PDA

Επιστροφή στο Forum : Λεμόνι



slaine
20-01-09, 06:35
Λεμόνι:

ΣΥΝ
- Έχει διουρητικές, εφιδρωτικές και αντιοξειδωτικές ιδιότητες λόγω βιταμίνης C που προλαμβάνει καρκινικές μεταλλάξεις και καθυστερεί τη γήρανση.
-Η πηκτίνη στη σάρκα του λεμονιού μειώνει τα επίπεδα χοληστερίνης.
- Είναι καλό λιποδιαλυτικό, βοηθά στη δυσπεψία, τονώνει το ανοσοποιητικό σύστημα και συμβάλλει στην καταπολέμηση κρυολογημάτων, γρίπης, πυρετού και λοιμώξεων(πχ ουρολοιμώξεις, κυστίτιδες κλπ).

ΠΛΗΝ
-Η κατανάλωση μεγάλων ποσοτήτων λεμονιού προκαλεί εμετούς και γαστρενετρικές διαταραχές.
-Αντενδεικνύεται σε άτομα με προβλήματα υπότασης και αναιμίας.
-Μπορεί να προκαλέσει και προβλήματα οδοντικής φύσεως με πιο συχνό αυτό της τερηδόνας.


[όλα τα πάραπάνω τα βρήκα σε ιατρικές σελίδες-εκτός απο αυτά για τις άλλες χρήσεις]

γενικά λοιπόν πέρα όλων των άλλων ιδιοτήτων τους φαίνεται ότι βοηθάνε στο χάσιμο λίπους έστω και ελάχιστα.

επίσης αν και δεν το έχω διαβάσει κάπου φαντάζομαι ότι λόγω της ξινής γεύσης παίρνει σήμα ο εγκέφαλος και δεν παράγεται έτσι πολλή ινσουλίνη ή τη ρίχνει.

vagg
20-01-09, 15:38
λενε οτι κανει καλο σε περιοδους γραμμωσης να πινεις μισο λεμονι το πρωι με αδειο στομαχι...

slaine
20-01-09, 15:48
γενικά από πολλούς γιατρούς και διατροφολόγους έχω ακούσει ότι 0,5-1 λεμόνι στιμμένο σε ένα ποτήρι νερό το πρωί που ξυπνάμε κάνει καλό γιατί καθαρίζει τον οργανισμό.

Gasturb
23-01-09, 20:32
λενε οτι κανει καλο σε περιοδους γραμμωσης να πινεις μισο λεμονι το πρωι με αδειο στομαχι...

agree έχει γίνει θέμα τσέκαρε το στο φόρουμ

miaou13
23-01-09, 21:16
δεν λεω καλο το λεμονακι το πρωι αλλα με μετρο!
το εκανε ενας γνωστος μου και το πρωι να πινει 1 πουηρι νερο με μισο στημενο λεμονι και μετα απο ενα μηνα εχει προβλημα με το στομαχι του....προσοχη με το λεμονι.... :unsure:

Gasturb
23-01-09, 21:27
+1 σε όλα με την miaou13 (!)

kilias
11-02-12, 23:48
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια περίοδος στο bodybuilding που κάνουμε αποχή από το λεμόνι?

billys15
12-02-12, 06:12
Για ποιο λογο να κανεις αποχη απο λεμονι? :) Οχι δεν εχω κατι τετοιο υποψην φιλε..:)

kilias
17-02-12, 14:12
Για ποιο λογο να κανεις αποχη απο λεμονι? :) Οχι δεν εχω κατι τετοιο υποψην φιλε..:)

Μου είπε κάποιος ότι ρίχνει τον μεταβολισμό και δεν είναι καλό σε περιόδους όγκου?
Ισχύει κάτι τέτοιο?

morgoth
17-02-12, 14:19
αν κανει κακο το να στιψεις μισο λεμονακι πανω στη μπριζολα σου (και οταν λεμε κακο να μην εχεις τα ορατά μυικά οφέλη που θες) οταν τρως σα φουστης ολη μερα... παω πασο.... Θα αρχισω το μπιζ και το κυνηγητο. :green:

arnold94
29-01-16, 14:35
ποσες μερες διατηρειται το λεμονι στυμενο σε βαζακι στο ψυγειο;

Feth
29-01-16, 16:10
ποσες μερες διατηρειται το λεμονι στυμενο σε βαζακι στο ψυγειο;

2-3 ημέρες

sTeLaKoS
31-01-16, 22:00
ποσες μερες διατηρειται το λεμονι στυμενο σε βαζακι στο ψυγειο;

Επίσης, σαν γενικό info, εάν έχετε πολλά λεμόνια και δε θέλετε να χαλάσουν μπορείτε να καταψύχετε τον χυμό τους σε σακουλάκια από παγάκια και να τα διατηρείτε για μήνες.

arnold94
26-04-19, 18:18
Μπορεί να μου πει κάποιος πόσα γραμμάρια είναι καλό να καταναλώνω κάθε μέρα στο λεμόνι και στο ξύδι;;(τα βάζω στη σαλάτα)...απλά νιώθω ότι κάτι παθαίνει ο σμαλτος στα δόντια