PDA

Επιστροφή στο Forum : Στρατιωτική θητεία και προπονήσεις.



gym mind
14-09-08, 21:23
Παιδια επειδη Νοεμβριο η μαμα πατριδα με καλει κ θελω οσο το δυνατον γινεται να διατηρηθω σε καλη κατασταση τι προγραμμα προτεινετε????
Αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι καμψεις πολλες παρα πολλες...Οταν κανω σπιτι κανω 10 σετ απο 40 επαναληψεις κ σκεφτομαι να παρω κ ενα λαστιχο κ να δουλευω πολλες επαναληψεις+καμψεις οπως κανω σπιτι.Θα την παλεψω??Οσοι εχετε περασει το λουκι του στρατου τι προτεινεται??Καποιο προγραμμα???Φοβαμαι οτι καθε μερα καμψεις θα με καψουν.. :cry: ..

peris
14-09-08, 21:31
για μενα επειδη και γυμναστηριο να εχει το στρατοπεδο δε θα λειτουργει στανταρ αν θες παρε και δυο αλτηρες μαζι κανα κοιλιακο λιγο τρεξιματακι τι αλλο να κανεις στο στρατο το πιο βασικο για μενα ειναι να προσεξει οσο ειναι δινατον ετσι τη διατροφη μη βαλεις πολα κιλα αυτα απο μενα :sneaky:

gym mind
14-09-08, 21:34
Σκεφτομουν κ κατι αλλο..Εχω κονε να γραφτω σε ενα καλο συλλογο της Αθηνας στιβου.Aν το κανω αυτο κ πω οτι κ καλα ειμαι αθλητης κ θελω να κατεβω στο διασυλλογικο παιζει να μου δινουν την δυνατοτητα να κανω προπονηση καθε μερα???

peris
14-09-08, 21:35
Σκεφτομουν κ κατι αλλο..Εχω κονε να γραφτω σε ενα καλο συλλογο της Αθηνας στιβου.Aν το κανω αυτο κ πω οτι κ καλα ειμαι αθλητης κ θελω να κατεβω στο διασυλλογικο παιζει να μου δινουν την δυνατοτητα να κανω προπονηση καθε μερα??? καθε μερα λιγο δισκολο αλλα καντο καλο θα ειναι πιστευω ομος οτι θα σου ζητησουν και κανα χαρτι οτι θα κατεβεις σε αγονες

RUHL
14-09-08, 21:39
Θα σε απογοητευσω δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα μεσα :lol: μετα οταν θα πας σε καποια μοναδα ΑΝ εισαι τυχερος μπορει να εχει ενα ψευτογυμναστηριο το οποιο μερικες φορες παιζει να ειναι κλειστο επειδη δεν θα εχει ατομα να το ανοιγουν και αλλα τετοια γραφειοκτρατικα :chinese: συμβαινουν

Παντως πανω απο 12 καμψεις μην κανεις δεν εχει νοημα ουτε να κρατησεις μαζα ουτε να αναπτυχθεις α κατι ακομα τις καμψεις τις κανεις αν θελεις εσυ δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα να σας βαλουν να κανετε


Μπορεις να κανεις καμψεις ruhl :weights: :lift2hand: βρησκεις ενα ατομο το οποιο θα καθετε πανω σου και δεν θα εκτελεις πανω απο 12 επαναληψεις

μετα απο 2 πρωτους μηνες δεν θα σε απασχολει παντως τοσο το σωμα η διατηρηση κτλ κτλ :clown2: :wave:



θελω να κατεβω στο διασυλλογικο παιζει να μου δινουν την δυνατοτητα να κανω προπονηση καθε μερα???
Σε εναν εδηναν οταν ημουν αλλα ο θεις του ηταν ταξιαρχος και ο ιδιος ηταν 1ος στην ελλαδα στον δισκο η στο ακοντιο δεν θυμαμε γενικα πρεπει να εισαι βισμα :D

gym mind
14-09-08, 21:43
Τις καμψεις RUHL τις εχω κανει αρκετεσ φορες!!Οτι καλυτερο!!!Γιατι λες οτι δεν θα με ενδιαφερει μετα απο 2 μηνες???Καμψεις λες καθε μερα???Ειναι καλα??Κ ποδια να υποθεσω καθισματα με καποιον αλλον φορτωμενο στην πλατη..Αν βρω κανα τρελο γυμναστικοβιο θα κανουμε οραια παραγματα μαλλον...

RUHL
14-09-08, 21:45
3 φορες την εβδομαδα ειναι καλα με λιγο μονοζυγο καλα θα εισαι ναι μετα το 2μηνο δεν σε νιαζει και τοσο :drunken:

Hurricane38
14-09-08, 22:43
Μονοζυγο,διζυγο (με οτι βρεις κρεμασου).Φαε σα βοδι γραψτους ολους και κανε 5 σετ την ημερα στην καθε ασκηση 5 μερες τη βδομαδα.Τελειωνοντας το στρατο θα εχεις μια πλατη που θα βγαζει ματια

slaine
15-09-08, 01:23
εγώ στο στρατό στο κέντρο είχα γαμάτο γυμναστήριο αλλά δεν προλάβαινα να κάνω τίποτα, όλο αγκαρεία με χώνανε τα μου@@πανα και μετά σαν παλιός δε μας το ανοιγαν....

τι έκανα; έλξεις, κάμψεις αυτοσυγκέντρωσης στο πάνω κρεββάτι με το λουκάνικο, όταν ήμουνα εστιατόρια πήγαινα στην αποθήκη και βαρούσα για σάκο 24άδες από νερά που τις είχαμε στοιβαγμένες κάπου, κολύμπι (ήμουν τυχερός και πήγα σε νησί καλοκαίρι), κάμψεις, κάτι ασκήσεις ανατολίτικες (pushing hands) με τη βοήθεια κάποιου, βυθίσεις στα κρεβάτια και στις πολλές τις καύ##ς στο κωλόνησο που ήμουνα που είχε όλο πέτρες και βράχια σήκωνα καμια μεγάλη πέτρα κι έκανα squat.

βέβαια μετά από 3-4 μήνες τα παράτησα ολοκληρωτικά... :oops: :porc:

RUHL
15-09-08, 01:46
βέβαια μετά από 3-4 μήνες τα παράτησα ολοκληρωτικά...
Kαλησπερα συναδελφε χαχαχαχαχα :bowdown: :rabbit:

loufas
15-09-08, 02:47
αφου θες να γυμναστεις στο στρατο πηγαινε ειδ.δυναμεις να νοιωσεις!
λεω να παω και γω...
και γω νοεμβρη μπαινω :army2:

slaine
15-09-08, 14:09
ειδικές δυνάμεις έχει κυρίως σπάσιμο νεύρων, λίγο ύπνο και πολλή ορθοστασία. γυμναστική ξέχνα τη, ίσως κανά τζόγκιν και αυτό σπανιότατα και αν. "στην πάντα, στην πάντα παιρνάνε τα κομμάντα!!!" δεν είδα ποτε κομμάντο ρε φίλε στις ειδικές δυνάμεις, ούτε και οι φίλοι μου που πήγαν...

το μόνο καλό με τις ειδικές δυνάμεις έιναι ότι έχει καλό φαί (σε σχεση με πεζικό που ήμουν εγώ) και πιο καθαρές εγκαταστάσεις συνηθως, όμως αυτά "παιρνάνε" από τους φαντάρους.

γνώμη μου να μην πάτε. κι εγώ παλιά ήθελα να πάω ειδικές δυνάμεις, τελικά δεν πήγα και στο στρατό μέσα κατάλαβα ότι δεν αξίζει...

RUHL
15-09-08, 14:26
αφου θες να γυμναστεις στο στρατο πηγαινε ειδ.δυναμεις να νοιωσεις!
λεω να παω και γω...
και γω νοεμβρη μπαινω :army2:

Σιγα μην σκησουνε κανενα καλσον 3 εξω 1 μεσα η 2 εξω 1 μεσα στην καλυτερη :lol:
Δικιο και ο thundercat(slain :green: ) δεν υπαρχει γυμναστικη κτλ μονο σπασιμο νευρων

Οποιος θελει να νιωσει ας παει Κυπρο μαυρος 5η ΕΜΑ :drunken: 44 μεσα 1 εξω :army2: :army2: και ολη μερα στα γρασα και στα λαδια :army1:

peris
15-09-08, 14:28
απλα να πω αλλο ειδικες δυναμεις και αλλο μοιρες που υπαρχουν που υπαγονται στις ειδικες δυναμεις αλλα δεν εχουν καμια σχεση με το τροπο που ασκουνται πχ ειχω φιλο που ηταν στη κυπρο ειδικες δυναμεις και καμαρωνε και ηταν οδηγος το μονο που ειχε κανει πεζοπορια 20χλμ και εριξε μια φορα χειροβομβιδα :shock: οποτε καταλαβαινεται :rifle:

slaine
15-09-08, 14:32
χαχαχαχ!!!! σωστός ο Ruhl! και όποιος θέλει να το "νιώσει" καλά ας πάει δόκιμος στις ειδικές δυνάμεις... 4 μήνες στη σχολή και άλλους 1-2 μετά θα "νιώσετε" καλά... το μετά εξαρτάται.

loufas
15-09-08, 15:36
δοκιμος στις ει.δυναμεις περνεις και γαμω τα μορια για δουλεια σε σωματα ασφαλειας...
μπορει να πεσεις στα χαπια ομως...!ειναι ανωμαλοι οι καραβαναδες!!
η αληθεια ειναι οτι γενικα στις ει.δυναμεις δεν ειναι η σωματικη ασκηση που σε πεθαινει αλλα οτι σε τρελενουν ψυχικα!ειρωνια, τσοπανανια του μονιμου και ετσι...
:1laugh:

gym mind
15-09-08, 15:58
Κ εγω δεν τα μπορω καθολου αυτα.....Βαλε με απο προπονηση να κανω αγιους αλλα αν μου σπας την ψυχολογια συνεχεια δεν θα την παλεψω!!! :rifle: :shoot: :2guns:

agios
15-09-08, 18:38
Παιδια επειδη Νοεμβριο η μαμα πατριδα με καλει κ θελω οσο το δυνατον γινεται να διατηρηθω σε καλη κατασταση τι προγραμμα προτεινετε????

Δεν μας είπες που πας (εκτός και αν δεν το ξέρεις ακόμα). Αυτό είναι το σημαντικότερο γιατί αν πας καμία αεροπορία σε καμία πτέρυγα που έχει γυμναστήριο και καθισιό τότε ναι κάτι μπορείς να κάνεις. Αν πας όμως σε καμία ολόμαυρη μονάδα του στρατού ξηράς τότε να είσαι σίγουρος ότι το τελευταίο πράγμα που θα σε ενδιαφέρει είναι τα βάρη. Γενικά στο στρατό υπάρχει απαλευτίαση.
Στατιστικά από όσους ξέρω το 95% απολύθηκαν με περισσότερα κιλά (και προφανώς χειρότερη φυσική κατάσταση) από όταν παρουσιάστηκαν.
Εγώ έκανα την τελευταία προπόνηση μία μέρα πριν ανέβω Θήβα και έφτασα 3 μήνες πριν απολυθώ 98 κιλά (τώρα είμαι 73).

perastikos
15-09-08, 21:25
Φιλε κανε προγραμμα ανευρεσης βυσματος!!!Να πας ναυτικό και μετα απο 1 μηνα να εισαι σχεδον καθε μερα εξω και να πηγαινεις στο γυμναστηριο σου.Αλλιως αν πας κανα πεζικό στην αρχη μπορεί να σε ενδιαφερει και να κανεις καμια ασκηση αλλα οταν πας παραμεθοριο ειναι το τελευταιο που θα σε απασχολει...Μην αγχωνεσαι ,θα τα δεις και μονος σου.Οπως και να εχει καλη θητεια.

gym mind
31-12-08, 20:30
Μετα απο 2 μηνες στο στρατο κ απουσιας απο το φορουμ(σορυ,δεν προλαβαινα να μπω!) ξεθαβω το θεμα..Λοιπον το προγραμμα μου μεσα στο στρατο ειναι απειρες καθημερινες καμψεις σε ολες τις παραλλαγες κ εκδοχες κ επισκεψεις στο γυμναστηριο οταν εχω καμια εξοδο..Η διατροφη ειναι χαλια κλασσικα..Λοιπον το αποτελεσμα ειναι να εχω μαζεψει λιγο αλλα να κανω κ καποια ωραια κοψιματακια στα χερια κυριως που δεν ειχα πριν κ επισης να παθω πληρη ανοσια στις καμψεις!! :nana:Πλεον πρεπει να βαζω κ ατομα πανω μου για να με πιασουν τερμα! Παιδια καλη χρονια σε ολους ευχομαι κ καλες προπονησεις!!! :wave:

Polyneikos
31-12-08, 21:30
Άντε καλη χρονια φανταρακι μας και με το καλό καλος πολιτης !!Πεφτε και πέρνε εσύ,μην καταλαβαίνεις τίποτα !! :awesome:

SOLID
31-12-08, 23:33
Keep going η keep pressing οπως θες.Μονοζυγο καμψεις και κανα διζυγο αν παιζει αυτοσχεδιο η βυθισεις στα κρεβατια για τρικεφαλους και οποτε μπορεις να πηγαινεις τζυμ.Μη φρικαρεις εχω δει ατομα που δεν χαλασαν στο στρατο οπως θα φανταζεσαι!!!

tezaman
01-01-09, 03:18
Αφού την παλεύεις και το κάνεις αυτό κάθε μέρα μέσα στον στρατό απο εμένα αξίζεις πολλά respect :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

εμένα το μόνο που με ένοιαζε ήταν πώς να λουφάρω και να κοιμάμαι :chinese:

vlassis-z
11-11-09, 17:49
Να σου πώ και γω την άποψη μου όχι σαν ειδικός της γυμναστικής αλλά σαν φαντάρος που πέρασα πρόσφατα το πρόβλημα σου και σε κωλομονάδα (προεδρική φρουρά).
Οταν ορκιστείς και φύγεις για την πρώτη μετάθεση (1 μήνα περίπου) πήγαινε πάρε λάστιχα γυμναστικής επίσης πάρε και ένα κουβα!! συμπλήρωμα πρωτείνης whey κατά προτίμηση
πες σε ένα γυμναστή να σου δείξει ασκήσεις για τις μυικές ομάδες και υπολόγισε ένα πρόγραμμα μισής ώρας το πολύ( τόση θα ειναι η ελευθερη ώρα σου υπολογίζοντας τα σκοπέτα και τις αγγαρείες) μέρα παρά μέρα και πλαισίωνε τα με πους απς τελειώνοντας βάρα και την πρωτεινούλα σου καλό είναι να βαράς μία και όταν πας για γερμανικό νούμερο!! . Τρώγε όλα τα γευματα τις ημέρας (το μόνο καλό του στρατού) και από σαβούρα να παίνεις τα κρουασαν σάντουιτς στεργίου με γαλοπούλα έχουν σχετικά καλή διατροφική αξία..

σου εύχομαι καλή θήτεία και μακριά από προεδρική φρουρά θα λιώσει(στην κυριολεξία) το κορμάκι σου

vlassis-z
11-11-09, 17:51
Να σου πώ και γω την άποψη μου όχι σαν ειδικός της γυμναστικής αλλά σαν φαντάρος που πέρασα πρόσφατα το πρόβλημα σου και σε κωλομονάδα (προεδρική φρουρά).
Οταν ορκιστείς και φύγεις για την πρώτη μετάθεση (1 μήνα περίπου) πήγαινε πάρε λάστιχα γυμναστικής επίσης πάρε και ένα κουβα!! συμπλήρωμα πρωτείνης whey κατά προτίμηση
πες σε ένα γυμναστή να σου δείξει ασκήσεις για τις μυικές ομάδες και υπολόγισε ένα πρόγραμμα μισής ώρας το πολύ( τόση θα ειναι η ελευθερη ώρα σου υπολογίζοντας τα σκοπέτα και τις αγγαρείες) μέρα παρά μέρα και πλαισίωνε τα με πους απς τελειώνοντας βάρα και την πρωτεινούλα σου καλό είναι να βαράς μία και όταν πας για γερμανικό νούμερο!! . Τρώγε όλα τα γευματα τις ημέρας (το μόνο καλό του στρατού) και από σαβούρα να παίνεις τα κρουασαν σάντουιτς στεργίου με γαλοπούλα έχουν σχετικά καλή διατροφική αξία..

σου εύχομαι καλή θήτεία και μακριά από προεδρική φρουρά θα λιώσει(στην κυριολεξία) το κορμάκι σου

παίδες βλακεία έκανα τώρα κατάλαβα ότι είναι αρχαίο το ποστ..

fotis hks
15-11-09, 01:50
παίδες βλακεία έκανα τώρα κατάλαβα ότι είναι αρχαίο το ποστ..

δεν πειράζει καθε πρόταση σεβαστή,να κλέβουμε ιδέες και εμείς οι νέοι!:thumbup::green::green::clap:

SGP
28-11-09, 16:19
παιδια στην αεροπορια ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα???μπορεις να κανεις καμια γυμναστικη εκει μεσα η ο,τι ισχυει και στο πεζικο???

ΣΙΑΜΙ
10-09-10, 16:38
ειμαι φανταρος και οπος ξερετε τα πραγματα ειναι χαλια....εχετε να μου δωσετε καμια συμβουλη?κανω προπονηση με τις πετρες δλδ ελεος...διατροφη?κατι γενικο οτι διποτε

xrisbud
10-09-10, 17:06
καλός πολίτης εύχομαι;)

Devil Randime
10-09-10, 17:20
Καλη υπομονή εύχομαι εγώ...

sTeLaKoS
11-09-10, 17:36
ΣΙΑΜΙ υπήρχε παρόμοιο θέμα και τα συγχώνευσα.

Πολλοί, στη προσπάθεια τους να διατηρήσουν τα κιλά τους τρώνε όλη τη μέρα σαβούρα. Πρόσεξε μη λιπώσεις πολύ.
Μόλις πάρεις μετάθεση σε μονάδα και δεις πως έχουν τα πράγματα δοκίμασε να πάρεις ένα κουτί πρωτεΐνη ώστε να ισορροπείς τα γεύματα , λογικά θα τη περάσεις χωρίς έλεγχο.

Marine
11-09-10, 19:10
ΣΙΑΜΙ υπήρχε παρόμοιο θέμα και τα συγχώνευσα.

Πολλοί, στη προσπάθεια τους να διατηρήσουν τα κιλά τους τρώνε όλη τη μέρα σαβούρα. Πρόσεξε μη λιπώσεις πολύ.
Μόλις πάρεις μετάθεση σε μονάδα και δεις πως έχουν τα πράγματα δοκίμασε να πάρεις ένα κουτί πρωτεΐνη ώστε να ισορροπείς τα γεύματα , λογικά θα τη περάσεις χωρίς έλεγχο.

Στο Γεωργουλας που ειμαι εγω στον βολο αν εχεις πρωτεινη δεν σου λενε τιποτα..μιας και ολοι στις ειδικες δυναμεις ειναι λιγο τριγωνοι...μαλιστα ενα πρωι θυμαμαι πριν 2-2,5 μηνες ειχαμε βγει με τον δικα για γυμναστικη και μετα αφου τελειωσαμε ηπιε και την ON του ...το ωραιο ηταν πως μας ειπε οτι την παιρνει απο το μαγαζι του Καραμανλακη...ΛΟΛ

PITBULL
11-09-10, 19:47
εγω μπηκα δοκιμος 70κιλα τςρα τελειωσα την εκπαιδευση μετα απο 4ις μηνες πηγαινα γυμναστηριο μεσα ειχα κανα δυο αλτηρες και κανα δυο συμπληρωματα ετρωγα μονο κοτοπουλο και το πρςι γαλα με μελι και δημητριακα τισ αλλες μερες που ειχε αλλα φαγητα ενα σουβλακι με δυο καλαμακια κοτοπυλο αλαδοτη χωρις πατατα ηταν οτι πρεπει τωρα 78 με κοιλιακους και συνεχιζω στον ογκο..τωρα πλεον πηρα τη μεταθεση πρωι μεσα στησ 2 σπιτι και μετα εξω γυμναστηριο..

tig
17-09-10, 22:06
Παιδια να ρωτησω μιας κ μπαινω Νοεμβρη!Στο κεντρο εκπαιδευσης (τον 1ο μηνα) μπορω να παρω καμια πρωτεινη μαζι?Στην μεταθεση εξαρταται απο το που ή δεν θα χω προβλημα? (Για την πρωτεινη)

sTeLaKoS
18-09-10, 20:29
Στο κέντρο εκπαίδευσης θα σε συμβούλευα να μη πάρεις.
Μπαίνοντας περνάς από έλεγχο και αν πέσεις σε κανένα στραβό θα στην κόψει. Άσε που μετά μπορεί να σε βάλουν στο μάτι και να σε τρέχουν.
Στο λέω γιατί έχει γίνει.

Μη μασάς, σε 1 μήνα δε "πέφτεις", περίμενε να πας στη μονάδα.

tig
18-09-10, 21:35
Thanks Stelako!!Στη μεταθεση να υποθεσω οτι δεν σου τσεκαρουν τα μπαγκαζια ή απλα ειναι πιο χαλαροι στο τι απαγορευουν?

Marine
19-09-10, 13:59
Thanks Stelako!!Στη μεταθεση να υποθεσω οτι δεν σου τσεκαρουν τα μπαγκαζια ή απλα ειναι πιο χαλαροι στο τι απαγορευουν?

ουτε στην μοναδα μην παρεις πρωτεινη περιμενε λιγο καιρο να παλιωσεις και μετα..γιατι παντα υπαρχει η πιθανοτητα να πεσεις στον μ@λ@κ@..

tig
19-09-10, 15:32
Ευχαριστω φιλε για την συμβουλη! Το χω λιγο αγχος ειναι η αληθεια να μην "πεσω" στο στρατο..:weights:

tasos2
29-09-10, 20:22
Εγω οταν ημουν στρατο με εβλεπαν οι γνωστοι μου στις αδειες και μετα που απολυθηκα και δεν το πιστευαν οτι ημουν στρατο γιατι ειχα την ιδια μυικοτητα. Και μαλιστα καποιοι μου ελεγαν οτι ειχα παρει κι αλλο.

Οταν απολυθηκα εκανα ακριβως τα ιδια κιλα και επαναληψεις που εκανα λιγο πριν μπω. Δεν ειχα χασει καθολου δυναμη.

Η τακτικη μου ηταν η εξης. Ετρωγα οτι βρω μπροστα μου, ειχα παρει μαζι μου σκονη πρωτεινης, αθλητικες σοσκολατες και πολυβιταμινες, στις περισσοτερες εξοδους πηγαινα γυμναστηριο και προσπαθουσα να μπαινω σε θεσεις οπως σιτιστης ή Α.Μ. (ασφαλεια μοναδος) που εξασφαλιζαν καλο βραδυνο υπνο. Στο τελευταιο ημουν τυχερος γιατι ημουν και γιωτας (αοπλος) και βολευε γιατι δεν μπορουσα να κανω σκοπετα.

eliott
24-01-14, 01:29
καποιο προγραμμα ογκου για μεσα στο στρατο μπορει κανεις να βοηθησει?

grtech
26-01-14, 16:02
Γεια σου eliott. :welcome:

Το παρόν θέμα φέρει κάποιες απόψεις πάνω στις απορίες σου.

Υπάρχει επίσης παρόμοιο θέμα που ασχολείται με την διατροφή κατα την στρατιωτική θητεία.

Στρατιωτική θητεία, bodybuilding και διατροφή. (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9859-%CE%A3%CF_%CF_%CE%B1%CF_%CE%B9%CF_%CF_%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%B7%CF_%CE%B5%CE%AF%CE%B1-bodybuilding-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE.)