PDA

Επιστροφή στο Forum : Σετ,επαναληψεις και τροπος εκτελεσης τους.



billys15
11-09-08, 15:15
Με αφορμη και τα τελευταια posts στο topic του thegravijia,κανω κι εγω αυτο το topic.Εμεινα στο ποστ του Πανου,που ειπε πως αναλογως πως εκτελουνται τα σετ,μπορουμε να προσθεσουμε ή να αφαιρεσουμε στην προπονηση.

Ας πουμε για παραδειγμα οτι θελουμε να κανουμε σετ με rest-pause,οπου φευγεις περα απο την "κανονικη" κοπωση.Επισης,βαζουμε και dropsets μεσα.Αν κανουμε κατι τετοιο μιλαμε πλεον για καθαρα H.I.T. προπονηση,σωστα? Αρα 3-5 σετ για τις μεγαλες ομαδες ειναι υπεραρκετα.

Απο την αλλη,αν θελουμε να κανουμε 20 σετ για τις μεγαλες ομαδες π.χ.,τα σετ μας θα σταματανε 1-2 επαναληψεις πριν την κοπωση ή το πολυ θα πηγαινουν μεχρι την κοπωση,χωρις ομως εξτρα τεχνικες του στυλ οπως ειπα παραπανω.

Επειδη τα εχω λιγο μπερδεμενα στο μυαλο μου,και επειδη νομιζω πως 20 σετ με r/p,dropsets,προκοπωση κλπ πανε μονο σε αυτους που παιρνουν χημικη υποστηριξη,τα λεω σωστα μεχρι εδω ή κανω καπου λαθος? :unsure: Θα ηθελα να γινει μια συζητηση πανω σ'αυτο.

RUHL
11-09-08, 15:29
εκεινα που σου ειπα να τα διαβασεις τα κοιταξες καθολου? εκεινα για τεχνικες προπονησης πιστευω απαντουτε πολλα ερωτηματα σου εκει

Muscleboss
11-09-08, 16:02
εκεινα που σου ειπα να τα διαβασεις τα κοιταξες καθολου? εκεινα για τεχνικες προπονησης πιστευω απαντουτε πολλα ερωτηματα σου εκει

πες ρε άνθρωπε τι του πρότεινες να διαβάσει για τεχνικές προπόνησης να τα διαβάσουν και οι υπόλοιποι :bblifthard:

και περίπου όπς τα λές είναι billy. οταν κάνεις 20+ σετ προτιμότερο είναι να μην μηγαίνεις σε όλα μέχρι κόπωση. από την εμπειρία μου σε προπονήσεις πολλών σετ καλό είναι να φτάνεις σε κόπωση μόνο στα τελευταία μισά σετ κάθε άσκησης, καθώς διαφορετικά θα εξαντληθείς ενεργειακά και δε θα μπορείς να αποδώσεις στις επόμενες ασκήσεις που εστιάζουν σε διαφοερικές μυικές ίνες.

ΜΒ

RUHL
11-09-08, 16:11
kαι να αποκαληψω ολα τα μυστικα να μας φτασουν και οι αλλοι :sneaky: :sneaky: στα αγγλικα ειναι αμφηβαλω αν καποιος εχει ορεξη να τα διαβασει αν και το προτηνα 100 φορες ηδη championship bodybuilding :shifty:

Hurricane38
16-09-08, 00:42
Να σε βοηθησω οσο θες πανω στο θεμα αυτο αλλα δυστυχως δεν μπορω διοτι ο καθενας για τα πραγματα αυτα εχει την αποψη του.
Ο Pavel Tsatsoyline π.χ. ενας απο τουσ μεγαλυτερουσ προπονητες της Ρωσιας υποστηριζει αυτο που λες δλδ. κανενα σετ δεν πρεπει να πηγαινει στην κοπωση αλλα να σταματαει 1-2 επαναληψεις πριν.Συνιστα ομως προπονηση ολικη 5 μερες τη βδομαδα.
Τα προγραμματα ΗΙΤ λενε για το 1-2 σετ μεχρι τελικης πτωσεως
Ο Vince Gironda λεει κανε οτι θελεις αλλα καντο σε λιγοτερο απο 45 λεπτα.Προσπαθησε να μειωνεις τα διαλλειματα πανω στα σετ και αυτο ειναι υπερτροφια
Το εχω ξαναπει οτι το καλυτερο συστημα ειναι αυτο της ενστικτωδους προπονησης οποτε ακου το σωμα σου τι εχει να σου πει και ακολουθα το.
Πρακτικα η πλατη του ανθρωπου αποτελειται απο πολλους και δυνατους μυς και οπως συμφωνουν ολοι οι προπονητες ειναι αδυνατο να την υπερπροπονησεις
Νομιζω πως 12 σετ εκ των οποιων τα 8 βαρια και τα 4 επαναληψεις για να ριξεις αιμα μεσα στον μυωνα που εχει χτυπηθει ειναι αρκετα αν δεν εισαι στη χημεια.
Εγω κανω 24 σετ την εβδομαδα για 1 μηνα,μετα κανω 2 σετ την εβδομαδα για 1 μηνα και γενικα εναλλασω τα βαρια κιλα με την ενταση.Θα δεις αν κοιταξεις βιβλιογραφια οτι ολοι μα ολοι κανουν το ιδιο.
Προσωπικα πιστευω πωσ τα προγραμματα ΗΙΤ δουλευοθν αρκει να ξερεις να πας περα απο την κοπωση.Θα χρειαστεις βοηθο,κουραγιο,αποφασιστικοτητα,το υφος του Ραμπο και 2 πετσετες,μια για τον ιδρωτα και μια για τα δακρυα :liftheavy:

slaine
16-09-08, 01:06
συμφωνώ^^. κι εγώ πάω ενστικτωδώς. αλλά τι γίνεται όταν παίρνεις πολύ λίγους υδατάνθρακες και δεν έχεις ΤΑ πρηξίματα? θα πάς μέχρι την αστοχία; θα συνεχίσεις? αυτό από μόνο του δεν είναι δείκτης ότι γυμνάστηκες σωστά. τουλάχιστον έτσι πιστεύω. αν και με την εμπειρία ξέρεις και στο περίπου που είσαι...

Hurricane38
16-09-08, 01:22
Ποιος ο λογος να μην φας υδατανθρακες παρακαλω?
Θα φας υδατανθρακες για να βγαλεις την προπονηση περα.Δεν σε κραταει η πρωτεινη απο μονη της,και λιπος θα φας αλλα θα φας καλο λιπος ψαρολαδα ελαιολαδο κλπ
Κοιτα δεν ειμαι ξερολας απο διατροφη δεν ξερω τιποτα ισως καποιος αλλος σε διαφωτισει κι εγω για διατροφη αλλουσ θα ρωτησω,αλλα εχε υπ'οψιν οτι μυικος ογκος χωρις μασα και χωρισ βαρια κιλα δεν υπαρχει.Επισης δεν μπορεις να τα βαλεις ολα καθαρα θα βαλεις και λιπος ετσι ειναι η φυση τι να κανουμε.Για κοιτα τα ζωα στη φυση τα πιο δυνατα ειναι και τα πιο μεγαλοσωμα και τα πιο χοντρα βλεπε :eleph:
Ακομα και οι αρσιβαριστες και οι παουερλιφτερς εχουν πολυ μαζα και τρομερη δυναμη αλλα και λιπος δεν γινεται να εισαι σαν τον Captain America

slaine
16-09-08, 01:56
αυτά που λες τα ξέρω.

δεν είπα να μην φας υδατάνθρακες καθόλου. απλά μ'αρέσει να κάνω εναλλαγές στη διατροφή μου και κατά καιρούς μειώνω τους υδατάνθρακες.

Hurricane38
16-09-08, 02:06
Να σου πω κατι ρε Νικολα?
Για κατσε σκεψου δλδ. ο καλος Θεος εχει γνωση δεν ειναι βλαχος ουτε μακακας οποτε τωρα αυτα τα μονοκομματα τη μια λιγους υδατανθρακες την αλλη λιγο λιπος την αλλη πολυ πρωτεινη,Ξερω κι εγω τα φοβαμαι λιγακι αυτα τα πραγματα.
Ειχα προσφατα παει στο Ιατρικο κεντρο τον πατερα μου να κανει μια εξεταση εκει λοιπον ηταν ενας καλος γιατρος ο οποιος εκανε βαρη και ειχε καλο σωματακι.Κουβεντα στην κουβεντα λοιπον μου λεει οτι η διατροφη του ββ ειναι επικινδυνη επιβαρυνει νεφρα συκωτι παγκρεας εξ'αιτιας τησ πολλης πρωτεινης τελικα η μεσογειακη διατροφη ειναι η καλυτερη μου φαινεται.Απ'ολα τα ειδη τροφων με προσοχη ομως

RUHL
16-09-08, 02:31
Κουβεντα στην κουβεντα λοιπον μου λεει οτι η διατροφη του ββ ειναι επικινδυνη επιβαρυνει νεφρα συκωτι παγκρεας εξ'αιτιας τησ πολλης πρωτεινης τελικα η μεσογειακη διατροφη ειναι η καλυτερη μου φαινεται

μυθος μαλον ο γιατρος ειχε να την ψαξει την δουλεια απο τοτε που τελιωσε την σχολη ΑΝ την ειχαν ψαξει τοτε ΑΝ λεω


Γενικα εδω ελλαδα εχουμε γεμησει κομπογιανητες τελιοφοιτους βουλγαριας :drunken: δεν λεω για τον φιλο σου γενικα το λεω γιατι πετανε ωρες ωρες κατι αστερια που σκεφτεσε τι γηνετε εδω ρε? αυτοι θε με γιατρεψουν αυριο?

pikolo
16-09-08, 15:10
συμφωνω....καμια σχεση...μονο για κρεατινη υπαρχει μια ερευνα που της αποδιδει καρκινικες ιδιοτητεσ..
αλλα και αυτο ερευνα ειναι..

pikolo
16-09-08, 15:14
Μuscleboss να τα βαλει ο ruhl ναι ..αλλα οταν καενι αρθρα και δεν απανταει καεννας τοτε ειναι προσβλητικο...δηλαδη οταν καποιοςκανει πολυ κοπο για να φτιαξει κατι και να συλλεξει στοιχεια ας του απανταμε πανω σε αυτο με την γνωση μας και ας μην το βλεπουμε απλα και αδιαφορουμε.φιλικα .pik :chinese:

mathiteuomenos
16-09-08, 23:09
μα ρε παιδια οταν κανουμε πολλα σετ και δεν τα πηγαινουμε μερι κοπωση τοτε ουσιαστικα δεν βαζουμε ογκο αφου δεν ενεργοποιουνται οι 2b ινες που ειναι για ογκο..

RUHL
16-09-08, 23:14
αυτα που ρωτουσες σελιδες 213-215 :thumbup:

Hurricane38
17-09-08, 01:20
Nα κανω μια ηλιθια διαπιστωση?Εχετε δει πολλους ανθρωπους οι αοποιοι κανουν 200+ κιλα παγκο και να μην εχουν μαζα?
Φαινεται πως η υπερτροφια και ο μυικος ογκος ειναι συνδεδεμενος με την βαρια προπονηση :liftheavy:

pikolo
17-09-08, 01:28
τα κιλα που σηκωνεις δεν εχουν τοσο μεγαλη σχεση με τον ογκο..απλα τα χρησιμοποιεις αυξανοντας τα για να στρεσαρεις περισσοτερο τον μυ στο καθορισμενο πεδιο επαναληψεων.ετσι και αλλιως οπι bbers δεν ενδιαφερονται για τα κιλα αλλα για το πως δειχνουν.

Hurricane38
17-09-08, 01:43
Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες,αλλωστε η προπονηση που κανουμε εμεις ειναι διαφορετικη απο το ββ αν και υπαρχει σχεση αναμεσα στα 2 σπορ.
Παντως το ββ σε συγκριση με το παουερ ειναι πιο υγιεινο

cool_jonnys
17-09-08, 02:19
Παντως το ββ σε συγκριση με το παουερ ειναι πιο υγιεινο

Δεν νομίζω... αν κανει καπιος BB με μεγαλα (αντε και μεσαια!) γράματα το "υγιεινό" παει περίπατο...

Hurricane38
17-09-08, 02:21
Κι εσυ ποαουρλιφτινγκ συναδελφε?

slaine
17-09-08, 02:24
νομίζω αναφέρεται καθαρά στο θέμα τραυματισμούς και η σύγριση και στα 2 είναι για χωρίς φάρμακα... άλλωστε και στα 2 για να πεις ότι θα είσαι αγωνιστικός θέλει να πάρεις διάφορα...

Hurricane38
17-09-08, 02:29
Εχει δικιο ως προς α κεφαλαια και τα μεσαια.Αγωνιστικο ββ ειναι λουκι συμφωνω.Αλλα εγω αρχισα απο αρσιβαριστας στα 14 εκανα αγωνες με συλλογουσ και ημουνα στο αθλημα μεχρι τα 26 μου.Οταν αποφασισα να ξαναπιασω βαρη στα χερια μου στα 32 μου και πηγα γυμναστηριο ξανα το παουερλιφτινγκ ηταν μονοδρομος για μενα μιας και ετσι ειχα μαθει να κανω σκουωτ αρσεις θανατου και κλιν και τζερκ

RUHL
17-09-08, 10:30
Παντως το ββ σε συγκριση με το παουερ ειναι πιο υγιεινο

Δεν νομίζω... αν κανει καπιος BB με μεγαλα (αντε και μεσαια!) γράματα το "υγιεινό" παει περίπατο...

Και στα 2 αθληματα περνουν φαρμακα με το κιλο μεχρι και σε ντοκημαντερ δηχνουν οι power lifters οτι περνουν και δεν τρεχει και τιποτα αρα αν δεν μηλαμε για φαρμακα λογω τραυματησμων που κινδηνευουν καθημερηνα οι PL το ββ ειναι πιο υγιεινο



Nα κανω μια ηλιθια διαπιστωση?Εχετε δει πολλους ανθρωπους οι αοποιοι κανουν 200+ κιλα παγκο και να μην εχουν μαζα?
Φαινεται πως η υπερτροφια και ο μυικος ογκος ειναι συνδεδεμενος με την βαρια προπονηση

Εμμμ οχι πριν πολυ καιρο θυμαμε εβλεπα τις ελαφριες κατηγοριες ανδρες 50 κιλα εκει περα ειχαν μεγιστη 150 περιπου σιγουρα οι 60-70 κιλων θα χτυπανε και 200 δεν συνδεοντε αυτα τα 2 δυναμη=ογκος οχι οταν πας για δυναμη περνεις ελαχιστη μυικη μαζα

slaine
17-09-08, 13:50
ενδεικτικά στο γυμναστήριό μου ένας πιτσιρικάς που είναι φέτες μεν αλλά τσιλιβίθρας δε (μιλάμε με μπλουζάκι είναι σαν γυμνασιόπαιδο ενώ είναι 24 περίπου) και έχει με αυστηρή τεχνική 18 επαναλήψεις στα 100 κιλά οπισθολαίμιες έλξεις τροχαλίας...

cool_jonnys
17-09-08, 15:19
Κι εσυ ποαουρλιφτινγκ συναδελφε?

:army2: :army2: :army2:

RUHL
17-09-08, 17:09
ενδεικτικά στο γυμναστήριό μου ένας πιτσιρικάς που είναι φέτες μεν αλλά τσιλιβίθρας δε (μιλάμε με μπλουζάκι είναι σαν γυμνασιόπαιδο ενώ είναι 24 περίπου) και έχει με αυστηρή τεχνική 18 επαναλήψεις στα 100 κιλά οπισθολαίμιες έλξεις τροχαλίας...


Δεν ντρεπεσε χαχαχααχχαχαχαχα που καποιο γυμνασιοπαιδο μισο απο σενα σηκωνει πολυ περισσοτερα αχχαχαχαχα


:rolf: :joker:




Πλακα κανω γιατι εγω το υποστηριζα επανω οτι γηνετε ανετα αυτο :clapping:

slaine
17-09-08, 20:01
γι'αυτο και το είπα για να τονίσω αυτό που είπες.

από την άλλη 2 χρόνια οφ με τραυματισμούς αλλά επανέρχομαι... :bbbiceps: :P