PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορεί κάποιος να γίνει (μεγάλος) μονό με τα άπλα συμπληρώμα



spiderweb
11-09-08, 21:05
Μπορεί κάποιος να γίνει (μεγάλος) μονό με τα άπλα συμπληρώμα ;

peris
11-09-08, 21:09
Μπορεί κάποιος να γίνει (μεγάλος) μονό με τα άπλα συμπληρώμα ; καλυτερα να ροτησεις αν μπορει να γινει καποιος μεγαλος με διατροφη και βοηθεια συμπληροματον γιατι ετσι οπος το θετεις ειναι σα να περιμενεις αποτελεσματα μονο απο τα σιμπληροματα και η δικια μου απαντηση αν ακουλουθησεις σοστη διατροφη και παρεις τα σοστα σιμπληροματα ειναι ναι

the_big_litho
11-09-08, 21:10
πιστευω ειναι αρκετοι σε αυτο το φορουμ που ειναι σε πολυ καλο επιπεδο χωρις να κανουν χρηση αναβολικων. εξαρταται βεβαια απο το τι θεωρεις μεγαλος...

peris
11-09-08, 21:11
πιστευω ειναι αρκετοι σε αυτο το φορουμ που ειναι σε πολυ καλο επιπεδο χωρις να κανουν χρηση αναβολικων. εξαρταται βεβαια απο το τι θεωρεις μεγαλος... +1 :awesome:

RUHL
11-09-08, 21:45
Η απαντηση σε αυτο που ρωτας ειναι ΟΧΙ με μεγαλα γραματα κιολας

Πολυ μεγαλος γηνεσε μονο με το φαγητο τα συμπληρωματα ειναι πολυ χαμηλα σε οφελη μονο ελαχιστα δουλευουν ενω η μεγαλυτερη πληψηφια ειναι μουφα το 90-95%

Διευκρινησε τι θεωρης μεγαλος εστω με στατς(πχ 180 95 κιλα 10% λιπος λεμε τωρα) μην ποσταρεις καμια φωτο του κολεμαν :lol: :lol:

Antonio
11-09-08, 21:52
To ζητούμενο,και φυσικά το πιο δύσκολο να επιτευχθεί, πιστεύω οτι είναι η ποιότητα και όχι η ποσότητα.

Niiick
11-09-08, 21:52
Διατροφη , προπονηση, ξεκουραση κομπλε, και καποια συμπληρωματα μεσα αν 8α σε κανουν ΜΕΓΑΛΟ?εγω πιστευω πως μπορεις να γινεις πολυ καλως,πολυ,παρα πολυ!!!αλλα μεχρι ενα σημειο.εγω το σημειο που εχω στο μυαλο μου ειναι απιαστο χωρις αασ.Ποσος και πως θελεις να γινεις ΕΣΥ ομως?

RUHL
11-09-08, 21:59
To ζητούμενο,και φυσικά το πιο δύσκολο να επιτευχθεί, πιστεύω οτι είναι η ποιότητα και όχι η ποσότητα.

:box1: :box1: :box1: :box1: oκ ινες τοτε :sneaky: :sneaky: :P

Spyro D
12-09-08, 17:40
μεγαλος....?τι θες να πεις?.....90-100-120...κιλα γραμμωμενα μαλλον οχι..... :green:
Αλλα σιγουρα μπορεις να γινεις μεγαλος....να εχεις ενα σωμα που σιγουρα δεν θα περναει απαρατηριτο.... :bodybuilder2:

thegravijia
12-09-08, 18:14
φιλε αλλο τα 90 κιλα γραμωμενα και αλλο τα 120 ... εγω πιστευω πως μπορεις αλλα με τα χρονια καθε χρονο θα εχεις διαφορες με διατροφη κ προπονηση... αλλα οχι μεγαλες...
οποτε θελει υπομονη κ να ψαχνεσαι συνεχως για να μαθαινεις πραγματα κ φυσικα να προπονησε συνεχεια ....

οχι επειδη ειναι καλοκαιρι τα παραταω ή επειδη με αφησε η γκομενα...

peris
12-09-08, 19:18
φιλε αλλο τα 90 κιλα γραμωμενα και αλλο τα 120 ... εγω πιστευω πως μπορεις αλλα με τα χρονια καθε χρονο θα εχεις διαφορες με διατροφη κ προπονηση... αλλα οχι μεγαλες...
οποτε θελει υπομονη κ να ψαχνεσαι συνεχως για να μαθαινεις πραγματα κ φυσικα να προπονησε συνεχεια ....

οχι επειδη ειναι καλοκαιρι τα παραταω ή επειδη με αφησε η γκομενα... καλα να καποιος βγει εκτος προπονησης επειδη τον αφησε η γκομενα ειναι για πολλες :box: :box: :box: :box1: :box1: :box1: :box1:

gym mind
12-09-08, 19:39
Απλα χωρις φαρμακο το σωμα εχει ενα οριο,εναν "κοφτη" οπου δεν παει αλλο...Με το φαρμακο τα ορια σχεδον εξαφανιζονται...Ομως το φαρμακο ειναι κ η αρχη της καταστροφης πιστευω,κατι σαν ναρκωτικο..Μολιςταματησεις να παιρνεις κ δειςτο σωμα σου να πεφτει αποτομα τρελαινεσαι κ ξαναπεφτεις στον κυκλο,κατι σαν τα ναρκωτικα..Συνδρομο του Αδωνη δεν λεγεται αυτο??Αν κανω λαθος ας με διωρθωσουν αυτοι που ξερουν..Εγω παντως προτιμω να ειμαι ''μικροτερος'' κ υγειης κ με την ιδια αυτοπεποιθεση παντα,παρα ''μεγαλος'' μετα ''μικροτερος'' μετα παλι μεγαλος κ παει λεγοντας

billys15
12-09-08, 20:29
Ομως το φαρμακο ειναι κ η αρχη της καταστροφης πιστευω,κατι σαν ναρκωτικο..Μολιςταματησεις να παιρνεις κ δειςτο σωμα σου να πεφτει αποτομα τρελαινεσαι κ ξαναπεφτεις στον κυκλο,κατι σαν τα ναρκωτικα..

Συμφωνω 100% σε αυτο :thumbup: .Αν δεν εχεις ψυχικη δυναμη και αρχισεις το φαρμακο πολυ πιθανον "την εκατσες".




Εγω παντως προτιμω να ειμαι ''μικροτερος'' κ υγειης κ με την ιδια αυτοπεποιθεση παντα,παρα ''μεγαλος'' μετα ''μικροτερος'' μετα παλι μεγαλος κ παει λεγοντας

Αυτο εξαρταται απο σενα.Εννοειται οτι θα χασεις καποιο ποσοστο απο τα κερδη,αλλα μην νομιζεις οτι ειναι οπως επικρατουσε παλια που λεγανε οτι ξαναγυρνας στην αρχικη σου κατασταση.Παλια=no pct...

the_big_litho
12-09-08, 20:31
φιλε gym mind θα διαφωνησω λιγο. εχω ακουσει πολλες φορες για το γενετικο οριο μυικης διαπλασης απο γυμναστες, αθλητες, γιατρους κτλ αλλα εχει ποτε φτασει κανενας σ αυτο? εννοω πως ξερει καποιος οτι φτανει στον ΄κοφτη'? εχει προπονηθει τοσα χρονια και δεν εχει πια προοδο? δηλαδη εχει χρησιμοποιησει ολες τις μεθοδους προπονησης και διατροφης και δεν τον πιανει καμια? τελευταια το ακουω πολυ συχνα αλλα μου φαινεται σαν δικαιολογια απο καποιους για να μπουν σε κυκλο με φαρμακο η να τα παρατησουν
για το δευτερο σκελος τωρα παλι θα διαφωνησω. δεν μπορουμε να παρομοιασουμε αθλητες που χρησιμοποιουν καποιες αναβολικες ουσιες με junkies. δεν τιθεμαι υπερ των αασ αλλα εχω πολλους φιλους που με ορθολογικη χρηση δεν ειναι ουτε ναρκωμανεις ουτε πασχουν απο συνδρομα και ειναι ολο το χρονο σε πολυ κατασταση. φυσικα υπαρχουν παραδειγματα σαν και αυτους που ειπες αλλα δεν ειναι ολοι ετσι
φιλικα
Γιωργος

gym mind
12-09-08, 20:38
Απλα φιλε μου παρουσιαζουμε τις 2 οψεις του ιδιου νομισματος...Απο εκει κ περα ο καθενας ειναι υπευθηνος για τον εαυτο του...

RUHL
12-09-08, 21:25
εννοω πως ξερει καποιος οτι φτανει στον ΄κοφτη'?
Ξερουν αλλοι για μας :lol: :green: ε βιλλ τι λες? :lol:
Εμενα ειναι 101 κιλα 8-10 λιπος χερι 48 cm :rabbit: σε καμια 5+ χρονακια αν πανε ολα καλα ισως απηλησω αυτα τα νουμερα :greenalien:

SOLID
12-09-08, 22:46
To ζητούμενο,και φυσικά το πιο δύσκολο να επιτευχθεί, πιστεύω οτι είναι η ποιότητα και όχι η ποσότητα.


:awesome: :awesome: :awesome: :awesome:




GYM MIND wrote:Post Reply with quote
Απλα φιλε μου παρουσιαζουμε τις 2 οψεις του ιδιου νομισματος...Απο εκει κ περα ο καθενας ειναι υπευθηνος για τον εαυτο του...


Συμφωνω απολυτα!!!

peris
12-09-08, 23:17
γνωμη μου παντως εμενα χορις ποσοτητα δεν ιπαρχει ποιοτητα :bodybuilder2: γιατι αν δεν ιπαρχουν μυες θα εισαι ενας αδινατος γραμμομενος και? :clown2: :sleeping:

billys15
13-09-08, 12:55
εννοω πως ξερει καποιος οτι φτανει στον ΄κοφτη'?
Ξερουν αλλοι για μας :lol: :green: ε βιλλ τι λες? :lol:

Χαχα ναι καταλαβα :D .Για να δουμε αν πεσουν μεσα.

manos_
15-09-08, 15:48
Και μιας που αναφερατε τα φαρμακα. Εχει φαγωθει ενας φιλος μου να μου δωσει ενα πολυ γνωστο φαρμακο. Μου λεει θα τρομαξεις απο την δυναμη. Επειδη ειμαι και χαρακτηρας που μου αρεσει να δοκιμαζω αλλα αν βρω κατι που με ανεβαζει ψυχολογικα απλα κολλησα του λεω οχι μαν γιατι μετα δεν προκειτε να ξεκολησω ποτε απο αυτα και θα καταστραφω. Μου λεει παρτο για δυο μηνες και μετα κοφτο. Τι νοημα εχει αυτο δεν ξερω. Νταξει για δυο μηνες θα πεταω και μετα θα ξενερωσω με την ζωη μου.Εγω πιστευω οτι αν μπεις σε αυτη τη διαδικασια δεν βγαινεις ποτε γιατι εθιζεσε σε αυτο που νοιωθεις. Και επειδη μερικα πραγματα ειναι σταθερα ο δυσκολος δρομος ειναι παντα ο πιο σιγουρος.

gym mind
15-09-08, 15:55
Μανο καλα το σκεφτεσαι...Μην κανεις καμια βλακεια...Τhe hard way is the way for the real men(τωρα μου ηρθε αυτο!!!!)

RUHL
15-09-08, 18:44
2 μηνες ανετα φτανουν και μπορεις να προκαλεσεις μεγαλη ζημεια απο φαρμακα αν πηγαινεις τυφλα και δεν ξερεις

Αλλα εγω σε ρωταω αντε 2 μηνες περνεις το σουπερ φαρμακο και περνεις 40 κιλα στον παγκο τους αλλους 2 μηνες που παλι θα πεσεις στα ιδια κιλα? τι θα κανεις?
Μαλον πρεπει να το κοιταμε πιο μακροπροθεσμα



ΥΓ το αστειο ειναι αυτος που εφτιαξε το τοπικ χαχαχαχα εξαφανηστικε

_kwstas_
22-01-09, 08:10
και αυτο ειναι το λιγοτερο μπορει να κανεις ανεπανορθοτη ζημια σε ζωτικα σου οργανα! που ειναι το βασικοτερο και οχι σε 2 μηνες αλλα και σε 2 μερες.. αλλα ετσι ειναι οταν εχεις τα μυαλα εξω απο το κεφαλι δεν σκευτεσε!! ξεκοληστε απο τις βλακεις καποια στιγμη!!!

Polyneikos
22-01-09, 09:31
Παιδια ας μην κατακρίνουμε όσους πάίρνουν φαρμακο γιατί έτσι προσβάλλουμε και άτομα που μπαινουν εδω μεσα,μελη μας.Δεν ξερω κατα ποσό είναι εφικτο με την λεγόμενη ορθολογική χρήση καποιος να αποφυγει 100% τους κινδύνους,σίγουρα αν θελει να πει καποιος play safe να κατσει στα αυγά του αλλά επειδή είμαστε και σε bodybuilding forum μην αφορίζουμε καταστασεις και πρόσωπα.
Τώρα αν μπορεί καποιος να γίνει μεγάλος αναλόγως τι θεωρούμε μεγάλο.Το κακό είναι ότι βλεπωντας περιοδικα και χαζεύοντας ιντερνετ αποτυπώνεται στο μυαλό μας η εικόνα των επαγγελματιων,η γνωμη μου είναι ότι δεν θεωρούνται αυτοι μονο μεγάλοι.Το bodybuilding δεν ειναι μονο για αυτούς που είναι 120 κιλά,7 % λίπος και σηκώνουν 180 κιλά πάγκο,ΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ, ΝΑΙ,αναφερεται σε αυτους.Το bodybuilding είναι και για αυτους που είναι 80 κιλα,σηκώνουν 90 κιλα πάγκο,είναι στο 15%,20% λίπους αλλά προσπαθούν μεσω της προπονησης να βελτιωθούν.Αν αυτός που είναι 80 κιλα φτασει στα 90 καποια στιγμη μετα απο χρόνια,ναι,δίπλα από έναν φυσιολογικο ανθρωπο φαίνεται μεγαλος,και σίγουρα είναι μεγαλος για τον εαυτό του γιατί ξερει τι δρόμο τραβηξε για να φτασει ως εκει.
Όλα είναι θεμα επιλογής πορείας,οποτε περί ορεξεων κολοκυθόπιτας.
Με αυτη την οπτικη γωνια,με σωστη προπόνηση και διατροφή,έξυπνη χρήση συμπληρωματων κατα την ταπεινη,υποκειμενικη μου γνώμη,μπορεί καποιος να γίνει μεγάλος.

RAMBO
22-01-09, 12:13
το αν θα παρεισ ((φαρμακα)) εξαρταται απο τι τι θεσ.π.χ καποιοσ μπορει να λεει οτι δεν με ενδιαφερει να ζησω 100 χρονια αλλα λιγα και να εχω ικανοποιηση το ονειρο μου.βεβαι για να παρεισ σημαινει οτι ξερεισ τισ επιπτωσεισ και εισαι υπευθυνοσ για την συνεχεια.αν και οι περισσοτεροι σκεφτονται μονο το αμεσο μελλον και οχι μετα....... :smash:

slaine
22-01-09, 15:10
Αν αυτός που είναι 80 κιλα φτασει στα 90 καποια στιγμη μετα απο χρόνια,ναι,δίπλα από έναν φυσιολογικο ανθρωπο φαίνεται μεγαλος,και σίγουρα είναι μεγαλος για τον εαυτό του γιατί ξερει τι δρόμο τραβηξε για να φτασει ως εκει :clap: :clap: :clap:

και κάτι άλλο ίσως κάπως άσχετο. μαθετε να αγαπάτε την προπόνηση για την προπόνηση και όχι για τα αποτελέσματα. έτσι και θα συνεχίσετε να το κάνετε για όλη σας τη ζωή και ευχαριστημένοι θα είστε και δε θα πέσετε σε περίεργα "κόλπα" του στυλ πάρε αυτό θα σε βοηθήσει να γίνεις κολμαν κλπ κλπ. προσωπικά είμαι αντίθετος στη χρήση παρά μόνό ίσως σε επαγγελματίες ή άτομα με κάποια προβλήματα πχ υπογοδανισμό.

αλλά για να μείνω στο τοπικ ναι μπορείς να γίνεις "μεγάλος" με συμπληρώματα +τέλεια διατροφή +τέλεια προπόνηση.

BRaWNy
22-01-09, 15:45
Factors of Growth Potential (http://www.ironaddicts.com/forums/showthread.php?t=12532)

Το αν θα γίνει κάποιος "μεγάλος" κλπ και κατα πόσο κλπ, δεν έχει σχέση με τα συμπληρώματα, και σε μεγάλο βαθμό ουτε και με τα ΑΑΣ.

Steve KinG STyLe
22-01-09, 15:58
:affraid: Αγαπητε Μιχαλλη που χαθηκες??? :)
Παντως ωραιο το λινκ :awesome:

slaine
22-01-09, 15:59
Μιχάλη αναφέρεσαι σε γεννετικά καθορισμένους παράγοντες οι οποίοι παίζουν παααααααααααρα πολύ σημαντικό ρόλο.

για να φτάσεις κοντά στα γεννετικά σου όρια θέλει πολλή δουλειά όποια κι αν είναι αυτα τα γεννετικά νομίζω.

και ταυτόχρονα επειδή με φυσικό τρόπο δε μπορείς να τα αλλάξεις αυτά (νομίζω δηλαδή διορθώστε με αν κάνω λάθος :^^: ) δε θα έπρεπε να μας απασχολεί αυτό πολύ όσο το να βελτιώσουμε προπόνηση/διατροφή

Steve KinG STyLe
22-01-09, 16:01
Απο ενδιαφερον πως θα γινοταν να ελενξουμε αν "εχουμε" τα καταληλλα προαναφερθεντα στοιχεια???

slaine
22-01-09, 16:05
φαντάζομαι με εξετάσεις αίματος/ούρων/μαλλιών ανάλογα με την ώρα και άλλες εξετάσεις πάνω σε μυικές συσπάσεις, τεστ κοπώσεως και αλλα πολλά που συνυπολογίζοντάς τα βγάζεις άκρη. υποθέτω δεν ξέρω σίγουρα

BRaWNy
22-01-09, 16:15
Παιδιά μην εστιάζεστε λάθος.
Η σωστή προπόνηση, διατροφή κλπ, θα βοηθήσουν κάποιον να φτάσει στο ανώτερο που επιτρέπουν τα γεννετικά του, αλλά ΚΑΙ τα ορμονικά του, σωματολογικά του και τέτοια.
Επίσης, μερικά απο αυτά στο λινκ, μπορουν να βελτιωθούν μέσω προπόνησης, διατροφής κλπ, ή και ακόμη να χειροτερέψουν κλπ.

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημα του τόπικ αυτού, διότι η όλη υπόθεση είναι στο μεγαλύτερο μέρος της ατομική/προσωπική.

Με λίγα λόγια, τα συμπληρώματα, κάποιο είδος προπόνησης, διατροφής κλπ κλπ, μπορουν άλλους να τους κάνουν μεγάλους και άλλους όχι, άλλους πολύ μεγάλους, άλλους μετρια κλπ.

Όπως και να έχει, η ουσία είναι ότι κάποιος με σωστή προπόνηση, διατροφή κλπ, θα βελτιωθεί σίγουρα.
Και ακόμη περισσότερο, αν λάβει υπόψιν και αυτά του λινκ και σχεδιάσει πάνω σε αυτά, ή ρυθμίσει κάποια πράγματα βάσει αυτών κλπ.


Απο ενδιαφερον πως θα γινοταν να ελενξουμε αν "εχουμε" τα καταληλλα προαναφερθεντα στοιχεια???Υπάρχουν τρόποι σίγουρα.
Ένας απο αυτούς είναι να στρέψετε το διάβασμα/έρευνες/εστιασμό σας εκει που πρέπει, και όχι τόσο εκει που τα στρέφετε συνήθως.


φαντάζομαι με εξετάσεις αίματος/ούρων/μαλλιών ανάλογα με την ώρα και άλλες εξετάσεις πάνω σε μυικές συσπάσεις, τεστ κοπώσεως και αλλα πολλά που συνυπολογίζοντάς τα βγάζεις άκρη. υποθέτω δεν ξέρω σίγουραΜερικά πράγματα δεν χρειάζονται οπωσδήποτε εξετάσεις, μπορει να πάρει κανείς μια ιδέα με προσωπικά τεστ, αλλά και διάβασμα/έρευνες.
Κάποια πράγματα δεν είναι δυνατόν να γραφτούν σε μία σελίδα ή ενα τόπικ (δεν χωράνε), αν με πιάνετε

Στοιχεία και κίνητρα υπάρχουν (σας έδωσα), και όχι μόνο για αυτό το θέμα, απο κει και πέρα είναι δικό σας θέμα.

Αυτά, και σόρρυ για την παρεμβολή μου

BRaWNy
22-01-09, 17:16
Τα παρακάτω μπορουν να διορθωθούν/βελτιωθούν (όπως θέλετε πες τε το) θετικά σε μεγάλο βαθμό, μεσω προπόνησης και συγκεκριμένα "εξειδικευμένης" προπόνησης:
- Testosterone production
- Growth Hormone output
- Muscle fiber composition
- Muscle fiber content
- Motor unit recruitment/motor unit density
- CNS output/CNS recovery

και θετικά σε μικρότερο βαθμό:
- insulin sensitivity
- Adrenaline output
- Insulin output
- Basic protein synthesis ability
- Cortisol output

φυσικά μπορουν να "επιρρεαστούν" και αρνητικά, μέσω λανθασμένης επιλογής προπόνησης, αλλά και διατροφής (για αυτά που ευθύνεται αυτη).
π.χ. το CNS recovery μπορει να επιρρεαστεί αρνητικά, αν δεν κάνετε σωστή επιλογή ποσότητας, πυκνότητας, συχνότητας και διαχωρισμού προπόνησης.
Αυτό μπορει σαν συνέπεια να επιρρεάσει αρνητικά και το Cortisol output, αλλά να ανεβάσει και τα Estrogens, που σημαίνει λιγότερη Τεστο, κ.α.


Τα παρακάτω μπορουν να διορθωθούν/βελτιωθούν (όπως θέλετε πες τε το) θετικά σε μεγάλο βαθμό, μεσω διατροφής και συγκεκριμένα "εξειδικευμένης" διατροφής (και σε συνδιασμό με "εξειδικευμένη" προπόνηση):
- Cortisol output
- Adrenaline output
- Insulin output
- insulin sensitivity
- Thyroid output
- Thyroid sensitivity
- Testosterone production
- Estrogen production
- Digestive capability
- Basic protein synthesis ability

και πολλά άλλα (πιθανότατα)

Όσων αφορά τα ΑΑΣ και άλλα "βοηθήματα",
μπορουν να δράσουν στα πιό πολλά απο τα παραπάνω θετικά.
Απο την άλλη, υπάρχει και η περίπτωση σε μερικά να υπάρχουν αρνητικές επιπτώσεις, ή αν θέλετε "ανεβάζοντας" κάποια πράγματα, να΄"ρίχνετε" κάποια άλλα.
"Πρέπει να ξέρετε που βαδίζετε και τι κάνετε κλπ, όταν χρησιμοποιείτε ή θέλετε να χρησιμοποιήσετε ΑΑΣ"

Όπως βλέπετε, υπάρχουν και φυσικοί τρόποι να βελτιώσετε κάποια πράγματα (και χωρις να "βλάψετε" κάποια άλλα), όπως η σωστά επιλεγμένη προπόνηση και διατροφή.
Αν το ψάξετε και βρείτε την "χρυση τομή", μπορείτε να δείτε αποτελέσματα ικανοποιητικά όπως με χρηση ΑΑΣ, και πιθανότατα σε μερικές περιπτώσεις ίσως και καλύτερα απο ότι αν θα κάνατε χρηση με λάθος τρόπο.
Πρέπει να μάθετε τι νόημα έχουν κάποια πράγματα και πως λειτουργούν και ποιά λειτουργούν για εσάς, απο το να περιμένετε να γίνει η δουλειά απο μόνη της, μόνο και μόνο επειδή παίρνετε συμπληρώματα και σηκώνετε βάρη, ή και ακόμη κάνετε χρηση ΑΑΣ.

Επειδή δεν χωράνε όλα να γραφτούν και να αναλυθούν, κάντε τις "ερευνές" σας βασισμένες στα παραπάνω στοιχεία.

π.χ.θέλετε καλύτερο "Motor unit recruitment/motor unit density", θέλετε να αλλάξετε το "Muscle fiber content and composition", προσαρμόστε την προπόνησή σας ανάλογα.
Υπάρχουν προτάσεις και άρθρα ανάλογα στο διαδύκτιο.
Θυμηθείτε (όσοι το έχετε διαβάσει) τι έλεγα για την σαρκομερική και σαρκοπλασμική υπερτροφία, για καλύτερη αξιοποίηση των κινητήριων μονάδων κλπ.

π.χ. θέλετε να βελτιώσετε την "Insulin sensitivity"και το "Thyroid output", προσαρμόστε την διατροφή σας ανάλογα, κάνοντας τις καταλληλες επιλογές και timings.
Υπάρχουν συνδιασμοί και timings που επιρρεάζουν το πρωτο, και υπάρχουν κάποιες τροφές που επιρρεάζουν το δεύτερο.

TRIANTAFYLLOU
22-01-09, 19:14
συμφωνώ με τα παραπάνω και έχω να πώ πως χωρις αας μπορεί να μην φτάσεις σε επίπεδα αγωνιστικού ββ αλλά μπορείς να πετύχεις πολυ όμορφο αποτέλεσμα και κοινά αποδεκτό .

απλά χρειάζετε περισσότερη πειθαρχία για να εξαντλήσεις όλες τις δυνατότητες του οργανισμού .

το γεγονός που λέει κάποιος εμένα δεν με ενδιαφέρει η ύγεία ούτε πόσο θα ζήσω έχει να κάνει με την ηλικία , σε καμία περίπτωση βαθια σκεπτόμενο άτομο με οριμότητα ,που χρειάζετε όταν παίρνεις απόφαση για χρήση αας δεν θα σκευτόταν έτσι γιατί αν δεν είσαι υγιείς η σου βγεί κάποιο πρόβλημα , τότε όσο και να σου αρέσει το ββ στο τέλος θα αρκείσαι στο να θαυμάζεις τα σώματα των άλλων και ούτε να γυμνάζεσε.
και υπάρχουν αρκετά παραδείγματα ατόμων με σοβαρες ζημιές .

το θέμα είναι τι στόχους βάζει ο καθένας όταν κάποιος πάει στο γυμναστήριο και λέει εγω θα πάω σε αγώνες και απο την άλλη εβδομάδα ψάχνει για φάρμακα , δείχνει άτομο μη συνειδητοποιημένο καιεπικύνδινο για την υγεία του .

αν ο σκοπός που είναι η πλειοψηφία είναι ενα ωραίο σωμα υγειές με καλή φυσική κατάσταση τότε γίνετε και χωρίς αας και υπάρχουν πολλά παραδείγματα αρκεί να χαίρεσε την προπόνηση και να υιοθετήσεις τον τρόπο διατροφής για σωματοδόμηση και με την διάρκεια θα υπάρχει σηνεχής βελτίωση και θα το κρατάς για χρόνια και όχι κάτι που θα πρίζεσε και θα ξεπρίζεσε ,για έναν όμως με διάρκεια και έχει φτάσει σε αγωνιστικό επίπεδο άλλα σε αθληματα με μέλον όπως στίβος όταν φτασει σε ένα επίπεδο μετά ειναι μονόδρομος .

γιατί επειδή ένας που ξεκινάει και σκευτετε να πάρει αας δεν έχει άποψηγιατί δεν έχει κάνει χρήση , αν πάλι κάνει χρήση για καιρό μπορεί αν καταλάβει το λάθος να είναι αργά , γι αυτό χρειάζετε σωστή ενημέρωση απο άτομα συνειδητοποιημένα ας είναι και χρήστες γιατί έχουν καλύτερη άποψη .

και αντί να ψάχνετε σ αυτή την κατεύθυνση καλύτερα να διαβάζει και να ψάχνετε στην προπόνηση και διατροφή γιατί βλέποντας διαφορά θα έχει όρεξη και ψυχολογία να συνεχήσει και να προσπαθήσει περισσότερο.

Hurricane38
22-01-09, 19:31
+1 κ.Τριανταφυλλου συμφωνω απολυτα
Γονιδια αγαπητοι μου,γονιδια.Απο κει αρχιζουν ολα.Μπορει να φτασεις πολυ ψηλα με καλα γενετικα μονο.
Μετα ειναι να ξερεις καλα ποια ακριβως προγραμματα σου πανε εσενα και σου δινουν.
Ενα αλλο ειναι η ποιοτητα ζωης που κανεις π.χ αν τραβας καροτσι σε οικοδομες το πρωι κομματακι δυσκολο να τα καταφερεις οχι μονο γιατι θελεις τσαγανο στην προπονηση αλλα και τι να σου κανει και ενα σωμα που ολη μερα το χτυπας αλυπητα για να βγαλεις το καρβελι?
Τα συμπληρωματα ειναι μονο για να βαζουν λεφτα στις τσεπες τους κατι αμερικανοεβραιοι μασονοι που εχουν τις εταιριες διατροφης και πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελλες στον κοσμο.Στην περιουσια των εταιριων αυτων ανηκουν και τα μεγαλα ονοματα του ββ που τα σπονσοραρουνε ενω στην ουσια ταχουνε κανει πειραματοζωα στο βωμο του κερδους.
Κρεατομηχανη φιλοι μου ολα αλεθονται!!!!!!!!!!
Μετα απο κατι αρθρα που διαβασα για τη μυοστατινη και τους αναστολεις της και απο τοτε που ειδα ταυρους και σκυλια "τουμπανα" και γραμμωμενα κιολας καθως επισης και μικρα παιδια με μυικη μαζα και κοψιματα σαν επαγελλματιες φρικαρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Διαβασα σε ενα φορουμ πως μια γερμανικη εταιρια ερευνων εχει καταφερει να παρασκευασει τετοιους ορους που αναστελλουν τη μυοστατινη και βαζεις μυς ανεξελεγκτα αλλα κοστιζει το μιλιγκραμ καπου 12.000 $
Απο κει να καταλαβεις τι πειραματα καναν στα στρατοπεδα συγκεντρωσης καθως επισης και στην Α.Γερμανια αργοτερα,καθως το ρεκορ της Μαριτα Κωχ στα 400 μετρα δεν εχει σπασει ακομα απο τη δεκαετια του 70 μου φαινεται
Αμφιβαλλω αν κανουν και προπονηση πια με αυτα τα σκατα που εχουν βγαλει εκτος αν κανεις νομιζει πως ο ταυρος κανει πιεσεις παγκου σκουωτ και αρσεις θανατου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

slaine
22-01-09, 19:46
οι αναστολείς μυοστατίνης κυκλοφορούν και στην Ελάδα σε νοσκομεία και θεωρούνται πειραματικά φάρμακα ακόμα. υποτίθεται ότι δεν είναι τοξικά για τον οργανισμό. ούτε είναι τόσο ακριβά όσο είπες Φώτη. :chinese:

RUHL
22-01-09, 19:50
αυτα για την μυοστανινη δεν κανουν τοσο τραγικα αποτελεσματα σε ανθρωπους οπως σε ζωα που βλεπετε καπου στο 20% κατι τετοιο

Hurricane38
22-01-09, 21:00
Σοβαρα σας μιλαω πως σιχαθηκα τον εαυτο μου ρε σεις.Κατ'αρχην απο το ποσο αρρωστημενα μυαλα ειναι για να κανουν τετοια πραγματα στα ζωα!!!!!!!!!!!!
Οσο για τους ανθρωπους τι να πω!Εχουμε ξεφυγει τελειως.Μα φυσικα και θα παει το μυαλο μου πως γινεσαι χωρις προπονηση οταν βλεπω τα ζωα τουμπανιασμενα και κατι παιδακια νεογνα και εναν πιτσιρικα 6 χρονων να ειναι τερατα.
Αυτα τα πειραματικα εγω νομιζω οτι κατι βρωμαει πισω απ ολη αυτη την ιστορια,αλλωστε η κονομα ειναι μεγαλη αν διαβασει καποιος τι αποφερει στην αμερικανικη οικονομια τα εσοδα απο τα συμπληρωματα διατροφης καθε χρονο.Επισης αν δεν εχει παρενεργεις στον αντθρωπινο οργανισμο θα ηταν φτηνη αυτη η ουσια?



Λετε να βαραει σκουωτ ο ταυρος?Αυτο να δω κι ας πεθανω!!!!!!!!!!!! :affraid:

kutsup
23-01-09, 09:31
Γονιδια αγαπητοι μου,γονιδια.Απο κει αρχιζουν ολα.Μπορει να φτασεις πολυ ψηλα με καλα γενετικα μονο.


Κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Όπως σε όλα έτσι και στο ΒΒ αν έχεις καλά γονίδια γίνεσαι και χωρίς φάρμακα. Δε λέω για τεράστιες καταστάσεις αλλά καλύτερος από πολλούς που παίρνουν φάρμακα. Οι περισσότεροι που έχω δει να παίρνουν ΑΑΣ δεν κάνανε τίποτε άξιο λόγου. Είτε γίνονταν σαν μπαλόνια από το πρίξιμο και το νερό (το οποίο φυσικά εξαφανίζονταν όταν σταματούσαν) ή θύμιζαν μαραθωνοδρόμους από τη γράμμωση που είχαν και πριν γιατί δεν τους έπιαναν (ή κάτι κάνανε λάθος). Αυτοί που είχαν αποτέλεσμα ήταν μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού και συνήθως ήταν αγωνιζόμενοι.
Αν δεν έχεις "χάρισμα" μπορείς να φτιάξεις ένα πολύ καλά γυμνασμένο σώμα σε σχέση με το μέσο όρο.

Σε γενικές γραμμές αν δεν το "έχεις" καλύτερα να μην πάρεις τίποτε. Ούτως ή άλλως δεν θα κάνεις και πολλά. Μάλλον αρτσούμπαλος θα γίνεις.

Προσπάθησε με καλή προπόνηση και διατροφή όσο είσαι σε μικρή ηλικία για να το κάνεις βίωμα και να έχεις βάσεις για αργότερα όταν η δουλειά και η οικογένεια δεν θα σου αφήνουν πολύ χρόνο και ενέργεια για γυμναστική και καλή διατροφή.

Hurricane38
23-01-09, 21:57
Σωστος :rocking:

TRIANTAFYLLOU
23-01-09, 22:10
πολύ σωστά τα είπες kutsup και αν κάποιος τα κατανοήσει θα βοηθηθεί :awesome: