PDA

Επιστροφή στο Forum : Carnibolic (Nutrabolics)



sobral
10-11-12, 03:40
http://www.nutrabolics.com/upload/1349824808carnibolic-product-page.jpg

http://www.nutrabolics.com/upload/1349824554carnibolic-title.jpg

CARNIBOLIC™
Multi-Action L-Carnitine Matrix

Get ready to harness your untapped potential with the figure-sculpting power of CARNIBOLIC.™

Building on the breakthroughs of Nutrabolics' original L-CARNITINE 1000™, CARNIBOLIC™ utilizes 4 different purified forms of the amino acid L-Carnitine: Acetyl-L-Carnitine HCL, L-Carnitine HCL, L-Carnitine Tartrate, and L-Carnitine Fumarate. This exclusive Quattrocarn Matrix is scientifically designed to maximize the utilization of fatty acids as an energy source, helping to reduce your body's tendency to store fat and working to improve muscular definition.

http://i1135.photobucket.com/albums/m635/JeezyReezy/Nutrabolics/carnibolic-912a.jpg

http://i1135.photobucket.com/albums/m635/JeezyReezy/Nutrabolics/carnibolic-912b.jpg

Δεν σας αφήνω παραπονεμένους:green: και σήμερα έχω κάτι καινούργιο. Ωραία φορμουλίτσα καρνιτινών από την συμπαθητική Καναδέζικη εταιρία. Μόνο η τελευταία μορφή δεν μου πολυαρέσει (βασικά δεν έχω ψάξει τι προσφέρει) οι υπόλοιπες είναι μια χαρά.

spirus
27-06-13, 15:55
Τιποτα γι' αυτο?
εχει περασει κ τοσος καιρος..

ελμερ
28-06-13, 17:45
Φιλε αν καποιος εχει κατι να γραψει γι αυτο το συμπληρωμα θα το γραψει...ρωτησες μια φορα,η δευτερη δε χρειαζεται και πηγε στα off.....

sobral
28-06-13, 21:12
πολυτέλεια ένα τέτοιο συμπλήρωμα αλλά ήθελα να το δοκιμάσω κ το έκανα. Εχθές μου τελείωσε. Δεν μπορώ να κρίνω την καρνιτίνη τώρα:green: δεν είναι κάτι που θα δείξει πολλά. Λίπος έχει πέσει αλλά οι προπονήσεις μου έχουν αλλάξει τελείως, με σκοπό το χάσιμο λίπους. Περισσότερο για να καρδιαγγειακούς σκοπούς το πήρα παρά για fat loss. Γεύση ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ πάντως σαν τσιχλόφουσκα. Και διαλυτότητα επίσης άψογη.

chris.opc1
29-06-13, 20:15
ειδες καμια διαφορά στην απολια λίπους η στην ενεργεια η τέλος πάντων σε οτιδήποτε..?
Σκοπεύω να το πάρω για κατι παραπανω καθως χρησιμοποιώ και το animal cuts ...

sobral
06-07-15, 18:53
96303

Αλλαγές στις ετικέτες, στο σήμα, στο προφίλ και στις συσκευασίες έρχονται από τη Nutrabolics. Πάει το φουλ μαύρο που μου άρεσε. Πιο ντιζαϊνάτα:green: τα νέα αλλά τα μαύρα ήταν δύναμη. Στα πιο σημαντικά, έχω να παρατηρήσω την απομάκρυνση (επιτέλους) των blends και των τεχνητών χρωμάτων. Επίσης gluten free σιγά σιγά όλα τα προϊόντα.

SOLID
06-07-15, 23:24
Αυτη την αθηρωματωση να μην προκαλουσε η καρνιτινη καλη θα ηταν.

beefmeup
06-07-15, 23:30
νομιζω σε ανθρωπους δεν εχουμε κατι σιγουρο πανω σε αυτο..σε ποντικια κατι εχω δει.
αλλα οι δοσεις ηταν υπερβολικα μεγαλες, κοντα 20γρ ανα δοση η κατι τετοιο σε αναλογες για τον ανθρωπο..

SOLID
06-07-15, 23:39
Δεν εχεις αδικο απο τη μια γιατι αποτι θυμαμαι οι δοσεις ηταν αρκετα ψηλες (και καποια μελετη οντως ηταν σε ποντικια) αλλα παιζουν και σε ανθρωπους,αν θυμαμαι καλα βεβαια ηταν ηδη σε σε σχετικα ψηλα επιπεδα η tmao τους,αλλα παρολαυτα παιζουν και καποιες σε ανθρωπους.Το ιδιο και με χολινη-phosphatidylcholine.

Δεν ξερω αν εχουν κανει περαιτερω μελετη (λογικα θα εχει γινει) αλλα παιζει μια σχεση,σε ανεβασμενες δοσεις.Πιο πολυ το ειπα γιατι αν θυμαμαι καλα δεν εχει αναφερθει ποτε και ισως πολλοι την παιρνουν με τα μπουνια και το ειπα κουβεντα να γινει.

beefmeup
06-07-15, 23:41
ναι κ γω το ειχα πετυχει καπου σαν αναφορα, αλλα απο οσο θυμαμαι ηταν πανω κατω αυτο που εγραψα..
μιας κ το αναφεραμε αν βρεις κατι η καποιος αλλο σχετικο ας το ποσταρει ετσι για να δουμε..
θα το κοιταξω κ εγω περισοτερο,ετσι απο περιεργεια..

SOLID
06-07-15, 23:56
Εληφθη.

sobral
07-07-15, 02:51
Αυτή εδώ θα λες Beef του '13

Intestinal microbiota metabolism of choline and phosphatidylcholine produces trimethylamine (TMA), which is further metabolized to a proatherogenic species, trimethylamine-N-oxide (TMAO). We demonstrate here that metabolism by intestinal microbiota of dietary L-carnitine, a trimethylamine abundant in red meat, also produces TMAO and accelerates atherosclerosis in mice. Omnivorous human subjects produced more TMAO than did vegans or vegetarians following ingestion of L-carnitine through a microbiota-dependent mechanism. The presence of specific bacterial taxa in human feces was associated with both plasma TMAO concentration and dietary status. Plasma L-carnitine levels in subjects undergoing cardiac evaluation (n = 2,595) predicted increased risks for both prevalent cardiovascular disease (CVD) and incident major adverse cardiac events (myocardial infarction, stroke or death), but only among subjects with concurrently high TMAO levels. Chronic dietary L-carnitine supplementation in mice altered cecal microbial composition, markedly enhanced synthesis of TMA and TMAO, and increased atherosclerosis, but this did not occur if intestinal microbiota was concurrently suppressed. In mice with an intact intestinal microbiota, dietary supplementation with TMAO or either carnitine or choline reduced in vivo reverse cholesterol transport. Intestinal microbiota may thus contribute to the well-established link between high levels of red meat consumption and CVD risk.

SOLID
07-07-15, 12:50
L-carnitine, a nutrient in red meat, was recently reported to accelerate atherosclerosis via a metaorganismal pathway involving gut microbial trimethylamine (TMA) formation and host hepatic conversion into trimethylamine-N-oxide (TMAO). Herein, we show that following L-carnitine ingestion, γ-butyrobetaine (γBB) is produced as an intermediary metabolite by gut microbes at a site anatomically proximal to and at a rate ∼1,000-fold higher than the formation of TMA. Moreover, we show that γBB is the major gut microbial metabolite formed from dietary L-carnitine in mice, is converted into TMA and TMAO in a gut microbiota-dependent manner (like dietary L-carnitine), and accelerates atherosclerosis. Gut microbial composition and functional metabolic studies reveal that distinct taxa are associated with the production of γBB or TMA/TMAO from dietary L-carnitine. Moreover, despite their close structural similarity, chronic dietary exposure to L-carnitine or γBB promotes development of functionally distinct microbial communities optimized for the metabolism of L-carnitine or γBB, respectively.

Αυτη εδω λεει μεσες ακρες πως μεταβολιζεται η καρνιτινη.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25301199

Και η δευτερη η οποια ειναι αρκετα προσφατη θα ελεγα την βρηκα και αναφερει την χρηση ενος αντιισχαιμικου φαρμακου για μειωση των προαθηρογoνικων δεικτων (tmao-tma) σε καταναλωση τροφων με καρνιτινη αλλα δεν βοηθησε στην περιπτωση της χολινης-phosphatidylcholine. (Τωρα ετσι οπως το βλεπω εγω ειναι λιγο καπως να παρεις φαρμακο για να καταναλωνεις κατι που θεωρητικα τουλαχιστον υπαρχουν στοιχεια για θεματα στο καρδιαγγειακο αλλα οκ).

Υπαρχουν και καποιες αλλες μελετες βεβαια να πω που δειχνουν καποια ωφελιμα σημαδια απο ληψη καρνιτινης (ειδικα σε θεματα body composition,παχυσαρκια κτλ αλλα ακομα και σε καρδιαγγειακο συστημα,και το αστειο υπαρχουν καποιες μελετες που την αναφερουν σαν προστασια απο αθηρωματωση,και στηθαγχη.)Βεβαια ειναι πιο παλιες ερευνες και ΙΣΩΣ εκει να μιλανε για καρνιτινη απο συμπληρωμα και οχι απο πηγες τροφης.Ειναι λιγο μπερδεμα η φαση.