PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηeavy Duty Training



jminas82
22-11-12, 19:58
Πόσοι απο σας προπονήστε με προπονηση υψηλής έντασης ;

procop
25-11-12, 20:42
κατα καιρους δοκιμαζω υψηλη ενταση με διαφορους τροπους,ειδικα με forced negatives

Polyneikos
26-11-12, 09:12
Προσέθεσα δημοψήφισμα γιατι δεν το είχε κανει ο topic starter...:thumbup:

aqua_bill
26-11-12, 09:49
Οπως το εξεληξε ο dorian εννοείς? γεννετκα οι ανθρωσεις μου δεν το αντέχουν το προγραμμα του. Πιστευω ειναι για λίγους(τυχερούς?),ωστοσο το προγραμμα μου, προσωπικά, ειναι 60-90 λεπτα η προπονηση και η ανταση ειναι πολυ υψηλη.Σκοπος μου παντα ειναι το λεγομενο failure της ομαδας που γυμναζω.

jminas82
26-11-12, 14:42
Οπως το εξεληξε ο dorian εννοείς? γεννετκα οι ανθρωσεις μου δεν το αντέχουν το προγραμμα του. Πιστευω ειναι για λίγους(τυχερούς?),ωστοσο το προγραμμα μου, προσωπικά, ειναι 60-90 λεπτα η προπονηση και η ανταση ειναι πολυ υψηλη.Σκοπος μου παντα ειναι το λεγομενο failure της ομαδας που γυμναζω.

Nαι οπως το εξελιξε ο Dorian.
2 σετ προθερμανση , 1 λειτουργικο .

jminas82
26-11-12, 14:43
Προσέθεσα δημοψήφισμα γιατι δεν το είχε κανει ο topic starter...:thumbup:

Thanks φιλε!

Niiick
26-11-12, 15:50
Πρεπει να εχεις ψηλο επιπεδο ως αθλητης για να κανεις τετοια προπονηση.. δεν εχω κανει, ψηφισα οχι.

aqua_bill
26-11-12, 19:14
Οχι απο μένα. Δεν το αντέχω, πολυ μεγάλη καταπόνηση χωρίς λογο.

jminas82
26-11-12, 21:25
Σιγουρα δεν ειναι ευκολη προπονηση....Εχεις ομως και τα θετικα.Δεν υπερπροπονησε, εαν εργαζεσαι γλιτωνεις χρονο.Εγω που ειμαι εκτομορφος με βοηθα γιατι ειναι συντομη και σκληρη.

chourdakis
26-11-12, 21:31
δεν κανω προπονηση heavy duty αλλα σε μερικες βασικες ασκησεις την χρησιμοποιω και με βοηθαει να ανεβαινω πιο ευκολα σε κιλα με το καιρο..

Χριστοφορος123
26-11-12, 22:12
Οχι απο μένα. Δεν το αντέχω, πολυ μεγάλη καταπόνηση χωρίς λογο.

+10

FITNESS GIRL
27-11-12, 01:33
δεν κανω προπονηση heavy duty αλλα σε μερικες βασικες ασκησεις την χρησιμοποιω και με βοηθαει να ανεβαινω πιο ευκολα σε κιλα με το καιρο..

:thumbup::thumbup:

goldenera
27-11-12, 02:59
Σιγουρα δεν ειναι ευκολη προπονηση....Εχεις ομως και τα θετικα.Δεν υπερπροπονησε, εαν εργαζεσαι γλιτωνεις χρονο.Εγω που ειμαι εκτομορφος με βοηθα γιατι ειναι συντομη και σκληρη.

Εφαρμόζεις ακριβώς το πρόγραμμα του dorian? (τουλάχιστον όσο αναφορά τις μέρες προπόνησης την εβδομάδα και τα σετ). Πάντως το να πει κάποιος με σιγουριά ότι φτάνει σε επίπεδα Heavy duty τα σετ του (δηλαδή μέχρι πραγματικά τελικής αποτυχίας), είναι δύσκολο. Θυμάμαι άρθρα του Arthur Jones (ο πρώτος που μίλησε για σκληρές, μικρής διάρκειας, 3 ημερών την εβδομάδα, προπονήσεις) ο οποίος στο περίφημο πείραμα του Κολοράντο με τον Casey Viator, λέγεται ότι κατά τη διάρκεια των σετ ήταν δίπλα στον Casey ουρλιάζοντας στο αυτί του, για να ολοκληρώσει τις επαναλήψεις που έπρεπε, και μέχρι και πιστόλι είχε βγάλει (ιδιόρυθμος χαρακτήρας ο Arthur;)) απειλώντας τον. Εννοώ ότι πρέπει να έχεις μεγάλο κίνητρο και να βγάλεις από μέσα σου ότι έχεις και δεν έχεις για να πεις ότι προπονήθηκες με Heavy duty style. Επειδή η 1η μου έμπνευση ήταν ο Dorian έχω δοκιμάσει και εγώ παλιά το πρόγραμμα του. Συμφωνώ με τον aqua_bill ότι δεν είναι για όλους, και κατάλαβα ότι καταπονεί αρκετά τις αρθρώσεις, και το νευρικό σύστημα. Όμως κάποιες αρχές του όπως η μικρή συχνότητα προπονήσεων και η μικρή διάρκεια (με τη διαφορά ότι δεν χρησιμοποιείς κάθε φορά τεχνικές υψηλής έντασης όπως drop-sets rest-pause, ή κάθε σετ ως την πλήρη αποτυχία) έχω τη γνώμη ότι μπορεί να βοηθήσει στην πρόοδο κάποιου αθλούμενου.

jminas82
27-11-12, 21:46
Θέλει θέληση το heavy duty.Εγω μετα απο καθε σετ τρεμω ολοκληρος και η καρδια βαραει σαν τρελη..
Το heavy duty το κανω σε upper lower body προπονηση.Το προγραμμα του Dorian μονο οταν εχω πολυ χρονο.
Παρατηρω οτι ανεβαινω σε κιλα στις ασκησεις και στο σωμα χωρις πολυ λιπος.

goldenera
27-11-12, 23:21
Σωστά...θέληση και 'έντιμη' προσπάθεια:thumbup:

jminas82
28-11-12, 22:35
Τα σετ μετα επειδη ειναι "λίγα" μπορεις να ελεγχεις πιο ευκολα την προοδο σου στο τελικο σετ.
Μοναδικα σημεια που δεν πιανει το heavy duty ευκολα ειναι οι γαμπες, σε μενα τουλαχιστον .
Τι λετε οι υπολοιποι?

procop
29-11-12, 23:23
ανεβαινα σε δυναμη,αλλα αρχισαν οι πονοι σε τενοντες,αρθρωσεις κτλ. και επαιρνα ενα καρο συμπληρωματα,+ ετρωγα καλα...πλεον,ελαχιστες φορες χρησιμοποιω υψηλη ενταση με αρνητικες( Dorian) , προτιμω να φτανω σε υψηλη ενταση με δροπσετ,σουπερσετ,

jminas82
30-11-12, 19:39
Με το καταλληλο ζεσταμα οι αρθρωσεις και οι τενοντες είναι οκ..

goldenera
01-12-12, 00:21
Και όμως σε βάθος χρόνου μπορεί να έχεις θέμα, έχω ακούσει αρκετούς να το αναφέρουν. Επειδή μιλάμε για κιλά στα όρια υπάρχει αρκετή επιβάρυνση και ίσως αυτός είναι και ο κύριος λόγος που το σύστημα υποστηρίζεται ότι δεν είναι για όλους.