PDA

Επιστροφή στο Forum : Παγος μετα την προπονηση



RUHL
13-09-08, 22:12
Καλο η κακο ? σε προβληματικα σημεια (εχω χρονια τενοντιτιδα στον δελτοειδη) σκεφτομε μετα απο καμια προπονηση στηθους η δελτοειδων αν δω οτι νιωθω καπως περιεργα

Εχει καμια επιπτωση στα gains? η καποιο προβλημα γενικα?


Θα ρωτησω βεβαια τους γιατρους μου :lol: αλλα δεν νομιζω να τους νιαζει και τοσο τα gains μου οποτε εχουμε το φορουμ οποις ξερει κατι ας ποσταρει

ioannis1
13-09-08, 22:30
αν εγω το εκανα τοτε που επαθα την ρηξη δεν θα πριζοτανε ετσι και θα αποφευγα το αιματωμα κατα πολυ.σε καθε ενοχληση βαλε αλλα πολλες φορες και απο λιγο.

gym mind
13-09-08, 22:33
Φιλος μου με προβλημα στα γονατα απο το σκουωτ του συνεστησε ο γιατρος μετα απο καθε προπονηση ποδιων να βαζει παγο κ στα 2.Το εκανε κ ειδε αποτελεσματα..Επισης ειχα διαβασει οτι μετα απο καθε προπονηση ο Moris Green εμπαινε μεχρι τη μεση μεσα σε ενα βαρελι γεματο παγο για καποια λεπτα,για να αποθεραπευτουν τα ποδια του...Αρα μαλλον εχει αποτελεσμα..Τενοντιτιδα ειχα κ εγω στον ωμο αλλα δεν με εχει ξαναενοχλησει(βεβαια οριζοντιο παγκο εκανα μετα απο 1,5 χρονο σχεδον!)..

slaine
14-09-08, 10:32
Πήγαινα σε ένα φυσιοθεραπευτή που "κουράρει" πολλούς ολυμπιονίκες. Αυτός (που θέλω να πιστεύω ενδιαφέρεται περισσότερο για τα μυικά κέρδη από το μέσο γιατρό-φυσιοθεραπευτή) αλλά και όλοι οι άλλοι γιατροί-φυσιοθεραπευτές λένε πάγο σε προβληματικά σημεία ακόμα κι αν δε νιώθεις ενόχληση στη συγκεκριμένη προπόνηση.

Γνώμη μου οπωσδήποτε πάγο μετά από προπόνηση όταν πονάς γιατί πάνω απ'όλα η υγεία και μετά όλα τα άλλα.

Τρόπος εφαρμογής: μέχρι το πολύ 20 λεπτά σερί και μετά κάθε τόσο όσο περισσότερο-συχνότερα μπορείς.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-10-15, 12:26
Αυτό που έχει επίπτωση στη μυική ανάπτυξη,είναι η χρήση NSAID's,εξαιτίας της καταστολής του φαινομένου της μυικής φλεγμονής και η αναστολή των PRG's είναι ο λόγος.