PDA

Επιστροφή στο Forum : μερικές συμβουλές διατροφής παρακαλώ!



tezaman
11-09-08, 21:49
Τα χαιρετίσματα μου σε όλους εσάς που λιώνεται ιδρώνοντας στους πάγκους των γυμναστηρίων :D
πριν λίγες ημέρες πήρα την απόφαση και γράφτηκα και εγώ στο gym με σκοπό να φτιάξω το γυμνασμένο σώμα που ονειρεύομαι τα τελευταία χρόνια!!
σε αυτό το σημείο να ζητήσω συγνώμη για τον μεγάλο και ίσως κουραστικό πρόλογο!

λοιπόν να σας πω πρώτα κάποια πράγματα για εμένα,
είμαι 21 χρονών 1.80 ύψος και σύμφωνα με την λιπομέτρηση που έκανα στο γυμναστήριο πριν λίγες ημέρες με την μέθοδο της Βιοηλεκτρικής Αντίστασης ( είχα κάνει την προετοιμασία που χρειάζεται ) έδειξε ποσοστό λίπους 12,8% και 9,3 που νομίζω είναι τα κιλά λίπους που έχω στο σώμα μου.
Μπορώ να πω πως γνωρίζω κάποια πράγματα σχετικά με την διατροφή που πρέπει να κάνει κάποιος που σαν στόχο έχει να χτίσει το σόμα του ποιο μεγάλο και ποιο δυνατό, όμως φυσικά χρειάζομαι τις συμβουλές ανθρώπων που έχουν αποκτήσει την εμπειρία που έρχεται με τα χρόνια άσκησης ενημέρωσης και διατροφής!

βρήκα ένα ενδιαφέρον πλάνο διατροφής όγκου ( νομίζω αυτό χρειάζομαι στα κιλά που είμαι έτσι ? ) από τον RUHL, επίσης νομίζω καλό είναι να προσθέσω στην διατροφή μου συμπληρώματα πρωτεΐνης και κρεάτινης τα οποία μπορώ να πω πως είδα ότι δουλεύουν καλά πριν 3 χρόνια που τα χρησιμοποίησα με έντονη άσκηση ( αν και για περίοδο μόνο 1 μηνός καθημερινής προπόνησης καθώς ήμουν στο εξωτερικό.., μόλις γύρισα Ελλάδα παρασύρθηκα και δεν συνέχισα να γυμνάζομαι τακτικά.. ) έχει κάποιος να μου προτείνει καλά συμπληρώματα? να αναφέρω επίσης ότι κάθε πρωί διαλύω μία κουταλιά γλυκόζης σε νερό και πίνω μια πολυβιταμίνη centrum μαζί με 2 χάπια συμπληρώματος ασβεστίου calcimate plus 800{ περιέχουν το κάθε χάπι Vitamin D ( as ergocalciferol D-2) 800IU, Calcium ( as calcium citrate malate ) 800mg kai magnesium ( as magnesium oxide ) 100mg } και ένα χάπι φυσικής σπιρουλίνας, αμέσως μετά τρώω 2 αυγά βραστά ολόκληρα μία μπανάνα και κάποια ποσότητα βρόμης με γάλα 1,5 λιπαρά από εκεί και πέρα δεν μπορώ να πω πως έχω φτίχει ακόμα ένα σταθερό πρόγραμμα διατροφής γιαυτό θα χριζόμουν την βοήθεια των ποιώ έμπειρων του site μας :help:
να σάς πω επίσης πώ μετά από ένα κυκλικό τις τελευταίες μέρες μπήκα σε πρόγραμμα μυικών ομάδων pfff έχω σαπίσει τελείως σήμερα δεν κατάφερα να βγάλω στα 20 κιλά τα 4 σετ των 10 επαναλήψεων σε επικλινές πάγκο από το δεύτερο σετ κιόλας ένιωσα την κόπωση στους μύες μου... και κάτι άλλο.. την προηγούμενη μέρα είχα κάνει τρικέφαλους πλάτη μμ ίσως δεν ήταν σωστό να κουράσω τους τρικέφαλους αφού την επόμενη θα ακολουθούσε στήθος έτσι;;

ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την βοήθεια παίδες και ελπίζω να μήν σάς κούρασα πολύ με την ιστορία τις ζωής μου! :rolf:

RUHL
11-09-08, 22:07
έχω σαπίσει τελείως σήμερα δεν κατάφερα να βγάλω στα 20 κιλά τα 4 σετ των 10 επαναλήψεων σε επικλινές
Ενταξη θα ανεβεις και εγω αρχησα με 16 κιλα για 7 φορες στον παγκο :lol: πριν γενηθη ακομα ο bilys(αυτος απο την πτολεμαιδα :smash: ) :green: :P

Γενικα πολυ μπερδεμενα τα γραφεις και πολυ κουραστικα βαλε κανενα κενο ανθρωποι τα διαβαζουν οχι κοπιουτερς :cyclops: αν βρηκες την προταση μου για ογκο τα καλυψα ολα διατροφη και συμπληρωματα που ζητας .. μονο ετοιμες διατροφες δεν μοιραζω ..ακομα τουλαχιστον :lol: :lol:

καποια που περνεις δεν χρειαζοντε πιστευω κοψε τα centrioum πολλα σηντιριτικα εχουν και ειναι πανακριβες

the_big_litho
11-09-08, 22:08
φιλε τεζα, ειναι πιο σωστο να σχεδιασεις πρωτα την διατροφη σου και μετα να δεις ποια συμπληρωματα θα χρειαστεις βασει των αναγκων σου. απο συμπληρωματα τωρα καλο ειναι παντα να χρησιμοποιεις τα βασικα και θεμελιωδη οπως πρωτεινη, κρεατινη, πολυβιταμινη και καλα λιπαρα. επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις συμπληρωμα απλων υδατανθρακων στο μεταπροπονητικο ροφημα. αν κανεις μια ερευνα στο φορουμ θα βρεις πολλες πληροφοριες για αυτα που θα χρειστεις
φιλικα

Steve KinG STyLe
11-09-08, 22:14
:welcome: καλως ηρθες πρωτα απο ολα!!!

Μιας και τα εχουμε ετοιμα και αφου θες να χτισεις σωμα...πρεπει να στροθεις λιγο στο διαβασμα!!! :D

Σε αυτο το λινκ π σου δινω εχει πολυ συμαντικα αρθρα για να κανεις τα πρωτα σου βηματα,για διατροφη οσο και για προπονηση....

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1920

Καλο διαβασμα και καλη συνεχεια!!!!!! :awesome:

tezaman
11-09-08, 22:34
ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον σας!! :thumbsup: πραγματικά δεν περίμενα τόσες απαντήσεις σε τόσο λίγο χρόνο!!!
να ζητήσω και συγνώμη από τον φίλο RUHL αν τον κούρασα με την έκθεση μου... απλά είχα τόσα πολλά πράγματα στο μυαλό μου που ήθελα να γράψω που δεν με άφηναν να πατήσω φρένο :P

thanks για το λινκ steven :rocking: θα το τσεκάρω αμέσως !!

έχεις απόλυτο δίκιο litho θα πρέπει να σχεδιάσω την διατροφή μου γρήγορα, απλά είναι τόσες πολλές οι απόψεις πάνω στην διατροφή που δεν ξέρω ποια είναι τελικά η σωστή!

αυτό με την γλυκόζη το πρωί πως σας φαίνεται να το συνεχίσω?

RUHL
11-09-08, 22:49
αυτό με την γλυκόζη το πρωί πως σας φαίνεται να το συνεχίσω?

:evil: :evil: :evilno: :evilno:

the_big_litho
11-09-08, 23:19
η γλυκοζη ειναι ενας απλος μονοσακχαριτης στην οικογενεια των υδατανθρακων και ειναι ορθη η χρηση του οταν χρησιμοποιηται αμεσως μετα το τελος της προπονησης για αμεση αναπληρωση γλυκογονου δηλαδη ενεργεις. σε αλλες περιπτωσεις οπου το σωμα δεν εχει αναγκη τη γλυκοζη, τη μετατρεπει σε αποθηκευμενη ενεργεια δηλαδη λιπος. το πρωι καλο ειναι να λαμβανουμε συνθετους υδατανθρακες οπως βρωμη και προιοντα ολικης αλεσεως

tezaman
11-09-08, 23:36
η γλυκοζη ειναι ενας απλος μονοσακχαριτης στην οικογενεια των υδατανθρακων και ειναι ορθη η χρηση του οταν χρησιμοποιηται αμεσως μετα το τελος της προπονησης για αμεση αναπληρωση γλυκογονου δηλαδη ενεργεις. σε αλλες περιπτωσεις οπου το σωμα δεν εχει αναγκη τη γλυκοζη, τη μετατρεπει σε αποθηκευμενη ενεργεια δηλαδη λιπος. το πρωι καλο ειναι να λαμβανουμε συνθετους υδατανθρακες οπως βρωμη και προιοντα ολικης αλεσεως

πράγματι όλα όσα ανέφερες μου ακούγονται σωστά, όμως με την ίδια λογική το πρωί (αμέσως μετά το ξύπνημα) το σόμα μας ( και ιδιαίτερα οι μύες ) δεν βρίσκονται σε μία κατάσταση " πίνας ";; μετά από τις πολλές ώρες που έχουν περάσει κατά την διάρκεια του ύπνου χωρίς τροφή;
έτσι όπως το βλέπω μου ακούγεται λογική η γλυκόζη, ώστε να βοηθήσεις το σόμα να δώσει γρήγορα θρεπτικά συστατικά στους μύες.
φυσικά ακολουθεί γρήγορα η πρωτεΐνη και οι σύνθετοι υδατάνθρακες που χρειάζεται το σώμα για μία σταθερή παροχή ενέργειας μέχρι το επόμενο γεύμα.
φιλικά πάντα

tezaman
11-09-08, 23:38
αυτό με την γλυκόζη το πρωί πως σας φαίνεται να το συνεχίσω?

:evil: :evil: :evilno: :evilno:

ερμμμ αυτό με τα διαβολάκια δεν το έπιασα αλλά μάλλον ήταν καταφατικό έτσι! 8)