PDA

Επιστροφή στο Forum : George Farah & Kai Greene seminar ireland 2012



Gorillas
04-01-13, 02:08
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά! Ανοίγω το θέμα μιας και θεωρώ πώς είναι ένα πολύ καλό σεμινάριο από τον George Farah είναι αυτή τη στιγμή προπονητής επαγγελματιών ΒΒ και τον Kai Greene. Σας προτρέπω να το δείτε σε εμένα προσωπικά ανατρέπει κάποια πράγματα που θεωρούσα δεδομέναόσο αναφορά το μεταπροπονητικό. Με ενδιαφέρον θα περιμένω τα σχόλιά σας. Προς το παρόν δυστυχώς δεν υπάρχουν υπότιτλοι αλλά θα κάνω μια προσπαθεια να το μεταφράσω.


http://www.youtube.com/watch?v=WNgxBfWvIzE

Θα κάνω μια γρήγορη ανάλυση τα σημαντικότερα ώστε να μην είναι κουραστικό. Να αναφέρω πώς το σεμινάριο είναι σε μορφή ερωτήσεων από το κοινό και απαντάει στην ουσία ο Farah.
Ξεκινάει λέγοντας για τα ασπράδια αυγών και πώς δε τα προτιμά σαν πηγή πρωτείνης αλλά σαν καλή μορφή δίαιτας καθώς σου προκαλούν διάρροια :unsure: τα προτείνει μόνο ολόλκληρα μαζί με το κρόκο καθώς μόνο τότε λέει θεωρείται ολοκληρωμένη πηγή πρωτείνης. Στη συνέχεια ο George Farah επικεντρώνεται στο μεταπροπονητικό και λέει πώς το πρώτο πράγμα που είναι το ιδανικό να πάρουμε μετά τη προπόνηση για μέγιστη επίτευξη των στόχων είναι υπερυδρολυμένη πρωτεΐνη ορρού γάλακτος ή micronized bcaa (4.44). Παρόλο που έχουν γίνει πολλές μελέτες σε αθλητές, οι αθλητές ήταν είτε ποδοσφαιριστές, είτε ποδηλάτες, είτε κολυμβητές. Κανένας από τις έρευνες που έχουν γίνει δεν ήταν για αποκλειστικά bodybuilder. Ο στόχος του ΒΒ είναι άλλος από αυτήν ενός φυσιολογικού αθλητή, και αυτή είναι η αύξηση της αυξητικής ορμόνης. Αμέσως μετά τη προπόνηση η αυξητική ορμόνη στο σώμα μας είναι στα υψηλότερά της επίππεδα και υπάρχει ένα παραθυρο για 25 λεπτά να το αξιοποιήσουμε στο έπακρο. Εάν χρησιμοποιήσουμε υδατάνθρακα αμέσως μετά τη προπόνηση "σκοτώνουμε" στην ουσία αυτή τη κατάσταση στην οποία βρίσκεται η αυξητική ορμόνη. Δε λέει όχι στον υδατάνθρακα, αλλά ναι στην πρόσληψή του 30 λεπτά μετά. Το ίδιο προτείνει και για το πρωινό γιατί υπάρχει κορτιζόλη το πρωί και το σώμα χρειάζεται πρωτείνη πρώτα και μετά υδατάνθρακα (8.13). Ο λόγος που προτείνει την hyperwhey είναι επειδή σε 25 λεπτά θα βρίσκεται στο αίμα μας ενώ οι άλλες μορφές πρωτείνης δε το καταφέρνουν σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. (Προσωπικά θα το δοκιμάσω με bcaa είναι για μενα μια πιο οικονομικη εναλλακτική)
Αναφέρει πώς το πιο σημαντικό είναι η διατροφή. Για τον Κάι αναφέρει πώς ήταν natural πριν να γίνει pro και για να φτάσει εκεί πού είναι τώρα έπρεπε να προετοιμάζεται κάθε μέρα του χρόνου. Στο ολύμπια ανέφερε πώς ο Heath ήταν φοβισμένος ότι μπορεί να έχανε τη πρώτη θέση (12.22). Όλα είναι εφικτά αν βάλεις το μυαλό συνεχίζει λέγοντας ότι με τη δύναμη του μυαλού μπορείς να καταφέρεις το αδύνατο.

Στο 17.00 ξεκινάει να μιλάει ο Kai και πραγματικά αξίζει να τον παρακολουθήσετε και τις λέξεις να μεταφράσω δε θα αποτυπωθούν σωστά. Θα δοκιμάσω :green: :
Όταν είσαι επιτυχημένος αρχιζεις και έλκεις κόσμο και τις πιο πολλές φορές δε σημαίνει ότι θα είναι και καλή πάστα ανθρώπων και εξηγεί ως προς το πώς τους αντιμετωπίζει. Γενικά αναφέρει στο πώς πρέπει και να φέρεσαι όταν είσαι επιτυχημένος γιατί αν δεν ήσουν προφανώς και δε θα ασχολούνταν μαζί σου.
Στη συνέχεια γίνεται αναφορά στη κατανάλωση φαγητού, πώς στο off season έτρωγε τιτανοτεράστιες ποσότητες φαγητού αλλά όταν τον ανέλαβε ο George Farah μειώθηκε η κατανάλωσή του. Αυτό στην αρχή του κακοφάνηκε καθώς δεν είχε συνηθίσει έτσι αλλά επίσης στους οπαδούς του και στον ίδιο φαίνονταν πιο "μικρός" απ ότι είχε συνηθίσει. Το σκεπτικό πίσω απ όλο αυτό είναι να χτίσει καθαρό μυικό ιστό και όχι να βάλει λίπος και νερά όπως παλαιότερα. Με αποτέλεσμα στις 16 βδομάδες σκληρής δίαιτας να χάσει μόνο 5 κιλά. Ένας επιπλέον λόγος είναι πώς η υπερκατανάλωση πρωτείνης πχ 400 γρ τη μέρα μπορεί να οδηγήσει σε νεφρική ανεπάρκεια. Αν γίνει μια φορά το κακό με το νεφρό είναι μια και έξω αναφέρει σε αντίθεση με το συκώτι. Το ιδανικό θεωρεί ο George Farrah είναι 2 gr per ounce, o Kai αυτό το μοτίβο χρησιμοποιεί. Συνεχίζει λέγοντας ότι η πρόσληψη πρωτεινούχων ροφημάτων σε υπερβολικό βαθμό δεν είναι υγιεινό, και πώς αν πεινάς καλύτερα να φας στερεά τροφή. Αν δεν έχεις την ευχέρεια να μαγειρέψεις μπορείς να αρκεστείς σε ρόφημα πρωτείνης. Συνιστά για προληπτικούς λόγους εξετάσεις αίματος τουλάχιστον μια φορά το χρόνο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα από τα λεγόμενα του Farrah είναι ο Marius Dohn. Τον προσεγγίζει τον Farrah για να τον αναλάβει και ζητάει εξετάσεις αίματος. Ο Dohn του λέει πώς όλα είναι μια χαρά αλλά επιμένει πώς χωρίς εξετάσεις δεν τον δέχεται. Είδε εν τέλει πώς το νεφρό του ήταν σε άσχημη κατάσταση κυρίως λόγο της κετο diet όπως αναφέρει. Τα κατάφερε και κατέβηκε σε αγώνες στο Europa κ στο Ολυμπια το 2011 αλλά ήταν και οι τελευταίοι του. Έτσι στην ηλικία των 30 έπρεπε να αποσυρθεί απ την ενεργό δράση αλλιώς θα αντιμετώπιζε νεφρική ανεπάρκεια.
Για τις επαναλήψεις στα πόδια προτείνει πάνω από 15 επαναλήψεις. Πχ ο Και δε πάει πολύ βαριά κάνει 20 επαναλήψεις τα 250 κιλά σε σκουτ για να δώσει το ιδανικό ερέθισμα αλλιώς αν πάει βαρια και κάνει 3 επαναλήψεις θα είναι σαν να γυμνάζει τις αρθρώσεις όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο Farah. Στον άνω κορμό 8-12 επανλήψεις αλλά μέχρι εξαντλήσεως. Προτιμά γενικά την άσκηση με πλήρης εύρος κίνησης παρά τη προπόνηση με βαριά κιλά.
Άλλο ένα που τονίζει είναι πώς ο κάθε σωματότυπος αντιδρά διαφορετικά και στη διατροφή και στη προπόνηση. Οπότε δε μπορούν να υπάρχουν γενικοί κανόνες, απλά ακολουθείς αυτό που το σώμα σου αντιδρά καλύτερα, ότι δουλεύει σε κάποιον δε σημαίνει ότι θα δουλέψει αυτομάτως και σε σένα. Πάνω σε αυτό δίνει ένα παράδειγμα ότι σε έναν αδύνατο τον έβαλε να κάνει cardio 20 λεπτά για να πάρει κιλά. Πήγε ενάντια δηλαδή στους κανόνες. Και όμως έκπληκτος κ ο αθλούμενος είδε να παίρνει κιλά. Αυτό γιατί κατα τη φιλοσοφία του Farrah κάνοντας cardio βοηθάς τον οργανισμό σου να απορροφήσει περισσότερο φαγητό. Είναι της άποψης ότι δε χρειάζονται δραστικά μέτρα το προσομειώνει σαν να προσγειώνεις ένα αεροπλάνο αργά και σταθερά. Έτσι πρέπει και στη διατροφή και στη προπόνηση. Τα επίππεδα ορμόνης λέει πρέπει να μην είναι σε χαμηλότερο του φυσιολογικού διότι δημιουγούνται πολλά προβλήματα. Συνεχίζει λέγοντας ότι κάνει κύκλο τα πάντα. Σταματάει ακόμα για παράδειγμα και τη πρωτείνη για να μη τη συνηθίζει ο οργανισμός και να ξεγελάσει το μυαλό.
Τέλος αναφέρει ότι για το cardio βασικός παράγοντας είναι ο λόγος που γίνεται αν είναι για απορρόφηση φαγητού οποιαδήποτε στιγμή της μέρας, για καρδιοαγγειακές ο ίδιος προτιμά το βράδυ, αν είναι για κάψιμο λίπους το πρωί ή αλλιώς μετά τη προπόνηση, απλώς εδώ επισημαίνει ότι καλό είναι πριν το cardio να γίνεται κατανάλωση hydrolyzed whey ή bcaa ώστε να μη γίνεται καταβολισμός και χάνεται μυικός ιστός είτε μετά τη προπόνηση είτε μετά το πρωινό ξύπνημα.

Περιμένω τα σχόλιά σας :welcome:

pavlito10
04-01-13, 05:40
ευχαριστουμε και για το βιντεο και για την μεταφραση γκοριλαζ
πραγματι λεει πολυ ενδιαφεροντα πραγματα

Χριστοφορος123
04-01-13, 11:19
:bowdown::bowdown:
Μπραβο Γορριλα εκανες πολυ καλη μεταφραση (ελπιζω :green:)
Πολυ ωραια οσα λεει ο Kai και με παραξενεψε αρκετα αυτο που λεει για το σκουωτ γιατι οι περισσοτεροι στα σκουωτ, ακομη και bodybuilders σε καποια σετ φτανουνε και μεχρι 4-5 επαναληψεις!
Επισης αυτο με το Cardio με παραξενεψε και θα το εχω υποψην μου

outnumb
04-01-13, 15:13
αυτο που λεει για το σκουωτ γιατι οι περισσοτεροι στα σκουωτ, ακομη και bodybuilders σε καποια σετ φτανουνε και μεχρι 4-5 επαναληψεις!

αυτο για τα ποδια το λεει και ακομη ενας παλιος bber, Nasser El Sonbaty, μεσα απο απο ενα γνωστο προφιλ που ειχε και εγραφε σε φορουμ και μπλογκ

Gorillas
04-01-13, 21:36
Βασικά να ευχαριστήσουμε αυτούς που κάναν το σεμινάριο, το λιγότερο που μπορούσα να κάνω είναι να το μεταφράσω :toast:.
Στα πόδια και ο Tom Platz έκανε πολλές επαναλήψεις με πολλά κιλά βέβαια. Αλλά όπως αναφέρει στο βίντεο ο επικός Kάι πήγαινε βαριά και αυτό τον βοήθησε. Απλά πλέον έχει επαναπροσδιορίσει κάποια πράγματα και όπως αναφέρει σε αυτό το κλιπάκι


http://www.youtube.com/watch?v=m8wZNGL4iA4

λέει δεν θα γίνει ποτέ weightlifter και να σηκώνει τα περισσότερα κιλά και τονίζει ποιά είναι η κύρια διαφορά τους. Ο bodybuilder κύριο μέλημά του είναι να εστιάζει στη πλήρη διάταση και σύσπαση του μυ και προοδευτικά ανεβάζει την αντίσταση των κιλών για να κινητοποιήσει την υπερτροφία των μυών για να μεγαλώσει ο μυς. Ο weightlifter επικεντρώνεται στο να σηκώνει κιλά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα όπως αναφέρει είναι όταν σε ρωτάνε πόσο πάγκο κάνεις, πόσα κιλά βάζεις στα δικέφαλα όλοι αυτοί που κοιτάνε πόσα κικά κάνεις είναι weightlifters. Για τον Kάι αυτό δεν είναι σημαντικό, ο πρωταρχικός του ρόλος είναι να πραγματοποιεί με το πιο σωστό τρόπο μια πλήρη διάταση και σύσπαση του μυ και να ελέγχει όλη τη κίνηση (θετική,στατική - 'οταν φτάνει στη κορυφή της κίνησης κάνει squeeze και αρνητική)

Γενικά οφείλω να πω πώς ήμουν πιο πολύ weightlifter παρά bodybuilder και απλά είμαι τυχερός πού δεν έχω τραυματιστεί ακόμα. Τύποι σαν το Κάι να είναι καλά που υπάρχουν και άνοιξα τα μάτια μου! Είναι και ο τρόπος που τα λέει, όπως βλέπετε αυτά που λέει εμένα με έχουν επηρεάσει και προσπαθώ να τα υιοθετήσω και να τα εφαρμόσω στην προπόνησή μου και προς το παρόν έχω δει καλά αποτελέσματα.

Για τα πόδια αυτό που μου έχουν πει είναι όταν πας βαριά μεγαλώνουν όταν κάνεις επαναλήψεις το κάνεις "shredded" - κομμάτια. Όλα πάντως έχουν να κάνουν με το στόχο του καθενός.

goldenera
05-01-13, 00:20
Ευχαριστούμε Gorilla για την πολύ καλή δουλειά:thumbup: Οι πολλές επαναλήψεις στο σκουώτ δεν πρέπει να μας παραξενεύουν αφού η θεωρία των 20-επαναλήψεων στο σκουώτ είναι παλιά και έχει χρησιμοποιηθεί ως βασική στα προγράμματα των αθλητών της δεκαετίας του 60 (park, grimek, delinger κλπ). Η τεχνική αυτή και ο συνδυασμός της με την άσκηση πουλόβερ με αλτήρα κάθετα στον πάγκο με βαθιές ανάσες θεωρούνταν ότι ενεργοποιεί τους μηχανισμούς μυικής ανάπτυξης σε ολόκληρο το σώμα.

Gorillas
05-01-13, 22:36
Το θέμα bodybuilding πάντως έχει πολύ μελέτη!!! Ωραίος ως προς το ιστορικό κομμάτι να σε ρωτήσω για το πουλόβερ ισχύει και σήμερα συτή η θεωρία???

goldenera
06-01-13, 14:01
Φίλε Gorillas εξαρτάται το σκεπτικό και τη φιλοσοφία του καθενός. Για εμένα φυσικά και ισχύει και εφόσον είχε αποτελέσματα πριν 40 χρόνια γιατί να μην έχει και σήμερα; Μιλάμε πάντα για συνδυασμό σκουώτ με πουλόβερ. Στο διαδίκτυο μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες σχετικά με το θέμα;)

Gorillas
06-01-13, 15:38
ναι έχεις δίκιο :thumbup:

Χριστοφορος123
06-01-13, 15:46
Παρα πολυ καλος ο Kai και απο τους ελαχιστους που ξερω pro bodybuilders ο οποιος κραταει σωστη τεχνικη στις ασκησεις και ειδικα στις isolation!!!
Σε πολλες ασκησεις εχω ακουσει συμβουλες του και απ'οτι φαινεται βγαινουνε σε καλο! :thumbup::thumbup:

goldenera
06-01-13, 16:45
Χριστόφορε συμφωνώ. Πραγματικά από βιντεάκια του που έχω δει και ειδικά στην ιστοσελίδα του FLEX όπου γυμνάζεται με άτομα ερασιτέχνες και τους εξηγεί τις ασκήσεις και την τεχνική τους, κατάλαβα ότι έχει βαθιά γνώση και εμπειρία. Πολύ καλή τεχνική, ολόκληρες επαναλήψεις, ένταση, βασικές ασκήσεις και πολλά σετ, αερόβιο σε μόνιμη βάση, και συνεχή καλιέργεια της πνευματικής του δύναμης. Δε συζητάω για τις τεράστιες ποσότητες φαγητού που καταναλώνει και την συνέπεια που δείχνει στην κατανάλωση τους, ακόμα και στα αποδυτήρια του γυμναστηρίου. Έχει δημιουργήσει κακή εντύπωση λόγω κάποιον επιλογών που έχει κάνει στην προσωπική του ζωή (και δεν θα τον κρίνω εγώ), αλλά όσο αναφορά το ΒΒ νομίζω είναι από τους κορυφαίους αυτή τη στιγμή.



http://www.flexonline.com//training/train-kai-greene/exclusive-train-chest-kai-greene

STIVAS
06-01-13, 16:45
Όσο αναφορά το πρώτο βίντεο σίγουρα θα υπάρχουν πολλοί που θα πουν δεν συμφωνώ σε κάποια πράγματα γιατί σε εμένα προσωπικά δουλεύει αυτό ή το άλλο , έτσι ή αλλιώς καλύτερα κτλ. ή είμαι διαφορετικής σχολής και φιλοσοφίας κτλ. Βεβαία το ρεζουμε του βίντεο είναι η φράση που μετέφρασε ο γορίλας:
‘ο κάθε σωματότυπος αντιδρά διαφορετικά και στη διατροφή και στη προπόνηση. Οπότε δε μπορούν να υπάρχουν γενικοί κανόνες, απλά ακολουθείς αυτό που το σώμα σου αντιδρά καλύτερα, ότι δουλεύει σε κάποιον δε σημαίνει ότι θα δουλέψει αυτομάτως και σε σένα.’

Επόμενος ΟΚ καλά όλα αυτά που διαβάζω αλλά θα πρέπει να τα δοκιμάσω και πάνω μου και αφού τα δοκιμάσω τα περισσότερα μετά να καταλήξω το ποιο είναι το καταλληλότερο για εμένα και ποιο δουλεύει καλύτερα πάνω μου.
Τώρα όσο αναφορά το δεύτερο βίντεο αυτό είναι κανόνας και ισχύει 100% το ότι δεν είμαι weightlifter – είμαι bodybuilder. Πρέπει να αποφάσεις τι και γιατί το κάνεις. Πράγμα που στην Ελλάδα έχει γίνει κατάντια αυτό και βλέπεις στα γυμναστήρια άτομα που έρχονται και δεν ξέρουν τι κάνουν και γιατί το κάνουν και έχουν συνδέσει τα κιλά με την μυϊκή ανάπτυξη. Πρόσφατα ένας στο γυμναστήριο μου είπε ότι βρέθηκε αυτός λέει παλιά στην Ιταλία σε ένα γυμναστήριο μεγάλο και γνωστό και πέτυχε τον Cutler σε προπόνηση ποδιών και δεν μπορούσε να πιστέψει λέει ότι έκανε front squat μόνο με 100 κιλά 10-12 επαναλήψεις ενώ με τα ίδια κιλά λέει κάνει ακριβώς τα ίδια και ο ίδιος λέει και έχει το μισό πόδι λέει από ότι ο Cutler. Δηλαδή έχει συνδέσει την μυϊκή ανάπτυξη με τα πόσα κιλά μπορεί να σηκώσει κάποιος.
Δυστυχώς όμως βλέπεις και ότι στα ελληνικά φόρουμ κάτι τέτοιο. Έτσι έχουν γεμίσει τα Ελληνικά φόρουμ με άχρηστα logs με άχρηστες πληροφορίες του τύπου ‘έκανα 2 επαναλήψεις με 160 κιλά’ ή ‘έφαγα ένα ταψί ρύζι με το κρέας (χωρίς να γράφουν ποσότητες)’ . ΟΚ και τι μας ενδιαφέρει ρε φίλε πόσα κιλά σήκωσες μία φορά όταν κρύβεις ένα σωρό άλλες χρήσιμες πληροφορίες... Γράψε το πρόγραμμα προπόνησης σου, τα κιλά σου , φώτο σου, measurements , διατροφή με ποσότητες να βγάλουμε macros και θερμίδες και αν είσαι τουλάχιστον κάτω από χημική υποστήριξη (δεν χρειάζεται να πεις αναλυτικά τι παίρνεις) κτλ. αλλά πραγματικά ποιος τον ενδιαφέρει αν έκανες 2 ή 3 επαναλήψεις με 160 κιλά ή αν έφαγες απροσδιόριστα σε ποσότητα ένα ταψί παστίτσιο.

Και το χείρότερο δεν είναι μόνο να πεις ΟΚ στην Ελλάδα δεν ξέρουν να κάνουν logs και μερικoi δεν ξέρουν τι σημαίνει διατροφή και θερμίδες και μάκρος αλλά βλέπεις και ένα άλλο γελοίο τώρα τελευταία. Πάνε μερικοί που κάνουν χρήση ΑΑΣ και ανοίγουν logs μέσα στον κύκλο και λένε ‘δες πόσα κιλά σήκωσα’ (δεν υπάρχει μεγαλύτερη καγκουριά και ποούζεριά ειδικά όταν κρύβεις ότι υπάρχει χημική υποστήριξη) , μάλιστα μερικοί χωρίς να έχουν ιδέα από διατροφή και προπονητικό πλάνο και κάποιοι χωρίς να έχουν κάνει πλήρες εξετάσεις αίματος το όνειρό τους από ότι φαίνεται είναι να δήξουν στον περίγυρο τους πόσα κιλά σήκωσαν. ΟΚ το κάνουν και στο εξωτερικό αυτό αλλά πραγματικά εκεί τουλάχιστον γράφουν τα πάντα και δεν κρύβονται και μπαίνουν να κάνουν επίδειξη ως νατουραλ…

Φυσικά μου έχουν στείλει αρκετοί εδώ μέσα προσωπικά μηνύματα και ρώτησαν πράγματα και έμενα και άλλους πάνω σε κύκλο με ΑΑΣ κτλ που κάνουν ή θέλουν να κάνουν αλλά εγώ πραγματικά έχασα κάθε εκτίμηση για μερικούς όταν τους είδα (που δεν πρόκειται φυσικά ποτέ να φανερώσω σε κανένα ποιοι είναι ) να ανοίγουν εδώ μέσα logs και να κάνουν επίδειξη για 1-2 μήνες στους άλλους πιτσιρικάδες πόσα κιλά σηκώνουν και φυσικά ως δια μαγείας μετά την ολοκλήρωση του κύκλου το σταμάτησαν αυτό το log... Βέβαια μερικούς τους δικαιολογείς λόγο νεαρής ηλικίας και ενθουσιασμού άλλους βέβαια δεν τους καταλαβαίνω…

Nosblos
06-01-13, 16:57
χειμαρρος....;)

Gorillas
06-01-13, 21:12
STIVAS respect! Τα είπες όλα. :clap:


Πρόσφατα ένας στο γυμναστήριο μου είπε ότι βρέθηκε αυτός λέει παλιά στην Ιταλία σε ένα γυμναστήριο μεγάλο και γνωστό και πέτυχε τον Cutler σε προπόνηση ποδιών και δεν μπορούσε να πιστέψει λέει ότι έκανε front squat μόνο με 100 κιλά 10-12 επαναλήψεις ενώ με τα ίδια κιλά λέει κάνει ακριβώς τα ίδια και ο ίδιος λέει και έχει το μισό πόδι λέει από ότι ο Cutler. Δηλαδή έχει συνδέσει την μυϊκή ανάπτυξη με τα πόσα κιλά μπορεί να σηκώσει κάποιος.


Εδώ έγραψες τη μεγαλύτερη αλήθεια. Απλά ο κόσμος έχει και μια τάση συναγωνισμού του να είναι καλύτερος απ τον άλλον. Οπότε το να σηκώνεις τα περισσότερα αμέσως σε κάνει και καλύτερο και παράλληλα αυτός που έχει τον πιο μεγάλο όγκο μπουχέσσα όπως το έχω δει να συμβαίνει αμέτρητες φορές.
Εγώ απλά θα πω πώς είμαι τυχερός που δεν έχω τραυματιστεί με αυτά που έκανα πιο παλιά.