PDA

Επιστροφή στο Forum : τραυματισμός στον ώμο



boom123
06-09-08, 14:52
Τραυμάτισα τον ώμο μου πριν 2 εβδομάδες περίπου προσπαθώντας να σηκώσω μια βαλίτσα όταν ο οδηγός του λεωφορείου φρέναρε απότομα!
ακούστηκε χράτζ χρούτζ :(
Μου είπανε να βάζω voltaren και κρύο πάγο...ένας άλλος μου πε να βάζω ζεστά.... :???:


εσείς τι λέτε να πάς σε γιατρό?

βασικά πονάω όταν βάζω δύναμη ή όταν κάνω απότομες κινήσεις...

TRIANTAFYLLOU
06-09-08, 15:14
πάντα πάγος σε θλάσεις και τραβήγματα και η βολταρεν βοηθάει η η BIOFREEZE και ξεκούραση και μετά σιγα σιγά ενεργητική ξεκούραση δηλαδη ασκήσεις αποκατάστασης που να μη προκαλούν πόνο για να να μην επιβραδύνετε η αποκατάσταση .

RUHL
06-09-08, 15:17
Αν ηδη περασαν 3 εβδομαδες και εχεις ενοχλησεις γιατρο απο εκει καμια μαγνικτικη για να ξερεις τι εχεις εγω αυτο εκανα και ξερω τι προβλημα εχω :lol: :green:

Τα ζεστα μετα απο 3 μερες αφου παθεις την ζημια


Καμια γνωμη για το brexil ? τι λετε κανει την δουλεια του? (κανω χρηση τωρα ας ακουσουμε καμια αποψη :clown2: )

slaine
06-09-08, 16:26
Συνήθως τα πρώτα 2-3 24ωρα βάζεις πάγο για να ηρεμήσει η φλεγμονή και ανάλογα την περίπτωση παίρνεις αντιφλεγμονώδη. Μπορείς να πάρεις καμιά ασπιρίνη που έχει ήπια αντιφλεγμονώδη δράση. μέτα τις πρώτες μέρες αφού υποχωρήσει ο πόνος-φλεγμονή το γυρνάς στα ζεστά και στις ήπιες διατάσεις και ήπια γυμναστική. προσεχτικά να μην το ερεθίσεις. μετα τη γυμναστική βάζεις πάγο. καλό είναι να κάνεις μασάζ με χρήση κάποιας θερμαντικής/αντιφλεγμονώδης αλοιφής και να βάζεις και πριν τον ύπνο. ποτέ δε βάζουμε πάγο και θερμαντική μαζί ή με μικρη χρονική απόσταση μεταξύ τους.

αν ο πόνος επιμένει όπως σε σένα ή δε βελτιώνεται πας σε γιατρό.

σε ένα μυικό τραυματισμό έχουμε τον εξής μηχανισμό-κύκλο:
φλεγμονή--->μυικός σπασμός---->πόνος---->φλεγμονή κ.ο.κ.
γι'αυτο προσπαθείς να "σπάσεις" αυτό τον κύκλο με αυτά που είπα πριν.

αναφέρομαι σε όχι σοβαρούς μυικούς τραυματισμούς που πρέπει να πας αμέσως σε γιατρό-νοσοκομείο.

ο πιο συχνός τραυματισμός στον ώμο είναι στους περιστροφικούς μύες οι οποίοι παραμελούνται από τους περισσότερους στο γυμναστήριο. ακόμα και όταν κάνεις τις κλασσικες ασκήσεις ώμων δε γυμνάζονται όπως πρέπει.

για αποθεραπεία πολύ καλό κάνει η χρήση ειδικών λάστιχων και το κολύμπι.

αυτά από μένα. σίγουρα ένας ειδικός είναι η καλύτερη λύση.
περαστικά!