PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαλτοδεξτρίνη και Δεξτρόζη



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

theodore_tsi
01-02-07, 23:57
Η ερώτηση είναι απλή:

Ποιά μαλτοδεξτρίνη χρησιμοποιείται;;;


Υ.Γ: Αν είναι δυνατόν να αναφερθούν συμπληρώματα που είναι στο 99-100% μαλτοδεξτρίνη και όχι πολυσυμπληρώματα... :wink:

theodore_tsi
06-02-07, 17:51
Ωρέ παλικάρια κανείς;;; :???:


Υ.Γ: Είχα ξεχάσει ότι είχα ανοίξει το συγκεκριμένο τόπικ :oops:

gpol
06-02-07, 18:33
μαλλον ελαχιστη ή και κανενας. Ισως να προτιμουν την γλυκοζη(δεξτροζη) που την βρισκεις και στα super market ή και τιποτα :)

Gasturb
06-02-07, 18:44
Μαλτοδεξετρίνη έγω παίρνω χοντρικής των 5 κιλών - ποτέ δεν δίνω σημασία στην εταιρική ονομασία της (το ίδιο κ για την δεξτρόζη)

Gt

PS Μην ρωτήσετε απο πού γιατί την παίρνω απο μαγαζί στην αγγλία και δεν είνααι αλυσίδα super market.

Billy
06-02-07, 19:46
καλα κάπου θα πρέπει να υπάρχει και στην Ελλάδα.
ισως ξερει ο MuscleBoss γιατι την προτεινει σε αυτο το αρθρο του:

Μεταπροπονητική Διατροφή (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=68&Itemid=57)

theodore_tsi
06-02-07, 19:59
Μα και εγώ για το μεταπροπονητικό ρόφημα την χρησιμοποιώ.

Πουλάει και το store αλλά ακόμα δεν έχω κάνει παραγγελία....

Απλά θέλω να δω γενικά τι χρησιμοποιούν και οι υπόλοιποι εδώ μέσα.

Gasturb
06-02-07, 20:33
ισως ξερει ο MuscleBoss γιατι την προτεινει σε αυτο το αρθρο του:

Όσο ήταν κ αυτός αγγλία την έπαιρνε απο το ίδιο μαγαζi, πριν μας φύγει για την πατρίδα :|

Gasturb

asdf
14-02-07, 21:57
Noμιζω οτι εχω προβλημα... πηρα μια μαλτοδεξτρινη αυτη εδω

http://forum.bodybuilding.gr/upload/picture001xb0.jpg

... σκεφτητε οτι ολη η συσκευασια ζυγιζει 75γρ (καθαρο βαρος) λολ δλδ.... το θεμα ειναι 1ον οτι ειναι 95% μαλτοδεξτρινη και 2ον εγω με τους υπολογισμους του μεταπροπονιτικου θελω κοντα στα 40 γρ μαλ/νη δηλαδη περιπου μιση συσκευασια ... ΛΟΛ δλδ μηπως κανω κατι λαθος ??

Gasturb
14-02-07, 22:39
Κανένα λάθος, η απάντηση βρίσκετε στην πρόσοψη της συσκευασίας, τι βλέπεις? Καφέδες, χυμούς που χρησιμοποιείς 1 με 2 κουταλακια δλδ περίπου 8 γρ maximum κ όχι 40..

Gt

theodore_tsi
14-02-07, 23:45
asdf από το store του φόρουμ γιατί δεν παίρνεις;;;Αυτό που πήρες είναι κάτι παραπάνω από ασύμφορο!Είναι για τελείως άλλη χρήση!!!!

asdf
15-02-07, 03:10
Κανένα λάθος, η απάντηση βρίσκετε στην πρόσοψη της συσκευασίας, τι βλέπεις? Καφέδες, χυμούς που χρησιμοποιείς 1 με 2 κουταλακια δλδ περίπου 8 γρ maximum κ όχι 40..

Gt
Μια μεταφραση στα ελληνικα παρακαλω...????



Ρε theodore_tsi μαλ/νη λεει οτι ειναι και αυτο εσυ απο που το συμπερενεις οτι ειναι για αλλη χρηση, δηλαδη η μαλ/νη που θα φτιαξει μια εταιρια συμπληρωματων ειναι αλλης παστας αλλη χημικη ενωση χρησημοποιουν ???

Περιμενω τα φωτα σας.... :)

Gasturb
15-02-07, 03:20
Κανένα λάθος, η απάντηση βρίσκετε στην πρόσοψη της συσκευασίας, τι βλέπεις? Καφέδες, χυμούς που χρησιμοποιείς 1 με 2 κουταλακια δλδ περίπου 8 γρ maximum κ όχι 40..

Gt
Μια μεταφραση στα ελληνικα παρακαλω...????



Ελληνικα μίλησα, εσύ απλά δεν κατάλαβες έχει διαφορά.

Tο λέω με ακόμη πιο απλά λόγια: αυτη η συσκευασία είναι για χρήση σε καφέ χυμούς κτλ που η δοσολογία είναι μέχρι 8- 10 gr κ όχι 40 gr που το θες εσύ - οπότε εσένα δεν σε συμφέρει. Understood?

Gt

asdf
15-02-07, 03:22
οκ.... :roll: θα αγορασω απο το σοπ τοτε :)

asdf
07-03-07, 13:40
Για να μην ανοιγω αλλο τοπικ θα κανω εδω την ερωτηση περι μαλτ/νης που εχω... μπορουμε να την χρησημοποιουμε και σαν συμπληρωμα υδατανθρακα κατα την διαρκεια της μερας η μονο κατα την μεταπροπονιτικη διαδικασια?

gpol
07-03-07, 13:44
ειναι πολυ υψηλου γλυκαιμικου δεικτη και γι αυτο δεν προτεινεται

Muscleboss
09-03-07, 01:58
ισως ξερει ο MuscleBoss γιατι την προτεινει σε αυτο το αρθρο του:

Όσο ήταν κ αυτός αγγλία την έπαιρνε απο το ίδιο μαγαζi, πριν μας φύγει για την πατρίδα :|

Gasturb

και στην Ελλάδα έχουν μαλτοδεξτρίνη τα καταστήματα συμπληρωμάτων. όχι τα σουπερμαρκετ!

πάνως σε οικονομική τιμή έχει το store.

MB

Muscleboss
09-03-07, 01:59
Για να μην ανοιγω αλλο τοπικ θα κανω εδω την ερωτηση περι μαλτ/νης που εχω... μπορουμε να την χρησημοποιουμε και σαν συμπληρωμα υδατανθρακα κατα την διαρκεια της μερας η μονο κατα την μεταπροπονιτικη διαδικασια?

μόνο στην μεταπροπονητική διατροφή για το λόγο που λέει ο gpol

MB

pikolo
20-10-07, 11:05
μαλτοδεξτρινη 14,90 τα 2,5 κιλα ειναι καλα?

anastasisk
20-10-07, 11:15
Νομιζω οτι ειναι καλα αλλα για πες και που τα βρηκες γιατι με ενδιαφερει.

pikolo
20-10-07, 11:19
**********

:info: Gt : http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=369

djforcegr
17-12-07, 02:26
ρε παιδια μηπως μπορει καποιος να μου πει που θα τα βρω αυτα ακριβως? στο φαρμακειο δεν πιστευω να τα εχουνε αυτα μια φορα που πηγα που να τα βρω και ποση ποσοτητα να βαζω μετα το γυμναστηριο μαζι με την whey μεσα? ξερω οτι εχει συζυτηθει καπως το θεμα αλλα δεν εχω βγαλει ακρη!!! αν μπορει καποιος να τα πει καπως αναλυτικα θα τον ευχαριστουσα

RUHL
17-12-07, 02:40
Παρε μια δεξτροζη :P :P σορυ για το μεγεθος βαριομουν να την φτιαχνω νυχτιατικα :P :P
http://imageshack.gr/files/jsvlgv0rmq0d9hsvkwgk.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=jsvlgv0rmq0d9hsvkwgk.jpg)

argyrakis
17-12-07, 11:27
Υπάρχει και σε συμπλήρωμα διατροφής παιδία στα γυμναστήρια και στα φαρμάκια

Muscleboss
17-12-07, 12:34
Σε ΠΟΛΛΑ φαρμακεία αν δεν έχουν δεξτρόζη ζήτα τους γλυκόζη και θα σου βρούν αμέσως :unsure: :green:

ΜΒ

RUHL
17-12-07, 15:30
Τι λετε ρε παιδια :banghead: :banghead: :banghead: τι δεξτροζη τι γλυκοζη μεχρι και φωτο πηρα μαζι μου αυτην απο κατω τιποτα 3 φαρμακεια(ο ενας ειπε θα παρει τηλ να ρωτηση για αυτο στην φωτο αλλα τιποτα δεν εγινε) :banghead: :banghead: :banghead: λενε δεν υπαρχει μεχρι και σε ζαχαροπλαστειο για γλυκοζη σε σκονη ρωτησα ειπαν οχι δεν τα φτιαχνουν με αυτο τα γλυκα ααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cursing: :cursing: :cursing: :cursing: ηθελα να πω &%$#@#@#$$%^$# αλλα κρατηθηκα ενας απο το φαρμακειο ειπε πιες χυμο μετα την προπονηση το ιδιο ειναι :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:


http://imageshack.gr/files/5qc01mpi5y07ojeno96y.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=5qc01mpi5y07ojeno96y.jpg)




Απο Δραμα ειμαι Στρατο η Στελιο αμα ξερετε κανενα μερος που πουλανε πειτε γιατι :banghead: :banghead: :banghead:

alexander
17-12-07, 15:40
ναι πες του μετα την προπόνηση μια αμίτα είναι οτι πρεπεί...χαχαχαχα

Gasturb
17-12-07, 15:58
ενας απο το φαρμακειο ειπε πιες χυμο μετα την προπονηση το ιδιο ειναι :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

χαχαχα ωραίος! πέστον αν είναι να γίνει μέλος εδώ :green:

Gt

Antonio
17-12-07, 16:10
Αναθεωρημένη άποψη postwork ροφήματος:

0,5 lt fanta, χωρίς ανθρακικό για περισσότερα κοψίματα!
3ις πίτες με διπλό σουβλάκι και 2πλη μερίδα τζατζίκι για έξτρα πρωτείνη :smash:

argyrakis
17-12-07, 16:59
Απο Δραμα ειμαι Στρατο η Στελιο αμα ξερετε κανενα μερος που πουλανε πειτε γιατι :banghead: :banghead: :banghead:

Εγώ όταν έπινα γλυκόζη την έπαιρνα απ το μπακάλικο της γειτονίας και την δεξτροζη πάνε στον Στέλιο να σου δώσει και αν δεν έχει να σου φέρει και αν δεν βρίσκει να του πεις να με πάρει τηλ να σε στύλο

Kntrns_MD
19-12-07, 15:08
ενας απο το φαρμακειο ειπε πιες χυμο μετα την προπονηση το ιδιο ειναι :banghead:

Μέσα είσαι πές του... :green: :green: :green:

alexander
03-01-08, 11:15
γλυκόζη σε σκόνη είναι το ίδιο με δεξτρόζη σε σκόνη; στο φαρμακείο μου είπε οτι δεν έχει δεξτρόζη αλλα έχει γλυκόζη και μου είπε ότι είναι το ίδιο θερμιδικά..

RUHL
03-01-08, 12:17
γλυκόζη σε σκόνη είναι το ίδιο με δεξτρόζη σε σκόνη; .
το ιδιο ειναι

RUHL
30-01-08, 23:11
Αμα εχουμε να επηλεξουμε ενα απο τα 2 η δεξροζη η ματοδεξρινη ποιο θα επηλεγατε και γιατι φυσικα :D (ξερω οτι μαζι δουλευουν θαυμασια και ο ιδιος τα περνω 50/50)

gpol
31-01-08, 00:46
Λογικα μαλτο, λογω υψηλοτερου γλυκαιμικου+ινσουλινικου δεικτη

Gasturb
31-01-08, 06:18
Λόγω της μακρας μεν αδυνατης δε μοριακής αλυσίδας της μαλτοδεξτρίνης ''.. cause it to be digested a fraction slower than dextrose.'' Μπορεί λοιπόν η απορροφητικότητα της μαλτοδεξτρίνης να είναι λίγο πιο αργή λόγω της απαιτούμενης αρχικής διασπάσης της συνθετης αλύσίδας της όμως η μετέπειτα απελευθέρωση πολυάριθμών μοριών δεξτρόζης έχει σαν αποτέλεσμα της μεγαλύτερη έκριση ινσουλίνης οπότε κ φαίνεται άπο τον υψηλοτερο ινσουλικού δείκτη αλλά κ το gi (115 έναντι 100 του απλού μορίου της δεξτρόζης)

Εν κατακλείδη, η μάλτοδεξτρίνη έχει μικρότερη ταχύτητα διάσπασης αλλά ισχυρότερα αναβολικα χαρακτηριστικά.

Επιλέγουμε όμως το 50/50 λόγω της καλύτερης ωσμομοριακότητας του μίγματος.

Gt

slaine
30-07-08, 17:13
βρήκα μαλτοδεξτρίνη 2,5 κιλά σακούλα με 14.90 ευρώ, δηλαδή περίπου 6 ευρώ το κιλό. είναι καλή τιμή; εσείς πόσο την παίρνετε;

KATERINI 144
30-07-08, 17:31
εγώ δεν έχω πάρει πότε για να ξέρω, προτιμώ το μέλι γιαυτη τη δουλειά, δες πόσο πάει το κιλό το μέλι και αν είναι το ίδιο πάνω κάτω πάρε μέλι. :idea:

RUHL
30-07-08, 17:54
εγώ δεν έχω πάρει πότε για να ξέρω, προτιμώ το μέλι γιαυτη τη δουλειά, δες πόσο πάει το κιλό το μέλι και αν είναι το ίδιο πάνω κάτω πάρε μέλι. :idea:

:spank: :spank: :spank:




ναι καλη τιμη ειναι

KATERINI 144
30-07-08, 21:32
γιατί ρε τη έχει το μέλι?! :rabbit:
γρήγορα αποροφύσιμος υδατάνθρακας είναι και αυτό mmm2


:green: :green:

(πες και γιατί δεν συμφωνείς γιατί σαν ποιο σοβαρός που είμαι θα πιστέψει έμενα ο slaine ) :geek:

RUHL
30-07-08, 22:12
Honey
Locust honey (Romania) 6 32 25 7
Yellow box (46% fructose) (Australia) 6 35±4 25 6
Stringy Bark (52% fructose) (Australia) 6 44±4 25 9
Red Gum (35% fructose) (Australia) 6 46±3 25 8
Iron Bark (34% fructose) (Australia) 6 48±3 25 7
Yapunya (42 % fructose) (Australia) 6 52±5 25 9
Pure (Capilano Honey Ltd., Richlands, Qld, Australia) 58±6 25 12
Commercial Blend (38% fructose) (WA blend, Capilano Honey Ltd., Australia) 6 62±3 25 11
Salvation Jane (32% fructose) (Australia) 6 64±5 25 10
Commercial Blend (28% fructose) (NSW blend, Capilano Honey Ltd., Australia) 6 72±6 25 9
Honey, NS(Canada) 6 87±8 25 18
mean of 11 types of honey 55±5


Maltodextrine γλυκεμικος δεικτης 115 :toast: :toast: :toast: :toast: λεμε τωρα στην περιπτωση που πιστευεις οτι μπορει να δεις διαφορα απο το ενα η το αλλο ειδος υδατανθρακα :rolf: :^^:

slaine
31-07-08, 03:14
ok! ευχαριστώ!

KATERINI 144
31-07-08, 09:56
λεμε τωρα στην περιπτωση που πιστευεις οτι μπορει να δεις διαφορα απο το ενα η το αλλο ειδος υδατανθρακα :rolf: :^^:
κρατάω αυτό :wink:

thegravijia
11-09-08, 11:31
γνωριζεις κανενας καμια εταιρια συμπληρωματων που να πουλαει μαλτο και δεξτροζη?
μηπως εχει η x-treme ?

γιατι τα περισσοτερα φαρμακεια δεν εχουν, ασε που οι μισοι φαρμακοπιοι δεν εχουν ιδεα το τι ειναι.. ή ενας μου ειπε πως η δεξτροζη καταστρεφει το συκωτι...
ισχυει κατι τετοιο...?

Muscleboss
11-09-08, 11:36
να μη σχολιάσω το συκώτι... :cursing:

τη δεξτρόζη κάποι φαμρκαοιποιοί δε την ξέρουν, αλλά αν τους πείς γλυκόζη καταλαβαίνουν, ζήτα τους λοιπόν γλυκόζη σε σκόνη.

ματοδετρξίνη φέρνουν τα xtreme γενικά και σε καλή τιμή. πέρνα να ρωτησεις από κάποιο κατάστημα.

ΜΒ

thegravijia
11-09-08, 11:39
σιγουρα δεν πειραζει το συκωτι ? αυτος ειπε πως μελι ειναι καλυτερα ..λιγο ηλιθιο μου ακουγεται... γλυκοζη με δεξτροζη ειναι το ιδιο?

Muscleboss
11-09-08, 11:43
ναι δεν πειράζει το συκώτι. και ναι είναι το ίδιο.

σχετικά με μέλι... απλός φαρμακοποιός είναι τι περίμενες να σου πει.... :clown2:

ΜΒ

thegravijia
11-09-08, 11:44
οκ muscleboss... thank u...

thegravijia
28-10-08, 01:07
παιδια πηρα δεξτροζη ... στα π@π@ρια σας ξερω αλλα ηθελα να ρωτησω ποσο να βαζω μετα την προπονηση ?
ενα σκουπ??

slaine
28-10-08, 01:11
εξαρτάται από το αν πας για γράμμωση ή ογκο και αν χρησιμοποιείς και κάτι άλλο πχ μαλτοδεξτρίνη. υπολόγιζε 0,5-1,3 γρ ανά κιλό σωματικού βάρους. ανάλογα. η μεζούρα πόση είναι?

RUHL
28-10-08, 01:11
παιδια πηρα δεξτροζη ... στα π@π@ρια σας ξερω

Ακριβως :bowdown: :bowdown: :clap: :clap: :clap: :clap:

βλεπε αρθρο μετα προπονετικη διατροφη τα λεει ολα η πες τον παναγιωτη (Muscleboss) να στα ξαναγραψει στο τοπικ σου χαχααχχαχαχααχ λες να το κανει? αχαχαχχα

slaine
28-10-08, 01:24
:lol:

RUHL
28-10-08, 01:46
παιδια πηρα δεξτροζη ... στα π@π@ρια σας ξερω αλλα ηθελα να ρωτησω ποσο να βαζω μετα την προπονηση ?
ενα σκουπ??

Ο χρήστης napstor λέει:
dn xreizetai apantisi
Ο χρήστης napstor λέει:
htan xazi erotisi
:lol:

thegravijia
28-10-08, 02:02
για ογκο...
μεζουρα απο τις πρωτεινες... τοσο θελει?

slaine
28-10-08, 02:09
πόσα κιλά είσαι?

thegravijia
28-10-08, 02:16
85 περιπου...

slaine
28-10-08, 02:21
πάρε 2 μεζούρες

thegravijia
28-10-08, 02:24
εισαι σιγουρος τοσο πολυ θελει ????????????

slaine
28-10-08, 02:27
ψάξε στο φόρουμ να σου λυθεί η απορία και αποφάσισε μόνος σου

tezaman
28-10-08, 03:35
παιδια πηρα δεξτροζη ... στα π@π@ρια σας ξερω

Ακριβως :bowdown: :bowdown: :clap: :clap: :clap: :clap:

βλεπε αρθρο μετα προπονετικη διατροφη τα λεει ολα η πες τον παναγιωτη (Muscleboss) να στα ξαναγραψει στο τοπικ σου χαχααχχαχαχααχ λες να το κανει? αχαχαχχα
:bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

sotirisalex
11-11-08, 15:08
ρε παιδια το αρθρο μεταπροπονητικη διατροφη δεν το βρισκω.το παταω στην αναζητηση και μου βγαζει παρα πλλα τεσπα.αποφασισα να αγορασω την 100αρα πρωτεινη iso της dymatize.και θα ψαξω να βρω απο φαρμακειο μαλτοδεξτρινη για πριν τη προπονηση και δεξτροζη για μετα.ποια ειναι η δοσολογια που πρεπει να βαλω?ακουσα οτι σχετιζεται με τα κιλα,ειμαι 1,83 με 74 κιλα
με νερο συνδιαζοντα?και ποσο νερο?Ξερει κανεις που να ναι απο πατρα κανα φαρμακειο που να εχει?
ευχαριστω

slaine
11-11-08, 15:13
σε μία οποιαδήποτε σελίδα του φόρουμ πήγαινε πάνω κάτω απο το σήμα του σάιτ και κλίκαρε εκεί που λέει διατροφη. εκεί θα το βρεις.

μαλτοδεξτρίνη περίπου τα μισά κιλά σου σε γραμμάρια και άλλα τόσα δεξτρόζη και τα 2 μετά την προπόνηση με την πρωτείνη.

sotirisalex
11-11-08, 15:30
σε μία οποιαδήποτε σελίδα του φόρουμ πήγαινε πάνω κάτω απο το σήμα του σάιτ και κλίκαρε εκεί που λέει διατροφη. εκεί θα το βρεις.

μαλτοδεξτρίνη περίπου τα μισά κιλά σου σε γραμμάρια και άλλα τόσα δεξτρόζη και τα 2 μετά την προπόνηση με την πρωτείνη.

η μαλτο...εχω ακουσει οτι πρεπει να τη παιρνεις πριν τη προπονηση
και δεξτροζη μετα...ειναι λαθος?

slaine
11-11-08, 15:34
πριν την προπόνηση καλύτερα ένα φρούτο γι ανα εχεις ενέργεια για περισσότερη ώρα. η μαλτοδεξτρίνη θα σου δώσει μία σχετικά απότομη κορύφωση και μετά γιοκ. θα μπορούσε ςνα τηνπίνεις κατά τη διάρκεια της προπόνης αλλά και αυτό δεν είναι το βέλτιστο για άλλους λόγους.

το ιδανικό είναι και τα δύο στο μεταπροπονητικό ρόφημα σε ίση αναλογία. έτσι θα έχεις όλα τα ωφέλη

sotirisalex
21-11-08, 20:25
αμαν με αυτη τη μαλτοδεξτρινη,10φαρμακεία γυρισα στη Πατρα.πουθενα δν βρηκα.τι να κανω να τη παρω απο μαγαζι λογικα θα ναι 20 ευρω το κιλο.
τη δεξτροζη τη βρηκα 4,5 ευρω το κιλο.

goutsos
21-11-08, 20:50
μαλτο βρισκεις πολυ δυσκολα σε φαρμακειο σε κνα ζαχαροπλαστειο αμα βρεις bulk ...αλλιος παρε καμια επωνυμη 8)

RUHL
21-11-08, 20:51
γιατι απο ποτε πουλουσαν μαλτο σε φαμρκεια? αχαχαχχα ζαχαροπλαστεια μαν

sotirisalex
21-11-08, 22:13
χαχαχαχα δηλαδη απ οτι βλεπω με τη σειρα θα παρω τα ζαχαροπλαστειο...
και αν δεν βρω τι να κανω θα παρω της explosive line

RUHL
21-11-08, 22:37
γιατι τοσο κακο μην παρεις ουτε δεξροζη

μελι χεχε 8) το καινουριο αναβολικο :green:



παντως μαλτο πιο ακριβη απο 8-9 το κιλο μην παρεις η καλη τιμη ειναι 6 ευρω το κιλο

slaine
21-11-08, 22:41
άμα δε βρεις πάρε πάστες, γαλακτομπούρεκο, κανταίφι κλπ... :army2:

RUHL
21-11-08, 23:08
μην ξυνεις πληγες αλητη :lol: :lol: αλλα αληθεια ειδικα τα συρωπιαστα ειναι οτι πρεπει με μπολικο συροπακι πανω :thumbsup:

sotirisalex
21-11-08, 23:28
καμια καρυδοπιτα στο τελος θα παρω,ειναι το μονο γκυκο μου αρέσει. :lol:

sotirisalex
26-11-08, 21:09
μηπως η μαλτοδεξτρινη εχει καμια αλλη ονομασία?τοσα τηλεφωνα εχω κανει να ρωτησω στα ζαχαροπλαστεια...και δεν ξερουν τι ειναι...

RUHL
26-11-08, 21:12
ελεος παγωτα ρωτα τους απο τι φτιαχνουν πωπω τι ειναι αυτοι ρε

sotirisalex
26-11-08, 21:22
25 τηλεφωνα πηρα.αυτο λεω και εγω,φαντασου τι χημικα βαζουν μεσα...Θα παρω αυριο πρωι κατι εργαστηρια ζαχαροπλαστικης γιατι σημερα ειναι Τεταρτη και εινα κλειστα το απογευμα...

slaine
26-11-08, 23:25
τα πμ σου δεν τα κοιτάς ποτέ? :smash:

panzor
01-12-08, 22:32
ρε παιδια και γω εφαγα ολη τη θεσσαλονικη για να βρω μαλτοδεξτρίνη και δε βρηκα πουθενα.και στο εξτριμ στορς μου ειπαν οτι θα φερουν σε κανα μηνα και παραπανω γιατι δεν υπαρχει λεει εχουν ελλειψη :cursing: αν υπαρχει καποιος απο θεσσαλονικη που να ξερει που να βρω σιγουρα ας μου στειλει ενα πμ η' να το γραψει εδω.ευχαριστω πολυ :help:

RUHL
01-12-08, 22:46
naser κανε την βρωμικη δουλεια να γλυτωσει το παιδι 8ευρω το κιλο ακουσα θεσαλονικη

isis
01-12-08, 22:48
Τι έγινε , τα MCT's τα καταργήσαμε και κολλήσαμε στη Malto?

Διαβάστε για τα MCT's :

Many people think that well developed muscles are evidence of physical fitness. Firm, toned muscles are considered esthetically pleasing and hundreds of thousands of people spend untold hours to appear "muscular." Their appearance notwithstanding, muscles are specialized tissues that contract to produce body movement.

Muscle cells require great energy to contract, especially during intense exercise and endurance training. Nature has evolved a sophisticated system to produce energy that the body needs. Energy is released when muscle cells break down carbohydrate, fat and protein. The body utilizes these nutrients in rather specific amounts during physical activity. Carbohydrates are the body's most readily available source of nutrient energy. Carbohydrates are digested and metabolized to generate glucose, which serves as the immediate source of fuel. Excess glucose that is not used directly to yield energy is transported via the bloodstream to liver and muscle tissue, where it is stored in the form of glycogen.

In contrast, fat is the body's most rich source of food energy. Unlike glycogen, fat is the stored in the fat cells and, therefore, is less readily available for energy production. In order for fat to be used as an energy source, it must first be broken down into fatty acids, which are then transported by the blood to the muscle to be burned. Protein is required for the repair and recovery of the muscle tissue.

Intense exercise on a regular basis can induce muscle fatigue. Thus, people are recognizing more and more that carbohydrates are an essential factor in preventing muscle fatigue. Carbohydrates, especially refined sugars, however, are not ideal source of immediate energy needed to maintain an exercise regimen. That is where Medium Chain Triglycerides (MCTs) can help the athlete develop stamina and endurance.

Medium chain triglycerides are actually not carbohydrates. Rather, MCTs are important fatty acids that provide energy exactly like carbohydrates. Also known as caprylic and capric acids, MCTs function differently from conventional fats. That means that less fat is absorbed in the body. In intense exercise, MCTs prevent the breakdown of the muscle tissue, since they produce the so-called ketones, which are used directly by the muscle to produce energy and reduce muscle loss. Conventional fats do not produce many ketones. In addition, the MCTs are quickly absorbed and circulate in the bloodstream, and they do not produce fatigue as is common with the consumption of simple sugars.

The MCTs are unique in that they can be turned into energy inside the mitochondria --the powerhouses of energy production in the cell-- in the presence of carbohydrates. Conventional fats can be burned only after carbohydrate reservoir of the cell has been depleted. This has important implication in that the burning of MCTs in the presence of carbohydrates spares glycogen and, hence, production of ketones and sparing of glycogen both prolong endurance for training and stamina.

Medium chain triglycerides also improve the absorption of amino acids, which are critical for muscle tissue repair. Furthermore, MCTS also improve the absorption of calcium and magnesium. These minerals are needed for carbohydrate and amino acid metabolism to improve muscle contraction response time.

The MCTs have been shown to lower cholesterol, and its deposition in various body tissues. In fact, MCTs are digested immediately after ingestion as they are hydrolyzed by the enzyme lipase present in the saliva. Additionally, energy released by the digestion and metabolism of MCTs is converted in the body heat by a process called thermogenesis, which favorably affects the basal rate of metabolism. When the body converts energy into heat, the metabolism increases that, in turn, leads to fat loss.

In short, MCTs are known as "carbo-lipid" for good reason, since they not only prevent muscle loss and increase lean body mass but also lower cholesterol deposition. The MCTs, therefore are a nutrient that has great value for those in endurance training and the "body culture."

RUHL
01-12-08, 23:19
δεν τα καταγρησαμε ανεκαθεν ηταν μαπα :rocking:

isis
01-12-08, 23:25
δεν τα καταγρησαμε ανεκαθεν ηταν μαπα :rocking:

λες μαλ***ιες ρούλη! 8)

RUHL
01-12-08, 23:33
δεν διαβασα ολο το κατεβατο φυσικα καμια εστω μικρη περιληψη 1 γραμμη παιζει να κανεις? τι προσφαιρει?επειδη απο αυτα που διαβασα εγω δεν εχει καλες αναφορες

NASSER
02-12-08, 00:00
Στη Θεσσαλονικη οντως εχουμε ελλείψεις, αλλα απο βδομαδας θα εχουμε απο ολα και σε καλες τιμες :D

Muscleboss
02-12-08, 00:03
ρε παιδια και γω εφαγα ολη τη θεσσαλονικη για να βρω μαλτοδεξτρίνη και δε βρηκα πουθενα.και στο εξτριμ στορς μου ειπαν οτι θα φερουν σε κανα μηνα και παραπανω γιατι δεν υπαρχει λεει εχουν ελλειψη :cursing: αν υπαρχει καποιος απο θεσσαλονικη που να ξερει που να βρω σιγουρα ας μου στειλει ενα πμ η' να το γραψει εδω.ευχαριστω πολυ :help:

έχω ακούσει ότι κάποια φαρμακεία έχουν. πάντως μέχρι νε βρείς χρησιμοποίησε μόνο δεξτρόζη για τη συνολική ποσότητα των υδατανθράκων που χρειάζεσαι δεν είναι λάθος.

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
02-12-08, 00:10
ρώτησε και στην δελφών 159 είχα πάρει πρίν καιρό και μαλτοδεξτρίνη και δεξτρόζη δεν θυμάμε τιμή αλλά εκείνο που θυμάμε ήταν καλή για την ποσότητα που πήρα.

sotirisalex
04-12-08, 23:13
μετα τη προπονηση παιρνω 35 γραμ δεξτροζη και 35 μαλτο...και μετα απο 10 λεπτα 30 περιπου γραμμαρια,πρωτεινη κ δεν μπορω να φαω μετα απο καμια ωρα...
εχει περασει 1,30 ωρα και δεν εχω αισθηση πεινας,ωστε να φαω το επομενο γευμα ειναι φυσιολογικο?

RUHL
04-12-08, 23:16
πρωτεινη =σκονη μαζι στο μοιγμα με την μαλτο και δεξρο ναι ειναι φυσιολογικο αλλα τρως με το ζορι τι να κανεις προτημας να χασεις τις ποιο αναβολικες στηγμες επειδη δεν εχεις ορεξη

peris
04-12-08, 23:21
πρωτεινη =σκονη μαζι στο μοιγμα με την μαλτο και δεξρο ναι ειναι φυσιολογικο αλλα τρως με το ζορι τι να κανεις προτημας να χασεις τις ποιο αναβολικες στηγμες επειδη δεν εχεις ορεξη

+1 βασικα γιατι μετα απο 10-30 λεπτα πρωτεινη και οχι μαζι με μαλτο+δεξρο αυτο δεν το καταλαβα καινουργιο? :? :? :? :?

sotirisalex
04-12-08, 23:34
καπου διαβασα απο το φορουμ παντα πρωτα να παιρνω μαλτο και δεξτρο
και μετα απο κανα 15 λεπτο πρωτεινη ειναι λαθοσ?
να τα βαζω μαζι?αμεσωσ μετα τη προπονηση?

RUHL
04-12-08, 23:35
λινκ??

peris
04-12-08, 23:36
καπου διαβασα απο το φορουμ παντα πρωτα να παιρνω μαλτο και δεξτρο
και μετα απο κανα 15 λεπτο πρωτεινη ειναι λαθοσ?
να τα βαζω μαζι?αμεσωσ μετα τη προπονηση?

λαθος διαβασες μαλλον δεν εχει λογικη αυτο

Steve KinG STyLe
05-12-08, 00:01
Μεταπροπονητική Διατροφή ???? (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=68&Itemid=57)

sotirisalex
05-12-08, 01:04
ποιο ειναι το συμπερασμα?
πρωτα μαλτο και δεξτροζη και μετα whey?
η ολα μαζι?

peris
05-12-08, 01:51
[quote="sotirisalex"]ποιο ειναι το συμπερασμα?
πρωτα μαλτο και δεξτροζη και μετα whey?
η ολα μαζι?


κοιτα εδω να μη μπερδευεσαι

Μεταπροπονητική Διατροφή

KM2909
08-02-09, 22:41
στο μεταπροπονητικό, 1 σκουπ δεξτρο, 1 μαλτο κ 2 σκουπ whey πόσες θερμίδες βγάζουν?

RUHL
08-02-09, 22:55
στο μεταπροπονητικό, 1 σκουπ δεξτρο, 1 μαλτο κ 2 σκουπ whey πόσες θερμίδες βγάζουν?
Εμενα το σκουπ μου ειναι ενας κουβας να σου πω?ποσες βγαζει?



Η μηπως ειναι κανενας γρυφος :lol: :lol: :lol:

KM2909
08-02-09, 23:16
εχεις δικιο δεν το διευκρινισα. το σκουπ ειναι της πρωτεινης και βγαζει 30,4 γρ πρωτεινης

RUHL
08-02-09, 23:19
πολλαπλασιαζεις χ 4 = θερμιδες που θελεις

KM2909
08-02-09, 23:45
οκ rulh thanx by the way...

sotirisalex
20-02-09, 16:53
παιδια σος πριν κανα μήνα πηρα δεξτροζη το κουτι απο το φαρμακείο.τωρα προσεξα οτι εχει λειξει απο 9/2008,ενω το εχω καταλώσει σχεδον.λετε να εχω παθει κατι?τσαμπα την επαιρνα?

goutsos
20-02-09, 16:57
για να στελνεις κομπλε εισαι....η ζαχαρη δεν χαλαει οποτε δεν νομιζω κη δεξτροζη να παθε κατι,,,, :box:

peris
20-02-09, 21:10
quote sotirisalex
λετε να εχω παθει κατι? :doh: :doh: :doh: :lol: :lol: :lol: :lol:

αφου γραφεις τωρα μια χαρα εισαι :P

skrwz21
21-02-09, 01:06
γιατι λενε καποιοι να συνδιαζεται μαζι με την πρωτεινη κατευθειαν στο shaker η δεξτροζη...?
Διαβαζα το αρθρο του Παναγιωτη και εκει στο τελος κατι ελεγε με φασεις που πρεπει να καταναλωνουμε τα συμπληρωματα αυτα..

δηλαδη παιρνουμε κατευθειαν μετα τη προπονηση τη δεξτροξη και τη κρεατινη, ενω με το περας 20-30 λεπτων την πρωτεινη και τους υδατανθρακες.. καπως ετσι το καταλαβα

thegravijia
21-02-09, 01:10
γιατι λενε καποιοι να συνδιαζεται μαζι με την πρωτεινη κατευθειαν στο shaker η δεξτροζη...?
Διαβαζα το αρθρο του Παναγιωτη και εκει στο τελος κατι ελεγε με φασεις που πρεπει να καταναλωνουμε τα συμπληρωματα αυτα..

δηλαδη παιρνουμε κατευθειαν μετα τη προπονηση τη δεξτροξη και τη κρεατινη, ενω με το περας 20-30 λεπτων την πρωτεινη και τους υδατανθρακες.. καπως ετσι το καταλαβα

εγω θα προτινα κατα την διαρκεια προς το τελος το ολα μαζι αλλα τη μιση ποσοτητα κ μετα το τελος της προπονησης κατευθειαν το υπολοιπο

milos sarcev speaking.... :chinese:

vagg
21-02-09, 01:19
ενταξει το αφεντικο σου λεει το καλυτερο αλλα οι περισσοτεροι εδω εχουμε να φτιαξουμε πολλα πραγματα πριν απο αυτη τη λεπτομερεια :inandout:

thegravijia
21-02-09, 01:29
ενταξει το αφεντικο σου λεει το καλυτερο αλλα οι περισσοτεροι εδω εχουμε να φτιαξουμε πολλα πραγματα πριν απο αυτη τη λεπτομερεια :inandout:

σιγα να μην εχω αφεντικο αυτον - ο τυπος για να σε προπονηση για μια ωρα θελει 500δολαρια ..

τελος παντων παντως εχει μια βαση αυτο που λεει για την καταναλωση ροφηματων κατα την διαρκεια της προπονησης..γι αυτο το πα.

vagg
21-02-09, 01:37
σιγουρα εχει βαση απλα το ειπα για το παλικαρι που ειχε την απορεια γτ του λεμε να τα κοπαναει ολα μαζι ενω το boss δινει αλλες οδηγιες....γι αυτο του ειπα οτι ο παναγιωτης συστηνει το καλυτερο αλλα οπως και να το κανουμε ειναι λεπτομερεια...

γι αυτο ειναι αφεντικο φιλε μου επειδη αυτος οριζει την τιμη...χαχαχαχα
ποσταρε και στο αλλο τις τιμες απο τις τρανσαμινασες :clown2:

skrwz21
21-02-09, 15:20
δηλαδη πως το ειπα ειναι ακομα πιο καλα..
κρεατινη ή μαλτο/δεξτρο αμεσως μετα το τελευταιο σετ στη προπονηση..

και 10-20 λεπτα μετα πρωτεινη/υδαταθρακα

thegravijia
21-02-09, 15:27
δηλαδη πως το ειπα ειναι ακομα πιο καλα..
κρεατινη ή μαλτο/δεξτρο αμεσως μετα το τελευταιο σετ στη προπονηση..

και 10-20 λεπτα μετα πρωτεινη/υδαταθρακα

κατα την γνωμη μου αυτα ειναι πολυυυυυυ λεπτομερεια κ μαλλον θα πρεπει να διορθωσουμε την προπονηση μας κ την διατροφη μας κ μετα να κοιταμε τοσο ψηλες λεπτομεριες..

Exci
21-02-09, 15:34
μαλτο/δεξτρο αμεσως μετα το τελευταιο σετ στη προπονηση..

και 10-20 λεπτα μετα υδαταθρακα
γιατι μαλτο/δεξτρο τι ειναι? :chinese:

skrwz21
21-02-09, 15:38
μαλτο/δεξτρο αμεσως μετα το τελευταιο σετ στη προπονηση..

και 10-20 λεπτα μετα υδαταθρακα
γιατι μαλτο/δεξτρο τι ειναι? :chinese:

ε ναι ρε αδερφε υδατανθρακας ειναι αλλα θα φας και κατι αλλο αργοτερα..
πατατα ισως..

η παιρνεις μονο κρεατινη και μετα απο 20 λεπτα πρωτεινη με μαλτο/δεξτρο μαζι

vagg
21-02-09, 16:16
φιλε μετα την προπο παρε ενα μεγαλο σαικερ πετα μεσα κρεατινη προτεινη μαλτο/δεχτρο και πιεσ τα....δεν χρειαζετε αλλο κουραση το θεμα....αχχαχαχαχ
αν τωρα την κρεατινη την πινεις την ωρα της προπονας τοτε προφανως δεν πινεις και μετα....

skrwz21
21-02-09, 16:48
οχι μια φορα παιρνω κρεατινη ΜΟΝΟ τις ημερες που γυμναζω τις μυικες ομαδες, αμεσως μετα το τελευταιο σετ. Ακολουθως (οταν πηγαινω σπιτι) σε 10-20 λεπτα εχω ετοιμα πατατα και αυγα (μια λυση) ή διπλο whey. (μαλτο/δεξτρο δεν εχω καθολου προς το παρων γιαυτο ρωταω...)
Σκεφτομαι να παρω για να τα παιρνω μαζι με whey μετα το gym (20min)

BRaWNy
21-02-09, 19:13
οχι μια φορα παιρνω κρεατινη ΜΟΝΟ τις ημερες που γυμναζω τις μυικες ομαδες, αμεσως μετα το τελευταιο σετ. Ακολουθως (οταν πηγαινω σπιτι) σε 10-20 λεπτα εχω ετοιμα πατατα και αυγα (μια λυση) ή διπλο whey. (μαλτο/δεξτρο δεν εχω καθολου προς το παρων γιαυτο ρωταω...)
Σκεφτομαι να παρω για να τα παιρνω μαζι με whey μετα το gym (20min)Είναι ΟΚ όπως τα κάνεις, αλλά και όπως σκέφτεσαι να τα κάνεις.

Δες και εδω, αν σε περίπτωση έχεις κι άλλα συμπληρώματα ή σκέφτεσαι να πάρεις.
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=59668#59668

skrwz21
22-02-09, 12:38
αυτου του ειδους τα συμπληρωματα, κατα ποσο μπορουν να επηρεασουν αρνητικα τον οργανισμο μας... μηπως θα επρεπε να κανουμε εξετασεις πρωτα μπας και εχουμε τιποτα ανεβασμενη γλυκοζη ?
και αν οχι παλι, τι θα γινει μετα οταν σταματησουμε να τα παιρνουμε? :?

asdf
22-02-09, 14:13
Μan γλυκοζη εχουν μεχρι και τα ζελεδακια που ετρωγες πιτσιρικας η ακομα και τωρα (εγω τα σκιζω τα haribo).... Ε οτι επαθες με αυτα θα παθεις και με την γλυκοζη.

skrwz21
23-02-09, 01:46
σε περιοδο γραμμωσης μπορει να τα παιρνει καποιος αυτα τα 2 ?
απο περιεργια παντα ετσι, μην παρεξηγηθω.. :lol:

Polyneikos
23-02-09, 09:09
Διαβασε το άρθρο που έχει συντάξει ο Muscleboss για μεταπροπονητικη διατροφη ,το οποίο καλύπτει και την ερώτηση σου :
Μεταπροπονητική Διατροφή (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=68&Itemid=57)

Υδατάνθρακες

Περίοδος όγκου: 1.1 γραμμάρια υδατανθράκων ανά κιλό άπαχης μάζας. 50% προερχόμενα από γλυκόζη και 50% προερχόμενα από μαλτοδεξτρίνη

Π.χ. για 80 κιλά άπαχης μάζας, αντιστοιχούν 88 γραμμάρια υδατανθράκων (44γρ γλυκόζης και 44 γραμμάρια μαλτοδεξτρίνης)

Περίοδος γράμμωσης: 0.55 γραμμάρια υδατανθράκων ανά κιλό άπαχης μάζας. 50% προερχόμενα από γλυκόζη και 50% προερχόμενα από μαλτοδεξτρίνη
(ακόμη σε προπονήσεις μιας μικρής μυϊκής ομάδας, οι υδατάνθρακες μπορούν να μειωθούν περαιτέρω)

skrwz21
27-02-09, 20:16
η κρεατινη που παιρνω (μετα τη προπονηση για πρωτη φαση) Celltech, εχει λεει μεσα και δεξτροξη (38γ περιπου ανα μεζουρα)..
Μηπως θα πρεπει να παιρνω μονο μαλτοδεξτρινη με πρωτεινη μετα τα 20 λεπτα της πρωτης φασης του μεταπροπονητικου? η να μην παιρνω καθολου δεξτροζη ?

BRaWNy
27-02-09, 20:40
η κρεατινη που παιρνω (μετα τη προπονηση για πρωτη φαση) Celltech, εχει λεει μεσα και δεξτροξη (38γ περιπου ανα μεζουρα)..
Μηπως θα πρεπει να παιρνω μονο μαλτοδεξτρινη με πρωτεινη μετα τα 20 λεπτα της πρωτης φασης του μεταπροπονητικου? η να μην παιρνω καθολου δεξτροζη ?Κοίτα, είτε μαλτο ειτε δεξτρόζη είναι το ίδιο, απο τη άποψη ότι επειδή έχει η CellTech μόνο δεξτρόζη και θα πρέπει να συμπληρώσεις οπωσδήποτε με μαλτο.

Εφόσων έχει η κρεατίνη που παίρνεις δεξτρόζη, δεν χρειάζεται να προσθέσεις επιπλέον υδατάνθρακες και στο ρόφημα της πρωτεΐνης, εκτός κι αν θες πολύ μεγάλες πσοσότητες υδατανθράκων, που δεν νομίζω γιατι δεν σου χρειάζονται με αυτά που κάνεις.

Y.Γ.Απο ότι θυμάμαι και ακούγεται, η CellTech δεν είνα καλή επιλογή.
Κι αν θα πρέπει να παίρνεις και άλλες δόσεις κρεατίνης την ημέρα, πως θα αφαιρέσεις την δεξτρόζη απο αυτη?

skrwz21
28-02-09, 00:30
ενα σκουπ την ημερα παιρνω σελτεκ, το οποιο περιεχει δεξτροζη και αποτι γραφει στα carbs, ειναι 37γ ανα σκουπ ο υδατανθρακας.
Τωρα αφου ειμαι 90κ (οχι καθαρα) στο περιπου χρειαζομαι για μεταπροπονητικο γυρω στα 40-45γ δεξτροζη και αλλα τοσα μαλτοδεξτρινη σωστα ?

μεχρι να μου τελειωσει η σελτεκ (δεν προκειται να την ξαναπαρω, και γενικα σταματαω κρεατινη..) θα παιρνω τη μια δοση υδατανθρακα απο κει, το υπολοιπη για μαλτοδεξτρινη γινεται να το αντικαταστησω με δεξτροζη ?

ρωτησα στα XS σημερα και θελανε 26,50ευρω για 1μιση κιλο μαλτοδεξτρινη :doh:
εννοειται οτι εφυγα κατευθειαν..
καταλαβες , Μιχαλη τι εννοω.. α και στο επομενο απο το μεταπροπονητικο γευμα, εχω βγαλει τον υδατανθρακα, ειπαμε, λογω του περιττου %λιπους μου. οποτε οτι παρω μετα το γυμναστηριο απο υδατανθρακα και στοπ.

τωρα αν ξερει καποιος (απο Αθηνα) που να βρω σε λογικες τιμες μαλτο ας μου στειλει pm ξερωγω.. :?

slaine
28-02-09, 00:35
στο στέρεο γεύμα μετά την προπόνηση κακώς έχεις βγάλει τελείως τους υδατάνθρακες.

ναι η διαφορά αν αντικαταστήσεις την μαλτοδεξτρίνη απο δεξτρόζη είναι πολύ μικρή.

skrwz21
28-02-09, 00:41
οποτε 1μιση σκουπ με τη whey στη δευτερη φαση και καθαρισα..
ε μετα ρε φιλε εχω αφησει στερεο κρεας με σαλατικα γιατι εχω υψηλα %λιπους και πρεπει ναρχισω να το ριχνω.. ειμαι πανω απο 20-25%.
αντε το πολυ 100γ ρυζι και παλι, λεω να το κοψω τελειως.. (μιλαμε για το προτελευταιο γευμα)

skrwz21
02-03-09, 15:41
Εφόσων έχει η κρεατίνη που παίρνεις δεξτρόζη, δεν χρειάζεται να προσθέσεις επιπλέον υδατάνθρακες και στο ρόφημα της πρωτεΐνης, εκτός κι αν θες πολύ μεγάλες πσοσότητες υδατανθράκων, που δεν νομίζω γιατι δεν σου χρειάζονται με αυτά που κάνεις.



Μιχαλη ειναι αρκετη η ποσοτητα ομως ? 37γ μου φτανουνε για μεταπροπονητικο?

BRaWNy
02-03-09, 16:56
Εφόσων έχει η κρεατίνη που παίρνεις δεξτρόζη, δεν χρειάζεται να προσθέσεις επιπλέον υδατάνθρακες και στο ρόφημα της πρωτεΐνης, εκτός κι αν θες πολύ μεγάλες πσοσότητες υδατανθράκων, που δεν νομίζω γιατι δεν σου χρειάζονται με αυτά που κάνεις.



Μιχαλη ειναι αρκετη η ποσοτητα ομως ? 37γ μου φτανουνε για μεταπροπονητικο?...εκτός κι αν θες πολύ μεγάλες ποσότητες υδατανθράκων, που δεν νομίζω γιατι δεν σου χρειάζονται με αυτά που κάνεις.

Aν νομίζεις, πρόσθεσε κι άλλους.

Εγω δεν μπορω να σου δώσω λεπτομερή απάντηση για ευνόητους λόγους, όπως σου είπα και σε άλλο τόπικ.

skrwz21
03-03-09, 02:06
εδω δεν σε καταλαβαινω.. δε σε πιανω :?
το μεταπροπονητικο πρεπει να ειναι το πιο πλουσιο γευμα σε υδατανθρακα και ακολουθως σε πρωτεινη σωστα ? πως ειναι δυνατο να μου ειναι αρκετα τα 37γ υδατανθρακα απτη στιγμη που ειμαι 90κιλα βαρος.. και υπολογισε οτι ειναι και το τελευταιο μου γευμα με αρκετο υδατανθρακα αφου στα επομενα 2 δεν παιρνω σχεδον καθολου.

αποτι ειδα και σε ενα αρθρο του boss πιο πριν, εγραφε για 45γ δεξτροζη και 45 μαλτο μετα τη προπονηση..

skrwz21
05-03-09, 01:28
μαλτοδεξτρινη..πουθενα
σιγουρα μπορουμε να την αντικαστησουμε με δεξτροξη ?
τι διαφορα εχουνε ? (γλυκοζη με μαλτο )

goutsos
05-03-09, 03:18
διαφορα στο γλυκαιμικο δεικτη.... δες την αρχη η αρθρο μαλτο η δεξτρο :rocking:

skrwz21
05-03-09, 13:12
αφου εχουνε αυτη τη διαφορα τοτε γιατι καποιοι λενε οτι μπορουμε να αντικαταστησουμε το ενα με το αλλο, πχ την μαλτο με δεξτρο οταν δεν εχουμε το πρωτο ?

slaine
05-03-09, 13:24
είναι μικρή η διαφορά για σένα το αν θά εχεις 50-50 μάλτο και δεξτρο ή μόνο δεξτρο στο μεταπροπονητικό

skrwz21
05-03-09, 13:29
είναι μικρή η διαφορά για σένα το αν θά εχεις 50-50 μάλτο και δεξτρο ή μόνο δεξτρο στο μεταπροπονητικό
δηλαδη 40+40=80γ δεξτροζη μετα την προπονηση ειναι οκ ..

Stephany
13-03-09, 12:56
Κοίταξα για τη μαλτόζη.. Είναι δισακχαρίτης,ενώ η γλυκόζη μονοσακχαρίτης,εκέι ήταν η διαφορά. Τώρα ο συνδιασμός αυτών των δυο για μετά την προπόνηση δε γνωρίζω τι αποτελέσματα φέρνει :-) εγώ ως τώρα έπαιρνα μόνο γλυκόζη αραιωμένη! Σιρόπι μαλτόζης όμως δεν έχει τύχει να βρω προς το παρόν σε σουπερ μάρκετ... Από που λέτε να το ψάξω? Είναι στην ίδια τιμή με τη γλυκόζη?

Stephany
13-03-09, 13:01
είχα διαβάσει πως η σωστή κατανομή γλυκόζης μετά την προπόνηση είναι: 1)Μετά από μια ώρα βάρη, 0.8 επί βάρος 2)μετά από μια ώρα αερόβια μέτριας έντασης 0.4 επί βάρος & 3) μετά από HIIT 0.6 επί βάρος. Είναι προτιμότερο αυτό που λέει ο Πολύνεικος?

skrwz21
13-03-09, 15:15
Κοίταξα για τη μαλτόζη.. Είναι δισακχαρίτης,ενώ η γλυκόζη μονοσακχαρίτης,εκέι ήταν η διαφορά. Τώρα ο συνδιασμός αυτών των δυο για μετά την προπόνηση δε γνωρίζω τι αποτελέσματα φέρνει :-) εγώ ως τώρα έπαιρνα μόνο γλυκόζη αραιωμένη! Σιρόπι μαλτόζης όμως δεν έχει τύχει να βρω προς το παρόν σε σουπερ μάρκετ... Από που λέτε να το ψάξω? Είναι στην ίδια τιμή με τη γλυκόζη?

στην Ελλαδα πολυ δυσκολα θα βρεις μαλτο. Και γω αυτι ψαχνω τοσο καιρο.
Μονο απο καποιο σαιτ εξωτερικου δηλαδη με παραγγελεια, κυριως απο Αγγλια αλλα δεν αξιζει να την παραγγειλεις μονο αυτη δηλαδη εκει που κανει 10-15 ευρω θα θες αλλα 15-30 για delivery !

skrwz21
13-03-09, 15:17
είχα διαβάσει πως η σωστή κατανομή γλυκόζης μετά την προπόνηση είναι: 1)Μετά από μια ώρα βάρη, 0.8 επί βάρος 2)μετά από μια ώρα αερόβια μέτριας έντασης 0.4 επί βάρος & 3) μετά από HIIT 0.6 επί βάρος. Είναι προτιμότερο αυτό που λέει ο Πολύνεικος?

μετα την αεροβια δεν ειναι απαραιτητη η ληψη υδατανθρακα σε σκονη!
πηγαινε κατευθειαν σε γευμα πρωτεινης με υδατανθρακα μετα απο 40-60 λεπτα που θα τελειωσεις την προπονηση.

BRaWNy
13-03-09, 15:30
Όλα εξαρτώνται και απο το ποιόν της δραστηριότητας, ειτε με βαρη είτε αερόβιας.

BRaWNy
13-03-09, 15:35
Κοίταξα για τη μαλτόζη.. Είναι δισακχαρίτης,ενώ η γλυκόζη μονοσακχαρίτης,εκέι ήταν η διαφορά. Τώρα ο συνδιασμός αυτών των δυο για μετά την προπόνηση δε γνωρίζω τι αποτελέσματα φέρνει :-) εγώ ως τώρα έπαιρνα μόνο γλυκόζη αραιωμένη! Σιρόπι μαλτόζης όμως δεν έχει τύχει να βρω προς το παρόν σε σουπερ μάρκετ... Από που λέτε να το ψάξω? Είναι στην ίδια τιμή με τη γλυκόζη?
Γιατι σώνει και καλά πρέπει να βρεις μαλτο?
Δεν σου αρκει μόνο η γλυκόζη ή και π.χ. μόνο πατατα ή ρύζι για μετα την προπόνηση?

Στην ουσία, το αποτέλεσμα δεν το κάνουν αυτά, αλλά το είδος της προπόνησης και η συνολική διατροφή.
Θέλω να πω, ότι και την καλύτερης ποιότητας μαλτο και δεξτρόζη να παίρνει κανείς, if he lacks ποιότητας στην προπόνηση και συνολική διατροφή, δεν εξισορροπεί κάτι, ουτε το βελτιστοποιεί κλπ.

Καλύτερα να εστιάζεται κανείς διαφορετικά σε ορισμένα θέματα, και όχι τόσο πολύ εις βάθος, αν με πιάνετε
Δεν θέλουν και τόσο ψείρισμα μερικά πράγματα


Y.Γ.Stephany τα έλαβες τα pm?

skrwz21
13-03-09, 21:23
Peak Body Maltodextrin 5 λιβρες


δεν ξερω αν την γνωριζετε, εγω την εχω βρει γυρω στα 12 ευρω αλλα μαλλον θα περιμενω να την παρω απο Αγγλια , δεν βιαζομαι εξαλλου.. εχει και δικιο ο Μιχαλης σαυτα που λεει !

Polyneikos
14-03-09, 09:12
στην Ελλαδα πολυ δυσκολα θα βρεις μαλτο. Και γω αυτι ψαχνω τοσο καιρο.
Μονο απο καποιο σαιτ εξωτερικου δηλαδη με παραγγελεια, κυριως απο Αγγλια αλλα δεν αξιζει να την παραγγειλεις μονο αυτη δηλαδη εκει που κανει 10-15 ευρω θα θες αλλα 15-30 για delivery !

Με συγχωρείς αλλά δεν εχεις ψαξει πολύ εδω.Από Αθηνα δεν γραφεις ότι είσαι;Πηγαινε μια βόλτα από Xtreme Stores,εχει μαλτοδεξτρινη της MDY ,συσκευασία 1,5 kg σε πολύ καλή τιμη.

skrwz21
14-03-09, 13:59
Xtreme Stores,εχει μαλτοδεξτρινη της MDY ,συσκευασία 1,5 kg σε πολύ καλή τιμη.

27ΕΥΡΩ !!!!!!! :affraid:

Νομιζω οτι ειχα γραψει πιο παλια, οτι εξαιρειται συγκεκριμενο μαγαζι .γιαυτο εννοουσα..
καλυτερα να μην το αναφερουμε ομως ρε φιλε, μουρχετε αναγουλα

Polyneikos
14-03-09, 14:26
εγω την πήρα 17 από 27...Πριν 2 εβδομαδες..Για αυτό σου λεω,αν αξιζει να κανεις παραγγελία από εξωτερικο για 2-3 ευρω διαφορα,εκτός αν θα παρεις πακετο και αλλα συμπληρωματα.

skrwz21
14-03-09, 17:09
17 ειναι πολλα για 1,5κιλο. εχω βρε τις 7 λιβρες αν δε κανω λαθος στα 11 ευρω, ολο και καποια παραγγελεια θα γινει;) αλλιως θα μου φερουνε απο αγγλια μεχρι το Πασχα. Εως τοτε, δεξτρο ! :)

Polyneikos
14-03-09, 17:44
Και πάλι καλα είσαι και με δεξτρόζη,dont worry !

skrwz21
14-03-09, 17:52
ε ναι μορε, λεπτομερειες, αμα την βρω θα την παρω αργοτερα και την μαλτο..
απο γευση τι λεει? (Αυτη που πηρες..) σαν την δεξτρο ? (φαρμακειο δλδ) :mad:

Polyneikos
14-03-09, 18:39
Να σου πω την αλήθεια επειδη τα πινω 50-50 νομίζω υπερισχύει η γευση της δεξτροζης που το κανει το νερό πολυ γλυκό,η μαλτο που την εχω δοκιμασει σκετη δεν εχει καποια ιδιαιτερη γευση.

skrwz21
14-03-09, 19:04
Να σου πω την αλήθεια επειδη τα πινω 50-50 νομίζω υπερισχύει η γευση της δεξτροζης που το κανει το νερό πολυ γλυκό,η μαλτο που την εχω δοκιμασει σκετη δεν εχει καποια ιδιαιτερη γευση.

Εγω ριχνω 38 περιπου γραμ. δεξτρο (τα υπολοιπα 38 ταχει μεσα η σελτεκ) μαζι με 46γ πρωτεινης και γλουπ... οποτε μου βγαινει κατι σε γλυκια μπανανα ;)

ΑΚΗΣ
04-04-09, 04:45
paidia sta x-tremestores iparxei dextrose k maltodextrin!!!

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1650

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=2764&category=429

leei episeis oti h maltodextrin einai ydatanthrakas xamilou glukaimikou dikti.. mimpos prepei na pernoume mono dextrose meta tin proponish h k ta 2? exw mperdefti ligo, mporei na me vohthisei kapios plzzzZzZz???

slaine
04-04-09, 12:48
paidia sta x-tremestores iparxei dextrose k maltodextrin!!!

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1650

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=2764&category=429

leei episeis oti h maltodextrin einai ydatanthrakas xamilou glukaimikou dikti.. mimpos prepei na pernoume mono dextrose meta tin proponish h k ta 2? exw mperdefti ligo, mporei na me vohthisei kapios plzzzZzZz???

γράφε με ελληνικά


http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=68&Itemid=57

skrwz21
04-04-09, 14:33
paidia sta x-tremestores iparxei dextrose k maltodextrin!!!

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1650

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=2764&category=429

leei episeis oti h maltodextrin einai ydatanthrakas xamilou glukaimikou dikti.. mimpos prepei na pernoume mono dextrose meta tin proponish h k ta 2? exw mperdefti ligo, mporei na me vohthisei kapios plzzzZzZz???

δεξτροζη παρε απο φαρμακεια αδερφε, 4.5 ευρω το κιλο

μαλτοδεξτρινη χαμηλου Γ.Δ ????? :shock:

ΑΚΗΣ
04-04-09, 16:43
ok ευχαριστω!! μαλλον θα εχουν κανει λαθος στην διαφήμιση στα x-tremestores...

m3ssias
04-04-09, 18:00
Δεξτρόζη στα ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ Δ Ε Ν Υ Π Α Ρ Χ Ε Ι !!!
Έχω φτάσει να μπαίνω στα φαρμακεία και να μαλώνω με τους φαρμακοποιούς για την Κ***δεξτρόζη........Όλοι μου λένε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....

slaine
04-04-09, 18:13
Δεξτρόζη στα ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ Δ Ε Ν Υ Π Α Ρ Χ Ε Ι !!!
Έχω φτάσει να μπαίνω στα φαρμακεία και να μαλώνω με τους φαρμακοποιούς για την Κ***δεξτρόζη........Όλοι μου λένε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....

μην είσαι απόλυτος. σε όλα τα φαρμακεία εδώ που μένω έχει. άλλοι έχουν έτοιμο διάλυμα πανάκριβο (αλλά έχουν) και άλλοι έχουν την κλασσική κρυσταλική μορφή στο κουτι του κιλού

NASSER
04-04-09, 18:22
Δεξτρόζη στα ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ Δ Ε Ν Υ Π Α Ρ Χ Ε Ι !!!
Έχω φτάσει να μπαίνω στα φαρμακεία και να μαλώνω με τους φαρμακοποιούς για την Κ***δεξτρόζη........Όλοι μου λένε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....

ζητα την ως γλυκοζη. Πολλοι ετσι την ξερουν. Οταν τους λες δεξτροζη, το μυαλο τους παει στην ενδοφλεβα, υγρη με ενα λιτρο.

m3ssias
04-04-09, 18:39
Τους είπα και γλυκόζη σκόνη,και τα πάντα τους είπα,αλα δεν έχουν,κι επιμένουν πως δεν υπάρχει.....Κι έτσι πήγα στο super market και πήρα Ζαχαρη και κάνω την δουλειά μου μιά χαρά :)

BRaWNy
04-04-09, 19:19
μην είσαι απόλυτος. σε όλα τα φαρμακεία εδώ που μένω έχει. άλλοι έχουν έτοιμο διάλυμα πανάκριβο (αλλά έχουν) και άλλοι έχουν την κλασσική κρυσταλική μορφή στο κουτι του κιλούΓια πες αν θες μάρκα/εταιρία, μήπως και την παραγγείλει ο φαρμακοποιός μου, αν και δεν την χρειάζομαι τωρα, γιατι εδω στη Δράμα δεν συνάντησα ποτε δεξτρόζη σε φαρμακεία.

Danath
04-04-09, 19:42
καλα δεξτροζη απο φαρμακειο!

μαλτοδεξτρινη απο που ρε παιδια;

slaine
04-04-09, 21:35
Για πες αν θες μάρκα/εταιρία, μήπως και την παραγγείλει ο φαρμακοποιός μου, αν και δεν την χρειάζομαι τωρα, γιατι εδω στη Δράμα δεν συνάντησα ποτε δεξτρόζη σε φαρμακεία.

Μιχάλη δε χρησιμοποιώ πλέον και δε θυμάμαι τώρα εταιρεία κλπ, θα ρωτήσω το φαρμακοποιό μου και σου πω

skrwz21
04-04-09, 21:37
καλα δεξτροζη απο φαρμακειο!

μαλτοδεξτρινη απο που ρε παιδια;
δυσκολα θα βρεις στην Ελλαδα (εγω πηρα απο Αγγλια) κι αν βρεις θα σου κοψουν το κεφαλι, πχ xremestores ! την εχουνε τσιμπημενη

ρε φιλε απο που εισαι ? πως γινεται να μην βρισκεις γλυκοζη σε σκονη (δεξτροζη) ???
αφου μαυτες κανουνε και κατι εξετασεις νομιζω..

Danath
04-04-09, 22:33
μαλτοδεξτρινη μηπως ειναι τα carb complex

ενα προιον που κοιτουσα τετοιο ελεγε 100% maltodextrin

peris
04-04-09, 23:34
μαλτοδεξτρινη μηπως ειναι τα carb complex

ενα προιον που κοιτουσα τετοιο ελεγε 100% maltodextrin

αν λεει ετσι ναι μαλτοδεξτρινη ειναι:thumbup::thumbup:

Polyneikos
05-04-09, 09:15
δυσκολα θα βρεις στην Ελλαδα (εγω πηρα απο Αγγλια) κι αν βρεις θα σου κοψουν το κεφαλι, πχ xremestores ! την εχουνε τσιμπημενη

ρε φιλε απο που εισαι ? πως γινεται να μην βρισκεις γλυκοζη σε σκονη (δεξτροζη) ???
αφου μαυτες κανουνε και κατι εξετασεις νομιζω..

Φίλε έχεις δίκιο.Όταν ήταν εγκυος η γυναικα μου εκανε μια εξεταση προς το τελος της εγκυμοσύνης που λεγόταν καμπύλη ζαχαρου αν θυμαμαι καλα.Εκει της είχαν δώσει γλυκόζη μιλαμε για μεγαλη ποσοτητα (αφου μερικες τους έρχεται και αναγούλα από το "πετιμέζι")και μετα τους κανανε αιματολογικη αν θυμαμαι καλα ...

skrwz21
06-04-09, 15:58
Φίλε έχεις δίκιο.Όταν ήταν εγκυος η γυναικα μου εκανε μια εξεταση προς το τελος της εγκυμοσύνης που λεγόταν καμπύλη ζαχαρου αν θυμαμαι καλα.Εκει της είχαν δώσει γλυκόζη μιλαμε για μεγαλη ποσοτητα (αφου μερικες τους έρχεται και αναγούλα από το "πετιμέζι")και μετα τους κανανε αιματολογικη αν θυμαμαι καλα ...

ε ναι, δεν παιζει να μην εχει γλυκοζη καποιο φαρμακειο, τωρα τι να πω δε ξερω.

Danath, carb complex ειναι καλο τσιμπατο αν το βρηκες σε καλη τιμη.
παντως γενικα μαλτοδεξτρινη πανω απο 10 ευρω το κιλο δε λεει να δωσεις, ειναι τα τραγικα ακριβα..

Exci
07-04-09, 00:53
Φίλε έχεις δίκιο.Όταν ήταν εγκυος η γυναικα μου εκανε μια εξεταση προς το τελος της εγκυμοσύνης που λεγόταν καμπύλη ζαχαρου αν θυμαμαι καλα.Εκει της είχαν δώσει γλυκόζη μιλαμε για μεγαλη ποσοτητα (αφου μερικες τους έρχεται και αναγούλα από το "πετιμέζι")και μετα τους κανανε αιματολογικη αν θυμαμαι καλα ...
Nαι, στα δοχεια που παιρνω απο φαρμακειο γραφει "για χρηση στη ζαχαροπλαστικη και σε Ιατρικες εξετασεις" :P

Βrawny το δοχειο μου γραφει απεξω Συνδεσμος ΑΕ, αν θες τηλεφωνο πες μου.

BRaWNy
07-04-09, 09:30
Nαι, στα δοχεια που παιρνω απο φαρμακειο γραφει "για χρηση στη ζαχαροπλαστικη και σε Ιατρικες εξετασεις" :P

Βrawny το δοχειο μου γραφει απεξω Συνδεσμος ΑΕ, αν θες τηλεφωνο πες μου.Δεν χρειάζεται τηλέφωνο, αν χρειαστώ θα το πω στον φαρμακοποιό και θα το παραγγείλει αυτός.

Περιμένω και του slaine την φίρμα, να έχω δύο επιλογές αν δεν μπορουμε να βρουμε αυτή, εκτός κι αν πρόκειται για την ίδια.

slaine
07-04-09, 17:50
Δεν χρειάζεται τηλέφωνο, αν χρειαστώ θα το πω στον φαρμακοποιό και θα το παραγγείλει αυτός.

Περιμένω και του slaine την φίρμα, να έχω δύο επιλογές αν δεν μπορουμε να βρουμε αυτή, εκτός κι αν πρόκειται για την ίδια.

Μιχάλη δουλεύω αυτές τις μέρες και δεν προλαβαίνω δεν έχω περάσει από το φαρμακείο. δε σε ξέχασα όμως. 1 κιλό 5 ευρώ το είχα πάρει. θα σε ενημερώσω σύντομα.

BRaWNy
07-04-09, 18:55
Μιχάλη δουλεύω αυτές τις μέρες και δεν προλαβαίνω δεν έχω περάσει από το φαρμακείο. δε σε ξέχασα όμως. 1 κιλό 5 ευρώ το είχα πάρει. θα σε ενημερώσω σύντομα.Με την ησυχία σου, δεν είπα να το κα΄νεις αμέσως κλπ.
Το φόρουμ δεν θα φύγει:)

skrwz21
07-04-09, 18:56
Δεν χρειάζεται τηλέφωνο, αν χρειαστώ θα το πω στον φαρμακοποιό και θα το παραγγείλει αυτός.

Περιμένω και του slaine την φίρμα, να έχω δύο επιλογές αν δεν μπορουμε να βρουμε αυτή, εκτός κι αν πρόκειται για την ίδια.

Μιχαλη για δεξτρο ψαχνεις ? 4,5ευρω το κιλο εχει, εδω σε μενα 3 φαρμακεια που εχω ρωτησει εχουνε ολα !

BRaWNy
07-04-09, 19:06
Μιχαλη για δεξτρο ψαχνεις ? 4,5ευρω το κιλο εχει, εδω σε μενα 3 φαρμακεια που εχω ρωτησει εχουνε ολα !Δεν ψάχνω τωρα για δεξτρο.
Απλά επειδή εδω στη Δράμα δε συνάντησα πουθενά σε φαρμακείο να έχουν, ρώτησα όποιος ξέρει να μου πει φίρμα/εταιρία απο δεξτρο σε φαρμακεία, ωστε όταν θα θελήσω, να πω τον φαρμακοποιό μου να παραγγείλει.
Αν θες πες και εσυ την φίρμα αυτης που βρίσκεις σε φαρμακεία.

ovelix
07-04-09, 19:38
για δεξτροζη ονομα εταιρειας ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ αε τηλ 2102693600

BRaWNy
07-04-09, 20:26
για δεξτροζη ονομα εταιρειας ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ αε τηλ 2102693600
OK, το ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ το έχω, το ανέφερε κι άλλος.
Αν υπάρχει και καμμιά άλλη, πειτε την

skrwz21
07-04-09, 20:51
Δεν ψάχνω τωρα για δεξτρο.
Απλά επειδή εδω στη Δράμα δε συνάντησα πουθενά σε φαρμακείο να έχουν, ρώτησα όποιος ξέρει να μου πει φίρμα/εταιρία απο δεξτρο σε φαρμακεία, ωστε όταν θα θελήσω, να πω τον φαρμακοποιό μου να παραγγείλει.
Αν θες πες και εσυ την φίρμα αυτης που βρίσκεις σε φαρμακεία.

τι εννοεις φιρμα? δεν υπαρχουν πολλων ειδων γλυκοζη..
γλυκοζη σε σκονη, ετσι θα το ζητησεις..
γιατι υπαρχει και ενα αλλο φαρμακο σε σκονη με το ονομα δεξτροζη, μη σου δωσει τπτ αλλο, καταλαβες.
Αυτο που θελουμε χρησιμοποιειται στην ζαχαροπλαστικη οπως ειπε ο φιλος πιο πανω και σε ιατρικες εξετασεις επισης.. (ξεχασανε τα τουμπανα οι βλακες..:rolf:)

και μενα αυτη της' ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ 'ειναι

BRaWNy
08-04-09, 09:22
τι εννοεις φιρμα? δεν υπαρχουν πολλων ειδων γλυκοζη..
γλυκοζη σε σκονη, ετσι θα το ζητησεις..
γιατι υπαρχει και ενα αλλο φαρμακο σε σκονη με το ονομα δεξτροζη, μη σου δωσει τπτ αλλο, καταλαβες.
Αυτο που θελουμε χρησιμοποιειται στην ζαχαροπλαστικη οπως ειπε ο φιλος πιο πανω και σε ιατρικες εξετασεις επισης.. (ξεχασανε τα τουμπανα οι βλακες..:rolf:)

και μενα αυτη της' ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ 'ειναιΜη στεναχωριέσαι, ξερω τι ζητάω όταν θέλω κάτι απο φαρμακείο κλπ.
Και ο φαρμακοποιός μου είναι σχετικός.
Απλά θελω φίρμα, για να ξέρουμε απο που θα παραγγείλουμε, αλλά και να κοιτάξουμε στο βιβλίο με τα φαρμακευτικά προϊόντα που έχει ο φαρμακοποιός, για να δουμε και περισσότερες λεπτομέρειες όπως συστατικά, ποσότητες κλπ.

Όσο για την δεξτρόζη απο ζαχαροπλαστεία, πολύ πιθανόν να μην είναι ακριβως δεξτρόζη, αν πας και ζητήσεις απο εργαστηριο ζαχ/κης κλπ., και να σου πουν ότι είναι.
Και αυτό στο λέω γιατι έκανα και ζαχαροπλάστης και διανομέας γλυκών.

skrwz21
08-04-09, 11:47
Όσο για την δεξτρόζη απο ζαχαροπλαστεία, πολύ πιθανόν να μην είναι ακριβως δεξτρόζη, αν πας και ζητήσεις απο εργαστηριο ζαχ/κης κλπ., και να σου πουν ότι είναι.
Και αυτό στο λέω γιατι έκανα και ζαχαροπλάστης και διανομέας γλυκών.

οχι αυτη που σου λεω της ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ απο φαρμακεια ειναι οχι απο ζαχαροπλαστειο.

ρε ζαχαροπλαστη. για πες καμια συνταγη να κανουμε, γιατι μας της κρυβεις.???
ξερεις οτι δεν τρωμε γλυκα ειδικα αυτη την περιοδο, οποτε στειλε κατι σε lowfat-high protein ξερεις εσυ!!!:thumbup:
να βαλουμε τη μανα να φτιαξει

ioannis1
08-04-09, 22:36
μιχαλη πουτιγκα κανεις καλη;

BRaWNy
09-04-09, 09:33
μιχαλη πουτιγκα κανεις καλη;Δεν εχω κάνει ποτε.

Αυτό με το οποίο ασχολήθηκα, ηταν να φτιάχνω τουλουμπάκια κυρίως και μερικά άλλα σιροπιαστά γλυκά.
Απο κει και πέρα, περισσότερο με την διανομή.

Η γυναίκα μου και οι αδελφές της είναι οι ειδικές σε αυτό το θέμα.

Όσο για συνταγές, τα τουλουμπάκια τα έφτιαχνα σε ειδική μηχανή, και δεν θυμάμαι την συνταγη κλπ, ετσι κι αλλιως δεν θα βοηθούσε, διότι μερικά πράγματα είναι και πως θα το βλέπεις εκεινη τη στιγμή που το ετοιμάζεις, αν με πιάνεις.

Αν σας ενδιαφέρουν τα γλυκά ή και συνταγές, μαγειρική κλπ, υπάρχει ένα σάιτ κάποιων φίλων μου, που περιέχουν αυτά που θέλετε.
http://www.cooksite.gr/

mantus3
09-04-09, 20:18
σε ποιο δουλευες?

BRaWNy
09-04-09, 21:09
σε ποιο δουλευες?Οικογενειακό απο την πλευρά του πεθερού μου

Stephany
10-04-09, 18:35
Βασικά ειχα διαβάσει πως σύμφωνα με το Αμερικάνικο κολέγιο αθλητριατρικής, ο αθλητής πρέπει να λαμβάνει 1,5γρ υδατάνθρακα ανά κιλο βάρους 30λεπτά μετά την προπόνηση, & για 4-6 ώρες να καταναλώνει άλλα 1,5γρ/κιλό βάρους με συχνότητα κάθε 2ώρες. Έτσι γίνεται η πλήρης αναπλήρωση του μ. γλυκογόνου. Αυτό πως το κρίνετε,είναι καλό για κάποιον που κάνει όγκο ασπούμε? Το διάβασα & μου έκανε εντύπωση, μου φαίνεται κάπως πολύ ο υδατάνθρακας!

RUHL
10-04-09, 19:06
Βασικά ειχα διαβάσει πως σύμφωνα με το Αμερικάνικο κολέγιο αθλητριατρικής, ο αθλητής πρέπει να λαμβάνει 1,5γρ υδατάνθρακα ανά κιλο βάρους 30λεπτά μετά την προπόνηση, & για 4-6 ώρες να καταναλώνει άλλα 1,5γρ/κιλό βάρους με συχνότητα κάθε 2ώρες. Έτσι γίνεται η πλήρης αναπλήρωση του μ. γλυκογόνου. Αυτό πως το κρίνετε,είναι καλό για κάποιον που κάνει όγκο ασπούμε? Το διάβασα & μου έκανε εντύπωση, μου φαίνεται κάπως πολύ ο υδατάνθρακας!

Ποιο πολυ μου φενετε θα γηνεις χοντρη παρα να αναπληρωσεις κατι.

Μερικες ερωτησεις-υποθεσεις

Αυτοι τι προπονηση κανανε?τι αθλητες ηταν? εχει σημασια
Στον πραγματικο κοσμο το ιδιο ειναι να κανεις προπονηση χερια με μια προπονηση ποδια?

Μετα ολοι μηλανε για αναπληρωση τι να αναπληρωσεις? αχαχαχ εγω πιστευω ποιο πιθανο να υπερπληρωσεις
Συνηθως στις ερευνες κανουν πηραματα σε αθλητες που ειναι υπο νηστεια(δεν τρωνε πολλες ωρες πριν)
Αλλα στο ββινγκ υπαρχει κατι τετοιο? δεν το νομιζω
Ακομα και ποδια πλατη στηθος να εχεις 2,5 ωρες προπονηση δεν θα πας γλυκογονο 0 ουτε το πρωι μετα απο 8 ωρες παλι δεν ειναι 0δενικα τα επιπεδα εγω τα νουμερα που θυμαμε ηταν στο 60-70% να φτασεις μετα απο μια προπονηση δεν ειναι 0%

To λιγοτερο που θα σε νιαζει θα ειναι η αναπληρωση
Και ξερετε τι γηνετε ο εξτρα υδατανθρακας αφου πιασεις το 100%:evil2::evil2:(ρωτηστε τον KATERINH και billy15 :evil2: αυτοι ξερουν)

leangains
11-04-09, 01:12
Συνηθως στις ερευνες κανουν πηραματα σε αθλητες που ειναι υπο νηστεια(δεν τρωνε πολλες ωρες πριν)
Αλλα στο ββινγκ υπαρχει κατι τετοιο? δεν το νομιζω


speak for yourself :P:P

tezaman
11-04-09, 01:31
Ποιο πολυ μου φενετε θα γηνεις χοντρη παρα να αναπληρωσεις κατι.

Μερικες ερωτησεις-υποθεσεις

Αυτοι τι προπονηση κανανε?τι αθλητες ηταν? εχει σημασια
Στον πραγματικο κοσμο το ιδιο ειναι να κανεις προπονηση χερια με μια προπονηση ποδια?

Μετα ολοι μηλανε για αναπληρωση τι να αναπληρωσεις? αχαχαχ εγω πιστευω ποιο πιθανο να υπερπληρωσεις
Συνηθως στις ερευνες κανουν πηραματα σε αθλητες που ειναι υπο νηστεια(δεν τρωνε πολλες ωρες πριν)
Αλλα στο ββινγκ υπαρχει κατι τετοιο? δεν το νομιζω
Ακομα και ποδια πλατη στηθος να εχεις 2,5 ωρες προπονηση δεν θα πας γλυκογονο 0 ουτε το πρωι μετα απο 8 ωρες παλι δεν ειναι 0δενικα τα επιπεδα εγω τα νουμερα που θυμαμε ηταν στο 60-70% να φτασεις μετα απο μια προπονηση δεν ειναι 0%

To λιγοτερο που θα σε νιαζει θα ειναι η αναπληρωση
Και ξερετε τι γηνετε ο εξτρα υδατανθρακας αφου πιασεις το 100%:evil2::evil2:(ρωτηστε τον KATERINH και billy15 :evil2: αυτοι ξερουν)

+500 δισεκατομμύρια:thumbup:

Levrone
20-04-09, 12:12
Γεια σας, πρώτο μήνυμα που γράφω.
Σχετικά με το θέμα, παίρνω απο φαρμακείο μονο δεξτρόζη, είναι χύμα, αλλά τη συσκευάζουν σε φιαλάκια των 75 γραμμαρίων που τα 8 (=600γραμ. συνολικά) κάνουν 7 ευρώ. Πίνω τη δεξτρόζη μαζί με την πρωτείνη αμέσωσ μετά την προπόνηση.
Απλά μια ερώτηση έχω να κάνω. Δεξτρόζη και στη δίαιτα; Η στη δίαιτα κόβεται και αυτή; Θα απαντούσα πως ναι, αν κάποιος ξέρει καλύτερα ας μας πει.

NASSER
20-04-09, 12:21
Καλως ηρθες στο φορουμ Levrone. Ανδιβασεις και στα αρθρα της διατροφης, θα δεις πως η καλυτερη επιλογη αρχικα ειναι να μειωσεις την συνησταμενη δοση στο μισο. Αν θες να συνεχισεις σε πιο απαιτητικη γραμμωση τοτε μονο την κοβεις.
Διαβασε αμα μπορεις τα αρθρα ;):welcome:

RUHL
20-04-09, 13:19
Γεια σας, πρώτο μήνυμα που γράφω.
Σχετικά με το θέμα, παίρνω απο φαρμακείο μονο δεξτρόζη, είναι χύμα, αλλά τη συσκευάζουν σε φιαλάκια των 75 γραμμαρίων που τα 8 (=600γραμ. συνολικά) κάνουν 7 ευρώ. Πίνω τη δεξτρόζη μαζί με την πρωτείνη αμέσωσ μετά την προπόνηση.
Απλά μια ερώτηση έχω να κάνω. Δεξτρόζη και στη δίαιτα; Η στη δίαιτα κόβεται και αυτή; Θα απαντούσα πως ναι, αν κάποιος ξέρει καλύτερα ας μας πει.
Πανακριβο επειδη 1 κιλο =3-5 ευρω

Polyneikos
20-04-09, 13:52
Γεια σας, πρώτο μήνυμα που γράφω.
Σχετικά με το θέμα, παίρνω απο φαρμακείο μονο δεξτρόζη, είναι χύμα, αλλά τη συσκευάζουν σε φιαλάκια των 75 γραμμαρίων που τα 8 (=600γραμ. συνολικά) κάνουν 7 ευρώ. Πίνω τη δεξτρόζη μαζί με την πρωτείνη αμέσωσ μετά την προπόνηση.
Απλά μια ερώτηση έχω να κάνω. Δεξτρόζη και στη δίαιτα; Η στη δίαιτα κόβεται και αυτή; Θα απαντούσα πως ναι, αν κάποιος ξέρει καλύτερα ας μας πει.

Απόσπασμα από ένα πολύ χρήσιμο αρθρο του Musleboss ,Μεταπροπονητική Διατροφή, το οποίο βρίσκεται στο τμημα της Διατροφής ή και στα Αρθρα αν ψαξεις.

Υδατάνθρακες

Περίοδος όγκου: 1.1 γραμμάρια υδατανθράκων ανά κιλό άπαχης μάζας. 50% προερχόμενα από γλυκόζη(γλυκόζη=δεξτρόζη) και 50% προερχόμενα από μαλτοδεξτρίνη

Π.χ. για 80 κιλά άπαχης μάζας, αντιστοιχούν 88 γραμμάρια υδατανθράκων (44γρ γλυκόζης και 44 γραμμάρια μαλτοδεξτρίνης)

Περίοδος γράμμωσης: 0.55 γραμμάρια υδατανθράκων ανά κιλό άπαχης μάζας. 50% προερχόμενα από γλυκόζη και 50% προερχόμενα από μαλτοδεξτρίνη

(ακόμη σε προπονήσεις μιας μικρής μυϊκής ομάδας, οι υδατάνθρακες μπορούν να μειωθούν περαιτέρω)

Για πιο αναλυτικα διάβασε το link που σου βαζω για την Μεταπροπονητική Διατροφη (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=68&Itemid=57)

υ.γ. Καλως ήρθες στο :bodybuildinggr:,μπες αν θες και στα νεα μελη να συστηθεις και να σε χαιρετισει ο κοσμος.:welcome:

Zuki1000k6
25-04-09, 03:50
Παιδια 1000 συγνωμη για το ξεθαμα αλλα εχω ψαξει σχεδον σε ολα τα φαρμακεια εδω στο Περιστερι για δεξτροζη(γλυκοζη)-μαλτοδεξτροζη και δεν βρισκω πουθενα,ασε που μολις τους ρωταω με κοιτανε με ενα περιεργο υφακι...:shifty:Επισης ρωτησα και σε ζαχαροπλαστεια αλλα εχουν μονο σε υγρη μορφη....:(

Ξερει κανεις που να ειναι εδω στην Αθηνα που στο καλο μπορω να βρω και σε τι τιμη????:bowdown::bowdown::bowdown:


Ευχαριστω προκαταβολικα..!!!:^^:

skrwz21
25-04-09, 13:24
Παιδια 1000 συγνωμη για το ξεθαμα αλλα εχω ψαξει σχεδον σε ολα τα φαρμακεια εδω στο Περιστερι για δεξτροζη(γλυκοζη)-μαλτοδεξτροζη και δεν βρισκω πουθενα,ασε που μολις τους ρωταω με κοιτανε με ενα περιεργο υφακι...:shifty:Επισης ρωτησα και σε ζαχαροπλαστεια αλλα εχουν μονο σε υγρη μορφη....:(

Ξερει κανεις που να ειναι εδω στην Αθηνα που στο καλο μπορω να βρω και σε τι τιμη????:bowdown::bowdown::bowdown:


Ευχαριστω προκαταβολικα..!!!:^^:

γλυκοζη σε σκονη θα ζητησεις.. 4,5-5ευρω το κιλο οχι περισσοτερο
Υπαρχει σε ολα σχεδον τα φαρμακεια, επι παραγγελειας φυσικα γιατι δε νομιζω να την εχουνε χυμα στο μαγαζι, οι περισσοτεροι..

Zuki1000k6
29-04-09, 20:02
Λοιπον τελικα οπως ειπα δεν βρηκα πουθενα δεξτροζη και μεσα στην απελπισια μου πηγα στο super και πηρα αυτη σε υγρη μορφη στην φωτο....Κανει αυτη η ΟΧΙ...???Αν ναι σε τι ποσοτητα την χρησιμοποιω???


http://img91.imageshack.us/img91/592/glikozid.th.jpg (http://img91.imageshack.us/my.php?image=glikozid.jpg)

skrwz21
29-04-09, 20:15
ποπο τι πηρες ρε τσακαλι ?? δεν επαιρνες μελι καλυτερα :rolf:?

KATERINI 144
29-04-09, 20:21
γιατι τη επρεπε να παρει δλδ skrwz21 ?! αυτη ειναι η γλυκοζη ρε :green:

KATERINI 144
29-04-09, 20:22
Λοιπον τελικα οπως ειπα δεν βρηκα πουθενα δεξτροζη και μεσα στην απελπισια μου πηγα στο super και πηρα αυτη σε υγρη μορφη στην φωτο....Κανει αυτη η ΟΧΙ...???Αν ναι σε τι ποσοτητα την χρησιμοποιω???


http://img91.imageshack.us/img91/592/glikozid.th.jpg (http://img91.imageshack.us/my.php?image=glikozid.jpg) ενα κουταλι τις σουπας τρωω εγω μαζι με την πρωτεινη, τωρα απο γραμμαρια και τετοια δεν τα πολυψαχνω για να σου πω.

Zuki1000k6
29-04-09, 20:28
ενα κουταλι τις σουπας τρωω εγω μαζι με την πρωτεινη, τωρα απο γραμμαρια και τετοια δεν τα πολυψαχνω για να σου πω.



Ωραιος!Thanks!:clap:

skrwz21
29-04-09, 23:24
σε σκονη μου φαινεται οτι ειναι καλυτερη αν εβρισκες, δεν βαζω και ορκο ομως..
εγω σκονη εχω, τωρα δε ξερω τι να σου πω

Zuki1000k6
29-04-09, 23:51
σε σκονη μου φαινεται οτι ειναι καλυτερη αν εβρισκες, δεν βαζω και ορκο ομως..
εγω σκονη εχω, τωρα δε ξερω τι να σου πω


Να σου πω την αληθεια μου και γω σε σκονη θελω να την βρω αλλα πουθενα οπου και να ρωτησα τιποτα!!!:(

Σε αυτη την μορφη ρε γαμωτο δεν μπορω να την παιρνω στο γυμναστηριο...ΠΡΕΠΕΙ να βρω σε σκονη..!!!

ΒΟΗΘΕΙΑ ρε παιδια!!!Απο Αθηνα κανεις να ξερει που εχει σιγουρα??????????????????:lol::lol:

skrwz21
30-04-09, 00:19
τραβα στο φαρμακειο εκει στο συνταγμα.. διπλα απο την wind και τις ολυμπιακες αερογραμμες νομιζω.. αυτο το φαρμακειο σου παραγγελνει αμα θες..

Zuki1000k6
30-04-09, 01:13
τραβα στο φαρμακειο εκει στο συνταγμα.. διπλα απο την wind και τις ολυμπιακες αερογραμμες νομιζω.. αυτο το φαρμακειο σου παραγγελνει αμα θες..


:bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:





:toast::toast:

leangains
30-04-09, 03:53
αυτό που δείχνεις στη φοτο το σιρόπι γλυκόζης κάτι μου λέει ότι έχει πρώτη ύλη άμυλο καλαμποκιού εεε?? έτσι είναι?

αν είναι έτσι, ξέχασε το, θα πάς σε φαρμακείο και θα ζητήσεις γλυκόζη σε σκόνη, αν σου πουν δεν έχω, θα ξαναπείς δεξτρόζη=γλυκόζη σε σκόνη για ιατρικές εξετάσεις, αν σου ξαναπούν δεν έχουμε, θα πεις μήπως γίνεται να φέρετε από την αποθήκη-τον προμηθευτή σας??
αποκλείεται να μην έχουν δλδ πως μετράναι εκεί που μένετε την αντίσταση ινσουλίνης? η εκδήλωση αντίστασης γλυκόζης είναι πρόδρομη του σακχαρώδη διαβήτη.

αν του πεις τη θέλω για ροφήματα θα σου πεί να πάς στο σουπερ μάρκετ και να αγοράσεις φρουκτόζη ή αυτό που
αγόρασες. :sneaky::sneaky::evilno::evilno::evilno::thumbdown::thumbdown::thumbdown:

όσο για την ποσότητα που ρωτάς Zuki1000k6 υπάρχει λίγο πιο πάνω αν μη τι άλλο, τι δεν κατάλαβες από αυτό που έγραψε ο Polyneikos???:unsure::unsure::(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:( :chinese::chinese:

αν δεν κατάλαβες κάτι από αυτό που διάβασες να ρωτήσεις, μην μένεις με απορίες, αλλά να το διαβάσεις! το διάβασες?? που μπερδεύτηκες??? στη μαλτοδεξτρίνη???

ovelix
30-04-09, 12:19
Zuki1000k6 η εταιρια Συνδεσμος που τροφοδοτει και τα φαρμακεια με δεξτροζη ειναι διπλα σου στα Ν.Λιοσα τηλ 2102693600 ,Ψαρρων 17 και αιγινης ,πρεπει να ειναι κοντα στη πασαρελα το ζαχαροπλαστειο εκει στην στρογγυλη πλατεια

Zuki1000k6
30-04-09, 15:50
Φιλε leangains το μονο που λεει απο πισω το σιροπι που πηρα ειναι ''Φυσικη τροφη απο καλαμποκι''προφανως ειναι αυτο που λες οποτε δεν θα την δοκιμασω καν....Οσο για την δοσολογια εχω καταλαβει καλα για την σκονη το μισο περιπου του βαρους μας σε γραμμαρια,απλα δεν λεει πουθενα δοσολογια για την υγρη μορφη σαν αυτη που πηρα γι αυτο και ρωτησα...;) Παντως 1000 ευχαριστω για την απαντηση σου!!!:toast::toast::toast:

Zuki1000k6
30-04-09, 15:54
Zuki1000k6 η εταιρια Συνδεσμος που τροφοδοτει και τα φαρμακεια με δεξτροζη ειναι διπλα σου στα Ν.Λιοσα τηλ 2102693600 ,Ψαρρων 17 και αιγινης ,πρεπει να ειναι κοντα στη πασαρελα το ζαχαροπλαστειο εκει στην στρογγυλη πλατεια



Ωωραιοοοος φιλε μου!!!!!!Νομιζω καταλαβα περιπου που λες,θα παρω ενα τηλ πρωτα να τους ρωτησω....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!:toast::toast::toast:

sctp
30-04-09, 18:38
Γλυκοζη εμποριου σε υγρη μορφη ειναι 80% καθαροτητας,τωρα η γλυκοζη εχει πυκνοτητα 1.54γρ/ml *0.8(καθαροτητα) = 1.232 δλδ. μια κουταλια της σουπας(15ml)
εχει 18.48γρ γλυκοζη.:)

leangains
01-05-09, 00:51
^^ μια χαρά το γράφεις.

Ωστόσο, γιατί να αγοράζουμε κάτι με 80% και όχι με 100% και γιατί να αγοράζουμε προιόν με "ύποπτη" πρώτη ύλη καλαμπόκι, αντί για ζαχαρότευτλο.

σαν να θέλουμε κρέας για σάντουιτς και να αγοράζουμε αλλαντικά γαλοπούλα απτο σουπερ μαρκετ και όχι στήθος γαλοπούλα απτο κρεοπωλείο.

sctp
01-05-09, 10:35
^^ μια χαρά το γράφεις.

Ωστόσο, γιατί να αγοράζουμε κάτι με 80% και όχι με 100% και γιατί να αγοράζουμε προιόν με "ύποπτη" πρώτη ύλη καλαμπόκι, αντί για ζαχαρότευτλο.

σαν να θέλουμε κρέας για σάντουιτς και να αγοράζουμε αλλαντικά γαλοπούλα απτο σουπερ μαρκετ και όχι στήθος γαλοπούλα απτο κρεοπωλείο.

Glucose (Glc), a monosaccharide (or simple sugar) also known as grape sugar, blood sugar, or corn sugar, is a very important carbohydrate in biology.(http://en.wikipedia.org/wiki/Glucose) .Οσο αναφορα το 80% ..γιατι πιστευω η πλειονοτητα δε μπορει να βρει τη γλυκοζη-δεξτροζη σε σκονη δυστηχως ;)

leangains
02-05-09, 00:33
^^ ωραία μια χαρά κάνε κ google στο που παράγεται και τι γεννετική παρέμΒαση έχει υποστεί το καλαμποκάκι το οποίο έχει πρώτη ύλη το σιροπάκι σου. και Βρες και τη παραγωγη έχει ετήσια και που καταναλωνεται αυτη

αν τη παράγεις από μέλι να τη πεις honey sugar και αν από ζάχαρη να τη πεις sugar sugar

δεν καταλαΒαινω γιατι σωνει κ καλα να παρεις γλυκοζη αν δε Βρεις γλυκοζη σε σκονη, φαε παττατα ή μέλι ή ζάχαρη (ναι ζάχαρη).

είναι σαν να μου λες δε Βρισκω whey και αντι να φαω ασπράδια ή κοτόπουλο ή μοσχαρι, πάω στο σουπερ μάρκετ και αγοράζω εΒαπορε γάλα

sctp
02-05-09, 10:01
Για να μην παρεξηγουμε,εγω δεν προτεινα τι να παρεις και τι να μην παρεις,το τοπικ αναφερετε σε γλυκοζη-δεξτροζη(μεταπροπονητικα,το οποιο λενε οτι αυξανει την πρωτεϊνοσυνθεση παραπανω απο τα αλλα carbs) και απλα αναφερα καποια πραγματα που ηξερα,δε ξερω γιατι στραβωνεις φιλε Leangains.:unsure: Οσο αναφορα τις γενετικες παρεμβασεις δε νομιζω να γινονται συγκεκριμενα στο καλαμποκι και μονο,γινονται παντου δυστηχως..και αυτο για τη μεγιστοποιηση του κερδους-παραγωγης εστω και αν αυτο επιβαρυνει την υγεια του καταναλωτη σε ενα βαθμο,τωρα αν εισαι τοσο χωμενος στα πραγματα και ξερεις κατι παραπανω για το καλαμποκι,ευχαριστως να ακουσω.

KATERINI 144
02-05-09, 10:55
ενταξη ο lean ειναι λιγο ζοχάδας τελευταία γιατι δεν βρίσκει καλες φωτο για τα hot babes μην τον παρεξηγείτε :P:P:P:P




δεν καταλαΒαινω γιατι σωνει κ καλα να παρεις γλυκοζη αν δε Βρεις γλυκοζη σε σκονη, φαε παττατα ή μέλι ή ζάχαρη (ναι ζάχαρη).
οπως τα λεει ειναι, ακομη και η ζαχαρι κανει για μετα την προπόνηση, παντως εγω δεν τα ξεψειρίζω τοσο πολυ, για μενα μια χαρα ειναι και το σιρόπι γλυκόζης.

(μια ακομη επιλογή ειναι και οι ρυζογκοφρετες :idea:)

leangains
02-05-09, 13:35
@ sctp
δε στραβώνω, δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. τώρα που το ξαναδιάβασα ίσως να φαίνεται κάπως. αν σου φάνηκε ότι σε έθιξα, apologies!
επειδή δούλευα παράλληλα στο πισιο και ακόμα κάνει πράξεις το μπρίκι εδώ και 12 ώρες κάνω πράξεις, να φανταστείς ξυπνάω και το ξαναβάζω να κάνει πράξεις, ουτε overclocking καταλαβαίνει ούτε τίποτα. όπως το γράφεις είναι, υπάρχουν πηγές κ ο slaine (νομίζω) κάτι είχε ποστάρει. βρες κ θα το συζητήσουμε.

@ κατερινι.

λατρεία βρήκα στη γύρα αυτό που έλεγες ;) ΗΟΤ ΗΟΤ ΗΟΤ είσαι εσύ... :bowdown::bowdown:

ρυζογκοφρέτες :thumbup: αντί για ψωμί της τρώω :toast: άσε τα σιρόπια για τα νυχτοπερπατήματα με τα τεμάχια 2+1 δώρο :P:P:P

Gregory G
14-05-09, 13:41
παιδια εγς εχω το carboplex τισ mdy και ι δοση εχει 25 γρ μαλτο...ηθελα ν ρςτισς κατι..εγω κανω διατηρηση και ειμαι 73 κιλα .μετα τιν πρποπονηση πινο αμινο και κρεατινη και μετα απο κανα εικοσαλεπτο την πρωτεινη...μπορςνα ωαλς και την μαλτο μεσα?κρεατινη παιρνς μονο 5 γρ μετα την προπονηση...

blackgym
02-06-09, 13:11
μπορουμε αντι για σημπληρωμα να τρωμε 2 ξυνομηλα (χωρις φλουδα) περιεχουν 46 γρμ περιπου υδαταθρανκα αλλα δεν ξερω τι τυπου

μπορει κανεις να βοηθησει στο ερωτημα μου?

KATERINI 144
02-06-09, 13:28
για μετά την προπόνηση λες?!

αν αυτο εννοείς και δε θελεις να πάρεις συμπλήρωμα (αν και δεν ειναι συμπληρώματα αυτά) φάε μέλι.

blackgym
02-06-09, 13:33
για μετά την προπόνηση λες?!

αν αυτο εννοείς και δε θελεις να πάρεις συμπλήρωμα (αν και δεν ειναι συμπληρώματα αυτά) φάε μέλι.

ειμαι σε γραμμωση πρεπει να φαω μελι λες? εχω ακομα 5 εβδομαδες.. διλαδι τα ξινομηλα δεν κανουν απλα για να φαω υδαταθρανκα και ναι συμπληρωματα θελω να τα αποφυγω σε αυτη την διετα και οσο λιγοτερο ζαχαρη ..αφου να φανταστεις περνω πρωτεινη της reflex poy που εχει λιγα ζαχαρα!

KATERINI 144
02-06-09, 13:39
πολύ στη δικη σου κατάσταση (με αυτά που παίρνεις εννοώ) τρώνε μονο την πρωτεΐνη σκέτη, εγώ δεν το θεωρω σωστο αυτο, φαε η' μελι η' δεξτροζη-γλυκοζη, για τα μηλα δεν ξερω να σου πω σηγουρα αν κανει, ας πει και καποιος αλλος τη γνωμη του.

blackgym
02-06-09, 13:56
πολύ στη δικη σου κατάσταση (με αυτά που παίρνεις εννοώ) τρώνε μονο την πρωτεΐνη σκέτη, εγώ δεν το θεωρω σωστο αυτο, φαε η' μελι η' δεξτροζη-γλυκοζη, για τα μηλα δεν ξερω να σου πω σηγουρα αν κανει, ας πει και καποιος αλλος τη γνωμη του.

22γρ εχει καθε μηλο και ειναι διαβιτικα (ασχετο ) και περιχουν λιγοτερη ζαχαρη απο τα μηλα τα κλασικα + σε χορτενουν σε κρατανε κανα 2ορο για το προτελευταιο γευμα που κανω (πατατα+πρωτεινη)

με αυτα που παιρνω προτινεις το πρωι υδαταθρανκα> εγω δεν εχω βαλειι μονο 30-40 πρωτεινη ..διοτι με 4 ξυνομηλα την μερα και 2 πατατες μου βγενει ο υδαταθρανκας γυρω 140 γρμα και θελω να κανω αυστηρη διετα χαμηλων υδαταθρανκων καλα λιπαρα και καμια 200αρια γρ πρωτεινη

Niiick
02-06-09, 13:56
εγω παρολο που ειχα για υδαταθρακα βρωμη το πρωι και κανα 2 αγγουρια μεστη μερα αμα πειναγα μετα τι προπ εβαζα μαζι με τα ασπραδια μου και μια καλη κουταλια γλυκου μελι ισως και 2 καποιες φορες

KATERINI 144
02-06-09, 14:03
22γρ εχει καθε μηλο και ειναι διαβιτικα (ασχετο ) και περιχουν λιγοτερη ζαχαρη απο τα μηλα τα κλασικα + σε χορτενουν σε κρατανε κανα 2ορο για το προτελευταιο γευμα που κανω (πατατα+πρωτεινη)
συγνώμη το επόμενο γεύμα μετα το μεταπροπονητικο το τρως 2 ώρες μετά?!
μισή ώρα μετά θα το τρως!!

skrwz21
02-06-09, 14:04
φιλε τα ξυνομηλα που λες δεν ειναι και οτι καλυτερο για μετα την προπονηση και γενικα τα φρουτα δεν κανουν σε περιοδους γραμμωσης αφου περιεχουν φρουκτοζη η οποια ειναι καλο να αποφευγεται, οχι παντα αλλα ως επι το πλειστον..

φαε κατι αμυλουχο μετα το γυμναστηριο οπως ρυζι, πατατα ή ακομα και δεξτροζη αναλογα σε τι επιπεδα βρισκεσαι

blackgym
02-06-09, 14:11
συγνώμη το επόμενο γεύμα μετα το μεταπροπονητικο το τρως 2 ώρες μετά?!
μισή ώρα μετά θα το τρως!!

πανω κατω ναι γυρω στις 6 τελιωνω τροω 8 και ξανατρογω 11 με 11 και μιση

σκεφτομαι για συμπληρωμα δεξτροζης και φαι 7:30 , φιλε κατερινη 44 γραμ πρωτεινης δεν προλαβενουν να αποροφηθουν μεσα σε μιση ωρα για αυτο τροω μετα απο 2 ωρες περιπου..

skrwz21
02-06-09, 14:16
φιλε κατερινη 44 γραμ πρωτεινης δεν προλαβενουν να αποροφηθουν μεσα σε μιση ωρα για αυτο τροω μετα απο 2 ωρες περιπου..

ποιος το λεει αυτο ??

blackgym
02-06-09, 14:20
αν τρογω που λες μιση ωρα μετα δεν στεκει

1) αν παρω δεχτροζη με αμινο 5γρ ειναι στιν πρωτη φαση του μετροπονητικου ροφηματοσ

2) μετα απο 20 λεπτα πινω την πρωτεινη σιγα σιγα αρα εχει περασει ιδη το μισαωρο μπορει και 45 αρα αν γινουν αυτα μεχρι τις 6:45 το προτελευταιο γευμα το κανω 7:45-8:00 και το τελευταιο γευμα (5-6 ασπραδια αυγου + αμινο + σαλατα μαρουλι) στιε 11:30 που βρισκομαι σπιτι διοτι δουλευω και εχει δουλεια τετοια ωρα και ειναι αφησικο να καθαριζω αυγα μπροστα στους πελατες μου


αρα πρωινο 7 ασπραδια αυγου + fish oil+αμινο+αργινι

προγευμα 2 ξινομηλα + πρωτεινη 30γρ, 2 φις οιλ

μεσημεριανο φιλετα πατατα 200 , 150

πριν την προπονηση αμινο+αργινι +λιποδιαλιτης

μετα απο την προπονηση
35 γρ δεχτροζη + αμινο
μετα απο 20 λεπτα
πρωτεινη ρεφλεχ 40γρ

2 ωρες μετα τιν προπονηση στο συνολο μαζι με το μεταπρονητικο
φιλετο 200γρ πατατα 150γρ +1 φισ οιλ

και τελευταιο γευμα
7 ασπραδια αυγου+ σαλατα μαρουλι+2 φιση οιλ+gaBBA


Καλο ειναι αυτο το προγραμμα διατροφης πιστευω δεν υπερβενει τις 2000 θερμιδες (2600 θερμιδες συντηρης με τον συντελεστη 1700 θερμιδες χωρις συντελεστη

KATERINI 144
02-06-09, 14:20
σκεφτομαι για συμπληρωμα δεξτροζης και φαι 7:30 , φιλε κατερινη 44 γραμ πρωτεινης δεν προλαβενουν να αποροφηθουν μεσα σε μιση ωρα για αυτο τροω μετα απο 2 ωρες περιπου..μην είσαι τόσο σίγουρος, μετά την προπόνηση σα σφουγγάρι ρουφάνε οι μυες :thumbup:

blackgym
02-06-09, 14:22
ποιος το λεει αυτο ??

υδαταθρανκα + καπακι υδαταθρανκα? εδω για γραμμωση παμε ..αλλοι λενε μετα την προπονηση εως υπνου καθολου υδαταθρανκα..τελοσπαντων επιδει υπαρχουν πολλες γνωμες εντελει δεν ξερεις ποιον να ακολουθησεις και πας εως να αρχιζεις να μαθενεις με τι τροφες προσαρμοζεται το σωμα σου...

λοιπον τα νουμερα μου βγηκαν
ΣΥΝΟΛΑ

262
158

27
260 γρμ πρωτεινη , 158 υδατ 27 λιπαρα 1927 θερμιδες περιπου 1,75 υψος 79 κιλα ειμαι τωρα και βφ περιπου 14%

skrwz21
02-06-09, 14:30
υδαταθρανκα + καπακι υδαταθρανκα? εδω για γραμμωση παμε ..αλλοι λενε μετα την προπονηση εως υπνου καθολου υδαταθρανκα..τελοσπαντων επιδει υπαρχουν πολλες γνωμες εντελει δεν ξερεις ποιον να ακολουθησεις και πας εως να αρχιζεις να μαθενεις με τι τροφες προσαρμοζεται το σωμα σου...

λοιπον τα νουμερα μου βγηκαν
ΣΥΝΟΛΑ

262
158

27
260 γρμ πρωτεινη , 158 υδατ 27 λιπαρα 1927 θερμιδες περιπου 1,75 υψος 79 κιλα ειμαι τωρα και βφ περιπου 14%

ποιος υδατανθρακας ?? για πρωτεινη δεν ειχες γραψει ?

πιες 44γ μετα το gym και μετα απο 40-60 λεπτα κανε γευμα με υδατανθρακα ρε φιλε ειναι απλο γιατι ψαχνεσε τοσο πολυ με λεπτομερεις, 1η φαση και 3η φαση και λιγο λιγο..

blackgym
02-06-09, 14:39
ποιος υδατανθρακας ?? για πρωτεινη δεν ειχες γραψει ?

πιες 44γ μετα το gym και μετα απο 40-60 λεπτα κανε γευμα με υδατανθρακα ρε φιλε ειναι απλο γιατι ψαχνεσε τοσο πολυ με λεπτομερεις, 1η φαση και 3η φαση και λιγο λιγο..

η λεπτομερια κανει την διαφορα ;)

αυτη την διατροφη που εγραψα πριν με τα ξυνομηλα πριν πω για υταθρανκα μου τιν εχουν γραψει ..δεν τιν εβγαλα απο την κεφαλη μου

skrwz21
02-06-09, 15:47
η λεπτομερια κανει την διαφορα ;)

αυτη την διατροφη που εγραψα πριν με τα ξυνομηλα πριν πω για υταθρανκα μου τιν εχουν γραψει ..δεν τιν εβγαλα απο την κεφαλη μου

ok οπως νομιζεις, εγω παντως διαφωνω με τα φρουτα για πηγη υδατανθρακα και ειδικα σε γραμμωση, ας πουνε και αλλοι τη γνωμη τους

eas2000
02-06-09, 15:48
Εγώ πάντως αμφισβητώ την αναγκαιότητα των παραπάνω συμπληρωμάτων.
Πιστεύω οτι δεν έχουν καμία απολύτως χρησιμότητα (θεωρητικά μονο ίσως, στην πράξη δεν υπάρχει καμία διαφορά).

Το παραπάνω ισως δεν ισχύει σε περιπτώσεις που λαμβάνουμε και κρεατίνη, εκει χρησιμευει καπως.

Exci
02-06-09, 18:10
συγνώμη το επόμενο γεύμα μετα το μεταπροπονητικο το τρως 2 ώρες μετά?!
μισή ώρα μετά θα το τρως!!
Προσωπικα μεχρι και μια ωρα μετα το πεταπροπονητικο, νιωθω το στομαχι μου ακομα φουλ..Εκτος και αν πρεπει να φαω αναγκαστικά.. :-|

skrwz21
02-06-09, 18:42
Προσωπικα μεχρι και μια ωρα μετα το πεταπροπονητικο, νιωθω το στομαχι μου ακομα φουλ..Εκτος και αν πρεπει να φαω αναγκαστικά.. :-|

και γω καπως ετσι νοιωθω αλλα τρωω αναγκαστικα ;)


υ.γ περιμενω γνωμες γιαυτο που ειπα πιο πανω για τον blackgym !

anjelica
04-06-09, 15:56
εχω μπερδευτει εντελως..ποσο δεξτροζη πρεπει να παρω στο μεταπροπονητικο??? δεν ξερω ποσο ειναι η αλιπη μου μαζα. Πινω whey 1 σκουπ+5γρ.κρεατινη+2 κουταλακια δεξτροζη.Ολα σε ενα σεικ μηπος κανω λαθος?????????????

vagg
04-06-09, 16:00
μεταπροπονητικα 2 scoop whey,koytalakia???του γλυκου;;;λιγο ειναι...βαλε παραπανω

anjelica
04-06-09, 17:57
μεταπροπονητικα 2 scoop whey,koytalakia???του γλυκου;;;λιγο ειναι...βαλε παραπανω

οταν λεμε παραπανο ποσο????????20γρ?30γρ???

iliaspap88
04-06-09, 17:58
οταν λεμε παραπανο ποσο????????20γρ?30γρ???

πρεπει να ειναι 2 κουταλιες της σουπας... 35γρ περιπου...

anjelica
04-06-09, 18:00
πρεπει να ειναι 2 κουταλιες της σουπας... 35γρ περιπου...

Ευχαριστω!

anjelica
04-06-09, 18:47
μεταπροπονητικα 2 scoop whey,koytalakia???του γλυκου;;;λιγο ειναι...βαλε παραπανω

2 scoop whey??? ειμαι 54 κιλα,εαν εχω ας πουμε 34 μαζα*0.55=18,7,το ενα scoop ειναι 24,δεν αρκει????? επισης πρεπει να προσθετω και αλατι,και πολυ νερο ?οπως λεει το αρθρο"μεταπροπονητικη διατροφη?

vagg
05-06-09, 12:19
αμα κανονικα περνεις ενα σκουπ μετα την προπονηση βαλε λιγο παραπανω επειδη εκεινη την ωρα εχεις αυξημενες αναγκες,βαλε 1,5 αν τα 2 σου φαινονται πολυ
τωρα για τη δεξτροζη λεγονται πολλα...αλλος 8α πει ενα γραμμαριο ανα κιλο αλλος μισο και κα8ενας τα δικα του με λιγα λογια...εξαρτατε και απο το τι θες να κανεις
εσυ με 20γρ πιστευω εισαι κομπλε,κατα τη γνωμη μου δεν χρειαζετε να δινουμε και τοση βαση σε αυτο,απλα θες να ανεβασεις λιγο την ινσουλινι σου,ειτε 20 ειτε 30 ειτε 40 θα την κανεις τη δουλεια σου:green:

leangains
05-06-09, 14:52
θέλετε να τα μπλέξουμε λίγο περισσότερο?
μετά την προπόνηση η ευαισθησία ινσουλίνης είναι ψηλά, επομένως όλο και λιγότερη ποσότητα υδατάνθρακα θα προκαλέσει κορυφή στη ινσουλίνη, ανάλογα με την ινσουλινοευαισθησία που έχει κάποιος (σωματικό ποσοστό λίπους, διατροφή, ένταση προπόνησης). ο λόγος που χρησιμοποιείται η γλυκόζη (και μάλλον δεν το έχετε καταλάβει, μια που δυστυχώς ή δεν διαβάζεται προσεχτικά ή δε διαβάζεται καθόλου) (δεν αναφέρομαι στα παραπάνω μηνύματα και σαφώς όχι στην κοπελιά που έχει εμφανώς διαβάσει το άρθρο) είναι για να αναπληρώσει κάποιος το μυικό γλυκογόνο, αυτός και κανένας άλλος λόγος (από,τι ξέρω για την ώρα και καταλαβαίνω, ούτε προσθέτει ο υδατάνθρακας στην πρωτεινοσύνθεση, ή μάλλον συνησφέρει με το να μην δεσμεύεται πρωτείνη για δημιουργία γλυκογόνου, αλλά αυτού καθεαυτού δε συμμετέχει) , αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για άμεση αναπλήρωση (αναερόβιο μέχρι μυικής δυστοκίας, αερόβιο υψηλής έντασης, πολύωρο αερόβιο) τότε μπορεί να ακολουθήσει γεύμα σύνθετων υδατανθράκων για να μην προκαλέσει μεγάλη κορύφη στην ινσουλίνη με ότι αυτή συνεπάγεται

GRF
05-06-09, 16:50
ο λόγος που χρησιμοποιείται η γλυκόζη (και μάλλον δεν το έχετε καταλάβει, μια που δυστυχώς ή δεν διαβάζεται προσεχτικά ή δε διαβάζεται καθόλου) (δεν αναφέρομαι στα παραπάνω μηνύματα και σαφώς όχι στην κοπελιά που έχει εμφανώς διαβάσει το άρθρο) είναι για να αναπληρώσει κάποιος το μυικό γλυκογόνο, αυτός και κανένας άλλος λόγος (από,τι ξέρω για την ώρα και καταλαβαίνω, ούτε προσθέτει ο υδατάνθρακας στην πρωτεινοσύνθεση, ή μάλλον συνησφέρει με το να μην δεσμεύεται πρωτείνη για δημιουργία γλυκογόνου, αλλά αυτού καθεαυτού δε συμμετέχει) ,

Κάνεις κάποιο λάθος, αν ο σκοπός χρήσης της γλυκόζης ήταν αποκλειστικά και μόνο η αναπλήρωση του μυϊκού γλυκογόνου, τότε θα αρκούσε ίση ποσότητα οποιουδήποτε άλλου υδατάνθρακα, και προφανώς θα πετύχαινες ακριβώς το ίδιο τελικό αποτέλεσμα στην πλήρωση του μυϊκού γλυκογόνου, εφόσον πάντοτε μιλάμε για ίδιες ακριβώς ποσότητες.

leangains
05-06-09, 17:04
αν δε σε ενδιαφερει η ταχυτητα της αναπληρωσης, κάθε υδατανθρακας κανει, εκτος απο τη φρουκτόζη που μεταβολιζεται σε υπατικο γλυκογονο.

αα και προφανώς και όχι δεν θα πετυχαινες το ίδιο αποτελεσμα, μια και συνδυάζεις γλυκόζη με πρωτείνη= ακόμα μεγαλύτερη κορυφή στην ινσουλίνη, αν αναφέρεσαι αποκλειστικά σε υδατάνθρακα δλδ θες να πεις ότι η γλυκόζη δίνει διαφορετικό τελικό αποτελεσμα αποτελεσμα από κάποιον δισακχαρίτη ή πολυσακχαρίτη, διαφορετικό ως προς τι πέρα από την ταχύτητα αναπλήρωσης και την κορυφή της ινσουλίνης?

GRF
05-06-09, 17:23
αν δε σε ενδιαφερει η ταχυτητα της αναπληρωσης, κάθε υδατανθρακας κανει, εκτος απο τη φρουκτόζη που μεταβολιζεται σε υπατικο γλυκογονο.


Στην πρόταση σου την οποία έκανα quote και σχολίασα, δεν έγραψες τίποτα για ταχύτητα, είπες ότι "ο μόνος λόγος χρήσης της γλυκόζης είναι η αναπλήρωση του μυϊκού γλυκογόνου". Σαφώς και αν βάλεις και τη μεταβλητή της ταχύτητας μέσα, η γλυκόζη κάνει πιο γρήγορη αναπλήρωση, αλλά στο bodybuilding για ποιο λόγο να μας ενδιαφέρει η ταχύτητα αναπλήρωσης; Εκτός βέβαια αν κάποιος κάνει διπλές προπονήσεις μέσα στην ημέρα, κτλ. Το μυϊκό γλυκογόνο εν γένει αποκαθίσταται πολύ πιο γρήγορα από την αποκατάσταση του ΚΝΣ.

Και ότι η φρουκτόζη δεν κάνει είναι επίσης λάθος, ναι μεν μεταβολίζεται στο συκώτι, αλλά μετά ξαναβγαίνει στο αίμα ως γλυκόζη (και γι'αυτό άλλωστε έχει ένα GI γύρω στο 20, ειδάλλως θα είχε GI=0) και μπορεί (καθυστερημένα μεν) να αποκαταστήσει το μυϊκό γλυκογόνο.


αα και προφανώς και όχι δεν θα πετυχαινες το ίδιο αποτελεσμα, μια και συνδυάζεις γλυκόζη με πρωτείνη= ακόμα μεγαλύτερη κορυφή στην ινσουλίνη, αν αναφέρεσαι αποκλειστικά σε υδατάνθρακα δλδ θες να πεις ότι η γλυκόζη δίνει διαφορετικό τελικό αποτελεσμα αποτελεσμα από κάποιον δισακχαρίτη ή πολυσακχαρίτη, διαφορετικό ως προς τι πέρα από την ταχύτητα αναπλήρωσης και την κορυφή της ινσουλίνης?

Όταν λέω τελικό αποτέλεσμα, αναφέρομαι στην τελική ποσότητα γλυκογόνου στους μυς.

Είναι σαν να βάζεις βενζίνη στο αυτοκίνητο σου, είτε γεμίσεις το ντεπόζιτο σε 2 λεπτά, είτε σε 1 ώρα, πάλι στο τέλος θα είναι γεμάτο (εάν δεν σκοπεύεις να οδηγήσεις στο εν τω μεταξύ).

Η γλυκόζη μετά την προπόνηση παίζει αντικαταβολικό ρόλο. Μεγαλύτερη κορυφή στην ινσουλίνη σημαίνει μείωση του μεταπροπονητικού μυϊκού καταβολισμού.

leangains
05-06-09, 17:43
αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για άμεση αναπλήρωση (



Και ότι η φρουκτόζη δεν κάνει είναι επίσης λάθος, ναι μεν μεταβολίζεται στο συκώτι, αλλά μετά ξαναβγαίνει στο αίμα ως γλυκόζη (και γι'αυτό άλλωστε έχει ένα GI γύρω στο 20, ειδάλλως θα είχε GI=0) και μπορεί (καθυστερημένα μεν) να αποκαταστήσει το μυϊκό γλυκογόνο.
.

Ωραίος! μόνο που για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχεις και γλυκόζη κ μάλιστα σε αναλογία γλυκόζη/φρουκτόζη=2/1, αλλιώς μεταβολίζεται και αντικαθιστά το υπατικό γλυκογόνο

Το μόνο που με χαλάει με τις αναλογιες με αυτοκίνητα είναι ότι αν έχεις γιουγκο που καιει σουπερ και του βαζεις καταλυτική 100+ οκτάνια, περισσότερο κακό θα κάνεις παρά καλό, και αν του βαλεις νίτρο το πιο πιθανό να ανατιναχτείς. επίσης αν καυθστερήσεις την αναπλήρωση 1 ώρα, ακόμα κ αν κάθεσαι ανάσκελα, η μετέπειτα αναπλήρωση, θα ολοκληρωθεί σε 24+ ώρες

leangains
05-06-09, 17:53
αν θα ήθελες μπορείς να με βοηθήσεις λίγο με το παρακάτω.

αν υποθέσουμε ότι μεταπροπονητικά πίνουμε ρόφημα φρουκτόζη-πρωτείνη

η αναπλήρωση του μυικού γλυκογόνου θα γίνει από τη φρουκτόζη ή από την πρωτεινή?

edit: εννοείται αν έχεις κάτι να παρατηρήσεις στα παραπάνω σε παρακαλω να το κανεις, όλο τα ίδια και τα ίδια λεμε πόσο δεξτροζη κ πόσο μαλτο και αν είμαι 50 κιλά πόσο να βάλω κ αν είμαι 70lbm, καλά κ αυτά δε λεω

GRF
05-06-09, 18:05
Ωραίος! μόνο που για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχεις και γλυκόζη κ μάλιστα σε αναλογία γλυκόζη/φρουκτόζη=2/1, αλλιώς μεταβολίζεται και αντικαθιστά το υπατικό γλυκογόνο


Η γλυκόζη δεν είναι υποχρεωτική. Η φρουκτόζη μόνη της μπορεί να κάνει την αποκατάσταση, όχι βέβαια ως φρουκτόζη (διότι ο μυς δεν έχει ένζυμα να τη χρησιμοποιήσει), αλλά το συκώτι θα τη μετατρέψει σε γλυκόζη και θα την ξαναβγάλει στο αίμα για να πάει να αναπληρώσει το μυϊκό γλυκογόνο.

Αυτό που γράφω έχει μετρηθεί και η ταχύτητα αναπλήρωσης με τη φρουκτόζη σκέτη είναι 40% μικρότερη από αυτή με σκέτη γλυκόζη:

1: Med Sci Sports Exerc. (javascript:AL_get(this,%20'jour',%20'Med%20Sci%20Sports%20Exerc.');) 1987 Oct;19(5):491-6.Links (javascript:PopUpMenu2_Set(Menu3316904);)
Effect of different post-exercise sugar diets on the rate of muscle glycogen synthesis.

Blom PC (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=Search&Term=%22Blom%20PC%22%5BAuthor%5D&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DiscoveryPanel.Pubmed_RVAbstractPlus), Høstmark AT (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=Search&Term=%22H%C3%B8stmark%20AT%22%5BAuthor%5D&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DiscoveryPanel.Pubmed_RVAbstractPlus), Vaage O (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=Search&Term=%22Vaage%20O%22%5BAuthor%5D&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DiscoveryPanel.Pubmed_RVAbstractPlus), Kardel KR (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=Search&Term=%22Kardel%20KR%22%5BAuthor%5D&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DiscoveryPanel.Pubmed_RVAbstractPlus), Maehlum S (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=Search&Term=%22Maehlum%20S%22%5BAuthor%5D&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DiscoveryPanel.Pubmed_RVAbstractPlus).
Department of Physiology, National Institute of Occupational Health, Oslo, Norway.
The effect of repeated ingestions of fructose, sucrose, and various amounts of glucose on muscle glycogen synthesis during the first 6 h after exhaustive bicycle exercise was studied. Muscle biopsies for glycogen determination were taken before and after exercise, and every second hour during recovery. Blood samples for plasma glucose and insulin determination were taken before and after exercise, and every hour during recovery. When 0.35 (low glucose: N = 5), 0.70 (medium glucose: N = 5), or 1.40 (high glucose: N = 5) g.kg-1 body weight of glucose were given orally at 0, 2, and 4 h after exercise, the rates of glycogen synthesis were (mean +/- SE) 2.1 +/- 0.5, 5.8 +/- 1.0, and 5.7 +/- 0.9 mmol.kg-1.h-1, respectively. When 0.70 g.kg-1 body weight of sucrose (medium sucrose: N = 5), or fructose (medium fructose: N = 7) was ingested accordingly, the rates were 6.2 +/- 0.5 and 3.2 +/- 0.7 mmol.kg-1.h-1. Average plasma glucose level during recovery were similar in low glucose, medium glucose, and high glucose groups (5.76 +/- 0.24, 6.31 +/- 0.64, and 6.52 +/- 0.24 mM), while average plasma insulin levels were higher with higher glucose intake (16 +/- 1, 21 +/- 3, and 38 +/- 4 microU.ml-1).(ABSTRACT TRUNCATED AT 250 WORDS)




επίσης αν καυθστερήσεις την αναπλήρωση 1 ώρα, ακόμα κ αν κάθεσαι ανάσκελα, η μετέπειτα αναπλήρωση, θα ολοκληρωθεί σε 24+ ώρες

Συνήθως 24 ώρες επαρκούν για πλήρη αποκατάσταση του μυϊκού γλυκογόνου ακόμα και σε αθλητές που τρέχουν (πόσο μάλλον σε bodybuilders που δεν κάνουν glycogen-depleting προπονήσεις). Από την άλλη, το DOMS κρατάει κατά μέσο όρο 48-72 ώρες. Γι'αυτό το λόγο είπα ότι δεν είναι άμεσης σημασίας η αποκατάσταση του μυϊκού γλυκογόνου. Μας ενδιαφέρει βέβαια, αλλά είναι δευτερεύουσας σημασίας.

GRF
05-06-09, 18:08
αν θα ήθελες μπορείς να με βοηθήσεις λίγο με το παρακάτω.

αν υποθέσουμε ότι μεταπροπονητικά πίνουμε ρόφημα φρουκτόζη-πρωτείνη

η αναπλήρωση του μυικού γλυκογόνου θα γίνει από τη φρουκτόζη ή από την πρωτεινή?


Η αναπλήρωση του μυϊκού γλυκογόνου γίνεται πάντοτε από γλυκόζη. Τώρα αν ρωτάς από πού προέρχεται αυτή η γλυκόζη, λογικά προέρχεται από τη μετατροπή της φρουκτόζης στο ήπαρ + ό,τι γλυκόζη έχουμε ήδη στο αίμα μας. Για να πάρεις γλυκόζη από την μετατροπή της πρωτεΐνης (των αμινοξέων της δηλαδή), είναι πιο δύσκολη διαδικασία ειδικά την ώρα εκείνη.

leangains
05-06-09, 18:24
στην παραπάνω έρευνα έδιναν μόνο σακχαρα κ όχι σακχαρα πρωτείνη, απότι κατάλαβα.

Ναι τη γνωρίζω τη γλυκονεογένεση (ή τουλαχιστον έτσι νομίζω), απλά αν κατά τη διάρκεια της αναερόβιας μεταβολίζεις πυροσταφυλικό οξύ, η διαδικασία γίνεται πιο ευκολα και πιο γρήγορα και αφού ο οργανισμός ακολουθεί την αρχή της ελάχιστης ενέργειας, σκέφτομαι (υποθέτοντας) ότι θα βρεθεί σε χαμηλότερη ιδιοκατάσταση της ενέργειας με το να μετατρέψει πρωτείνη σε γλυκογόνο παρά να μεταβολίσει φρουκτόζη και να ακολουθήσει τέτοιο κύκλο για να την αναπληρώσει πάλι.

Ξέρεις αν το υπατικό ή το μυικό αναπληρώνεται πρώτα και αν η γλυκόζη αναπληρώνει μόνο μυικο?

Θα συμφωνήσω για την αποκατάσταση του γλυκογόνου, ούτε για μενα αποτελεί προτεραιότητα και ούτε χρησιμοποιώ απλό υδατάνθρακα μεταπροπονητικά, μιας κ νομίζω ότι η υψηλή ευαισθησία που νομίζω ότι έχω κάνει τη δουλειά.

αυτό το έχεις δει?

Postexercise muscle glycogen synthesis with combined glucose and fructose ingestion. - cite this + cite this
Collect - Hide Abstract + View Abstract
PURPOSE: To evaluate the efficacy of using combined glucose and fructose (GF) ingestion as a means to stimulate short-term (4 h) postexercise muscle glycogen synthesis compared to glucose only (G). METHODS: On two separate occasions, six endurance-trained men performed an exhaustive glycogen-depleting exercise bout followed by a 4-h recovery period. Muscle biopsy samples were obtained from the vastus lateralis muscle at 0, 1, and 4 h after exercise. Subjects ingested carbohydrate solutions containing G (90 g x h(-1)) or GF (G = 60 g x h(-1); F = 30 g x h(-1)) commencing immediately after exercise and every 30 min thereafter. RESULTS: Immediate postexercise muscle glycogen concentrations were similar in both trials (G = 128 +/- 25 mmol x kg(-1) dry muscle (dm) vs GF = 112 +/- 16 mmol x kg(-1) dm; P > 0.05). Total glycogen storage during the 4-h recovery period was 176 +/- 33 and 155 +/- 31 mmol x kg(-1) dm for G and GF, respectively (G vs GF, P > 0.05). Hence, mean muscle glycogen synthesis rates during the 4-h recovery period did not differ between the two conditions (G = 44 +/- 8 mmol x kg(-1) dm x h(-1) vs GF = 39 +/- 8 mmol x kg(-1) dm x h(-1), P > 0.05). Plasma glucose and serum insulin responses during the recovery period were similar in both conditions, although plasma lactate concentrations were significantly elevated during GF compared to G (by approximately 0.8 mmol x L(-1), P < 0.05). CONCLUSIONS: Glucose and glucose/fructose (2:1 ratio) solutions, ingested at a rate of 90 g x h(-1), are equally effective at restoring muscle glycogen in exercised muscles during the recovery from exhaustive exercise.
Wallis GA, Hulston CJ, Mann CH, Roper HP, Tipton KD, and Jeukendrup AE
Medicine and science in sports and exercise 40(10):1789-94, 2008 Oct

sctp
05-06-09, 22:06
Δε νομιζω να εχει καποια λογικη να παρεις φρουκτοζη μεταπροπονητικα,εστω και αν μετατρεπεται σε γλυκοζη και αποκαθιστα το μυικο γλυκογονο,για ποιο λογο να μην παρεις κατευθειαν τη γλυκοζη και να βαζεις το συκωτι σου σε αλλη μια διεργασια(εκτος αν δεν ενδιαφερεσαι για μεγιστα αποτελεσματα ή σ'αρεσουν τοσο πολυ τα φρουτα).Τωρα οσο αναφορα τις ποσοτητες π.χ o Layne(95~ κιλα) παιρνει γυρω στα 15-30γρ. γλυκοζη μαζι με το μεταπροπονητικο του ροφημα και σε ενα 40λεπτο 50-70γρ. πολυπλοκους υδατανθρακες,1.30 ωρα αργοτερα κανει και το κυριως γευμα.:weights:

GRF
05-06-09, 23:49
στην παραπάνω έρευνα έδιναν μόνο σακχαρα κ όχι σακχαρα πρωτείνη, απότι κατάλαβα.


Ναι, μόνο σάκχαρα, αφού αυτά είναι που αποκαθιστούν γρηγορότερα το μυϊκό γλυκογόνο, γιατί να δίναν και πρωτεΐνη μαζί;



Ναι τη γνωρίζω τη γλυκονεογένεση (ή τουλαχιστον έτσι νομίζω), απλά αν κατά τη διάρκεια της αναερόβιας μεταβολίζεις πυροσταφυλικό οξύ, η διαδικασία γίνεται πιο ευκολα και πιο γρήγορα και αφού ο οργανισμός ακολουθεί την αρχή της ελάχιστης ενέργειας, σκέφτομαι (υποθέτοντας) ότι θα βρεθεί σε χαμηλότερη ιδιοκατάσταση της ενέργειας με το να μετατρέψει πρωτείνη σε γλυκογόνο παρά να μεταβολίσει φρουκτόζη και να ακολουθήσει τέτοιο κύκλο για να την αναπληρώσει πάλι.


Κοίτα, αυτό που λες έχει μια λογική, καθώς αν πάρουμε μόνο τα GI και οι πρωτεΐνες και η φρουκτόζη έχουν χαμηλό (~20-30), άρα υπό συνθήκες ηρεμίας (στις οποίες αναφέρεται ο GI) έχουν μάλλον ίσες πιθανότητες να μετατραπούν σε γλυκόζη στο αίμα. Παρόλα αυτά, επειδή μεταπροπονητικά τα αμινοξέα έχουν και άλλη (προτιμητέα) τύχη, μάλλον η φρουκτόζη είναι αυτή που θα μετατραπεί σε γλυκόζη κατά προτίμηση.


Ξέρεις αν το υπατικό ή το μυικό αναπληρώνεται πρώτα και αν η γλυκόζη αναπληρώνει μόνο μυικο?

Και τα δύο αναπληρώνονται παράλληλα από αυτά που γνωρίζω.


αυτό το έχεις δει?

Postexercise muscle glycogen synthesis with combined glucose and fructose ingestion.

Ναι, την γνώριζα τη μελέτη αυτή, αλλά συγκρίνει γλυκόζη με γλυκόζη/φρουκτόζη, όχι γλυκόζη με φρουκτόζη. Το συμπέρασμα πάντως είναι ενδιαφέρον, αν και αν δεις το τόπικ του Aragon στο bodybuilding.com, είχε "προβλέψει" ότι αν η αναλογία ήταν 4:1 (όση δηλαδή και μεταξύ μυϊκού προς ηπατικό γλυκογόνο) δεν θα υπήρχε διαφορά στην ταχύτητα αναπλήρωσης. Εδώ είναι μεγαλύτερη η αναλογία ως προς τη φρουκτόζη (2:1), αλλά αν προσέξεις λίγο τα νούμερα, αυτό που στατιστικώς δεν είναι significant, στην πράξη μπορεί να έχει κάποια αισθητή διαφορά (44 vs 39 mmol/kg/h οι μέσες τιμές με γλυκόζη και γλυκόζη/φρουκτόζη αντιστοίχως).

Muscleboss
06-06-09, 00:14
δεν έχω διαβάσει το θέμα, αλλά το μάτι μου πήρε γενικά τη λέξη φρουκτόζη... και στο άρθρο μου για μεταπροπονητική διατροφή και εκατοντάδες αναγνωρισμένοι προπονητές ανα τον κόσμό δεν την προτείνουν στο μεταπροποντηικό ρόφημα.

με έρευνες εκατέρωθεν χάνουμε το νόημα νομίζω... άποψή μου.

ΜΒ

vagg
06-06-09, 01:14
παντως και μια μπυριτσα μετα την προπονηση κανει εξαιρετικη δουλεια αντι για δεξτροζη η μελι:green:
μονο κοιταχτε να μεινετε στη μια :toast:

leangains
06-06-09, 19:07
@ GRF

είχα δει καποια ποστς του ΑΑ σχετικά, αλλά αυτό στο οποίο αναφέρεσαι δε το θυμάμαι, θα το ξαναδώ νομίζω ότι ξερω που είναι.

Ευχαριστώ!!

Η αποψή σου για μη χρήση απλών υδατανθράκων ποια είναι? Θεωρείς απαραίτητη τη χρήση απλών μεταπροπονητικά?

@ Boss

Φυσικά και ό,τι προτείνεται στα άρθρο-α είναι το βελτιστο, αν δε σε πειράζει να συζητήσουμε κάτι σχετικα εδω, εκτος κ αν κρίνεται ότι είμαστε οφ και μάλλον να μεταφερουμε τη συζήτηση κάπου αλλού

Επιπλεον η φρουκτόζη επιδραει στη λεπτινη με ό,τι αυτο αρνητικό συνεπάγεται.

albertob30
08-07-09, 02:42
παιδια, διαβασα ολα τα αρ8ρα σχετικα με την δεξτροζη αλλα δεν ειδα που8ενα να λεει αν ανακατευουμε την προτεινη-δεξτροζη-μαλτοδεξτρινη με το αλατι???το αλατι μαζι με ολα αυτα ετσι?? και κατι τελευταιο.. την μαλτοδεξτρινη σε μαγαζι με συμπληρωματα την βρισκω ή σε φαρμακειο ή σε supermarket? ευχαριστω.






***πριν ανοίξουμε νεο θέμα πατάμε εδώ: [ Αναζήτηση (http://forum.bodybuilding.gr/search.php) ] να δουμε αν ήδη υπάρχει***

anthropidis
09-07-09, 21:26
Γεια σας

Βλεπω πολλα να γραφονται για τα συμπληρωματα δεξτροζης και μαλτοδεξτρινης μετα την προπονηση. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι ειναι αναγκη να τις αγοραζουμε ξεχωριστα, αφου υπαρχουν μαζι στα συμπληρωματα πρωτεινης που αγοραζουμε. Εννοω τις πρωτεινες για μαζα και οχι τις καθαρες(whey).

Ευχαριστω

thegravijia
09-07-09, 21:51
το κοστος.