PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για πολεμικες τεχνες!!



alex13
15-01-13, 19:05
Striking or Stand-Up Styles
Boxing
Capoeira
Karate
Kickboxing
Krav Maga
Kung Fu
Muay Thai
Tae Kwon Do
Tang Soo Do
Grappling or Ground Fighting Styles
Brazilian Jiu Jitsu
Catch Wrestling
Jujutsu
Luta Livre
Russian Sambo
Wrestling
Throwing or Takedown Styles
Aikido
Judo
Hapkido
Shuai Jiao
λοιπον παιδια θα ηθελα να μου απαντησουν οι γνωστες των πολεμικων τεχνων με τον εξης τροπο για το ποια τεχνη ειναι καλυτερη, να ταξινομησουν απ τη καθε κατηγορια των στυλ αριθμητικα τη καθε πολεμικη τεχνη απο τη καλυτερη στη χειροτερη δηλαδη με τη σειρα ,το 1 θα ειναι η καλυτερη και οσο παει κατω η χειροτερη.ευχαριστω, ρωταω γιατι κανω μια ερευνα για να ξεκινησω

Nikolas_mk2
15-01-13, 19:15
Το 13 στο nick να υποθεσω είναι η ηλικία σου? :green: Αυτο που ζητας καταλαβαίνεις οτι ειναι αδυνατον να γινει,κανεις δεν ξερει τόσο καλά όλες τις τεχνες για να τις αξιολογησει αναλόγως-και το βασικότερο...ΔΕΝ υπάρχει καλή και κακή πολεμική τέχνη....Απο σενα εξαρτάται και τον Δασκαλο που θα σε διδάξει το οτιδηποτε,εκει παιζεται όλο το παιχνίδι.....Περα απο αυτό βεβαια πολύ αμφιβάλω αν τουλαχιστον για τις μισές που αναφερεις υπάρχει αξιόπιστος Δασκαλος στην Ελλάδα για να στις διδάξει! ;)
Ξεκινα σιγά σιγά να διαβάζεις τα αντίστοιχα θέματα http://www.bodybuilding.gr/forum/forumdisplay.php?34-%CE%86%CE%BB%CE%BB%CE%B1-A%CE%B8%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1

mercy_
15-01-13, 19:22
Δεν υπαρχει καλυτερη ή χειροτερη....οπως ειπε και απο πανω ο φιλος αυτο κρινετε με βαση τον δασκαλο και το 'υφος' της καθε σχολης παρολαυτα παραλυπεις το Okinawa που ειναι μια εξαιρετικη τεχνη εκτος και αν το κατατασεις στην κατηγορια των καρατε :P

FITNESS GIRL
15-01-13, 19:43
ειναι αδυνατον να βαθμολογισει κανεις τις πολεμικες τεχνες,το μονο που θα μπορουσε να πει κανεις ποια ειναι ευκολη και ποια δυσκολη,ολες οι πολεμικες τεχνες ειναι αξιολογες αλλες εχουν πολυ υλη αλλες καποια βασικα πραγματα,αλλες δινουν βαση στην πνευματικη αναπτυξη,αλλες στο σκληρο ξυλο,ολες εχουν μια ιστορια,και πρεπει ολες να τις σεβομαστε και να ξερουμε να τις αξιοπιουμε σωστα,ΜΕΓΑΛΟ ρολο παιζει ο δασκαλος,πρεπει να εχεις κριση να κρινεις πιος ειναι ο σωστος δασκαλος,κανεις μας δεν ειναι grand master για νασου πει σιγουρα με σειρα αυτο που ζητας

επεισης αυτα ειναι γουστα εχω κανει καρατε και δεν μαρεσε,εκανα νιντζα και ηταν δυσκολο σκληρο και ειχα υπεροχο δασκαλο,τελικα τωρα ασχολουμε με το muaythai ειναι μαχητικο αθλημα,ταιλανδεζικη πυγμαχια,εχει υλη,ειναι σκληρο και θα στο προτεινα [γνωμη μου]

snake133
15-01-13, 19:49
Striking or Stand-Up Styles
Boxing
Capoeira
Karate
Kickboxing
Krav Maga
Kung Fu
Muay Thai
Tae Kwon Do
Tang Soo Do
Grappling or Ground Fighting Styles
Brazilian Jiu Jitsu
Catch Wrestling
Jujutsu
Luta Livre
Russian Sambo
Wrestling
Throwing or Takedown Styles
Aikido
Judo
Hapkido
Shuai Jiao
λοιπον παιδια θα ηθελα να μου απαντησουν οι γνωστες των πολεμικων τεχνων με τον εξης τροπο για το ποια τεχνη ειναι καλυτερη, να ταξινομησουν απ τη καθε κατηγορια των στυλ αριθμητικα τη καθε πολεμικη τεχνη απο τη καλυτερη στη χειροτερη δηλαδη με τη σειρα ,το 1 θα ειναι η καλυτερη και οσο παει κατω η χειροτερη.ευχαριστω, ρωταω γιατι κανω μια ερευνα για να ξεκινησω

Κατα την προσωπική μου άποψη που ασχολούμαι με το Brazilian Jiu Jitsu είναι η πολεμική τέχνη η οποία εξελίσσεται σε τεχνικές κάθε μέρα και η οποία διαφέρει από όλες τις άλλες σε πολλά πράγματα:
1) Υπάρχουν αγώνες με βάση το επίπεδο του καθενός (λευκή ζώνη, μπλε, μωβ, καφέ-μαύρη) οπότε ο καθένας μπορεί να συμμετάσχει
2) Τη ζώνη στη δίνει μόνο ο δάσκαλος όταν κρίνει ότι την αξίζεις και χωρίς να δώσεις χρήματα σε εξετάσεις και επιπλέον διαδικασίες
3) Αποτελεί τη βάση για το ΜΜΑ, χωρίς το Brazilian Jiu Jitsu δεν έχει κάποιος πιθανότητες σε έναν αγώνα ΜΜΑ
4) Το κλίμα μεταξύ των δασκάλων στην Ελλάδα είναι άψογο, που σημαίνει ότι μπορείς για αλλαγή να πειραματιστείς και σε κάποια άλλη σχολή για να rollάρεις με διαφορετικά άτομα

Οπότε θα σου αριθμήσω ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη αυτές που θα επέλεγα εγώ να κάνω με σειρά προτεραιότητας, όσες δεν αναφέρω δεν θα τις επέλεγα καν (το καλύτερες είναι άκρως σχετική έννοια):

Striking or Stand-Up Styles:
1) Muay Thai
2) Kickboxing
3) Boxing

Grappling or Ground Fighting Styles
1) Brazilian Jiu Jitsu
2) Russian Sambo
3) Wrestling

Throwing or Takedown Styles
1) Judo

alex13
15-01-13, 20:49
Ευχαριστω φιλε snake αυτο ηθελα να ξερω

HACKERWALLK3R
15-01-13, 21:30
ειναι αδυνατον να βαθμολογισει κανεις τις πολεμικες τεχνες,το μονο που θα μπορουσε να πει κανεις ποια ειναι ευκολη και ποια δυσκολη,ολες οι πολεμικες τεχνες ειναι αξιολογες αλλες εχουν πολυ υλη αλλες καποια βασικα πραγματα,αλλες δινουν βαση στην πνευματικη αναπτυξη,αλλες στο σκληρο ξυλο,ολες εχουν μια ιστορια,και πρεπει ολες να τις σεβομαστε και να ξερουμε να τις αξιοπιουμε σωστα,ΜΕΓΑΛΟ ρολο παιζει ο δασκαλος,πρεπει να εχεις κριση να κρινεις πιος ειναι ο σωστος δασκαλος,κανεις μας δεν ειναι grand master για νασου πει σιγουρα με σειρα αυτο που ζητας

επεισης αυτα ειναι γουστα εχω κανει καρατε και δεν μαρεσε,εκανα νιντζα και ηταν δυσκολο σκληρο και ειχα υπεροχο δασκαλο,τελικα τωρα ασχολουμε με το muaythai ειναι μαχητικο αθλημα,ταιλανδεζικη πυγμαχια,εχει υλη,ειναι σκληρο και θα στο προτεινα [γνωμη μου]

Δυστυχώς αγαπητέ thread starter δεν υπάρχει καλύτερη πολεμική τέχνη. Όλες έχουν ένα αντικείμενο και ένα στόχο γι αυτό και οι διαφορετικές τεχνικές και φιλοσοφίες.
Καλό θα ήταν λοιπόν να μας πεις περίπου ποιος τομέας σε ενδιαφέρει και για ποιό λόγο θα ήθελες να ασχοληθείς.

Επίσης θα ήθελα να τονίσω το muay Thai μιας και αποτελεί ένα άθλημα(combat sport) το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποικιλοτρόπως. Γι αυτό άλλωστε έκανα quote και το σχόλιο της συνφορουμιτησας fitnes girl.
Περιμένουμε απάντηση σου!! :)

FITNESS GIRL
16-01-13, 00:01
Δυστυχώς αγαπητέ thread starter δεν υπάρχει καλύτερη πολεμική τέχνη. Όλες έχουν ένα αντικείμενο και ένα στόχο γι αυτό και οι διαφορετικές τεχνικές και φιλοσοφίες.
Καλό θα ήταν λοιπόν να μας πεις περίπου ποιος τομέας σε ενδιαφέρει και για ποιό λόγο θα ήθελες να ασχοληθείς.

Επίσης θα ήθελα να τονίσω το muay Thai μιας και αποτελεί ένα άθλημα(combat sport) το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποικιλοτρόπως. Γι αυτό άλλωστε έκανα quote και το σχόλιο της συνφορουμιτησας fitnes girl.
Περιμένουμε απάντηση σου!! :)

πολυ σωστα τα λεει ο φιλος hacker,η σειρα ειναι προσωπικο γουστο του καθενα,θεωρω το muaythai τελειο γιατι αν ’’δεν πενεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει λενε’’ και ο σωστος δασκαλος δεν θα προωθησει την δικια του μονο τεχνη αν εχει τη γνωση και τη φιλοσοφια

Lao
16-01-13, 00:33
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16419-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CF%8E%CE%BD

alex13
16-01-13, 00:37
Δυστυχώς αγαπητέ thread starter δεν υπάρχει καλύτερη πολεμική τέχνη. Όλες έχουν ένα αντικείμενο και ένα στόχο γι αυτό και οι διαφορετικές τεχνικές και φιλοσοφίες.
Καλό θα ήταν λοιπόν να μας πεις περίπου ποιος τομέας σε ενδιαφέρει και για ποιό λόγο θα ήθελες να ασχοληθείς.

Επίσης θα ήθελα να τονίσω το muay Thai μιας και αποτελεί ένα άθλημα(combat sport) το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποικιλοτρόπως. Γι αυτό άλλωστε έκανα quote και το σχόλιο της συνφορουμιτησας fitnes girl.
Περιμένουμε απάντηση σου!! :)

καταρχας εγω δεν εχω κανει ποτε πολεμικη τεχνη,ειμαι 18 και σκεφτομαι μηπως ξεκινησω καποια στιγμη καποια ΠΤ για να μη πηγαινω γυμναστηριο,συγκεκριμενα εγω θα ηθελα να ξεκινησω καποιες ΠΤ και των τριων στυλ που ανεφερα στην αρχη μια απ το καθενα και θα ηθελα τι γνωμη σας...ακομα πιστευω πως υπαρχουν καλυτερες και ''χειροτερες'' ΠΤ γιατι να σκεφτεσαι παντα στις συγκρισεις μεταξυ των τεχνων αμα ειναι ενας expert της μιας και ο αλλος της αλλης ποιος θα νικησει ετσι να το βλεπεις...επισης να ρωτησω αμα ξεκινησω kick boxing και bjj ειναι καλα?..συμπληρωσε οτι θες για να κανω την ερευνα πιο σωστα!!

HACKERWALLK3R
16-01-13, 00:46
καταρχας εγω δεν εχω κανει ποτε πολεμικη τεχνη,ειμαι 18 και σκεφτομαι μηπως ξεκινησω καποια στιγμη καποια ΠΤ για να μη πηγαινω γυμναστηριο,συγκεκριμενα εγω θα ηθελα να ξεκινησω καποιες ΠΤ και των τριων στυλ που ανεφερα στην αρχη μια απ το καθενα και θα ηθελα τι γνωμη σας...ακομα πιστευω πως υπαρχουν καλυτερες και ''χειροτερες'' ΠΤ γιατι να σκεφτεσαι παντα στις συγκρισεις μεταξυ των τεχνων αμα ειναι ενας expert της μιας και ο αλλος της αλλης ποιος θα νικησει ετσι να το βλεπεις...επισης να ρωτησω αμα ξεκινησω kick boxing και bjj ειναι καλα?..συμπληρωσε οτι θες για να κανω την ερευνα πιο σωστα!!

Πρέπει ρε παιδί πως να σου πω, να ιεραρχίσεις τους στόχους σου.
Για παράδειγμα μπορεί ας πούμε να θέλεισ κάτι για αυτοάμυνα, για αγώνα ή ακόμα και για τσαμπουκά(αν και στο τελευταίο διαφωνώ κάθετα, αυτός είναι άλλωστε και ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι αρχίζουν).

Μην το βλέπεις σε θέμα μάστερ, γιατί αυτό είναι άπιαστο όνειρο.
Ελπίζω να βοήθησα αδερφέ με τις πραγματικά ελάχιστες γνώσεις που διαθέτω.

Btw muay Thai rulezz

alex13
16-01-13, 01:17
Πρέπει ρε παιδί πως να σου πω, να ιεραρχίσεις τους στόχους σου.
Για παράδειγμα μπορεί ας πούμε να θέλεισ κάτι για αυτοάμυνα, για αγώνα ή ακόμα και για τσαμπουκά(αν και στο τελευταίο διαφωνώ κάθετα, αυτός είναι άλλωστε και ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι αρχίζουν).

Μην το βλέπεις σε θέμα μάστερ, γιατί αυτό είναι άπιαστο όνειρο.
Ελπίζω να βοήθησα αδερφέ με τις πραγματικά ελάχιστες γνώσεις που διαθέτω.

Btw muay Thai rulezz

εγω θελω να μαθω καποια τεχνη κυριως για αυτοαμυνα αμα χρειαστει, οι αλλοι δυο λογοι που ανεφερες δεν με ενδιαφερουν πολλυ αντε αμα γινω πολλυ καλος μπορει να παιξω και σε κανενα αγωνα ξερω γω αλλα κυριως το θελω για το πρωτο...αυτο που ανεφερα για τους μαστερ της καθε τεχνης το ειπα για να δουμε ποιος απ τους δυο θα νικησει σε ενα αγωνα..ενα παραδειγμα ξερω γω για να δουμε πια τεχνη ειναι καλυτερη παιζουν δυο ατομα που ειναι οι καλυτεροι ο ενας στο taen kwo do και ο αλλος στο muay thai ποιος θα νικησει?

Maxan
16-01-13, 01:22
Φίλε μου εγώ που σκέφτομαι κάτι το οποίο θα με κρατήσει σε πολύ καλή φόρμα μου πρότηναν [ένας δάσκαλος σε ένα γυμναστήριο κοντά στο σπίτι μου] να ασχοληθώ με kyokushin karate και ταυτόχρονα σκέφτομαι να κάνω και brazilian jiujitsu,ώστε να έχω ικανότητες και στην μάχη εδάφους;):)

FITNESS GIRL
16-01-13, 03:04
εγω θελω να μαθω καποια τεχνη κυριως για αυτοαμυνα αμα χρειαστει, οι αλλοι δυο λογοι που ανεφερες δεν με ενδιαφερουν πολλυ αντε αμα γινω πολλυ καλος μπορει να παιξω και σε κανενα αγωνα ξερω γω αλλα κυριως το θελω για το πρωτο...αυτο που ανεφερα για τους μαστερ της καθε τεχνης το ειπα για να δουμε ποιος απ τους δυο θα νικησει σε ενα αγωνα..ενα παραδειγμα ξερω γω για να δουμε πια τεχνη ειναι καλυτερη παιζουν δυο ατομα που ειναι οι καλυτεροι ο ενας στο taen kwo do και ο αλλος στο muay thai ποιος θα νικησει?

to tae kwo do εχει πολλα ποδια και το muay thai γονατιες αγκονιες σπασιματα κτλ,θα νικησει αυτος που εχει καθαρο μυαλλο και ειναι γνωστης της τεχνικης του,ακομα μην μπερδευεις τα μαχητικα αθληματα με τις πολεμικες τεχνες,αν θες για αυτοαμυνα και προστασια μπορεις για αρχη να ξεκινησεις με κικ μποξ που δεν εχει πολυ υλη και σχετικα γρηγορα θα δουλεψεις σπαρινκ,μην ξεκινας ομως σκεφτομενος να παιξεις αγωνα κοιτα να μαθεις τη σωστη τεχνικη και καπιοα βασικα πραγματα και οι διακρισεις ερχονται στη πορεια οι διακρισεις δεν δειχνουν ποσο καλος εισαι ειναι μια επιβραβευση των κοπων σου ,μπορει καπιος με λιγοτερες διακρισεις να ειναι αριστος γνωστης της τεχνικης

friksos
16-01-13, 10:33
Υπαρχουν πολλα θεματα στο φορουμ που μπορει να σε καλυψουν .
Το καλυτερο ειναι μαλλον να δεις και να επιλεξεις μονος σου
Η δικη μου αποψη οπως σε κοβω (μακαρι να ημουν 18 θα το εκανα κι εγω) ειναι να διαλεξεις μια ορθια και μια εδαφος (μποξ-μπραζιλιαν π.χ) και θα δεις για ποτε θα ξεχασεις τους τσαμπουκαδες και γιατι οχι αγωνες σε κλουβι.

Lao
16-01-13, 13:19
καταρχας εγω δεν εχω κανει ποτε πολεμικη τεχνη,ειμαι 18 και σκεφτομαι μηπως ξεκινησω καποια στιγμη καποια ΠΤ για να μη πηγαινω γυμναστηριο,συγκεκριμενα εγω θα ηθελα να ξεκινησω καποιες ΠΤ και των τριων στυλ που ανεφερα στην αρχη μια απ το καθενα και θα ηθελα τι γνωμη σας...ακομα πιστευω πως υπαρχουν καλυτερες και ''χειροτερες'' ΠΤ γιατι να σκεφτεσαι παντα στις συγκρισεις μεταξυ των τεχνων αμα ειναι ενας expert της μιας και ο αλλος της αλλης ποιος θα νικησει ετσι να το βλεπεις...επισης να ρωτησω αμα ξεκινησω kick boxing και bjj ειναι καλα?..συμπληρωσε οτι θες για να κανω την ερευνα πιο σωστα!!


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16419-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%A4%CE%B5%CF%87%CE%BD%CF%8E%CE%BD

Διάβασε αυτό το link, θα σε βοηθήσει να δεις την κατάσταση λίγο πιο καθαρά.

Από κει και πέρα, όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι, έχω δει πολλά παιδιά (και κυρίως σε μικρές ηλικίες) να έχουν ασχοληθεί λίγο με το ένα, λίγο με το άλλο και λίγο με το παράλλο. Τελικά, δεν κατέχουν ποτέ πραγματικά κάτι, απλά έχουν σκόρπια πράγματα στο μυαλό τους, τα οποία πολλές φορές τα αποτρέπουν από το να φτάσουν σε ένα καλό επίπεδο έστω και στην μία από τις ΠΤ με τις οποίες έχουν ασχοληθεί, σε σημείο που να είναι ακόμα και εντελώς αναποτελεσματικοί ακόμα και σε απλό sparring (για αληθινές συνθήκες δε, ούτε λόγος)

Θεωρώ λάθος να ασχολείται κανείς με άλλη ΠΤ ή ΜΑ χωρίς να κατέχει πραγματικά αυτό με το οποίο ασχολείται, πόσο μάλλον όταν δεν έχει καμμία εμπειρία. Και, ακόμα χειρότερα, αν ο βασικός λόγος είναι η αυτοάμυνα.

Για να μπορεί κάποιος να εφαρμόσει πρακτικά την ΠΤ του σε ώρα ανάγκης, απαιτείται πολύχρονη ενασχόληση, τόσο σε σωματικό, όσα σε νοητικό και ψυχικό επίπεδο. Εκτός λοιπόν και αν κάποιος ασκείται καμιά 10ριά ώρες την μέρα, είναι σχεδόν αδύνατο να ξεκινάει παράλληλα 2-3 ΠΤ, να συνδιάζει τις τεχνοτροπίες τους και να του βγαίνουν «φυσικά» κινήσεις και από τα 3 συστήματα.

Επειδή είσαι 18 χρονών και απ'ότι καταλαβαίνω από τα posts σου δεν έχεις ξεκαθαρίσει ακόμα καλά τις ακριβώς θέλεις, σου προτείνω πριν ξεκινήσεις να αποφασίσεις προς τα που θέλεις να κινηθείς και να έχεις στο μυαλό σου ότι δεν χωράνε δύο καρπούζια σε μια μασχάλη.

HACKERWALLK3R
16-01-13, 21:34
Αδερφέ θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με μποξ μιας και τα απλά τουλάχιστον μπορείς να τα μάθεις σχετικά γρήγορα ακόμα και σε δύσκολες καταστάσεις.
Βέβαια έχει και τις αδυναμίες του μιας και είσαι ουσιαστικά αδύναμος στα πόδια.
Δοκίμασε το για κάποιο χρονικό διάστημα για να πάρεις κάποιες βάσεις και μετά βλέπεις.
Αν και είμαι σίγουρος πως θα κολλήσεις.

alex13
17-01-13, 21:52
Παιδες θελω τη γνωμη σας τωρα που θα γινω πιο συσυγκεκριμενος..εδω στη περιοχη που εψαξα υπαρχουν στα γυμναστηρια οι εξης πολεμικες τεχνες :kick boxing,tae kwon do,boxing,muay thai..υπαρχει ομως και ενα γυμναστηριο που κανει mma.η ερωτηση που θελω να κανω τι απ αυτα μου προτεινετε να ξεκινησω

HACKERWALLK3R
18-01-13, 00:48
Παιδες θελω τη γνωμη σας τωρα που θα γινω πιο συσυγκεκριμενος..εδω στη περιοχη που εψαξα υπαρχουν στα γυμναστηρια οι εξης πολεμικες τεχνες :kick boxing,tae kwon do,boxing,muay thai..υπαρχει ομως και ενα γυμναστηριο που κανει mma.η ερωτηση που θελω να κανω τι απ αυτα μου προτεινετε να ξεκινησω

Box. Θα σου δώσει ότι ακριβώς ζητάς. Σου το υπογράφω. Ειδικά αν βρεις καλό σύλλογο.

alex13
18-01-13, 01:04
Πιστευεις πως το μποξ ειναι πιο αποτελεσματικο απ τα υπολοιπα;

FITNESS GIRL
18-01-13, 01:16
Πιστευεις πως το μποξ ειναι πιο αποτελεσματικο απ τα υπολοιπα;

ειναι αυτο που ζητας ξεκινα μαυτο και αργοτερα συνεχιζεις και muaythai στο υπογραφω οτι θα πορωθεις,το mma εμενα προσωπικα δεν μαρεσει
το μποξ εχει λιγη υλη και για αμεση αυτοαμυνα που ζητας ειναι κομπλε το muaythai ειναι ποιο τεχνικη εχει ποιο πολυ υλη

TRIANTAFYLLOU
18-01-13, 02:05
η καλύτερη πολεμική τεχνη είναι αυτη που μας αρέσει και θα την μάθουμε σωστα , μπορει να έχει περισσότερο και λιγότερο αποτελεσματικές αλλα σημασία έχει να την μάθει κανείς σωστα και να γινετε μηχανικά και αυθόρμητα η κίνηση , αυτο απαιτει χρόνο και εξάσκηση και έχει να κάνει με το ταλέντο και μαθησιακές ικανότητες του καθένα και ποτε δεν χρειάζετε υπερβολική σιγουρια κάποτε οι άνθρωποι αμυνόταν με αυτες τις τεχνες και πολεμούσαν , τωρα όποιος νομίσει κατι τέτοιο απλα την πάτησε , πλέον δεν μετράνε απέναντι στα κουμπούρια και τον ύπουλο αντίπαλο
οπότε ο καθενας βλέπει μαθαίνει και αποφασίζει τι τον αρέσει περισσότερο και ποιός δάσκαλος τον εμπνέει περισσότερο ώστε να κάνει με όρεξη και σε διάρκεια αυτο που κάνει

friksos
18-01-13, 17:13
Πιστευεις πως το μποξ ειναι πιο αποτελεσματικο απ τα υπολοιπα;

ΝΑΙ!
Ειτε μεινεις σε αυτο ,ειτε πας και στα αλλα (μμα,μουι ται) το μποξ θα ειναι ..μποξ.

snake133
18-01-13, 17:19
ΝΑΙ!
Ειτε μεινεις σε αυτο ,ειτε πας και στα αλλα (μμα,μουι ται) το μποξ θα ειναι ..μποξ.

Περι αποτελεσματικότητας θα διαφωνήσω. Έτσι κι αλλιώς έτσι ξεκίνησαν οι αγώνες στα κλουβιά, ο καθένας έπαιζε με το στυλ που ήξερε και τελικώς αποδεικνείεται ότι το mma είναι πιο αποτελεσματικό απ'όλα. Δηλαδή mma = Μίξη Brazilian Jiu Jitsu + Muai Thai/Kick Boxing . Υπάρχουν άπειρα βίντεο στο Youtube όπου Boxers δεν στέκονται απέναντι σε Kick Boxers μιας και τους τσακίζουν στα κλωτσίδια. :toast:

HACKERWALLK3R
18-01-13, 18:41
Περι αποτελεσματικότητας θα διαφωνήσω. Έτσι κι αλλιώς έτσι ξεκίνησαν οι αγώνες στα κλουβιά, ο καθένας έπαιζε με το στυλ που ήξερε και τελικώς αποδεικνείεται ότι το mma είναι πιο αποτελεσματικό απ'όλα. Δηλαδή mma = Μίξη Brazilian Jiu Jitsu + Muai Thai/Kick Boxing . Υπάρχουν άπειρα βίντεο στο Youtube όπου Boxers δεν στέκονται απέναντι σε Kick Boxers μιας και τους τσακίζουν στα κλωτσίδια. :toast:

Προφανώς αν και τα πράγματα είναι διαφορετικά στο δρόμο όπου προσπαθείς να αμυνθείς. Μεγάλη κουβέντα

reignman007
18-01-13, 20:04
παρολαυτα παραλυπεις το Okinawa που ειναι μια εξαιρετικη τεχνη εκτος και αν το κατατασεις στην κατηγορια των καρατε :P

Το Okinawa δεν ειναι ακριβως αυτο που ολοι νομιζουν,πιο πολυ σαν αιρεση θα το ονομαζα...

GeoDask
18-01-13, 20:38
Προφανώς αν και τα πράγματα είναι διαφορετικά στο δρόμο όπου προσπαθείς να αμυνθείς. Μεγάλη κουβέντα

Έτσι ακριβώς. Καμιά σχέση ο δρόμος με το κλουβί ή το sparring και εν γένει πολεμικές τέχνες. Στο δρόμο δεν υπάρχει tapout.

AlexakisKon
19-01-13, 00:01
Πάντως οι πολεμικες τεχνες ειναι σαν τις γλωσσες, αφου μαθει μια και μετα δευτερη μετα οι υπολοιπεσ μαθονονται πιο ευκολα, αλλα μιλαμε για χρονια πολλα προπονησης, μετα παντως θα εισαι πολεμικη μηχανη
Ως αρχικη βάση θα σου προτεινα κατι σαν kick boxing, και ενας φίλος μου παει wing chun και μου λεει πως ειναι πολυ καλη για αυτοαμυνα
Η δικια μου αγαπημενη ειναι μια που εφαρμοζουν πολλες ειδικες δυναμεις κρατων, και λεγεται krav maga

HACKERWALLK3R
19-01-13, 00:27
Πάντως οι πολεμικες τεχνες ειναι σαν τις γλωσσες, αφου μαθει μια και μετα δευτερη μετα οι υπολοιπεσ μαθονονται πιο ευκολα, αλλα μιλαμε για χρονια πολλα προπονησης, μετα παντως θα εισαι πολεμικη μηχανη
Ως αρχικη βάση θα σου προτεινα κατι σαν kick boxing, και ενας φίλος μου παει wing chun και μου λεει πως ειναι πολυ καλη για αυτοαμυνα
Η δικια μου αγαπημενη ειναι μια που εφαρμοζουν πολλες ειδικες δυναμεις κρατων, και λεγεται krav maga

Πολύ δυνατή αυτή η πολεμική τέχνη σε θεωρητικό τουλάχιστον επίπεδο και σε βίντεο επίδειξης.
Έχει προέλθει από τις ισραηλινές πολεμικές δυνάμεις.
Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφαρμόσιμη σε actual combat και υπό κατάσταση πανικού.

Επιμένω ένα τέλη στην αρχική μου πρόταση, που δεν είναι άλλη από την πυγμαχία.
Και να μην σου αρέσει ακόμα, πράγμα απίθανο, θα σου δώσει γερές βάσεις για οποιαδήποτε άλλη πολεμική τέχνη ή combat sport επιλέξεις μετέπειτα!!

alex13
19-01-13, 03:10
Ευχαριστω παιδια για τις αποψεις,οτι αλλο θελετε προσθεστε

FITNESS GIRL
19-01-13, 03:16
Ευχαριστω παιδια για τις αποψεις,οτι αλλο θελετε προσθεστε

ξεκινα με μποξ κικ μποξ καλυτερα για να δυναμωσεις τα ποδια σου μικρος εισαι ακομα και αργοτερα μπορεις να δοκιμασεις και αλλες πολεμικες τεχνες και μαχητικα αθληματα το κικ θα σου δωσει καλες βασεις :thumbup:

shazam
19-01-13, 03:33
Αφου βρήκες αρκετές πολεμικές τεχνες στην περιοχή καλό θα ήταν να πας σε καθε μια ξεχωριστά ως θεατής σε καποια προπόνηση και να δεις τι ακριβώς παίζει απο κοντά.Να δεις το δάσκαλο,τον τρόπο προπόνησης,τις εγκαταστάσεις - αιθουσα, τον εξοπλισμό.Όταν δεις μια προπόνηση απο καθε τέχνη θα σε βοηθήσει να διαλέξεις πιο ευκολα και να καταλαβεις πιο στυλ σου ταιριαζει.

friksos
19-01-13, 10:44
Περι αποτελεσματικότητας θα διαφωνήσω. Έτσι κι αλλιώς έτσι ξεκίνησαν οι αγώνες στα κλουβιά, ο καθένας έπαιζε με το στυλ που ήξερε και τελικώς αποδεικνείεται ότι το mma είναι πιο αποτελεσματικό απ'όλα. Δηλαδή mma = Μίξη Brazilian Jiu Jitsu + Muai Thai/Kick Boxing . Υπάρχουν άπειρα βίντεο στο Youtube όπου Boxers δεν στέκονται απέναντι σε Kick Boxers μιας και τους τσακίζουν στα κλωτσίδια. :toast:

Ναι φιλος,δεν διαφωνω απλα για εμενα το μποξ ειναι μια καλη βαση για μμα, οχι απο μονο του.
Δηλαδη πριν καποιος μπει στις κλοτσιες ειναι καλυτερα αν εχει μαθει καλα την πυγμαχια.:toast:

friksos
19-01-13, 10:57
ΠΟοο αυτες οι συγκρισεις του τυπου "ποια τεχνη ειναι καλυτερη" η το κλασικο "ποια μετραει στον δρομο" γινονται σε καθε ποστ που εχει να κανει με π.τ και ποτε δεν καταληγει καπου δλδ αυτο θελω να πω.
Η γνωμη μου ειναι οτι στον δρομο μετραει αυτος που ασχολειται με τον "δρομο".απο εκει και περα παιζουν πολλα μεσα ..
το σιγουρο ειναι οτι ο αθλητης εχει μια αλφα φυσικη κατασταση και εχει μαθει να δινει ενα χτυπημα ,μια λαβη.
και το συμαντικοτερο να ΤΡΩΕΙ.
Αν βαλεις οτι το 90% των ανθρωπων που συναντας καθε μερα δεν εχουν φαει ουτε σφαλιαρα στη ζωη τους φαντασου πως σοκαρονται με ενα καλο χτυπημα.
Και κατι αλλο ειναι τα κιλα πιστευω.Αλλο μεσαιο βαρος ,μεσαιο αναστημα και αλλο βαρεων βαρων.
Καλο Σ.Κ!

AlexakisKon
19-01-13, 11:52
στον δρομο παντως μετραει ποιος θα βγαλει το μπουκαλι η την πεταλουδα, μετα οι πολεμικες τεχνες περισευουν δυστυχως
κυριο χαρακτηριστικο των ανθρωπων της νυχτας ειναι ο αιφνιδιασμος αλλα και η πουστια δηλαδη αμα υπαρχει μπουκαλι η τουβλο κοντα, θα στο κατσουν στο κουτελο

GeoDask
19-01-13, 13:39
Πολύ δυνατή αυτή η πολεμική τέχνη σε θεωρητικό τουλάχιστον επίπεδο και σε βίντεο επίδειξης.
Έχει προέλθει από τις ισραηλινές πολεμικές δυνάμεις.
Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφαρμόσιμη σε actual combat και υπό κατάσταση πανικού.

Επιμένω ένα τέλη στην αρχική μου πρόταση, που δεν είναι άλλη από την πυγμαχία.
Και να μην σου αρέσει ακόμα, πράγμα απίθανο, θα σου δώσει γερές βάσεις για οποιαδήποτε άλλη πολεμική τέχνη ή combat sport επιλέξεις μετέπειτα!!

Το krava maga δεν είναι πολεμική τέχνη είναι αυτοάμυνα. Υπάρχει τεράστια διαφορά.

Θυμάμαι ήμουνα στο ολυμπιακό στάδιο και κάνανε κάτι παλικάρια κrav maga,ασκήσεις εδάφους ένας με έναν και ήταν δίπλα κάτι τύποι απο bjj και γελάγανε.

Όταν φώναξε ο δάσκαλoς τρείς πάνω σε έναν τα γέλια κόπηκαν και εκεί προφανώς συνειδητοποιείς ότι όσο καλός και να είσαι στο bjj το τελευταίο πράγμα που θές είναι να βρεθείς κάτω στο πεζοδρόμιο με τρείς και με κανα μαχαίρι απο πάνω σου :)

chili
19-01-13, 14:40
απλα αρχισε κατι μη το ψειριζεις.Το μποξ ειναι απλο και μαθενεται γρηγορα αλλα απο κει και περα οτι σου αρεσει.Αν το θες για αυτοαμυνα αλλωστε σιγα να μη ξερει ο αντιπαλος σου στο δρομο ΠΤ οποτε μη μπαινεις στο τριπακι ποια ΠΤ νικαει ποια

HACKERWALLK3R
19-01-13, 16:17
Το krava maga δεν είναι πολεμική τέχνη είναι αυτοάμυνα. Υπάρχει τεράστια διαφορά.

Θυμάμαι ήμουνα στο ολυμπιακό στάδιο και κάνανε κάτι παλικάρια κrav maga,ασκήσεις εδάφους ένας με έναν και ήταν δίπλα κάτι τύποι απο bjj και γελάγανε.

Όταν φώναξε ο δάσκαλoς τρείς πάνω σε έναν τα γέλια κόπηκαν και εκεί προφανώς συνειδητοποιείς ότι όσο καλός και να είσαι στο bjj το τελευταίο πράγμα που θές είναι να βρεθείς κάτω στο πεζοδρόμιο με τρείς και με κανα μαχαίρι απο πάνω σου :)

Σωστή η διόρθωση σου και ζητώ συγνώμη από όσους διάβασαν το λάθος ποστ μου. :)
Γενικα ότι και να κανεις μπορεί απλά να πέσεις πάνω σε ένα τύπο που να μην έχει κάνει τίποτα, να σου δώσει 2 ταβερνιες και να ξεχάσεις και πτ και τα πάντα.

alex13
19-01-13, 16:25
Οκ παιδια θα αποφασισω τι θα ξεκινησω καποια στιγμη...να προσθεσω οτι μενω καρδιτσα αν ξερει καποιος κατι συγκεκριμενο

ArgoSixna
20-01-13, 04:18
Nικος Αλογάριαστος , μην ποσταρεις τιποτα παραπανω η κουβεντα τελειωσε !:bowdown:

alex13
20-01-13, 15:19
Ενα τελευταιο argosixna αυτος ο αλογαριαστος διδασκει στο exercise το γυμναστηριο;

ArgoSixna
20-01-13, 18:24
Έχει ανοιξει δικια του σχολή κοντα στο 2ο δημοτικο νομιζω

alex13
20-01-13, 18:57
Εχει κανενα σαιτ αυτος η καποια διευθυνση για να το δω;επισης το fight club μια σχολη ειναι καλη;

alex13
20-01-13, 20:24
Ενταξει φιλε το ειδα απο κοντα το συλλογο

fafner
28-01-13, 01:44
Δεν υπαρχει καλυτερη ή χειροτερη το θεμα ειναι εσυ τι θελεις , και εναν καλο δασκαλο που να υπαρχει σχεση δασκαλου μαθητη και οχι εναν δασκαλο μαου μαου.
εσυ θα κρινεις ποια τεχνη θες να ακολουθησεις ολες ειναι γαματες.

jojosmj
16-02-13, 07:18
εκθειαζουμαι αλα κ καταρυπτουμαι αλα .
ολα ειναι θεμα δασκαλου κ μαθητη.
καλιστα ενας kick boxer μπορει να δειρει κ 3 που κανουν krav maga κ αυτα τα λεω εγω που ασχολουμαι κυριως με αυτο αμυνες wing chun ,krav maga k crump kali.
απλα τα αθληματα ειναι για ενασχοληση κ αγωνες γτ εχεις γαντια ,αλα εχουν δυνατα sparing (ας μπει οποιος θελει με μποξερ να καταλαβει τι ενοω)
το brazilian jj ειναι φτωχο το παραδοσιακο ειναι για μενα ποιο ολοκληρωμενο.
η αυτο αμυνα ειναι για το δρομο της λειπου τα sparing.
θα σου προτεινα να ψαχτεις σε κατι ολοκληρομενο κ να αποφυγεις το mma το επιπεδο ελλαδα ακομα κ εξωτερικο ειναι πολυ φτωχο χρειαζεσε τουλαχιστον ως βαση το μποξ.
κοιτα κ κανα jeet kune do τα εχει ολα αρκετα αξιολογο τωρα ποιος δασκαλος αξιζει 8α σε γελασω.

Dakonblackblade
01-07-13, 22:32
Αν δεν έχει αγώνες , ότι και να κάνεις είναι θεωρία. Πρέπει να αγωνιστεί κανείς για να μπορεί να ανταπεξέλθει στο στρες του δρόμου

Tigeras
02-08-13, 13:09
Θα συμφωνήσω με όσους προλαλήσαντες υποστήριξαν πως δεν υπάρχει καλύτερα/χειρότερη Π.Τ έτσι γενικά.Σημασία έχει τι σε ενδιαφέρει..π.χ αν προτιμάς αγώνες,αν θέλεις πάλη εδάφους,αν θέλεις λαβές και πολλά άλλα κριτήρια.Πάντως αν κανείς θέλει καθαρά για δρόμο είναι καλύτερα να πάει σε κάτι όπως krav maga/street fighting κλπ-είναι ΜΕΓΑ λάθος να νομίζουμε ότι οι άλλες πολεμικές τέχνες δεν θα βοηθούσαν στο δρόμο-απλά νομίζω είναι καλύτερα στη 1μιση ώρα προπόνησης,π.χ.,να κάνεις τεχνικές και γενικά πράγματα που είναι κατευθείαν για το δρόμο και θα βγαίνουν μηχανικά σε λιγότερο χρονικό διάστημα απο ότι οι τεχνικές στις παραδοσιακές Π.Τ..Προσωπικά κάνω Fu Jow Pai Kung Fu απο το 2008 παράλληλα με semi contact(μαχητικό άθλημα ημιεπαφής,υποκατηγορία kickboxing δλδ) και έχω ασχοληθεί λίγο και με το Inayan Escrima και σημασία έχει πως έχω αποκτήσει αυτοπεποίθηση για το δρόμο και πως μαθαίνω να αμύνομαι ενάντια σε πολλά σενάρια ακόμα και αν κάποιες κινήσεις παραφαίνονται fantasy:P