PDA

Επιστροφή στο Forum : χρονιος πονος στον ρομβοειδη



andrewendri
20-12-12, 20:29
για χαρά!
ασχολούμαι με το γυμναστήριο γύρο στα 3 χρονια . πριν ξεκινήσω γυμναστική είχα τραυματιστεί στην πλάτη από ένα απότομο σήκωμα ενός βαρη αντικειμενου, ο πόνος είχε φύγει μετά από κάποιες βδομάδες μέρες δεν θυμάμαι καλά. αυτό που θυμάμαι είναι ότι από τότε που άρχισα το γυμναστήριο νιώθω έναν πόνο στον ρομβοειδή όχι όμως κατά την διάρκεια τις προπόνηση αλλα κύριος την επομενη μέρα έντονα και σχεδόν πάντα όταν κάνω κάποιες κίνησης μονος μου, όπως να τεντώνω τέρμα κάτω τον ωμο η να κλείνω δυνατά το φτερό προς πίσω... ο πρώτος πόνος εμφανίστηκε με τον καιρό ενώ είχα μονο τον 2ρο πόνο , και επειδή με ανησύχησε πηγα στον γιατρό και μου είπε ότι λογικά είναι κάποια φλεγμονή και μου έγραψε να κάνω μια μαγνητική... είμαι ακόμα στην φάση πριν κάνω την μαγνητική..
έχετε κάποια ιδέα πως μπορώ να αναρρώσω πλήρως την πλάτη μου ? να σημειώσω ότι κάνω έντονη σε κιλά γυμναστική και ίσος αυτή είναι η κακια επιλογή για αυτό το σημείο,μήπως πολλές επανάληψης με λίγα κιλά βοηθούσε την κατάσταση ? γενικά αν μπορώ να κάνω κάτι μονος μου εκτος φυσικοθεραπευτή...
ευχαριστω εκ τον προτερων!

TRIANTAFYLLOU
21-12-12, 03:20
αν ο πόνος αυτος είναι μυικός έχεις περισσότερες πιθανότητες να αναρώσεις πλήρως .
αλλα επειδη δεν υπάρχει διάγνωση και δεν υπάρχει κατι ξεκάθαρο οπότε δεν μπορεί να βγεί και ασφαλές πρόγραμμα γυμναστικής ώστε να γυμναστεις χωρίς να επιδεινώσεις την κατάσταση
το μεγαλύτερο πρόβλημα θα είναι αν δεν είναι μυικός ο πόνος αλλα κάποιος δίσκος έχει πρόβλημα η νευρο και η επιβάρυνση με πολλα κιλα χωρίς να είσαι σίγουρος για το είδος του προβλήματος είναι μεγάλο λάθος
ενω τα λίγα κιλα με επαναλήψεις και να μην υπάρχει ενόχληση η πόνος κατα την διάρκεια της εκτέλεσης μπορεί να βοηθήσει στην ανάρωση
οπότε εφόσον το πρόβλημα είναι χρόνιο η μαγνητική επιβάλετε ώστε να υπάρχει πλήρη εικόνα της κατάστασης .

επίσης να μην κάνουμε τους κομπογιαννήτες αλλα υπάρχουν διάφορα τεστ που κάπως μπορούμε μόνοι μας αν έχουμε εμπειρία να καταλάβουμε που εστιάζετε το πρόβλημα και καλό είναι να αποφορτίζουμε την σπονδυλική στήλη κρεμόμενοι σε μονόζυγο και βλέποντας αντιδράσεις , η σε μηχάνημα ανάκλησης που με την βαρύτητα αποφορτίζει την σπονδυλική στήλη
εδω όμως όταν μιλάμε για χρόνιο πρόβλημα απλα κάνουμε μια μαγνητική και καθαρίζει το τοπίο

εσυ μέχρι να κανεις αυτο δεν πρέπει να φορτωνεις πολλα κιλα ειδικα σε κάθετη επιβάρυνση στην σπονδυλική στηλη , αλλα επαναλήψεις ειδικα στις ασκήσεις πλάτης τραπεζοειδών , ώστε να γίνετε αιμάτωμα στην περιοχή και αν είναι μυικό το πρόβλημα να αναρώσει πιο γρήγορα
ενεργητική ξεκούραση δηλαδή , αλλα αν είναι καιρο πολυ φοβάμε δεν είναι μυικό αλλα σκελετικό , αυτο όμως πρώτα η μαγνητική και μετα ο σχεδιασμός αποκατάστασης

andrewendri
21-12-12, 18:29
ευχάριστο πολύ για την απάντηση σου , λογικά μου φαίνονται όσα γραφεις . θα ενημερώσω το θέμα μόλις κάνω και την μαγνητική σε μια βδομάδα.

andrewendri
29-12-12, 06:06
"ομοιογενή σύσταση και φυσιολογική μορφολογία σχεδόν για όλες τις μυϊκές ομάδες τις πλάτης και δεν αναγνωρίζεται αλλοίωση παθολογικής εντάσεως σήματος στα ελεγχόμενα οστικά μόρια του θωρακικού τοιχώματος " αυτό είπε ο ιατρός ακτινολόγος στο πόρισμα του... υπάρχει περίπτωση να έχει επιδινώσει ο καιρός αυτό τον μικρό έντασης πόνο που είχα από παλιά , η υγρασία κύριος dld... ?

TRIANTAFYLLOU
07-01-13, 03:07
και βεβαια ο καιρός μπορεί να επιδεινώσει την κατασταση τον πόνο δηλαδη , μεχρι μετεορολόγος γίνεσαι αλλα όσο περναει ο καιρός μπορεί να εξαλειφθούν τα συμπτώματα , απλά θελει προσοχή και καλό ζέσταμα στην προπόνηση και δεν πρέπει να νιώθεις πόνο κατα την διάρκεια εκτελεσης των σετ

gym
07-01-13, 14:50
ο γιατρος σου περα απο αυτο που μας εγραψες τι αλλο σου ειπε?δεν σου εδωσε καποια οδηγια/συμβουλη?