PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοψιάς Θανάσης



Polyneikos
16-12-09, 14:18
Ο επόμενος αθλητης που θα παρουσιασω είναι ο Θανασης Κοψιάς...
Οι φωτό είναι από το Mr Hellas 1986.Βγήκε δεύτερος στην Μεσαία κατηγορία και πρώτος το 1987 και το 1988 στο Παγκόσμιο που συμμετείχε πήρε την 3η θεση.
Συζυγος του η γνωστη πρωταθλήτρια Βανα Κοψιά η οποία στο ίδιο Παγκόσμιο είχε παρει την 1η θεση στην κατηγορία της.
Την τελευταια φορά που τον έχουμε δει είναι στα Chrisberg Grand Prix 2007 & 2008 όπου τιμήθηκε από τον διοργανωτη αλλά συμμετείχε και στην κριτικη επιτροπή.


7817

7818


7819


7820


7821


7822

TRIANTAFYLLOU
16-12-09, 17:00
ο θανάσης με την βανα κοψιά ήταν το δίδυμο που άφησαν εποχή στο ελληνικό ββ , τελικα με τα τότε μέσα είχαμε πολλους και καλούς αθλητες και παλιά με πολλες δυνατότητες.:clap::clap:

Muscleboss
17-12-09, 12:42
Τον Κοψιά τον είχα ακουστά αλλά δε θυμάμαι να είχα δει αγωνιστικές φωτογραφίες του. Πολύ καλό σχήμα πράγματι... Thx Κώστα :clap:
Οι αθλητές τότε βίωναν την χρυσή εποχή του bbing και είχαν και περισσότερο σεβασμό και αγάπη απο το κοινό πιστεύω, ενώ χαρακτηριστικό της εποχής ήταν οτι σε κάθε αγώνα μαζευόνταν αρκετά "ονόματα" να κοντραριστούν κάτι που έκανε τον αγώνα να έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

ΜΒ

flinstone
17-12-09, 17:11
μπραβο κωστα ωραιες φωτο:thumbup::thumbup:

Polyneikos
28-12-11, 00:02
Με αφορμή το βίντεο του Χρήστου θα ήθελα να παρουσιασω έναν αλλο σημαντικό αθλητή που διακρίθηκε στα μέσα της δεκαετίας του 1980.
Μιλώ για τον Θανάση Κοψιά από την Ρόδο


Μιστερ Ελλας WABBA 1987. Γενικος κ αξιος νικητης ο Θανασης Κοψιας ,ενας πολυ καλος ΒΒ.
Στον ιδιο αγωνα γενικη νικητρια Μις Ελλας η γυναικα του Βανα Κοψια, η οποια μετα απο λιγο κερδισε τον γενικο τιτλο Μις Ευρωπη ,που εγινε στην Αθηνα.


http://www.youtube.com/watch?v=nBAhOwbxmho

Ο Θανασης Κοψιάς ηταν από τους αθλητες που πραγματικά ξεχώρισαν την δεκαετια του 1980..
Εκανε την πρώτη του συμμετοχή στο Πανελληνιο Πρωταθλημα της IFBB,το 1985,όπου κατέλαβε την 3η θεση στα -90 κιλα.

37218



37219

Κατόπιν αγωνίστηκε το 1986 στο Μρ Aιγαίο.
Την ίδια χρονιά,βγηκε 2ος στην μεσαια κατηγορία στο Μρ Ελλάς της WABBA,πίσω από τον Πιερρο Πετρόπουλο,ο οποιος τελικα κερδισε και τον Γενικο Τίτλο.

37221


37220

Το 1987 ηταν η χρονιά του.Κερδισε τον Γενικό Τίτλο στο Μr Ελλάς της WABBA,απ΄οπου και το βίντεο του Χρήστου,νικωντας τον Βαγγελη Λαζαρου...
Επαιξε στο Πανευρωπαικο της Αθηνας την ίδια χρονιά,εμεινε εκτος εξάδας,ενω η γυναικα του ,Βανα,πήρε το Πανευρωπαικο.

37217

Το επόμενο βιντεο το αφιερωνω στον Χρήστο1961,όπου προχθες ήταν και η γιορτή του ,ανταποδίδωντας το πλούσιο υλικό που μας εχει προσφέρει:toast:



http://www.youtube.com/watch?v=7FJSj-cjPGA

Χρήστος Τριανταφύλλου
28-12-11, 00:46
Ευχαριστω πολυ Κωστα.:thumbsup:
Νομιζω η διαφορα βελτιωσης του απο το 1986 στο1987 ,ειναι εμφανη.

Polyneikos
31-12-11, 13:35
Kαι μερικες από την επόμενη χρονια του Κοψιά το 1988.
Εκει στο Πανελληνιο Κυπελλο της WABBA βγηκε στον ισόπαλος με τον Βασιλη Ζαχείλα και κατόπιν πήγε στο Παγκόσμιο στην Γουαδελούπη,όπου βγηκε 3ος στην μεσαία κατηγορία αναμεσα σε 16 αθλητες...
Η δε Βανα Κοψιά ,συνέχισε την περσυνη της πορεία πρωτιων και κέρδισε και το Παγκόσμιο Τιτλο στην ψηλή κλάση!


37387

37386

37385

37383

37384


37388

Spiros Maragakis
28-01-15, 18:08
Αρχές του 1986 ετοιμαζόμουν για τον αγώνα WABBA Mr. Hellas που θα γινόταν Μάϊο στην Πάτρα. Κάποια μέρα μου τηλεφώνησε ο Διονύσης Βολικός και μου είπε: «Δεν κατεβαίνεις τον τελευταίο μήνα της προετοιμασίας σου Πάτρα να ετοιμαστούμε παρέα και με άλλους αθλητές για τους αγώνες; »
Του απαντάω: «Ναι, αλλά έχω δύο κολλητούς εδώ που γυμναζόμαστε μαζί και αν είναι να έρθουν μαζί μου και αυτοί».
Έτσι κατεβήκαμε Πάτρα 40 μέρες πριν τον αγώνα εγώ, ο Σταύρος Μακράκης (βγήκε 2ος στα Junior) και ο Θανάσης Κοψιάς που τότε για κάποιο διάστημα έμενε Αθήνα και είχαμε γίνει φίλοι.
Ο Διονύσης μας παραχώρησε το παλιό του σπίτι, μιας και τότε μετακόμιζε σε άλλο. Κάναμε την προετοιμασία μαζί, και αναπτύξαμε μια καλή φιλία με τον Θανάση που κρατάει ακόμα. Ο Θανάσης ήταν πάντα ένας πολύ δοτικός άνθρωπος, πολύτιμος φίλος και με μια καλή κουβέντα για όλους. Και παρόλο που λόγω απόστασης (μένει Ρόδο) δεν τα λέμε συχνά, έχουμε επαφές και χαίρομαι που είναι καλά και γυμνάζεται ακόμα, όσο οι υποχρεώσεις του το επιτρέπουν.

Χρήστος Τριανταφύλλου
28-01-15, 19:52
''Καλως ηρθες Σπυρο στην παρεα μας κ με τον γραπτο σου λογο πλεον. Σιγουρα εχουμε να ακουσουμε κ να δουμε πολλα ενδιαφεροντα απο σενα μια κ εισαι παντα στην ''καρδια'' του αθληματος.''

Επιβεβαιωνωμαι ευχαριστα Σπυρο οταν ειχα πει :thumbup: οτι εχουμε να ακουσουμε κ να μαθουμε πολλα απο εσενα.;)
Ειδικα οταν τα νεα που μας λες ειναι ευχαριστα οπως για τον Θαναση Κοψια , η νοσταλγικη μας χαρα ειναι ακομη μεγαλυτερη!:) Ευχαριστουμε!:bowdown:
Μετα απο την νικη του στο Μιστερ Ελλας στην Πατρα αν θυμαμαι καλα ,καναμε μια βολτα με εναν φιλο μου στην Γλυφαδα οταν το βλεμα μας επεσε στον Θαναση που επινε εναν χυμο πορτοκαλι σε καφετερια.
Αν κ δεν γνωριζομασταν απο κοντα τα βλεματα μας αμεσως εξεπεμψαν την ομορφη αυρα του αθληματος μας.;)
<<Ελατε παιδια ,καθιστε να τα πουμε!>> μας ειπε. Και εχεις δικιο Σπυρο ,με την πρωτη φορα ευκολα καταλαβαινες ποσο καλο ,προσγειωμενο κ δοτικο παιδι οπως λες ηταν. Με τον φιλο μου λες κ αυτες οι πορτοκαλαδες που πιναμε μαζι με τον Θαναση δεν θελαμε να τελειωσουν ποτε!:P

*Και τον Σταυρο Μακρακη που αναφερεις τον θυμαμαι στον συγκεκριμενο αγωνα στην Πατρα που ειχα παρακολουθησει.
Κ τον θυμαμαι γιατι μου ειχε κανει εντυπωση η πολυ εντονη μυικοτητα του. Τον ειχα συνχαρει μαλιστα για την εμφανιση του κ την καλη θεση που πηρε . Δεν ξερω μονο γιατι ειχα την εντυπωση οτι ηταν απο Βορεια Ελλαδα;

Polyneikos
28-01-15, 22:05
Σπύρο σε ευχαριστούμε για τις ιστορικές πληροφορίες!
Δεν σου κρύβω ότι λείπουν για να συμπληρωθεί καλύτερα το παζλ σε συνδυασμό με κάποιες φωτογραφίες.Πλέον περιμένω με αγωνία τα επόμενά σου σχόλια σε αθλητές καθώς τα έχεις ζήσει από πολύ κοντά!


Για μένα ο Θανάσης Κοψιάς έκανε τρεις πολύ καλές χρονιες, το 1986,1987 και 1988


Το 1986 στο Mr Hellas στην Πάτρα, όπου έχασε την κατηγορία από τον Πιέρρο Πετρόπουλο και στην φωτογραφία εδώ ειναι με τον Σάκη Τσιλιγκούδη

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=90373&stc=1

Στο Πανευρωπαϊκό της WABBA το 1987, όπου βγήκε οριακά εκτός εξάδας στην Μεσαία Κατηγορία (νωρίτερα είχε κερδίσει τον Γενικό Τιτλο στο Mr Hellas)

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=90374&stc=1


http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=90372&stc=1



Τέλος, το 1988 στο Παγκόσμιο της WABBA στην Γουαδελούπη, oπου βγήκε 3ος στην Μεσαία κατηγορία

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=90375&stc=1

Spiros Maragakis
29-01-15, 12:55
Η περιγραφή του Χρήστου για τον Κοψιά επιβεβαιώνει τον καλό του χαρακτήρα που ανέφερα προηγουμένως.
Ο Σταύρος Μακράκης είναι από Αθήνα και συγκεκριμένα από το Γουδί. Πάρτε και μία ιστορική φωτογραφία που τον απεικονίζει.
90388
Από αριστερά προς δεξιά. Πάνω: Μακράκης, Μέντης, Κλαδούχος. Κάτω: Κατσικαδάμης, Μανίκας, Μαραγκάκης.
Φωτογραφία του 1986 στο αθάνατο International Gym στους Αμπελόκηπους.

Nive
29-01-15, 18:21
....ζωντανή ιστορία!!! :clap:

TRIANTAFYLLOU
31-01-15, 19:35
όλες αυτες οι διηγήσεις απο τον Σπύρο είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσες για το φόρουμ και πολύτιμες για την ενημέρωση που ακόμη και τούς νεότερους τούς βάζουν στο κλίμα και μαθαίνουν για τούς παλιούς αθλητες που αποτελούν την ιστορία του αθλήματός μας :thumbup:

Spiros Maragakis
19-11-15, 16:01
Χθες που ήμουν στη Ρόδο, συναντήθηκα με τον παλιό μου φίλο και συναθλητή Θανάση Κοψιά.
Όπως έχω αναφέρει και παραπάνω, με τον Θανάση με συνδέουν πολλά. Χάρηκα που τον είδα καλά και παρά τις πολλές επαγγελματικές του υποχρεώσεις γυμνάζεται όσο προλαβαίνει.

99818

Χρήστος Τριανταφύλλου
19-11-15, 16:33
Για αλλη μια φορα Σπυρο μας συνδεεις το παρελθον με το παρον οπως εσυ ξερεις!:clap:

TRIANTAFYLLOU
19-11-15, 17:22
και ξέρει ο Σπύρος Χρήστο ότι εμάς αυτες οι αναφορές μας αρέσουν λίγο παραπάνω επειδη τούς γνωρίσαμε όλους αυτούς τούς παλιούς καλούς αθλητες
και χαιρόμαστε που το φόρουμ συν όλα τα άλλα που προσφέρει δημιουργεί και μία σύνδεση του παλιού με το νέο ββ :thumbup:

Polyneikos
20-11-15, 08:42
Χθες που ήμουν στη Ρόδο, συναντήθηκα με τον παλιό μου φίλο και συναθλητή Θανάση Κοψιά.
Όπως έχω αναφέρει και παραπάνω, με τον Θανάση με συνδέουν πολλά. Χάρηκα που τον είδα καλά και παρά τις πολλές επαγγελματικές του υποχρεώσεις γυμνάζεται όσο προλαβαίνει.

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=99818&stc=1

Tρομερή φωτογραφία Σπύρο, που μας γυρίζει πίσω στα ΄80ς, με έναν πρωταθλητή που είχε την δικιά του ιστορία στους αγώνες:clap::clap:

Polyneikos
26-03-17, 19:48
Δύο φωτογραφίες του Θανάση Κοψιά , Γενικού ΝΙκητή στο Mr Ελλας το 1987 και 3ο στο Παγκόσμιο της WABBA στην Γουαδελούπη το 1988!

114384


114385

ΑΘΛΗΤΗΣ
04-07-17, 14:08
Μία παρουσίαση για τον Θανάση Κοψιά έτσι όπως αποτυπώθηκε στις εκδόσεις του ΑΘΛΗΤΗ.Είναι από το περιοδικό Bodybuilding τεύχος Νο 36 (http://blog.athlitis.gr/bodybuilding-36/) -Μάρτιος 1988.

116947
116948
116949

Dim0s
04-03-21, 15:28
Ο Κοψιάς, είχα ακούσει ότι είχε ένα "σωματικό εμποδιάκι"
και τώρα διαβάζω πως ήταν δοτικός στα του αθλήματος
Αν και καθυστερημένα, πολλά μπράβο του
γι αυτά που κατάφερε & για τη δοτικότητά του
Τελικά
η αγάπη προς "κάτι" απομακρύνει τη κάθε τυχόν "φοβία"

Χρήστος Τριανταφύλλου
04-03-21, 18:51
...το 1986 ειχε μεγαλη βελτιωση κ το 1987 "Απογειωθη" οπου κ κερδισε τον Γενικο Τιτλο.

Polyneikos
29-11-22, 21:16
Δύο σημαντικοί αθλητές από την Ρόδο, Θανάσης Κοψιάς και Γιάννης Γκίνης!

140575