PDA

Επιστροφή στο Forum : Bodybuilding και powerlifting μαζι για μαζα και δυναμη



Hurricane38
12-09-08, 04:19
Χωρις να θελω να σε προκαταβαλω κανεναν, πιστευω πως το καλυτερο συστημα ειναι το ενστικτωδες δλδ να καταλαβαινεις απο μονος σου ποτε πρεπει να σταματησεις η να συνεχισεις.
Δεν εχει σημασια τα σετ αλλα ποτε φτανει ο μυς σε σημειο εξαντλησης.
2 παραδειγματα μονο. Ας πουμε για την πλατη στο 1ο παραδειγμα και για στηθος-πλατη στο 2ο
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 1
2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ
4 in a Row Vince Gironda
Προπονηση 1 φορα την εβδομαδα
Μονοζυγο μεχρι αποτυχιας
σουπερσετ με κωπηλατικη με μπαρα
σουπερσετ με τροχαλια χαμηλη
σουπερσετ με τροχαλια κλειστη λαβη

Ξεκουραζεσαι γυρω στα 3-4 λεπτα και μετα επαναλαμβανεις αυτο το γιγαντιαιο σετ ακομα 2 φορες.


ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΥΝΑΜΗς 3Χ3
2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ

Προπονηση 2 φορες την εβδομαδα

Δευτερα΄Στηθος-Πλατη

3Χ3 εναλλαξ
Μετα απο πολυ καλο ζεσταμα εννοειται κανουμε τα εξης
1 σετ μονοζυγο 3 επαναληψεις με εξτρα βαρος ετσι ωστε στην τριτη επαναληψη να χαροπαλαιψεις :)
κατευθειαν μετα χωρις διαλλειμα πας πιεση παγκου οριζοντιου 3 επαναληψεις πολυ βαρυ κιλο ετσι ωστε η 3η επαναληψη να βγει με βοηθεια.

Ξεκουραζεσαι 3 λεπτα και κανειs το ιδιο σουπερσετ αλλες 2 φορες και πας σπιτακι σου

Tα σετ δεν ειναι πολλα αλλα τα προγραμματα εναλλασονται αναμεσα στην ενταση και στη δυναμη.Αυτοs ο συνδιασμος ειναι που φερνει αναπτυξη καθως το σωμα δεν προλαβαινει να καταλαβει τι προπονηση κανεις
Δοκιμαστε το και πεστε μου

Steve KinG STyLe
12-09-08, 13:12
Γουσταρω!!!!Μολις γινω καλα,σκεφτομαι να το αρχισω...απο ασκησεις ειναι αυτες μονο? και μια - δυο φορες την βδομαδα μονο? :)

slaine
12-09-08, 13:32
καλό φαίνεται... :thumbup:
πάντως όταν έπαιζα σε σούπερσετ στήθος-πλάτη μαζί ένιωθα τρομερά πιασίματα και μετά από 2-3 βδομάδες που επανήλθα στο κανονικό μου πρόγραμμα σήκωνα (συγκριτικά) αρκετά περισσότερα κιλά.

Hurricane38
12-09-08, 16:30
Παιδες ειναι πολυ καλο προγραμμα αλλα δεν θα το συνιστουσα σε αρχαριο ουτε σε ανθρωπο που βγαινει απο τραυματισμους για 2 λογους
1)Η ενταση στα 3 γιγαντια σετ ειναι μεγαλη και ανεβαζει πολυ τους παλμους κατι που ο αρχαριος δεν το θελει το ιδιο και αυτος που βγαινει απο τραυματισμο γιατι θα στρεσσαρει πολυ τους μυς
2)Το 3Χ3 ειναι μανουλα που λεμε για αυξηση δυναμης και μαζας αλλα κι αυτο παρ ολο που το κανειs 2 φορες τη βδομαδα ειναι βαρυ.Σημειωτεον πως αν στο τριτο σετ μπορειs να βγαλειs την τριτη επαναληψη τοτε ανεβαζεις κιλο.
Ασκησεις διαλεγεις οτι θελεις αλλα δε νομιζω αυτος που θελει πραγματικα μεγαλη και πυκνη πλατη και θωρακικουs που βγαζουν ματι να κανει τιποτις αλλο περα απο μονοζυγα,κωπηλατικες,σταυρους,πιεσεις παγκου,διζυγo και αρσεις θανατου.
:squat:

billys15
12-09-08, 20:32
Thanks που αναλυεις προγραμματα. :awesome: [/img]

RUHL
12-09-08, 21:20
x 3

Hurricane38
13-09-08, 00:40
Οτι μπορω να κανω θα το κανω για να σας ενημερωνω καθ'οτι λογω της δουλειας μου (εκπαιδευτικος)εχω ελευθερο χρονο να διαβαζω πολυ ξενη βιβλιογραφια και κατα καιρους να δοκιμαζω προγραμματα στον εαυτο μου αν και δεν ασχολουμαι με το ββ
Αυτη η σειρα προγραμματων πραγματικα δουλευει μπορει ομως να σε παει σε υπερπροπονηση για αυτο προσοχη.