PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος σε αγκώνα- ώμο



GetBig
11-01-13, 01:53
Έχω χρόνιο πρόβλημα στον αριστερό ώμο μου το ξέρω, λογικά τενοντίτιδα και έχω μάθει να ζω με αυτήν. Ξαφνικά όμως ίσως κανά 2 βδομάδες να συμβαίνει
νιώθω πόνο δεξί αγκώνα-τρικέφαλο ιδιαίτερα σε ασκήσεις όπως πιέσεις σε τροχαλία. Καμία ιδέα πως μπορώ να το προστατέψω να μην χειροτερέψει ?
Εννοείται ζέσταμα πάντα κάνω , κάτι άλλο όμως ?

billy89
11-01-13, 14:00
Επικονδυλίτιδα λέγεται το έχω και γω, πρέπει να αποφεύγεις τις κινήσεις που σε ενοχλούν. Πιάνει κυρίως όταν κάνεις τρικέφαλο, σπάνια σε άλλες πιέσεις πχ στήθους. Λένε ότι θεραπεύεται με φυσιοθεραπεία, δεν έχω δοκιμάσει οπότε δεν έχω άποψη.

magavaTOUT
11-01-13, 15:13
Πως ακριβως το νιωθεις; Ειναι οξυς πονος οπως πχ οταν παθαινεις μια θλαση ή διαστρεμμα ή το νιωθεις να "σφιγγει" παρα πολυ;

GetBig
12-01-13, 03:01
Όχι δεν είναι οξύς πόνος, συγκεκριμένα μιλάω τώρα για τις πιέσεις σε τροχαλία στο τελευταίο κομμάτι της κίνησης, στο τέντωμα του αγκώνα δηλαδή
με αρκετά κιλά(όχι στο ζέσταμα) τσιμπάει στο σημείο που "ενώνεται" ο αγκώνας με τον τρικέφαλο, κάτω χαμηλά δηλαδή. Σήμερα που δοκίμασα ώμους
τσιμπούσε επίσης και στις πιέσεις ώμων πάλι στο ίδιο σημείο

outnumb
12-01-13, 03:21
billy89 η επικονδυλιτιδα αφορα στους εκτεινοντες τον καρπο και οχι τρικεφαλο
η ενοχληση που νιωθεις μηπως ειναι μουδιασμα και οχι πονος;

fazer
15-01-13, 19:53
εχω και εγω το ιδιο ακριβως προβλημα(στον δεξι αγκωνα) και το επαθα απο τις πιεσεις τρικεφαλων και πιθανων απο τις γαλλικες πιεσεις.μαλλον το ζορισα υπερβολικα τι να πω..
με ποναει οταν παω να πιασω κατι ελαφρυ πχ μια τσαντα 4-5 κιλων.στην προπονηση ομως μετα το ζεσταμα δεν με ενοχλει.
αυτο το συμπτωμα το εχω πανω απο μηνα και σκεπτηκα να κανω 1 με 2 βδομαδες διακοπη απο τις προπονησεις για να το ξεκουρασω.πηρα και μια κρεμα επαλειψης με ιαπωνικη μεντα(κατι σαν το counterpain ενα πραγμα που καιει).

επισης νιωθω ενα τραβηγμα στον αριστερο ωμο(πλαγια) που το αναγω επισης σε ζορισμα.
ελπιζω η ξεκουραση να αποδωσει..