PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιγούρα στην περίοδο



gym
30-12-12, 14:14
59555

Πολλές γυναίκες παραπονιούνται συνεχώς πως πριν αλλά και κατά τη διάρκεια της έμμηνου ρύσης έχουν ασταμάτητες λιγούρες και έντονη διάθεση για φαγητό ή γλυκό. Έχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί συμβαίνει αυτό; Τι είναι αυτό που σας ωθεί να φάτε ενώ ξέρετε πως δεν πρέπει; Αυτό οφείλεται στις ορμόνες που επηρεάζουν τον εγκέφαλο και κατά συνέπεια και την επιθυμία μας για φαγητό.


Η έμμηνος ρύση είναι συνήθως 28 ημερών, αν και αυτό εξαρτάται από τον οργανισμό κάθε γυναίκας. Ξεκινά την πρώτη ημέρα της περιόδου και ολοκληρώνεται την ημέρα πριν από την επόμενη, δηλαδή όταν κάποια έχει κύκλο 28 ημέρες, π.χ. αν αδιαθετήσει σήμερα, η επόμενη έμμηνος ρύση θα της εμφανιστεί μετά από 29 μέρες. Καθώς τα επίπεδα οιστρογόνων αυξάνονται, δημιουργείται το ενδομήτριο. Το ενδομήτριο είναι το εσωτερικό στρώμα της μήτρας, το οποίο κάθε μήνα λόγω των ορμονών, οιστρογόνων και προγεστερόνης, παχαίνει και εμπλουτίζεται με θρεπτικά συστατικά ώστε να μπορεί υποδεχθεί το έμβρυο, το οποίο θα μπορούσε να προσκολληθεί σε αυτό. Σε περίπτωση, όμως, που δεν υπάρχει γονιμοποίηση, το ενδομήτριο αποβάλλεται με την έμμηνο ρύση και μετά το τέλος της περιόδου, ξεκινάει η δημιουργία του καινούριου ενδομητρίου.


Υπολογίζεται περίπου ότι το 85% των γυναικών σε έμμηνο ρύση υποφέρουν τουλάχιστον από ένα ή δύο συμπτώματα, ενώ το 70% αντιμετωπίζουν τα γνωστά φουσκώματα ή πρηξίματα, λιγούρα για φαγητό, ευερεθιστότητα, εναλλαγές της διάθεσης και διαταραχές του ύπνου. Τα προεμμηνορροϊκά συμπτώματα περιλαμβάνουν συνήθως μια σειρά από συμπεριφορικές, συναισθηματικές και σωματικές αλλαγές, όπως είναι το φούσκωμα, η κατακράτηση υγρών, ευαισθησία και πρήξιμο στο στήθος, αύξηση βάρους, υπερευαισθησία ή και νεύρα. Πολλές γυναίκες παρουσιάζουν αυτά τα συμπτώματα, άλλες σε μεγάλο βαθμό και άλλες σε πιο ήπια μορφή.


Πολλές γυναίκες έχουν έντονη επιθυμία για φαγητό κατά τη διάρκεια του κύκλου τους. Η επιθυμία αυτή μαζί με τα άλλα συμπτώματα μπορεί να τους καταστήσει πολύ δύσκολο να διατηρήσουν έναν υγιεινό τρόπο διατροφής καθώς και τη συνήθεια να ασκούνται. Πολλές φορές τα τρόφιμα που επιλέγουν οι γυναίκες είναι συχνά άμεσο αποτέλεσμα των διακυμάνσεων των ορμονών. Μερικές γυναίκες αναπτύσσουν λαιμαργία για γλυκά, όπως το παγωτό ή η σοκολάτα, ενώ άλλες αναζητούν κάτι αλμυρό.


Φυσικά, όλες οι γυναίκες κατηγορούν τις ορμόνες για τα ιδιαίτερα αυτά συμπτώματα της περιόδου. Όπως παρουσιάζονται διακυμάνσεις στα επίπεδα των οιστρογόνων, το ίδιο συμβαίνει και με τα επίπεδα της κορτιζόλης, μιας ορμόνης του στρες. Το σώμα θέλει να κρατήσει αυτά τα επίπεδα σταθερά, προκαλώντας στις γυναίκες αυτό το συναίσθημα της λαχτάρας για φαγητό, είτε είναι υδατάνθρακες είτε λίπος είτε και τα δύο μαζί.

Στο ένα χέρι μπορεί να κρατάνε το παγωτό και στο άλλο πατατάκια.:turtle::turtle: Άλλος ένας ένοχος εδώ είναι η σεροτονίνη, η οποία είναι μια χημική ουσία του εγκεφάλου που αυξάνει το αίσθημα της ικανοποίησης. Η τροφή μπορεί να προκαλέσει έκκριση σεροτονίνης, όπως και η άσκηση. Εάν τα επίπεδα της κορτιζόλης, της ορμόνης του στρες, είναι υψηλά, και της σεροτονίνης είναι χαμηλά, οι γυναίκες θα λαχταρούν απλούς υδατάνθρακες και λιπαρά φαγητά, συνήθως ό,τι έχει πολλή ζάχαρη όπως οι καραμέλες και οι σοκολάτες. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι οι απλοί υδατάνθρακες θα ανεβάσουν γρήγορα τα επίπεδα της σεροτονίνης. Εάν, όμως, η κορτιζόλη είναι αυξημένη, αλλά η σεροτονίνη είναι σε φυσιολογικά επίπεδα, τότε θα επιθυμούν υδατάνθρακες και λιπαρά τρόφιμα, αλλά όχι κατ 'ανάγκην ό,τι περιέχει πολλή ζάχαρη. Μπορεί να νοιώσετε πως επιθυμείτε κρουασάν ή ψωμί με φυστικοβούτυρο ή κάποιο κρεμώδες τυρί.

Η λαχτάρα για ζάχαρη, η κούραση και οι πονοκέφαλοι είναι συμπτώματα της περιόδου. Εκτός από τη ζάχαρη ή τη σοκολάτα, οι γυναίκες μπορεί να επιθυμούν άσπρο ψωμί, άσπρο ρύζι, γλυκά και ζυμαρικά. Αυτές οι έντονες επιθυμίες που κάνουν τις γυναίκες αυτές τις δύσκολες μέρες να κάνουν σαν τρελές μπορεί να οφείλονται στην αυξημένη ανταπόκριση στην ινσουλίνη που σχετίζεται με αυξημένα επίπεδα των ορμονών πριν την έμμηνο ρύση. Σε αυτήν την περίπτωση, οι γυναίκες μπορεί να παρουσιάσουν συμπτώματα χαμηλού σακχάρου στο αίμα. Ο εγκέφαλος σηματοδοτεί πότε υπάρχει ανάγκη για καύσιμο. Μια σωστή διατροφή που περιλαμβάνει σύνθετους υδατάνθρακες θα παρέχει μια σταθερή ροή της ενέργειας στον εγκέφαλο, με αποτέλεσμα να αποφεύγονται τα σκαμπανεβάσματα των διακυμάνσεων του σακχάρου στο αίμα.

Τρόποι καταπολέμησης της λιγούρας

Εάν δεν είστε σε θέση να ελέγξετε την λαιμαργία σας, καλό είναι να επιλέγετε τροφές που περιέχουν σύνθετους υδατάνθρακες και όχι απλούς. Τρόφιμα που περιέχουν σύνθετους υδατάνθρακες, όπως τα ζυμαρικά, το ψωμί ολικής άλεσης και τα δημητριακά, μειώνουν την επαναλαμβανόμενη λαχτάρα για ζάχαρη, καθώς χρειάζεται περισσότερος χρόνος για να τα απορροφήσει ο οργανισμός. Μπορούν, επίσης, να βοηθήσουν στην αύξηση των επιπέδων της σεροτονίνης, αφού για να επιτευχθεί χρειάζεται μόνο μισή ώρα από την κατανάλωση.


Θα πρέπει να αποφεύγετε την κατανάλωση επεξεργασμένης ζάχαρης, έτσι ώστε να αποφεύγετε το επανειλημμένο αίσθημα της πείνας, κατά τη διάρκεια της προεμμηνορροϊκής περιόδου. Η επεξεργασμένη ζάχαρη μπορεί να αυξήσει την έκκριση ινσουλίνης από το πάγκρεας, έτσι ώστε να μεταβολίσει τη ζάχαρη που καταναλώθηκε. Εάν τα επίπεδα της ινσουλίνης είναι ικανοποιητικά, μπορούν να αυξήσουν την επιθυμία για γλυκά και λιπαρά τρόφιμα. Ως εκ τούτου, τα τρόφιμα με επεξεργασμένη ζάχαρη θα πρέπει να αποφεύγονται για την καταπολέμηση της προεμμηνορροϊκής λιγούρας.


Εάν έχετε την επιθυμία να τρώνε λιπαρά τρόφιμα, μπορείτε να δοκιμάσετε αυτά που είναι πλούσια σε απαραίτητα λιπαρά οξέα. Αυτά τα τρόφιμα επιβραδύνουν την απορρόφηση των υδατανθράκων και σταθεροποιούν τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα. Αυτό, με τη σειρά του, σταματά τις επανειλημμένες λιγούρες για τα τρόφιμα που περιέχουν υδατάνθρακες.


Πάντα να πίνετε πολύ νερό κατά τη διάρκεια της περιόδου για να αποβάλλονται οι τοξίνες από το σώμα και να μειώνεται το φούσκωμα.
Αντί να ικανοποιείτε τις διατροφικές επιθυμίες σας με γλυκά και σοκολάτες, προσπαθήστε να κόψετε την όρεξή σας συνδυάζοντας πρωτεΐνη και υδατάνθρακες, όπως φρούτα και ανεπεξέργαστους υδατάνθρακες. Δοκιμάστε στραγγιστό γιαούρτι (έχει περισσότερη πρωτεΐνη) με ψιλοκομμένη μπανάνα, φρούτο με τυρί, ψωμί ολικής άλεσης με λίγο ταχίνι ή φυστικοβούτυρο. Θα σας κόψουν την όρεξη.


Τώρα που οι λιγούρες έχουν κάποια εξήγηση, μπορείτε να προσαρμόσετε τις διατροφικές σας συνήθειες έτσι ώστε να περιορίσετε τη λαχτάρα σας χωρίς να καταστρέψετε εντελώς την υγιεινή σας διατροφή. Επιλέξτε να φάτε ολικής άλεσης σύνθετους υδατάνθρακες μαζί με ένα άλλο τρόφιμο χαμηλό σε λιπαρά.


Πηγη:http://www.diatrofi.gr/index.php/diaita/item/831-%CE%BB%CE%B9%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%BF%CE%B4%CE%BF#.UN3ZRN_E_W0.facebook

Ρέντζιου Ελευθερία Κλινικός Διατροφολόγος – Διαιτολόγος, Μ.Μed.Sci.

gym
30-12-12, 14:18
Κλασσικο γυναικειο προβλημα.....εχουν γινει καποιες σκορπιες συζητησεις μεσα στο Female Gym Tips αλλα πιστευω οτι αυτο το τοπικ μπορει να αφιερωθει σε αυτο το ''θεματακι'' των γυναικων...

Θα ειχε ενδιαφερον αν συγκεντρωναμε τις αποψεις μας πανω σε αυτο το θεμα,προσωπικους τροπους αντιμετωπισης αλλα και ο,τι αλλο θελετε να προσθεσετε πανω σε αυτο...

υγ παρακαλω τα ποστ να σχετιζονται με το θεμα αυτο ...σπαμ και ασχετα ποστ θα ''φευγουν'' μαγικα...;)

Stella
30-12-12, 17:52
Πολυ ενδιαφερον τόπικ!:thumbup:
Προσωπικά μετά απο πολλα χρόνια προβληματισμου για το συγκεκριμένο "θέμα", εχω καταλήξει πως όταν ερχονται οι λιγουρες 2-3 μέρες πριν από την περιοδο, ΤΙΠΟΤΑ και κανένα τρικ δεν μπορεί να με σταματησει απο το να φαω τη σαβούρα που επιθυμώ. Είτε είναι γλυκό, σοκολάτα, κεικ...κλπ ή ταχινι με ψωμι, φρυγανιες με μέλι, μακαρόνια..κλπ

Οπότε το εχω αποδεχτει πια και όταν ερχονται αυτες οι 2-3 μέρες απλά το απολαμβανω. :green:
Προσπαθώ να το αντισταθμίζω, έχοντας οσο μπορώ μια καλή διατροφη τις υπόλοιπες 25 μερες του κύκλου!;)

FITNESS GIRL
31-12-12, 02:33
πολυ χρησιμο τοπικ για μας τα κοριτσακια,εγω προσωπικα απο μικρη αυτες τις μερες εβρισκα αφορμη να γουρουνιασω,εχω και υπερβολικα πρηξιματα και βρισκω και αφορμη για ξεκουραση :green:,οταν ημουν εφηβη κατεβαζα ολα τα καλουδια,τωρα προσεχω και εχω καπιους φραγμους:) το χειμωνα καμια σοκολατιτσα και το καλοκαιρι κανενα παγωτακι,τις δυο πρωτες μερες μονο,επεισης απεχω και απο προπονηση τη πρωτη και δευτερη μερα γιατι ποναω και δεν νιωθω καλα με τον ευατο μου νιωθω γουρουνιτσα:turtle:

gym
31-12-12, 04:49
:turtle::turtle: Περιμενω να διαβασω και ααααλλες αποψεις και μετα θα γραψω την μικρη μου εκθεσουλα...εχω να πω πολλαααα!:green::green:

PEGY
31-12-12, 11:01
Χμμμ... περίεργο θέμα... Οι λιγούρες πριν την περίοδο ή κατά τη διάρκεια είναι νομίζω οι γκρίζες ζώνες του γνωστού μας emotional eating.
Κ το (φυσικό )σώμα μας όντως ζητάει παραπάνω φαγητό κ το συναισθηματικό σώμα- κομμάτι μας θέλει ή βρίσκει την ευκαιρία να σαβουρίασει.

Σύμφωνα με τη φυσιολογία μας πραγματι ο γυναικείος οργανισμός έχει ανάγκη από παραπάνω τροφή μερικές μέρες του κύκλου. Αυτό είναι γεγονός.
Το πρόβλημα με όλο αυτό είναι οτι εκείνες τις μέρες ΅ξυπνάει΅ κ το συναισθηματικό μας σώμα κ μας μπερδεύει για το τι πραγματικά θέλει το σώμα μας
κ πίσω απ τη δικαιολογία οτι ΅έχω περίοδο΅ ή ΅περιμένω΅ ξεκινάει το γνωστό σαβούριασμα.

Το τρελό είναι οτι εκείνες τις μέρες τρώμε οτι είναι χειρότερο για το σώμα μας, γιατί εκτός από την επίπονη διαδικασία της περιόδου έχει να αντιμετωπίσει
ο κακόμοιρος ο οργανισμός μας τόνους ζάχαρης, ραφιναρισμένου αλευριού, γλυκαντικών, αλατιού κ.α.

Χρόνια ολόκληρα κατηγορούσα την περίοδό μου για πρηξίματα, ανυπόφορους πόνους κακή διάθεση κ.α. Έκανα κ εγώ το κλασσικό ΅Περιμένω άρα πρέπει να κανακέψω
τον εαυτό μου- είμαι αδιάθετη, χάνω σίδηρο αρα η σοκολάτα θα μου κάνει καλό- πονάω κ τρώγοντας θα διώξω τον πόνο΅ κ.α.

Πριν καιρό έκανα το πείραμα ΅ένα μήνα χωρίς ζάχαρη΅ Κομμένα όλα.Την πρώτη φορά που είχα περίοδο, ούτε καν το υποψιάστηκα τις προηγούμενες μέρες, γιατί δεν είχα κανένα δυσάρεστο
σύμπτωμα. Σε κανα δυο γεύματα έφαγα παραπάνω αλλά ένιωθα πως πραγματικά το είχα ανάγκη κ μόλις τελείωσα κάθε αλλο παρά τύψεις ένοιωθα.
Για να μην τα πολυλογώ, τελείωσα το πείραμα του ενός μήνα κ συνεχίζω να απέχω γιατί έχω δεί πολλά ωφέλη.
Όσον αφορά στην περίοδο πλέον μέχρι και την ημέρα που μου έρχεται γυμνάζομαι κανονικά (κάτι που για μένα ήταν αδιανόητο) δεν παίρνω ουτε ντεπόν γιατί πέρα από κάτι μικροενοχλήσεις
δεν νιώθω τους φριχτούς πόνους που είχα κ φοράω οτι θέλω, μέχρι κ το πιο στενό μου παντελόνι γιατί έχω μηδεν πρηξίματα !

Ξέρω πως είναι τρομερά δύσκολο να πάρει κανείς μια τέτοια απόφαση, αν όμως σκεφτεί πως ο οργανισμός μας δεν ζητάει ΠΟΤΕ και για ΚΑΝΕΝΑΝ λογο ζάχαρη, με τη μορφή του εμπορίου και πως είναι
ο,τι χειρότερο εκείνες τις μέρες, σιγά σιγά θα μειωθούν οι λιγούρες.

Κ αν αυτό είναι ακραίο, τουλάχιστον, αν εκείνες τις μέρες θέλει κάποια οποσδήποτε σοκολάτα, ας φάει μια κ τέλος. Να μην είναι αυτό η αφορμή να ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου κ να γονατίσει την τούρτα! ;)

lila_1
31-12-12, 12:01
Πιστεύω ότι οι περισσότερες το χουν σαν αφορμή για να σαβουριάζουν και να γκρινιάζουν:turtle:
Επικαλούνται τις ορμόνες και όλα κομπλέ, είναι δικαιολογημένες

Ποτέ, ποτέ στη ζωή μου δεν είχα ούτε (περισσότερες) λιγούρες, ούτε αλλαγή της διάθεσης ούτε τίποτα απ όλα αυτά πλην κάποιων ελάχιστων σωματικών αλλαγών (που δεν συμβαίνουν πάντα κιόλας)
οπότε όλα τα άλλα είναι για να χουμε να ασχολούμαστε:turtle:

Stella
31-12-12, 14:21
Α, επίσης να προσθεσω πως προπόνηση κάνω κανονικά όλες τις "δυσκολες" μέρες μιας και ως γνωστή γαιδουρα πια, δε νοιωθω πόνο...:green:

FITNESS GIRL
31-12-12, 14:25
Α, επίσης να προσθεσω πως προπόνηση κάνω κανονικά όλες τις "δυσκολες" μέρες μιας και ως γνωστή γαιδουρα πια, δε νοιωθω πόνο...:green:

και κανεις κανονικα ολες τις ασκησεις ?δεν ειναι μονο ο πονος ειναι και ο φοβος για πιθανα ατυχηματα :green::chinese:

Stella
31-12-12, 14:39
Ναι κανονικά όλες τις ασκήσεις.
Δεν είχα ποτε προβλημα διαρροων πάντως, μιας και τη 2η μερα που εχω τη μεγαλύτερη ροή παιρνω τα "μετρα" μου.
(σου στελνω σε πμ :green:)

jelena
01-01-13, 23:31
Πιστεύω ότι οι περισσότερες το χουν σαν αφορμή για να σαβουριάζουν και να γκρινιάζουν:turtle:
Επικαλούνται τις ορμόνες και όλα κομπλέ, είναι δικαιολογημένες

Ποτέ, ποτέ στη ζωή μου δεν είχα ούτε (περισσότερες) λιγούρες, ούτε αλλαγή της διάθεσης ούτε τίποτα απ όλα αυτά πλην κάποιων ελάχιστων σωματικών αλλαγών (που δεν συμβαίνουν πάντα κιόλας)
οπότε όλα τα άλλα είναι για να χουμε να ασχολούμαστε:turtle:

:welcome: Θα συμφωνήσω με την Λίλα σε ένα μεγάλο ποσοστό....
Κυρίως το παραθέτουμε σαν επιχείρημα για να καλύψουμε την λαιμαργία μας και να δικαιολογήσουμε την απραξία μας,αφήστε δε που οι περισσότερες το ρίχνουνε στα χάπια και κάθονται σ'εναν καναπέ για τις πρώτες 2-3 μέρες και τρώνε ανεξέλεγκτα...και ο πόνος ειναι κάτι φυσικό και πρέπει να μάθουμε να τον διαχειριζόμαστε όπως και τις διάφορες "ορμόνες"...
Όλες μας φαντάζομαι έχει τύχει να φάμε λίγο παραπάνω,αλλά πρέπει να κατανοήσουμε ότι γίνεται πλήρως συνειδητά και δεν είναι απόρροια των λεγόμενων ορμονών μας...

dorita
02-01-13, 18:38
εγω απ'την αλλη, οταν ειμαι στις μερες μου κ λιγο πιο πριν, παθαινω ολα τα συμπτωματα της περιοδου!
εχω φοβερες αυπνιες 2μερες πριν, μεταβολες στην διαθεση μου, απιστευτες λιγουρες, πρηξιμο στο στηθος κ κοιλια κ εντονη επιθυμια για σεξ!
το μονο που δεν παθαινω ειναι οι πονοι της περιοδου..

αυτα ολα ομως τα βρισκω απολυτως φυσιολογικα να τα βιωνει μια γυναικα , βεβαια η καθε γυναικα τα περναει ειτε σε μεγαλυτερο ειτε σε μικροτερο βαθμο!!
δεν μου αρεσει καθολου ομως να ακουω για δικαιολογιες...αφου οταν στο σωμα της γυναικας γινεται τοσο μεγαλη αλλαγη μεσα της (η ωοθηκη να απελευθερωνει ενα ωαριο για γονιμοποιηση)φανταστειτε τι σκαμπανεεβασματα ορμονων συμβαινουν!

η ελλειψη σεροτονινης,η οποια ειναι η χημικη ουσια του εγκεφαλου που αυξανει το αισθημα της ικανοποιησης,ευθυνεται στις μεταβολες της διαθεσης κ της λιγουρας, επισης τα επιπεδα οιστρογονων κ προγεστερονη αλλαζουν οπως κ τα επιπεδα της κορτιζολης η οποια ειναι η ορμονη του στρες!!!
ολα αυτα εγω δεν τα βλεπω ως δικαιολογιες!!

εμενα ολα αυτα εκεινες τις μερες βαρανε κοκκινο κ τρελενομαι!!:turtle:

εχω δει τον ευατο μου να κραταω στο ενα χερι κουταλι με μερεντα κ στο αλλο πατατακι!!

αυτες βεβαια τις λιγουρες μπορουμε να τις προλαβουμε τρωγοντας πιο εξυπνα!!

lila_1
02-01-13, 20:09
αυτα ολα ομως τα βρισκω απολυτως φυσιολογικα να τα βιωνει μια γυναικα , βεβαια η καθε γυναικα τα περναει ειτε σε μεγαλυτερο ειτε σε μικροτερο βαθμο!!
δεν μου αρεσει καθολου ομως να ακουω για δικαιολογιες...αφου οταν στο σωμα της γυναικας γινεται τοσο μεγαλη αλλαγη μεσα της (η ωοθηκη να απελευθερωνει ενα ωαριο για γονιμοποιηση)φανταστειτε τι σκαμπανεεβασματα ορμονων συμβαινουν!


Βασικά αυτό που περιγράφεις είναι η ωορρηξία. Στην έμμηνο ρύση αποβάλεται το ωάριο μαζί με το ενδομήτριο

dorita
02-01-13, 23:28
ναι σωστα..ηθελα να πω για τα προεμμηνορροικα συμπτωματα κ πηγε εκει..

gym
03-01-13, 07:39
Λοιπον κοριτσαρες μου...ακουστε και την δικη μου περιπτωση...θα την χωρισω σε δυο περιοδους :green: ,αυτην της προ γυμναστικης και την μετα την γυμναστικη και αντιστοιχα θα τα συμβολιζω με πγ και μγ :green::green:


πγ περιοδος λοιπον,απλα πεθαινα στον πονο...οτι χαπι και να μου δινες δεν μπορουσα να κανω τιποτα.Ειμαι απο τις τυχερες που δεν κραταει πολλες μερες αλλα εστω για δυο δεν ημουν το χαρωπο κοριτσακι που ολοι ξερετε :P:P Βεβαια τοτε ημουν και μικρο παιδι(πριν τα 16 σχεδον εννοω) αλλα και παλι οι πονοι κατα τη διαρκεια ,το πρηξιμο,η κατακρατηση υπηρχε φουλ.

μγ περιοδος...τα πραγματα εφτιαξαν καπως στο θεμα του πονου και πλεον δεν ειχα θεμα.Δυσκολευομουν να κανω προπονηση αλλα ηταν καθαρα ψυχολογικο οτι ''κατι δεν ειναι νορμαλ εκει περα'',να προσεχεις τις ασκησεις (ποτε δηλαδη δεν σηκωνα βαρος ορθια αλλα μονο ασκησεις καθιστη).Οσο περνουσαν τα χρονια αυτο ηταν μονικο.Ηξερα οτι εκεινες τις δυο μερες η προπονηση θα παει κουτση.Χαπια=τα παντα ολα και παλι ειχα πονους και γενικα ημουν πεσμενη.

Τα τελευταια χρονια ομως απο οταν ξεκινησα πιο εντονες προπονησεις σε συνδυασμο με πολλη εκπαιδευση πανω σε πιλατες/γιογκα και επειτα με το crossfit σαν να βελτιωθηκα.Πλεον δεν ποναω και κανω κανονικα προπονησεις.Το αξιοπεριεργο ειναι οτι λιγες μερες πριν αδιαθετησω λες και εχω πολλη περισσοτερη δυναμη σαν να μου δωσανε κανενα ματζουνι και απλα τα δινω ολα.Οταν τελος παντων αδιαθετω πεφτω λιγο οταν το συνηδειτοποιω αλλα ειναι καθαρα θεμα ψυχολογικο γιατι αν δεν το ηξερα,θα συνεχιζα νορμαλ.;)

Στο θεμα δηλαδη γυμναστικης-περιοδος σε μενα λειτουργει πλεον ετσι.ΑΝ παρω χαπι θα ειναι feldene απο τα δυνατα και αυτο σε ειδικες περιπτωσεις γιατι μπορει να πρεπει να κανωκατι,ενα μαθημα,ενα personal,ενα σεμιναριο...οτιδηποτε που δεν χωραει ρισκο να ποναω.

Στο θεμα της διατροφης στην πγ περιοδο απλα ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ εκεινες τις μερες.Δεν ξεραμε κιολας,ημαστε μικρα,ελα μωρε ας φαμε κατι....λιγουρες κτλ ειχα ναι αλλα καθαρα απο το μυαλο μου οτι αααα αφου εχω περιοδο πρεπει να φαω γλυκο...ε αφου το κανουν ολοι μωρε...:green:
Εννοειται κιλα κτλ δεν εμπαιναν και λογω ηλικιας και λογω του οτι ποσο πια να το ξεσκισεις και να παχυνεις σε δυο μερες αλλωστε τοτε δεν ειχα και τοση ορεξη οσο στην μγ περιοδο μου οποτε δεν υπηρχαν ουτε σημαδια στερησης απο υπερβολικες ακροοτητες σε διατροφη.;)

Στην μγ περιοδο μου καθε φορα μα ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που αδιαθετουσα επρεπε να φαω,και γλυκο και φαγητα και ολα.Ουσιαστικα δεν ηταν το σωμα μου που ζητουσε φαγητο αλλα το μυαλο μου που ηθελε να με πεισει να ειμαι χαλαρη εκεινες τις μερες για να φαω κατι διαφορετικο απο τα συνηθισμενα.Αυτο ομως γινοταν επειδη ειχα μπει στο τρυπακι το αρρωστημενο των διατροφων(μονοφαγιες,κοτες πατατες κτλ....χαζομαρες) και απλα στερουμουν πολλα.Οποτε εβρισκα ευκαιρια....το αισθημα ηταν χαλια βεβαια.Να εχεις και περιοδο,να πρηζεσαι κιολας εξτρα απο το μασαμπουκωμα.Αργοτερα οταν εμαθα πλεον και σταματησα να ακουω τον καθε ασχετο και δεν υπηρχε πλεον η λεξη ακροοτητα πουθενα ουτε σε διατροφη ουτε σε προπονηση,μπηκα σε ενα καλο συστημα προπονησης -διατροφης-καθημερινοτητας διχως να ''σπαω'' αυτο που κανω πουθενα.


Προσωπικα αν θελω να φαω κατι εκτος προγραμματος,θα το φαω αλλα οχι γιατι εχω περιοδο.Λιγουρες δεν εχω παντως....
Αυτο που θα εχω ειναι πολλη κατακρατηση ΑΛΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΠΟΛΛΗ ,πρηξιμο εννοειται και πολλη διαθεση για γυμναστικη και ενεργεια πριν μου ερθει.Αυτο που δεν παλευεται ειναι το πρηξιμο γιατι νιωθεις οτι περπατας και σου κρεμονται ολα τα οργανα αλαλ το παλευω με γυμναστικη.Αν καθομουν σε καναπε δηλαδη θα ηταν πολυ χειροτερα τα πραγματα.

Εγω δεν θα σας πω προσωπικες εμπειριες απο κολπα σε διατροφη για να μην λιγουρευεστε γιατι ποτε δνε με εβαλα σε τετοια διαδικασια.Απλα να εχετε ισορροπημενη διατροφη με ποικιλια συνεχεια και δεν θα νιωσετε στερηση.Αν δε παλι θελησετε κατι σε γλυκο η καλυτερη επιλογη ειναι τα φρουτα και το μελι.

Θα ποσταρω καποια στιγμη αργοτερα τι θα μπορουσαμε να κανουμε για να παρουμε και γλυκα και να ξεφυγουμε απο σοκολατες αλλα πειτε εσεις πρωτα...


υγ τα ειπα λιγο γενικα τωρα γιατι βιαζομαι αλλα θα επανελθωωωω

PEGY
03-01-13, 15:58
Μεγάλο τιπ για την κατακράτηση αλλά κ για τη μείωση της αίσθησης της λιγούρας είναι πολύ πολύυυυυυυυυυυυυυυυ νερο.
Αν γίνεται να σου βγεί κ απ τ αυτιά ακόμη καλύτερα !

gym
03-01-13, 16:00
πεγκυ μου εγω προσωπικα ειδικα αυτην την περιοδο μονο υγρα δεν θελω να πινω γιατι...;) αν και κανει καλο βεβαια...

lila_1
03-01-13, 16:39
ειδικα αυτην την περιοδο μονο υγρα δεν θελω να πινω γιατι...;) ..

γιατί ? ?? :green:

PEGY
03-01-13, 17:50
Η αλήθεια είναι πως η πρώτη μου επιθυμία είναι να μην πιώ ούτε σταγόνα. Ξέρεις γιατί.....
Αν όμως πάμε λίγο αντιθετα απ την πρώτη μας επιθυμία κ πιούμε νερό, τότε σίγουρα θα αρχίσουμε να αισθανόμαστε πολύ καλύτερα κ σωματικά κ ψυχολογικά.
Ουσιαστικά η περίοδος είναι διαδικασία αποτοξινωσης, μαζί με το αίμα βρίσκει ευκαιρία να αποβάλει ότι βλαβερο μπορεί μέσα σε εκείνες τις μέρες (γι αυτό κ πολλές κοπέλες έχουν αυξημένες κενώσεις, το ξέρω είναι μπλιάχ αλλά καλύτερα είναι να λέμε κάποια πράγματα). Με το νερό απλά βοηθάμε τη διαδικασία κ επιτυγχάνουμε καλύτερη καθαρση.

lila_1
03-01-13, 19:57
Re παιδιά τι καθάρσεις και αποτοξινώσεις? :green:

Το μόνο που ενδεχομένως βοηθάει το νερό είναι στην κατακράτηση που γίνεται λόγω προγεστερόνης.
αλλά έτσι και αλλιώς με το που πέφτουν τα επίπεδα προγεστερόνης την 1η μέρα ο οργανισμός αποβάλει μόνος του τα υγρά

dorita
04-01-13, 01:59
εψαξα κ βρηκα καποιες τροφες που επηρεαζουν τις κυριες γυναικιες ορμονες(οιστρογονα,προγεστερονη)
για οσες ταλαιπωρουνται απο προβληματα τοσο πριν οσο κ κατα την δειαρκεια της εμμηνου ρυσεως, οπως εγω...



Το ασβέστιο περιορίζει τις μεταπτώσεις στη διάθεση: Ένα επιπλέον ποτήρι γάλα ή ένα επιπλέον γιαούρτι την ημέρα, που διπλασιάζει την συνηθισμένη πρόσληψη ασβεστίου, φαίνεται να ανακουφίζει από τις συναισθηματικές διαταραχές και τις ενοχλήσεις πριν ή και κατά τα διάρκεια της περιόδου.
Μαγγάνιο, το μυστικό για την αυξημένη ροή: Για την αποφυγή της απώλειας υπερβολικής ποσότητας αίματος, συνίσταται η κατανάλωση περισσότερων τροφών πλούσιων σε μαγγάνιο, όπως είναι ο ανανάς, τα λαχανικά, τα δημητριακά ολικής άλεσης, οι ξηροί καρποί καθώς και το τσάι.
Επαρκής κατανάλωση λίπους: Μεγάλη απειλή για την εμμηνόρροια, αλλά και γενικά για την αναπαραγωγική λειτουργία, αποτελεί η έλλειψη λίπους, τόσο από τη διατροφή, όσο και από το σώμα. Γυναίκες με πολύ χαμηλή LDL – χοληστερόλη, χορτοφάγοι ή αθλήτριες που γυμνάζονται εξαντλητικά, έχει παρατηρηθεί ότι εμφανίζουν άστατο κύκλο. Αυτό συμβαίνει γιατί ή παραγωγή οιστρογόνων επηρεάζεται και από τον λιπώδη ιστό. Συνεπώς, πρέπει να καταναλώνεται ποσότητα λίπους ικανή να διατηρεί σε φυσιολογικά επίπεδα τα αποθέματα λίπους και χοληστερόλης του οργανισμού. Ιδανικότερη πρόταση, φυσικά το ελαιόλαδο!
Αυξημένη κατανάλωση υδατανθράκων: Ευρήματα πρόσφατων ερευνών συγκλίνουν στην άποψη ότι όντως οι υδατάνθρακες, συμπεριλαμβανομένων της ζάχαρης και της σοκολάτας, βοηθούν στην υποχώρηση των συμπτωμάτων της περιόδου, όπως θυμός, κατάθλιψη, νευρικότητα, αίσθημα κόπωσης κτλ. Η κατανάλωση μικρών ποσοτήτων αμυλούχων υδατανθράκων (πατάτες, ρύζι, ψωμί κτλ), κάθε 3-4 ώρες κατά τη διάρκεια της εμμηνόρροιας, βοηθά να διατηρούνται σταθερά τα επίπεδα του σακχάρου του αίματος, οπότε ο οργανισμός βρίσκεται σε εγρήγορση. Αντίθετα, όταν παραλειφθούν γεύματα για πολύ μεγάλα διαστήματα, συνεπάγεται μεγάλες αυξομειώσεις του σακχάρου του αίματος, υπερέκκριση αδρεναλίνης και κατ’ επέκταση εμπόδιση της αξιοποίησης της γυναικείας ορμόνης προγεστερόνης. Η επιθυμία λοιπόν για ένα γλυκό λίγο πριν ή κατά τη διάρκεια της περιόδου, είναι ενδεχομένως μία προσπάθεια του οργανισμού να αυξήσει το σάκχαρο αίματος, επαναφέροντας την προγεστερόνη σε φυσιολογικά επίπεδα, γεγονός που ανακουφίζει τα συμπτώματα. Επιπλέον, θεωρείται ότι οι υδατάνθρακες παράγουν μεγαλύτερες ποσότητες σεροτονίνης (νευροδιαβιβαστική ουσία), που βελτιώνει τη διάθεση.
Καφεΐνη, ίσως η ένοχη: Εάν τα συμπτώματα του προεμμηνορροικού συνδρόμου είναι έντονα, δοκιμάστε να διακόψετε για 2-3 μήνες τη λήψη καφεινούχων ροφημάτων. Πρέπει να σημειωθεί ότι δεν παρουσιάζουν όλες οι γυναίκες την ίδια ευαισθησία στην καφεΐνη, ωστόσο έρευνες έχουν δείξει ότι υπέρμετρη κατανάλωση της, ενδέχεται να επιδεινώνει τα συμπτώματα.
Τέλος η ελάττωση της ποσότητας αλατιού που καταναλώνετε μπορεί να βοηθήσει στη μείωση του μετεωρισμού της κοιλίας και του οιδήματος των άκρων.

TRIANTAFYLLOU
04-01-13, 02:16
ε ρε γυναίκες με τα προβλήματα σας
απλα είναι τα πράματα η κάνετε ότι κανετε στο φαγητο και λέτε πάει τέλειωσε ότι μπεί δεν ξαναβγαίνει πάει το φαγαμε και το φχαρηστηθήκαμε η απλα με απλες μεθόδους αυτες που είναι σχετικές με γυμναστική και διατροφή μπορούν να εξαλείψουν τις παρενέργειες με το μικρότερο κόστος

το έγραψε η ελένη στην αρχή του άρθρου κι το ρεζουμε είναι μια απλη συνήθεια που πρέπει να υιοθετηθεί
και αυτο μπορεί να γίνει πολυ απλα τρωγοντας τροφες με σύνθετους υδατάνθρακες καθως μειώνουν την επιθυμια για ζάχαρη,γιατι χρειάζεται περισσότερος χρόνος για να τα απορροφήσει ο οργανισμός. Μπορούν, επίσης, να βοηθήσουν στην αύξηση των επιπέδων της σεροτονίνης, αφού χρειάζεται μόνο μισή ώρα από την κατανάλωση μα επιτευθει

και να ξερετε όσο περισσότερο τρωτε τροφες με επεξεργασμένη ζάχαρη τόσο περισσότερο θα τις ζητάτε , δεν γλυτώνει καμία απο αυτο γιατι το απότομο ανέβασμα της ινσουλίνης και η επιθυμία για γλυκό , αν καλυφθει με απλή ζάχαρη , μας φτιάχνει ωραία εκείνη την ώρα αλλα μετα ξανα τα ίδια φαύλος κύκλος που λένε

Εάν έχετε την επιθυμία να τρώνε λιπαρά τρόφιμα, τρωτε αυτά που είναι πλούσια σε απαραίτητα λιπαρά οξέα. Αυτά τα τρόφιμα επιβραδύνουν την απορρόφηση των υδατανθράκων και σταθεροποιούν τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα. (τα ξερετε αυτα τοσο καιρό στο φόρουμ)Αυτό, με τη σειρά του, σταματά τις επανειλημμένες λιγούρες για τα τρόφιμα που περιέχουν υδατάνθρακες.

Πάντα να πίνετε πολύ νερό κατά τη διάρκεια της περιόδου για να αποβάλλονται οι τοξίνες από το σώμα και να μειώνεται το φούσκωμα.γιατι μπορεί να νομίζετε ότι πίνοντας νερο θα γλυτώσετε την κατακράτηση αλλα το αντιθετο συμβαίνει
θα με πείτε θα έχετε περισσότερες επισκέψεις στο κλάμπ (τουαλέτα) ε δείτε τα θετικα θα έχετε ευκαιρία να κοιτάξετε και το μακιγιάζ σας :P

Αντί να ικανοποιείτε τις διατροφικές επιθυμίες σας με γλυκά και σοκολάτες, προσπαθήστε να κόψετε την όρεξή σας συνδυάζοντας πρωτεΐνη και υδατάνθρακες, όπως φρούτα και ανεπεξέργαστους υδατάνθρακες. Δοκιμάστε στραγγιστό γιαούρτι (έχει περισσότερη πρωτεΐνη) με ψιλοκομμένη μπανάνα, ψωμί ολικής άλεσης με λίγο ταχίνι ή φυστικοβούτυρο. Θα σας κόψουν την όρεξη και δεν κάνουν και κακό

επίσης βοηθαν και τα φυσικα διουρητικα όπως το πράσινο τσάι και διάφορα βότανα με παρόμοιες ιδιότητες , οπότε μειώνονται και τα συμπτωματα κατακράτησης
που η κατακρατηση όταν είναι αποτέλεσμα ορμονικό όπως έρχετε έτσι φεύγει δεν είναι κατι τραγικό , η ζημια γίνετε απο την σαβουροφαγία που την βαφτίζουν ανάγκη λόγω περιόδου , όπου πέφτει λίγο και ο αιματοκρίτης και αυτο δημιουργεί επειπλέον ανάγκη για φαγητό , το θεμα είναι να ικανοποιούνται οι ανάγκες με έξυπνο τρόπο και πρακτικό για να μπορεί να εφαρμόζετε εύκολα και να μη λέμε μετα χάσαμε ότι πετυχαμε με κόπο , τιποτε δεν γίνετε ακόμα και τα τελεια σώματα γυναικών αν είναι υγιή έχουν περίοδο , οποτε έχουν βρει τρόπο να τα αντιμετωπίζουν

PEGY
04-01-13, 13:04
Re παιδιά τι καθάρσεις και αποτοξινώσεις? :green:

Το μόνο που ενδεχομένως βοηθάει το νερό είναι στην κατακράτηση που γίνεται λόγω προγεστερόνης.
αλλά έτσι και αλλιώς με το που πέφτουν τα επίπεδα προγεστερόνης την 1η μέρα ο οργανισμός αποβάλει μόνος του τα υγρά

Το νερό βοηθά στη μείωση της κατακράτησης του νερού πρώτον
και δεύτερον και κυριότερο συμβάλει στην αποβολή τοξινών.
Αυτά είναι δεδομένα πράγματα

Η περίοδος δεν είναι απλά αποβολή αίματος κ πάμε πάλι απ την αρχή, έχει πολλά επίπεδα. Αναλόγως βέβαια πώς θέλει να το βλέπει κανεις :green:

lila_1
04-01-13, 13:30
Το νερό βοηθά στη μείωση της κατακράτησης του νερού πρώτον

Ειναι και αυτό μια άποψη, η άλλη είναι ότι η καταρκάτηση έτσι κ αλλιώς θα μειωθεί λόγω μείωσης προγεστερόνης

και δεύτερον και κυριότερο συμβάλει στην αποβολή τοξινών.
Αυτά είναι δεδομένα πράγματα
Με ποιο τρόπο ακριβώς συμβάλλει στην αποβολή τοξινών?
Και από πότε είν αυτά δεδομένα....επειδή τα γράφει το womenonly.gr ?:green:
θα σε απογοητεύσω αλλά είναι κ αυτός ένας μύθος που έχει καταρριφθεί επιστημονικά μουχαχα :green:


Η περίοδος δεν είναι απλά αποβολή αίματος κ πάμε πάλι απ την αρχή, έχει πολλά επίπεδα. Αναλόγως βέβαια πώς θέλει να το βλέπει κανεις :green:
Αφού εσύ το βλέπεις διαφορετικά λοιπόν, τί άλλα επίπεδα έχει?

PEGY
04-01-13, 20:47
Ειναι και αυτό μια άποψη, η άλλη είναι ότι η καταρκάτηση έτσι κ αλλιώς θα μειωθεί λόγω μείωσης προγεστερόνης

Με ποιο τρόπο ακριβώς συμβάλλει στην αποβολή τοξινών?
Και από πότε είν αυτά δεδομένα....επειδή τα γράφει το womenonly.gr ?:green:
θα σε απογοητεύσω αλλά είναι κ αυτός ένας μύθος που έχει καταρριφθεί επιστημονικά μουχαχα :green:


Αφού εσύ το βλέπεις διαφορετικά λοιπόν, τί άλλα επίπεδα έχει?

Η ειρωνεία που είναι διάχυτη και στο παραπάνω ποστ αλλά κ γενικά που χαρακτηρίζει κάθε εμφάνισή σου, ειδικά τώρα τελευταία, με εκνευρίζει πάρα πολύ
αλλά το κυριότερο με κάνει να χάνω κάθε διάθεση για διάλογο.

Δεν σου έχω μιλήσει ποτέ έτσι, οπότε καλό θα ήταν να μην παίρνεις θάρρος να μου μιλάς κ εσύ μ αυτόν τον αγενέστατο τρόπο.

lila_1
04-01-13, 21:06
θάρρος, αγενέστατος τρόπος....:turtle:

τσιλ αουτ, δε σε ειρωνεύτηκα. Διαφωνώ με τη σιγουριά σου ως προς το ότι είναι δεδομένα (?)
Και το μουχαχα δεν ήταν ειρωνία προς σε σένα, ήταν χαριτωμένο σχόλιο ως προς τον μύθο

anyway

Αν δε θες να κάνεις διάλογο μαζί μου, υποστήριξε με κάποιο σοβαρό τρόπο αυτά που γράφεις για χάρη του τόπικ.

dorita
05-01-13, 00:02
κοριτσια μηπως ειστε στις μερες σας;;:P


Ειναι και αυτό μια άποψη, η άλλη είναι ότι η καταρκάτηση έτσι κ αλλιώς θα μειωθεί λόγω μείωσης προγεστερόνης

σωστη...


Με ποιο τρόπο ακριβώς συμβάλλει στην αποβολή τοξινών?
Και από πότε είν αυτά δεδομένα....επειδή τα γράφει το womenonly.gr ?:green:
θα σε απογοητεύσω αλλά είναι κ αυτός ένας μύθος που έχει καταρριφθεί επιστημονικά μουχαχα :green:


ο οργανισμος απο μονος του μεσω των οργανων που εχουμε(νεφρα..συκωτι..)μια χαρα αποβαλλει τις τοξινες απλα το νερο βοηθαει ολα αυτα τα οργανα να κανουν καλυτερα την δουλεια τους...κ οχι μονο...στο αιμα στα κυτταρα κλπ...


Αφού εσύ το βλέπεις διαφορετικά λοιπόν, τί άλλα επίπεδα έχει?

:unsure::unsure:

PEGY
06-01-13, 11:38
dorita όχι δεν είμαι στις μέρες μου, αλλά η στοιχειώδης ευγένεια είναι για μένα πολύ σημαντική ακόμη κ αν η επικοινωνία είναι απλά ένα ποστ.
Ούτε για πλάκα δεν μιλάω σε κάποιον, ειδικά αν δεν τον ξέρω, με τον τρόπο που συνηθίζει να μιλάει η λιλα γενικώς κ όχι μόνο στο παραπάνω.


Κ ακόμη κ αν κάνω λάθος σ αυτά που λέω θα ήταν πολύ πιο όμορφο κ σωστό να έχω μια απάντηση που απλά να τα καταρρίπτει κ όχι
να διατυπώνονται συμπεράσματα πως οι γνώσεις μου πηγάζουν απ το womanonly, σαφές υπονοούμενο οτι αυτές είναι ρηχές.

Άλλες κοπέλες μπορεί να μην έχουν πρόβλημα με τέτοιες συμπεριφορές, εμένα όμως με ενοχλούν πολύ.
Ούτε φιλαράκια είμαστε ούτε έχω δώσει την εντύπωση πως ανέχομαι τέτοιες συμπεριφορές.

gym
06-01-13, 13:37
Παρακαλω να σταματησει αυτη η διαδικτυακη αντιπαραθεση εκτος και αν εχει να κανει με το θεμα του τοπικ αλλιως μπορειτε να συνεχισετε πριβε.

Χωρις να θελω να κανω τον διαιτητη δεν εχετε κατι να χωρισετε,ποσο μαλλον σε ενα τοπικ ενος φορουμ μεσα στο νετ.

Το επομενο ποστ κατω απο το δικο μου σχετικα με θεμα εκτος του τοπικ θα φυγει δια μαγειας.


:toast: