγο περισοτερη εμφαση στο στηθος ειναι κακο να κανω ασκησεις για αυτην την μυικη ομαδα 2 φορες την εβδομαδα???
Εννοω οταν εχουμε αδυναμια σε καποια μυικη ομαδα,δεν ειναι καλο να την προπονουμε 2 φορες την εβδομαδα?????????

vagg
01-04-09, 09:06
εγω λεω οτι πειραζει...

BRaWNy
01-04-09, 09:38
παιδια να ρωτησω κατι....εγω για παραδειγμα που θελω να δωσω λιγο περισοτερη εμφαση στο στηθος ειναι κακο να κανω ασκησεις για αυτην την μυικη ομαδα 2 φορες την εβδομαδα???
Εννοω οταν εχουμε αδυναμια σε καποια μυικη ομαδα,δεν ειναι καλο να την προπονουμε 2 φορες την εβδομαδα?????????
Το αν είναι καλό ή όχι, εξαρτάται απο άλλους παράγοντες, όπως το αν ξέρεις να χειρίζεσαι σωστά το πρόγραμμα και τις παραμέτρους επιβάρυνσης κλπ (γιατι πολλές φορες το πολύ μπορει να γίνει "λίγο", ενω το λίγο να γίνει "πολύ/αρκετό"), αλλά και για τους παρακάτω λόγους που θα περιγράψω:

Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε διαχωρισμό ομάδων όπου η κάθε μυική ομάδα γυμνάζεται 1 φορα την εβδομάδα, γιατι υπάρχουν και πλάνα όπου οι ομάδες γυμνάζονται και 2 φορες την εβδομάδα, ή 1,5 φορά την εβδομάδα (όταν π.χ. είναι ανω σωμα/κάτω σωμα και την μια εβδομάδα πέφτει 1 φορα το ανω σωμα και 2 φορες το κατω, ενω την άλλη 2 φορες το ανω και μια το κατω σε πλάνο 3 ημερών/εβδομάδα).

Οπότε, σε διαχωρισμό τετοιον όπου το πρόγραμμα λέει μια φορα την εβδομάδα η καθε μυική ομάδα, μπορει να γίνει να γυμνάσεις μια ομάδα δύο φορές στα πλαίσια κάποιου specialization, όμως θα πρέπει να τηρθούν σωστά κάποιες παράμετροι, και φυσικά η ποσότητα και η επιβάρυνση των υπολοίπων ομάδων που δεν έχουν specialization, θα πρέπει να είναι στα όρια συντήρησης και χαμηλά σε ποσότητα.

Όμως, για να φτάσει κανείς να διακρίνει αν χρειάζεται specialization σε κάποιους μυες κλπ, θα πρέπει να έχει και κάποιο επίπεδο.
Ένας αρχάριος που είναι στα πρώτα βήματα, όπως και να έχει, όλοι οι μυες του κλπ, είναι σε ίδιες αναλογίες και θέλουν γενική ανάπτυξη και ίση αντιμετώπιση και κυρίως με functional και βασικές ασκήσεις.
Όταν καποιος δεν έχει "ξεπετάξει" ακόμη μυες, δεν μπορει να λέει ότι υστερεί κάπου συγκεκριμένα, αν με πιάνετε.

Και φυσικά μιλάμε για το αν πραγματικά χρειάζεται κάποιος να δωσει περισσότερη έμφαση με specialization σε κάποια ομάδα, και όχι για "ιδιαίτερες" προτιμήσεις.
Γιατι πολλοί δεν δίνουν βασει π.χ. στα πόδια, και τους ενδιαφέρει να "πρήξουν" μόνο στηθος και δικέφαλα.
Έλα που όμως, που απο τα πόδια, αλλά και γενικά άλλες neglected συνηθως περιοχές (όπως το posterior chain) ξεκινούν όλα, ακόμη και το πόσο καλό δυνατό στηθος θα κάνει κανείς, αλλά και μεγάλα χέρια κλπ.

Θα έλεγα ότι πρωτίστως κάποιος θα πρέπει να εστιαστεί στο να δει αν δίνει το κατάλληλο έργο εκει που πρέπει, ότι δεν αφηνει περιθώρια για αδύναμους κρίκους, διότι αν υπάρχουν αδύναμοι κρίκοι, δηλαδή όχι σωστές βάσεις, οσο specialization και να κάνει σε κάποια ομάδα (όπως τα beach muscles), δεν θα καταφέρνει στην ουσία τίποτε.

Πόσοι άραγε εστιάζονται σωστά στο να δωσουν π.χ. το απαραίτητο/κατάλληλο εργο σε posterior chain και με την κατάλληλη αναλογία και μοιρασιά με τους άλλους μυες?

Πάρα πολύ λίγοι, συνήθως οι περισσότεροι κάνουν 5-6 ασκήσεις για στηθος, ή χερια κλπ, με μεγάλο αριθμό σετ, και για posterior chain 1 ασκηση, το πολυ 2 και με κανα δυό σετ της πλάκας.
Πως μπορει αυτό μετα να ονομαστεί σωστό bodybuilding?

Zuki1000k6
01-04-09, 16:03
Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!:thumbup:

Οποτε απο αυτα που καταλαβα,με λιγα λογια λες οτι η εκγυμναση μιας μυικης ομαδας 2 φορες την εβδομαδα,ενδεικνηται μονο απο ανθρωπους που εχουν ηδη ενα υψηλο επιπεδο με μεγαλη γνωση ως προς τον τυπο ασκησεων... Διοτι με το να κανει καποιος 2 φορες μεσα σε μια βδομαδα τις ιδιες ασκησεις με τα ιδια σετ κτλ σε μια οποιαδηποτε μυικη ομαδα εινα απλα αχρηστο,τουλαχιστον για εναν αρχαριο η εναν μεσο...



Καταλαβα καλα ή :1laugh:...????


Φιλικα Γιαννης

BRaWNy
01-04-09, 19:12
Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!:thumbup:

Οποτε απο αυτα που καταλαβα,με λιγα λογια λες οτι η εκγυμναση μιας μυικης ομαδας 2 φορες την εβδομαδα,ενδεικνηται μονο απο ανθρωπους που εχουν ηδη ενα υψηλο επιπεδο με μεγαλη γνωση ως προς τον τυπο ασκησεων... Διοτι με το να κανει καποιος 2 φορες μεσα σε μια βδομαδα τις ιδιες ασκησεις με τα ιδια σετ κτλ σε μια οποιαδηποτε μυικη ομαδα εινα απλα αχρηστο,τουλαχιστον για εναν αρχαριο η εναν μεσο...



Καταλαβα καλα ή :1laugh:...????


Φιλικα ΓιαννηςΕννοώ Γιάννη ότι, ένας που έχει κάποιο επίπεδο, δηλαδή έχουν σχηματιστεί αρκετά οι μυες του κλπ, έχει την δυνατότητα να δει που υστερεί αλλά και να κάνει και ανάλογες προπονήσεις τυπου specialization.
Ένας αρχάριος ή ακόμη και μέσος, που οι μυες του ειναι αρχικά σε ανάπτυξη, δεν έχει κλείσει και κάποιον χρόνο απαραίτητο για να δει αν υστερεί κάπου, ουτε και έχει χτισει βασεις και μαζα σε κάποιο σημείο για να φαίνεται αυτό.
Θα πρέπει να δωση πίστωση χρόνου, να κοιτάξει να αναπτυχθεί γενικά και αρκετά, να αυξησει δυναμη κλπ και μετα θα φανεί αν υπάρχουν "πεισματάρες" μυικές ομάδες κλπ.
Γενικά στην αρχή και πριν φτάσει κανείς σε κάποιο επίπεδο, λογικά σε όλα χρειάζεται μια έμφαση, και γιατι δεν έχει και προπονητικό backround ανάλογο κλπ.
Ελπίζω να με καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Όπως είπα παραπάνω, υπάρχουν προγράμματα που έτσι κι αλλιως μπορει να γυμνάζονται οι μυικές ομάδες και 2 φορες την εβδομάδα, ή και 1,5 όπως εξηγησα παραπάνω, αλλά και με 3 φορες όπως σε ένα πλάνο που σχολίασα πρόσφατα (του GiorgosM).
Αυτό όμως είναι θεμα διαχωρισμού, επιλογής πλάνου κλπ, και δεν σημαίνει ότι γίενται specialization, αφου βεβαια για όλες τις ομάδες είναι κατα κάποιον τρόπο το ίδιο.
Επίσης, μπορουν να υπάρξουν πλάνα, όπου κάποιες μικρές ομάδες να ξαναγυμνάζονται μεσα στην εβδομάδα, εναντι μιας φορας των μεγάλων μυικών ομάδων, είτε έμμεσα (με έμμεσο ερέθισμα), είτε άμμεσα (με απευθειας ασκήσεις), ουτε αυτό μπορει να θεωρηθεί ακριβως specialization, καθως αυτές οι μικρές μυικές ομάδες εχουν ταχυτερη ικανότητα ανάρρωσης κλπ και μπορουν έτσι κι αλλιως να ανταποκριθούν και λόγο αυτού και με μεγαλύτερη συχνότητα, αρκει να τηρούνται σωστές και καλά υπολογισμένες παράμετροι ως προς ενταση επιβάρυνση κλπ κλπ.

Τωρα, όσων αφορά το specialization, και ειδικά σε διαχωρισμό όπου αν γινει αυτό σε κάποια ομάδα, θα είναι εναντι στη ροή του, δηλάδή αυτη η ομάδα θα έχει "επίτηδες" μεγαλύτερη συχνότητα και εργο, όπως τους πιο συνηθισμένους διαχωρισμούς με 1 φορα την εβδομάδα την καθε μυική ομάδα, τοτε το καλύτερο είναι να γίνει με διαφορετικές παραμέτρους στην καθε προπόνηση για αυτη την ομάδα του specialization και όχι με τις ίδιες ασκήσεις και επαναλήψεις κλπ.
Με λίγα λόγια, θα χωριστούν οι προπονήσεις για αυτην με διαφορετικές ασκήσεις και γωνίες, αλλά και επιβαρυνση κλπ, αλλά με μεγαλύτερη έμφαση/εργο/ποσοτητα πλέον.
π.χ. μπορει να έχεις για στηθος ας πούμε στο κανονικό πρόγραμμα 3 ασκήσεις απο 2 βαριά σετ, όπως συνηθως και με τις άλλες ομάδες, οπότε στο specialization, θα μοιράσεις αυτες τις ασκήσεις για να έχεις ακόμη μια προπόνηση στηθους, ή και και καλύτερα μπορει να προσθέσεις και επιπλέον ασκήσεις και να γίνουν π.χ. 5 στο συνολο της εβδομάδας, οπότε απο 3 ασκήσεις των 2 σετ, θα πας σε 5 ασκησεις των 2 ή και 3 σετ, μονο που θα είναι μοιρασμένα σε διαφορετική μέρα, ετσι ωστε η ποσοτητα της ημερας να παραμένει κατα κάποιον τρόπο ίδια με πριν.
π.χ. την μια μερα 2 ασκήσεις των 3 σετ και την άλλη 3 ασκησεις των 2 σετ, ετσι αυξάνεις το εργο και δινεις έμφαση, χτυπας και δυο φορες το στηθος, μπορεις να βάλεις και μεθόδους αυξησης έντασης, αλλά δεν επιτρέπεις την αυξηση μεσα στην ιδια μερα που μπορει να σε κουράσει και να σε οδηγήσει σε υπερκοπωση κλπ.
φυσικά μπορεις να έχεις μια μερα μόνο για την ομάδα που θα κάνεις specialization και την δευτερη προπονηση για αυτην να την "εντάξεις" μαζί με άλλη ομάδα μεσα στην ιδια εβδομάδα.

Οπότε και η ποσοτητα των άλλων ομάδων θα πρέπει να περιοριστεί κάπως και να μεινει στα όρια συντηρησης, ετσι ωστε να αποφυγουμε την κουραση και την υπερβολική επιβαρυνση του νευρικού συστήματος κλπ.
Κατα κάποιον τρόπο τα παραπάνω είναι μια ιδεα για το πως να κινηθει κανείς σε τετοια περίπτωση και φυσικά μπορει και να ρυθμιστει όπως προτιμάει ο καθένας, αρκει να κατανεμηθούν σωστά οι παραμετροι (για αυτό και ειπα ότι χρειάζεται και κάποια εμπειρία και επίπεδο για να κανει κανείς απο μόνος του κατι τέτοιο χωρις οδηγίες απο άλλον).

Τα παραπάνω είναι μια μορφή specialization, όσων αφορά το να κάνει κανείς παραπάνω προπονήσεις για μια ομαδα.
Υπάρχουν κι άλλες μορφές (πίο ήπιες εν μερει) που να μην χρειάζεται εξτρα προπόνηση, αλλά απλά περισσότερη ενταση (με μεθόδους κλπ), ποσοτητα κλπ, μεσα σε μια προπόνηση.

Υπόψιν, ότι τα κερδη σε τετοιες περιπτωσεις δεν έρχονται αμέσως και ειδικά τον καιρό του specialization, ερχονται κάπως πιό μετα σαν rebound και όταν επιστρέψει κανείς στις αρχικές ποσοτητες κλπ της ομάδας αυτής.
Eπίσης, δεν προτεινεται να γίνεται specialization συνεχως στην ιδια ομάδα και σε κοντινά διαστήματα.
Επίσης, καλό είναι μετα το specialization μιας ομαδας, να μην γίνει αμέσως κάποιας άλλης, αλλά να δωθεί λιγος χρόνος με κανονικό πλάνο, για να ερθει στα ισα του και το νευρικό συστημα κατα κάποιον τρόπο.

Πάντως απο τη δική μου πλευρά Γιάννη, υποθετω ότι δεν είσαι ακόμη για specialization, εχω δει και φωτός σου και δεν βλέπω δυσαναλογίες, ίσα ίσα θα έλεγα ότι έχεις φόντα για αρμονική ανάπτυξη.

Απλά δωσε κι άλλο χρόνο σε αναπτυξη δυναμης και μαζας, και έχε αυτά τα παραπάνω tips στην άκρη για αργότερα, που μπορει πιθανότατα να μην χρειαστούν για στηθος αλλά για άλλη μυική ομάδα.

Zuki1000k6
02-04-09, 02:16
BRaWNy εισαι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ..!!!:bowdown::bowdown::bowdown:

Χιλια ευχαρστω για τον χρονο σου και τις απαντησεις σου!!!!:awesome::awesome::awesome::awesome::awesome::awesome:



:toast:

egw
04-04-09, 02:13
Εγώ κάνω

Δευτέρα-- ώμοι,τρικέφαλα

Τρίτη--- πλάτη

Τετάρτη --- κενό

Πέμπτη --- στήθος

Παρασκευή --- κενό

Σάββατο --- πόδια,δικέφαλους

Κυριακή --- κενό

Κι όλα αυτά με την λογική ότι και οι 3 μεγάλες μυικές ομάδες(πόδια,στήθος,πλάτη)απέχουν τουλάχιστον 2 μέρες η μία από την άλλην,το σάββατο επειδή δεν δουλεύω έχω τρελές αντοχές για να βγάλω πόδια και δικέφαλα προερχόμενος κι από το κενό της παρασκευής ενώ ακολουθεί μετά το κένο της κυριακής και τέλος ώμοι και τρικέφαλα που επηρρέαζονται από το στήθος,όπως και πλάτη με δικέφαλα να έχουν μεταξύ τους 3 μέρες απόσταση.Αυτός κατά την άποψή μου είναι ο καλύτερος διαχωρισμός.