PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρατε ολες τις πηγες της πρωτεινης στην διατροφη?



RUHL
07-09-08, 22:02
Πολυ απλο το ερωτημα στην διατροφη σας μετρατε την πρωτεινη σε ολα τα φαγητα οπως ρυζι ζυμαρικα βρωμη κτλ η μονο τις ανωτερες πηγες που εχουν μεγαλη βιολογικη αξια κρεας γαλα κτλ ?

Πχ λεμε οτι περνουμε 2 γραμ για καθε κιλο απαχης μαζας ολη ειναι απο τις πηγες πρωτης ποιοτητας η βαζετε και τα "δευτερευοντα"

napstor
07-09-08, 22:30
εγω προσωπικα μετραω και τις πηγες πρωτεϊνης απο ''δευτερευοντα" προϊοντα αλλα προσπαθω να ειναι οι περισσοτερες απο ζωϊκη προελευση.

KATERINI 144
07-09-08, 23:10
μονο τις ανωτερες πηγες που εχουν μεγαλη βιολογικη αξια κρεας γαλα κτλ.

Fotis_Patra
07-09-08, 23:24
μονο τις ανωτερες πηγες που εχουν μεγαλη βιολογικη αξια κρεας γαλα κτλ.
+1

asdf
07-09-08, 23:51
LOL! :affraid: ... Για κανετε καμια αναλυση γιατι το θεμα ειναι καυτο αμα υπολογιζονται μονο οι "κρεατικες" πρωτεινης...

peris
08-09-08, 00:08
και εγο μονο αυτες που προερχονται απο ζοικες πηγες οπος και με τον ιδατανθρακα π.χ τους ιδατανθρακες απο σαλατα δε τους μετραο δεν εχει νοημα

peris
08-09-08, 00:10
LOL! :affraid: ... Για κανετε καμια αναλυση γιατι το θεμα ειναι καυτο αμα υπολογιζονται μονο οι "κρεατικες" πρωτεινης... asdf πιστευω οτι δεν εχει αξια να μετρας την προτεινη απο τους ιδατανθρακες γιατι εχουν πολι μικρη βιολογικη αξια γνομη μου :D

Fotis_Patra
08-09-08, 00:21
LOL! :affraid: ... Για κανετε καμια αναλυση γιατι το θεμα ειναι καυτο αμα υπολογιζονται μονο οι "κρεατικες" πρωτεινης... asdf πιστευω οτι δεν εχει αξια να μετρας την προτεινη απο τους ιδατανθρακες γιατι εχουν πολι μικρη βιολογικη αξια γνομη μου :D
Σωστος ο νεος!!!!!!!

RUHL
08-09-08, 00:44
ναι μικρη αξια αλλα τα νουμερα ανεβαινουν κατα πολυ επειδη εγω παλιοτερα τα μετρουσα πχ και το ρυζι εχει 2 στα 100 βρασμενο η βρωμη εχει 14 στα 100 τα καρυδια αμυδαλα 25 στα 100 και παει λεγοντας

Οντως εχουν μικρη αξια βιολογικη αλλα γενικα αν θα πρεπει να τις μετρας στο πλανο σου αυτο λεω η μηπως εχει καποιο μπουσουλα περνεις σε συνολο πχ 2 ανα απαχη μαζα και τα 1,5 πρεπει να ειναι απο πρωτης ποιοτητας κατι τετοιο.
(παντως απο μια διατροφη του ντοριαν κατι τετοιο εκανε επερνε καποια νουμερα απο πρωτες πηγες μετα τα αλλα απο τα υπολοιπα)

Για αυτο ανοιξα το θεμα να το λυσουμε :joker: :rabbit: αντε παναγιωτη κανε κανενα επιμορφωτικο ποστ :rabbit:

D_Mantziotis
08-09-08, 00:57
Μετράω και ζυγίζω τα παντα. η λειτουργία θρεπτική άξια του θεμιδομετριτη στο health.in.gr ειναι υπερ ενημερωμένη.

peris
08-09-08, 01:00
εγο νομιζο οτι ειναι αμελητεες ποσοτητες αν εγο πχ το μετρουσα θα εβγαζα 10-15 γρ προτεινης παραπανο και αν μετραγα ιδατανθρακα απο σαλατες αντε 9-10 γρ ιδατανθρακα αλλα πολι χαμηλοτερης βιολογικης αξιας δε νομιζο οτι επιρεαζουν :food:

peris
08-09-08, 01:01
Μετράω και ζυγίζω τα παντα. η λειτουργία θρεπτική άξια του θεμιδομετριτη στο health.in.gr ειναι υπερ ενημερωμένη. οντος ειναι φοβερος με βοηθησε παρα πολι

pikolo
08-09-08, 01:18
λοιπον να απαντησω και γω με την σειρα μου.,..τι κανει την μια πρωτεινη καλυτερη απο την αλλη?απλα η μια εχειολα τα βασικα αμινοξεα(αυτα που δνε μπορει να συνθεσει ο οργανισμος μασ) και η αλλη οχι.αρα αν η χαμηλης βιολογικης αξιας συμπληρωνει πρεπι να μετριεται.δεν ειναι αμελητεα ποσοτητα..και επισεις πρεπι να δουμε καθι ποοα απο τα βασικα αμινοξεα χρειαζομαστε να α μερα αν ξεπερναμε αυτην την ποσοτητα τοτε ολα θα ναι τελεια! :chinese:

billys15
08-09-08, 02:29
Εγω μετραω και την φυτικη :roll:

KATERINI 144
08-09-08, 16:06
πάντως είναι απορίας άξιο πως παλιά που ο κόσμος την έβγαζε με φακές και ρεβιθιά μεγάλωνε ε?! :???: :?

για παίστε (όχι παίστε και πάρτε, πείτε εννοώ :rabbit: )

Fotis_Patra
08-09-08, 16:26
Ποσο παλια ρε Φωτη τοτε που δεν υπηρχε ανθρωπος πανω απο 1.80 και 75 κιλα???? :P

pikolo
08-09-08, 16:57
οι αρχαοι ητν πολυ εξυπνοι...πιθανον να ειχαν κανα deca..χεχε

asdf
08-09-08, 17:02
Ως ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΣ απο τον RUHL θυμαμε παντος οτι επαιζε ενα post που ελεγε οτι τις μετραμε... :unsure:. Για αυτο σας λεω μου γκρεμιζεται τα ονειρα μου :pale: :banghead:

peris
08-09-08, 19:40
ας μην ειμαστε υπερβολικοι :lol:

KATERINI 144
08-09-08, 20:40
Ποσο παλια ρε Φωτη τοτε που δεν υπηρχε ανθρωπος πανω απο 1.80 και 75 κιλα???? :Pκαπου εκει :green:

NASSER
08-09-08, 21:06
Εγω προσωπικα μετραω μονο απο τις ψηλες βιολογικες πηγες τα διατροφικα στοιχεια πρωτεινη υδατανθρακα και λοιπος,,,, Φροντιζω παντα το λοιπος να εχει τις δυνατον χαμηλοτερες τιμες.
Η αριθμητικη διαφορα δεν ειναι σημαντικη σε σχεση με το συνολο καθως δεν μπορει να ειναι ανωτερη του 10%

Μακαρη η διατροφη μας να ειναι στο μεγιστο καθαρη (ποιοτικη) και αν καταφερνουμε να την εχουμε και αριθμημενη με τοση ακριβεια να μετραμε μετα και τις δευτερογενης πηγες.....

Ειμαστε ομως ολοι μας παντα συνεπεις στη ποιοτητα της διατροφης μας? Αυτο εχει σημασια!!

RUHL
08-09-08, 21:47
Ειμαστε ομως ολοι μας παντα συνεπεις στη ποιοτητα της διατροφης μας? Αυτο εχει σημασια!!
Nαιhttp://imageshack.gr/files/eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif)http://imageshack.gr/files/eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif)http://imageshack.gr/files/eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif)http://imageshack.gr/files/eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif)http://imageshack.gr/files/eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=eq5c6wtw70hh8y1ydwf8.gif)

Δηλαδη και εσυ νασερ μετρας αν εχεις στο προγραμα πχ(επειδη δεν ξερω πως τα εχεις) 2 ανα κιλο η 3 ολη ειναι απο πρωτες πηγες τις δευτερευουσες μονο ως θερμιδες τις μετρας ?


Αλλα ερχετε και το επομενο ερωτημα μερικοι ανεβενουν 3,5-4,5 ανα κιλο που λενε και καλα κανει κακο στο σικωτι επειδη ειναι πολυ πρωτεινη αλλα αν ειναι 2,5 απο πρωτη πηγη και η υπολοιπη απο δευτερευων τοτε τι γηνετε? δεν ισχυει ?



Που πηγες αυτος = 8) (αβαταρ)

NASSER
09-09-08, 15:00
Ναι Ruhl και εγω μετραω ανα 3gr ανα σωματικο βαρος απο πρωρες πηγες και τις υπολοιπες σαν θερμιδες.

Το οτι πρεπει να ειναι 2,5-3 ανα σωματικο βαρος ειναι απο πρωτες πηγες... τα υπολοιπα δεν μας απασχολουν
καθως θα πρεπει να λογαριαζουμε πως πολλες φορες δεν ειναι απορροφησημες απο τις δευτερευουσες πηγες!

Ελπιζω να μην σε προβληματισει για πολυ Ruhl :P

slaine
09-09-08, 15:20
εγώ δεν τις μετράω όλες γιατί και δεν ξέρω πόσο αποροφούνται στην τελική + ότι ένα ποσοστό χάνεται στη διαδικασία.
αν και βασικά απλά βαριέμαι... :geek:

ioannis1
09-09-08, 21:19
εγω μονο της ζωικης μετραω αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο.

agios
11-09-08, 02:17
Λίγο τραβηγμένο αυτό που θα πώ αλλά αν δηλαδή κάποιος μπορούσε να φάει 5 κιλά σόγια δε θα μετρούσε την πρωτείνη που παίρνει?
Ο καθένας από εμάς μπορεί να έχει προσδιορίσει ότι χρειάζεται τη μέρα χ
γραμμάρια πρωτείνης. Το καλύτερο θα ήταν ίσως όλα τα γραμμάρια να τα παίρνει από υψηλής βιολογικής αξίας πηγές. Όμως όπως σωστά λέει ο Ruhl καταναλώνουμε και άλλες τροφές που περέχουν πρωτείνη άσχετα αν δεν είναι υψηλής αξίας π.χ. σόγια, ρύζι, βρώμη, όσπρια. Άσχετα αν δεν είναι πλήρεις οι τροφές αυτές σε αμινοξέα ή θεωρούνται "κατώτερες" πρωτεϊνες δεν παύουν να είναι πρωτεϊνες. Μοιάζει λίγο σα να υπολογίζεις μόνο τις ποσότητες του "καλού" λίπους (ω-3) που παίρνεις και όχι και τις "κακές" (γλυκά).
Το πρόβλημα τώρα είναι το εξής: υπάρχει μελέτη που να λέει ότι χ γραμμάρια σόγιας ή ρυζιού (όπως λέει σωστά ο Ruhl) μας δίνουν την ίδια πρωτείνη σε αξία με ψ γραμμάρια γαλοπούλας? Αμφιβάλλω. Αν υπήρχε κάτι τέτοιο τότε δε θα είχαμε κανένα πρόβλημα να υπολογίσουμε την πρωτεϊνη που παίρνουμε.
Αλλά σκεφτείται ότι ακόμα και ανάμεσα στις "καλές" πηγές πρωτείνης υπάρχει διαφορά στην αξία (π.χ. ο ορός γάλακτος έχει μεγαλύτερη από καζείνη).
Άρα μήπως είμαστε λιγάκι υπερβολικοί στο να δίνουμε τόση σημασία σε αυτο? Δηλαδή αν υπολογίζω ότι παίρνω λογότερη ποσότητα πρωτείνης από ό,τι πραγματικά παίρνω θα έχει τόση δραματική συνέπεια? Εκτός και αν μιλάμε για κάποιον που κατεβαίνει σε αγώνες οπότε εκεί και το κλάσμα του γραμμαρίου μετράει.
Και εν πάσει περιπτώση το θέμα είναι αν χάνουμε στο μέτρημα κάποια γραμμάρια πρωτείνης?

peris
13-10-08, 13:29
τελικα τι ισχυει πχ εγο παιρνο απο προτεσ πηγεσ ζοικη δηλαδη 215γρ προτ και απο δευτερευουσεσ φυτικη δηλαδη περιπου 35γρ? σοστο η λαθοσ?

tezaman
13-10-08, 15:47
διάβασα πρόσφατα πως η φάβα είναι πλούσια σε πρωτεΐνες χαμηλής βιολογικής αξίας, αν καταναλωθεί όμως μαζί με δημητριακά γίνετε αυτομάτως υψηλής :idea: αν αυτό ισχύει και για άλλες τροφές μήπως θα έπρεπε να αρχίζουμε να τις υπολογίζουμε? :shifty:

yannis88
17-10-08, 00:12
Προσωπικά μετράω μόνο τις καλές πηγές επι το πλήστον.Σε περιπτώσεις όμως που ο συνδιασμός τροφών μπορεί να μου δώσει τα απαραίτητα αμινοξέα σημψιφίζω κατά ένα μέρος.Για παράδειγμα,φασολάδα+τυρι=άριστη πηγή πρωτείνης.(το κρέας του φτωχού λέγανε παλαιότερα γι αυτόν το συνδιασμό)
Βέβαια όπως και να έχουν τα πράγματα πάντα έχω ενα κομμάτι κρέας-κοτόπουλο στο ψυγείο για να μην έχω αμφιβολίες...

slaine
17-10-08, 00:22
διάβασα πρόσφατα πως η φάβα είναι πλούσια σε πρωτεΐνες χαμηλής βιολογικής αξίας, αν καταναλωθεί όμως μαζί με δημητριακά γίνετε αυτομάτως υψηλής :idea: αν αυτό ισχύει και για άλλες τροφές μήπως θα έπρεπε να αρχίζουμε να τις υπολογίζουμε? :shifty:

αν συνδοιάσεις όσπρια με ρύζι είναι σαν να τρως κρέας είχα διαβάσει τις προάλλες σε ένα άρθρο στην καθημερινη...

Steve KinG STyLe
17-10-08, 12:52
διάβασα πρόσφατα πως η φάβα είναι πλούσια σε πρωτεΐνες χαμηλής βιολογικής αξίας, αν καταναλωθεί όμως μαζί με δημητριακά γίνετε αυτομάτως υψηλής :idea: αν αυτό ισχύει και για άλλες τροφές μήπως θα έπρεπε να αρχίζουμε να τις υπολογίζουμε? :shifty:

αν συνδοιάσεις όσπρια με ρύζι είναι σαν να τρως κρέας είχα διαβάσει τις προάλλες σε ένα άρθρο στην καθημερινη...

Γι αυτο παντρεμενα ρεβυθεια!!!! :green:
Εγω αρχισα να μετραω και την δευτερευουσα τωρα για να λεω οτι παιρνω περισσοτερη πρωτεινη(πλακα κανω) :P :P

peris
17-10-08, 13:00
μια ερωτηση αν μετρας καθημερινα θερμιδες ε τοτε δεν υπολογιζονται και οι δευτευρευουσες πηγες?

slaine
17-10-08, 14:11
ρε παιδιά κάπου το ξεφτυλίσαμε... δηλαδή λίγες θερμίδες πάνω ή κάτω δεν πρέπει να μας απασχολούν τόσο... δεν αναφέρομαι στους αγωνιστικούς...
τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου. δεν πρέπει να αγχωνόμαστε τόσο πολύ και να μην απολαμβάνουμε την ουσία που είναι η προπόνηση, η πόρωση, το φαγητό κλπ...
δε λέω και να ξεφύγουμε τελείως...
:wave:

tezaman
17-10-08, 14:56
ρε παιδιά κάπου το ξεφτυλίσαμε... δηλαδή λίγες θερμίδες πάνω ή κάτω δεν πρέπει να μας απασχολούν τόσο... δεν αναφέρομαι στους αγωνιστικούς...
τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου. δεν πρέπει να αγχωνόμαστε τόσο πολύ και να μην απολαμβάνουμε την ουσία που είναι η προπόνηση, η πόρωση, το φαγητό κλπ...
δε λέω και να ξεφύγουμε τελείως...
:wave:

πες τα δάσκαλε 8) :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

KATERINI 144
17-10-08, 15:13
ρε παιδιά κάπου το ξεφτυλίσαμε... δηλαδή λίγες θερμίδες πάνω ή κάτω δεν πρέπει να μας απασχολούν τόσο... δεν αναφέρομαι στους αγωνιστικούς...
τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου. δεν πρέπει να αγχωνόμαστε τόσο πολύ και να μην απολαμβάνουμε την ουσία που είναι η προπόνηση, η πόρωση, το φαγητό κλπ...
δε λέω και να ξεφύγουμε τελείως...
:wave:+1

ενα ρητό λέει:
γυμνάσου και μη κάνεις διατροφή, θα φαίνεται οτι γυμνάζεσαι.

κανε διατροφή και μη γυμνάζεσαι, σαν π_π*ρ_ς θα είσαι. :wave:

agios
17-10-08, 17:04
ενα ρητό λέει:
γυμνάσου και μη κάνεις διατροφή, θα φαίνεται οτι γυμνάζεσαι.

κανε διατροφή και μη γυμνάζεσαι, σαν π_π*ρ_ς θα είσαι. :wave:
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

tezaman
17-10-08, 18:29
ρε παιδιά κάπου το ξεφτυλίσαμε... δηλαδή λίγες θερμίδες πάνω ή κάτω δεν πρέπει να μας απασχολούν τόσο... δεν αναφέρομαι στους αγωνιστικούς...
τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου. δεν πρέπει να αγχωνόμαστε τόσο πολύ και να μην απολαμβάνουμε την ουσία που είναι η προπόνηση, η πόρωση, το φαγητό κλπ...
δε λέω και να ξεφύγουμε τελείως...
:wave:+1

ενα ρητό λέει:
γυμνάσου και μη κάνεις διατροφή, θα φαίνεται οτι γυμνάζεσαι.

κανε διατροφή και μη γυμνάζεσαι, σαν π_π*ρ_ς θα είσαι. :wave:

χαχα καλό! φαντάσου πως θα είσαι όμως αν δεν κάνεις διατροφή ούτε γυμναστική! :affraid: :affraid: :affraid: :affraid:

RUHL
17-10-08, 18:50
ρε παιδιά κάπου το ξεφτυλίσαμε... δηλαδή λίγες θερμίδες πάνω ή κάτω δεν πρέπει να μας απασχολούν τόσο... δεν αναφέρομαι στους αγωνιστικούς...
τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου. δεν πρέπει να αγχωνόμαστε τόσο πολύ και να μην απολαμβάνουμε την ουσία που είναι η προπόνηση, η πόρωση, το φαγητό κλπ...
δε λέω και να ξεφύγουμε τελείως...
:wave:

Αν ηταν ετσι ξερεις φιλε μου lain-bruce ποσα τοπικ πρεπει να κλησουμε τουλαχιστον το μησο φορουμ το λιγοτερο επειδη ειναι λεπτομερειες
Το θεμα ειναι αλλου να εχεις τις γνωσεις και να μην τα κανεις η να θελεις να τα κανεις και να μην εχεις τις γνωσεις

Eγω προτημω το πρωτο καλυτερα να ξερεις τι σου γηνετε και αμα θελεις τα κανεις
εκει μπαινει το φορουμ αυτος ειναι ο σκοπος του να γηνουμε καλυτεροι

Αν θελεις τα κανεις

μορφομενος bber ftw

slaine
17-10-08, 19:06
ρουλ δεν είπα να κλείσουμε κάτι ούτε να αποκλείσουμε κάποιον ή κάτι από το φόρουμ... αλλά 20 θερμίδες πάνω ή κάτω που λέει ο λόγος δεν είναι τόσο σημαντικό πιστεύω.... ο καθένας κάνει ότι νομίζει....

επίσης το αν θα εφαρμόσεις κάτι ή όχι δεν εξαρτάται μόνο από το αν ξέρεις το πως και αν ταυτοχρονα το θες... τεσπα αλλη κουβέντα αυτό.

RUHL
17-10-08, 19:07
Αν θελεις τα κανεις


Πιο κοματι αυτης της φρασης δεν καταλαβες ακριβως να στο εξηγησω :joker:

slaine
17-10-08, 19:18
η ειρωνία δε βοηθάει... σίγουρα τα πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων και αν θέλεις κάτι το κυνηγάς και το κάνεις. εκ των πραγμάτων όμως μερικές φορές δε μπορείς να κάνεις αυτά που θές ακόμα και αν ξέρεις τι και πως...

peris
17-10-08, 21:05
ρουλ δεν είπα να κλείσουμε κάτι ούτε να αποκλείσουμε κάποιον ή κάτι από το φόρουμ... αλλά 20 θερμίδες πάνω ή κάτω που λέει ο λόγος δεν είναι τόσο σημαντικό πιστεύω.... ο καθένας κάνει ότι νομίζει....

επίσης το αν θα εφαρμόσεις κάτι ή όχι δεν εξαρτάται μόνο από το αν ξέρεις το πως και αν ταυτοχρονα το θες... τεσπα αλλη κουβέντα αυτό. ρε slaine δε μιλαμε για 20 θερμιδες μιλαμε για 200 θερμιδες αμα υπολογισω εγο προσωπικα μονο ζωικης ειναι 213,5 γρ πρωτεινης και αμα υπολογισω και φυτικη ειναι 262,5 γρ πρωτεινης που βλεπεις 20 θερμιδεσ?

slaine
17-10-08, 21:16
κοιτα. αν κάποιος παιρνει πχ 50 γρ φυτικη πρωτείνη η οποία είναι καταμερισμένη σε 4-7 γεύματα άρα περίπου 12,5- 7 γρ φυτική πρωτείνη ανά γεύμα δε νομίζω ότι πρέπει να τη μετράει. απο'κει και πέρα ο καθένας πράττει όπως νομίζει...

peris
17-10-08, 21:23
για αυτο εχω βαλει 214 περιπου στα 80 κιλα ειναι υπεραρκεtα γρ πρωτεινης αυτα

slaine
18-10-08, 02:25
:thumbup: