PDA

Επιστροφή στο Forum : Split(διαχωρησμος) αγωνηστικης προπονησης ( "γραμμωσης&



RUHL
04-09-08, 22:55
Λοιπον η προπονηση μειωνει τα επιπεδα του γλυκογωνου και συμβαλει στον μεταβολισμο και προοθει το καψημο λιπους ως καυσιμο μετα .Ενω γενικα αυξανει τον μεταβολισμο κατα 2-3 ωρες περισσοτερο απο την αεροβια και μειωνει την ευαισθησια της ινσουλινης ενω αξιοποιουντε καλυτερα οι υδατανθρακες και ξαναγεμηζουν το γλυκογωνω που χανετε.
Αυτα τα λιγα "κοινα γνωστα" περνωντας αυτα βγαινει η θεωρια 2πλων προπονησεων την ημερα οτι γραμμωνεις καλυτερα γιατι συμβενουν ολα τα πανω + αλλα 2 φορες την ημερα πολυ απλα

Και τα σπλιτ πηγαινουν καπως ετσι

3 μερες κανεις ολο το σωμα 1 μερα κανεις αναρωση
Πχ

Μερα 1 Στηθος Πρωι------Δικεφαλοι,τρικεφαλοι ,κοιλιακοι απογευμα
Μερα 2 Πλατη Πρωι ------Δελτοειδης απογευμα
Μερα 3 Τετρακεφαλοι Πρωι---- Μοιριεοι δικεφαλοι ,γαμπες απογευμα
Μερα 4 Ξεκουραση και επαναληψη

Η
Μερα 1 Δικεφαλοι,μοιριεοι δικεφαλοι Πρωι------Δελτοειδης απογευμα
Μερα 2 Στηθος Πρωι ------Πλατη απογευμα
Μερα 3 Τετρακεφαλοι,γαμπες Πρωι---- τρικεφαλοι απογευμα
Μερα 4 Ξεκουραση και επαναληψη



Υπαρχει και κατι αναλογω με 4 μερες 2 μερες κανεις 1 μερα off 2 μερες κανεις 1 μερα off
Μερα 1 Στηθος πρωι --------δικεφαλοι απογευμα
Μερα 2 Δελτοειδης ,πρωι-------κοιλιακοι,γαμπες απογευμα
Μερα 3 ξεκουραση
Μερα 4 Πλατη πρωι---- Τρικεφαλοι απογευμα
Μερα 5 Τετρακεφαλοι πρωι--- Μοιριεοι δικεφαλοι απογευμα
Μερα 6 Ξεκουραση επαναληψη

Η
Μερα 1 Στηθος πρωι --------δικεφαλοι απογευμα
Μερα 2 Πλατη πρωι---- Τρικεφαλοι απογευμα
Μερα 3 Τετρακεφαλοι πρωι--- Μοιριεοι δικεφαλοι απογευμα
Μερα 4 Δελτοιδης πρωι ----γαμπες κοιλιακοι απογευμα
Μερα 5 Ξεκουραση επαναληψη

Επειδη ειναι κουραστικο γιατι χρησημοποιουμε βαρια κιλα με ευρος επανληψεον 6-12 κραταμε το προγραμμα για οχι πανω απο 6 εβδομαδες(για να μην καουμε)

Αυτα ενταξη δυσκολο να κανεις πρωι απογευμα-νυχτα προπονηση γιατι πρεπει να μην δουλευεις καθολου η να στριμωχτης αρκετα και πρεπει να πηγαινεις σε ενα τελιο γυμναστηριο που ειναι ανοιχτο 7 μερες την εβδομαδα γιατι αλλιος δεν μπορεις να κρατησεις την σειρα γιατι οταν θα πηγαινεις για προπονηση θα ειναι κληστο(τα νευρα μου :cursing: :angry: με αυτους εδω στην ελλαδα :cursing: ουτε ενα σπλιτ αλλιοτικο δεν μπορουμε να κρατησουμε επειδη καθε κυριακη κληνουν :banghead: )

Σχολιαστε πως το βλεπετε το εχει κανει ποτε καποιος απο σας?

loufas
04-09-08, 23:34
καλο ειναι...αλλα δεν ειναι εφικτο ευκολα!
δεν μπορεις να πιγενει 2 φορες γυμναστιριο την μερα!
εχουμε και δουλειες!
μια με το ζορι,αλλωστε δεν ειμεθα και επαγγελματιες...

RUHL
04-09-08, 23:51
Κατι που δεν ειπα ηδη εχεις να προσθεσεις ?

Υπαρχουν μερικα ορια δηλαδη τι ζητας απο το σωμα σου και πως μπορεις να γηνεις καλυτερος αν σου ελεγα οτι θα εβγαζες κοιλιακους με το πανω σπλιτ σε 6 εβδομαδες (λεμε τωρα)θα το σκεφτοσουν να το κανεις? η ειναι μονο η επαγκελματιες θελουν να ειναι καποιο % καλυτεροι και εμεις για καποιο λογω πρεπει να ειμαστε στο 60% ας πουμε επειδη δεν ειμαστε προ .Σε γενικες γραμμες διαφωνω με τετοια λογικη 8)

agios
05-09-08, 10:47
Τον προηγούμενο Δεκέμβριο επειδή είχα πολύ ελεύθερο χρόνο είχα την εξυπνάδα να δοκιμάσω διπλές προπονήσεις.
Πολύ απλά Ruhl τα έπαιξα!!! :pale:
Πιστεύω για να κάνει κάποιος διπλές προπονήσεις πρέπει να αυξήσει και άλλο τη διατροφή του, να μη δουλεύει (τυχεροί φοιτητές :cursing: ) και όσο πιο σκληρά θέλει να το κάνει ίσως θέλει λίγο Balco ή κάποιον :chinese:
Μη ξεχνάς Ruhl ότι οι επαγγελματίες ΒΒ είναι ακριβώς αυτό επαγγελματίες δεν έχουν άλλη εργασία και πάντως όχι εργασία που να τους αποσπά, έχουν απίστευτη διατροφή και σπουδάζουν χημεία :wink:

Πάντως εγώ ψηφίζω το τρίτο πρόγραμμα.

RUHL
05-09-08, 11:33
Tι περιπου εκανες?

Κοιτα οπως διαβασα στο βιβλιο επειδη ειναι απετητικο το πολυ 6 εβδομαδες αλλα αναλογως πως ειναι ο καθενας γηνετε και λιγοτερο.

agios
05-09-08, 12:47
Έκανα περίπου το τρίτο πρόγραμμα που αναφέρεις στο πρώτο σου post.
Να σημειώσω όμως ότι εσύ έχεις μεγαλύτερη θερμιδική πρόσληψη από εμένα και πολύ περισσότερα συπληρώματα, οπότε μπορεί να μην αντιμετωπίσεις την ίδια κούραση με εμένα.
Το βασικό όμως είναι: έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο ώστε να αναρρώνεις?Γιατί άμα είναι να κάνεις την πρώτη προπονηση το πρωί, αμέσως μετά να δουλεύεις (ή να κάνεις μια οποιαδήποτε δραστηριότητα που απαιτεί σωματική δραστηριότητα) και μετά να κάνεις τη δεύτερη προπόνηση τότε κλάψτα.
Σου έχω όμως απόλυτη εμπιστοσύνη :thumbup: . Πες μας την εξέλιξη.

RUHL
05-09-08, 13:09
Γιατι ποιος ειπε οτι θα το κανω :lol: :lol: ? εγω το εβαλα να το σχολιασουμε αλλα δεν βλεπω τιποτα ιδιαιτερο :chinese:

billys15
05-09-08, 14:52
Μου φαινεται οτι αξιζει μια δοκιμη για να δεις μεχρι που μπορεις να φτασεις,τα ψυχολογικα και σωματικα σου ορια δηλαδη,αλλα πρεπει να τρως νομιζω ακομα πιο ποιοτικα.Το ερωτημα μου ειναι,λετε να ταιριαζει καλυτερα οταν εχεις ηδη φτασει σε καποιο ποσοστο λιπους και κατεβαινεις δυσκολα απο κει και περα? Ή και απο την αρχη της γραμμωσης παει?

RUHL
05-09-08, 15:15
Το ξαναλεω βιλλ ειναι για 1 μηνα 1,5 πανω κατω αρα επιλεγης στην αρχη που εχεις καποια μεγαλα ποσοστα να πας λιγο ποιο γρηγορα με βαση την θεωρια για πραξη δεν ξερω η στα τελευταια να φτασεις ακομα ποιο κατω

loufas
05-09-08, 15:23
ενταξη η αληθεια ειναι οτι η διπλη προπονηση ειναι οτι καλητερο...
την κανουν και αθλητες
αλλα θελει και υποστιριξη για να αντεξεις